Minister schrikt van Dollardhaven De Poggenpohl onder de keukens keukens Twaalf maanden celstraf geëist voor vleesfraude Contract onzeker door natuurgevolgen Stadsvernieuwing en groeikern even duur Arts vervolgd wegens dood 3-jarig kind Schoolverzuim nauwlettender gecontroleerd Exklusieve duurzaamheid Versnelde uitvoering herindeling gemeenten Rietkerk: politiemensen kunnen lid zijn van CP DEN HAAG (GPD) - Het is nog helemaal niet zeker dat volgende week dinsdag een verdrag wordt gesloten tussen Nederland en Duitsland over de oplossing voor de Duit se Dollardhaven die Nederland zou willen toestaan. Minister Braks (natuurbehoud) is zo geschrokken van een rapport over de kwalijke gevolgen van de ingreep, dat hij de kwestie vrijdag in het kabinet aan de orde zal stellen. Braks staat afwijzend tegenover een nieuw eiland voor de bagger specie nabij Emden en de verleg ging van de Eems die natuurge bieden in de Dollard zal aantas ten. Bovendien is Braks bang dat de Europese Commissie hem op de vingers zal tikken als hij de ingreep toestaat de vogelricht lijn, een Europese norm waaraan elk land zich moet houden, zou met voeten worden getreden. Dit werd gisteren in Den Haag dui delijk toen de Vereniging tot Be houd van Natuurmonumenten en de Landelijke Vereniging tot Behoud van de Waddenzee uit legden wat de kwalijke gevolgen van de Dollardingreep zullen zijn. Een uitvoerig rapport bevat tientallen stellingen waaruit moet blijken dat de omlegging van de Eems en de creatie van het Geise-eiland (voor de bagger specie) een gevaarlijke ontwik keling zijn voor de Dollard, die grotendeels particulier eigen dom is dank zij een staatssubsi die van f 1,1 miljoen aan Natuur monumenten. De oplossing die Nederland en Duitsland voor hebben, zal volgende week, al dus gisteren Buitenlandse Za ken, worden geparafeerd. De beide natuurbeschermings clubs hebben samen met het Groninger Landschap, ook Dol- lard-eigenaar, een kort geding te gen de staat aangespannen om het contract over de Dollardha ven te voorkomen. Vanmiddag DEN HAAG (ANP) - De herinde ling van gemeenten, waarbij gro tere bestuurlijke eenheden wor den gemaakt, zal versneld wor den ingevoerd. Minister Riet kerk (binnenlandse zaken) kon digde dat gisteravond aan bij het Tweede-Kamerdebat over zijn wetsontwerpje waarmee de al toegepaste procedures voor de herindeling wettelijk worden vastgelegd. In grote lijnen is dit wetsontwerp niet omstreden, maar op enkele DEN BOSCH (ANP) - Een keel-, neus- en oorarts van het Carolus- ziekenhuis in Den Bosch wordt strafrechtelijk vervolgd wegens dood door schuld. Dat heeft de Bossche officier van justitie, mr E. Smits van Oyen, gisteren des gevraagd meegedeeld. In april overleed een 3-jarig patiën tje van de arts nadat deze op een verkeerde wijze een verdoving had toegediend. Het ziekenhuis zelf stelde daarvan de inspectie voor de volksgezondheid in ken nis en in overleg daarmee in een later stadium ook het openbaar ministerie. om twee uur zou dat dienen voor de president van de Haagse rechtbank. Volgens Buitenland se Zaken is een kort geding ech ter veel te voorbarig. Dat zou pas mogelijk zijn na ratificatie van het verdrag door de parlemen ten. Het gaat volgende week om de ondertekening van een voor lopig werkdocument dat de lan den niet zou binden. Maar de na tuurbeschermers menen dat „de boot helemaal aan" is als staats secretaris Van Eekelen volgende week namens de regering gaat tekenen. „Met het kort geding willen we een noodlotige zaak keren", zegt ir. Frans Kroesen, directeur van Natuurmonumen ten, de eigenaar van ongeveer de halve Dollard (de andere helft is van het rijk). Natuurmonumenten heeft aange kondigd dat men de schade die wordt geleden door verslechte ring van de natuur door de in greep, bij beide landen zal clai men. Ook dit argument is een re den voor minister Braks om de zaak nog eens in het kabinet aan de orde te stellen. Aanvankelijk had het kabinet de onderhande