Keukenhof nog open t/m 20 mei. Onverwacht succes Marcos-oppositie c Rauff ontloopt gerechte straf Grensakkoord Nicaragua-Costa Riea 'Uiting van protest en woede' Echtpaar vrij Nieuwe politieke leiding in Joegoslavië als staatshoofd VS bereiden interventie in IYT i d d en- A me ri k a voor WOENSDAG 16 MEI 1984 MANILA (GPD) - Met ongeveer de helft van de stemmen geteld lijken de tegenstanders van de Philippijnse president Marcos af te stevenen op een onverwacht goede uitslag bij de verkiezingen van maandag. Het is zelfs niet uitgesloten dat de oppositiepartij en meer dan de helft van de 183 zetels veroveren die op het spel stonden. De New Society Party (KBL) van Marcos had tot nu toe 170 vertegenwoordigers in het 200 zetels tellende parlement. Buitenland De leider van de belangrijkste op positiepartij oud-senator Salva dor Laurel van de Unido noemde de verkiezingen een stemming van „protest en woede" tegen het 18 jaar oude bewind van Marcos. De cijfers tot nu toe zijn erg voorlo pig en tegenstrijdig. De door de overheid gecontroleerde televi sie meldde gisteravond dat ten- door Ruud Kreuzer minste 100 zetels stevig in han den waren van de kandidaten van de KBL. De Nationale Bewe ging voor Vrije Verkiezingen, een groep vrijwilligers die de gang van zaken bij de verkiezin gen controleert, geeft de kandi daten van de KBL slechts in 79 gevallen de leiding, terwijl vol gens hun gegevens de oppositie in 91 districten een voorsprong heeft. In groot Manila (de hoofdstad in clusief de voorsteden) hebben de COLOMBO (RTR/UPI) - Het Ame rikaanse echtpaar in Sri Lanka dat vijf dagen geleden was ont voerd is gisteravond in vrijheid gesteld. Dit is van officiële zijde in Colombo meegedeeld. Stanley en Mary Allen werden in het roerige noordelijke district van het land overgedragen aan de rooms-katholieke bisschop van Jaffna, aldus de minister voor de nationale veiligheid La- lith Athulathmudali. „Ik zorg ervoof dat ze woensdag morgen per eerste gelegenheid naar Colombo komen", zei hij. De 36-jarige Allen en zijn 29-jarige vrouw zijn vijf dagen vastgehou den door Tamil-guerrilleros, die hen bedreigden met de dood. Het echtpaar, dat twee maanden geleden was getrouwd en afkom stig was uit Columbus in Ohio, was op 10 mei onder bedreiging met vuurwapens uit zijn huis in Jaffna ontvoerd. oppositiepartijen het helemaal goed gedaan. Daar zouden 16 van de 21 zetels voor de oppositie zijn (met 80 procent van de stemmen geteld), nogal een verschil met de voorspellingen van de in vloedrijke Imelda Marcos, vrouw van de president en tevens gou verneur van Manila. Nog op de dag van de verkiezingen had zij een totale overwinning voor de KBL voorspeld. Inmiddels heeft president Marcos het verlies in Manila toegegeven. De verkiezingen zijn ook een grote nederlaag voor dat deel van de oppositie dat heeft geijverd voor een boycot. Niet alleen was de opkomst groter dan was voor zien, maar ook kwamen de kan didaten van de oppositiepartijen die wel mee deden, veel beter voor de dag dan was verwacht. Dat betekent een duidelijke af kering voor het bewind van Mar cos, maar ook voor zijn meer ra dicale tegenstanders. Oud-senator Ernesto Maceda van Unido heeft gezegd dat hij ver wachtte dat de regering de resul taten van de verkiezingen zou vervalsen en zou proberen ten minste dertig zetels van de oppo sitie af te nemen. In de hoofdstad is gisteren op verschillende plaatsen gedemonstreerd tegen mogelijke fraude bij de tellingen. Hoewel er op verschillende plaatsen onregelmatigheden zijn geconstateerd - zoals het meerde re malen stemmen van dezelfde kiezers en het stelen van stem bussen - bestaat toch de indruk dat de verkiezingen zelf redelijk eerlijk zijn verlopen, mede door de grote internationale aandacht. De Amerikaanse regering hecht erg veel belang aan de verkiezin gen van maandag, en de be trouwbaarheid ervan. Ameri kaanse woordvoerders hebben deze verkiezingen, de eerste sinds Marcos de staat van beleg ophief in 1981, een „ommekeer" genoemd in de terugkeer naar democratie. Het knoeien met de verkiezingsuitslag past daar niet in, en zou het