'Inventus' Zuinig Cup-n Johan Steur derde aanwinst Feyenoord Driessens weg bij ploeg Raas Oranje walst Bulgarije plat Libregts verrast door aankoop Drie maanden voor 'zondaar' Maradona FC Porto schiet net tekort in Europese finale Guy Thijs hoopt nu op Scifo.. - w Hongarije blijft ook weg DONDERDAG 17 MEI 1934 Godefroot vervanger nog geen oplossing gevonden is voor de vacature, zei Godefroot dat hij op korte termijn aan het stuur van de ploegleiderswagen zal zitten. „Er is mondeling al een overeenkomst met Jan Raas", liet de inwoner van Dron gen (bij Gent) weten. „En hoewel ik coach bij de bond ben is het financieel interessanter voor mij om met een profploeg te werken. De damesploeg die Godefroot momenteel onder zijn hoede heeft, werkt toe naar de Olympi sche Spelen in Los Angeles, maar zijn voortijdige terugtreden zal daarop niet van invloed zijn. „Ik had de bond al laten weten het onzin te vinden om met een ploeg van drie vrouwen eeq coach mee te sturen. Voor dat geld kunnen ze beter nog een at leet laten gaan". DEN HAAG, DRONGEN (GPD) - Walter Godefroot wordt de op volger van Guillaume 'Lomme' Driessens als ploegleider van de Nederlandse profwielerformatie Kwantum. De 72-jarige Dries sens liet gisteren weten zich om fysieke redenen op korte termijn terug te zullen trekken. Zijn 32- jaar jongere landgenoot gaf later op de dag toe een mondeling ak koord te hebben met kopman Jan Raas. Godefroot, anderhalf jaar geleden uit de profsport ge stapt en momenteel actief als ju nioren- en damescoach van de Belgische Wieier Bond, zal zo snel mogelijk in zijn nieuwe baan beginnen. In elk geval zal hij de Tour de France en de voor bereiding daarop meemaken. Het tussentijdse terugtreden van Driessens komt onverwacht. Wel waren er de laatste tijd steeds meer signalen dat hij aan het De keuze van Raas voor Godefroot is niet verrassend. De Belg wordt algemeen beschouwd als een van de betere ploegleiders. Zijn naam wordt door kenners in één naam genoemd met die van Pe ter Post, Cyrille Guimard en Phi lippe Crepel. „Ik beschouw het als een waardering voor mij dat Jan aan mij heeft gedacht", liet Godefroot weten. Het was trou wens niet de eerste keer dat de Zeeuwse klassiekerkoning en de Belg contact met elkaar hadden. In de periode dat Raas druk bouwde aan een tweede Neder landse profploeg polste hij ook de Belg. Verassenderwijs viel de keus toen uit in het voordeel van Driessens. „Misschien heeft hij toen de man genomen die zich het meest heeft opgedrongen", stelde Godefroot. „Ik heb er later namelijk nooit meer naar gein- formeerd". ROTTERDAM (GPD) Feyenoord doet er alles aan om het vertrek van Johan Cruijff in elk geval kwantitatief zoveel mogelijk te compenseren. Na Simon Tahamata (voor drie jaar) en Guy Vandersmissen (voor 1 jaar op huurbasis) heeft de Rotterdamse club nu ook Johan Steur aangetrokken. De 22-jarige linkermiddenvelder van Volendam teken de gisterochtend een contract voor twee jaar in de Kuip. Het wil echter niet zeggen dat de nationale voetbalkampioen is uitgekeken op de spelersmarkt. „De basis is er, nu kunnen we kijken of we verder nog iemand nodig hebben", sprak trainer Libregts veelbetekenend. eind van het seizoen in elk geval zou stoppen, omdat zelfs voor de buitenwereld zonneklaar was dat hij als ploegleider bij de Neder landse formatie nauwelijks vol deed. Weliswaar zei Jan Raas bij herhaling dat „Driessens deed waarvoor hij was aangetrokken", maar organisatorisch haperde er toch nog al veel. Raas noemde gisteren in een