laars toegestaan tot een akkoord te komen, ook over een eiland en de verlegging. Omdat dit man daat enkele maanden geleden is gegeven, hoefde Van Eekelen tot nu toe niet in het kabinet uit te leggen hoever de zaken rond de Dollard stonden. Maar omdat Braks schrok van de gevolgen onderdelingen bleek een meer derheid in de Kamer van CDA en PvdA tegen de zin van de be windsman toch nog enkele wijzi gingen te willen aanbrengen. Een wijzigingsvoorstel Faber (CDA) om bescheiden gemeente lijke herindelingen - het aantal inwoners neemt met maximaal tien procent toe of af - niet langer bij wet maar bij bestuursmaatre gel - een veel minder zware pro cedure - af te kondigen, kan reke nen op steun van de PvdA. De WD is daar tegen. Lauxtermann (WD) wil beperkte herindelin gen overlaten aan de provinciale besturen. Minister Rietkerk vroeg Faber zijn wijzigingsvoor stel achterwege te laten in af wachting van zijn komende noti tie over die zaak. Een tweede omstreden punt is de 'binnengemeentelijke decentra- lisatrie'. Volgens een wijzigings voorstel van het PvdA-kamerlid Stoffelen betekent dit dat ge meenten die bij herindeling fors in omvang toenemen, deelge meenteraden moeten instellen. Faber (CDA) bepleitte in een mo tie dat de minister van binnen landse zaken met een 'pleitnota' komt waarin hij uitlegt waarom bij herindeling van deelgemeen teraden wordt afgezien. Minister Rietkerk wees beide voor stellen van de hand. Hij vindt dat de eventuele instelling van deel gemeenteraden het beste aan de besturen van de nieuwe gemeen te kan worden overgelaten. die hem gisteren zijn voorgehou den uit het alarmerende rapport, wil hij opheldering alvorens zijn collega Van Eekelen kan gaan te kenen. Gemor Ook in de Tweede Kamer klinkt gemor over de voorgenomen on dertekening van een voorlopig verdrag met Duitsland. Het rap port over de Dollardproblemen is gisteren aangeboden aan voor zitter en PvdA-kamerlid Meijer van de bijzondere kamercom missie voor de Waddenzee. Hij zei gisteren „zeker een nerveus gevoel" te hebben nu de dramati sche ontwikkelingen duidelijker worden. Meijer vond dat het rap port over de Dollardhaven eerst nog eens zorgvuldig door de mi nisteries moet worden bestu deerd en becommentarieerd, al vorens de Kamer er verder mee gaat. „Maar de Kamer is niet aan zet. Wel hebben enkele kamerle den gevraagd om een mondeling overleg voordat op 22 mei het verdrag wordt getekend". Volgens het Dollardrapport zullen alle 25 tot 30 zeehonden bij Ter- munten tijdens de aanleg van de haven verdwijnen. De flora en fauna zullen tientallen procenten verarmen. De beroemde zeeas- terbossen bij de Groningse kust (Finsterwolde-Nieuweschans) kunnen verdwijnen. Met nadruk werd gisteren gesteld dat de gro te Duitse vakbond IG-Metal te gen de Dollardhaven is, die wil liever de bestaande sluis bij Em den voor de scheepvaart verbete ren. De natuurbeschemers pleit ten gisteren voor een alternatief een binnendijks kanaal van Em den via de Wybelsumer polder naar de Knock, zodat de natuur gespaard blijft en Emden toegan kelijk voor grotere schepen. Dat plan kost ongeveer evenveel als de verlegging van de Eems f 1,5 miljard. DEN HAAG (ANP) - Staatssecreta ris Ginjaar-Maas (onderwijs) heeft gisteren in de Eerste Ka mer bekend gemaakt dat het schoolverzuim met ingang van het komend schooljaar scherper wordt geregistreerd. Vooral in het lager beroepsonderwijs en met name in het tweede leerjaar van deze opleiding wordt veel gespijbeld. In het schooljaar 1981-82 werden zo'n 14.000 gevallen van verzuim van de volledige leerplicht ge constateerd en ongeveer 3400 ge vallen van verzuim van de ge deeltelijke leerplicht. