Jeugdinternaten fors gekortwiekt -c Kloof tussen opleiding en praktijk Rietkerk geeft contacten BVD met Gardiner toe In drie jaar 1.700 plaatsen weg D- Buitenlandse kiezers bezorgden PvdA winst Zon deels verduisterd Congres in Stadsgehoorzaal over arbeidsmarkt voor juristen Lubbers blijft gesprek met Die Zeit ontkeimen Hengelo wil huizen op gifgrond afbreken DONDERDAG 17 MEI 1 DEN HAAG (GPD/ANP) Het aantal 'volle' plaatsen in jeugdtehuizen - in totaal 12.000 - zal binnen driejaar met 1.700 worden verminderd. Daar staan enkele honderden vervangende plaatsen tegenover die beschikbaar zullen komen via andere vormen van jeugdhulpverlening, zoals de dagvoorzieningen (100 plaatsen), pleeg- en opvangge- zinnen (250 plaatsen) en begeleide kamerbewoning (200 plaatsen). Binnenland (Vervolg van pagina 1) ROTTERDAM (GPD/ANP) Vooral dankzij de massale steun van Surinamers, Antillianen en buitenlanders heeft de PvdA bij' de deelraadverkiezingen in Rot terdam grote winst behaald. De socialisten kregen 73 van de in totaal 159 te verdelen zetels. De Centrumpartij behaalde bij el kaar negen zetels. Vier zetels in de deelraad Charlois, speerpunt in de verkiezingscampagne van de partij, twee in IJsselmonde en drie in de Prins Alexanderpol- der. In de laatste deelraad kan de Centrumpartij er slechts één be zetten omdat er niet meer kandi daten werden geaccepteerd. Maar liefst negentig procent van de buitenlanders, Surinamers en Antillianen die ter stembus gin gen, hebben hun stem gegeven aan de socialisten. De Turkse partij Hakyol behaalde in de deelraden waarin ze deelnam niet voldoende stemmen voor een zetel. De opkomst was hoger dan vier jaar geleden. Toen maakte 40 procent van de 271.000 kiesge rechtigde Rotterdammers de gang naar de stembus, terwijl dat aantal nu volgens de voorlopige schattingen zo'n 50 procent be droeg. Burgemeester Peper van Rotter dam zei de indruk te hebben dat de Centrumpartij minder aan hang heeft gekregen dan werd verwacht. Hij schreef dat mede toe aan het werk van anti-fascis tische en -racistische groeperin gen. Uit schaduwverkiezingen, die wer den gehouden door het Centrum voor Onderzoek van Maatschap pelijke Tegenstellingen van de Rijksuniversiteit in Leiden, blijkt dat in drie representatieve stembureaus de opkomst onder buitenlanders dit keer zo rond de 40 procent schommelde. Volgens het centrum heeft het massale stemgedrag van Surinamers en Antillianen op de PvdA voorko men dat de CP nog meer steun heeft verworven. 'De PvdA heeft er een trouwe aanhang bij gekre gen', aldus een woordvoerder van het centrum. De beperking van het aantal plaat sen in jeugdinternaten levert een bezuiniging van 94 miljoen gul den op, terwijl de extra maatre gelen voor andere vormen van opvang 39 miljoen gulden kos ten. Dat schrijft staatssecretaris Korte-van Hemel (justitie) in een nota aan de Tweede Kamer. Er zal worden begonnen met het schrappen van 500 plaatsen die wel beschikbaar zijn maar niet worden bezet. De overige 1.200 plaatsen worden, verdeeld over drie jaar (1984, 1985 en 1986), opgeheven. Dat wordt bereikt via een opnames top die telkens op 1 juli van kracht wordt, omdat de doorstro ming bij de internaten in de zo mermaanden groter is, zo blijkt uit de nota van de staatssecreta ris. Bij de bezuiniging moeten 900 plaatsen verdwijnen die val len onder het ministerie van jus titie (kinderbescherming) en 800 die behoren bij WVC (jeugdwel zijn). Volgens de CNV-bond voor over heidspersoneel, CFO, zullen er door deze bezuinigingsmaatrege len 425 full-time banen verdwij- HOEVEN (ANP) - Bij helder weer kan woensdagavond 30 mei