Aanleg drie Leidse stadsparken onzeker BAANVAK Gemeente wijst Tweede Kamer op stagnatie Leidse renovatie Hogere huren bij stadsvernieuwing Protestbrief provincie en gemeenten Experiment met eigen woningbezit bij nieuwbouw Stevenshof Klachten over gevolgen heien voor brug bij Doelenterrein LEIDEN - Bewonersvan de Groenhazengracht en Rem- brandtstraat hebben zich bij de gemeente beklaagd over de ge volgen van heiwerkzaamheden ten behoeve van de nieuwe brug die de Rembrandstraat moet ver binden met het Doelenterrein. Als gevolg van het heien is een keuken van een woning losge scheurd en wilden deuren en ra men niet meer open, schrijven de bewoners aan de gemeente. Ge vels moesten worden gestut en op vele plaatsen werden scheu ren geconstateerd. Bij één wo ning zou de bewoner zijn pand via een raam hebben moeten ver laten en betreden. De bewoners van de Groenhazen gracht en Rembrandtstraat voe len zich "voor de zoveelste keer" in de steek gelaten door de ge meente Leiden. Op brieven en een rapport dat de technisch— bewonersadviseurs hebben laten maken over te nemen voorzorgs maatregelen is door de gemeente niet gereageerd. In een brief aan de raadscommissie voor ruimte lijke ordening vragen de bewo ners waarom de gemeente advie zen over te nemen voorzorgs maatregelen in de wind heeft ge slagen. DONDERDAG 17 MEI 1984 DEN HAAG/LEIDEN - De gemeente Leiden dreigt bij de financiering van het aan te leggen park Roomburg, het Rembrandtpark en hetlijke subsidie, maar die bestaat in middels evenmie jaar op het programma staan, in grote problemen te komen. Oorzaak is de gevreesde beëindiging van de subsidieregeling voor dit zogenoemde bovenwijks groen door het ministerie van Landbouw en Visserij. Staatssecretaris hapt in haring LEIDEN - Staatssecretaris Ploeg (landbouw en visserij) was gis termiddag in Leiden om deel te nemen aan een voetbalwedstrijd tussen stafleden van de Konink lijke Luchtmacht Schaarsbergen en de Leidse politie (versterkt -?- met burgemeester Goekoop, wet houder Peters en de sportambte naren Duivesteijn en Caron). Na de wedstrijd werd Ploeg meege troond naar de brandweerkazer ne aan de Gooimeerlaan waar hij op een typisch Leidse tracta- tie werd verrast: haring. Op de foto neemt Ploeg (links) evenals burgemeester Goekoop een hap. Dit alles in het kader van de actie van laatstgenoemde om het ha ring eten (vooral op 3 oktober) over de hele wereld te propage- Overigens: de Leidse politie woi voetbalwedstrijd, op het veld Roodenburg, met 2-1 de handicap dat haar doelman, hoofdinspecteur De la Rivière, reeds bij het inschieten gebles seerd raakte en naar het zienek- huis moest worden vervoerd. Na een snoékduïk was zijn arm uit de kom geschoten. (foto Reinout van Gullek) Ook geen groot onderhoud Lage Morsweg en omgeving LEIDEN - Het gemeentebestuur van Leiden zal de vaste Tweede Kamercommissie voor de volks huisvesting inlichten over de stagnatie in de Leidse woning verbetering die het gevolg is van de per 1 januari van dit jaar gel dende financieringsregeling van het rijk. Door deze nieuwe regeling is het voor financieel zwakke woning bouwverenigingen vrijwel on mogelijk ge.worden om over te gaan tot het noodzakelijk op knappen van honderden wonin gen. Uit een notitie van de tech nisch bewoners-adviseurs bleek deze week dat de woningverbe tering in de gemeente Leiden vrijwel plat ligt. Afgelopen maand zouden woningbouwver enigingen "massaal hebben afge haakt". De (tijdelijk) wethouder van volks-' huisvesting, Eikerbout, zei gis