99-95 109- DE TIJD VROOIVm DREESM ANN KLSEVIERS Lezers schrijven Rijbewijs Kansen CPN Kruisraketten DONDERDAG 17 MEI Varia Hervormd Nederland zet de schijn werper op de Leidse schrijver- bioloog Maarten 't Hart. In het felle licht ervan zet interviewer René 't Sas een hoogmoedige ("de vriendjes met wie ik op school om ging vond ik allemaal zo dom, daar kon ik eigenlijk niets mee beginnen. Ik wendde me altijd tot de onderwijzers"), ongelooflijk kinderlijk ("Tot mijn 22-ste heb ik nooit echt vriendinnetjes gehad. Daarna ben ik meteen getrouwd" en "het is altijd een goed teken als een meisje je begint te plagen, dan zit je goed") en overdreven presta tie-gerichte, op het neurotische af ("als je je hele leven doorleest in het tempo dat ik lees, dan kun je in je hele leven misschien 15.000, zeg 20.000 boeken lezen. Nou, dat is weinig"), maar niette min interessante persoonlijkheid neer, die uitspraken doet, verbij sterend in conservatisme (over muziek) en aandoenlijk in naïvi teit, als het gaat om het zoeken naar houvast. Verder in HN een interview met staatssecretaris Van Houwelin- gen, die zich afzet tegen nieuwe technologische ontwikkelingen op defensie-gebied. ("Op andere terreinen dan de kruisvluchtwa- pens zijn ontwikkelingen die soms veel riskanter kunnen zijn"). Ikon-redacteur David Mol be schrijft het kerkelijk verzet op de Filippijnen tegen het bewind van Marcos. De radicale vleugel, Christians for National Libera tion CNL, zegt: "Ja, inderdaad, we hebben voor de gewapende strijd gekozen". Verder in HN onder meer een bij drage over de dominante rol van vrouwen aan het theologisch in stituut in Boston, over het nieuwste boek van Willem Brak man, over gastarbeid en lucht verontreiniging. Uit een anders onverklaarbare stij ging in de verkoop van honden voer zou blijken dat steeds meer mensen een gewoon maal niet meer kunnen betalen. Frenk van der Linden legt het minister Van Aardenne (economische zaken) voor, omdat diens opvattingen omtrent kruisraketten en econo mie zouden getuigen van een al te grote afstand tot de dagelijkse realiteit. De minister kan zich dergelijk consumentengedrag al leen in ontwikkelingslanden voorstellen. "Wacht even, mis-, schien eten junkies hondenvoer. Maar dat is een maatschappelijk en geen economisch verschijn sel. Dat kun je Gijs van Aarden ne niet verwijten". De Tijd publiceert de resultaten van weer een enquête, waaruit blijkt dat het altijd verkeerd af loopt met het CDA, wat er ook besloten wordt over kruisraket ten. Bij plaatsing loopt zes pro cent van de kiezers naar een an dere partij, bij niet-plaatsing vijf procent. Een andere enquête wijst uit dat minister Brinkman (wvc) zich heeft opgewerkt tot opvallendste minister van de maand, niet te verwarren met de populairste - nog steeds Lub bers. Bas de Gaaij Fortman becommen tarieert de herijkingsnota van minister Schoo (ontwikkelings samenwerking) en komt tot de conclusie dat 90 procent van het geld niet aan werkelijke ontwik kelingsdoeleinden ten goedq komt. Een deel van de uitgaven zouden eigenlijk onder economi-1 sche zaken moeten vallen, omdat ze zich op economische betrek kingen richten. Naar aanleiding van de rel rond de biografie van Simon Vestdijk ging Corinne Spoor op zoek naar de 'verschrikkelijke schrijvers weduwen', die (al te?) kloek wa ken over de nagedachtenis aan hun vroegere gemaal. Wim Ha- zeu, bezig aan de biografie van Gerrit Achterberg, vindt dat er nodig een vakbond voor biogra fen moet komen. "De mensen moeten genoeg hebben aan het werk", is het