VS: eventueel militaire actie c U hoeft uwgeld niet meer vast te zetten als u'n hoge rente wilt. Mexico laakt beleid Reagan 'Dood Sacharov kwestie van dagen' Om olietoevoer Perzische Golf Kohl trekt omstreden amnestiewet weer in EG-commissie kan hulp Suriname niet bevriezen DONDERDAG 17 MEI 1984 WASHINGTON (AFP/ANP) - De Verenigde Staten hebben zonder succes Saoedi-Arabië en andere gematigde Arabische landen benaderd met het oog op de voorbereiding van eventuele militaire maatregelen ter waarborging van de vrije doorvaart in de Perzische Golf. Dat heeft het Amerikaanse televisiestation NBC gisteravond gemeld. Buitenland Volgens NBC, dat niet zei welke landen naast Saoedi-Arabië zijn benaderd, wilde geen enkel land meedoen met de VS, ongeacht de komende ontwikkelingen. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken betreurde woensdag „de serie luchtaanval len op tankers in de Golf' en on derstreepte het belang dat de VS hechten aan de vrije scheepvaart in dit „strategisch vitale" oliege- bied. Het ministerie zei ook dat de aanval op een grote Saoedi- sche olietanker was uitgevoerd dooreen Iraans toestel. Volgens het Amerikaanse televi siestation CBS was de Saoedi- sche luchtmacht voor de aanval op olietanker gewaarschuwd door een Amerikaans Awacs-ra- darvliegtuig, maar was de lucht macht te laat ter plekke. De tweede Iraanse aanval op een olietankschip in de Golf in twee dagen vormt ,een gevaarlijke es calatie', zo zei woordvoerder John Hughes van het Ameri kaanse ministerie van buiten landse zaken: Iran gebruikte een Amerikaanse F- 4 Phantom-straaljager, zo werd vernomen in kringen van het mi nisterie van defensie in Washing ton. Zoals bekend, werken de VS vanuit Saoedi-Arabië met AWACS-radarvliegtuigen, die vliegbewegingen in het gebied kunnen volgen. Zij zeiden eerder .bewijzen' te hebben, dat Iran de aanvallen uitvoerde op twee Koeweitse tankschepen op zon dag en maandag. Journalist vlucht uit Sowjet-Unie NEW YORK/MOSKOU (UPI/DPA) - De correspondent van het Ame rikaanse weekblad Newsweek in Moskou, Robert Cullen, heeft dinsdag de Sowjet-Unie verla ten, nadat hij op het ministerie van buitenlandse zaken in Mos kou moest komen. Dit heeft een woordvoerder van het weekblad gisteren in New York bekend ge maakt. Waarom hij de Sowjet-Unie heeft verlaten en onder welke omstan digheden is niet duidelijk. Maar volgens de woordvoerder vond Cullen het nodig om naar West- Duitsland te vliegen en over een niet afgeluisterde telefoonlijn contact met zijn redactie op te nemen. Cullen werd in 1982 correspondent in Moskou, nadat zijn voorgan ger Andrew Nagorski door de Sowjet-autoriteiten was uitgewe zen wegens „anti-Russische be richtgeving". De Verenigde Sta ten hebben toen een correspon dent van de Sowjetregerings- krant Izvestija opdracht gegeven het land te verlaten. ADVERTENTIE Als gevolg van de vijandelijkheden tussen Irak en Iran en de aanval len op supertankers in de Perzi sche Golf zijn de prijzen op de vrije oliemarkt in Rotterdam de laatste dagen gestegen. Hoewel de noteringen nog niet spectacu lair aantrekken, is men er in marktkringen van overtuigd dat het duurder worden van ruwe olie en olieproducten niet alleen te maken heeft met invloeden van het seizoen (toenemende vraag uit West-Europa en de Ver enigde Staten naar benzine), maar zeker ook met de recente beschietingen van tankers in de Perzische Golf. Men houdt reke ning met een verder oplopen van de prijzen als de aanvallen de ko mende dagen blijven doorgaan. Naar aanleiding van de aanval op de Saoedische tanker "Yanbu Pride" in de buurt van de Saoe dische oliehaven Ras Tanura (de vijfde beschieting van een super tanker in de Golf sinds afgelopen zondag) sprak men in kringen van de Rotterdamse oliemarkt van het begin van een fictieve blokkade van de Straat Hor- moes. Men houdt er rekening mee dat reders hun schepen uit veiligheidsoverwegingen de Straat Hormoes niet meer willen laten passeren, als de aanvallen