voor president Reagan erg moeilijk maken om steun aan Marcos door het Con gres goedgekeurd te krijgen. Overigens is de weg naar democra tie nog lang. Het maandag geko zen parlement heeft betrekkelijk weinig reële macht, in tegenstel ling tot de president die ondanks het opheffen van de staat van be leg nog altijd vergaande be voegdheden heeft zoals het af kondigen van wetten buiten de volksvertegenwoordiging om. Pas in 1987 wordt een nieuwe president gekozen. Maar verkie zingssucces voor de oppositie betekent een duidelijke uit spraak van de bevolking tegen de macht van Marcos. Volgens waarnemers in Manila moet de nederlaag van Marcos worden toegeschreven aan de deplorabele economische situa tie, de behoefte aan meer demo cratie, maar vooral aan de politie ke crisis die volgde op de dood van Benigno Aquino, de onbe twiste leider van de oppositie en de enige serieuze bedreiging van Marcos. Aquino werd vorig jaar op het vliegveld van Manila ver moord, toen hij terugkeerde van een driejarige vrijwillige balling schap. Het onderzoek naar de moord is nog altijd niet afgeslo ten, maar de meeste Philippino's vermoeden dat het leger er de hand in heeft gehad. BRUSSEL (ANP) - Nederland wil zijn bijdrage aan het Europees ontwikkelingsfonds gaan beper ken. Dr. Wim van Eekelen, de staatssecretaris voor Europese zaken, heeft dat gisteren in Brus sel in de Europese ministerraad aangekondigd. Gedurende een reeks van jaren heeft ons land ongeveer 7,5 procent van het in dat fonds gestorte geld voor zijn rekening genomen. Nu wil Den Haag terug naar het „normale" aandeel van ongeveer 5 procent dat ons land ook aan de Europe se begroting bijdraagt. De betrekkelijk hoge bijdrage van 7,5 procent is er destijds geko men toen Jan Pronk nog minis ter van ontwikkelingssamenwer king was. Van die „Pronk-sleu- tel" wil Den Haag al jaren af. De voormalige staatssecretaris Van der Mei heeft de eerste pogingen daartoe in het werk gesteld, maar die mislukten. Van Eekelen wil nu kennelijk een nieuwe poging ondernemen. Al geruime tijd is de EG bezig te onderhandelen met ruim 60 ont wikkelingslanden in Afrika, het Caribische gebied en in de Stille Oceaan. Die onderhandelingsge- Nederland wil minder voor ontwikkeling Derde Wereld sprekken moeten leiden tot een nieuwe overeenkomst voor ont wikkelingssamenwerking. De lo pende ACS- of Lomé-overeen- komst (genoemd naar de hoofd stad van Togo, de plaats waar ze op 31 oktober 1979 werden gete kend) loopt af op 28 februari 1985. Gehoopt wordt dat de EG en de Lomé-landen tegen okto ber van dit jaar een nieuwe over eenkomst bereikt zullen hebben. Het onder de nu nog lopende over eenkomst vallende Europees ontwikkelingsfonds omvat een bedrag van in totaal 4,627 miljard Europese rekeneenheden, ofwel ongeveer 11,56 miljard gulden. Rond de 7,5 miljard gulden daar van bestaat uit schenkingen. De rest wordt gevormd door specia le leningen, de investeringen van risicodragend kapitaal, steun voor stabilisatie van de export- opbrengsten van de arme landen enzovoorts. Het nieuwe Europese ontwikke lingsfonds (overiiet bedrag daar van zal men het, zoals gebruike lijk, pas in de laatste fase van de onderhandelingen eens worden) zal ongetwijfeld groter zijn dan het huidige. Men zal rekening moeten houden met de inflatie, maar ook treden nieuwe ontwik kelingslanden toe zoals Angola en Mozambique. „In guldens uitgedrukt wil Neder land wel meer gaan betalen", zo zei Van Eekelen in Brussel. Maar hij zei er niet bij dat die situatie zich pas zal gaan voordoen als het fonds zo in volume toeneemt dat het nieuwe Nederlandse 5- procent aandeel erin uitstijgt bo ven het huidige 7,5-procent aan deel. Voorlopig ziet het er dus naar uit dat Nederland wat de Europese ontwikkelingshulp be treft op de bezuinigingstoer is. Van Eekelen ziet dat anders. „We hebben jarenlang te veel be taald", zo zei hij. wie Een Noors verkenningsvliegtuig is erin geslaagd om de nieuwste Russische onderzeeër op de gevoelige plaat vast te leggen. De onderzeeër werd in de Barents- zee gefotografeerd. Op de foto zijn de luiken voor het afschieten van