Golfstaten naar Geen Europese stappen tegen sekten 'Wereld blijft instabiel' Arabieren veroordelen Iran Schmidt: SPD moet weer gaan besturen Palestijnse vrouwen gedood, V-raad bijeen VRIJDAG 18 MEI 1984 Buitenland RIAAD (RTR/UPI/ANP) - Saoedi-Arabië, Koeweit en vier andere Golfstaten hebben gisteren Iran veroordeeld voor de beschietingen van olietankers in de Perzische Golf. De landen hebben aangekondigd de kwestie in de VN-Veiligheidsraad aan de orde te zullen stellen. De landen zouden van de VS militaire luchtsteun hebben kunnen krijgen, maar dat aanbod hebben afgeslagen. De VS, die steeds hebben verze kerd dat zij de Golf zullen open houden, zijn .bereid elke even tualiteit in de Golf te pareren', ,maar overwegen geen direct mi litair ingrijpen', zo verklaarde een woordvoerder van het Witte Huis gisteren. Hij weigerde een bericht te bevestigen dat de VS straaljagers zouden hebben aan geboden om tankschepen te be schermen. ,Geen enkele van dit soort berichten is waar', zo zei de Amerikaanse minister van de fensie, Caspar Weinberger, tij dens zijn bezoek in Brussel. Amerikaanse oorlogsbodems in het gebied zijn niet in staat van paraatheid gebracht, aldus Wein berger. Totdat zondag en maandag twee Koeweitse en woensdag onder de Saoedische kust een Saoedi- sche mammoettanker werden aangevallen was Irak verant woordelijk gehouden voor aan vallen op tankschepen in de Golf. Irak poogde zo vooral de voornaamste Iraanse oliehaven Kharg te blokkeren. Door een en ander is het charteren van schepen voor vaart op de Golf sterk gedaald. De Noorse re dersvereniging adviseerde haar leden het gebied van de Golf voorlopig te mijden. De Amerikaanse presidentiële woordvoerder, Larry Speakes, zei, dat de VS ,nauw overleg voe ren met hun bondgenoten' over de escalatie in het conflict tussen Iran en Irak, welke de olievoor ziening van West-Europa en Ja pan in gevaar dreigt te brengen. De Amerikaanse vice-president, George Bush, wordt vandaag in Oman verwacht, welk pro-weste lijke sultanaat direct aan de Straat van Hormoes ligt, de toe gang tot de Golf. Met Awacs-ra- darvliegtuigen in Saoedi-Arabië ESSEN De vroegere Duitse bondskanselier Helmut Schmidt vindt dat zijn partij, de SPD, per soonlijk overtuigende mannen en vrouwen aan de top nodig heeft om van oppositiepartij weer regeringspartij te worden. Dat moeten mensen met autori teit en geloofwaardigheid zijn. Schmidt zei dit in zijn openings toespraak tot het partijcongres van de SPD in Essen. door Hans Amesz Het was, in zijn eigen woorden, vermoedelijk de laatste keer dat Schmidt sinds 1953 op een con gres het woord voerde. De laatste sociaal-democratische regerings chef van West-Duitsland geeft naar eigen wens zijn functie van vice-voorzitter van de SPD op. Hij wordt opgevolgd door de hui dige fractieleider van de SPD in de Bondsdag, Hans-Jochen Vo gel. Schmidt liet zich zeer kritisch uit over de huidige rechts-liberale regering in Bonn. Volgens hem heeft de Bondsrepubliek Duits land politiek gewicht in de we reld verloren omdat de regering van Helmut Kohl te veel naar Washington blikt en te weinig aan Moskou denkt. Overigens Pankov-paar vrij MOSKOU (UPI) - Nikolai en Na- dezjda Pankov, het dissidente echtpaar dat in februari naar een psychiatrisch ziekenhuis werd gestuurd na een verzoek tot emi gratie te hebben ingediend, zijn op 10 mei vrijgelaten. Dit heeft het echtpaar zelf gisteren be kendgemaakt. Zij zeiden erg verzwakt te zijn als gevolg van de neurologische be handeling in de inrichting en de slaaptabletten die zij moesten slikken. liet hij er geen twijfel over be staan dat Duitsland ook in de toekomst is aangewezen op de steun van