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG - Tegen twee voor malige leden van de raad van be stuur van het Vleeschmeester- concern, de 64-jarige De K. uit België en zijn 60-jarige broer uit Wassenaar, is gisteren voor de Haagse rechtbank een gevange nisstraf geëist van 12 maanden, waarvan drie maanden voor waardelijk, voor het plegen van fraude met importverklaringen. Tegen het derde voormalige lid van de bestuursraad luidde de eis acht maanden celstraf, waar van vier maanden voorwaarde lijk. Officier van justitie mr. H.J. den Os zei gisteren eigenlijk alle leden van de raad van bestuur van het grote slagersconcern schuldig te achten aan het misbruiken van een importregeling voor vlees van buiten de EG. De fraude werd in 1980 gepleegd. De fraude bestond uit het opstellen van valse verklaringen over hoe veelheden vlees die uit Zuidame- rikaanse landen werden geïm porteerd en in eigen vleesver werkingsbedrijven werden ver werkt. Ruw geschat heeft dit het bedrijf 40 miljoen gulden opgele verd. Het ministerie van land bouw, dat de belangrijkste gedu peerde van de frauduleuze prak tijken is geweest, is inmiddels Binnenland AMSTERDAM (ANP) - Stadsver nieuwing en bouwen in een groeikern zijn even duur. In fi nancieel opzicht maakt een keu ze tussen één van beide voor de overheid niets uit, vooral wan neer behalve met de investe ringskosten ook rekening wordt gehouden met de onderhouds kosten op lange termijn. Het ver beteren van oude stadswijken gaat overigens wel gepaard met aanzienlijke gemeentelijke in vesteringen, die niet worden ge dekt door rijksbijdragen. Dit zijn de belangrijkste conclusies uit een onlangs gereed gekomen onderzoek van de Stichting voor Economisch Onderzoek (SEO) van de Universiteit van Amster dam. Het onderzoek is uitge voerd in opdracht van het minis- LELYSTAD - De minister Kort hals Altes (links) en Rietkerk ar riveerden gisteren met een Por sche van de rijkspolitie in Lely stad om daar gezamenlijk het nieuwe politiebureau te openen. Tussen de beide bewindslieden in staat burgemeester Gruyters van Lelystad (Foto anp> Ring zit dief niet lekker DELFT (ANP) - In een Delfts ziekenhuis is gistermiddag tevergeefs geprobeerd via de slokdarm van een 27-jarige Hagenaar een damesring „op te vissen", die de man had ge stolen bij een juwelier uit Delft. De Hagenaar was er na het bekijken van een collec tie ringen vandoor gegaan met de ring ter waarde van 700 gulden. Op aanwijzingen van de verkoopster kon de man worden aangehouden. Na een aanvankelijke ont kenning kreeg de man tij dens het verhoor op het poli tiebureau last van benauwd heid. Hij bleek de ring te heb ben ingeslikt en deze zat nu vast in zijn slokdarm. Na de mislukte poging in het zie kenhuis is de man in verze kerde bewaring gesteld. Men wacht nu het natuurlijk ver loop af, aldus een woordvoer der van de Delftse politie. EUTHANASIE - Steeds meer mensen vinden euthanasie Öe- vensbekortend handelen) toe laatbaar. Dit heeft het onder zoekbureau Lagendijk vastge steld. De cijfers werden gisteren in AVRO's „Schaduwparleme- ment" bekend gemaakt. Bij on derzoek onder 500 Nederlanders van 18 jaar en ouder vond 77 pro cent actieve euthanasie toelaat baar; 90 procent vond passieve euthanasie toelaatbaar. door het bedrijf met een bedrag van tien miljoen gulden volgens eigen verklaring naar tevreden heid schadeloos gesteld. Tegen drie directeuren en een be drijfsleider van werkmaatschap pijen van De Vleeschmeester Holding werden vorige week in deze zaak boetes van ten hoogste vijfduizend gulden en voorwaar delijke gevangenisstraffen geëist. Zij behoorden tot de sub top van het bedrijf. In verband hiermee vroeg officier van justi tie, mr. Den Os, gisteren aan de oudste van de verdachte broers of deze nu ook niet vond dat hij als hogere leidinggevende meer straf verdiende. "Want", zo stel de de officier,"de koetsiers-di recteur van De Vleeschmeesters (een binnen het concern gebrui kelijke benaming voor leden van de raad van bestuur) waren im mers van alles op de hoogte". Mr. Den Os sprak de verdachte aan omdat deze zijn toenmalige di recteur van de werkmaatschap pij de schuld voor de fraude in de schoenen probeerde te schuiven. De Haagse rechtbankpresident mr. Kootte