in het midden van het land een gedeeltelijke zons verduistering worden waar genomen. De schaduw van de maan is te zien tussen 19.17 uur en 20.56 uur. Het hoogtepunt valt om 20.08 uur, waarbij 43 procent van de middellijn van de zon is af gedekt door de maanschijf. Het bijzondere van deze ge beurtenis is volgens direc teur Th. Vermeesch van de Volkssterrewacht Simon Ste- vin in het Brabantse Hoeven dat er in ons land tot 10 mei 1994 geen zonsverduistering meer kan worden waargeno- Hij waarschuwt de mensen die de zonsverduistering willen zien er voor niet met het blote oog naar de zon te kijken. Dit kan verblinding en beschadi ging van het oog tot gevolg hebben. Ook het gebruik van een beroet glaasje is naar zijn mening niet verstandig, omdat dit al tijd nog veel infrarode stralen doorlaat. Het beste is twee op elkaar gelegde gezwarte zwart/wit films te gebruiken of een diep donkergroen las- filter. nen. De bond en de AbvaKabo vrezen voor de gevolgen van de maatregelen voor zowel het per soneel als de bewoners van de in ternaten. De werkgelegenheid van 1.400 mensen in de jeugd hulpverlening komt volgens de bonden op het spel te staan. Zij verzetten zich fel tegen de plan nen van Korte-Van Hemel. Er zijn ook al acties aangekondigd die door de bonden zullen wor den gesteund. Een van de bezwaren van de bon den en instellingen is dat de be zuinigingsmaatregelen de kin derbescherming terugbrengen naar oude methoden 'met alle ge volgen vandien'. Vooral de hulp aan twaalfjarigen en ouderen komt in het gedrang, terwijl in ternaten die andere jongeren moeten opnemen overbelast ra ken, aldus de bonden. Korte-Van Hemel zegt in het be lang van de jongeren te willen voorkomen dat ze voortijdig uit een tehuis moeten worden ont slagen of overgeplaatst. Ze zegt zich ervan bewust te zijn dat de bezuinigingen voor de perso neelsleden en voor de voorzie ningen in diverse regio's ernstige gevolgen hebben. Maar de uit voering van deze ingrijpende - operatie is volgens haar nodig in het kader van de in het regeerak koord afgesproken bezuinigin- gen op de jeugdhulpverlening. De provincies Gelderland, Utrecht en Limburg nemen met een ver mindering van 1.280 bedden het leeuwedeel van de bezuinigin gen voor hun rekening, omdat daar de overcapaciteit het grootst zou zijn. Daarbij gaat het om instellingen voor kinderbe scherming, ongehuwde moeders en bijzonder jeugdwerk. Sommi ge instellingen zullen geheel moeten verdwijnen, zoals Klein Borculo in Gelderland, dat plaatsbiedt aan 207 jongens. Vol gens directeur H. Verhoef moe ten de jongens tot vijftien jaar worden overgeplaatst en gaan de ouderen naar pleeggezinnen. In de praktijk stuit dat volgens hem op veel problemen. Personeel en bewoners van Klein Borculo hebben gisteren gedemonstreerd tegen de sluiting. BRAND - De brand die afgelopen zondag een groot deel van het Haagse bioscoop-complex Asta in as heeft geld is vermoedelijk aangestoken. Uit het technisch onderzoek van de politie zijn aanwijzingen voor brandstich ting naar voren gekomen, aldus een woordvoerder. De brand in het aan het Spui gele gen complex ontstond een half uur na de late middagvoorstel ling. Twee van de drie bioscoop zalen liepen voor enkele miljoe nen guldens schade op. DEN HAAG (GPD) - De Binnen landse Veiligheidsdienst (BVD) heeft gebruik gemaakt van infor matie verstrekt door de Cana dees John Wood, alias John Paul Gardiner, om een gewelddadige actie rond de vliegbasis Woens- drecht te verijdelen. Minister Rietkerk (binnenlandse zaken) zei dat gisteren in de Tweede Ka mer tijdens een spoeddebat over het optreden van Gardiner