teravond in een vergadering van de raadscommissie voor de volkshuisvesting dat drie verbe teringsplannen van de woning bouwvereniging Tuinstad wijk vrijwel definitief van de baan zijn. "Er is geen reden voor be woners die de renovatie niet wil den (Lage Morsweg en omge ving) om feest te vieren, want ook de grootonderhoudsbeurt gaat niet door", aldus Eikerbout. "Het is een zeer droevige zaak". De nieuwe financiële regeling van het rijk maakt groot onderhoud van woningen alleen mogelijk als woningbouwverenigingen over voldoende financiële reser ves beschikken. Het gemeente bestuur zal teen notitie richting Tweede Kamer sturen om op de knelpunten in de nieuwe rijksre geling te wijzen. De gemeente is voorts voornemens initiatieven te ontwikkelen om de vastgelo pen woningverbetering vlot te trekken. "De bedoeling is om complexen van woningbouwverenigingen die wel voldoende financiële armslag hebben eerder aan te pakken zodat het aantal wonin gen dat Leiden dit jaar van het rijk mag opknappen (het contin gent) toch gehaald wordt", aldus Eikerbout. De wethouder is er voor beducht dat, als het de ge meente niet lukt het dit jaar toe gewezen contingent van 430 wo ningen daadwerkelijk op te knappen, de minister volgend jaar een kleiner contingent aan Leiden zal toewijzen. Pessimistisch Volgens Eikerbout moet er met de vastgelopen verbeteringsplan nen voor drie woningcomplexen van Tuinstadwijk "toch iets ge beuren". Het gaat om in totaal 378 woningen aan de Lage Mors weg en omgeving, aan de Frede- rik van Eedenlaan en aan de Van 's Gravesandestraat. Onderzocht wordt of het mogelijk is voor een geringer bedrag het meest nood zakelijke onderhoud te plegen. Volgens Eikerbout gaat het om lekkende daken en rotte kozij nen. "Als daar nu niets aan ge beurt zijn de kosten van herstel over een tijd veel hoger". De wet houder liet evenwel weten niet optimistisch te zijn over de kans dat een oplossing voor de proble men van Tuinstadwijk wordt ge vonden. De totale aanlegkosten van de par ken bedragen ruim 1,6 miljoen gulden waarvan tussen 50 en 75 procent subsidie van het minis terie werd verwacht. Voor na 1985 heeft Leiden nog groen plannen in de kast waarvan de realisering zo'n 1,5 miljoen gul den vergt. Provinciebestuurder Borgman heeft gisteren, mede namens de gemeenten Leiden, Rotterdam, Den Haag, Delft en Dordrecht, een protestbrief over de gevrees de beëindiging van de subsidie gestuurd aan minister Winse- mius (volkshuisvesting, ruimte lijke ordening en milieubeheer). Een brandbrief over deze zaak aan minister Braks (landbouw en visserij), vorig jaar november, heeft namelijk niet het gewenste resultaat opgeleverd. "De minis ter van landbouw heeft ons een antwoord gegeven dat in de rich ting wijst dat de subsideregeling wordt beëindigd", zo luidt het in de brief aan Winsemius. De pro vinciebestuurder is ook van plan om diverse leden van de Tweede Kamer van zijn verontrusting blijk te geven. Beëindiging Gedeputeerde Borgman wees gis termiddag in een toelichting op de brief op het feit dat het hier niet gaat om slechts een vermin dering van de subsidie, "zoals door de bezuinigingen wel meer het geval is", maar om het moge lijk volledig beëindigen van de regeling. "Het voormalige minis terie van CRM kende ook een dergelijke subsidie, maar die be staat inmiddels evenmin meer". Hij herinnerde eraan dat groen in de binnensteden daarentegen steeds belangrijker wordt. "Met name als gevolg van het gevoer de beleid van verstedelijking. Maar ook doordat de