Steeds 'Er blijft elke nacht post liggen' Elektriciteitstarieven gaan wellicht nog meer omlaag 12.50 jpKi PTT-personeel klaagt over onderbezetting en slechte werksfeer Briljant van 39.000 gestolen Sen met kefcnib btadbteeld DONDERDAG 17 MEI 1984 Leiden LEIDEN - Volgens een groep PTT-functionarissen kan de nachtploeg op het nieuwe postkantoor aan de Schiphol- weg de postverwerking niet aan. "Er blijft elke nacht post liggen met name aan het eind van de week". Dit heeft tot gevolg, aldus de postlieden die uit angst voor represailles anoniem willen blijven, "dat postbestellingen voor de re gio Leiden pas twee tot vier dagen later op de bestemde plaats worden bezorgd". door Saskia Stoelinga De groep wijt het blijven liggen van de poststukken niet aan de onjuiste codes, zoals gisteren in de krant stond, maar aan het kor ten van de nachtdienst met een uur en aan de onderbezetting van de dag- en nachtploeg door een extreem hoog ziekteverzuim. "De sfeer op de werkvloer is ver onder nul. Mensen vliegen elkaar naar de strot". De PTT—ers hebben naar eigen zeggen enige tijd gewacht voor dat ze deze klachten naar buiten wilden brengen. "Het nieuwe ge bouw is prachtig en het werk op zich is leuk. Wat ons stoort, is dat niemand van de directie bereid is iets aan onze klachten te doen. Zij doen net of ze van niets we ten. Het enige wat ze voor ogen. hebben, is economisch rendabel draaien. Ondertussen is van ech te dienstverlening geen sprake". Directeur A.H. Vos heeft het over een verkeerde voorstelling van zaken. Er blijft volgens hem geen postbestelling meer te lang lig gen. "Wij hebben alleen wat aan loopmoeilijkheden gehad: ver huizing naar een nieuw gebouw en we zijn op een ander systeem overgegaan". Willekeur Met dat andere systeem wordt be doeld dat de post die wordt aan geboden tegen gereduceerd dag tarief niet meer in de nacht wordt verwerkt. Vos: "Dat deden we voorheen wel. Maar ook wij moeten bezuinigen. Dus die ex tra service is voorbij. Daar zijn veel werknemers blijkbaar nog niet aan gewend en dan denken ze dat er post blijft liggen. Dat is ook de reden dat we nachtdienst een uur hebben verkort. Dagver werking gebeurt niet meer in de nacht". Officieel staan er tussen het aanbieden en bezorgen van post met het stempel 'geredu ceerd dagtarief drie etmalen. Volgens de directeur gaat het in de meeste gevallen wel sneller. De afdeling voorlichting van het Academisch Ziekenhuis Leiden heeft daarover zo haar twijfels. Het per post verstuurde perso neelsblad 'Centrum' ligt bij de één een dag na verschijnen al in de bus, terwijl de ander er min stens vier dagen op moet wach ten. Voorlichter P. Van Dam meldt dat er geen enkele lijn in zit. Het is volstrekte willekeur: het kan Leiderdorp zijn waar 'Centrum' te laat verschijnt, maar ook Zoeterwoude, War mond en zelfs Leiden. Ook van andere organisaties zijn gelijkluidende uitspraken te ho ren. De kerkbladen, zo belang rijk voor de kerkgangers omdat daarin de tijden van de diensten en preekbeuren staan vermeld, vallen in een aantal gevallen pas na het weekeinde in de brieven bus. Sorteren Een andere verandering is dat alle bestellers, ook die uit de regio, naar het hoofdpostkantoor moe ten komen om de post te sorte ren. Directeur Vos geeft volmon dig toe dat dit veel moeilijkhe den heeft opgeleverd. "Op zo'n manier hadden we immers nog nooit gewerkt. Er is toen inder daad een bepaalde tijd veel post blijven liggen met name in het 2B-gebied, code 2370/2399 ofte wel de regiogemeenten Roelofa- rendsveen, Zoeterwoude, Ha- zerswoude-dorp, Hazerswoude -Rijndijk en Koudekerk". Maar ook die problemen zijn, volgens Vos, van voorbijgaande aard. "De jongens kunnen nu wel zeg gen waarom hebben we alles niet bij het oude gelaten? Maar ze ontvangen toch ook geen salaris van tien jaar terug?" De PTT'ers kennen de verhalen. "Op papier klopt alles, maar in de praktijk werkt het zo niet", zeggen ze. "Door het hoge ziekte verzuim zijn er te veel tijdelijke hulpkrachten die geen postale kennis