Conflict Duitse staal verscherpt -c nva i J Van der Giessen wacht orders af Volvo Car lonkt naar Azië Audi sluit ook fabrieken Stofexplosies vaak ernstig onderschat AYR kan vliegas kwijt in België LEKKER BUITENLEVEN '4sjssMI WOENSDAG 16 MEI 1984 STUTTGART/ESSEN (DPAMFP/UPI) - Het conflict in de Westduitse metaal om de 35-urige werkweek heeft zich van beide zijden aanzienlijk verscherpt. De werkgevers in het cao-gebied om Stuttgart, waar maandag actie was begonnen door 13.004 arbeiders tegen veertien bedrij ven, besloten gisteren het wapen van uitsluiting toe te gaan passen. Economie Bij uitsluiting doet de werkgever de fabrieken dicht. Hij verbreekt in de regel tijdelijk de arbeids verhouding, waardoor werkne mers geen toegang meer hebben tot het bedrijf. Audi maakte gis teren plannen bekend om twee fabrieken in het zuiden van het land te sluiten. BMW had al ge zegd dat vier fabrieken dicht gaan als de staking zal voortdu ren. De vakbond IG Metall kondigde daarentegen oplopende werkon derbrekingen in het Ruhrgebied aan uit sympathie met de 13.000 al stakende arbeiders. Deze be ginnen in Gelsenkirchen en moe ten zich de volgende dagen uit breiden tot andere grote metaal centra, zoals Dortmund, Bo- chum, Duisburg, Düsseldorf en Essen. De stakingen begonnen maandag in het gebied van Stuttgart. Zij zijn speciaal gericht tegen toele veranciers van de Westduitse au to-industrie en dreigen deze bin nen een week totaal te verlam- Nieuwe hypotheek De Nutsspaarbank in Den haag en de Leidse Spaarbank zijn deze week begonnen met een nieuwe hypotheekvorm, waarbij rente- schommelingen jaarlijks voor twintig procent doorwerken. Dit gebeurt door de hypotheek in vijf delen te knippen, die beurte lings aan de heersende rente worden aangepast. De te betalen rente is steeds een gemiddelde van de vijf rëntes. De looptijd van zo'n 'Ideaalhypotheek' is maximaal dertig jaar; de voor waarden kunnen na 15 jaar wor den herzien. De nieuwe hypo- theekvorm sluit grote verrassin gen uit, of het nu gaat om mee- of tegenvallers. Kappers De Algemene Nederlandse Kap persorganisatie (ANKO) heeft kritiek op het overheidsbeleid ten aanzien van haar branche. „Verschillende soorten beunha zerij helpen dit beroep naar de knoppen", aldus voorzitter P. Kalle van de ANKO. Het zou jaarlijks gaan om een gemiste omzet van 140 miljoen gulden, waar de ANKO de overheid ver antwoordelijk voor houdt. Dit werd gisteravond tijdens een bijeenkomst van de ANKO in Tilburg naar voren gebracht. De ANKO verenigt 5500 van de 8000 kapsalons in Nederland. De be zwaren van de ANKO richten zich vooral op het „onverant woord grote aantal kappersoplei dingen". De overheid is daar vol gens de ANKO medeverant woordelijk voor. Ook werd kri tiek geleverd op het gemak waar mee gemeenten ontheffingen verlenen voor vestigingsvergun ningen aan kappers die hun be roep niet in een winkel uitoefe- Produktie De omvang van de industriële pro duktie is in het eerste kwartaal van 1984 met 3 procent gestegen ten opzichte van het vierde kwar taal van 1983. Vooral in de maan den januari en februari nam de bedrijvigheid toe. In maart nam de omvang van de produktie ten opzichte van februari licht af. Het kwartaalcijfer sluit aan op een ontwikkeling waarbij in 1982 sprake was van een afname van de bedrijvigheid, waarna in 1983 een herstel inzette, dat zich in het laatste kwartaal duidelijk afte kende. Het niveau dat in het eer ste kwartaal van 1984 werd be reikt ligt ruim boven dat van voor de inzinking. Dit blijkt uit voorlopige gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek die voor seizoeninvloe den zijn gecorrigeerd. men als gevolg van stagnatie in de aanvoer van onderdelen. IG-Metall stelde de werkgevers