mensen steeds minder geld hebben te be steden en ze daardoor recreatie mogelijkheden dichter bij huis moeten vinden. Daarbij blijken buitenlandse werknemers het stadsgroen graag als ontmoe tingsplaats te gebruiken". Ook door de vergrijzing van de be volking zijn stadsparken volgens Borgman steeds noodzakelijker. "Het is niet alleen kijkgroen, het gaat om gebruiksgroen. Daarom betreft het hier hoogst noodzake lijke plannen voor de binnenste den", zo zei hij. In de brief aan Winsemius wijst Borgman er onder meer op dat deze minister in zijn Structuur schets Stedelijke Gebieden een beleid heeft uitgezet dat in strijd lijkt met het beëindigen van de betreffende subsidieregeling. "De bewindsman constateert hierin dat de recreatiemogelijk heden in stedelijke gebieden achterblijven bij de behoefte en hij verwijst tevens met name naar deze subsidieregeling als belangrijk voor het verstedelij- kingsbeleid. Bovendien zegt de minister in de Structuurschets dat er grenzen zijn aan te inten sieve verstedelijking, maar dat die juist kunnen worden be waakt door kwaliteitseisen aan het groen te stellen". Om de aanleg van recreatief groen in de binnensteden mogelijk te doen blijven zou het Direktoraat- Generaal voor de volkshuisves ting hieraan hogere prioriteit moeten geven, zo beveelt de brief onder meer aan. Belangrijk is verder de opstelling van de mi nister bij de behandeling van het Structuurschema Openluchtre creatie in de Rijksplanologische commissie en in de ministerraad zelf. Die moet erop zijn gericht dat de subsidie op bovenwijks groen van het ministerie van Landbouw en Visserij blijft be staan en liefst wordt verruimd, aldus de brief. "Indien dit niet lukt zal een groter beslag door de gemeenten op de locatiesubsidie van uw ministerie onvermij de- lijk zijn", waarschuwt Borgman, die dat laatste echter een onbe vredigende oplossing noemt LEIDEN - De huren van de meeste nieuw te bouwen woningen in Leidse stadsvernieuwingsgebie den zullen volgend jaar zo'n veertig gulden per maand hoger wordén. Dit is het gevolg van het 'zo goed als afschaffen' van de zogenaam de stadsvernieuwings-aftrekre- geling van het rijk. Volgens deze regeling was het tot 1 januari van dit jaar mogelijk de aanvangshu- ren van woningen in stadsver nieuwingsgebieden, waar de be bouwing dateert van voor 1930, te verlagen met een bepaald per centage van de stichtingskosten. Sinds 1 januari 1984 geldt een an dere regeling. Dit betekent dat nog maar 73 van de nieuw te bou wen woningen in stadsvernieu wingsgebieden voor de aftrekre geling in aanmerking komen. Het gevolg voor een kleine 200 woningen is dat de aanvangshu- ren met zo'n veertig gulden per maand zullen stijgen. De gedachte van de gemeente om het voordeel, dat voor nog maar 73 woningen zou gelden, te sprei den over de huren van alle wo ningen in stadsvernieuwingsge bieden is door het ministerie van volkshuisvesting afgewezen. Het gemeentebestuur wil nu met an dere middelen trachten te voor komen dat te grote verschillen ontstaan in de aanvangshuren van gelijkwaardige woningen. LEIDEN - De gemeente Leiden en de Protestants Christelijke Wo ningbouwvereniging (PCW) gaan in de Stevenshofjespolder experimenteren met Maatschap pelijk Gebonden Eigendom van woningen. Maatschappelijk Gebonden Eigen dom geldt als een vorm van ei gen woningbezit waarin de voor delen van kopen en huren zoveel mogelijk zijn verenigd en de na delen zoveel mogelijk worden uitgesloten. In Rotterdam expe rimenteren de gemeente en wo