op tankers blijven voortduren. "Als dat inderdaad gebeurt dan is een blokkade van de zeestraat door het tot zinken brengen van tankers niet eens meer nodig", aldus een zegsman in Rotterdam. Dat reders en assuradeuren de toestand in en rond de Perzische Golf als ernstig beschouwen blijkt volgens de woordvoerder uit het feit dat de vrachttarieven en verzekeringspremies voor de Perzische Golf de laatste dagen met bijna anderhalve dollar per vat van 157 liter ruwe olie zijn ge stegen. BONN - Belastingontduiking door middel van giften aan poli tieke partijen blijft in de Bonds republiek Duitsland een straf baar feit. Op aandringen van de liberale FDP werd het dubieuze .wetsvoorstel van de regering- Kohl/Genscher ingetrokken dat fraudeurs gratie zou verlenen om een volgens Kohl na de nieuwe regeling van de partijfinancie ring ontstane 'rechtsonzekerheid uit de wereld te helpen'. Na de felle protesten, zowel bij de SPD en Groenen in de oppositie alsook uit brede lagen van de be volking, liet de FDP-partijtop door Hans Amesz het afweten, dit ondanks de eer der gedane toezegging aan Kohl de amnestiewet in de Bondsdag te steunen. Zonder de steun van de liberalen was voor bondskan selier Kohl, die nog op het CDU- partij congres in Stuttgart verle den week de goedkeuring van zijn partij en de Beierse CSU bin nenhaalde, geen meerderheid te behalen. Ongeacht het feit dat het wetsont werp werd ingetrokken, wil Kohl op 24 mei in de Bondsdag zijn motivatie voor de amnestierege ling en de problematiek rond het financieren van politieke partij en door de burgers uit de doeken doen. SPD-oppositieleider Vogel zal een motie indienen waarin hij eist dat de regering haar amnestie plannen voorgoed laat vallen. Vogel hoopt hiervoor een meer derheid in de Bondsdag te vin den. „Het parlement moet de ge legenheid worden geboden zich van dit schandalige voorstel te distantiëren", zei Vogel. De Groenen zijn van mening dat de regering de grondwet heeft ge schonden, hetgeen niet zonder consequenties zal mogen blijven. De juridisch adviseur van de Groenen in de Bondsdag, de par lementariër Otto Schily, noemde het gedrag van bondskanselier Kohl in de amnestiekwestie „re den voldoende om op te stap pen". Ondanks al het gesputter en de verwijten binnen de regerings partijen CDU/CSU en FDP en de felle oppositionele houding is de regeringscoalitie niet in gevaar geraakt. „De amnestie was en is niet het kernpunt van dit kabi net", verklaarde CDU/CSU-frac- tievoorzitter in de Bondsdag, Dregger. „Wij hebben geen coali tie gesloten om een amnestie te besluiten, maar om de snelle rit van ons land in de financieel-eco- nomische afgrond af te remmen, de economie weer tot bloei te brengen en de vrede te waarbor gen". Dregger voegde eraan toe: „De partijen blijven op giften aangewezen". Minder kalm reageerde de Beierse CSU. Haar partij-orgaan 'Bayern Kurier' noemde de FDP een 'om- val-partij'. De liberale partijvoor zitter en minister van buiten landse zaken Genscher werd van 'woordbreuk' beticht. „De bondskanselier kan dit niet zo la ten doorgaan. Hij moet in het be lang van zijn eigen geloofwaar digheid en die van de bondsrege ring een uitweg vinden". Leiden: /„oeterwoudsewcg 7 (bij Bouwmarkt Bouwvaria), 071-769302. Alphen a/d Rijn: Prinses Margrietlaan 12 (bij Rijnhaven Oost): 01720-45041. BRUSSEL (ANP) - De EG-commissie in Brussel kan niets doen om bij voorbeeld door het opschorten van financiële hulp de huidige politieke situatie in Suriname te veranderen. Dat blijkt nog eens duidelijk uit een antwoord dat ze gegeven heeft op een schriftelijke vraag van mevrouw Ien van den Heuvel. Deze Nederlandse socialiste, die lid is van het Europees Parlement, had vragen gesteld over ontwikkelingshulp die de EG eind vorig jaar aan Suriname heeft verstrekt. De overeenkomst van Lomé (de samenwerkingsovereenkomst van de EG met 64 ontwik kelingslanden waaronder Suriname) kent geen bepaling die de com missie in staat stelt bestaande