de Amerikaanse bond genoot. Helmut Schmidt pleitte voor een buitengewoon nauwe samenwer king met Frankrijk op alle gebie den, zowel op het terrein van de economische en financiële poli tiek als op het terrein van de de fensie. „Zonder een hechte sa menwerking met Frankrijk op conventioneel gebied kan de atoomdrempel niet werkelijk worden verhoogd. Al het andere is een illusie", aldus Helmut Schmidt. De ex-kanselier, die nog altijd in de publieke opinie als de meest po pulaire en competente Westduit- se politicus wordt beschouwd, zei dat er alles aan moet worden gedaan om de zogenaamde hoge- rentepolitiek van de Verenigde Staten te bestrijden. Want dat is de belangrijkste oorzaak dat spaargelden niet meer in eigen lijke zin worden geïnvesteerd, maar in feite op niet-produktieve wijze worden belegd. Schmidt herinnerde eraan dat de Bonds republiek Duitsland onder 13 jaar sociaaldemocratisch-liberale bestuur internationaal bezien aan de top stond, wat betreft prijsstabiliteit, economische groei, de positie van de beta lingsbalans, alsook relatief gerin ge werkloosheid. Volgens hem was dat minder aan de theorie te danken dan aan het 'timmerman soog' van de leidende politici. Ten slotte verklaarde Schmidt dat vooruitgang vandaag de dag slechts voor een klein deel natio naal kan worden bereikt. Het gaat erom die vooruitgang in Eu ropees en wereldverband na te streven. In die zin is volgens hem de geestelijke traditie van de SPD geëigend om die weg op te gaan. „De principes van de arbei dersbeweging waren nooit be perkt tot nationale grenzen". Daarom gelooft Schmidt dat de weg van de SPD terug naar de regeringsverantwoordelijkheid nu al ingeslagen is. kunnen de VS bewegingen in het gebied volgen, maar de zes pro- westelijke Golfstaten, Oman in begrepen, willen, ofschoon zij achter Irak staan in het conflict met Iran, geen openlijke militai re steun van de VS om niet echt bij het conflict betrokken te ra ken. Iran poogt naar het oordeel oliedeskundigen in New York het scheepvaartverkeer in de Golf te verlammen zonder te hoeven overgaan tot de directe blokkade van de Straat van Hor moes, omdat daardoor een direc te confrontatie met de VS en West-Europa onvermijdelijk worden. Oliecrisis De Rotterdamse oliemarkt maakt zich vooralsnog geen zorgen over een olietekort als gevolg van be schietingen van tankers in de Perzische Golf. Een woorvoérder van Shell verklaarde gisteravond desgevraagd dat een crisis zoals in '73 en '79 „zich zeker niet meer zal voordoen". Hij zei dat „het Westen sindsdien wat de olie- voorziening betreft niet meer af hankelijk is van de Arabische landen, en verwees naar de olie reserves in de Noordzee, de aan voer uit Mexico en ook naar de tankers met ruwe olie die Saoe di-Arabië overal in de wereld verspreid heeft opgeslagen. Shell sluit verhogingen van olie prijzen op korte termijn voorals nog uit, aldus de woordvoerder. Militaire macht van Amerika WASHINGTON (GPD) - De VS beschikken in Saoedi- Arabië over AWACS-vliegtui- gen (vliegende waarnemings- en commandoposten) en in de Arabische Zee over een gevechtseskader van zeven of acht schepen onder aan voering van het vliegdek- schip 'Kitty Hawk'. In de Per zische Golf patrouilleert voorts een vijftal Amerikaan se destroyers. Amerikaanse vliegdekschepen hebben zich wel in de Perzische Golf gewaagd, maar marinedes kundigen beschouwen dit door land omsloten vaarwa ter als een gevaarlijke zone waar de carriers tactisch in het nadeel zijn. De VS hebben erom verzocht dat de Golflanden vliegvel den, radarstations en opslag plaatsen beschikbaar zouden stellen voor de luchtstrijd krachten, die de scheepvaart zouden moeten