gisteren voor de onderhandelin gen voor het gebied van Stutt gart, dus op regionaal niveau, te hervatten op 16 mei. De werkge vers hebben tot dusverre onder handelingen per cao-gebied afge wezen, daar zij alleen op centraal niveau met de top van de bond willen praten. IG Metall wordt in zijn eis van werkweekverkorting met vijf uur met behoud van loon voor arbeidsplaatsen gesteund door de Westduitse grafische bond IG Druck und Papier. Gisteren werd bekend, dat de cao-onder handelingen in de grafische sec tor, waarin al weken wordt ge staakt, op 22 mei zullen worden hervat. De Nederlandse metaal werkgevers ondervinden nog geen schade van de stakingen in de metaalin- Behoefte aan bijscholing in bedrijfsleven steeds groter ENSCHEDE (ANP) -- De be hoefte aan een opleiding van midden- en hogerkader in het "bedrijfsleven zal tot 1990 met 80 procent toenemen. Dit blijkt uit een onderzoek dat de TH Twente en het innova tie adviesbureau Van der Meer en Van Tilburg hebben uitgevoerd. Zij deden dat in opdracht van de Stichting Wetenschappelijke Opleidin gen Twente (SWOT). Ook kwam naar voren dat be drijven nauwelijks of geen aandacht besteden aan de op leiding van hun personeelsle den. Zij volgen doorgaans een ad hoe beleid. Dit houdt in dat zij een besluit nemen over de medewerking aan cursussen als medewerkers daarom vragen. Zelf hebben de ondernemingen ook geen zicht op de toekomstige be hoefte waar het om de oplei ding van personeel gaat. Dat het wel degelijk een nood zaak is medewerkers bij te scholen, is duidelijk geble ken uit een onderzoek vol gens de zogeheten Delfi-me- thode. Hierbij worden be leidsmakers op diverse ter reinen ook van buiten het be drijfsleven betrokken. Bij het peilen van de behoefte aan bijscholing scoren de cursus sen op het gebied van milieu en automatisering het hoogst. Binnen de bedrijven blijken overigens duidelijke ver schillen van mening over de aard van de opleiding te be staan. De leiding wil door gaans dat medewerkers voor al technische opleidingen volgen, terwijl de personeels leden veelal de voorkeur ge ven aan een meer sociaal ge richte studie. Het is volgens de Stichting We tenschappelijke Opleidingen Twente voor de eerste keer in Nederland dat de behoefte aan bijscholing van bedrijfs- medewerkers op zo'n grote schaal is onderzocht. Zelfs in het buitenland bestaan er op dit terrein geen gegevens. Het is om die reden dat we tenschappelijke instituten grote belangstelling hebben voor de uitkomsten van het onderzoek. Maar de SWOT wil echter in de eerste plaats het bedrijfsleven en de non profit instellingen ervan overtuigen dat bijscholing van midden- en hoger kader noodzakelijk is om zich te midden van allerhande nieu we ontwikkelingen te hand haven. dustrie in West-Duitsland. Maar als die stakingen een paar weken gaan duren, zullen Nederlandse bedrijven die aan Duitse onder nemingen leveren, zeker te ma ken krijgen met stagnatie in hun afzet naar Duitsland. Dit zei ir. W.J. ter Hart, voorzitter van de FME (Nederlandse metaalwerk- gevers) gisteren. Extra werk als gevolg van de sta king zit er voor de Nederlandse bedrijven niet in, denkt Ter Hart. „Als werkgevers zijn wij toch wel zo solidair dat wij elkaar geen orders afsnoepen. Boven dien is door de bonden hier werk uit Duitsland dat daar door de staking niet kan worden uitge voerd besmet verklaard". Als de eisen van de Duitse metaal- werknemers zouden worden in gewilligd (zij willen van een 40- urige naar een 35-urige werk week maar met behoud van loon) betekent dat volgens Ter Hart dat de loonkosten met zestien tot achttien procent zullen stijgen, waardoor de concurrentiepositie van de Westduitse metaalindus trie er enorm op achteruit gaat. Ogenschijnlijk zou