bijzondere banden eenzijdig te verbre ken, aldus de EG-commissie. Eind vorig jaar sprak het Europees parlement zich uit voor een opschor ting van de Europese financiële hulp aan Suriname. Ondanks die uit spraak besloot de EG-commissie op 2 december van vorig jaar een nieuw Surinaams ontwikkelingsproject op het gebied van de landbouw (het project „rijstpolder Coronie") te financieren. BRUSSEL (RTR/UPI) - Een nieuwe film van de NAVO zal geen prijs winnen op het aan de gang zijnde filmfestival van Cannes, maar misschien zal hij er een paar Amerika nen van overtuigen dat Euro pa niet voor het communis me door de knieën is gegaan. Zo was ongeveer de reactie op een film met een speelduur van een half uur over de Westeuropese bijdrage aan de defensie van het Atlan tisch Bondgenootschap, ge maakt in opdracht van 10 Eu ropese regeringen en dinsdag vertoond in het hoofdkwar tier van de NAVO in Brussel. „The War which never happe ned" is een werkstuk van een Amerikaanse producer en be stemd voor Amerikaans tele visiepubliek. Het moet klach ten in de Verenigde Staten ontzenuwen dat de Europea nen in de NAVO voor niks en niemendal meerijden. Sterren in de film zijn premier Margaret Thatcher van Groot-Brittannië en een reeks Europese ministers van defensie die in interviews en aan de hand van statistieken en opnamen van hun legers in actie, getuigen van hun groot geloof in de Noord-At- lantishe Verdragsorganisatie. Wijlen de Sowjetrussische dic tator Jozef Stalin verzorgt een gastoptreden als ..Bedrei- Europa trouwe bondgenoot in film Amerikanen ging van de Vrijheid" en de film laat ook beelden zien van de Russische invallen in Hongarije en Tsjechoslowa- kije en van de Poolse vak bondsleider Lech Walesa. De Britse minister van defen sie, Michael Heseltine, be pleit de Europese zaak tegen de klacht van Amerika dat de Europeanen niet naar evenre digheid in de kosten van de NAVO delen. In vredestijd verschaffen Euro pese landen 90 procent van de landstrijdkrachten en ge pantserde divisies van de NAVO en ongeveer 80 pro cent van haar tanks en ge vechtsvliegtuigen, zegt He seltine. De Berlijnse Muur wordt ge toond als herinnering aan de ideologische verdeling van Europa en de oud-burge meester van West-Berlijn, Ri chard von Weizsacker, praat over het Westeuropese geloof in ontspanning en dialoog met het Sowjetblok. De film maakte de zaal aan het lachen toen hij middenin een pleidooi van mevrouw That cher voor begrip tussen oost en west, een volledig uit de toon vallend tafereel liet zien van kinderen die spelen met een biggetje. Er is geen gebrek aan strijdvaardige retoriek, zoals die van de Nederlandse gene raal C. de Jager, voorzitter van het Militair Comité van de NAVO, die zegt: „Een Eu ropa dat verloren is, betekent ook het einde voor de Ver enigde Staten". De Amerikaanse presentator Rod MacLeish interviewt de Amerikaanse senatoren George Mitchell en Charles Mathias, om de opvatting te onderbouwen dat Europa zijn steentje aan de NAVO bijdraagt. De boodschap is duidelijk: Eu ropa is geen werelddeel van anti-kernwapenbetogers, maar van overtuigde aanhan gers van het westerse bond genootschap. De film, die begint met een stem die zegt dat „Europa een dichtbevolkt gebied van 33 landen (is), als men het Va- ticaan meetelt", verschijnt in de komende maanden op het Amerikaanse televisie scherm. Kennedy jr. aan drugs overleden PALM BEACH (Rtr.) - David Kennedy, de 29-jarige zoon van in 1968 vermoorde sena tor Robert Kennedy, is overleden aan een fatale com binatie van verdovende mid delen. Dit heeft de officier van justitie van Florida, Da vid Bludworth, woensdag op een persconferentie bekend gemaakt. Volgens Bludworth heeft de jonge Kennedy een grote hoeveelheid verdovende middelen gebruikt voor zijn dood op 25 april in een hotel kamer in Palm Beach. In het lichaam werden cocaïne, de pijnstiller demerol en het kal meermiddel Mellaril - een zwaar medicijn tegen psy chose - aangetroffen. Naast