SS-N-19 anti-scheepsraketten duidelijk zichtbaar. (foto ap> PANAMA/SAN SALVADOR (AFP/Rtr.) - De regeringen van Costa Rica en Nicaragua hebben in Panama overeenstemming be reikt over de vorming van een toezichthoudende en preventie ve commissie, die in het grensge bied zal optreden om spannin gen tussen beide landen te ver mijden of op te lossen. In de commissie hebben vertegen woordigers zitting van de vier Contadora-landen (Mexico, Pa nama, Columbia en Venezuela). De commissie zal op 26 mei in de grensplaats Penas Blancas wor den geïnstalleerd. Het akkoord inzake de commissie is maan dagavond ondertekend door de minister van buitenlandse zaken van Costa Rica, Guttierez, en zijn Nicaraguaanse ambtgenoot, D'Escoto, in aanwezigheid van de Panamese president, Illueca en de vier ministers van buiten landse zaken van de Contadora- landen. De spanningen tussen Costa Rica en Nicaragua waren de laatste tijd nogal toegenomen na Costa- ricaanse beschuldigingen dat Ni caragua beschietingen had uitge voerd op Costaricaans grondge bied. Ongeveer 10.000 Costaricanen hebben gisteren in de hoofdstad San Jose een demonstratie ge houden ter ondersteuning van de door Costa Rica gevoerde neu traliteitspolitiek. Groepen jonge ren riepen tegen de ARDE ge richte leuzen en bekladden de Amerikaanse ambassade in de hoofdstad. De politie verklaarde dat niemand is gearresteerd. De ARDE in een tegen de Sandi- nistische regering van Nicaragua opererende guerrillagroepering die zijn thuisbasis in Costa Rica heeft. De ARDE voert acties te gen Nicaragua uit vanuit het noorden van Costa Rica en wordt door de Amerikaanse inlichtin gendienst CIA financieel onder steund. De nieuwe president van El Salva dor, José Napoleón Duarte, gaat zaterdag naar Washington om met president Reagan van ge dachten te wisselen over de si tuatie in zijn land. Dit heeft de christen-democratische partij van Duarte gisteren bekend ge maakt. Volgens de partij gaat Duarte in op een uitnodiging van Reagan. De nieuwe president van El Salva dor, die zijn ambt op 1 juni aan vaardt, zal in Washington ook spreken met leden van het Ame rikaanse Congres. 81 doden bij aanslag op kol. Gadaffi ROME (UPI) - In totaal 81 ménsen onder wie 69 soldaten en aanhan gers zijn vorige week om het le ven gekomen bij de guerrilla- overval op het kazernecomplex waarin de Libische leider kolo nel Gaddafi woont, berichtte dinsdag het Italiaanse persbu reau ANSA. In een correspondentie uit Londen verklaarde ANSA dat een arts werkzaam in een ziekenhuis in het centrum van Tripoli, had ont huld dat onmiddellijk na de aan slag van 8 mei op de legerplaats 81 lijken naar het ziekenhuis wa ren gebracht. Het Libische ministerie van justi tie bepaalde het aantal gedode "terroristen" maandag op twaalf en in het bericht van ANSA staat dat dit volgens de oppositie in Libië juist is, wat erop wijst dat de andere 69 doden soldaten, le den van de burgermilitie of leden van revolutionaire comités wa ren. Libië zelf heeft hieromtrent geen mededelingen gedaan. Executies na coup Kameroen LONDEN (Reuter) In Kameroen zijn tientallen personen geëxecu teerd en honderden in het ge heim berecht door militaire rechtbanken berecht sinds de mislukte couppoging van beging vorige maand. Dat heeft Amnes ty International dinsdag in Lon den bekendgemaakt. Volgens een woordvoerder van Amnesty zijn op 1 mei 35 mensen geëxecuteerd en er zijn aanwij zingen dat nog meer doodvon nissen op komst zijn. „Het is ui termate verontrustend dat de executies werden uitgevoerd binnen 24 uur na de veroordeling en dat de verdachten niet in be roep kunnen gaan", aldus de woordvoerder. De autoriteiten hebben de executies noch beves tigd noch ontkend. „Maar wij weten zeker dat ze plaatsvon den", zei de woordvoerder van Amnesty. Volgens deze organisa tie voor de mensenrechten heb ben de militaire rechtbanken niet een adequate garantie gege ven dat geen bewijs zal worden gebruikt dat door marteling is verkregen. SANTIAGO (RTR) - De ex-kolo- nel van de SS Walter Rauff, die maandag overleed in het Zuid- amerikaanse toevluchtsoord waar hij gedurende 