LEIDSCH DAGBLAD Spoedberaad Golfstaten NS: agressie beter te lijf Grote maat? hntketen éef AUTO LE1THON Shell ziet winst bij na verdubbelen Voor een tientje véél wijzer Controle van boekhouding Katwijkse makreelvissers Onderzoek goudsmokkel Nederlandse in Guinee Huis schrapt 25 van de 40 MX-raketten een vlotsuède jack? see Morris before you buy Oproep van VS voor Sacharov Na Iraanse aanval op Saoedische supertanker minister Braks Wij zijner in gespecialiseerd! MAST€RSI7^ >1 Winst PvdA bij deelraad verkiezingen in Rotterdam LEIDSCH DAGBLAD DONDERDAG 17 MEI 1984 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37399 Directeur: G. Koopman Hoofdredacteur: drs. J. W. E. Metselaar Adj. hoofdredacteur: R. D. Paauw HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Postbus 54 2300 AB Leiden Voor tel.nrs. zie colofon (Van één onzer verslaggevers) KATWIJK - De Algemene Inspectie Dienst (AID) heeft gisteren onaangekondigd bij een groot aantal rederijen de boekhouding op aanvoer en afzet van makreel en horsmakreel gecontroleerd. De AID heeft dit onderzoek ingesteld op verzoek van de minister van landbouw en visserij. Het vermoeden leeft bij de minister dat Nederlandse vissers sinds 1 januari van dit jaar veel meer makreel hebben gevangen dan volgens de EG-richtlijnen is toegestaan. De controle van AID had onder meer plaats in Katwijk, IJmuiden, Scheveningen en Vlaar- dingen. Over de resultaten van het onderzoek was vanmorgen bij het mi nisterie nog niets bekend. Wanneer blijkt dat de EG-richtlijnen zijn overschreden zullen, aldus de woordvoerder, vermoedelijk boetes aan betrokken rederijen worden opgelegd. DEN HAAG (GPD) - Op verzoek van het ministerie van buiten landse zaken stelt de Nederland se ambassadeur in Abidjan (Ivoorkust) een onderzoek in naar de arrestatie van de Neder landse Monique Bouget in de Afrikaanse Volksrepubliek Gui nee. De 44-jarige vrouw zit al vanaf begin april gevangen in de Guinese hoofdstad Conakry. Zij wordt ervan beschuldigd van het smokkelen van goud en diaman ten in opdracht van het regime van de onlangs overleden presi dent Sekou Touré. Het ministerie van buitenlandse zaken werd door publicaties in de pers op de arrestatie van de Nederlandse gewezen. Aange zien Nederland niet beschikt over een ambassade in Guinee, werd de ambassade in Ivoorkust ingeschakeld. Ambassadeur Ho- rak probeert nu wat meer te we ten te komen over de achtergron den van de arrestatie van Moni que Bouget. De. ambassade in Abidjan laat echter weten dat het zeer moeilijk is informatie te krij gen uit Guinee, omdat telefoon- en telexverbindingen niet of bij na niet functioneren. Een week na de dood van presi dent Sekou Touré op 27 maart in Washington, werd zijn corrupte regering door het Guinese leger omvergeworpen. Ministers, hoge ambtenaren en, naar nu blijkt, ook Monique Bouget werden na de staatsgreep door het nieuwe bewind gevangen gezet in een gevangenis in Conakry Onbevestigde berichten laten we ten dat Monique Bouget acht jaar lang, gemiddeld twee keer per maand, in opdracht van het regime van Sekou Touré goud, diamanten en dollars naar het westen heeft gesmokkeld. Ook zou zij bankrekeningen hebben geopend voor Guinese ministers in de VS, Engeland, Zwitserland en het Midden-Oosten. Bij haar arrestatie, zo wordt ge meld, zou op haar kamer in het Grand Hotel de l'Independence in Conakry achttien kilo goud zijn gevonden. Monique zat aan vankelijk net als veel ministers en ambtenaren van het afgezette bewind in een gevangenis in Co nakry. Op het ogenblik schijnt zij huisarrest te hebben in het hotel waar zij voor haar arrestatie ook verbleef. WASHINGTON (GPD) - In plaats van 40 zullen de VS in het ko mende jaar slechts 15 van de nieuwe intercontinentale MX-ra ketten bouwen en dan nog alleen als de Russen tegen april 1985 niet naar de onderhandelingsta fel zijn teruggekeerd. President Reagan heeft dit com promis aanvaard om te voorko men dat het Huis van