communiqué het vertrek van de ploegleider „de zoveelste tegenslag van dit sei zoen". Het is echter meer voor de hand liggend dat er druk op Driessens is uitgeoefend om ruimte te maken voor een nieu we kracht. Als afscheidsge schenk kreeg de oude ploeglei der dinsdagavond in zijn woon plaats Vilvoorde een overwin ning van Cees Priem. Hoewel de directie van de hoofd sponsor Kwantum stelde dat er Feyenoord-trainer Libregts showde gisteren in de Kuip zijn drie aan winsten: Tahamata, Vandersmissen en Volendammer Johan Steur. (foto ANP) MADRID (DPA) - De tuchtcom- missie van de Spaanse voetbal bond heeft woensdagavond har de straffen uitgesproken over de gewelddadigheden na afloop van de bekerfinale Bilbao-Barcelona, op 5 mei in Madrid. De Argen tijnse sterspeler van Barcelona, Diego Maradona, die in de ogen van de strafcommissie met het schoppen en slaan was begon nen, werd met twee clubgenoten en drie Bilbao-spelers voor drie maanden geschorst. De schorsin gen duren van 5 mei tot 30 juni en van begin september tot 5 ok tober, zodat de „zondaren" naast bekerwedstrijden in ieder geval de eerste vier competitieduels van het nieuwe seizoen moeten De andere gestrafte spelers zijn Mi- gueli en Clos, beide van Barcelo na, en de Bilbao-voetballers Goi- coechea, Sarabia en De Andres. De reacties van de spelers over de straffen toonden weinig op winding. Maradona had voor de uitspraak gesteld een schorsing van een jaar te verwachten. Drie maanden aan de kant was naar het oordeel van de zes voetbal lers een milde straf. Uit zijn reactie bleek dat ook de oe- fenmeester verrast was door de laatste aankoop. Er was al wel langer belangstelling, maar pas dinsdagavond had Feyenoord het eerste officiële contact met Johan Steur, die de volgende ochtend al direct toehapte, bijge staan door Do Meents van de So ciale Begeleidings Commissie van Volendam. Wat met hem de bedoeling is in Rotterdam wist Steur ook zelf nog niet. Hij is geen jongen om direct de oorlog mee te winnen, beaamde Libregts, „maar je probeert voet ballers in huis te halen en met het oog op de toekomst biedt zijn komst zeker mogelijkheden. Fy siek en mentaal zal hij zich ver moedelijk nog wat moeten ont wikkelen, maar misschien valt ook dat op de korte termijn mee. Talent heeft hij in elk geval, hij is een beetje het type Arnold Müh- ren. Wat we ermee gaan doen, moeten we nog bekijken". Met de transfer van Steur lijkt Feyenoord's interesse voor Frans Adelaar van de baan. Vooral Wim van Hanegem („ik hoorde pas net dat Steur komt") was gecharmeerd van de mid denvelder van FC Utrecht. „Maar alleen voor het geval dat Cruijff zou blijven, dan zou hij als dienende speler uitstekend geschikt zijn geweest", lichtte De Kromme toe. Nu de maestro verdwijnt, zal Feijenoord een heel andere kant op moeten. „Het gaat niet meer om één per soon, maar om het collectief', legde Gerard Kerkum uit als voorzitter van de club, die voor het eerst sinds jaren weer zelf spelers kan kopen als gevolg van gunstige financiële seizoenresul taten (en mede dankzij de spon sors). Collectief „Cruijff is niet te vervangen, meaar voor het collectief denken we een goede slag te hebben gesla gen", vond hij. „Voorlopig blij ven onze uitgaven ook beperkt tot deze drie, tenzij er nog andere dingen gebeuren". De eerste man van Feyenoord doelde daarmee uiteraard op de beslissing die de wereldvoetbal bond (FIFA) zaterdag moet ne men ten aanzien van het al dan niet overnemen van de Belgische schorsingen voor de beide ge contracteerde