beschermen. De Amerikanen zouden an ders niet tijdig kunnen reage ren. De VS hebben met Om an, Kenia, Somalië en Egypte overeenkomsten over het ge bruik van bases als een expe ditionaire macht wordt inge zet, maar die zouden niet ge schikt zijn om de tankervaart in de Perzische Golf afdoen de te dekken. De VS zouden met hun luchtmacht aanval lers niet alleen willen af schrikken, maar desnoods ook neerschieten. LONDEN (UPI) - Koning Ar thur was niet slechts een le gende, maar een echte Britse koning die regeerde in de vijfde eeuw, zegt Arthurken- ner Geoffrey Ashe in een boek dat volgend jaar wordt uitgegeven door Debrett's Peerage, de opstellers van het Britse adelsregister. Volgens "The Discovery of King Arthur" was koning Ar thur niet een legendarisch personage uit de lie of 12e eeuw. maar een man die wel degelijk, in de 5e eeuw, leef de, wiens bijnaam was „de Grote Koning van de Brit ten" en die model kan heb ben gestaan voor de koning Arthur van de Ronde Tafel. Volgens het onderzoek van As he heeft de 5e-eeuwse Arthur omtrent 469 van onze jaartel ling gevochten in wat nu Frankrijk is. Geoffrey Ashe ving zijn onderzoek ander- Koning Arthur leefde in de vijfde eeuw half jaar geleden aan nadat opgravingen op de plaats van Arthurs Ronde Tafel in So merset aanwijzingen hadden opgeleverd over het bestaan van een koning-soldaat. Uit het onderzoek van Ashe is een man tevoorschijn geko men die minder van een bar baar had dan recente histori- Arthur van de legende. Hij werd opgevoed in een Enge land dat nog dicht bij het Ro meinse keizerrijk stond, had waarschijnlijk eer opvoeding gehad e zienlijk ontwikkelder dan de ruwe vechtersbaas van de historici. Ashe speelt in ziji) boek ook met de "amusante mogelijk heid" dat prins William, eer ste zoon van prins Charles en prinses Diana, van Arthur af stamt. De stamboom van de Britse koninklijke familie kan worden nagegaan tot 500 A.D. en een mysterieuze prins die Cerdic heette. „Misschien, en ik herhaal mis schien, was Cerdic de zoon van Arthur", schrijft Geof frey Ashe. Ashe is bij zijn onderzoek ge holpen door professor dr. Barbara Moorman van de universiteit van Southern Mississippi. Hij schrijft ook historische gedeelten voor een "Arthurian Encyclope dia" die wordt samengesteld door de universiteit van Kan- Tal daldozen in India na overstroming NEW DELHI (DPA) - Hevige regenval en daaropvolgende aardverschuivingen en over stromingen hebben in het noordoosten van India onge veer dertig personen het le ven gekost. Ruim 125.000 mensen verloren het dak bo ven hun hoofd. In de deelstaat Tripura bij de grens met Bangladesh traden de rivieren buiten hun oe vers, waardoor veel wonin gen werden verwoest. Ook openbare gebouwen als zie kenhuizen kwamen in het water te staan. Velen moes ten op hoger gelegen gebie den een veilig heenkomen zoeken. De regering heeft het leger om bijstand gevraagd. NEW YORK (UPI) - De Arabische landen hebben gisteren ge vraagd om een spoedzitting van de Veiligheidsraad in verband met Israëlische acties in een Pa lestijnse vluchtelingenkamp in Zuid-Libanon. Het verzoek is na mens de Arabische groep gedaan door Koeweit. De 15 leden van de Veiligheidsraad zullen vandaag consultaties hou den. Een tijdstip voor de officiële zitting is nog niet vastgesteld. De V-raad moet zich volgens de am bassadeur van Koeweit, Moham mad Abulhasan, buigen over de „meest recente daad van agressie van Israël tegen het Palestijnse vluchtelingenkamp Ain Hilweh in Zuid-Libanon". Het Israëlische leger heeft inmid dels verklaard dat in het kamp gisteren twee vrouwen zijn om gekomen. Dat zou zijn gebeurd, nadat het leger eerder in het ge bied