Winkeliers hebben schoon genoeg van 'onkundig beleid' Vrijwilligersmap Zoeterwoude bij presentatie al rijk gevuld Boycot Macintosh: burgemeester boos MONUMENTJE 'Ut Sloepie' in Warmond weer open Stad en rand DONDERDAG 17 MEI 1984 ZOETERWOUDE - Een chauffeur voor de Buurtbus, een kistenmaker voor Drum fanfare Vios, een secretaris van het Oranjecomité en een penningmeester voor De Kla verhal. Zomaar een greep uit de vele te vervullen banen, die in de Zoeterwoudse vrij- willigers-vacaturemap staan. Sinds gisteren heeft ook Zoeter woude de beschikking over zo'n map. Het gemeentebestuur heeft het voortouw genomen om de vraag naar vrijwilligerswerk te bundelen. In eerste instantie is de map bedoeld voor mensen die geen werk (meer) hebben, maar op vrijwillige basis en met be houd van uitkering werk dat an ders blijft liggen op zich willen nemen. Natuurlijk kunnen ook Zoeterwoudenaren met betaald werk de vacaturemap raadple gen. Werklozen worden niet 'voorgetrokken'. Zoals bekend heeft het dorp een bloeiend verenigingsleven. Heel wat aangeschreven instanties reageerden dan ook positief op de vraag of ze behoefte aan vrij willigers hebben. Zodoende kon den wethouder H.S. Graniewski- Wijnands en de betrokken amb tenaren gisteren vol trots een al rijk gevulde map laten zien. De reacties van verenigingen, stichtingen, buurthuizen en der gelijke zijn eerst getoetst door een speciaal ingestelde begelei dingscommissie maatschappelij ke werkgelegenheid. Want niet alle werkzaamheden komen voor een plaatsje in de map in aan merking. Het mag bijvoorbeeld niet gaan om werk in een bedrijf of onderneming of om banen die door betaalde krachten gedaan zou kunnen worden. Bovendien moeten de werkzaamheden op korte termijn kunnen worden beëindigd of overgenomen. Het vrijwilligerswerk mag, kortom, niet concurrentie-vervalsend zijn. Volgens de initiatiefnemers van de vrijwilligers-vacaturemap kan het mes aan twee kanten snijden. Verenigingen zitten vaak te springen om hulp, terwijl men sen zonder werk via vrijwilligers werk hun vakkennis kunnen bij houden, ervaringen opdoen en contacten (blijven) leggen. De vacaturemap ligt op het ge meentehuis. Iedereen kan er naar hartelust in bladeren. Heeft men interesse voor één van de vacatures, dan kan men zich mel den bij de afdeling sociale zaken van het gemeentehuis, van waar uit verder contact wordt gelegd met de betrokken vereniging. 'Klikt' het tussen beide partijen, dan wordt een contract opge steld waarin duidelijke afspra ken zijn neergelegd. Overigens is een uitgebreide folder over de vacaturemap verkrijg baar bij het gemeentehuis, het postkantoor, de clubhuizen Een denkooi, Ons Huis, De Weipoort, bij de Rabobank, in het Muziek centrum, de Klaverhal, bij de bi bliotheken en via het Platform. Vol trots poseren de initiatiefnemers JHulsbos, E.C. Michels, wethouder H.S. Graniewski-Wijnands en de heer G.A. van Schooten v.Ln.r.) met de nieuwe vrijwilligers-vacaturemap voor Zoeterwoudernaren. (foto Holvast) Alleen het monumentale inrijhek getuigt nog van de Oegstgeester hofstede D'Hoogen Boom. OEGSTGEEST - Nog slechts een wat vervallen monumentaal in rijhek op de plaats waar in Oegstgeest de Hofdijk uitkomt op de Terweeweg getuigt van de hofstede D'Hoogen Boom. Op de beide, met gebeeld houwde vazen bekroonde bak stenen zuilen staat, onder in zandsteen uitgehouwen blanco wapenschildjes, nog die naam uitgehouwen. Een laatste her innering aan een boerderij die al in 1550 voor het eerst wordt vermeld in de Oegstgeester ge schiedenis. Op het grasveldje achter het hek staat een ge- denkzuiltje met het opschrift 'Daniël Wyttenbach, civis Ber- nas' (burger van Bern), de laat ste bewoner van de boerderij. Wordt de boerderij al in het mid den van de zestiende eeuw voor het eerst vermeld, de naam Hoogen Boom komt pas voor het eerst voor op