had geen goed woord over voor het produktschap Vee en Vlees dat de door de slagers ingevulde verklaringen op juist heid had moeten controleren, terie van volkshuisvesting, ruim telijke ordening en milieubeheer (VROM). In dit onderzoek is (voor het eerst) getracht om de totale kosten voor de overheid te berekenen. Dus niet alleen de kosten van woningverbetering en nieuw bouw, maar ook allerlei bijko mende kosten zoals sloopkosten, organisatie van insnraakavon- DEN HAAG (GPD/ANP) - Minis ter Rietkerk (binnenlandse za ken) vindt dat een politie-ambte- naar best lid kan zijn van de Cen trumpartij. „Voor politiemensen is beslissend hoe zij functioneren en niet de vraag van welke partij zij lid zijn". De bewindsman zei dit gisteren bij de opening van het nieuwe politiebureau in Lelystad. Volgens Rietkerk is discrimine rend gedrag over het algemeen, maar zeker bij de politie, „niet aanvaardbaar". „Alle burgers moeten op de politie kunnen ver trouwen en het gevoel hebben dat er niet met twee maten wordt gemeten. Iemand die discrimi neert hoort bij de politie niet thuis", aldus de minister. Het kabinet zal zoveel mogelijk be vorderen dat leden van etnische 'V aatchirurgie is vogelvrij GRONINGEN (ANP) - „De vaat- chirurgie in Nederland is vogel vrij. Iedere algemeen chirurg zonder omschreven opleiding in de vaatchirurgie kan zich met de ze tak van chirurgie bezighou den, zonder dat er enige controle plaatsvindt". Dit betoogde prof. dr. A.H. Boontje gisteren in zijn rede bij zijn ambtsaanvaarding als hoogle raar aan de rijksuniversiteit Gro ningen. „Deze toestand is vol strekt ongewenst en ontoelaat baar. Het sterftecijfer is hoger en de resultaten zijn slechter", al dus Boontje. maar hiertoe nauwelijks in staat bleek. De raad van commissaris sen van het Vleeschmeesters- concern, waarin mensen zitting hadden als de voormalige pre mier Biesheuvel, de vroegere CNV-topman Lanser en waren huisman Dreesman, zijn pas na een intern accountantsonder zoek achter de fraude gekomen. Zij hebben toen de leden van de raad van bestuur op het matje ge roepen. Pas na stevig aandringen bekenden deze van de fraude af te weten. Een van de twee hoofdverdachten deed een poging om in een hart stochtelijk pleidooi de recht bankpresident te vermurwen. Hij wees erop dat de hele vlees- wereld misbruik had gemaakt van de zogenoemde A-regeling bij de import van vlees uit lan den van buiten de EG. De verdachte herinnerde er ook aan dat hij drie jaar geleden on der vernederende omstandighe den van zijn levenswerk, het door hem opgebouwde bedrijf, afscheid moest nemen als gevolg van de fraude. "Ik ben uitge jouwd en vernederd en boven dien heeft de fraude ons uitein delijk meer gekost dan die heeft opgebracht", aldus de verdachte. De rechtbank zal dinsdag 29 mei uitspraak doen. den, het aanleggen, onderhou den en vervangen van wegen en straten en groenvoorzieningen, kosten van scholen en buurthui zen en dergelijke. De kosten zijn, geraamd over een periode van 50 jaar. De kosten verbonden aan het ver nieuwen van een oude stadswijk zijn volgens de SEO weliswaar hoger dan de investeringskosten en culturele minderheden bij de politie een baan kunnen vinden, zoals is toegezegd in de Minder- hedennota. De politie moet ook in dit opzicht een afspiegeling zijn van de bevolking, vindt Riet kerk. Hij zei dat op de diverse oplei dingsinstituten van de politie al veel wordt gedaan aan voorlich ting over achtergronden van minderheden, over oorzaken van discriminatie en mogelijkheden binnen de politie om die te be strijden. Hij zei te vertrouwen op het „gezond verstand" van de po- litie-agenten en niet te geloven dat „zij zich door politieke of maatschappelijke beunhazerij van het goede spoor af laten brengen". Rietkerks opvattingen staan ge deeltelijk haaks op die van com missaris J.F.H. van den Berg van de gemeentepolitie Haarlemmer meer. Deze heeft zijn korps via een interne brief laten weten dat een agent die