'Zoiets maak je één keer mee' Juventus huizenhoog favoriet tegen Porto Guy Thijs formeert nieuwe defensie Oostblok komt met plan voor 'eigen' spelen De Zijl/LGB blij met komst Hermsen Onderschatting belangrijkste tegenstander Danny Cramer schenkt Britse basketballers overwinning Op herhaling China er door Veendam zet zich in voor profstatus WOENSDAG 16 MEI 1984 LEIDEN - Ronald Hermsen speelt volgend seizoen bij de Zijl/LGB. Momenteel maakt de 21-jarige waterpoloër deel uit van het Hil- versumse HZC/de Robben en is daarnaast geselecteerd voor het Nederlands zevental. Hermsen geldt als een van de meest talentvolle spelers van de nationale competitie. Vandaar dat trainer Rob Schouten bijzon der ingenomen is met de komst van de Hilversummer. "Door zijn aanwezigheid krijgt de Zijl uiter aard meer mogelijkheden. Herm sen kan de taak van Stan van Belkum verlichten. Dat betekent dat ik als coach het team wat ge varieerder kan laten spelen. Een enorm pluspunt", aldus Schou ten. Het is de bedoeling dat Ronald Hermsen in Leiden komt wonen. Hij volgt momenteel een studie aan de school voor journalistiek in Utrecht. BAZEL (GPD) Nog nadrukkelijker dan een jaar geleden in de eindstrijd van het toer nooi der landskampioenen is Juventus vanavond in de Europa Cup-finale van de beker winnaars favoriet. Daarom zal een nederlaag tegen FC Porto in het St. Jakobs-stadion in Bazel veel harder aankomen dan het verrassende verlies op 25 mei vorig jaar in Athene tegen HSV. Michel Platini: dirigent van Juventus. BRUSSEL (SID) - Rechtervleugelverdediger Eric Gerets en libero Walter Meeuws zijn de voornaamste afwezigen in de voorlopige se lectie voor het Belgisch voetbalelftal voor de eindronde van de strijd om het Europees voetbalkampioenschap in Frankrijk. Bonds coach Guy Thijs moest de namen van de ge routineerde verdedigers van zijn lijstje schrappen wegens het aandeel van het twee tal in het omkoopschandaal van Standard Luik. Beiden zijn in hun eigen land ge schorst. Meeuws heeft inmiddels onderdak1 gevonden bij Ajax, mits de KNVB daarvoor toestemming geeft. De goedkeuring van de voetbalbond is afhankelijk van het besluit, dat de UEFA, de Europese voetbalunie, za terdag neemt inzake de Luikse affaire. Omdat voorstopper Luc Millecamps door een blessure evenmin van de partij is, moet Thijs een bijna complete nieuwe achterhoede for meren. Alleen Michel Renquin is nog over van de oude defensie. Renquin, in Zwitser land spelend bij Servette, is één van de zes spelers in de huidige selectie, die behoorde tot het elftal, dat in 1980 in de finale van de Europese titelstrijd met 1-2 verloor van West-Duitsland. De anderen zijn: Pfaff, Ceu- lemans, Vandereycken, Mommens en Van- derelst. De selectie telt behalve Renquin nog een „buitenlander" in de persoon van Ludo Coeck. De blonde middenvelder speelde het afgelopen seizoen bij Inter Milaan en kwam met die club in het toernooi om de UEFA- Cup in actie tegen FC Groningen. Het Brus selse Anderlecht, dat over acht dagen de re turn speelt in de finale om de UEFA-Cup te gen Tottenham Hotspur, is met zeven spe lers hofleverancier voor de groep van twin tig. De voorlopige selectie van België ziet er als volgt uit: doel: Jean-Marie Pfaff (Bayern München), Jacques Munaron (Anderlecht), Wim de Coninck (Waregem); verdediging: Michel Renquin (Servette), Paul Lambrichts (Beveren), Michel de Wolf (Molenbeek), Wal ter de Greef (Anderlecht), Michel de Groote (Anderlecht), Leo Clijsters (FC Waterschei); middenveld: Frank Vercauteren (Ander lecht), Jan Ceulemans (FC Brugge), Ludo Coeck (Inter Milaan), René Verheyen (Loke ren), René Vandereycken (Anderlecht), Ray mond Mommens (Lokeren), Francois Van- derelst (Lokeren) Lep Vanderelst (FC Ant werp), Pol Theunis (Beveren); aanval: Erwin Vandenbergh (Anderlecht), Alexander Czer- niatynski (Anderlecht), Nico Claessen (Se- raing), Eddy Voordeckers (Waterschei), Wil ly Wellens (FC Brugge). Voor de 40.000 Italiaanse suppor ters in de Griekse hoofdstad, die net als veel spelers de winnaar al dachten te kennen, was het doel punt van Felix Magath in de ne gende minuut het toppunt van spelbederf. De 'ploeg van 60 mil joen gulden' werd daarmee te verstaan gegeven dat het winnen van een Europa Cup niet een op telsom is van investeringen. Zou den de Portugezen nu dezelfde stunt uithalen, dan zou dat voor al Michel Platini hard treffen. De 28-jarige Fransman is twee jaar geleden van St. Etienne overge stapt naar Juventus om de grote titels te pakken die hem als 'bes te voetballer van Europa' steeds zijn ontglipt. Zo had hij tijdens het wereldkampioen in Spanje in 1982 dé ster moeten worden. In werkelijkheid werd hij echter door Alain Giresse overtroffen en was er voor Frankrijk en voor Platini geen kampioenschap weggelegd. Ook het vorige seizoen bleef Plati ni op het beslissende moment in zijn goede bedoelingen steken. Weliswaar werd hij uitgeroepen tot 'Europees voetballer van 1983', maar juist toen hij in Athe ne had moeten flitsen verdween de toverkracht uit zijn acties en werd hij door Wolfgang Rolff uit geschakeld. Juventus en Platini, die in het eerste jaar van hun sa menwerking moesten 'volstaan' met tweede plaatsen in het Euro pa Cup-toernooi en het Italiaanse kampioenschap en het verove ren van de Italiaanse beker, lij ken elkaar nu echter te hebben gevonden. Na een valse start, die in de hand werd gewerkt door het feit dat de Italiaanse interna tionals hem aanvankelijk negeer den, is Platini in Turijn de diri gent geworden die zijn ploeg naar de titel voerde en er nu voor moet zorgen dat Juventus in het EC-II-toernooi de opvolger van Aberdeen wordt: Verbod Om nu te slagen, waar het vorig jaar faalde heeft Juventus zijn spelbepaler verboden voor het PYanse elftal uit te komen zolang Juventus in de slag is om de hoofdprijzen. Platini heeft er echter geen punt van gemaakt. Voor hem wacht immers in eigen land in juni het Europese kam pioenschap waar hij alsnog vanche kan nemen voor zijn te genvallende optreden in Spar\je, Daarvóór wil hij eerst echter een Europa Cup die moet worden binnengehaald met een elftal dat slechts op twee plaatsen afwijkt van de formatie die HSV moest laten voorgaan. Doelman Zoff en aanvaller Bettega hebben plaats moeten maken voor Tacconi en Vignola. GRENOBLE (GPD) - Danny Cramer heeft gisteravond mogelijk zijn (definitieve) terug keer naar de Verenigde Staten bespoedigd. Een voor een speler met zijn ervaring en kwaliteiten onbegrijpelijke fout, kostte de Nederlandse basketbalploeg de winst in de openingswedstrijd van het voor-olympisch tournooi in Grenoble. Cramer kreeg, nadat John Johnson Groot-Brittannië had teruggebracht tot op één punt, balbezit op de aan- valshelft. Er stonden toen nog maar 5 seconden op het scorebord en de bal vasthouden was derhalve alles wat de guard van Nashua-Den Bosch behoefde te doen. Maar wat eigenlijk niemand nog voor mogelijk hield gebeurde: Cramer verspeelde de bal aan Johnson, die aan de paar resterende seconden voldoende had om de Britten op winst te zetten: 71-72. Danny Cramer wenste vervolgens alleen te zijn met zijn verdriet. Als een raket schoot hij tussen de tribunes door naar de kleed kamer, waar hij pas een paar mi nuten later gezelschap kreeg van zijn teamgenoten. Zelfs voor de toch ruimschoots door de wol ge verfde Vladimir Heger was een wedstrijd op zo'n manier verlie zen een unieke gebeurtenis. „Zoiets maak je maar één keer in je leven mee", aldus de bonds coach later. Consequenties Het verlies tegen Groot-Brittannië kan verregaande consequenties hebben voor de Nederlandse ploeg. De beide andere wedstrij den in Grenoble, vanavond tegen Bulgarije en morgen tegen Is raël, zullen nu gewonnen moeten