ningbouwverenigingen al enkele jaren met deze unieke vorm van eigen woningbezit. De Protes tants Christelijke Woningbouw vereniging is al geruime tijd be langstellend om in Leiden een dergelijk project van de grond te helpen tillen. De bedoeling is dat in de nieuwe woonwijk Stevenshofjespolder 47 corporatie-koopwoningen worden gebouwd die volgens het systeem van Maatschappelijk Gebonden Eigendom worden verkocht. Voor de kopers zit aan deze vorm van eigenwoningbezit een belangrijk financieel voor deel vast. Ook zouden de eige naar-bewoners minder risico lo pen dan normaal het geval is bij eigenwoningbezit. Voorwaarde" is dat de koper, als hij vertrekt, de woning terugverkoopt aan de woningbouwvereniging. Daar mee wordt voorkomen dat de huizen met een flinke winst van de hand zouden worden gedaan. Aantrekkelijk voor de eigenaar-be woner is dat hij zijn huis kwijt Inbraak LiEIDEN - By K O aan de Oude Vest is in de nacht van dinsdag op woensdag ingebroken. Er werd 2500 gulden gestolen uit de kas. De dader(s), van wie tot nu toe elk spoor ontbreekt, kwamen volgens de politie via een licht koepel in het gebouw. Binnen braken zij deuren open; ook een frisdrankautomaat werd gefor ceerd. kan op het moment dat hij er vanaf wil, en dus minder risico loopt. De terugkoop door de wo ningbouwvereniging geschiedt tegen een geïndexeerde prijs. Het is nog niet duidelijk hoe groot de belangstelling in Leiden is voor Maatschappelijk Gebonden Eigendom. Als de belangstelling onvoldoende is zullen de 47 wo ningen als premie-B-koopwo ning worden gebouwd. Radiopiraten uit de lucht LEIDEN - De Leidse politie heeft gisteren drie illegale zenders uit de lucht 'geplukt', te weten: ra dio Tienen, waarde van de appa ratuur zo'n 2000 gulden, en twee zenders die geen naam hadden. Een, met een waarde van 2500 gulden, was in het bezit van een 32-jarige man aan de Vestestraat, de andere, waarde 300 gulden, was eigendom van een 18-jarige jongen, woonachtig aan de Sma ragdlaan. Vernielingen LEIDEN Een in aanbouw zijnd scholencomplex in de Stevens hof is in de nacht van dinsdag op woensdag bezocht door 'vanda len. Er werd voor 6000 gulden vernield. Ramen, kozijnen en da kisolatie werden vernield. Swing In het LVC, Breestraat 66, is vrij dag de tweewekelijkse swing avond. De zaal gaat om negen uur open. Bovendien treedt op de LVC-zolder de Leidse groep De Kowers op, een negenper- soonsformatie met vijf blazers, die alleen maar covers speelt (soulnummers, Rolling Stones, UB 40, enz.) Hun op treden begint rond half elf. Leidse kerken en werklozen "Er wordt wel eens een thema- dienst of viering gehouden in de kerken over werkloosheid, maar dat gebeurt op een hoog niveau, zeer Bijbels. Er komt niets concreets uit. Er moet veel meer omheen gebeuren". In de kerken bestaat te weinig belangstelling voor het grote probleem van de werkloos heid, meent industriepastor H. Groenen, die aangetrokken is door het Arbeidsapostolaat van de Leidse katholieke kerk om een zogenaamde DISK-be- weging in Leiden op poten te zetten. DISK staat voor Dienst in de Industriële Samenleving vanwege de Kerken en houdt zich bezig met het thema kerk en arbeid in de ruimste zin van het woord. "Het is landelijk georganiseerd", weet Groenen, "maar in vele plaatsen is er ook al een DISK-stichting van de grond gekomen die wordt ge steund door de diverse kerken. Alleen in Leiden is dat nog niet gebeurd. Het is mijn taak in driejaar tijd ook in Leiden zo'n beweging te realiseren. Daar voor moeten arbeiders, men sen uit