naar wapens had gezocht. Het Israëlische leger bleef bij de verklaring dat beide vrouwen werden gedood door vuren van omstanders. Israëlische militairen drongen woensdag en donderdag het kamp binnen en bliezen huizen op. Volgens de Israëlische lezing kwam de vrouw om bij botsin gen tussen voor- en tegenstan ders van het Israëlische leger. Correspondenten ter plaatse hadden gemeld dat een vrouw in het hoofd werd getroffen door kogels van Israëlische militairen. De Palestijnse Bevrijdingsorgani satie PLO heeft de Veiligheids raad een brief gestuurd waarin wordt geprotesteerd tegen de „barbaarse en inhumane daden tegen ongewapende Palestijnse Britse onderzoekers uiterst somber LONDEN - Geen enkel internatio naal conflict is in 1983 dichter bij een oplossing gekomen, on danks het verlies van vele dui zenden levens en de uitgave van miljarden dollars. Er zijn maar weinig ontwikkelingen te mel den die wijzen op een verminde ring van de duidelijke instabili- door Henk Dam teit in de wereld. Dat blijkt uit de vandaag verschenen „Strategie Survey" van het gezaghebbende en onafhankelijke International Institute for Strategic Studies (IISS) in Londen. Het rapport be handelt de belangrijkste strategi sche en geo-politieke ontwikke lingen van het afgelopen jaar en heeft een uitgesproken sombere toonzetting. Omdat de twee supermachten alle bei de mogelijkheid hebben el kaar totaal te vernietigen, gelooft geen van beide dat oorlog zin heeft. Echter, zo waarschuwt het rapport, „als de spanningen tus sen hen hoog oplopen, en er veel regionale conflicten zijn waarbij de twee supermachten tegenge stelde belangen vertegenwoordi gen, neemt het risico dat misre keningen hen in direct conflict met elkaar brengen, duidelijk toe". Het IISS schrijft dat „enige verbe tering in de relatie tussen de su permachten, hoe gering ook, het komende jaar nodig is wil dat ri sico verminderen". Maar de sa menstellers van het rapport heb ben tegelijkertijd weinig vertrou wen in een verbetering van de Oost-West-relatie. „De toegenomen spanning tussen de Verenigde Staten en de Sow- BRUSSEL/DEN HAAG - Een meerderheid in het Europees Parlement voelt er voorlopig niets voor stappen te onderne men tegen de in de lidstaten ope rerende sekten. Een voorstel daartoe, dat volgende week tij dens de zitting in Straatsburg in stemming zou worden gebracht, wordt gewijzigd en blijft beperkt tot een aanbeveling tot nader on derzoek, aldus desgevraagd de Nederlandse Europarlementa riër Bouke Beumer (CDA). de actviteiten van de bewegin gen moeten worden getoetst. Dat zijn onder meer: - Een verbod om minderjarigen een gelofte te laten afleggen die hun levensweg beïnvloedt. - Een langdurige bedenktijd voor dat jongeren financiële verplich tingen aangaan. - De mogelijkheid voor familie en vrienden om contact te hebben. - Het recht om ongehinderd uit te treden, juridisch advies in te winnen en medische behande ling te ondergaan. door Ton van Brussel De wijziging is het gevolg van de kritiek van onder meer de Raad van Kerken in Nederland op het verslag van de Britse conserva tief Cottrel die in september 1982 door het parlement werd belast met een onderzoek naar zg. "Nieuwe religieuze bewegingen" in de Europese Gemeenschap. Het Europees Parlement besloot tot het onderzoek na pen reeks van klachten van ouders en ex- leden over de actviteiten van vooral de Moon-sekte. Behalve een serie aanbevelingen tot een bundeling van het onder zoek naar sekten in de lidstaten, bevat het eindrapport van Cot trel een reeks criteria, waaraan Geschrapt Al deze bepalingen worden nu uit de resolutie geschrapt omdat on duidelijk is in hoeverre ze in strijd