Afgevaar digden de 2,7 miljard dollar die het ministerie van defensie voor de MX op de begroting had ge zet, geheel zou schrappen. Het werd met 229 tegen 199 stemmen aangenomen. Al eerder had het Huis de oorspronkelijke aan vraag met 10 verminderd. Het Congres ging vórig jaar aarze lend akkoord met een eerste pro- duktie van 21 raketten, nadat Reagan had gezegd dat het wa pen zijn onderhandelingspositie zou versterken. De stemming besloot een bitter de bat, nadat Reagan in het aanzicht van een vervaarlijke nederlaag een tussenvoorstel van de Demo craat Les Aspin schoorvoetend accepteerde. Aspin betoogde dat schrappen van de raket de Rus sen zou belonen voor weglopen van de onderhandelingstafel, voordat kon worden uitgemaakt of de MX inderdaad politiek wis selgeld inbrengt. Andere Democraten schamperden dat de Russen met vreugde zou den gadeslaan hoe de MX wordt gebouwd „omdat niets leuker is om te zien dan een tegenstander die geld in een diep gat gooit". Haarlem: Barteljorrisstr. 20 (bij Grote Markt) tel.(023)312655 Amsterdam: Leidsestraat9 (bij Koningsplein) tel.(020)223596 NEW YORK (Rtr./AFP) - De Ver enigde Staten hebben gisteren alle lidstaten van de,VN opgeroe pen op het hoogste niveau druk uit te oefenen op de Sowjet-Unie, zodat dit land de echtgenote van nobelprijswinnaar Sacharov, Je- lena Bonner, toestemming geeft naar het Westen te reizen voor een medische behandeling Sacharov is op 2 mei in hongersta king gegaan om een uitreisvisum voor zijn vrouw af te dwingen. Hij verkeert volgens zijn dochter in levensgevaar. Sacharov en zijn vrouw verblijven in het ballings oord Gorki. (Zie ook pagina 7) Half tot zwaar bewolkt Half tot zwaar bewolkt en vrijwel overal droog. Vannacht plaatselijk mist en minimumtemperatuur om streeks 8 graden. Middagtempera- tuur van 14 graden aan zee tot 18 plaatselijk in het oosten van het land. Weinig wind, kracht 3 of min- 02.02 en 14.26 i i 1984 on onder: 21.32 uur maan onder: 07.47 ST. MICHIELSGESTEL/DEN HAAG (ANP) - Actievoerders van het comité „Ontketen de fokzeug" hebben vanmorgen 15.000 brieven bezorgd bij de woning van minister Braks in het Brabantse St. Michielsgestel. Omdat de minister eerder had geweigerd de brieven in ontvangst te nemen werden ze vanaf de openbare weg met behulp van een 50-tons kraan op een balkon van de woning gedeponeerd. (foto anp> UTRECHT (GPD) - De NS willen meer wettelijke mogelijkheden om vandalisme, agressie en het sterk stijgende zwartrijden beter aan te pakken. Het aantal geval len aan agressiviteit tegenover NS-personeel is in de jaren 1980 tot 1983 namelijk met 53 procent gestegen. Het aantal zwartrijders is bijna 2,5 maal zo groot gewor den. Alleen het aantal gevallen van vandalisme daalde bij de NS met acht procent. In het vandaag verschenen jaarver slag over 1983 noemt de NS-di- rectie als mogelijkheid dat het openbaar ministerie het „huis recht" waarop NS vroeger een beroep kon doen, opnieuw er kent. Op grond daarvan kon vroeger van het publiek worden verlangd dat het zich confor meerde aan de huisregels van NS. "Een zeer gericht instru ment voor de handhaving van or de, rust en veiligheid", aldus het jaarverslag. Het zijn vooral de zwartrijders die de NS veelvuldig problemen ge ven, nog afgezien van de admini stratieve en juridische nasleep. De bevoegdheden van het NS- personeel zijn nauwelijks toerei kend. Dat heeft gevolgen voor de motivatie van het NS-personeel en draagt tevens bij tot hoger ziekteverzuim. De vooruitzichten op een herstel van de groei van het reizigersver- voer, zijn niet rooskleurig, meldt het jaarverslag overigens. Door de forse tariefsverhogingen daal de het vervoer met 3,5 procent tot ruim negen miljard reizigers kilometers. Tegenover de tarief- Couzijn overleden AMSTERDAM (GPD) - Wessel Couzijn, een van Nederlands be langrijkste beeldhouwers en ini tiatiefnemer van de kunstenaars opleiding Ateliers '63 in Haar lem, is gisteren na een kortston dig ziekbed op 