'Als het de mensen raakt komen ze wel Splitsing Zuid- Holland gestrand? Lutherse synode tegen schorsing blanke kerken Mr.Vrolijk vertrekt als commissaris der koningin Z-Holland DONDERDAG 17 MEI 1984 DEN HAAG - „Het is duidelijk dat de gevol gen van de spreiding van de rijksdiensten niet al leen Den Haag maar ook Leiden zullen treffen. De werkloosheid in de Haagse regio is al zo ver schrikkelijk hoog. Een belangrijk deel van de werkgelegenheid dreigt de randstad nu te wor den afgenomen. Ik ga niet zo ver dat ik zeg: ik moet het nog zien gebeu ren. Maar echt, het laat ste woord over het ver trek van de PTT-top is nog niet gesproken. Neem dat maar aan". Aldus de commissaris der konin gin in Zuid-Holland, mr. Maar ten Vrolijk, aan de vooravond van zijn afscheid van het ambt, eind mei. Hij wil eigenlijk hele maal niet over de laatste actue le zaken praten, liever over an dere dingen uit zijn ambtster mijn van twaalf jaar. Maar net als de mogelijke splitsing van de provincie Zuid-Holland, komt ook de voorgenomen verhuizing van de PTT-top uit Den Haag naar Groningen tel kens terug in het gesprek. door Hans Sonders "Er is wel geschreven, dat ik het bij de strijd om de PTT-top heb moeten afleggen tegen de in vloed van de commissarissen van de koningin uit Friesland en Groningen. Maar niet ik heb iets verloren, Zuid-Holland raakt iets kwijt. Ik houd niet van te persoonlijke beleidsac ties. Daarbij was ons pleidooi erop gericht de hele spreiding tegen te houden, omdat dat eenmaal genomen besluit nu niet meer goed is. Maar dat bleek vooralsnog een gepas seerd station". En, bijna gela ten, voegt hij eraan toe:"Ik heb wel eens de indruk dat de he ren landsbestuurders denken: dat Den Haag is zo dichtbij, dat redt zich wel". De discussie over de splitsing van Zuid-Holland, die dezer dagen wellicht definitief van de baan lijkt te zijn, brengt Vrolijk ertoe te pleiten voor duidelijkheid. "Vooral voor de ambtenaren moet er helder heid komen of de splitsing en daarmee de uitverkoop van Zuid-Holland nu nog doorgaat of niet" Vrolijk is er in elk ge val tegen, maar dat is geen Journalist De scheidende commissaris is zijn loopbaan in 1936 als jour nalist begonnen en ondanks de vele bestuurlijke functies daar na heeft hij het vak eigenlijk nooit helemaal losgelaten. "Ik zeg nog vaak als ik 's morgens thuis wegga: dag, ik ga naar de krant, hoor. Ik ben ook die journalistieke sfeer nooit hele maal kwijtgeraakt, ik neem daardoor mijn medebestuur ders dikwijls met een korreltje zout. Ook zijn dé eigenschap pen van een journalist, nieuws gierigheid en je overal mee wil len bemoeien, me in m'n be stuurlijke werk zeer van pas gekomen". Zo zegt hij, bijna gniffelend, dat het voor hem ondoenlijk is aan te geven in welke functie hij zich nu het meest op zijn plaats heeft ge voeld. "Dat weiger ik altijd, dat vind ik veel te moeilijk". Na twee jaar als leerling-journa list bij het christelijk-histo- risch blad 'De Nederlander' en via Het Vrije Volk, de Regiona le Dagblad Pers en weer Het Vrije Volk, is Vrolijk vele jaren voorzitter geweest van een journalistenforum voor de VA- RA-radio. In 1956 werd hij lid van de Tweede Kamer, in 1962 tevens lid van de gemeente raad in Den Haag en nog in datzelfde jaar werd hij be noemd tot wethouder van on derwijs, kunsten en sportza ken van de residentie. Tot me dio 1963 bleef hij lid van de Tweede Kamer, maar in 1965 werd hij al weer tot het lands bestuur geroepen toen zijn par tij, de PvdA, een beroep op hem deed om minister