zijn met het beginsel van godsdienstvrijheid en eventueel een bedreiging vormen voor de bestaande kerken. De Parlementscommissie voor on der meer jeugd en cultuur, onder voorzitterschap van Bouke Beu mer, ging in eerste instantie wel akkoord met de bevindingen van Cottrel. Ook de juridische com missie, voorgezeten door ex-par lementsvoorzitter Simone Veil had geen bezwaar. Afgelopen week kwam in Europa evenwel een stroom van bezwa ren los, in Nederland onder meer ingegeven door de publicatie van het rapport van de Kamercom missie-sekten dat op tal van pun- Beumer: wijziging (foto anpi ten strijdig bleek met de Europe se voorstellen. Het Nederlandse rapport, dat overigens pas aan staande dinsdag officieel wordt gepresenteerd, komt tot de slot som dat "Nieuwe religieuze be wegingen geen schade berokke nen aan de geestelijke gezond heid" en dat "beweringen dat een lidmaatschap van sekten tot meer verzoeken om hulp zou lei den niet worden gestaafd". Onjuist "Het is onjuist", aldus de Neder landse onderzoekers, "dat sekten in hun ledenwerving, in het bij zonder van aspirant-leden met psychische moeilijkheden, wei nig gewetensvol zijn. Er is juist sprake van terughoudendheid op dit gebied". Het Europese on derzoek daarentegen, spreekt in dit verband van "ellende" en "ontwrichting van gezinnen" en van een "meedogenloze onthul ling van de activiteiten van de Moonies". Bouke Beumer, die in overleg met socialistische, liberale en conser vatieve collega's een aantal wijzi gingsvoorstellen heeft voorbe reid, vindt achteraf dat Cottrel en zijn onderzoekers "te hard van stapel zijn gelopen" en bewerin gen hebben gedaan "die onvol doende op feiten zijn geba seerd". Hij wijst op problemen die onvermijdelijk ontstaan als voor de nieuwe bewegingen wet geving wordt ontwikkeld die in de praktijk ook op de bestaande kerken van toepassing moet zijn. Een meerderheid in het Europees Parlement wil volgens hem ook af van de term "Nieuwe religieu ze bewegingen" en is voorstan der van nader onderzoek naar "alle organisaties die zich beroe pen op de wetgeving met betrek king tot de godsdienstvrijheid. Onschuldig i Kerken in Nederland liet deze week ook al weten dat aan nieuwe religieuze bewegin gen geen verplichtingen kunnen worden opgelegd, zonder dat de ze ook van toepassing worden verklaard op de bestaande ker ken. De Raad zegt zich ervan be wust te zijn dat sommige reli gieuze bewegingen ernstige pro blemen veroorzaken, maar acht de religieuze vrijheid ondeel baar. Volgens de Raad heeft de overheid geen criteria om onder scheid te maken tussen kerken en sekten en is het merendeel van de in Nederland opererende vierhonderd sekten bovendien "even onschuldig en betrouw baar als de kerken". Gevraagd naar de oorzaken van plotselinge koerswijziging van zijn commissie zegt Beumer: "We zijn ons misschien inder daad wel wat laat bewust gewor den van de smalle basis van het onderzoek. Het is een ingewik kelde materie, die zonder uitge breid onderzoek niet behandeld kan worden. Wij hebben veel brieven en reacties gehad van be zorgde ouders en ex-sekteleden. Die zijn belangrijk, maar bieden onvoldoende grond tot hande len". De Raad van Kerken verwoordde dat deze week zo: "Het rapport is uitsluitend gebaseerd op bevin dingen van tegenstanders en is daarom eenzijdig er. niet repre sentatief'. jet-Unie heeft van 1983 een grim mig jaar gemaakt. De relaties zijn nu slechter dan ze sinds de Cuba- crisis zijn geweest. De huidige crisis dreigt een diepe, blijvende put te worden waaruit de wereld leiders de komende jaren niet dan met grote moeite omhoog kunnen klimmen", aldus de waarschuwing van het IISS. Voor dit