dat de Neder landse concurrentiepositie ten goede kunnen komen, maar om dat de Duitse economie wordt geschaad, die voor ons zo belang rijk is, zal er uiteindelijk voor Ne derland toch sprake zijn van een negatief effect. WAGENINGEN (ANP) - Het ge vaar van stofexplosies mag niet worden onderschat. Het ver schijnsel, dat minder bekend is dan gas- en vloeistofexplosies, komt veel meer voor dan wordt aangenomen. Bovendien is het des te verraderlijker, omdat een op zich ongevaarlijke explosie het in een ruimte aanwezige stof kan doen opwervelen. De daarop volgende kettingreactie heeft rampzalige gevolgen, waarbij niet alleen grote vernielingen worden aangericht maar ook ge wonden en doden kunnen val len. Dit blijkt uit een uitgebreid onder zoek van het bureau industriële veiligheid van TNO in Rijswijk. Gemiddeld doet zich elke maand in ons land minstens één stofex plosie voor, in de meeste geval len zonder ernstige gevolgen. De laatste grote ontploffing was in 1972 in het veevoederbedrijf Hendriks in Zwolle, die een om- vangrijke materiële schade ver oorzaakte. Uit proeven met verschillende pro- dukten is gebleken dat vrij veel stoffen explosies kunnen veroor zaken. TNO noemt onder meer melkpoeder, zaagsel, meel, ca cao, poedersuiker, veevoeder en metaalpoeder. Zelfs in de kunst stofindustrie is gevaar voor ex plosies aanwezig. Ir. G. van Laar van het Prins Mau- ritslaboratorium van TNO in Rijswijk waarschuwt voor het toenemende risico van explosies bij het gebruik van poederkool in elektriciteitscentrales. Ook bij de opslag van grote hoeveelhe den kolen en het transport daar van is grote voorzichtigheid ge boden. Wanneer slechts een kilo gram kolenstof in een gesloten ruimte explodeert, ontstaat er een snelle opbouw van de druk met als gevolg een flinke schade. Stof kan tot ontploffing worden ge bracht door ontsteking. In vele gevallen is sprake van statische elektriciteit, maar de meeste stofexplosies worden veroor zaakt door onvoorzichtigheid met open vuur, zoals bij het las sen. Zelfs het gebruik van een looplamp in ruimten met veel stof raadt TNO af. Een andere belangrijke oorzaak is EINDHOVEN Een Chinese legatie uit Taiwan bracht gisteren een bezoek aan Philips in Eindhoven. In speciale kleding gestoken bekijken de bezoekers het trekken van glasvezels in een stof arme ruimte. (foto anp> Werf 'vreet zich niet vol' met slecht werk KRIMPEN AAN DEN IJSSEL (ANP) - Ondanks een sterk ver laagd kostenniveau kan de Krim- pense scheepswerf Van der Gies- sen-de Noord in de huidige situa tie niet zonder overheidssteun door gebrek aan orders. Op korte termijn verwacht de directie evenwel nieuwe opdrachten te verwerven. Er zijn nu drie sche pen in portefeuille. Dat heeft directeur Dort gisteren meegedeeld bij de presentatie van het jaarverslag. Van der Giessen rekent zichzelf op basis van concurrentiekracht tot de sterkste werven van Europa en zegt zich te kunnen meten met de werven in Japan. Het scheepsbouwbedrijf stelt zich verder zeer terughoudend op te genover de verwachte resultaten voor 1984. In de komende jaren zal in de EG een ingrijpende herstructurering in de scheepsbouw plaatsvinden. De directie vindt dat de voortzet ting van de Vijfde Europese Richtlijn een goede aanzet zal zijn. Deze richtlijn voorziet in steun aan de werven onder voor waarden zoals capaciteitsver mindering en saneringen.Van de toekomst een beperkt steun programma zal handhaven. De grote concurrenten van de Ne derlandse scheepsbouw zijn Ja pan en Zuid-Korea. Het laatstge noemde land levert schepen be neden kostprijs, zo meent Van der Giessen. Dort meent, dat de ontwikkeling in Korea zal verlo pen als in Japan. De scheeps bouw in Korea is de motor voor de industrialisering