71-jarige leeftijd in zijn woning in Amsterdam overleden. Couzijn kregen vele onderschei- deingen waaronder de Prix de Rome in 1936. stijging van ruim tien procent stegen de opbrengsten in het rei- zigersvervoer vorig jaar slechts met 2,6 procent tot iets boven één miljard gulden. Amsterdam wil op korte termijn een proef beginnen met conduc teurs op de tram. Het ministerie van verkeer en waterstaat is ge vraagd 150 mensen aan te mogen stellen die met behoud van uit kering als conducteur-„nieuwe stijl" gaan werken. De conducteurs zullen voorlopig werken op de lijnen 2 en 9 in een dienstverband van 32 uur per week. Zij zullen strippenkaarten verkopen, kaarten controleren en informatie geven. Verder zul len de nieuwe conducteurs zich bezighouden met het bevorderen van rust en veiligheid in de tram en het voorkomen van vandalis me. Ze zullen niet zoals vroeger een vaste plaats in de tram heb ben. De conducteurs krijgen geen op sporingsbevoegdheid in de zin dat zij boetes of processen-ver baal kunnen uitdelen. Zij contro leren slechts en als een passagier weigert een kaartje te kopen wordt hij of zij er bij de volgende halte uitgezet. Topman CP vastgeketend aan betonblok AMSTERDAM (ANP) - Acht onbekenden hebben vanoch tend de voorzitter van het wetenschappelijk bureau van de Centrumpartij, dr. WJ. Bruyn, voor zijn wo ning aan de Nicolaas Witsen- kade aan een blok beton ge ketend en een bord met het opschrift 'racist' voor hem neergezet. Bruyn, auteur van de gerucht makende nota 'Nederland voor de Nederlanders' werd door de onbekenden voor zijn huis beetgepakt nadat hij een boodschap had ge daan. Vervolgens werd hij volgens de politie op de grond gegooid en probeerde de groep een blok beton van zo'n zestig bij zestig centi meter met een beugelslot aan zijn been te bevestigen. Toen dat niet lukte werd het vastgemaakt aan zijn pols en werd het bord voor hem neergezet. De daders ver dwenen daarop. Een schilder, die in de buurt aan het werk was, waar schuwde de politie. Die ver wittigde op haar beurt de brandweer die de man met behulp van een zaag bevrijd de. MANNENMODE T/M MAAT 70 MANNENMODE MANNENMODE IN GROTE MATEN DAMESMODE T/M MAAT 60 damesmode 'in grote maten Taatedam 6-8-12 - Badcentrum - Katwijk aan Zee Telefoon 01718-14072 BAHREIN (Rtr./UPI) - De ministers van buitenlandse za ken van zes Arabische Golfstaten zijn vandaag in een spoedzitting bijeen gekomen. Zij willen gezamenlijk reageren op de luchtaanval op een Saoedische super tanker, gisteren, die wordt gezien als de ernstigste ont wikkeling in de nu 43 maanden durende oorlog tussen Irak en Iran. De spanning in het gebied van de Perzische Golf is snel gestegen, na de aanval van gisteren die door de Iraanse luchtmacht zou zijn uitgevoerd. De tanker is het vijfde schip dat in een week tijd in de Golf werd beschoten. Geruchten dat het staatsbedrijf van Koeweit voor het vervoer van olie per schip voorlopig al zijn werkzaamheden zou staken werden vandaag door de direc teur van het bedrijf tegen gespro ken. Een krant in Koeweit berichtte al eerder dat de „Kuwait Oil Tan ker Company" had besloten zijn activiteiten te staken tot er een „oplossing" was gevonden voor de luchtaanvallen. Het staatsbe drijf beschikt over 23 tankers, die het merendeel van de ruwe olie en geraffineerde produkten van Koeweit vervoeren. Twee van zijn tankers, de Umm Casbah en Bahrah, werden zon dag en maandag getroffen door raketten. Zowel de Verenigde Staten als Koeweit hebben Iran beschuldigd van de aanvallen. De VS baseren zich hierbij onder meer op waarnemingen van in Saoedie-Arabié gestationeerde Awacs-vliegtuigen, die over ui terst moderne radarsystemen be schikken. Iran dreigt al geruime tijd de Golf voor olievervoer te sluiten, als Irak zijn blokkade van de voor naamste Iraanse oüehaven Kharg niet opheft, maar tot nu toe was alleen Irak verantwoor delijk gebleken voor luchtaan vallen op tankschepen in het ge bied. De VS zouden