van cul tuur, recreatie en maatschap pelijk werk te worden in het kabinet-Cals. "Er waren er toen wel die zeiden: moet een journalist nu minis ter worden?". Aan-zijn periode als bewindsman kwam al het jaar daarop, in de bekende nacht van Schmelzer, onver wacht een einde. Vrolijk be kent nu dat hij het kabinet- Cals, politiek gezien, nooit heeft zien zitten. "Achterafheb ik dus gelijk gekregen met mijn twijfels, maar ik was mijn wethoudersschap wel mooi kwijt". Een beetje tegen zijn zin keerde hij in 1967 terug naar de kamerbanken, overi gens niet voor lang, want per 1 april 1972 werd Vrolijk be noemd tot commissaris der ko ningin in Zuid-Holland. Belangstelling De nu vertrekkende commissa ris meent dat de belangstelling van de bevolking voor het pro vinciaal bestuur toeneemt. "Ik beweer niet, dat die belangstel ling even groot is als voor het bestuur van de gemeente. Maar als het de mensen raakt, dan komen ze wel. Bijvoor beeld als het gaat over de plan ning voor de bouw van bejaar denhuizen. Dan zitten de tribu nes hier stampvol. En ook de belangstelling voor milieuza ken wordt steeds groter. Re ken maar dat de mensen in Lekkerkerk weten wat de pro vincie voor ze kan doen. Bo vendien zijn we rechter in ge schillen over bijstand. En zo is er nog veel meer". Toch is de geringere betrokken heid van de bevolking bij het bestuur van de provincie niet overdadig. Dat blijkt bijvoor beeld bij bij verkiezingen. Vro lijk wil niet ontkennen dat bij de verkiezingen voor de Staten de landelijke trend wordt ge volgd en dat er niet wordt gelet op de individuele verdiensten van statenleden of op hun par tijprogramma's. Hij vindt dat jammer. "Dat kan alleen maar veranderen als de bestuurlijke reorganisa tie meer vorm krijgt, dan ko men we wel dichterbij te staan". Als voorbeeld noemt Vrolijk de provinciale directie voor de volkshuisvesting. Af gaande op de naam denkt me nigeen dat deze directie een provinciale instantie is, terwijl het in feite een rijksdienst op provinciaal niveau betreft. Vol gens Vrolijk zou een dergelijke instantie een echte provinciale aangelegenheid moeten wor den, maar elk concreet voor stel in die richting leidt tot ge twist. "De departementen blij ken dan geen taken, dus macht en invloed, te willen afstaan', zo schildert Vrolijk dit moeiza me proces. Jacquet Het ambt van commissaris heeft Vrolijk in zijn twaaLfjarige pe riode zowel qua vorm als qua inhoud sterk zien veranderen. "Mijn jacquet blijft goeddeels in de kast hangen. En sollici tanten 'op audiëntie' ontvan gen is er ook niet meer bij. Een commissaris der koningin is dus geen overleefd instituut, zo dat al gedacht mocht wor den. Het ambt is veranderd, ook de commissarissen heb ben zich aangepast". Overi gens stelt Vrolijk de gekozen bestuurders in het college van Gedeputeerde Staten boven de benoemde commissaris en voorzitter hiervan. "Zij hebben het primaat". Maar dat een li berale of een socialistische voorzitter daarom lood om oud ijzer zou zijn, gaat hem te ver. "Hoewel ik meestal de voor keur geef aan de keuze van de eerste rapporteur in een zaak, van welke politieke kleur dan ook, zijn er natuurlijk princi piële zaken, bijvoorbeeld de openbaarheid, waarin ik dui delijk kleur beken". Een belangrijke taak van een commissaris der koningin is zijn rol bij de benoeming van burgemeesters. De commissa ris doet een aanbeveling aan de minister die deze wel of niet volgt. Volgens Vrolijk zijn de diverse ministers in wel 27 van de 125 gevallen van zijn aanbe velingen