9Groene veiling9 nog immer zeer in trek Kosten struikelblok voor lokale omroep in Katwijk AAN DE PRIJS TE OORDELENWORDEN HET ONZE HEERLIJKE MAGERE VARKENSLAPJES. KILO Verkoop van bollen die nog in de grond zitten is stukje folklore Verhoging kabeltarief is uitgesloten Eerste spade voor voetbalvelden Drachtige koeien nu massaal naar slacht Streek "Degenen die interesse hadden om bollen te kopen waren vaak ver van huis en dan moest er rond de klok van twaalf wat te eten en wellicht ook een bor reltje zijn. Daarvoor zorgden de verkopende bloembollen- kwekers of principalen, zoals zij in het vakjargon worden ge noemd. Daardoor werd het groene veilen vaak wel onno dig duur", aldus Plug die deze verhalen uit overlevering kent. De komst van de auto loste deze problemen echter vanzelf op. Iedereen kon met de auto naar huis of ging zelf ergens iets ge bruiken en na het middagmaal ging de veiling weer verder of trokken de kopers naar een groene veiling elders. Want vaak worden er meer van der gelijke veilingen op een dag gehouden. Niet alleen door de Hobaho, maar ook door andere organisaties. Het aantal groene veilingen is in vergelijking tot vroeger wat te ruggelopen. Bij de Hobaho ligt dat volgens de schattingen van Hogewoning en Plug zo rond de 25 per seizoen. "Het ene jaar wat meer en het ander wat minder. Dat heeft met een be paald aantal factoren te ma ken. Soms stoppen er plotse ling wat meer kwekers dan in andere jaren. Dan loopt het aantal te houden veilingen weer wat omhoog", weet Hoge woning. Stoppen De meeste veilingen worden ge houden bij kwekers die met hun bedrijf stoppen. In sommi ge gevallen doordat zij op een leeftijd zijn gekomen, waarop zij het wat kalmer aan willen gaan doen, maar in de meeste gevallen wordt geveild Een opname uit het archief van de Hobaho. Gezamelijk trekt het gezelschap naar het te veilen perceel bollen. De foto is gemaakt in de buurtschap 'De Engel' in Lisse. Op de achtergrond links de kerk van de H. Engelbewaarders. ifotoPR) voor kwekers die het finan cieel niet meer kunnen rooien. Ook zijn er kwekers die een stuk van hun land kwijt willen, omdat zij minder gaan telen. "Dat zijn zo de meest voor de hand liggende redenen het groene veilen". Er is, volgens beide directieleden van de Hobaho, nog steeds een goede belangstelling voor het groene veilen van de kant van het 'vak'. In de regel trekken enkele tientallen potentiële ko pers met de afslager en de di rectie van de Hobaho over het veld. Sinds jaar en dag nemen de veilingdirecteuren de plaats van de notarissen bij het ver kopen in. In 1868 wilde de ver gadering van handelaren hier een einde aan te maken en men besloot tot 'afschaffing van de directeuren'. De notaris zou in het vervolg alles regelen. Een jaar later besloten de leden van de Koninklijke Algemeene Vereeniging voor Bloembol lencultuur evenwel de direc teuren te handhaven. De nota rissen misten de deskuhdig- heid, zo vonden zij. In sommige gevallen is de be langstelling voor een groene veiling heel erg groot. "Dan worden er rassen te koop aan geboden, die anders niet in de handel komen. Dat merk je ogenblikkelijk aan het grote aantal potentiële kopers. Een deelnemersaantal tussen de 600 en 700 kopers is dan ge bruikelijk. Maar dan moet er ook werkelijk iets bijzonders worden aangeboden", vertelt Plug. LISSE Toeristen die in de meimaand een be zoek aan de bollenstreek brengen kunnen met een beetje geluk een stukje folklore meepik ken. Wanneer zij ergens in de bollenstreek over het veld een schare man nen ziet trekken die zich op een gegeven moment rond één man opstellen zijn zij, weliswaar op af stand, getuige van een groene veiling. door Kees van Kuilenburg Dat wil zeggen het veilen van het gewas, als de bollen nog in de grond zitten. Niet per vierkan te meter, maar nog steeds zoals het al sinds jaar en dag gebeurt per 'Rijnlandse roede'. Kwe kers of handelaren in bloem bollen bieden te velde op de bollen die op dat moment nog in de grond zitten. Enkele maanden later worden de bol len gerooid en gaan dan pas naar de koper van het perceel bollen. Die veilingen