van het land. Na verloop van tijd zullen ook hier de lonen gaan stijgen, der Giessen gaat ervan uit, dat er De strategie van Van der Giessen is n, zij het beperkte, plaats c blijft voor de scheepsbouw in Europa. Gezien de grote investe ringen om tot produktiviteitsstij- ging te komen verwacht Dort, dat de Nederlandse overheid in gericht op een zo flexibel moge lijke aanpak, een maximale kos- tenreduktie en selectief aanne- mingsbeleid. Van der Giessen wil zich niet „volvreten" met slecht werk. Regelmatig worden HELMOND (ANP) - Volvo Car gaat binnenkort personenwa gens van de 300-serie assemble ren in Indonesië en Maleisië. Dit is het begin van uitbreiding van activiteiten op de Zuidoostaziati- sche markt. Dit zal voor de vesti ging in Born uitbreiding van de werkgelegenheid betekenen om te beginnen met 50 mensen. Dit heeft de voorzitter van de raad van bestuur, A.H.C. Deleye, gis teren gezegd bij de presentatie van het jaarverslag. Deleye zei dat het voor Volvo Car moeilijk zal zijn in 1984 eenzelfde op een negatief resultaat van 40 miljoen gulden. Maar mede dankzij de sterk gestegen verko pen kwam het toch tot een winst van f 14 miljoen. In Europa heeft Volvo Car inmiddels een markt aandeel van 1 procent bereikt. Van in de 300-serie werden 102.000 stuks geproduceerd en verkocht, waarvan 17.500 in Ne derland. Dit moeten er dit jaar 20.000 worden. Het aantal perso neelsleden nam vorig jaar met 180 toe tot 5818 en de investerin gen verdubbelden tot circa f 130 miljoen. beëindiging eind 1982 van de ac tiviteiten van Van Berkel Sys tems in de USA en het sluiten van Van Berkel in Uruguay. Begin 1984 ligt de omzet ruim 10 procent boven vorig jaar, aldus de raad van bestuur. Het aantal personeelsleden daalde van 3.875 naar 3.580. daarom orders afgewezen, zoals die voor de bouw van Shell-tan- kers, die nu in Korea worden ge maakt. Het bedrijf richt zich op die projecten waarbij niet direct sprake is van wereldconcurren- tie. Verder zal men met een be perkte orderportefeuille moeten leren leven in jaren met een slecht prijsniveau. Wanneer prijsverbetering zal optreden is niet te voorspellen. De omzet Van van der Giessen steeg vorig jaar van 424 miljoen tot 470 miljoen gulden. Voor ver wachte onderbezettingsverliezen is een voorziening getroffen van 8,4 miljoen gulden. De netto winst ging omhoog van 0,7 mil joen tot 1,5 miljoen gulden. In de reparatieafdeling is voor 1984 het doel geen verdere kasverlie- zen te lijden. Dat betekent, dat de verliezen hier nagenoeg gelijk zullen zijn aan de afschrijvingen. Voor de marinebouw en de kunststoffendivisie worden goe de resultaten verwacht. Het aan tal personeelsleden daalde vorig jaar van 2347 tot 2210. De ver mindering kwam tot stand via natuurlijk verloop in voorname lijk de scheepsbouwdivisie. Zo lang de slechte marktsituatie voortduurt zal het natuurlijk ver loop niet worden aangevuld. resultaat te behalen als in 1983 In Indonesië zal de assemblage v toen 14 miljoen gulden werd ver diend. Dit was het eerste positie ve resultaat van Volvo Car. De leye wees hierbij op de daling van het besteedbare inkomen, het nog aarzelende economische herstel en de toenemende mi lieu- en technische eisen die aan de auto worden gesteld. Moge lijkheden zijn echter vernieuwin gen en het potentieel in ontwik kelingslanden, zoals Zuid-Oost- Azië. Gelet op de gang van zaken in het eerste kwartaal van 1984 ziet het bestuur de rest van het jaar met vertrouwen tegemoet. de 300-serie plaatsvinden in Dja karta en in Maleisië in Kuala Lumpur. In beide steden kan Volvo Car gebruik maken van de plaatselijke faciliteiten die Volvo Zweden daar heeft. De nieuwe activiteiten zullen derhalve geen extra investeringen vergen. Na de