afgeweken, omdat hij zelf meer let op de politieke verhoudingen in de gemeente raad waar de 'eerste burger' moet functioneren dan op de landelijke verhouding qua po litieke kleur van de burge meesters. De 'profielschets' die de gemeenteraad opstelt en waaraan de nieuwe burgerva der zou moeten voldoen, is vol gens Vrolijk overigens van be trekkelijke betekenis. "Ik let er natuurlijk wel op als de raad ie mand met specifiek bestuurlij ke ervaring vraagt of met inte resse in welzijn of economie, maar de bedoeling is dat de kandidaten hieruit lering trek- Mr. Maarten Vrolijk: journalistieke sfeer nooit helemaal kwijtgeraakt. ken. En dat verwacht ik ook". Zijn ervaring met de huidige praktijk, waarbij een zoge noemde vertrouwenscommis sie uit de raad enige kandida ten hoort, noemt Vrolijk posi tief. "Ik heb veel vertrouwen in haar oordeel". Nevenfunctie Vrolijk blijkt niet ontevreden over de kwaliteit van 'zijn' sta tenleden. "Ze tonen over het algemeen een grote betrokken heid bij het bestuur en werken hard. Het is daarom spijtig dat bij de verkiezingen de kiezers meer kijken naar hun landelij ke collega's dan naar de pro vinciale bestuurders". On danks zijn waardering waar schuwt hij ieder nieuw staten lid niet op de stoel van de dage lijks bestuurders te willen gaan zitten. "Ze moeten zich blijven realiseren dat zij een nevenfunctie vervullen. De le den van het college daarente gen zijn full-time bestuur ders". Behalve de gifvondsten in diver se Zuidhollandse gemeenten noemt Vrolijk de twee gijze lingszaken, in de Franse am bassade en in de Scheveningse gevangenis, als de hoogte- of dieptepunten van zijn periode als commissaris der koningin. "Vooral de laatste was een in drukwekkende ervaring. Ik ben er overigens niet rouwig om dat het bij die twee is ge bleven", voegt hij er nu aan toe. Met plezier denkt Vrolijk terug aan de werkbezoeken die hij de afgelopen jaren heeft ge bracht aan de Zuidhollandse gemeenten. "Ik denk dat ik ze allemaal drie keer heb aange daan. De contacten waren er goed, je kon zaken doen". Na zijn afscheid blijft Vrolijk niet stilzitten. "Ik blijf iets doen in de volksgezondheid, ben gekozen als voorzitter van de Haagse kunstkring en wordt president-commissaris van het Vrije Volk in Rotter dam". Van '46 tot '48 was Vrolijk bij de ze krant parlementair verslag gever en tot '56 chef van de parlementaire redactie. Het krantenvak heeft hem dus ei genlijk nooit losgelaten, dat was al zo en dat is al die jaren ook zo gebleven. DEN HAAG - Nu de splitsing van de provincie Zuid-Holland te elf der ure lijkt te stranden, is de grootscheepse bestuurlijke reor ganisatie van Nederland weer te rug bij af. En dat gebeurt dan on danks alle grote en ingrijpende plannen die de afgelopen 26 jaar ter tafel zijn gekomen. l'och bestaat de indruk dat er wel degelijk iets is overgebleven van het wetsontwerp waarmee het een kwart eeuw geleden allemaal is begonnen. Het wetsontwerp dat de instelling zou moeten re gelen van 44 gewesten naast de al bestaande elf provincies. Im mers, de behandeling van de nieuwe wet op de gemeenschap pelijke regelingen staat deze maand op de agenda van de Tweede Kamer. In deze wet moet de indeling van gemeenten in zogenoemde samenwerkings gebieden gestalte krijgen. Daar mee wordt een vorm van samen werking in het leven geroepen die is te vergelijken met de gewesten van weleer. Maar de nieuwe wet voorziet niet in gekozen gewestraden. Even min za: er sprake zijn van een vierde bestuurslaag naast