worden al sinds eeuwen gehouden. Waren de veilingen vóór 1825 nog uitzon derlijke gebeurtenissen, die hooguit enkele keren per jaar voortkwamen, in de tweede helft van de 19e eeuw tot de eeuwwisseling werden er jaar lijks wel zo'n 50 tot 60 veilin gen gehouden. Nu is dat aantal inmiddels teruggelopen tot ge middeld 25 per jaar. Een organisatie die nauw bij het F. Hogewoning (links) en J.W. Plug: "Nog steeds een goede belang stelling voor het groen veilen". (foto Holvast) 'groene veilen' is betrokken is de Hobaho uit Lisse. Deze or ganisatie veilt al vele tientallen jaren voor bollenbedrijven in ons land. De veilingorganisatie organiseert op verzoek van het bedrijf dat de bollen wil verko pen de veiling op het veld. Daarvoor krijgt, de Hobaho een percentage van de opbrengst. Het werkgebied strekt zich uit van Den Helder tot en met de Zuidhollandse bollenstreek. Maar ook is de Hobaho actief in de 'nieuwe' bollengebieden Zeeland en de Noordoostpol der. F. Hogewoning en J.W. Plug, di rectieleden van Hobaho, ver tellen iets over de wijze waarop de Hobaho betrokken raakte bij het veilen te velde. "Ruim 60 jaar geleden staken de heren Homan, Bader en Hogewoning de koppen bij elkaar. Zij waren als zelfstandigen al geruime tijd werkzaam in de bloembol lenwereld en organiseerden onder andere ook bloembol lenveilingen. Besloten werd om dat voortaan met z'n drieën te doen. Op die manier ont stond in 1921 de veilingorgani satie Hobaho", vertelt Hoge woning. Borreltje Het groene veilen heeft altijd veel belangstelling getrokken van mensen uit het 'vak'. Niet alleen echter van die zijde. Vaak ook schaarden zich bui tenstaanders in het gezelschap dat achter de afslager aan over de velden trok. KATWIJK - Hoewel de Katwijkse politici over het algemeen positief tegen over lokale radio- en tv- uitzendingen staan (zo de minister daar ooit toe stemming voor geeft) vormt het prijskaartje dat daaraan moet worden ge hangen nog een stuikel- blok. De gemeentelijke commissie voor financiën kon eergister althans niet. tot een eensluidend ad vies komen. Met name wethouder J. van der Plas voelt er weinig voor om het eerste jaar direct al 100.000 gul den uit te geven voor de lokale omroep. Dat bedrag is afgeleid van het kostenplaatje dat de ambtelijke werkgroep heeft op gesteld. De werkgroep gaat uit van 150.000 gulden (260 uur radio en 25 uur tv per jaar). Inmiddels is duidelijk geworden dat de raadsleden in tegenstelling tot de werkgroep weinig heil zien in het aantrekken van een professione le kracht, zodat dit bedrag is te- rugeschroefd tot ongeveer een ton. PvdA'er J. Haasnoot vindt dat dit bedrag zonder meer moet wor den uitgegeven om uitzendingen van een lokale omroep mogelijk te maken. Volgens de socialist is de immateriële waarde groot en moet om die reden het geld, ook in de jaren daarop, uit de algeme ne middelen komen. Rookreclame in jeugdblad taboe AMSTERDAM (ANP) - Er zul len voortaan geen adverten ties meer verschijnen voor si garetten en shag in bladen die speciaal gericht zijn op de jeugd en op de actieve spor ters. Ook het uitdelen van monsters is aan dergelijke re gels gebonden. Dit is over eengekomen tussen de Stich ting Reclame Code en de ta baksfabrikanten. Aan het wijzigen van de recla mecode voor sigaretten en shag is een proefperiode van een jaar voorafgegaan. Vol gens een woordvoerder van de Stichting Sigarettenindus trie is er vooral op het punt van advertenties in tijdschrif ten veel onduidelijheid ge weest. Die is nu opgelost door het opstellen van een lijst met bladen waarin niet en waarin wel geadverteerd mag worden. "Ik vind dat er vanavond wel wat al te gemakkelijk over 100.000 gulden wordt gesproken", ver weet wethouder Van der Plas Haasnoot, maar ook enige ande re raadsleden. Hij zei dat het al moeilijkheden geeft dè begro ting voor 1986 sluitend te krij gen. De SGP-wethouder voelt er veel meer voor "voorzichtig te beginnen". Hij noemde een be drag van 40.000 gulden om voor lopig alleen radio-uitzendingen mogelijk te maken. Van der Plas gaat ervan uit dat de komst van een lokale omroep een lastenverzwaring