en over de betrokkenheid van de BVD hierbij. Volgens Rietkerk beschikte Gardi ner over informatie die hij in fe bruari aan de Amerikaanse am bassade aanbood. De ambassade verwees Gardiner daarop naar de BVD, die constateerde dat de in formatie juist was. De minister ontkende dat Gardiner door de BVD was betaald, of dat deze in dienst van een Amerikaanse in lichtingendienst was. „Op geen enkele wijze" sloot de BVD een dienstverband met Gardiner. Hij ontving slechts drie keer een vergoeding voor gemaakte kosten, van totaal f 160, zei de minister. De BVD bleek overigens niet in staat op zo korte termijn een antecenden- ten-onderzoek naar Gardiner te verrichten, maar Rietkerk stelde vast dat dat bij tipgevers ook niet gebruikelijk was. De informatie bleek te kloppen, en daar ging het om. Het interpellatiedebatje was aan gevraagd door de PPR. In ant woord op vragen van woordvoer der Lankhorst zei de minister dat het kabinet dank zij Gardiner op de hoogte was van de voorgeno men gewelddadige acties. Hij weidde niet verder hierover uit. Woordvoerders van CDA en WD noemden echter een ge welddadig optreden (bezettin gen, vernielingen) van actievoer ders rond en op de vliegbasis Volkel. Rietkerk sprak tegen dat de BVD de vredesbeweging zou hebben geïnfiltreerd. De garantie van de vroegere minister Van Thijn (binnenlandse zaken) dat de vre desbeweging niet wordt onder zocht, geldt nog steeds, aldus de bewindsman. Maar het behoort wel tot de taak van de BVD om gegevens in te winnen over per sonen en groepen die uit politie ke motieven gewelddadige acties voorbereiden. Dat geldt ook in dien deze groepen zich manifes teren binnen de vredesbewe ging. Contacten met de Canadees ston den volgens hem dan ook niet op gespannen voet met de gegeven toezeggingen. Er zijn ook geen aanwijzingen dat de regering van de Verenigde Staten al in januari vorig jaar een aantal agenten naar Europa uitzond om inlich tingen te verzamelen over de vre desbeweging. De minister wees erop dat het geen enkele buitenlandse veiligheids dienst, van welke signatuur dan ook, is toegestaan om op Neder lands grondgebied operationeel te zijn. Wel gaf hij toe dat de garantie dat dit ook in werkelijk heid niet gebeurt moeilijk te ge ven is. De kleine linkse partijen hielden hun beschuldiging staande dat de BVD via Gardiner het vre- deskamp geïnfiltreerd en gepro voceerd had. Daarbij komt dat hij juist tot de gewelddadighe den had aangezet. Lankhorst, de PSP'er Van Es en CPN-woord- voerder Ernsting lieten weten een motie te zullen steunen waarin het kabinetsoptreden wordt afgewezen. De PvdA'er Stoffelen vond dat de infiltratie zeer ernstig moest wor den genomen. Hij wilde van mi nister Rietkerk de toezegging dat niet zal worden toegestaan dat agenten van buitenlandse inlich tingendiensten hier opereren. Hij verwacht dat de regering in voorkomend geval daar krachtig tegen zal optreden. (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN - Afgestudeerde juristen komen niet makkelijk meer aan een baan. Zowel in de traditio neel juridische beroepen (advo catuur, notariaat, rechterlijke macht) als bij het bedrijfsleven en de overheid is de arbeids markt voor juristen danig ge slonken. De eisen zijn strenger geworden, de concurrentie is toegenomen. In het bedrijfsleven en bij de overheid moeten juris ten veelal wedijveren met be drijfskundigen, economen of af gestudeerden van het hoger be roepsonderwijs (hbo), aan wie soms verre de voorkeur wordt gegeven. De algemene indruk is dat de juri dische opleiding vaak te weinig is toegesneden op de praktijk. Volgens de Leidse jurist