hebben. Het opgeleide personeel moet dan gaan jagen. Daardoor ontstaat heel veel na righeid". De directeur ontkent dat. Wederom zegt hij dat er in het verleden wel wat ziektegeval len zijn geweest, maar dat dat nu niet meer zo is. De groep houdt bij en hoog en bij laag vol dat het wel zo is. Ook blijft er post die volgens het 'nor male tarief wordt aangeboden, liggen. "Kijk", zeggen ze, "de nachtploeg begint om tien uur. Dan gaat het allemaal nog. De piek ontstaat pas na één uur als de post uit Den Haag wordt bin nengebracht. Daar komen we niet meer doorheen. Gemiddeld blijven er 10.000 stuks post lig gen". Ze menen daarvoor zelfs een bewijs te hebben. "Een aan tal voorlieden is een bevordering onthouden, omdat deze mensen de schuld kregen van de niet weggewerkte postberg". Tegengevallen De directeur beweert dat deze twee zaken niets met elkaar uitstaan de hebben. "De voorlieden heb ben inderdaad geen bevordering gekregen. We hebben dat voor een half jaar opgeschort. Niet omdat er post is blijven liggen, want dat is niet waar, maar ge woon omdat deze nog niet be kwaam genoeg waren voor hun taken. De leidinggevende capaci teiten vielen wat tegen". De PTT'ers willen graag brood op de plank houden. Toch moeten zij verklaren dat de stads- en streekpost die door de regio wordt aangeboden niet altijd binnen 24 uur doorgaat. "Ook in de ochtenduren ontbreekt de tijd voor verwerking; domweg om dat er geen geroutineerde ar beidskrachten zijn. In de ochten duren is het gebruikelijk dat we, voordat we op pad gaan, de be stellingen 'instraten', zodat je volgens een bepaalde route kunt lopen. Mensen van uitzendbu reaus of tijdelijke hulpkrachten kunnen dat niet. We hebben deze klacht herhaalde malen geuit bij het leidinggevende personeel. Ze luisteren er gewoon niet naar". Vos vindt het een ongeloofwaardig' verhaal. "Daar klopt helemaal niets van", zegt hij bars. "Deze hoogwaardige post wordt altijd veilig gesteld. We moeten toch concurreren tegen de particulie re stadsbesteldiensten?" De man achter zo'n particulier be drijf, de stadspost, wil niet ver tellen hoeveel klanten hij heeft. "De hoeveelheden die wij ver werken zijn niet te vergelijken met die van de PTT. De motie ven van de bedrijven en vereni gingen die bij ons werken zijn nogal uiteenlopend. Ja, ze klagen ook wel eens over de PTT, maar voor de rest laat ik mij daarover niet uit. Wij gaan door tot de post is weggewerkt, ook al is dat tot 's avonds tien uur". Goedkoper Het Elisabeth-ziekenhuis in Lei derdorp is zo'n instelling die ge bruikt maakt van de particuliere stadspost-organisatie. Directeur Rombouts vertelt waarom. "Over de PTT hadden we geen directe klachten. Het zijn zuiver economische motieven die de doorslag hebben gegeven. De stadspost werkt onze bestellin gen weg voor de helft van de prijs. We beschouwen dit overi gens nog als een proef. Helemaal tevreden zijn we niet: de bezor ging laat hier en daar nog wel eens te wensen over. Binnenkort beslissen we of we er definitief van gebruik gaan maken". Aan PTT-directeur Vos de vraag waarom het water bij een groep van het personeel tot de lippen is gestegen. "Nogmaals, het is een onjuiste voorstelling van zaken. Door dit te vertellen scoren ze, denk ik, zelf een onvoldoende. Natuurlijk heb ik wel eens klach ten gehad. Het mag gewoon niet gebeuren dat kerk- en sportbla den blijven liggen. Als ik zoiets hoor, en inderdaad klachten daarover heb ik gehad - sportlie den wisten niet of ze opgesteld waren of dat ze een uit- of thuis- Directeur A.H. Vos: "Het is een verkeerde voorstelling van zaken". (foto Holvast) wedstrijd moesten spelen, omdat het krantje niet was aangekomen - snel ik onmiddellijk naar mijn mensen toe. Ja, en dan wordt ze de wacht aangezet. Toch vind ik het jammer dat de groep zo amb telijk en star reageert. Ze hebben het zeker niet gehad over 'bof? Dat zijn de uren die ze eerder klaar zijn bij bestellingen rond brengen. Daar zeggen wij ook niets over". Meer personeel? "Nee, wij houden voortdurend