voor de be volking met zich mee zal bren gen. "Terwijl er nu al heel wat mensen zijn die nog maar nau welijks rond kunnen komen". Voor een belastingverhoging voelt de wethouder daarom niets. Haasnoot, met M.A. de Vries (Vrije Lijst) de 'warmste voorstanders' van een lokale om roep, reageerde dat dit bedrag door een serieuze heroverweging zonder meer kon worden vrijge maakt. Bedenkingen De CDA'ers J. van Leeuwen en C. van Kesteren pleitten ervoor dat de gemeente zich het eerste jaar dat de vereniging voor lokele omroep (VLOK) mag uitzenden - zover is het overigens nog lang niet, aangezien de minister van wvc voorlopig nog de voorrang geeft aan regionale omroepen - garant stelt voor 100.000 gulden. Het tweede jaar zou de VLOK door bijvoorbeeld donaties de helft van dat bedrag zelf op moe ten hoesten. "Over het derde jaar wil ik nog geen uitspraak doen", aldus Van Leeuwen. Overigens zal binnen de CDA-frac- tie nog nader over subsidiëring van een lokale omroep worden gesproken. Dat geldt ook voor de WD. Mevrouw D. van der Pias- Van der Plas merkte op dat zij eveneens nog wat huiverig staat tegenover het bedrag dat be schikbaar moet worden gesteld. "Waarom voorlopig niet begin nen binnen de regionale om roep?". Volgens haar kon op de ze manier beter op nieuwe ont wikkelingen worden ingespeeld. Ook wethouder Van der Plas' par tijgenoot K. van der Meij heeft enige bedenkingen tegen het be drag dat op tafel moet komen. "We moeten niet te gemakkelijk over de toekomst denken. Uit breiding van de zendtijd en nieu we ontwikkelingen staan ons dan te wachten". Van der Meij vreest dat wanneer de lokale uit- zendingen aanslaan de omroep Katwijk alleen maar meer geld zal kosten. Aan de andere kant sluit hij ook niet uit dat de programma's de Katwijkers op een zeker moment niet meer boeien. "Wat gebeurt er dan? Zoeken wij dan alsnog aansluiting bij de regionale om roep. Ik zit een beetje met dat kostenaspect. Ik zal het zeker nog met mijn fractie bespreken", aldus Van der Meij. Samenwerking Volgens vertegenwoordigers van de VLOK - zij kregen van een coulante wethouder Van der Plas gisteren ruimschoots de ge legenheid hun zegje te doen - moet het mogelijk zijn het be drag via een verhoging van de ta rieven voor het centraal-antenne- inrichting (cai) binnen te halen. Becijferd is reeds dat dit een be drag van 85 cent per maand ("Of lager") bedraagt. Op den duur is het volgens de VLOK denkbaar dat de kosten uit eigen middelen kunnen worden gedekt. J. Boer, plaatsvervangend direc teur gemeentewerken en als zo danig ook lid van de ambtelijke werkgroep, zei daar absoluut niets voor te voelen voor verho ging van de cai-tarieven. "We moeten de lokale omroep los zien van het cai-gebeuren. Dat is ook een advies dat aan alle kabel exploitanten in het land wordt gegeven". Boer zei reeds te heb ben vernomen dat bepaalde i hun abonnement op de cai opzeggen wanneer er een ex tra bedrag voor lokale omroep wordt geheven. VLOK-vertegenwoordigers J. den Boer, N. van der Zwan en P. van der Bent betoogden eergisteren dat een combinatie van radio- en tv-uitzendingen noodzakelijk is om enige bekendheid te geven aan lokale omroep. Zij wezen er andermaal op dat de Katwijkse identiteit binnen een regionale omroep onvoldoende aan bod zal komen. Samenwerking met de regionale omroep wilden zij evenwel niet uitsluiten. Enkele weken geleden adviseerde de gemeentelijke commissie voor woningbouw, economie en ontmoeting reeds aan burge meester en wethouders plannen te ontwikkelen om een zoge naamd representatief orgaan in het leven te roepen. Dat orgaan is noodzakelijk wanneer een aan vraag bij de minister voor uitzen dingen wordt gedaan. Wethou der Van der Plas verwacht dat tijdens de gemeenteraadsverga dering in de maand juni een defi nitief voorstel van B en W over lokale omroep aan de raad zal worden voorgelegd. KATWIJK - Na maandenlang overleg tussen de gemeenten Katwijk en Noord wijk is gis teren vroeg een begin ge maakt met de aanleg van nieuw sportcomplex voor de voetbal club Katwijk in 'De Krom'. J. van Duijvenbode, voorzitter van 'Katwijk' stak