Dwight Isebia vragen sommige bedrij ven, zoals de ABN, van aanko mende juristen zelfs hun theore tische kennis 'gewoon te verge ten'. Ze krijgen dan alsnog een meer gerichte, interne opleiding, die beter past in het bedrijf. Isebia zit in een commissie van de Vereniging voor Juridische Stu denten te Leiden (VJSL), die morgen in de Stadsgehoorzaal een congres organiseert met als thema 'Jurist en werk'. Op dit congres zullen tal van prominen ten uit verschillende maatschap pelijke geledingen, onder wie de oud-commissaris van de konin gin in Gelderland mr. Molly Geertsema, discussiëren over al lerlei vragen die samenhangen met de arbeidsmarkt van de ju rist. Zoals: "Welke weg zou men moeten volgen als men een be trekking wil krijgen bij een dochter van Shell in het buiten land?', of: 'Is er een onbeperkte vraag naar fiscalisten bij de be lastingdienst?' en: 'Is de bureau cratie op een ministerie echt zo frustrerend als de vele verhalen en moppen ons doen geloven? Ondanks de sterk uitgedunde ar beidsmarkt ziet de congrescom missie van de VJSL de toe komstkansen voor prille juristen niet somber in. De werkloosheid ligt nog onder het 'academisch gemiddelde' (27 procent tegen 36 procent onder alle academici). Bovendien zijn sommige juridi sche opleidingen, de studievoor lichting en arbeidsbemiddeling sterk voor verbetering vatbaar. Volgens Pieter Asjes is een van de problemen dat studenten, vooral bij de civielrechtelijke groep (Nederlands recht), vaak weinig gemotiveerd aan hun studie be ginnen. Ze hebben zich onvol doende afgevraagd wat ze later met hun studie kunnen doen en komen daar pas achter als ze de universiteit hebben verlaten. Dan blijkt bijvoorbeeld dat com merciële bedrijven of overheden de voorkeur geven aan een hbo'e) met een gerichte perso- ncelsopleiding of aan een be drijfskundige die in commercië le termen heeft leren denken. Dat beeld springt ook naar voren uit een onlangs verschenen be roepengids voor de aankomende jurist ('Jurist-en-werk'), die min of meer als leidraad fungeert voor het komende congres. Daar in schrijft mr. H.J. Schotvanger, een hoge functionaris bij Hoogo vens, dat bepaalde praktische vaardigheden tijdens de studie gebrekkig worden ontwikkeld. "Hier doet zich vaak de behoefte gevoelen aan een overbruggings instituut, waar de afgestudeerde jurist in een op de praktijk ge richte cursus in deze vaardighe den wordt getraind". Hoewel het probleem van de prak tische vaardigheden minder speelt bij typisch juridische stu dies, meent de congrescommis sie dat er over de hele linie nog te weinig rekening wordt gehou den met de aansluiting tussen theorie en praktijk. Doris Broos heeft wat dat betreft een leerza me ervaring achter de rug: "Ik heb het zelf ervaren tijdens stage op een advocatenkantoor. Tijdens je studie leer je alles te gen elkaar af te wegen. Maar tij dens zo'n stage merk je dat je soms bepaalde nuances bewust moet weglaten en een duidelijke keuze moet doen". De congrescommissie vindt dat de stage eigenlijk voor alle juridi sche studies, net als bij handels recht, een verplicht onderdeel zou moeten zijn. Verder zou er meer aandacht moeten worden besteed aan taalvaardigheid (het schrijven van brieven, het opstel len van contracten e.d.), want de praktijk wijst uit dat het daaraan vaak ontbreekt. Over de kansen om de studievoor lichting en arbeidsbemiddeling via de universiteit te verbeteren is de congrescommissie niet op timistisch. Asjes: "Dat is moei lijk. De eerste twee jaar is het on derwijs vrij massaal en studen ten kunnen op dit gebied weinig invloed uitoefenen". Leon Ar cher: "De