Standard-spelers. Mocht dat besluit 'negatief uit vallen, dan zullen niet alleen de betrokken voetballers dat juri- BAZEL (GPD) - Juventus heeft de Europa Cup II gewonnen met voetbal dat de winstpre mie van ruim 100.000 gulden per speler niet rechtvaardigt. In het St. Jakobs-stadion in Bazel waar de Italianen voor 45.000 landgenoten min of meer een thuiswedstrijd speel den, volgde de ploeg uit Turijn een aasgierentactiek waarmee een 2-1-overwinning werd behaald op het Portugese FC Porto. Het verrassende verlies (0-1), dat een jaar geleden in Athene in de finale van het Europa-Cup-I- toernooi werd geleden tegen HSV, werd daarmee weliswaar aardig gecompenseerd, maar de manier waarop dat gebeurde sprak bepaald niet tot de ver beelding. Van een team dat een waarde vertegenwoordigt van 60 miljoen gulden mag veel meer worden verwacht. Kwaliteit zit er met vijf Italiaanse internatio nals, de Franse vedette Platini en de Pool Boniek genoeg in het elf tal maar al die klasse wordt uit sluitend aangewend voor het re sultaat, niet om' het pubhek te vermaken. Het vreemde is echter dat de fans daar zelf geen punt van maken. Het eigen stadion zit bij elke thuiswedstrijd vol, wat Juventus het afgelopen seizoen aan bruto recettes alleen al in de competi tie 30 miljoen gulden heeft opge leverd. Ook gisteravond waren de Tifosi, van wie een deel in bo men en lichtmasten hing, al ver BRUSSEL (SID) - Güy Thijs, de coach van het Belgisch voetbalelftal, hoopt voor de eindronde van de strijd om het Europees kampioen schap de Anderlecht-mid- denvelder Enzo Scifo in te kunnen zetten. De achttienja rige Scifo, Italiaan van ge boorte, verlengdegisteren zijn contract met de Brussel se club met vier jaar, tot het eind van het seizoen 1988/ 1989. Op dezelfde dag diende Scifo een verzoek in bij de hoofdstedelijke autoriteiten voor het verkrijgen van het Belgische staatsburgerschap. Als Scifo nog voor het begin van de EK-eindronde in Frankrijk zijn Belgische pas poort krijgt, dan is hij be schikbaar voor de selectie van Thijs. De Belgische bondscoach, die door het om kopingschandaal rond Stan dard Luik vier vaste krachten moet missen, heeft al gemeld Scifo graag op ,te stellen. De middenvelder verbaasde on langs de Europese voetbal wereld door in de halve finale uit de UEFA-bekerstrijd tus sen Anderlecht en Notting ham Forest de hoofdrol op te eisen. voor de wedstrijd uitgelaten. In negatieve zin uitte zich dat in het forceren van een deel van de af rastering en net'gooien van vuur werk dat de spelers overigens consequent achterwege lieten. In positieve zin liet de Italiaanse aanhang zich 90 minuten lang als twaalfde man gelden. Zolang die wisselwerking bestaat en de supporters het wanstaltige produkt massaal blijven afne men, heeft de leiding van Juven tus er ook geen moeite mee om de spelers in het geld te laten zwemmen. Voor het seizoen kreeg Platini een startgeld van 75.000 gulden. Cabrini, Tardeili, Rossi, Gentile en Scirea streken als internationals bij voorbaat de helft daarvan op. Ieder punt in de competitie had bovendien een waarde van 2000 gulden en het kampioenschap dat onlangs voor de 21e maal werd behaald, lever de dezelfde premie op als gister avond werd uitgedeeld. Fooi In vergelijking daarmee was het bedrag van 18.000 gulden dat de spelers van Porto bij winst had den kunnen krijgen een fooi. De Portugezen trokken zich van de meerwaarde van hun tegenstan ders echter niets aan. Onder lei ding van Pacheco, die als spel verdeler meer indruk maakte