lid is van de Cen trumpartij of openlijk met die partij sympathiseert, niet in het politiekorps thuishoort. Van den Berg vindt dat leden of sympa thisanten van de Centrumpartij die dat in hun gedrag tot uiting brengen, voor ontslag moeten kunnen worden voorgedragen. De commissaris zegt zich ervan be wust te zijn dat de CP geen ver boden partij is. Aan de andere kant vindt hij dat er van een poli- tie-ambtenaar de nodige objecti viteit mag worden verwacht en dat er geen aanleiding mag zijn voor twijfeL PAGINA 5 van de groeikernwijk, maar het onderhouden van een groeikern- wijk is duurder dan van een stadsvernieuwingswijk. De hogere investeringskosten bij stadsvernieuwing worden onder meer veroorzaakt door verplaat sing van bedrijven en bewoners. De hogere „onderhoudskosten" van een groeikernwijk zitten vooral in onderhoud van wegen en groenvoorzieningen. Gerekend over een periode van vijftig jaar bedragen de totale overheidskosten in beide wijken ongeveer 330.000 gulden per wo ning. Hiervan betaalt het rijk (al le betrokken ministeries samen) in de stadsvernieuwingswijk 223.000 gulden en in de groei kern 229.000 gulden. De rest van de kosten draagt de gemeente. Politie zoekt 'geheim agent' Woensdrecht WOENSDRECHT (ANP) - De om streden infiltrant van het vre- deskamp in Woensdrecht, de .Canadees' John Gardiner (alias John Wood), wordt gezocht door de rijkspolitie in Woensdrecht. Gisteren is door de politie offi cieel om zijn opsporing verzocht naar aanleiding van de getuige nissen van drie bewoners van het vredeskamp. Gardiner wordt verdacht van de il legale invoer van dertien grana ten, die hij in zijn caravan op het kamp zou hebben verborgen. De granaten waren afkomstig van een gestolen partij munitie uit een Belgisch munitiedepot in Florennes. Bewoners van het kamp hadden de granaten na de ontmaskering van de .geheim agent', uit zijn ca ravan gehaald en begraven. Uit angst voor mogelijke criminali sering van de vredesbeweging werd de munitie op eerste Paas dag aan de politie van Woens drecht overgedragen. Gardiner is na zijn .bekentenis' te genover leden van het vre deskamp en enkele journalisten als zou hij een agent zijn van een Amerikaanse inlichtingendienst, ondergedoken. Hij beweerde toen in opdracht van de National Security Agency in het vre deskamp te zijn geïnfiltreerd en gegevens te hebben doorge speeld aan de BVD. Vervoerskosten gehandicapten alsnog vergoed DEN HAAG (ANP) - Ouders van gehandicapte kinderen met een inkomen boven de grens van de algemene arbeidsongeschikt heidswet (bruto 47.684) krijgen toch een vergoeding voor de kos ten van vervoer van hun kinde ren naar school. Staatssecretaris De Graaf (sociale zaken en werk gelegenheid) heeft alsnog beslo-j ten deze ouders te ontzien met terugwerkende kracht tot juni, vorig jaar. De tegemoetkoming voor ouders met een hoger inkomen kwam vorig jaar in de knel toen de staatssecretaris besloot de aaw- inkomensgrens als norm te han teren. Volgens de bewindsman is nu echter gebleken dat de ver voerskosten voor de groep leer plichtige gehandicapten in som mige gevallen zo'n 15.000 tot 20.000 gulden bedragen. Deze kosten kunnen in enkele geval len de draagkracht te boven gaan en daarom is besloten de rege ling terug te draaien, aldus het ministerie van De Graaf. ADVERTENTIE Kunt U zien bij: Industrieweg 14 De Grote Polder Zoeterwoude-Rijndi|k Tel 071-899206 avond !9 O0 - 21 00 ui DOORN (ANP)- Tijdens de opening gisteren van het nieuwe centrum van de Bond voor Nederlandse Militaire Oorlogs- en Dienstslachtoffers door koningin Beatrix viel plotseling een regenbuitje. Met de haar aan geboden paraplu hield de vorstin bondsvoorzitter Kingma en haarzelj droog. Het centrum houdt zich bezig met de lichamelijke en geestelijke naozorg van oorlogsinvaliden. Nederland telt ongeveer 22.000 militaire gehan dicapten (foto ANP) 20 jaar ervaring met Poggenpohl

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 5