rijk, provincie en gemeente, waar het destijds allemaal om begonnen was. Die vierde bestuurslaag, zo was oorspronkelijk de gedachte, moest de gapende kloof vullen die bestuurlijk Nederland voelde tussen de provincies en de ge meenten. De behoefte aan meer bestuursorganen was vooral op gekomen in de na-oorlogse jaren toen de verschillende overheden zich steeds meer en ook indrin gender gingen bemoeien met het openbare leven. De opvattingen over de taak van de overheid wa ren inmiddels ook sterk veran derd. Er moest voortaan niet al leen op de winkel worden ge past, nee, de overheid wierp zich allengs op tot albehoedster van de verzorgingsstaat. Geen meerderheid Het grootse plan om het land op te sieren met een aanzienlijk aantal nieuwe gewesten, heeft echter nooit een duidelijke politieke meerderheid gekregen. De toen malige minister van binnenland se zaken, De Gaay Fortman, liet het in 1975 verdwijnen in het ronde archief, de prullenmand. Hij kwam met een ander plan, er zouden 26 provincies-nieuwe- stijl moeten komen met meer ta ken en bevoegdheden dan de be staande provincies. Maar die ta ken en bevoegdheden, voorna melijk op het gebied van de ruimtelijke ordening, zouden de gemeenten dan moeten afstaan ten behoeve van die nieuwe pro vincies. Geen wonder dat de ge meenten zich fel tegen het plan keerden. De'provincies zagen er trouwens ook niets in, omdat zij zouden worden opgedeeld en verknipt in meer dan tweemaal zoveel nieuwe bestuurlijke een heden. Ondanks de weerstand is in 1976 toch een wetsontwerp voor de vorming van 24 provincies bij het parlement ingediend. Daarna heeft minister Wiegel dit aantal teruggeschroefd naar 17 provin cies en hij kwam ook de gemeen ten enigszins tegemoet die vrees den dat hun te veel taken werden afgenomen. De reacties op dit wetsontwerp leidden er evenwel toe, dat het plan voor 17 provincies al weer vlug van de baan was, waarna de zogenoemde elf-plus-variant werd bedacht: de bestaande pro vincies plus de nieuw te vormen provincies Twente, Flevoland en Mid den-Holland. Het was de hui dige minister van binnenlandse zaken, Rietkerk, die vervolgens, begin 1983, het wetsontwerp voor de vorming van een provin cie Twente heeft ingetrokken. Eerder had hij al afscheid geno men van de gedachte aan meer provincies met ruimere taken en grotere bevoegdheden, zdals neergelegd in het wetsontwerp ACHTERGROND reorganisatie van het binnen lands bestuur, een ontwerp dat dateert van 1976. Voorwaarden Met name de intrekking van dit laatste wetsontwerp voedde de weerstand van de provincie Zuid-Holland tegen de voorge nomen splitsing. Het provincie bestuur wil alleen met een even tuele splitsing instemmen als aan drie voorwaarden is voldaan: Taken van het rijk moeten naar de nieuwe provincies worden over geheveld, en dat moeten dan ta ken zijn die ook werkelijk iets te betekenen hebben. - Er moeten provincies-nieuwe-stijl komen, dat wil zeggen, provin cies die beter in staat zijn de re gionale, bovengemeentelijke problemen op te lossen. de nieuw te vormen provincies moeten kunnen rekenen op vol doende geld om de de nieuwe ta ken goed te kunnen vervullen. In het parlement blijkt die zozeer gewenste verruiming van taken en bevoegdheden van de nieuwe provincies het struikelblok te worden voor het hele wetsont werp. De fractie van de F*vdA in de Tweede Kamer heeft de rege ring gevraagd het wetsontwerp voor de splitsing van Zuid-Hol land zodanig te wijzigen dat er toch een soort provincies-nieu we-stijl kunnen komen. In af