het bed in de bewuste hotel kamer werden een halflege fles Mellaril en ruim één gram zuivere cocaïne gevon den. Maar hoe groot de con centratie verdovende midde len in zijn lichaam was, deel de de officier niet mee. Enkele uren voordat de dood soorzaak van David Kennedy werd bekendgemaakt, zijn twee voormalige portiers van het hotel gearresteerd. Vol gens Bludworth waren de twee mannen betrokken bij de verkoop van cocaïne aan Kennedy. De Mexicaanse president Miguel de la Madrid tijdens zijn toespraak tot het Amerikaanse Congres. (foto ap> Marcos claimt de overwinning MANILA (DPA/REUTER/UPI) - De Filippijnse president Ferdi nand Marcos heeft zichzelf giste ren uitgeroepen tot de onbetwis te winnaar van de parlements verkiezingen. Marcos wees de niet-officiële uitslagen, die winst voor de oppositie te zien gaven, als „verkeerd" van de hand. Vol gens het staatshoofd heeft zijn partij 138 of 140 van de in totaal 183 parlementszetels veroverd. De onafhankelijke organisatie die de toezicht houdt op het tellen van de stemmen, de „Nationale burgerbeweging voor vrije ver kiezingen" berekende gisteren echter dat de oppositie tot 87 ze tels komt en de partij van Marcos op 81. Daarbij was 57,2 procent van de stemmen geteld. Een woordvoerder van de burgerbe weging stelde dat alles wijst op een nederlaag van het regime. De minister van landbouw, Arturo' Tanco, gaf de nederlaag voor het bewind Marcos toe in de provin cie Batangas ten zuiden van Ma nila. „De mensen hebben het vonnis uitgesproken en ik aan vaard hun besluit", zo zei Tanco. Het is de eerste minister die een nederlaag toegeeft. Ook vice-mi nister Florentino Solon van ge zondheidszorg gaf zijn verlies toe in de stad Cebu, die in het mid den van de Filippijnen ligt. Ardito Barletta wint in Panama PANAMSTAD (Rtr.) - Nicolas Ar dito Barletta heeft de Panamese presidentsverkiezingen van verleden week zondag gewon nen. Dit heeft de Panamese ver kiezingsrechtbank gisteren offi cieel meegedeeld. Het verschil tussen Ardito en zijn naaste concurrent, Arnulfo Arias, was uiterst gering. Ardito, die de steun had van de zittende regering en de nationale garde, kreeg maar 1.713 stemmen meer dan Arias. SS'ers negeren vergaderverbod BONN (Rtr.) - Voormalige soldaten van een SS-elitekorps hebben gisteren aangekondigd komend weekeinde in de Noordduitse stad Bad Harzburg bijeen te ko men, ondanks het verbod van het Hooggerechtshof. „We gaan naar Bad Harzburg. Er zijn al kameraden onderweg, we kunnen ze niet in de regen laten staan", aldus de voorzitter van de SS-veteranen, Walter Krueger. De 71-jarige Krueger zei dat de veteranen weliswaar geen offi ciële bijeenkomst kunnen hou den, maar dat zij waarschijnlijk in bars bijeen zullen komen „waar ze een glas bier kunnen drinken". WASHINGTON - De Mexicaanse president Miguel de la Madrid, op staatsbezoek in de VS, heeft gisteren in een toespraak tot het Congres scherpe kritiek geleverd op Reagans beleid in Centraal- Amerika en de enorme Ameri- door Henk Kolb kaanse begrotingstekorten. De la Madrid verwierp militaire oplos singen voor Centraal-Amerika en zei dat onderhandelingen tot een oplossing van de problemen moeten leiden. „Wij verwerpen, zonder uitzonde ring, alle militaire plannen die de veiligheid en ontwikkeling van de regio ernstig in gevaar zouden brengen. Het is duidelijk dat re de en begrip superieur zijn aan de illusie omtrent effectief ge bruik van geweld. Beleid en di plomatie bieden een reële moge lijkheid om overeenkomsten te bereiken die de vestiging van mi litaire bases verbieden". Mexico behoort tot de groep van zogenaamde 'Contadora-landen', die streven naar een beëindiging van de conflicten in Centraal- Amerika langs politieke weg en die de VS voor de voeten werpen dat zijn militaire interventie die pogingen in de weg staat. De Mexicaanse president zei voorts dat Centraal-Amerika nieuwe betrekkingen met de VS wil, die iedere schaduw van on dergeschiktheid afwijzen, terwijl