worden. Gebeurt dat niet, dan zal Nederland niet tot de acht lan den behoren, die volgende week in Parijs strijden om drie plaat- MÜNCHEN (SID) - Tien jaar na dato krijgt het Neder lands voetbalelftal de kans zich te revancheren voor de nederlaag in de finale van het wereldkampioenschap van 1974. Gastland West- Duitsland won die wedstrijd in het Olympia-stadion van München met 2-1. In hetzelfde stadion wordt op 3 juli door de elftallen van toen aangetreden. Zowel de KNVB als de Westduitse voetbalbond DFB heeft die toezegging gedaan. Ook scheidsrechter John Taylor uit Engeland is weer uitge nodigd. Taylor kende tien jaar geleden twee straf schoppen toe, één aan Ne derland (benut door Johan Neeskens) en één aan de Westduitsers. Die door Breitner verzilverde elfme- tertrap werd in het Neder landse kamp aangevochten, omdat Hölzenbein de over treding van Wim Jansen zou hebben uitgelokt. Het win nende doelpunt kwam op naam van Gerd Muller, die op 3 juli speciaal komt over vliegen uit Florida. Het Nederlands elftal van 1974 zag er als volgt uit; Jong bloed, Suurbier, Haan, Rijs- bergen, Krol, Neeskens, Jan sen, Van Hanegem, Rep, Cruijff en Rensenbrink. sen in het olympisch tournooi van Los Angeles. Direct was natuurlijk het 'wegge vertje' van Cramer de oorzaak van het verlies tegen de Britten. Indirect waren er veel meer oor zaken aan te wijzen. Bijvoor beeld het gebrek aan durf van sommige spelers in de laatste mi nuten van de wedstrijd, waarin Nederland verschillende kansen kreeg om een, voor de Britten onoverbrugbaar gat van vijf pun ten te slaan. Eerder in de wed strijd had de Oranje-ploeg het initiatief te veel aan Groot-Brit tannië gelaten, waardoor de ploeg van Tom Schneeman steeds op een paar punten kon blijven volgen. Misschien kwam het allemaal wel door de beginfase van het duel, waarin Groot-Brittannië zeer zwak speelde en eigenlijk alleen via Mike Spaid wat puntjes bij een kon sprokkelen. Er leek, het grootste deel van de eerste helft, dan ook geen vuiltje aan de lucht. Spaid acteerde weliswaar sterk onder de borden, maar het grote gevaar Johnson werd goed aan banden gelegd door Cramer en later door Wiel. Om zijn beste spelers wat te sparen voor een latere fase in de wed strijd, trok Heger al vrij snel zijp. startende 'Den Bosch-formatie' (Plaat, Cramer, Kuipers, Aker boom en nieuwkomer in de Bra bantse hoofdstad Pieters) uit el kaar. Gedeeltelijk noodgedwon gen overigens, want Pieters liep al in de zesde minuut tegen zijn derde persoonlijke fout op. He ger kon echter wisselen, zonder dat de ploeg zwakker werd. Het verschil hep maximaal op tot 13 punten (35-22). Toen zette Groot-Brittannië een achtervol gingsrace in, die van het tot dan tamelijk eenzijdige duel opeens weer een wedstrijd maakte. Bij de rust was het verschil nog maar zes punten (43-37), hetgeen overigens nog geen reden tot on gerustheid was. Plaat Bedenkelijk werd het echter wel toen halverwege de tweede helft de Nederlandse produktie op eens stokte. De Britten straften dat prompt af via Hadwin en Ba- logun: 55-58. In echt moeilijke tijden kan Heger dan altijd reke nen op Mitchell Plaat. De emi nente spelverdeler van Den Bosch, die volgend seizoen even als Cramer niet meer in Neder land terugkeert, hield in zijn een tje de ploeg in de race. Zijn serie gave treffers werd alleen onder broken door Cock van de Lage- maat, die de Nederlandse ploeg op ruim zeven minuten van het einde weer op voorsprong zette. Plaat later: „Op dat moment zaten we prima in de wedstrijd. Het was goed, dat wij de aanvallen rustig gingen opzetten. Groot- Brittannië maakte daardoor veel persoonlijke fouten, waardoor wij steeds weer een nieuwe aan val van 30 seconden kregen. Op eens is er dan nog een halve mi nuut te spelen en hebben wij bal bezit. Dan moetje een wedstrijd kunnen winnen". Voor de conclusie van Plaat was veel