aanloop in het komende na jaar verwacht Volvo Car in 1985 1500 Volvo's 360 in Maleisië te as sembleren en in 1987 2000 stuks. In Indonesië wil men volgend jaar 500 auto's van het type 340- Sedan assembleren en in 1987 1200 tot 1500. Kabinet wil stageplaats voor 50.000 jeugdigen DEN HAAG (GPD) Het kabinet De Koning (sociale zaken) wil 50.000 langdurig werkloze jonge ren aan een stageplaats in het be drijfsleven helpen gedurende maximaal een jaar. Het is de be doeling dat de jongeren hun uit kering behouden en een extra toelage krijgen van vijftien pro cent. Volvo Car is sneller uit de verliezen De produktieplanning voor 1984 gekomen dan was voorzien. Voor 1983 had het bestuur gerekend ADVERTENTIE Gedegen Zo mag u het verzekeringsadvies van een NVA-lid wel noemen. Want hij wil ook na jaren nog uw vertrou wensman zijn. Daarom wikt en weegt hij zorg vuldig de mogelijkheden. Bespreekt in alle openheid alternatieven met u. Uitgaande van uw specifieke situatie. Tot de best mogelijke dekking is gevonden. De NVA is de Nederlandse Vereniging van Makelaars in Assurantiën en Assurantie adviseurs, waarvan uitsluitend assurantie kantoren lid zijn, die zijn toegelaten op hun vakmanschap, hun kwaliteit M van advies en begeleiding. De NVA is uw verzekering voor het beste advies. ligt op 105.000 stuks. Met aanpas singen via nieuwe aanvullende investeringen kan de capaciteit van de fabriek in Born worden opgevoerd tot maximaal 150.000 stuks. Van Berkel Van Berkel (elektronische weegap- paratuur, snijmachines, koelin stallaties) heeft het verlies vorig jaar aanmerkelijk weten te ver kleinen tot 18,3 miljoen gulden. Over 1982 leed het bedrijf een verlies van 41,7 miljoen gulden. Het verlies van 1983 ontstond ge heel in de eerste negen maanden van het jaar. In het laatste kwar taal werd een winst behaald van f 150.000. Dat herstel is volgens de raad van bestuur niet alleen te danken aan het lichte economisch herstel dat zich vorig jaar in een aantal lan den voordeed, maar ook aan het effect van de versnelde uitvoe ring van een reorganisatie. De omzet daalde vorig jaar met 6,5 procent tot 532 miljoen. Deze da ling is ten dele het gevolg van de Minister De Koning (sociale zaken) heeft dat gisteren meegedeeld. Het plan zal met de werkgevers en werknemers worden bespro ken in de Stichting van de Ar- Staatslening brengt 3,5 miljard op DEN HAAG (ANP) - De jongste staatslening heeft 3,5 miljard gul den opgebracht. Dit heeft het mi nisterie van financiën gister avond bekendgemaakt. De 8,5 procent staatslening heeft een aflossing per 1988-1991. De koers van uitgifte is vastgesteld op 100 procent. Het effectief ren dement is dus 8,5 procent. De in schrijvingen tegen hogere koers dan 100 procent worden ten volle toegewezen. Van het bedrag waarop is ingeschreven tegen de koers van 100 procent wordt 20 procent toegewezen. beid, waar vanavond overleg plaatsvindt over het door Indus triebonden -werkgevers gelan ceerde jeugdwerkplan. Zoals bekend hebben de industrië le werkgevers en werknemers gezamenlijk een plan op tafel ge legd waardoor al dit jaar 70.000 schoolverlaters aan werk gehol pen kunnen worden, aangevuld met 20.000 jongeren die al langer dan een jaar werkloos zijn. Voor waarde is dat de niet-industriële sectoren meedoen, terwijl van de overheid een financiële bijdrage wordt verwacht. het slechte onderhoud van de machines. Doordat onderdelen vastlopen ontstaat verhitting, die het aanwezige stof in brand zet. In veel bedrijven wordt ook on voldoende schoongemaakt, zo dat er dikwijls te veel zwervend stof aanwezig is. Uit de proeven, die het TNO-laboratorium in Rijswijk heeft genomen, is geble ken dat fijne droge stof door een elektrische vonk veel gemakke lijker