jaar in het bijzonder kun nen de verwachtingen inzake een betere Oost-West-verhou- ding niet al te hoog worden aan geslagen, omdat het in de Ver enigde Staten een verkiezings jaar is, en omdat van de Sowjet- Unie, waar een nieuwe man aan het bewind is gekomen, niet meer dan een afwachtende hou ding kan worden verwacht. De studie is ook niet optimistisch over de vooruitzichten met be trekking tot de beheersing van de bewapeningswedloop. „Het wederzijdse wantrouwen tussen de Verenigde Staten en de Sow- jet-Unie is zo groot, dat vooruit gang in deze zaak zo goed als on denkbaar is". Enig optimisme klinkt door in de analyse van de verhoudingen binnen de NAVO-landen, die vo rig jaar beter waren dan het jaar daarvoor. De belangrijkste ont wikkeling daarbij, aldus het IISS, „was de uitvoering van het NAVO-dubbelbesluit van 1979 in Engeland, West-Duitsland en Ita lië ondanks sterke politieke protesten in die landen". burgers in het kamp, welke tot gevolg hadden dat 60 Palestijnen werden gedood of gewond PLO-waarnemer Terzi heeft de Veiligheidsraad gevraagd on middellijk maatregelen te nemen om de veiligheid van alle Pale stijnen in door Israël bezet ge bied te garanderen. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft Israël gekritiseerd wegens de vernieti ging van onderkomens in het vluchtelingenkamp Ain Hilweh. Een woordvoerder sprak van „bezorgheid over acties van het Israëlische leger, waaronder de vernietiging van eigendommen, welke zijn verboden in interna tionale Wetten". Russische bommen bij bezoek Bush LANDI KOTAL - (AFP/RTR) - En kele uren voordat de Amerikaan se vice-president, George Bush, een bezoek bracht aan het grens gebied tussen Pakistan en Af ghanistan heeft de Sowjet-lucht- macht dorpen in deze regio ge bombardeerd. Dit hebben Pakis taanse functionarissen gisteren verklaard. Twee Migs en twee helikopters voerden een aanval uit op het dorp Lalpura, slechts enkele ki lometers van de observatiepost Michni, waar Bush een paar uur later vergezeld van de Pakistaan se president Zia UI Haq over het grensgebied met Afghanistan kon kijken. Eerder had Bush, die voor een be zoek van vier dagen in Pakistan is, het vluchtelingenkamp Nasir Bagh bezocht in de noordweste lijke grensprovincie met Afgha nistan. Daar riep hij de Sowjetu- nie op haar troepen uit Afghanis tan terug te trekken. Voorts ver klaarde hij dat de Verenigde Sta ten de vluchtelingen in het kamp 45 miljoen gulden schenken. Spanning aan grens Timesië TUNIS (AFP/ANP) - Tunesië heeft militaire versterkingen gestuurd naar de grens met Libië in ver band met een concentratie van Libische troepen in het grensge bied. Dat is gisteren in goed inge lichte kringen in- Tunis verno- Er zou dinsdag een schotenwisse ling plaats hebben gehad toen Libische soldaten op Tunesisch grondgebied waren gekomen. Libische legerhelikopters zou den dinsdag en woensdag boven het grensgebied hebben gevlo gen. Inmiddels worden de uitwijzingen van Tunesische arbeiders in Li bië, waarmee zaterdag werd be gonnen voortgezet. Volgens schattingen werken ongeveer 60.000 Tuncsiërs in Libië. De Tu nesische regering besloot woens dag zijn ambassadeur uit Tripoli terug te roepen. De spanningen tussen Libië en Tu nesië liepen onlangs op na een aanval van guerrillastrijders op een kazerne in Tripoli. ADVERTENTIE Een stukje, wat dagen of een weekje op de fiets. Daarover gaat „Vrijwiclcn in eigen land". Een informatief fietsersbockje voor vrije tijd en va- kantic. Gratis bij de fietscnvakman,de ANWB, de VW-i's, de reis- en inlichtingenbureaus van de NS en stichting: fiets! (tel. 020-42 55 50).

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 7