te zeggen. Alleen ontbrak de overtuiging bij die slowmotion- aanvallen. Goede schotkansen werden niet genomen en om in een één-tegen-één-situatie naar de ring te gaan ontbrak de durf en maakte faalangst zich meester van de ploeg. De grote vraag is nu hoe hard de knock out-slag van Johnson is aangekomen. Slaagt Heger erin zijn ploeg weer op scherp te krij gen voor de wedstrijd tegen de Bulgaren? De coach daarover: „Als dat niet lukt, verdienen we het succes niet. We zitten in een groep waarin iedereen van ieder een kan winnen. Ik denk dat er drie ploegen gelijk gaan eindigen en dat het doelsaldo de doorslag moet gaan geven. Als je daar van uitgaat, is deze nederlaag met één punt niet ongunstig, al blijft het natuurlijk triest dat we een wedstrijd op zo'n manier uit han den hebben gegeven". Nederland - Groot-Brittannië 71-72 (43- 37). Scores Nederland: Wiel 2, Plaat 22, Es- veldt 3, Faber 8, Kuipers 14, Cramer 10, Akerboom 9, Pieterse 0, Van de Lagemaat 3. Groot-Brittannië: Tatham 3, Hadwen 10, Johnson 19, Samson 2, Archibald 2, Ballogun 5, Way 11, Spaid 20. HAVANNA (AFP) - Ondanks een nederlaag tegen Canada (82-69), heeft het dames basketbalteam van China zich gisteren voor de Olympische Spelen. Ook Joego slavië plaatste zich tijdens het pre-Olympische toernooi in Ha vanna voor de Zomerspelen. Zuid-Korea werd in de vierde ronde met 74-61 verslagen. De uitslagen van de vierde ronde: Canada - China 82-69, Hongarije - Tsjechoslowakije 72-69, Cuba - Au stralië 67-65, Joegoslavië - Zuid-Ko- SOFIA (SID) - De plannen voor een tegenprogramma voor de Olympische Spelen van Los Angeles nemen concrete vor men aan. Sportfunctionaris sen uit de landen van het Warschaupact hebben in So fia enkele dagen vergaderd over twee alternieven. Er ligt een draaiboek klaar om in diverse takken van sport op verschillende data in en kele landen wedstrijden te organiseren. Een tweede plan is z.g. tegenspelen op stapel te zetten, hoewel de Russi sche NOC-president Marat Gramov maandag op de pers conferentie in Moskou nog met stelligheid beweerde dat daarvan geen sprake zou zijn. Hongarije Van de in Sofia aanwezige landen hebben Roemenië, Polen en Hongarije zich offi cieel nog niet teruggetrok ken. Hongarije neemt van daag een beslissing. Polen geeft één dezer dagen vol gens vertegenwoordiger Jer- zy Storon opening van zaken. Roemenië is tot nu toe het enige land van het Warschau pact, dat zegt wel naar Los Angeles te komen. Maandag heeft een gesprek plaats ge vonden tussen het Roemeen se staatshoofd Nicolae Ceau- sescu en de Russische gezant in Roemenië, Tiayelnikov, waarbij vermoedelijk over deze kwestie van gedachten is gewisseld. Intussen blijft Gramov de be schuldiging van de hand wij zen dat er „druk vanuit Mos kou op andere landen zou worden uitgeoefend om niet deel te nemen". Ondanks het „definitieve besluit" van de Sowjet-Unie gelooft de Oost- duitse gezant in Australië, Joachim Elm, nog aan de mo gelijkheid van een herziening van het Russische standpunt. Ook de IOC-president Sama ranch heeft nog steeds hoop dat de Russen zullen komen. Hij blijft bereid op ieder ge wenst uur naar Moskou te vliegen om met Tsjernenko over de zaak te praten. Hij Samaranch. ziet nog een kleine kans, te meer daar zowel Gramov als de voorzitter van het organi satiecomité, Peter Überroth, vrijdag bij de buitengewone zitting van het IOC aanwezig zullen zijn. 