enige dat Achter- bergs weduwe Cathrien van Braak kwijt wil. neem je voor je lol Het principe is natuurlijk heel simpel. Zelf doen is altijd goedkoper dan laten doen. Dus wie de moeite neemt om deze meubels zelf mee te nemen en thuis zelf op te zetten, verdient een heleboel geld. Om de keus hoeft u het niet te laten. Want we hebben natuurlijk veel méér meeneem-meubelen dan we hier laten zien. Houten schragentaiel Met royale bladmaat (140 x 80 cm) en perfect afgewerkt. Uitgevoerd in blank- gelakt houttmeer. Compleet met 2 solide houten schragen. Meeneemprijs Handige vouwfauteuil Vlot model met z'n wit metalen frame en afneembare stevige kanvas hoes, In rood. zwart of nafurel. Meeneemprijs P Leuk logeerbed Heel handig om te hebben. Witte buis met solide spiiaalmat Formaat. 1-persoons (76 x 186 cm) met polyether matras in blauw-wit geruite tijk Meeneemprijs Grenen bergmeubel Heel praktisch, deze massief grenen 4-vaks boekenkast. Ook een ideale allesberger met 5 verstelbare bergplanken Maten: 185x80x30cm.Inclusief metalen verstevigingskruis Meeneemprijs Verder in de Tijd: de slopende ziekte ALS en de machteloos heid van de medici en 'computer '84', een informatieve bijlage c.q. advertentiefuik, samengesteld door uitgever VNU/Mediapart- stempel van pretentieloze schrij verij opgedrukt, vindt Berk. 'Men ziet me als een ongevaarlij ke Mieke Kruldoes. Als ik dan praat over masturbatie wordt men onrustig'. Verder in VN: de diverse raket-va rianten passeren nog eens de re vue. Er wordt er nog zelfs een aan toegevoegd: de 'Andriessen- variant'. Kort uitgelegd: CDA-minister Van den Broek ziet zich weüswaar ge steund door de WD-bewindslie- den in het kabinet in de raketten- kwestie, maar vindt zijn CDA- collega De Ruiter tegenover zich. Frans Andriessen bevond zich ooit in een soortgelijke positie en stapte op. Van den Broek zou dat ook kunnen doen. merlid Pattijn over zyn inspan ningen voor burgemeesterskan didaten, waarom toneelgroep Centrum toch moet verdwijnen en een blik achter de schermen in het Haagse Vredespaleis, waar vijftien rechters lobbyen voor meer werk. Nog geen vier jaar geleden vond het CDA dat kernenergie niet no dig was. In een recent uitge bracht rapport van de partij staat echter dat kernenergie 'veilig en verantwoord' kan worden toege past. Het CDA-kamerlid Van der Linden wordt in Vrij Nederland nader over deze ommezwaai aan de tand gevoeld. Natuurlijk zijn er nog wat 'pro bleempjes' (kernafval), maar kernenergie kan dè oplossing zijn voor de zure regen. En als klap op de vuurpijl: we bedrijven er tevens ontwikkelingshulp mee. Door de dalende vraag naar olie zullen de prijzen zakken, waardoor ontwikkelingslanden goedkoop energie kunnen ko pen. Kernenergie dus, 'voor vre de, welvaart en welzijn'. Twee interviews springen in het oog: die met Maijan Berk en Ju les Deelder. Beiden een combi natie van schrijver en acteur. Om te beginnen Deelder, die zichzelf 'aucteur' noemt. Op zijn bekende openhartige en gekruide wijze vertelt deze 'nachtburgemeester van Rotterdam' over zijn optre dens, schrijven, drugs en zijn imago. 