de industrie en haanlo zen bij elkaar worden ge bracht". Vooruitlopend op de stichting DISK is er een Taakgroep-Ar beid gevormd door vertegen woordigers van de verschillen de Leidse kerken. Onlangs ver scheen de eerste 'Arbeids- krant-Leiden' van de Taak groep. De Taakgroep heeft drie doel stellingen: het verzamelen van informatie rond werkloosheid en werkgelegenheid, het op gang brengen van een bezin ning over de arbeidsproblema- tiek binnen de Leidse kerken en het ontplooien van initiatie ven vanuit de Leidse kerken op het gebied van werkgele genheid in Leiden. "Er is te weinig voeling van de kerken met deze sector", ver telt Groenen. "Mensen die ac tief bezig zyn met hun werk loosheid en die dat ook hebben geaccepteerd vind je niet in de kerk. Ik ken zelfs een meisje dat uit de kerk is gegaan omdat ze zich daar als werkloze niet méér thuis voelde. De kerken hebben niet het vermogen die mensen te bereiken". Volgens Groenen is het belang rijk dat mensen in de kerk gaan beseffen dat er een grote werkloosheid is in Leiden en omgeving. Ongeveer 20 pro cent van de Leidse beroepsbe volking zoekt een baan. De doelstelling van de Taakgroep is dan ook tweeërlei: de werk lozen bereiken, maar ook de mensen in de kerk meer infor matie verschaffen over deze problemen. "Een jaar geleden is er een on derzoek gehouden vanuit de kerken. De kerken hadden on lustgevoelens omdat ze langs allerlei problemen heen liepen. Naar de kerken toe willen wij nu knalhard cijfers op tafel leg gen over de arbeidsproblema- tiek, zodat er niet meer met een zalvend woord voorbij gelopen kan worden", aldus Groenen. Het is verbazingwekkend dat de kerken wel veel belangstelling hebben voor kernwapens, ont wikkelingshulp, vluchtelingen en dergelijke, maar slechts weinig interesse voor werk loosheid, meent Groenen: "Ik maak vaak de vergelijking met de vredesbeweging. Het vre desvraagstuk is vanuit de ker ken redelijk bespreekbaar ge maakt naar de basis toe, maar dat is niet gebeurd met het pro bleem arbeid. Werklozen hou den zich ook vaak verborgen in de kerk". Er is ook nog een andere verkla ring voor. Groenen: "De Raad van Kerken heeft in december een brief geschreven aan de re gering waarin de bezuinigings maatregelen op de uitkeringen onaanvaardbaar werden ge noemd, omdat ze de met een baan der baan steeds verder uit el kaar drijven. Dan merk je als Taakgroep dat er in de Leidse kerken nauwelijks over is ge praat. Je ziet een uiteen drijven van de mensen in de kerk en dan laat men deze zaak, een heet hangijzer, rusten. Maar 850.000 werklozen is geen klei nigheid. Daar kun je niet slechts vijf minuten over pra ten en dan een standpunt inne- Wie meer informatie wil hebben over de Taakgroep Arbeid kan zich wenden tot Martin van der Velden, tel. 760580. WOBO beslist mee over projecten "Ik zie het als mijn taak de stem Greet Grimbergen: "Als werklozen plannen hebben x project, willen ze er zo snel mogelijk mee aan de slag". van de werklozen in het regio naal platform alternatief werk te laten horen. Want het was toch eigenlijk wel een beetje vreemd dat, voor mijn komst, het 'platform' over werklozen- projecten moest oordelen zon der dat de mensen voor wie die projecten zijn bedoeld daar over hun mening konden ge ven", zegt Greet Grimbergen. Deze Sassenheimse vrouw verte genwoordigt sinds kort het werkprojecten overleg bollen streek (WOBO) in het regionaal platform. Het 'platform' moet onder meer bekijken of projec ten waar mensen met behoud van uitkering aan de slag kun