'Doorvechten' Samaranch verwacht overigens dat de Spelen van Los Ange les dit jaar geboycot zullen worden door twintig dertig landen, mocht Moskou voet bij stuk blijven houden. "Dat betekent dat er ruim honderd landen wel op de Olympische Spelen zullen uitkomen. Maar het IOC blijft tot 2 juni doorvechten om de landen die nu hebben afgezegd op andere gedachten te bren gen". In hun streven naar succes zal on derschatting de belangrijkste te genstander zijn van de spelers van Juventus, ook al heeft Porto in de halve finale van het Europa Cup-tournooi indruk gemaakt door Aberdeen zowel in Portugal als in Schotland met 1-0 te klop pen. De belangrijkste troef, die de Portugezen kunnen uitspelen, is Fernando Mendes Soares Go- mes. Deze 27-jarige aanvaller werd in het seizoen 1982/'83 met 36 goals (de helft van de produk tie van Porto) topscorer van Eu ropa en had die prestatie wellicht in de zojuist afgesloten voetbal- jaargang kunnen herhalen als hij niet een spierscheuring had op gelopen. Gomes stond daardoor lang op non-actief, maakte pas twee maanden geleden zijn rentree en bleef steken op een derde van wat hij in vorige competitie aan goals afleverde. Gomes is echter niet de enige met wie Juventus rekening moet houden. Porto le vert immers met Benfica de meeste spelers aan het Portugese elftal dat zich onder meer ten koste van de Sowjet-Unie heeft geplaatst voor de eindronde van het Europees landenkampioen- schap. Indirect heeft Porto ge profiteerd van een nieuwe, se rieuzere aanpak van het nationa le team. Direct heeft Porto zijn voordeel gedaan met het terug halen van de succesvolle trainer Jose Maria Pedroto. Ruzie Een ruzie tussen club-president Americo de Sa en Pedroto leidde in 1980 tot een breuk die Porto in de anonimiteit terugwierp. Na dat De Sa's opvolger Pinto da Costa de ruzie heeft weten bij te leggen, zijn voor Porto de suc cessen echter weer terugge keerd. Zelfs nu Pedroto al enkele maanden ziek is en het werk heeft moeten overdragen aan technisch leider Antonio Morais is Porto niet opnieuw in verval geraakt. Morais heeft de lijn van Pedroto doorgetrokken. Dat be tekent dat de jeugd nog altijd een grote inbreng heeft en dat tegen over Juventus hetzelfde team staat dat tweede is geworden achter Benfica in de Portugese competitie. In tegenstelling tot enkele spelers heeft trainer Giampiero Trapat- toni van Juventus uit die gege vens de conclusie getrokken dat Porto niet mag worden onder schat omdat het in zijn ogen tot de meest uigebalanceerde en beste teams van Europa behoort. Fragment uit het basketbalduel Nederland-Groot Brittannië. De Brit Paul Stimpson (10) heeft balbezit. Michel Plaat kijkt toe. (folo ANP) VEENDAM (ANP) - SC Veendam beslist deze week over zijn voort bestaan als prof-club. De eerste- divisievereniging belegt de ko mende dagen vergaderingen met schuldeisers. In totaal staat de voetbalclub voor twee en een half miljoen gulden in het krijt. Dat bedrag omvat onder andere een schuld van een half miljoen aan de belastingdienst. Volgens een woordvoerder van SC Veendam hebben de crediteuren de schuld (van twee miljoen) voor 95 percent kwijtgescholden. Het bestuur van de noordelijke voetbalclub werkt nu aan een re geling om de schuld aan de fis cus te voldoen. DEN HAAG (ANP) - De lotto r 19 kende geen winnaar van de eerste prijs. De tweede prijs, groot 300 000 gulden, wordt verdeeld onder vier ge lukkigen. De hoofdprijs van toto 19 gaat naar 51 eerste-prijswinnaars, die 640 gulden per man verdienen. Lotto 19 le prijs: geen winnaar, 2e prys: 4 win naars, bruto f 75.000, 3e prijs: 111 win naars, bruto f2.474,20, 4e prijs: 6.024 f 45,50, 5e prijs: 80.164 win 's, f5,00. Toto 19 le prys: 51 w 1.169 laars, f640,10, 2e prijs: j, f 18,60, 3e prijs: 9.973 f5,40. Toto-gelijk 19 le prijs: 1 winnaar, bruto f 4.846,50, 2e prys: 4 winnaars, elk f 150,50, 3e prijs: f39,10, 4e prys: 1.025 Cijfers pel: Winnend nummer 241228. Er was geen deelnemer met zes goede cijfers. uitslagen: Groep A: Griekenland - Zwitserland 95- 77, Spanje-Turkije 111-74 Groep B: Zweden - Ierland 95-51, Frank- ryk-Belgiè 111-105. Groep C: West-Duitsland - Oostenrijk 88-65, Sowjet-Unie-Finland 111-68. Groep D: Groot-Brittannië - Nederland 72-71, Israèl-Bulgarye 76-69.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 17