even voor acht uur de eerste spade in de grond. Directeur C. van de Griend van openbare werken gaf enkele mi nuten eerder dan gepland het startsein onder het motto: "We beginnen alvast maar, jullie heb ber er lang genoeg op moeten wachten". Het sein voor de aanleg van de vel den en een kantine wilde voor de voetbalclub maar niet op groen springen, omdat de gemeente Noordwijk lange tijd weigerde de noodzakelijk vergunning af te geven. Die vergunning was no dig omdat de velden voor een ge deelte op Noordwijks grondge bied worden aangelegd. Het tij keerde nadat de gemeente raad Katwijk eind vorige maand schoorvoetend maximaal 200.000 gulden uittrok voor het sane ringsonderzoek van de vuilnis belt in De Krom. Zoals bekend is de belt, waarop de gemeente Katwijk in het verleden veelvul dig afval heeft gestort, verontrei nigd. Voor Noordwijk was de toezegging van de gemeente om twee ton be schikbaar te stellen aanleiding niet langer dwars te liggen. Ove rigens is de koppeling die Noord wijk maakte tussen de aanleg van de velden en de bijdrage aan het saneringsonderzoek het ge meentebestuur door Katwijkse politici ernstig kwalijk genomen. Het is de bedoeling dat de v.v. Kat wijk volgend jaar september ge bruik kan maken van de nieuwe accommodatie. De moeizame weg die de vereniging Katwijk als gevolg van alle perikelen heeft afgelegd deed Katwijk voorzitter Van Duijvenbode van morgen verzuchten: "Voor ons is dit al min of meer een eindpunt". Van de Griend sprak de wens uit dat de vereniging de leden volle dig achter zich krijgt, omdat er nog er nog een hoop werk wacht. Heel optimistisch voegde hij daar aan toe: "Maar het wordt dan ook het mooiste complex in de hele omgeving". WOERDEN (GPD) - Veeboeren in het westen des lands blijken in reactie op de Europese zuivel- maatregelen veel drachtige koeien naar de slachterij te bren gen. Nu de rundvleesprijzen on der druk van de superheffing op teveel geproduceerde melk ge kelderd zijn, hopen deze boeren nog een redelijke prijs voor hun koeien te beuren, aangezien drachtige koeien in het algemeen goed in het vlees zitten. Dat zegt directeur A. van Leeuwen van de Melkunie in Woerden. Als voorbeeld noemde hij een slacht- bedrijf dat zo'n 1100 zwangere koeien had verwerkt. Van Leeu wen sprak van een paniekreactie op de Europese bezuinigingen, die bij de Melkunie tot proble men kunnen leiden in de vorm van een te geringe melkaanvoer. Van Leeuwen bracht naar voren dat de Westnederlandse boeren meer last hebben van de EG- maatregelen dan de boeren el ders in het land, omdat de West nederlandse melkproduktie de afgelopen jaren minder was ge stegen. Hij adviseert zijn leden in elk geval te zorgen de maximaal toegestane hoeveelheid melk te produceren. „Want wie weet met wat voor correcties we volgend jaar weer geconfronteerd wor den". Volgens adjunctdirecteur Tim- mers heeft Woerdense zuivelfa briek in de afgelopen weken on geveer 4 procent minder melk geproduceerd dan vorig jaar, maar dat had volgens de Brussel se afspraken 8 procent minder moeten zijn. "Als dat de hele zo mer zo doorgaat en als de boeren in september te horen krijgen hoeveel boete ze daarvoor zullen krijgen, trappen zij op de rem. En dat is buitengewoon lastig, aangezien de vraag naar melk en melkprodukten door het jaar heen vrijwel stabiel is", aldus Timmer, die schat dat de aanvoer in het najaar met 12 procent kan dalen. 798 Heerlijk vers Varkensvlees Fijn Gekruide Magere Varkensrollade kilo 9.98 Onze specialiteit Grove of Fijne Verse Worst, Heerlijk Gekruidkilo 7.98 Vlug Klaar, ons grote succes. Heerlijke Blinde Vink 100 gram 1.59 elke vierde gratis Speciaal voor u Gemarineerd Gemarineerde Braadworst 500 gram 4.49 Verrukkelijke Vleeswaren Fijn Gerookte Bacon 100 gram2.2 9_ voor 1.98 Heerlijk Gegrild Kalfsgehakt 100 gram 119_200 gram 2.49 Originele Boerenringen 100 gram 1.79200 gram 2.98 Verse Komkommersalade 100 gram 1.49_200 gram 2.49 DEVLEESCHMEESTERS PROEF VAN HUN BEKWAAMHEID Leiden: 5 Meiplein, Korevaerstraat. Codi Levendaal. Voorschoten: Schoolstraat.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 27