een kaart van Johannes Dou uit 1653. In de historische archie ven duikt de hofstede voor het eerst op in 1614, als eigendom van ene Mees Symonsz van Tethroede. In de loop van die eeuw verwisselt de hofstede een paar keer van eigenaar, om in 1723 eigendom te worden van Jacobus Boerhaave, predi kant in onder meer Valken burg en Leiden én halfbroer van de beroemde hoogleraar Herman Boerhaave. Hij woont daar geruime tijd en verkoopt de hoeve pas in 1750, twee jaar voor zijn dood. Achtereenvol gens zijn Oegstgeestenaar Jan Jansz van Leeuwen en Lisser Jan van der Voort eigenaar van de boerderij. Wanneer aan het einde van de achttiende eeuw een crisis .uitbreekt, rest de Lisser niets anders dan de ver koop via een tussenpersoon aan Daniël Wyttenbach, pro fessor in Leiden. Hij zal de laat ste bewoner van de boerenhoe ve zijn. Buskruit Wyttenbach, geboren in het Zwitserse Bern, is dan 60 jaar oud en heeft een leven in de wetenschap achter de rug. Op tienjarige leeftijd vertrekt hij met zijn familie uit Bern naar het Duitse Marburg, waar hij tot zijn 22ste jaar theologie stu deert. Dan geeft hij echter toe aan zijn voorliefde voor de ou de talen en gaat die bestuderen in Göttingen. Twee jaar later, in 1770, verhuist hij naar Lei den. Een jaar later wordt hij hoogleraar in Amsterdam. Het duurt tot 1798, maar dan komt Wyttenbach terug naar Leiden en gaat hij samen met zijn nicht Jeanette Galliën wo nen aan het Rapenburg. Wel huurt hij voor de zomermaan den boerderij, Veldzigt in Oegstgeest (thans Rhijngees- terstraatweg 60), een pand dat hij in 1805 koopt. Nog geen jaar later koopt hij echter de Hoo gen Boom, en weer een jaar la ter gaat hij daar permanent wo nen. De verklaring daarvoor is eenvoudig: door de buskrui tramp van 1807 wordt zijn wo ning aan het Rapenburg zwaar beschadigd. Hij zal er tot zijn dood in 1820 blijven wonen. In de dertien tussenliggende jaren koopt hij een paar keer wat grond bij de hoeve erbij, en in 1817 - wan neer Wyttenbach zeventig jaar oud is - trouwt hij met zijn dan 44-jarige nicht Jeanette. Zijn gezondheid keldert echter snel: om gezondheidsredenen gaat hij datzelfde jaar met eme ritaat en op 17 januari 1820 overlijdt hij. Op eigen verzoek wordt hij begraven op het voorplein van de Hoogen Boom. Met hem wordt, in een tinnen schaal, het net voor hem overleden hondje Her- mione van Jeanette in het graf bijgezet Graf Zijn nicht is een begaafde vrouw met veel kennis van de klassie ke talen. Studies van haar trek ken zowel voor als na het over lijden van Wyttenbach de aan dacht van vooraanstaande ge leerden en in 1827 krijgt ze zelfs een eredoctoraat van de universiteit van Marburg. Als ze 55 jaar is begint ze echter te kwakkelen met haar gezond heid en begint zich zorgen te maken over wat er met het graf van Wyttenbach zal gebeuren wanneer ze is overleden. Ze be sluit de buitenplaats met alles wat daarbij hoort te schenken aan het Weduwenfonds der Leidse hoogleraren onder de voorwaarde dat dit fonds de grond niet mag verkopen. Ook moet het ervoor zorgen dat het monument dat zij ter nage dachtenis aan Wyttenbach op het voorplein heeft opgericht, wordt onderhouden en zo no dig vernieuwd. In 1830 over lijdt ze op 57-jarige leeftijd. Als het testament wordt geopend blijkt ze haar wensen nauw keurig te hebben omschreven: een architect moet een teke ning maken voor het voor plein. De bestrating moet plaats maken voor graszoden en het geheel moet het aanzien' krijgen van een met heesters beplante tuin. Het inrijhek moet op kosten van het wedu wenfonds zorgvuldig worden onderhouden. Bij het testa ment bevindt zich een schets van het Wyttenbach-monu- mentje en waar dat moet ko men. Blijkens de opmerking dat men door moet graven tot aan de vaste bodem wanneer men op een veenlaag stuit bij het plaatsen ervan, staat de ge denkzuil niet op de