soevereiniteit en nationale iden titeit onverlet blijven. „Een een vormige stijl van democratisch leven kan niemand worden op gedrongen. Democratie kan per definitie de wapens van tirannie niet gebruiken". Ten aanzien van de economische problemen van de Derde Wereld vroeg De la Madrid zich scham per af hoe het mogelijk is dat ont wikkelingslanden wordt gezegd dat zij hun openbare uitgaven moeten inperken, terwijl andere landen (zoals de VS vooral) een groeiend begrotingstekort ge bruiken als een onmisbare hef boom voor hun herstel. Tijdens een staatsdiner op het Wit te Huis was dinsdagavond al dui delijk geworden dat, alle strijka ges ten spijt, tussen Reagan en zijn gast grote verschillen van opvatting bestaan over de wijze waarop Amerika poogt in Cen traal-Amerika het communisme van zijn grenzen te weren. ADVERTENTIE PARIJS (AFP/DPA/UPI) dochter en de schoonzoon van mevrouw Jelena Bonner hebben gisteren in Parijs de vrees uitge sproken dat de toestand van hun moeder en stiefvader Andrei Sa charov, zodanig is dat de dood van een van hen of van beiden „nog slechts een kwestie van da gen" is. Tatania en Efren Jankelevitsj deel den op een persconferentie mee dat ze aan president Francois Mitterrand hadden gevraagd met spoed tussenbeide te komen om Sacharov, die op 2 mei aan een hogerstaking begon om te ver krijgen dat zijn vrouw voor een behandeling naar het Westen mocht, te redden (premier Pierre Mauroy zei woensdag dat zijn land niets achterwege had gela ten om zich voor de zaak Sacha rov te interesseren. Hij ging hier mee in op een vraag van de parle mentaire oppositie of president Mitterrand nog wel in de loop van de zomer naar de Sovjetunie mogen gaan gezien de schen nis van de mensenrechten in dat land). Aan het Russische consulaat in Pa rijs hebben Tatania en Efren Jan kelevitsj gevraagd zich met de Sacharovs in hun ballingsoord Gorki in verbinding te stellen en te vragen of zij mogen overko men. In dat geval zouden zij ver trekken zodra zij visa hadden. De vice-gouverneur van de Ameri kaanse staat New York, Alfred Delbello, heeft een rechtstreeks beroep gedaan op de Sovjetam bassadeur in Washington, Anato li Dobrynin, om een team Ameri kaanse dokters in de Sovjetunie toe te laten om mevrouw Sacha rov te behandelen, vooropge steld dat Washington het goed vindt. Delbello heeft al een team bijeen en heeft 3.000 dollar ingezameld. De vice-gouverneur zei dat hij be sefte dat er spanningen tussen Moskou en Washington waren, maar dat het ging om een huma nitair en niet-politiek gebaar. De ambassadeur verzekerde hij dat de artsen niet politiek gebonden waren en hun diensten vrijwillig als particulier aanboden, zonder uit te zijn op erkenning en zon der officiële status. In Keulen heeft de Westduitse schrijver en Nobelprijswinnaar Heinrich Böll in een telegram aan de Russische ambassadeur in Bonn verklaard dat de hele wereld ongerust is en wacht op geruststellende berichten uit Gorki. In Portugal heeft premier Mario Soares in een brief aan zijn Rus sische collega Nikolai Tichonov gevraagd om gratie voor Sacha rov. Soares wil dat Sacharov naar Moskou mag terugkeren omdat hij alleen daar behandeld kan worden voor zijn ernstige hartkwaal. De Portugese pre mier heeft voorts de internatio nale verbonden van socialisten, christen-democraten en libera len gevraagd zich voor Sacharov in te zetten. Andrei Sacharov. De Giro Plus Rekening is een aan trekkelijke spaarvorm van de Amro Bank. U profiteert van een hoge rente en toch kunt u over uw spaargeld beschikken wanneer u dat wilt. Dat is handig als u onverwachts een rekening moet betalen of spaart voor iets speciaals. Want van uw Giro Plus Rekening kunt u elke maand f 3.000,- op nemen (of meer tegen 1% kosten). Inleggen en opnemen gaat heel een voudig via uw bank- of girorekening. Bij elke Amro Bank kunt u direct zo'n spaarrekening openen. Amro Bank. De bank waar je wat aan hebt.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 7