inmiddels naar verluidt weinig succesvol di plomatiek overleg voeren met de Golfstaten om een eventueel mi litair ingrijpen mogelijk te ma ken. Koeweit verzocht gisteren om de spoedzitting van de drie jaar ge leden gevormde raad voor mili taire en economische samenwer king van zes Golfstaten, waaron der Saoedi-Arabië. Verwacht wordt evenwel, dat deze Golfsta ten met voorzichtigheid op de crisis zullen reagèren, zo werd uit gezaghebbende Arabische di- Èen Iraanse piloot is maandag naar Saoedie-Arabië gevlogen en heeft daar politiek asiel ge vraagd. De piloot had bevel ge kregen de Koeweitse tanker Bahra te bombarderen. Hij wei gerde en vloog door. plomatieke bronnen in Riaad vernomen. Saoedi-Arabié heeft wel financieel bijgedragen in de oorlogsinspanningen van Irak, maar wil niet militair betrokken raken bij het conflict. Op de vrije oliemarkt in Rotterdam is een prijsstijging van olie reeds merkbaar. Ook de vracht- en ver zekeringstarieven voor scheep vaart naar de Golf stijgen sterk. (zie ook pag 7) 28 PAGINA'S Eind mei afscheid als commissaris koningin Mr. Vrolijk verlaat Haags provinciehuis PAGINA 17 Jeugdinternaten fors gekortwiekt PAGINA 5 VNO: voorwaarden bij jeugdwerkplan Zuinig Juventus wint Europacup I Peugeot en Talbot dealer voor Lelden en omgeving Oegstgeesterweg/Maredijk 175 te Leiden tel 071-212911. Do.avond koopavond DEN HAAG (ANP) - De Koninklij ke Shell Groep heeft in het eerste kwartaal bijna twee maal zoveel verdiend als in dezelfde periode van 1983. Het nettoresultaat steeg van 508 miljoen pond ster ling (2,2 miljard gulden) tot 982 miljoen pond (4,2 miljard gul den). De resultaten behaald met opspo ring "en winning van olie en gas gaven een stijging te zien en weerspiegelden een hogere pro- duktie van eigen ruwe olie en een hogere aardgasafzet. De re sultaten in de sector verwerking, zeetransport en verkoop waren aanmerkelijk hoger. Ook de re sultaten in de chemische sector waren aanzienlijk. De metaalsec tor die een jaar geleden verlies leed speelde quitte terwijl de re sultaten in de kolensector weinig verschilden van die van een jaar geleden. Het koersverschil tussen pond sterling en dollar, dat flink af week met dat van 1983, droeg bij omrekening eveneens bij aan de betere resultaten. De bijdrage van de Amerikaanse dochter Shell Oil van 156 miljoen pond betekende oen stijging van 41 procent t.o.v. hetzelfde kwartaal van vorig jaar. De investeringen en exploratie-uit gaven van 1,1 miljard pond wa ren 11 procent hoger dan een jaar geleden, voornamelijk als gevolg van hogere uitgaven voor Shell Oil voor de verwerving van olie- en gasconcessies. De produktie van eigen ruwe olie, voorname lijk in het Britse deel van de Noordzee en in Nigeria, bedroeg ruim een miljoen vaten per dag tegen 844.000 een jaar geleden. De grotere economische bedrijvig heid bracht de daling in de vraag naar olie van de laatste jaren tot staan en ondersteunt de enigs zins opwaartse tendens van nu, aldus Shell. OiD Het Motorhuis Vondellaan80, Lelden. Tel.071-76 9313 ROTTERDAM (GPD) - De Cen trumpartij heeft gisteren bij de deelraadverkiezingen in Rotter dam in drie van de zeven deelra den zetels behaald. De grootste winst ging echter naar de PvdA, die 73 van de in totaal 159 zetels behaalde. Het CDA verloor, de WD bleef gelijk. D'66 verdween op twee zetels na vrijwel geheel uit de deelraden. De opkomst was hoger dan vier jaar geleden, vooral van Surina- mers, Antillianen en buitenlan ders. Negentig procent van deze groepen stemden op de PvdA. (zie verder pagina 5) Ja. ik wil deze komplete kranl over wereld, slad en land oraaa 4 weken voor 10.- op proef in de bus ontvangen. Daarna beslis ik over een definitief abonnement. Noteer mi| voor een kwartaalabonnement (f 63.10), vóór het abonnement ingaat, ontvang ik de krant 2 weken gratis Naam Tel. In plaats van de bon op te sturen, kunt u ook even bellen (071-144941)

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 1