dan de teleurstellende Platini, probeerde Porto met vindingrij ke acties het catenaccio-voetbal van Juventus te ontregelen. Hoe wel het al evenmin wist te impo neren werd wel enigszins duide lijk waarom bondscoach Cabrita waarschijnlijk alle elf spelers zal opnemen in zijn selectie die zon dag in Setubal in het trainings kamp gaat voor het Europese kampioenschap in Frankrijk. Ondanks het feit dat Porto in de Portugese competitie als tweede is geëindigd achter Benfica, heeft Cabrita meer vertrouwen in Porto dan in de ploeg uit Lis sabon die maar zes spelers mag leveren. De kracht van Porto zat ditmaal vooral in het middenveld (Pache co) en aanval, die met Sousa, Go- mes en Vermelhinho goed bezet was. De verdediging die tevoren zo geroemd was omdat zij in 30 competitieduels in Portugal maar negen doelpunten had be hoeven te incasseren, kwam on zeker over. Op het beslissende moment van de wedstrijd, in de 40e minuut, voelde Porto zich echter niet zozeer de dupe van ei gen tekortkomingen als wel van een arbitrale fout van scheids rechter Prokop. Hij had het voor Juventus winnende doelpunt van Boniek in de ogen van de Portugezen moeten afkeuren, omdat de Poll doelman Ze Beto zwaar hinderde. Prokop legde de De vaak bekritiseerde Boniek, die aoor Juventus afgevoerd dreigae te worden, versterkte daardoor zijn onderhandelingspositie al wilde trainer Trapattoni aan die doeltreffende acties vooralsnog geen conclusies verbinden. Hij volstond met de opmerking dat Boniek de beste speler van het veld was. Trapattoni wilde ook niet te lang stilstand bij de over dreven behoudzucht van zijn elf tal: „Ach, het gaat toch om de winst. Wel, die hebben we bin nen. Na de rust heb ik mijn elftal zich bewust laten terugtrekken. Dat is niet voor niets geweest". 1 I v ij! disch aanvechten („we laten het er dan niet bij zitten"), maar zal ook Feyenoord „alles in het werk stellen om ze hier volgend sei zoen toch te laten spelen", aldus Kerkum. „Afhankelijk van de motivering van het besluit beho ren juridische stappen dan tot de mogelijkheden. We hebben in elk geval onze adviseurs er alvast opgezet, want we hebben in de contracten dan wel een ontbin dende voorwaarde laten opne men, doel blijft dat ze komen". Meer dan voor Vandersmissen, die op eigen aandrang alleen ge leend wordt („ik ben na twaalf jaar zo vergroeid met Standard dat ik niet met de club wil bre ken, ik wil na dat jaar gewoon te rug") geldt dat voor de bijna 28- jarige Tahamata, die voor drie jaar heeft getekend. „Ook als hij volgend seizoen niet mag spelen, is het best mogelijk dat wij hem hier houden", voorspelde Ker kum. Vaart Alle direct betrokkenen denken overigens dat het zo'n vaart niet zal lopen. Voor Vandersmissen bestond ook belangstelling bij Dusseldorf (dat afviel door het besluit van de Duitse voetbal bond de geschorste Belgen te weren), Nottingham, Hercules Alicante en Avelino. Hij koos voor Feyenoord, „omdat ik de kans dat ik kan spelen in Neder land het grootst acht". „Natuur lijk speelde de naam van Feye noord mee en ook dat Tahamata hier gaat voetballen, want het is altijd leuk als je een ploeggenoot bij je hebt in het buitenland. Maar bovenal heb ik voor Neder land gekozen omdat ik denk dat Ajax en Feyenoord niet zomaar handelen. In elk geval niet voor dat ze weten dat er een kans be staat dat we ook echt in actie ko- „Mag dat niet dan zou dat een fi nanciële ramp zijn voor Stan dard. Dat zou dan geen geld heb ben om nieuwe spelers te kopen en dat zou ons dan toch door moeten