wachting daarvan heeft de frac tie haar stem voorbehouden. De CDA-fractie toonde zich bijna onomwonden voorstander van de splitsing en heeft onlangs ver klaard met de PvdA nog wel over verruiming van bevoegdheden te willen praten. Of het CDA ver ge noeg aan de wensen en verlan gens van de socialisten tegemoet zal komen, is echter nog onzeker. De WD heeft zich uitgesproken tegen het wetsontwerp om Zuid- Holland te splitsen. Minister Rietkerk heeft de Kamer inmiddels laten weten, dat hij de suggesties van PvdA en CDA in zake extra bevoegdheden voor de beide nieuw in te stellen pro vincies in Zuid-Holland, niet kan volgen. Ook wijst hij op de finan ciële problemen van de overheid, waardoor het volgens hem steeds moeilijker wordt de split sing te laten doorgaan. Als het wetsontwerp inderdaad wordt ingetrokken, de minister en de Kamer spreken hierover begin juni, rest de vraag wat er moet gebeuren met het openbaar lichaam Rijnmond, die boven gemeentelijke en onder-provin ciale bestuursinstantie die alvast vooruitliep op de vorming van een nieuwe provincie Zuid-Hol land. Rietkerk heeft echter al duidelijk gemaakt dat hij de gedachte aan deze 'vierde' bestuurslaag af wijst, evenals de Kamer overi gens. „En als Rijnmond valt, dan gaan de plannen voor een provincie Fle- vopoldcr ook met meer door en zijn we, behalve de wet gemeen schappelijke regelingen dus, ge woon weer bij af', voorspelt mr. E.J. Meijer, directeur algemene juridische zaken van de Vereni ging van Nederlandse Gemeen ten (VNG). HANS SONDERS De Arnhemse predikant A. Burghoorn is de nieuwe presi dent (voorzitter) geworden van de evangelisch-lutherse syno de. Hij volgt dominee W. Bleij uit Amstelveen op, die dit ne gen jaar is geweest. Ds. Burghoorn, in Delft geboren, is 56 jaar en heeft als predikant eerder gewerkt in Edam, Ede en Apeldoorn. In 1976 ging hij naar Arnhem. De lutherse synode heeft nog geen opvolger benoemd voor dr. C. H. Lindijer als hoogle raar aan het evangelisch-lu- thers seminarie. Dat zal waar schijnlijk in november gebeu ren. Professor Lindijer treedt in augustus vervroegd uit. Hij doceert praktische theologie (pastoraat), bijbelse theologie en ethiek aan de kerkelijke op leiding bij de theologische fa culteit in Amsterdam. Evenmin nam de synode een be slissing over het voorstel van Afrikaanse zusterkerken om deze zomer de twee blanke lu therse kerken van Zuid-Afrika te schorsen als lid van de Lu therse Wereldfederatie om hun steun aan de apartheidspoli tiek. Op de vergadering van het uitvoerend comité van de Wereldfederatie in Boedapest zal namens de Nederlandse lu theranen wel worden ver- klaard, dat uitsluiting van zwarte christenen van het avondmaal in strijd is met de lutherse belijdenis. Niet zinnig De synode gaf steun aan de be sprekingen die in Zuid-Afrika tussen zwarte en blanke luthe ranen op gang zijn gekomen. De Wereldfederatie zal worden gevraagd, dit proces voort te zetten, "opdat er in Zuid-Afri ka een solidaire kerk kan ont staan". Voorzitter ds. Bleij vond het niet zinnig, kerken eruit te sturen. "Als je als kerken een familie bent, moet je je daarnaar ook gedragen. Een kind dat zich verkeerd gedraagt zet je niet zomaar buiten de deur". Bleij had ook gezegd, dat de kerken eikaars zonde moeten verdra gen. Ter verduidelijking ver klaarde hij later, dat hij daar mee de toestand in Zuid-Afri ka zeker niet wilde bagatellise ren. "Apartheid is volstrekt verwerpelijk". De Haagse predikant dr. A. J. Maasdorp, Namibiër van af komst, hield de synode