steekproeven en ik durf te bewe ren dat de werkdruk niet abnor maal is". Niettemin vertelt de di recteur vervolgens dat hij enkele dagen geleden een brief naar de centrale directie van de PTT in Den Haag heeft gestuurd met de vraag of er niet meer personeel mag worden aangesteld. Dus toch een personeelstekort? "Nou nee, door de recente verhuizing is het overschot aan personeel verdwenen". Vervolgens gaat Vos verder: "Ik hoop dat we zo wel voor leerling-bestellers als voor bestellers mogen werven. Dan vangen we de jeugdwerk loosheid ook weer wat op", zegt hij tevreden. "Straks zullen ze dan wel weer zeggen: die direc teur heeft makkelijk praten, maar als postman zullen we toch met z'n allen die postkar moeten trekken". LEIDEN Een juwelier, wiens zaak is gevestigd aan de Hoog straat, heeft bij de politie aangif te gedaan van diefstal van een briljant met Russisch slijpsel. Waarde: 39.000 gulden. Eind april betraden vier mensen, twee mannen en twee vrouwen, de juwelierszaak. Een van hen toonde belangstelling voor de briljant. Hij had het gevraagde bedrag niet bij zich en verzocht de juwelier daarom de briljant voor hem te reserveren. Het kleinood werd weggelegd. Achteraf denkt de jywelier dat het sieraad op dat moment werd gestolen; de man die belangstel ling toonde verschikte de bril jant namelijk nog even in het doosje. In elk geval was de briljant ver dwenen toen de juwelier onlangs nog eens in het doosje keek, om dat hij zich herinnerde dat er eind april een koper was ge weest. Duidelijkheid gevraagd over rommelmarkten LEIDEN - D'66 en PvdA vinden dat er snel een nota moet komen over rommelmarkten in Leiden. D'66-fractieleider Hoekema heeft een motie ingediend om een dergelijke nota te krijgen. De motie is mede-ondertekend door het PvdA-raadslid Snelders. Hoekema wil dat er een einde komt aan de onduidelijkheid rond de rommelmarkten. Daar om zouden B en W na overleg met belanghebbenden een be leid moeten uitstippelen in een nota. Hoekema vindt dat er meer rommelmarkten moeten komen, ook op zondag. De motie zal in stemming worden gebracht tijdens de behandeling van de nota 'Leiden de moeite waard' door de gemeenteraad. Autocontrole LEIDEN - De Leidse politie heeft gistermiddag omstreeks vier uur op de Rijnsburgerweg een tech nische controle gehouden. Vier auto's waren volgens de contro leurs rijp voor de sloop; dertien andere automobilisten kregen een bekeuring in verband met een of ander mankement aan hun wagen. Dank zij grotere winst energiebedrijf LEIDEN - De elektriciteitstarie ven gaan misschien per 1 janiiari 1985 wederom omlaag. Gister avond besloot de algemene raad van het Energiebedrijf Rijnland (EBR) al tot een verlaging van het tarief met 0,8 cent per kilo wattuur met terugwerkende kracht tot 1 januari van dit jaar, maar volgens J. Bezemer - be last met financiën in het dage lijks bestuur van het EBR be staat de kans dat volgend jaar het tarief opnieuw verlaagd wordt. Het zou dan gaan om 0,4 cent per kilowattuur en misschien zelfs om meer. Uitspraken over bedra gen wilde Bezemer echter niet doen. De elektriciteitstarieven kunnen omlaag omdat het EBR onver wacht meer winst maakt. Voor een gemiddeld gezin betekent de verlaging van 0,8 cent, waartoe de algemene raad gisteravond besloot, een blijvende verlaging van de elektriciteitsnota met zes tien gulden. Vorig jaar werd het tarief tijdelijk met 0,4 cent ver laagd. Het Leidse PvdA-raadslid Plasterk toonde zich "blij ver rast" met de verlaging. "Blij, om dat het zestien gulden minder wordt en verrast, omdat het gaat om een verlaging van 0,8 cent, terwijl we vorig jaar nog zaten te praten over een verlaging van 0,5 of 0,4 cent", aldus Plasterk. Aansluiting De toekomstige bewoners van nieuwbouwwoningen krijgen overigens ook lagere lasten. Een voorstel, ingediend door het Leidse WD-raadslid Van der Nat en zijn partijgenoot uit Lei derdorp Scheffer en gesteund door vrijwel alle partijen uit de Leidse gemeenteraad, om de aansluitkosten van nieuwe wo ningen niet te