nen, geen werkgelegenheid be dreigen bij bestaande bedrij ven. In het platform hadden tot voor kort alleen vertegenwoor digers van onder meer het ar beidsbureau, de Kamer van Koophandel en de FNV zitting. Op verzoek van het WOBO is in het platform nu dus ook een vertegenwoordigster van de werklozen opgenomen. "Eigenlijk kan ik nog niet zoveel over mijn werk in het platform zeggen. Ik heb nog maar twee vergaderingen meegemaakt", zegt mevrouw Grimbergen. Wel vindt zij dat het platform indien mogelijk sneller over projecten moet oordelen. "Als werklozen een plan maken voor een project, willen ze hier mee zo snel mogelijk aan de gang. Zij hebben dan niet zo veel zin om een paar maanden te wachten tot het platform een beslissing heeft genomen over het werk". Het WOBO is, zoals de naam al verraadt, een 'overlegorgaan' van verschillende werklozen- projecten in de duin- en bollen streek. Het is de bedoeling dat vertegenwoordigers van deze projecten om de twee tot drie maanden met elkaar om de ta fel gaan zitten om ervaringen, kennis en zelfs materieel uit te wisselen. Volgens mevrouw Grimbergen krijgt het WOBO op korte ter mijn waarschijnlijk een dage lijks bestuur. Dit is tenminste voorgesteld door deelnemers van een aantal projecten. "Ik zou daar zeer gelukkig mee zijn", zegt zij. "Nu sta ik er in feite alleen voor als ik naar de vergaderingen van het regio naal platform ga. Het lijkt me nuttig als ik eerst kan overleg gen met een dagelijks bestuur, die dan in feite een tussensta tion zijn tussen mij en de deel nemers van de werkprojec ten". GAB Alphen wil vrouwen helpen Het Alphense gewestelijk ar- beidsbüreau wil.de positie van vrouwen op de arbeidsmarkt verbeteren. Volgens de laatste tellingen staan er in Alphen een kleine 1100 vrouwen inge schreven als werkzoekende. H. van Smalen, directeur van het arbeidsbureau, weet echter ze ker dat 'er veel meer van die stille krachten' in zijn rayon rondlopen. Hij zegt erbij niet de pretentie te hebben om de onevenwichtige deelneming van vrouwen aan de arbeids markt te herstellen. Hij is zich ervan bewust dat zijn initiatie ven niet meer dan druppel op een gloeiende plaat zullen vor men. Maar beter iets dan niets, vindt hij. Om de positie van vrouwen op de arbeidsmarkt te verbeteren heeft het arbeidsbureau het project 'vrouw-arbeid' opgezet. In samenwerking met over koepelende vrouwenorganisa ties wordt er een enquête ge houden. De enquete-formulie- ren zijn verkrijgbaar bij de ba lie van het arbeidsbureau, bij de vrouwen-organisaties en bij de vrouwenbonden van het FNV en CNV. De formulieren, kunnen anoniem worden inge vuld. In de enquête wordt onder meer gevraagd naar de belemmerin gen in de speurtocht naar werk. Dat kan discriminatie van vrouwen zijn of een gebrek aan zelfvertrouwen, aan scho ling of aan kinderopvang. Vrouwen dienen het juist» woord aan te kruisen. Zit i niet bij dan is er alle ruimte om andere knelpunten in te vul len. Voorts wordt gevraagd naar de deugdelijkheid van de huidige regeling van het zwan gerschapsverlof en kunnen vrouwen hun mening geven over de belemmerende wer king van 'de heersende menta liteit'. De formulieren moeten voor 1 ju li worden ingeleverd. Aan de hand van de uitslagen van het onderzoek wordt een plan ge maakt. Hoe dat eruit gaat zien kan Smalen nu nog niet zeg: gen. Wel dat het hier niet 'de een of andere Vos-cursus' be treft, maar een serieus project dat vrouwen aan een baan moet gaan helpen.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 4