voor, dat solidariteit met de onder drukten voorop moet staan. De Wereldfederatie kan, naar zijn mening, alleen afzien van schorsing als er alternatieven zijn, zoals een boycot tegen Zuid-Afrika en terugtrekking van investeringen. "Alleen door solidariteit met de onder drukten kan er eenheid tussen de kerken in Zuid-Afrika ko- Beroepen Gereformeerde Kerken Vrij gemaakt: beroepen te Gronin- gen-Zuid H. van den Berg Hoek. Nederlands Gerefor meerde Kerken: beroepen te Utrecht J. C. Schaeffer Em- meloord. Opbouwwerk. Het algemeen bestuur ('breed moderamen') van de Gereformeerde Kerken in Nederland heeft goedge keurd, dat het echtpaar Ton en Margje Roos missionair op bouwwerk gaat doen in Amersfoort-Noord. Het echt paar, dat tien jaar in Brazilië heeft gewerkt, zal worden be taald uit de zendingsbegroting van de Gereformeerde Kerken. Met dit besluit zit het breed mo deramen op de lijn van de sy node, die in november vorig jaar uitsprak, dat kennis en er varing van overzeese kerken nuttig gemaakt moeten wor den voor het missionaire werk in eigen land. Voorlopig zal het echtpaar Roos drie jaar in Amersfoort werken. Volgens de plannen zullen daar op het gebied van de vroegere gemeente Hoog land binnen tien jaar 15.000 woningen worden gebouwd. Men denkt in dit deel van Amers foort aan een nieuwe manier van gemeente-opbouw, waar bij het accent meer ligt op het samenbrengen van buurtbe woners in kleinschalige vierin gen. Herziening. De synodecom missie voor kerkordelijke za ken van dc Gereformeerde Kerken in Nederland buigt zich op het ogenblik over de vraag, hoe de meer dan 70 ver zoeken om herziening van het synodebesluit inzake de kern bewapening (geen kruisraket ten) moeten worden behan deld. Dat deelt het bestuur (moderamen) van de synode mee in een brief aan de kerke raden. zal moeten na gaan, of de bezwaren tegen het synodebesluit zo dwingend zijn, dat de tegenwoordige sy node ze in het najaar nog moet behandelen. Uit een oogpunt van objectiviteit kan het juist van belang zijn, de verzoeken om revisie aan de volgende sy node door te geven. De synode kan op z'n vroegst in oktober hierover een uitspraak doen. Overigens bestaat er, volgens het breed moderamen in zijn brief aan de kerkeraden, dringend behoefte aan opheldering over de aard van synode-uitspraken die een getuigenis bevatten tot overheid en volk. Bouwplaat. De uitgeverij J. N. Voorhoeve (Den Haag-Kam pen) heeft een bouwplaat van de hervormde kerk in Ulrum (Gr.) op de markt gebracht, dit ter gelegenheid van het feit dat zich 150 jaar geleden in en rond deze kerk de eerste afschei ding van rechtzinnigen van de Hervormde Kerk voltrok. De bekende Hendrik de Cock was daar toen predikant. Mannelijk. Het is niet nodig alle mannelijke woorden waarmee God wordt aange duid te verwijderen, maar wel zouden vrouwelijke en manne lijke omschrijvingen elkaar meer moeten a fwisselen. De sy node van de Verenigde Metho distische Kerk in de Verenigde Staten aanvaardde gisteren een rapport daarover. Soms zijn, volgens het rapport, om schrijvingen van God niet no dig of kan God worden aange duid met woorden als 'bron van leven' of 'goed baken'. Enkele synodeleden verwachtten nogal wat onrust in de gemeen ten over deze aanbevelingen, die ook van invloed zouden moeten zijn bij het maken van een nieuw liedboek. Velen zul len geen afstand willen doen van woorden als Vader, Zoon. Koning en Heer. De synode doge nder inelijke godsbeeld vasthou-

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 17