verhogen, werd aangenomen. Bewoners van nieuwbouwwonigen scheelt dat 22 gulden voor zowel de gas- als de elektriciteitsaansluiting. En mensen die eerder dit jaar al een nieuwbouwwoning hebben be trokken, krijgen nog veel meer geld terug. In een eerder stadium waren de aansluitkosten ver hoogd tot vierhonderd gulden. De mensen die dat bedrag heb ben betaald, krijgen het te veel betaalde dan ook terug. Volgens indiener Van der Nat was verhoging van de aansluitkosten niet nodig gezien de grote winst die het EBR heeft gemaakt. Vooral de problemen die vele mensen hebben met de hoge woonlasten was voor hem de re den het voorstel in te dienen. De vertegenwoordigers van de ge meenten Rijnsburg en Valken burg keerden zich overigens te gen het voorstel. Zij kozen voor een verdere verlaging van het elektriciteitstarief, zodat ieder een ervan mee zou profiteren. Als toch gekozen zou worden voor het niet verhogen van de aansluitkosten, zou dat ook moe- ADVERTENTIE Hu ook op zondag lekker eten bij Hoordzee voor een vriendenprijsje. hiiulcicnrhv q/,i//s mee hij iSnoid/v,-! Op zondag krijgen kinderen t/m 10jaar onder begeleiding gratis 'n heerlijk kindermenu. U bent welkom op zondag van 12.00 tot 19.00 uur NOORDZEE <X De gezellige stek voor de lekkerbek Donkersteeg 9, Leiden Z°ndag]Vjenu j tomatensoep scholfilet 'Amsterdam' kipfilet Uawaii' t/scoupe naar keuze ten gelden voor grootverbruikers zoals bedrijven. Maar zij vonden geen gehoor bij de overgrote meerderheid van de algemene raad. Het niet verhogen van de aansluitkosten voor de nieuw bouwwoningen betekent overi gens dat het EBR 110.000 gulden aan inkomsten per jaar misloopt. Jaarlijks worden er namelijk 2.500 nieuwe aansluitingen ge maakt. TT Holland in kaart en prent 'Holland in kaart en prent' verschenen LEIDEN - Provinciebestuurder Noorland kreeg gisteren in het gebouw van het Hoogheemraad schap Rijnland het eerste exem plaar van het boek 'Holland in kaart en prent'. Het boek is samengesteld door de archivaris van het Hoogheem raadschap, drs. J.E.A. Boom gaard. Hij verzamelde diverse kaarten en schreef toelichtingen over de ontwikkeling van de car tografie en over verschillende cartografen. Het boek is uitgegeven door uitge verij-Fibula-Van Dishoeck. In sa menwerking met een aantal an dere uitgeverijen is deze onder neming bezig met een serie over diverse provincies en gebieden. Redactie: Bart Jungmann Jaap Visser Geelzucht Bewoners van het Herengracht/ Zijlsingelgebied opgelet! Waarschijnlijk is de bestrating van bepaalde delen van uw wijk vandaag geel uitgeslagen, maar dat kan weinig kwaad. Er is geen milieuramp gebeurd en u hoeft niet te worden geëva cueerd. Deze plotselinge geel zucht-aanval is slechts het ge volg van een nieuwe manier van onkruidbestrijding. Gerrit de Bruijn van Infron Ne derland bv. heeft gisteren zijn AD-Infron P60 uitgeprobeerd op het onkruid dat welig tiert op en tussen het wegdek van de Langestraat, de Waard- gracht en de Oranjegracht en op het Vrouwenplateau in de Camp. Het zogenaamde straatjesgras is bewerkt met in frarode hittestralen en moet vandaag een vaal gele doodskleur hebben gekregen. De vanuit Rijswijk opererende De Bruijn was door de Reini gingsdienst uitgenodigd om de infrarode onkruidverdelger in Leiden te demonstreren. "Om dat", zo verklaarde reinigings- voorlichter Mari Tol, "we re gelmatig telefoontjes krijgen van mensen die vragen: 'Me neer m'n tegels komen om hoog door het onkruid. Kunt u even komen spuiten?' Maar wij mógen niet spuiten dus aan de onkruidbestrijding wordt hele maal niets meer gedaan". Toen de reinigingsmensen er lucht van kregen dat ze in een aantal gemeenten, waaronder Amsterdam, Rotterdam en Lekkerkerk met een be stralingsapparaat op het ver delgingspad zijn gegaan, werd bij burgemeester en wethou ders met succes een verzoek ingediend om Gerrit de Bruijn een dagje te mogen uitnodi gen. Voor een dikke duizend gulden kwam De Bruijn gisteren een demonstratie geven. Delega ties van de Reinigings- en. Plantsoenendienst, milieu