'Het zal in '68 zijn ge weest. Ik heb toen van de ene dag op de andere, pats, mijn haar gemillimeterd'. En over zijn zwarte kleding: 'Ik zie mezelf niet in een gestreepte tuinbroek. Zwart kleedt af. Zijn ontbreken de voortand is de finishing touch: 'Het bederf moet toch er gens zichtbaar zijn'. Marjan Berk vertelt over haar toneelervaringen en haar schrij verschap. Ze krijgt te veel het Wim Kok wil Den Uyl niet als PvdA-leider opvolgen. Dat nieuws bracht de krant gisteren al, geïnspireerd door een artikel van Jan Tromp over "De Opvol ging". Volgens hem functioneert de partijtop "armetierig" als "een zompig moeras waarin het zuigt en gist. Een speelhol waar altijd wel iemand een kaart on der het tafelblad blijkt te hou den. Het is de georganiseerde wederzijdse argwaan, waarin men elkaar voor geen stuiver vertrouwt", aldus Tromp over de wijze waarop Van Kemenade aanvankelijk richting tweehoof dig leiderschap met Kok werd geduwd, maar voor de eer be dankte om als "Tsjernenko" te regeren. Jan van Wijngaarden is in Neder land coördinator van het onder zoek naar AIDS. Hij weerspreekt het recente Amerikaanse opti misme over een geneesmiddel. "Men zei dat er binnen drie jaar een oplossing te verwachten was. Wij verwachten dat niet, maar als het al zo zou zijn, voor Nederland komt de oplossing te laat, de AIDS-golf is hier dan al op zijn hoogtepunt". Het omslagartikel belicht de "tuin kabouters van de uitgeverswe-" reld", de heren Sontrop en Ros van de Arbeiderspers: "Twee zeer belezen heren. Het gebeurt maar zelden dat ik iets ben te gengekomen dat zij nog niet ge zien hebben". Voorts in HP: Het scheidende ka- Naar aanleiding van het Russische 'njet' tegen de Olympische Spe len in Los Angeles wordt in Else- viers Magazine van deze week nog eens beschreven welk een lijdensweg de Spelen afleggen. 'Op weg naar het einde', aldus El sevier. Want opnieuw heeft de politiek het Olympisch ideaal, de internationale verbroedering, vertrapt. Elsevier haalt ter gelegenheid daarvan een aantal dieptepunten van de Olympische Spelen op. Zoals in 1972, in München, de Palestijnse aanslag op de Israëli sche ploeg. Of hoe Hitier de Spe len gebruikte om internationaal prestige te verwerven. En dat blanke en negeratleten in 1936 nog streng gescheiden werden gehouden in het Olympisch dorp. We zijn wel heel ver verwijderd ge raakt van het oude Griekenland, concludeert Elsevier. Daar werd het oorlogvoeren tijdens de Spe len nog gestaakt. De veronder stelling dat de Olympische geest als een verloren zoon zal terugke ren naar de voet van de Olym pus, lijkt niet meer dan een illu- In 'De leraar is voorzitter van de Centrumpartij' schrijft Elsevier over de onmacht van het Elshof College, waar drs. N. Konst ge schiedenisles geeft. "Het was een eer als je hier op school kon ko men. Maar de laatste drie jaat is het anders. Vooral als je donker bent, raden ze je het af'. Nie mand wil met zijn naam in de krant, vanwege hem. "Niemand durft de slag aan". Verder in Elsevier de derde afleve ring van de onthullingen over het Englandspiel, een verhaal met prof. dr. A.H. Boontje over de medische stand die ook niet onfeilbaar is, hoe ook de Neder landse politie haar toevlucht heeft genomen tot de 'lokagent', en WD-kamerlid mr. Frank de Grave over de verstoorde relatie tussen fiscus en belastingbetaler. Laatst op de tv klachten van men sen die op een rijbewijs zitten te wachten. Op 26 april verliep mijn rijbewijs. Ik leverde de papieren op 5 april in en kreeg ze op 13 april terug: ik was volgens het Centraal Bureau Rijvaardig heidsbewijzen een maand te vroeg. Op 15 april heb ik ze zelf in Rijs wijk in de bus gedaan, maar kreeg ze op 4 mei weer terug: nu zou ik ze verkeerd in de bus heb ben gedaan. Intussen hadden ze wel mijn twee pasfoto's zoek ge maakt. Op 4 mei heb ik ze weer opge stuurd. De kosten voor mij wa ren 120 gulden. Wat een service. J. Tetteroo Zaanstraat 63 Leiden Nog een paar weken en dan komen de uitslagen van al die