tot ontsteking komt dan stof met een wat hoger vochtge halte. Op een informatiedag over stofex plosies ten behoeve van het be drijfsleven presenteerde TNO gisteren een reeks voorschriften en aanbevelingen die de onder zoekorganisatie heeft opgesteld om brand- en stofexplosies te voorkomen en de gevolgen ervan te beperken. De richtlijnen zijn opgesteld in samenwerking met vertegenwoordigers van ver schillende bedrijfstakken en de arbeidsinspectie. ROTTERDAM (ANP) - De Afval verwerking Rijnmond (AVR) heeft een kontrakt afgesloten met een Vlaamse asfalt-fabrikant voor de levering van vliegas, af komstig van de verbrandingsin stallaties. De vliegas werd tot voor kort in Rozenburg gestort, omdat voor dit restprodukt in Nederland geen afzet te vinden is gezien milieu-bezwaren. De leve ring aan België kost de AVR 25 tot 30 gulden per ton. De AVR produceert jaarlijks 30.000 ton vliegas. Dit heeft de directeur van de AVR, ir. G. Kleinjan, gisteren meege deeld bij de presentatie van het jaarverslag van de AVR over 1983. De vliegas wordt bij Ant werpen gesorteerd. De ijzer-be standdelen worden eruit gehaald en verkocht Het restant wordt door wegen-asfalt gemengd of in Wallonië gestort. De AVR be schouwt het kontrakt als zeer be langrijk omdat tot voor kort drie maal zoveel moest worden be taald voor het kwijtraken van dit restprodukt. De president-commissaris van de AVR, de Rotterdamse wethou der H. van der Pols, deelde mee dat de AVR in 1983 een 'winst' heeft gemaakt van 13 miljoen gulden. Dit bedrag wordt voor het merendeel terugbetaald aan de aandeelhoudende gemeenten, die daarvoor 18 gulden per ton krijgen. Het tarief is de afgelopen jaren gedaald van 55 gulden per ton in 1980 naar 40 gulden per ton. In 1983 werd bij de AVR een re- cord-hoeveelheid van 783.000 ton afval verwerkt. Het merendeel daarvan (670.000 ton) was huis houdelijk afval. De AVR had in 1983 een omzet van 87 miljoen gulden, voor bijna de helft (39 miljoen) bereikt in de huisvuil verwerking en voor het overige met name in energie-levering (23 miljoen) en de levering van ge destilleerd water (8 miljoen). De besprekingen over een nieuwe structuur voor de AVR-chemie verkeren in een afrondend sta dium. Volgens Van der Pols zijn het Rijk, het bedrijfsleven en de gemeente Rotterdam het in prin cipe eens over de aandelen-ver houding: Rotterdam 45 procent, bedrijfsleven 45 procent en het Rijk 10 procent. Onveranderd is volgens hem gebleven dat het Rijk het merendeel van de beno digde investeringen in een nieu we chemische oven en een op bergplaats voor onverwerkbaar afval (110 miljoen gulden) op zich neemt. Rotterdam en het be drijfsleven moeten ieder 15 mil joen gulden op tafel leggen. De AVR gaat de komende jaren on derzoeken of rookgasreiniging verantwoord is toe te passen om de uitworp aan schadelijke stof fen te verminderen. Het Open baar Lichaam Rijnmond vindt dat de AVR daarvoor een dure rookgasreiniging moet aanbren gen en wil die opleggen in een nieuwe vergunning. Van der Pols verwacht echter dat de ver gunningsvoorwaarden zodanig zullen zijn dat de AVR voor 1987 een dergelijke forse investering niet zal hoeven te doen. Mocht Rijnmond niettemin doorzetten dan zal deze beslissing tot in de hoogste instantie worden bestre den. ADVERTENTIE BARBECUES Bij Xenos is van alles tc vinden vooi het lekkere 'buiten leven'. \<>or spotprijsjes. Zoals deze royale stalen barbecue. Opvouwbaar tot formaat 26x2(>x 2cni. Licht en gemak kelijk mee te nemen vixirmaar GROTE KEUZE UITSTALEN EN GIETIJZEREN BARBECUES EN ALLES WAT DAAR BIJ HOORT. I pirlfii RrpiKl Lcidc-n. Brecstraal 142- l-i 4 'lil 1)71-H $511. 19 Vestigingen door geheel Nedéffano.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 9