betalen. Gedeeltelijk misschien, maar als je weinig verdient, kun je aan het eind van zo'n jaar ook voor weinig weg", schetste Vandersmissen de pro blemen voor zijn oude club, waarmee hij zich nog altijd nauw verwant voelt. „Daarom wilde ik ook liever uitgeleend worden dan getransfereerd. Ik ben altijd correct behandeld bij Standard. Ik heb dan ook geen reden defi nitief te vertrekken en ik voel me met mijn 26 jaar ook nog te jong om voor vast in het buitenland te gaan spelen. Dit is een mooie kans om te zien of het bevalt. Als we tenminste mogen, maar daar reken ik wel op". Bijgesteld Trapattoni was wel verrast door de oppositie van Porto dat bereid was om het publiek aangenaam bezig te houden: „Ik had niet verwacht dat Porto zo goed zou spelen. Het is een groots elftal". Was Juventus ook van goede wil geweest, dan was dit 'latijnse' treffen een boeiend gevecht ge worden. Nu het voorkomen van doelpunten traditiegetrouw centraal stond bij de Italianen en er vaak achter uit werd gevoetbald werd het een slechte wedstrijd waarin al leen de spanning nog wat ver goedde. Juventus begon voort varend en nam al na twaalf minu- i het shirt probeert beet te houden, zal de Italiaan voor 1-0 (foto AP) ken toen Sousa na voorberei dend werk van Pacheco en Go- mes in de 29e minuut voor 1-1 zorgde. Boniek redde Juventus en voor kwam daarmee een nieuwe desil lusie voor de Italianen. Tot te leurstelling overigens van Porto- trainer Morais die vaststelde dat Porto „ongelooflijk benadeeld ten de leiding via een van de twee nieuwelingen in het elftal, de van Avellino overgenomen Vignola, die de bal dioganaalsge- wijs inschoot, maar in plaats van daaruit de conclusie te trekken dat Porto met offensief voetbal gemakkelijk zou kunnen worden verslagen, koos Juventus voor zekerheid. Dat conservatisme leek de ploeg uit Turijn op te bre- Ook Kerkum doet dat. Waar hij eind april nog stelde, een 'nega tieve' uitspraak te verwachten van de FIFA, daar heeft hij die mening nu bijgesteld. Onder meer na contact met vertegen woordigers van de KNVB. Op basis van dié informatie „zien wij wel gronden dat ze hier aan de slag kunnen". Of het moreel ook verantwoord is dat spelers, die geschorst zijn, el ders gewoon doorvoetballen, liet hij in het midden. „We kijken hier enkel naar het zakenbe- lang", aldus Kerkum, wiens vol gende uitspraak echter boekde len sprak: „Er gebeuren in de maatschappij wel meer zaken die in strijd zijn met de moraal". PAUL DE TOMBE GRENOBLE (ANP) - Nederland heeft van de Bulgaarse basket ballers yoghurt gemaakt, 86-60, in een wedstrijd die al na twaalf minuten was gespeeld op de stand van 31-10. De mogelijkheid dat de ruime overwinning op de Bulgaren, een gewoonte overi gens in de laatste jaren, van nul en gener waarde is, blijft groot. Om Parijs toch nog te kunnen halen, moet Nederland van Israël winnen. Engeland plaatste zich via winst op Israël. Nederlands succes tegen Bulgarije is namelijk misleidend. Het posi tieve punt op de balans is dat de groep van Heger zich had losge maakt van het Britse fiasco, veel minder bevangen speelde en bij vlagen de durf toonde het spel te brengen, dat tot de mogelijkheid van de individuen behoort. Pie- terse, Van de Lagemaat en Es- veldt konden erbij nog onge straft aanvallend letterlijk en fi guurlijk tekortschieten. Dat was van geen belang. De Bulgaren, die in Parijs niets te zoeken heb ben, omdat ze toch niet naar Los Angeles mogen, flierefluiterden er maar wat op los. Nederland heeft daarvan ondubbelzinnig