25 jaar de justitie trotseerde, was een van de meest gezochte Nazi's we gens misdaden in de Tweede Wereldoorlog. Rauff, sleutelfiguur bij de ont wikkeling en het gebruik van de mobiele gaskamers i honderdduizenden werden gedood volgens Hitiers "Endlösung der Judenfrage", is slachtoffer geworden van wat ir. Simon Wiesenthal van het Joods Documentatie Cen trum in Wenen, heeft genoemd "de biologische oplossing van het oorlogsmisdadenvraag- stuk". De omstandigheden waaronder Rauff aan zijn einde is geko geling van geheimzinnigheid en openbare beruchtheid als de 25 jaar van zijn verblijf in Chili, waar hij noch erg aan de weg timmerde noch een klui zenaarsbestaan leidde. Dat hij woonde in een gegoede buitenwijk van Santiago wist iedereen. Niettemin zocht hij de publiciteit niet, werd zelden in het openbaar gezien en bracht de meeste tijd door bij zijn twee zoons en hun kinde- Toen een paar maanden geleden een correspondent van het Britse persbureau Reuter bij hem aanbelde, deed hij zelf open een bleke, vlezige, ka lende man die schuilging ach ter een bril met dik glas en die weigerde vragen te beantwoor den. Sinds het Chileense hoogge rechtshof in 1963 bepaalde dat hij niet kon worden uitgele verd omdat het Chileense recht een limiet van 15 jaar stelt tussen misdaad en proces, heeft hij maar één keer in het openbaar iets over zijn verle den gezegd: „Ik leef in vrede met mijzelf. Mijn geweten is Walter Rauff was op 19 juni 1906 geboren in Kothen. Hij diende bij de marine en bij de inlich tingendienst. Zijn Duitse staatsburgerschap heeft hij nooit opgegeven. Hij raakte bij het vergassingspro ject van Heinrich Himmler en zijn SS betrokken in 1941, maar verklaarde ten overstaan van het hooggerechtshof van Chili dat hij in de oorlog geen rol had gespeeld bij de uitroei ing van joden. Volgens documenten die door Nazi-jagers werden opgespit leidde Rauff persoonlijk de ontwikkeling en het gebruik van de "zwarte raven" ge noemde bestelauto's waarin ongeveer 250.000 mensen wer den gedood door het inbren gen van de uitlaatgassen in de luchtdichte "container". „Ik geef toe dat ik wist dat die auto's er waren om mensen naar de gaskamer te vervoeren, maar ik heb nooit aan de dood van iemand deel gehad noch heb ik zoiets ooit zien gebeu ren of heb de voornoemde be stelauto's in bedrijf gezien", zei hij voor de rechtbank. Ontsnapping Rauff werd uiteindelijk kolonel van de SS en hij diende als zo danig in Tunesië en Italië, alvo rens in Milaan, waar hij tegen het einde van de oorlog politie chef was, door de Amerikanen te worden aangehouden. Rauff vertelde aan het hoog- grechtshof dat hij ontsnapte en door katholieke geestelijken werd ondergebracht in het Va- ticaan, van waar hij eerst naar Syrië, in 1949 naar Ecuador en tenslotte, in 1958, naar Chili en zijn grote Duitse kolonie reis de. Hij werkte voor een im- en ex portfirma en maakte in 1960 en 1962 op zijn Duitse paspoort twee reizen naar de Bondsre publiek. Bij zijn tweede be zoek was er al een aanhou dingsbevel tegen hem uit gevaardigd. Het resultaat hier van was de behandeling van zijn zaak door het hoogge rechtshof in Santiago een jaar later. In 1961 werd Rauff door een rechtbank in Hannover schul dig bevonden aan de moord op 97.000 joden. Klaarblijkelijk bang dat hij net als Adolf Eich- mann in Argentinië door de Is raëliërs ontvoerd zou worden, begaf Rauff zich naar het uiter ste zuiden van Chili en werkte er in een krabconservenfa- briek in Punta Arenas, 's we relds zuidelijkste stad. In de jaren zeventig keerde hij te rug naar Santiago, om er van zijn pensioen te genieten. De uitwijzing vorig jaar van een andere voortvluchtige Nazi, Klaus Barbie in zijn toevlucht soord Bolivia, confronteerde de militaire regering van Chili met eisen om hetzelfde te doen met Rauff. Beate Klarsfeld kwam begin 1984 naar Santiago om presi dent Augusto Pinochet per soonlijk te vragen Rauff uit te wijzen zoals hij sinds zijn staatsgreep van 1973 met tallo ze politieke tegenstanders had gedaan. Maar de regering gaf haar nul op het rekest en soortgelijke ver zoeken uit de