ambtenaren en vertegenwoor digers van de pas geïnstalleer de commissie Alternatieve On- derhoudsmethoden Groen voorzieningen keken gister middag gespannen toe hoe 'de grote vergeler' met zijn infraro de grasmaaier over het Vrou wenplateau tufte. Resultaten waren nog niet te zien na de eerste bestraling. "Het Reinigings- voorlichter Mari Tol tweede van links) en naast hem milieu-ambtenaa- r Gerard in 't Veld kijken 'de grote vergeler' Gerrit de Bruijn op z'n vingers. Voorzitter Karei van Diepen van de commissie Alternatieve Onderhoudsmeth- oden Groenvoorzienin gen kijkt bedenelijk. Hij houdt een slag om en een kind op de arm. (foto Holvast) grote wonder moet kennelijk nog geschieden", merkte mi lieu-ambtenaar Gerard in 't Veld na de demonstratie droogjes op. "Maar er komt een hoop warmte bij vrij, dus wie er in de winter achter loopt, hoeft in elk geval niet bang voor kouwe handen te zijn". Demonstrant De Bruijn verze kerde de toeschouwers dat zijn tactiek van de verschroeide aarde uitstekend werkt. "Na een eerste behandeling komt het onkruid nog slechts in be perkte mate terug. Na een tweede behandeling, een maand of drie later, zijn de wortels dermate uitgeput dat het onkruid zo goed als ver dwenen is. Daarna kun je vol staan met een paar keer per jaar behandelen". Voor wie in de infrarood-tactiek is geïnteresseerd: het in Neder land ontwikkelde bestralings apparaat schijnt zo'n vijf kilo (is tien gulden) per uur te ver bruiken, rijdt twee tot drie ki lometer per uur en is volgens De Bruijn mens- en milieu vriendelijk. Plantsoenenman Siebenga toon de zich niet zo enthousiast na de demonstratie. "Om er het onkruid in plantsoenen mee te bestrijden, is dit een onding", gooide hij de deur voor Infron Nederland in het slot. Reini gingsdirecteur Van Overmeire en zijn medewerkers, die over de behandeling van het straatjesgras gaan, wachten voorlopig de nabehandeling af van de gisteren bewerkte op pervlakten. Pas daarna zullen zij besluiten al of niet bij het stadsbestuur een krediet aan te vragen voor de aanschaf van deze 'grote vergeler'. J.V. Trendvolgers Wat hebben Augustinus, Stats, LVC en Breehuys gemeen? Jongeren natuurlijk, maar ook een themaweek voor die jonge ren. "Ontstaan vanuit de sa menwerking tussen de centra en vooral om de bezoekers eens eikaars culturen te laten kennen", legt LVC-medewer- ker Ferry Rigault verantwoor ding af. Zoals: studenten naar Stats en buitenlandse jongeren naar Augustinus. Maandag is het weer voor zover. In deze derde versie gaat het om trends. "We wilden ditmaal iets recreatievers", zegt Ferry Rigault. "Het is altijd vreselijk moeilijk om iets gezamenlijks te vinden. De centra hebben zulk verschillend publiek. Na lang dubben zijn we uiteinde lijk op trends uitgekomen". Alle trendgevoelige activiteiten zijn ingepast in het eigen pro gramma, dus of het echt tot een uitwisseling van jongeren komt, is afwachten. Voor wie over de muren van zijn eigen centrum wil kijken, hier een greep uit de themaweek: veel films, zoals bij Augustinus dinsdag 'Blow Up' en 'Blow Out' (trend: 'remake' van films) en bij LVC woensdag, donder dag en vrijdag 'Niagara' en 'Gentlemen prefer blondes' (trend: Marilyn Monroe). Maandagavond aerobic dancing in het Breehuys, dinsdagmid dag computerspelletjes (Bree huys), donderdagavond een trendy modeshow in Augusti nus, vrijdagavond soulmuziek van Tony Delmontc and the Soulsisters in het LVC en za terdagavond 'Back to the 50's\ óók LVC. Slechts één activiteit in Stats, maar waarschijnlijk ook de leukste: electric boogie op muziek van de Marokkaan se groep El Moustakabel (vrij dagavond). Na zo'n week ben je in elk geval weer helemaal by en dat moet toch een hele geruststelling zijn. B.J. •ir"! lïiBS i :l I*sab3 4(tk hssLi Is sJs itUi I ;'ÊM-v let nieuwe postkantoor aan de Schipholweg. Daar wordt alle post uit Leiden en regio gesorteerd. "De sfeei onder nul", zeggen PTT-personeelsleden. (foto Hoiv,

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 3