examens die door scholieren en anderen zijn afgelegd. Het zijn dagen van spanning, maar de ervaring leert dat het voor verreweg de mees ten gunstig afloopt: een diploma- uitreiking, een paar feestjes en een welverdiende vakantie. En voor de enkeling die pech heeft komt al dat leuke wel een jaar la- ter, mits hij of zij niet bij de pak ken neerzit, maar gewoon op nieuw aan de slag gaat. Dus daar om niet getreurd. Slagen of zak ken, de tegenstelling is niet abso luut. De "zakkers" van nu, wor den de "slagers" Van later. Maar hoe gaat het verder met al die schoolverlaters? Komt er een vervolg-studie of zit er een be roepsopleiding in, of moeten ze aan de slag zien te komen? Dat laatste zal niet zo eenvoudig zijn. Voor een deel van de school verlaters ligt er werkloosheid in het verschiet. Geen prettig voor uitzicht. Nu gaat het niet meer om slagen of zakken, maar om slagen of mis schien mislukken. Wie bij voorbaat weet tot welk werk 'hij of zij zich voelt aange trokken heeft meteen al een voorsprong. Want wie dat niet weet en gewoon gaat zitten wachten op wat er op hem of haar afkomt, die ligt meteen ach ter. Enthousiasme voor een be paald beroep vergroot de kansen om op gang te komen. En wat zelfvertrouwen maakt die kan sen nog groter. Daar was dat meisje, dat op haar elfde jaar van haar ouders toe stemming kreeg om aan een con servatorium een opleiding te vol gen voor balletdanseres. Toen ze achttien was zwaaide ze succes vol af en kwam in dienst van het Nationaal Ballet in Amsterdam. Nu moetje niet denken dat de weg naar succes zo maar voor je open ligt, al heb je je opleiding vol tooid. Het wordt opboksen tegen de concurrentie. Voor jou zijn er tien anderen, die ook de oplei ding volbrachten. Maar dit meisje was zo van enthou siasme vervuld, dat ze meer deed dan waartoe ze volgens haar werk-overeenkomst -verplicht was. Ze ging ijverig meerepete- ren met een groep dansers en danseressen om een ballet in te studeren, waar zij niet bij inge deeld was. Alleen uit pure be langstelling om te leren van de genen die al langer in het vak za- ten. Zij werkte hard mee. En toen gebeurde het. Ze had het grote geluk dat op de avond van de première een van de oudere danseressen het liet afweten. Er moest plotseling een invalster gevonden worden. Er was er maar één die er voor in aanmer king kwam: het meisje dat uit pure belangstelling had meege- repeteerd, zonder dat ze er bij hoorde. Zij kreeg de rol en daar mee de kans om te laten zien wat zij waard was. En dat opende nieuwe mogelijkheden voor haar toekomst. Dat overkwam Belle Bonarius. En het is leuk om haar over die erva ring te horen vertellen. Wie tegen haar zegt, dat ze toch wel erg veel geluk heeft gehad doordat er in eens iemand uitviel en er vervan ging nodig was, spreekt ze tegen: "Kansen maak je zelf'. Zij heeft natuurlijk gelijk. Het en thousiasme voor haar vak en haar zelfvertrouwen baanden voor haar de weg. Het geluk komt niet vanzelf op je af. Je moet er wat aan doen. Belle is nu 20 jaar, de schrijver van dit stukje is een halve eeuw ou der. Maar hij herkent iets in haar houding. Vijftig jaar geleden, in een periode van grote werkloos heid, zei een oudere eens tegen hem: "Vroeg of laat krijgt ieder mens de kans van zijn leven. Zorg datje hem dan opmerkt en hem niet onopgemerkt voorbij laat gaan". Dat is in de praktijk werkelijkheid gebleken. Ik zou zeggen: Laten we iets met die gedachte doen. Laten we er nu al naar toe leven. En ons nu al vast voorbereiden op het grote moment dat wij mo gen laten zien wat