universiteit mag bo vendien niet aan arbeidsbemid deling doen. Wat dat betreft is de studie aan strikte regels gebon den. Het enige wat de universi teit kan doen is studievoorlich ting geven". Om de arbeidsbemiddeling wat meer handen en voeten te geven heeft een aantal Leidse rechten studenten besloten tot de oprich ting van de stichting 'Interjurist'. Deze organisatie zal een vacatu rebank opzetten om aankomen de juristen te helpen bij het vin den van een baan. Want blijkens een bijdrage van de Leidse hoog leraar mr. H. Franken in de be roepengids liggen er op de ar beidsmarkt nog goede kansen "voor juristen die open ogen hebben voor wat er om hen heen gebeurt en hun discipline be schouwen als een volwaardige maatschappijwetenschap". DEN HAAG (GPD) Premier Lubbers blijft ontkennen dat hij een interview met het Westduit- se weekblad Die Zeit heeft gehad over het vraagstuk van de kruis raketten. Lubbers zei gisteren, tijdens een vergadering van de Tweede-Kamercommissie voor buitenlandse zaken, dat slechts sprake is geweest van een „ach- tergrondgesprek" met Christopl\ Bertram, oud-directeur van het gerenommeerde Londense Inter national Institute for Strategic Studies (IISS). Bertram, sinds oktober '82 politiek redacteur bij Die Zeit, heeft vol gens Lubbers gedeelten uit dat achtergrondgesprek ten onrech te en onjuist geciteerd. Lubbers had volgens Bertram gezegd dat het kabinet had overwogen om de plaatsing van 48 kruisraketten uit te stellen tot 1988, twee jaar na de verkiezingen. Lubbers werd bovendien in de mond gelegd dat hij persoonlijk een voorstander van plaatsing is. De zaak van de kruisraketten zou hij echter niet belangrijk genoeg vinden om met aftreden te drei gen wanneer het CDA zich tegen plaatsing zou kanten. Lubbers gisteren: „Bertram heeft niets van dat gesprek geregistreerd. Dat moet leiden tot onzorgvul digheid, zeker wanneer je, zoals hij, met veel mensen heeft ge sproken". Oppositieleider Den Uyl probeer de Lubbers over te halen tot het corrigeren van de kennelijk fou tieve citaten in Die Zeit. „Als u het onweersproken laat, blijft het hangen". Maar Lubbers voelde daar niets voor: „Het is één van de varianten uit een hele reeks. Ik heb Bertram een achtergrond- gesprek gegeven, ik ga de com missie nu geen interview geven", aldus de premier. Gevraagd of de variant Woens- drecht gereed maken voor de komst van kruisraketten, maar die pas in '88 daadwerkelijk plaatsen met de NAVO-bondge- noten is of wordt besproken, ant woordde Lubbers: „Ik heb dat overleg niet gevoerd, ik neem aan dat het ook niet is gevoerd". Overigens heeft Bertram deze krant desgevraagd gezegd dat hij zich bij Lubbers had gepresen teerd als journalist, toestemming had gekregen om te citeren en dat deze citaten ook juist waren weergegeven. Na het vertrek van Lubbers discus sieerde de commissie met minis ter Van den Broek (buitenlandse zaken) over de NAVO-conferen- tie van regeringsleiders, die eind deze maand in Washington wordt gehouden. Volgens Den AIDS - De gevreesde ziekte AIDS (Acquired Immune Deficiency Syndrome), die de natuurlijke af weer van het lichaam tegen ziek tekiemen vernietigt, heeft in de afgelopen drie maanden in Ne derland opnieuw twee doden geëist. Het aantal sterfgevallen door AIDS in ons land komt daarmee op tien. Uyl en Engwirda (D'66) moet Ne derland daar het Italiaanse initia tief tot wederzijdse bevriezing van de in Europa geplaatste kernraketten ondersteunen. In hun visie had Craxi daarmee de terugkeer van de Sowjet-Unie naar de Geneefse onderhande lingstafels willen bewerkstelli gen. Van den Broek bestreed dat. Vol