plaats waar Wyttenbach is begraven. Waar diens graf zich wel bevindt, is nooit vastgesteld. Het herenhuis wordt overeen komstig de wilsbeschikking gesloopt en met een sloot wordt van het voorplein afge scheiden, zodat er een 'parkje' ontstaat. Een gedenkplaats die overigens, zo kan iedere Oegst geestenaar vaststellen, in de loop van tientallen jaren lang zaam maar zeker aan verval ten prooi is geraakt. Wat dat be treft heeft het Weduwenfonds zich niet helemaal aan de bepa lingen van het testament ge houden. SJAAK SMAKMAN Thema-avond Vrouwentrefpunt 'Aletta' Oegstgeest houdt vanavond c thema-bijeenkomst over het on derwerp 'Vrouw en arbeid'. Centrale vraag vanavond is: wat zijn de mogelijkheden en omstandigheden voor vrouwen, die een baan willen en/of heb ben? De thema-bijeenkomst wordt gehouden in gebouw Ta- berna, Julianalaan 1. Aanvang half negen. Volksdansinstuif genavond een volksdansinstuif gehouden. Op het programma staan internationale dansen Politiek voor zowel beginners als gevor derden. De instuif begint kwart over acht. Postzegelavond Ruim 450 kavels worden morgen avond te koop aangeboden tij dens de veiling van de Leider- Voorschoten heeft niet eens centrum VOORSCHOTEN - De Voorschotense winkeliers zijn het "middenstandsonkundige" be leid van de gemeente zat. De onbereikbaarheid van het centrum doet hen zeer veel pijn J^ouw°7rene Hoofdstraat avond- DONDERDAG Lolden \cademiegebouw - Rai avond over Europese 19*45 uur. Gulden Vlies - inspraakcommissie, 20 Gulden Vlies - raadscommissie maat schappelijke aangelegenheden, volksgezondheid en cultuur, 20 uur. De Jongerenbeweging - Koppenhink- steeg, soosavond voor schoolverla ters, werkende en werkloze jongeren, 20.30 uur. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - Caeciliastraat 18, soos, 21-1 uur. Gezondheidswinkel - Topaaslaan 19, spreekuur 20-21 uur. Oegstgeest Taberna - Julianalaan 1, thema-avond vrouwentrefpunt 'Aletta', 20.30 uur. Gemeentehuis - raadsvergadering, 20 en de mogelijke afsluiting van de Schoolstraat beschouwen zij als het zwaard van Damocles. Gevolgen: een handvol ontslagen, winkeliers die in deeltijd gaan werken, een terugloop in de investeringen en leegstand. fietsvierdaagse, starten vanaf 18 u .ten dorpse postzegelvereniging 'De Rijnstreek'. Klokslag half acht zal de eerste kavel worden ge veild in het Dorpshuis aan de Hoofdstraat. Iedereen is van harte welkom. Dit sombere beeld schilderde W. van Dam, voorzitter van de win keliersvereniging "Centrum Winkeliers Voorschoten", gister avond tijdens de vergadering van de middenstandscommissie. "Het wordt tijd dat we spijkers met koppen gaan slaan", zei hij. "Ik wil nu wel eens een totaalbeleid. Want we hebben nu niet eens een centrum, 'n Groepje winkels hier, een stuKje niks en een groepje winkels daar. We moeten beginnen met de aanleg van een echte winkelstraat zonder bak ken, paaltjes én zonder het bord verboden in te rijden". Ook aan de parkeergelegenheid moet volgens hem worden ge- sleuteld. Klanten vinden het vol gens Van Dam allerminst plezie rig hun auto "ver van het cen trum" neer te zetten, op de par keerplaatsen aan de oostkant van het dorp. "De parkeerplaat sen worden slecht gebruikt", wist Voorstraat-ondernemer W. de Ru. Wethouder Van Leeuwen was het niet eens met de klaagzang: "De feiten spreken het tegendeel", voerde hij aan. "Mij is niets ge bleken van leegstand. Er zijn juist meer zaken bygekomen in het centrum. Er zijn daar ook Vuilnisman raakt belmeld VOORSCHOTEN - Een werkne mer van de gemeente reinigings dienst van Voorschoten is gister middag rond twee uur beklemd geraakt tussen de vuilniswagen en een betonnen paaltje. Toen de man op het Pijlstaartpad een vuilniszak de wagen in gooide, reed de auto plotseling achteruit en kon de Voorschotenaar geen kant meer uit. De man is met een zwaar gekneusd