gebruik gemaakt en dat is een verdienste zonder meer. Felheid en overgave leek van een andere orde dan tegen de Britten. Het kan natuurlijk ook schone schijn geweest zijn, omdat de tegen stander van gisteravond er echt met de muts naar gooide. Bulgarije begon met een fantasie- opstelling zonder Jevtimov, dinsdag tegen Israel topscorer met 21 punten en gisteren in de hem slechts enkele minuten ge gunde speeltijd doelloos dwa lend en schietend. Tegen de agressieve Nederlandse verdedi ging schoten de Bulgaren trou wens toch met spek, het slechte „damespercentage" van 27 uit de eerste helft zegt alles. Om afvan- gers na mislukte schoten bekom merden zij zich ook nauwelijks en daardoor leken Kuipers, Pie- terse en Faber reboundreuzen. Onder deze omstandigheden had Heger veel minder behoefte tot wisselen dar tegen dc Britten. Wiel bijvoorbeeld kwam niet van de bank. Van der Lagemaat werd pas ver na rust gebruikt, tot hfi geblesseerd moest opgeven. De Waard mocht in de slotfase nog even bijspringen, opdat Plaat, goed voor 23 punten en nog eens Nederlands waardevolste speler, niet meer de volle speeltijd zou worden belast. In de eerste minuut van de tweede helft werd al het grootste ver schil bereikt (48-20) en een marge van ten minste twintig punten bleef gehandhaafd. Meer was ook niet nodig en zat er ook feite lijk niet in, omdat Nederland, dat een schotpercentage van 53 haal de, tegen deze onderkoelde, cha otische, luie en nooit inspireren de tegenstander het verdedigen wat minder overtuigend ging doen in de tweede twintig minu ten. Ondanks de winst op Bulgarije zijn Nederlands Parijse kansen woensdagavond niet groter ge worden. Groot-Brittannië ver sloeg namelijk in een zowel ge weldige als gewelddadige wed strijd (54 persoonlijke fouten) Is rael met 92-88. Net als tegen Ne derland gebruikten de Britten de laatste seconden van het duel voor de beslissing. Hatwen scoorde in het eindsignaal de punten die het Britse geluk ver volmaakte. Israel heeft de Britten met de weer uitblinkende Johnson slechts kort in z'n greep gehad, namelijk rond de tiende minuut van de tweede helft bij een voorsprong van tien punten: 73-63. Op het moment dat het Britse schip ge zonken leek, brachten Johnson (22 punten) en Way (23 punten) de boot weer boven water. Nderland - Bulgarije 86-60 (44-20). Scores Nederland: De Waard 0, Plaat 23, Esveldt 4. Faber 13. Kuipers 8. Cra mer 10, Akerboom 14, Pieterse 12, Van de Lagemaat 2. Bulgarije: Iljcv 2, Kolev 6, Bartsjovski 6, Bogdanov 11, Jevtimov 0, Kojev 2, Vesenkov 5, Mladenov 2, Antov 16. Vassiljev 0, Kloetsjkov 6, Amjorkov 4. Engeland, Spanje, Griekenland, Sowjet- Unie, Zweden, Frankrijk en West- Duitsland plaatsten zich voor de eind ronde in Parijs. BOEDAPEST (SID) - Honga rije heeft zich als negende land afgemeld voor de Olym pische Spelen in Los Ange les. Het Hongaarse Olympi sche Comité nam deze beslis sing gistermiddag. Als reden werd aangevoerd, dat het gastland, De Verenigde Sta ten, niet voor de juiste veili- geheidsgarantics kan zorg dragen. Reeds eerder hadden de Sow- jet-Unie, Bulgarije, Oost- Duitsland, Tsjechoslowakije, Vietnam, Laos. Mongolië en Afghanistan zich terugge trokken. De Afrikaanse landen zullen overigens wel deelnemen aan de Spelen in Los Angeles. Volgens de Washington Post heeft Ba, de secretaris-gene raal van de Afrikaanse sport raad, in Younde verklaard dat een boycot onder invloed van dc Sowjet-Unie op dit moment onvoorstelbaar is.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 13