gens hem heeft Craxi ook niet aangekondigd in Washington een officieel voorstel op tafel te leggen. De kwestie van de kruis raketten wordt daar in een „su- pervertrouwelijke" vergadering besproken. Van den Broek: „Craxi heeft op het congres van de Italiaanse socialisten in Vero na gezegd dat wanneer de onder handelingen tussen Moskou en Washington zijn hervat en er uit zicht op resultaat is, dan kan worden overwogen om de statio nering aan beide zijden voor kor te termijn te bevriezen". Hij kon zich alleen achter het Italiaanse voorstel scharen en dan nog met „de grootst mogelijke twijfels over het effect ervan", wanneer het bedoeld was „als signaal" aan de Sowjets. HENGELO (ANP) - Het college van burgemeester en wethou ders van Hengelo wil de 40 wo ningen in de wijk Old Ruiten- borgh, die aan het begin van de jaren zeventig zijn gebouwd op een voormalige vuilstortplaats, afbreken en de vervuilde grond afgraven. Dat is gisteren door de wethouder van milieuzaken be kend gemaakt. Een eind 1983 ge vormd sociaal-medisch ad viesteam heeft de afbraak in haar zojuist uitgebrachte rapport het college in die zin geadviseerd. In de bodem zijn hoge concentra ties lood, zink, kwik, benzeen en tolueen aangetroffen, die een be dreiging vormen voor de gezond heid van de bewoners. Uit onder zoek is verder gebleken dat op den duur ook de waterwinning in het nabijgelegen waterwinge bied wordt bedreigd. Na afbraak van de huizen zal de stortplaats, een voormalig klei- gat, tot een diepte van 7 meter worden uitgegraven en zal het verontreinigde grondwater wor den weggepompt. Daarna wordt het gat opgevuld met schone grond en wordt overgegaan tot de bouw van 40 nieuwe huizen. De gekozen oplossing zal ongeveer 30 tot 37 miljoen gulden gaan kosten die door het rijk moeten worden betaald. Als alles meezit zal in september volgend jaar met de werkzaamheden begon nen kunnen worden. ADVERTENTIE Duitsland. KaDDelrodeck/Zwarte Woud. Rustig, gemoedelijk hotel in bosrijke omgeving. Halfpension. P.p.p.n.v.a. Hs 34.- ^7 Griekenland. 15-Daagse autotour door de Peloponnesus, plus Delft en A thene, incl. bootreis. Half- pension p.p.v.a. 1 CH A Hs 1.849-Ls l.O BOEK BU DE ANWB. DAT VOORKOMT VERRASSINGEN. Frankrijk. Port Barcarès/ Rousillon. Studio 's bij strand en liaven, vele excursies mogelijk. Per studio max. 4 pers.) 1 P.n.v.a. Hs80.-Ls ZI." Joesoslavië. 16-Daagse autotour. Geselecteerde hotels, halfpension. Tun-u 1.073.- Oostenrijk. Winklern/Karinthië. Komfort abel hotel voor rustige, sportieve vakantie. Halfpension. P.p.p.n.v.a.Hs 47.- 38 Ierland. I2-Daagse autotour langs de hoogtepunten. Sfeervolle hotels met logies ontbijt. P.p.v.a. Hs 1.065 -Ls 870." Italië. Tignale/Gardameer. Rustig gelegen bungalowpark, zonnige ligging, prachtig uitzicht. Per bungalo w max. 6 pers.) O Q p.nv.a.Hs87.-Ls Jjr Engeland. BudeJComwall. Voor excursies uniek gelegen park. Georganiseerde evenementen. Per bungalow max. 6 pers.) O f) p.n.v.a. Hs 102.- Ls D U." Zwitserland. I4-Daagse autotour kriskras langs de meest bekende plaatsen; 3- of 4-sterren-hotels. halfpension. P.p. België. Rckem/Limburg. Uniek park, 8 km. van Maastricht. Prachtige natuur. Per bungalow (max. 6pers.) p.n.v.a. r Hs 106.-Ls ZJ." AN\VB-Leiden. Stationsweg 2. tel. 071-146241. ANWB UW AUTOVAKANTIE IS BEIANGRIJK GENOEG OM M TE BOEKEN BIJ HET REISBUREAU VAN DE ANWB. (Hs Hoogseizoen. Ls Laagsetzuen) 40671 "...A' het jongensinternaat in Borculo duidelijk dat zij geen (foto ANP) Met spandoeken maken de jeugdige bewoners genoegen nemen met sluiting van hun tehuis.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 5