been naar het Academisch Ziekenhuis in Lei den gebracht. WARMOND - Na twee weken doe- het-zelven heeft de Warmondse jongerensociëteit 'Ut Sloepie' een nieuw aangezicht gekregen. Morgenavond toont de sociëteit haar nieuwe gezicht. Warmon- ders kunnen het dan bekijken tij dens de swingavond, die om half tien begint. Dansen kan op de vernieuwde dansvloer, uitblazen op de nieuwe bank of aan de 'ge restaureerde' bar. veel meer mogelijkheden geko men. Je hoort ook van veel men sen dat zij tevreden zijn over de sfeer in het dorp en het aantal parkeerplaatsen". Uit verkeers tellingen is volgens hem geble ken dat, na het gereedkomen van de parkeerplaatsen, minder men sen hun auto proberen neër te zetten in de Schoolstraat. Milj oenenverlies "En waarom hebben de winkeliers hun tegenvallende resultaten nooit met harde cijfers aange toond?", zo vroeg de wethouder zich af. H. Schooneveldt, voorzit ter van de Ondernemers Vereni ging Voorschoten (OW) ver baasde zich over deze woorden. "Op 15 maart hebban wij U een brief geschreven", sprak hij. "In de brief stond dat door het instel len van eenrichtingsverkeer in de Treubstraat en de Bloklaan de omzetten van de Voorstraat-win keliers met 10 tot 30 procent zijn gedaald en vijf mensen zijn ont slagen. De laatste z Wil klant dat Schoolstraat autovrij wordt? VOORSCHOTEN - Met groot gevoel voor spanning en dra matiek heeft de Voorschoten se wethouder J. van Leeu wen (PvdA/PPR) gisteravond tijdens de middenstands commissie de eerste resulta ten gepresenteerd van de en quête die van 20 tot en met 23 maart is gehouden in de Schoolstraat en de Voor straat. De enquête moet aan het licht brengen of winkeliers en klanten behoefte hebben aan het autovrij maken van de Schoolstraat. De winkeliers staan zeer huiverig tegenover het autovrij maken van de winkelstraat, zo hebben ze in het verleden meermalen dui delijk gemaakt. Ze trokken dan ook wit weg toen de wet houder zei dat "de eerste re sultaten uitwezen dat de, wensen van de passanten haaks staan op wat de winke liers willen". "De consumenten willen de straat dus dicht hebben", concludeerde Van Dam, voorzitter van de winkeliers vereniging 'Centrum Winke liers Voorschoten'. De wet houder wilde dit beamen nog ontkennen. "We weten niet meer dan wat ik net heb ge zegd", vertelaarde hij. Na de zomervakantie willen de raadsleden beslissen of de Schoolstraaat al dan niet au tovrij wordt. Ze zullen de uit slag van de enquête, die wordt opgezet door het Cen traal Instituut voor Midden en Kleinbedrijf, "zwaar laten wegen bij de besluitvor ming". Lindehoeve - Burg. v.d. Haarplein, mu- ziek-café, 20.30 uur. Ambachtszaal - Voorstraat, raadscom missie woningtoewijzing, welzijn en onderwijs, 20 uur. Warmond prestatieloop korfbalvereniging langs Noordwijkse strand, 19.30 uur bij vuurtoren Boulevard Noordwijk. debrief Wijkgebouw - Herenweg 77, thema- luidde: wij zijn bereid deze cij- avond gezonde voeding, 20.30 uur. fers toe te lichten". VT? T TT") A Cl "Nee, ik vind dat de gemeente de v IVAJ zaak weer erg ambtelijk heeft be- *f,dei? c. naderd", zei Van Dam. "Terwijl DeX?ï™hral0ude Smgel' open hu,s' ik vind dat U er juist snel op Speeltuinvereniging MorskwartierLa- moet inspringen. Het gaat om, ge Morsweg 14a, gehandicaptensoos, honderdduizenden, misschien 10-15 uur, tel. 02522-14797. wei miljoenen guldens". Basisschool De Burggraaf - Oppen- Deze woorden vielen niet zo goed heimstraat 4, fancy fair, 16-20 uur. bij de wethouder. "Ik vind het een slechte zaak wanneer we apotheken steeds maar weer benadrukken De avond-, nacht-en zondagsdienst van hoe slecht het in het centrum zou de apotheken in de regio Leiden,' zijn. Dat leidt wellicht weer tot wordt waargenomen van vr 11 tot 18 acties bij de Leidse winkeliers". mei door: Eind vorig jaar hadden onderne- Apotheek, Centraal, Breestraat 