wij waard zijn. dr. W.J.H. Baart Witte de Withlaan 17 Oegstgeest De CPN zegt vaak een democrati sche partij te zijn. Wie het artikel leest dat August Hans den Boef vrijdag in deze krant schreef, moet die democratische gezind heid betwijfelen. In de CPN woedt al enige tijd een richtingenstrijd om de koers van de partij. Dat die strijd niet, zoals vroeger, geheel achter gesloten deuren plaatsvindt, is toe te jui chen. Helaas betekent dat nog niet dat er wordt gestreden met open vizier. Het artikel van Den Boef mondt uit in een aanval op zijn partijge noot, het Leidse CPN-gemeente- raadslid Brands. Den Boef speelt daarbij echter niet de bal; hij speelt vooral op de man. En hoe! Zo zou Brands als raadslid slecht functioneren. Hoe weet Den Boef dat? Van die doodenkele keer dat hij een raads- of com missievergadering bijwoont? Flauwekul. Te oordelen naar het aantal malen dat WD en CDA het niet met hem eens zijn, blaast Brands zijn CPN-partij best mee Maar feitelijke onjuistheden zijn Den Boef niet genoeg. Hij be schrijft Brands als "het mannetje dat zo graag op een stoel gaat staan om de bevolking uit wijken en buurten toe te spreken". Zo praten de doctorandussen in de CPN dus over hun partijgenoten. Je bestrijdt ze niet op zakelijke gronden, maar probeert ze per soonlijk te krenken. "Het man netje". Wat een minachting! Of de verticalen het in de CPN win nen van de horizontalen laat mij "als buitenstaander koud. Ik ben de hele CPN liever kwijt dan rijk. Wat niet-communisten wel aan gaat, is dat Den Boef met zijn trucs het beeld bevestigt van de politiek als een smerig bedrijf. Politiek, zo moet het wel lijken, is een spel datje alleen vals kunt spelen. Tegenstanders zijn er niet om te overtuigen, maar om stuk te maken. Maar met democratie heeft dit alles natuurlijk niets te maken. Ster ker: de messentrekkerij van Den Boef schaadt het aanzien van de politiek. Daarmee heeft hij de Leidse democratie een slechte dienst bewezen. Gijs de Vries Gemeenteraadslid WD Rijn- en Schiekade 63 Leiden In de krant van 11 mei j.l. geeft u een uitgebreid verslag van het "draaien" van do eerste paal voor het nieuwe Leidse politiebureau. Eveneens gaat u in die aflevering in op de acties in Leiden en om geving op 10 mei tegen de komst van de kruisraketten. Het is dan toch wel te betreuren dat u in dat kader geen melding maakt van de slotopmerking van minister Rietkerk in zijn toe spraak in de Lakenhal. Minister Rietkerk zei toen: "Het is vandaag 10 mei, 44 jaar geleden werden wij overvallen door een zwaarbewapende agressor. Als er één dag is die bewezen heeft dat wij onze vrijheid en democra tie niet kunnen behouden met fascisme en eenzijdige vermin dering van onze defensie-inspan ning, dan is het op 10 mei 1940 geweest. Dankzij onze westerse bondgenoten hebben wy onze vrijheid weer herkregen. Als er één dag is die bewezen heefl dat wij die bondgenootschappe- lyke samenwerking niet kunnen missen dan is het 10 mei 1940. Dat geldt vandaag 10 mei 1984 nog onverkort". In het kader van uw verslaglegging van de verschillende acties op 10 mei 1984, mag een dergelijke op merking, in Leiden gemaakt, in het belang van een objectieve voorlichting van de burgers niet ontbreken. Maar het kan natuurlijk zijn dat "andere" geluiden in Leiden op 10 mei 1984 niet pasten in uw re dactionele beleid en van de (hoofd-)redacteuren van uw krant die aanwezig waren, niet gehoord mogen worden! Michiel Zonnevylle WD-gemcenteraadslid Tunicaduin 9 Leiden

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 21