Bondsrepubliek, Engeland, Frankrijk, Israël en de Verenigde Staten en het Eu ropees Parlement, hadden evenmin succes. Het hoogge rechtshof had gesproken, zo was het argument, en daarmee was de zaak afgesloten. Nu Rauff gestorven is aan kan ker zoekt de wereld nog twee andere prominente Nazi's Joseph Mengele, de arts uit Auschwitz die wrede experi menten op gevangenen uit voerde, en Eichmanns trawant Alois Brunner. BELGRADO (DPA-UPI-AFP) - Het federale parlement van Joe goslavië heeft gisteren formeel de samenstelling van het nieuwe staatspresidium goedgekeurd. Dit orgaan zal de komende vijf jaar fungeren als het collectieve staatshoofd van het land. Het eerste jaar wordt het voorzitter schap van het presidium bekleed door de vertegenwoordiger van de deelrepubliek Montenegro, Veselin Djuranovic (59). Twee leden van het kabinet, Stane Dolanc en Lazar Mojsov, zijn dinsdag in het nieuwe staatspre sidium gekozen. Zij zijn in de re gering vervangen door Dobros- lav Culafic, buitenlandse zaken, en Raif Dizdarevic, binnenland se zaken. Premier Milka Planinc maakte dinsdag bekend dat nog zeven ministers zijn vervangen. De nieuw benoemde Sinisa Kori- ca, minister van markt en alge mene economische zaken, is met 35 jaar het jongste lid van het ka binet. Het staatspresidium is samenge steld uit afgevaardigden van de zes deelrepublieken en twee au tonome provincies van de fede rale staat Joegoslavië. De voor zitter van de communistische partij is uit hoofde van zijn func tie lid van het staatspresidium. Het voorzitterschap van dit or- Veselin Djuranovic (59) gaan wordt volgens een vaste volgorde om beurten bekleed door een van de vertegenwoordi gers van de republieken en pro- WASHINGTON (AFP) - De Ver enigde Staten treffen toch voor bereidingen voor een militaire interventie in Midden-Amerika. Dit in tegenstelling tot de verze kering van het Witte Huis, dat dergelijke plannen niet bestaan. In een gisteren gepubliceerd rap port van het ministerie van de fensie staat dat de VS van plan zijn in Honduras munitie- en benzinedepots aan te leggen die moeten dienen om vliegtuigen van de Amerikaanse luchtmacht te bevoorraden als het in Mid den-Amerika tot een militaire in terventie zou komen. Het rapport, dat voor het Congres bestemd is, geeft een overzicht van diverse militaire construc ties die het Pentagon met betrek king tot Honduras op het oog heeft. De kosten zijn geraamd op 8,7 miloen dollar voor het begro tingsjaar 1985. ADVERTENTIE 28 ha. lente in Lisse wachten op U. Woensdag-Gezinsdag: Kinderen t/m 12 jaar, in gezinsverband, gratis toegang. Vragen? bel 02521-13841. tJ3 Trein-toegang-biljetten en folders bij de meeste NS-stations verkrijgbaar. Keukenhof is elke dag anders. Extra Exposities: Speciale Bolgewassenshow en Lelietuin '84 Er staat voorts in dat de Verenigde Staten van plan zijn tot 1988 voort te gaan met het uitvoeren van verkenningsvluchten vanuit Honduras en het houden van mi litaire manoeuvres in dat land. De Amerikaanse regering heeft tot dusver steeds gezegd dat nieuwe militaire faciliteiten, zoals vlieg velden en radarinstallaties, uit sluitend voor het het ondersteu nen van militaire oefeningen in het middenamerikaanse land waren bedoeld. De Amerikaanse Democratische senator Sasser stelde in februari in Honduras een onderzoek in en verklaarde later dat in dit land op aanzienlij ke schaal Amerikaanse militaire faciliteiten worden gebouwd zonder toestemming van het Congres. Functionarissen van het Pentagon reageerden hierop met de verklaring dat de facilitei ten voor Amerikaans-Hondurese manoeuvres bestemd waren en dat zij niet permanent zouden zijn. Deze zomer vindt weer een grootscheepse oefening plaats. Hieraan zullen 2500 Amerikaan se militairen deelnemen. Volgens het nu gepubliceerde rap port is de bouw van een munitie depot in Palmerola bedoeld om "te vermijden dat er grote hoe veelheden zware munitie door de lucht vervoerd zouden moeten worden in het geval van Ameri kaanse militaire bijstand aan Honduras, zoals in het verdrag van Rio is geregeld".

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 7