74, Lei- mers van het winkelcentrum in A de"'JJ*^52. T -o rj i j Apotheek Boehmer, Florijn 10, Leider- Leiden Zuid-west een adverten- dorp, tel. 894400. tie geplaatst op de voorpagina van een Voorschotens huis-aan- K_,R. fotno huis blad. "Voorschotenaren SdS^ kom hierheen, hier kun je parke- interkruis. Middelweg 38, tel. 121753 en ren", zo luidde de tekst van deze 134604, na 17 uur en in het weekend te advertentie. bereiken via dökterstelefoon: 122222. Ook raadslid W. Valkenburg Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. (CDA), die op de publieke tribu- mfjmdo var, 'lt- ne had plaatsgenomen, smeekte spreekuur ma t/m do van 13- de Ondernemers Vereniging Gezondheidscentrum, Florijn 10, tel. Voorschoten om de zaak positie- 896193. spreekuur ma, woe, vr van 13- ver te bekijken. "Men prijst zich 13.30 uur. uit de markt als men zo door- Oegstgeest gaat", zei hij. Interkruis, Lijtweg,7, tel. 177444. OEGSTGEEST - De burge meester van Oegstgeest. Sj.H. Scheenstra, heeft giste- een ondernemer dwars. Dit is bij na een oneigenlijk gebruik van de beroepsmogelijkheden die de wet biedt". «ij bedrukte dat "een vestig,ng Macintosh m Oegstgeest ook bewoners van de Ge versstraat die bezwaarschrif ten hebben ingediend tegen de vestiging van Kamsteeg in de straat, op een plek recht tegenover de huidige garage. Volgens de burgemeester wordt de komst van kledingsupermarkt Macintosh onzeker door de hou ding van de omwonenden. Zoals bekend heeft de textielsuper een oogje laten vallen op de huidige garage van Kamsteeg. Wanneer de bewoners een kroon- procedure starten kan de ver- huisoperatie wel eens op de lan ge baan worden geschoven. De kans is namelijk levensgroot dat de kroonprocedure enkele jaren 'loopt'. Scheenstra: "De mensen denken natuurlijk: van afstel komt uitstel. Maar zo zit men wel positieve effecten heeft: winkelende mensen in de omge ving bijvoorbeeld. Als Macin tosh niet in Oegstgeest terecht kan, besluit het bedrijf mis schien zich elders in de regio te vestigen", zei hij. "En dan gaan de positieve effecten verloren". Het college van burgemeester en wethouders heeft zich in het verleden al vaker positief uitge laten over de komst van de zaak, die confectie verkoopt tegen zeer lage prijzen. De gemeenteraad heeft echter nog geen beslissing genomen in deze kwestie. De po litici wachten op een rapport van het Centraal Instituut voor Mid den en Kleinbedrijf, dat eind de ze maand wordt uitegebracht. Het rapport wordt door Macin tosh betaald. Hans Huibers, kandidaat-voorzit ter van de landelijke CDA-jon- gerenorganisatie CDJA, spreekt vanavond in het Voorschotense jongerencentrum 'De Lindehoe ve'. Hij gaat in op de actuele po litiek, op jeugdwerkloosheid en kernwapens. Daarna dient er een discussie los te branden. De avond begint om acht uur. LEI DSC H -£L DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Post uitsluitend aan Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Geen krant ontvangen tel 071-123143 tussen 18 00-19 30 uur (nabezorging na 19 30 u zaterdag v 16 30-18 00 u dagelijks ingaan Indien één maand voor hel verstrijken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen volgt e verlenging Betaling van abonnementsgelden op 3203571 tnv Dam.ate Holding BV te Haarlem Per post 85,50 Maandabonnement 21.21 (Autom betaling) Losse 63,10 Commentaren W F J Wirtzen A A. van Brussel Rubriekchefs: J W E Metselaai J Kroon (stad) BW T Jungman (plv) H I J Veldhuizen (regio) e Tombe (sport) Kaam (plv) H Schrama M Hoenson-de Graait (randgem.) P C Rosier (radio, televisie, kunst) S J de Groot (geestelijk leven) Redactie stad en randgemeenten I 071-14 l1st 219 Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o a in Bonn, Brussel. Londen, Pari|S. Washington, Cairo. Rome. Madrid. Mexico

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 2