Staking metaal legt BMW plat CDA en WD verdeeld over lastenverlichting Wilton-Fijenoord: bijrol bij militaire opdrachten Unilever ziet omzet en winst fors stijgen Cyprusconstructie 'zacht' aangepakt Nieuwe regels jagen winkelier op kosten Autofabrieken 'drooggelegd' Arbeiders bezetten Citroën Economie DINSDAG 15 MEI 1984 DEN HAAG (ANP) - Het CDA vindt dat het kabinet het econo misch herstel moet verbreden naar de binnenlandse markt en daarom volgend jaar via een be lastingverlaging voor gezinnen de binnenlandse bestedingen moet stimuleren. Met deze reactie op het gisteren verschenen Centraal Econo misch Plan nemen de christen democraten stelling tegen de op vattingen van minister Ruding (financiën) en directeur Van den Beid van het Centraal Planbu reau, die weinig heil zien in ver laging van loon- en inkomsten belasting. Beiden geloven dat de voordelen van een dergelijke verlaging (hogere binnenlandse bestedingen) niet opwegen tegen de nadelen (hoger overheidste kort). Een belastingverlaging met vijf miljard per jaar leidt volgens Ru- ding en Van den Beid slechts op termijn tot een vergroting van de werkgelegenheid met 20.000 ar beidsplaatsen en zal deels weg lekken naar het buitenland (vakanties, aankoop buitenland se produkten). Het CDA verwijst in haar reactie naar de in het Centraal Econo Creusot-Loire Het Franse staal-, elektro- en ma chinebouwconcern Creusot-Loi re heeft van de rechter toestem ming gekregen zijn betalingen twee maanden op te schorten. De onderneming komt daardoor in de gelegenheid om een sane ringsplan sneller uit te voeren. In november vorig jaar is het sane ringsplan al ogesteld. In 1983 leed Creusot-Loire een verlies van 1,8 miljard frank, ongeveer 650 miljoen gulden. Satelliet-tv Philips is het met het Franse elek tronicaconcern Thomson eens geworden over een gemeen schappelijke standaard voor de fabricage van televisietoestellen die geschikt zijn voor ontvangst van beelden die via een satelliet worden uitgezonden. In Parijs lieten de twee ondernemingen weten te hopen dat ermee een beslissende stap is gedaan in de richting van een standaard voor heel Europa. Philips/AT&T Philips heeft samen met haar Ame rikaanse partner AT and T de eerste echte grote opdracht bin nengekregen na vorming van de joint venture een aantal maan den geleden. Het gaat om de digi talisering van het telefoonnet in de Zuidamerikaanse staat Co lumbia. Het gaat om centrales met een gezamenlijke capaciteit van 50.000 lijnen. In verband met de concurrentie wil Philips be richten over de grootte van de or der (circa f 100 miljoen) niet be vestigen. Winst Fiat De Italiaanse autofabrikant Fiat heeft het afgelopen jaar een winst behaald van ruim tachtig miljard lire, ongeveer 146 mil joen gulden. De afgelopen vijf jaar heeft Fiat Auto alleen maar verlies geleden. De sterke verbe tering is volgens de onderne ming te danken aan de goede verkoopresultaten die worden geboekt met de „Uno". Fiat heeft in de eerste drie maanden van dit jaar met veertien procent van de Europese markt de koppositie van Renault overgenomen. Het concern gaat binnenkort het hui dige kapitaal, 610 mihoen gul den, vergroten tot maar liefst 3,7 miljard gulden met het oog op in vesteringen. Het Fiat-concern is ook alleen actief in de bio-indus- trie en het toerisme. Stad Rotterdam Het verzekeringsconcern Stad Rot terdam wil zijn diensten meer dan tot nu toe gaan richten op het bedrijfsleven. Als voorbeel den noemt directeur Van Leeu wen pensioenregelingen voor be drijven, VUT-regelingen, ziekte kostenverzekeringen, arbeidson geschiktheidsverzekeringen, verzekeringen van het wagen park en aansprakelijkheidsver zekeringen voor directeuren en commissarissen. "We hebben de indruk dat veel werkgevers, nu de economie zich herstelt maar de lonen grotendeels vastliggen, voor hun werknemers iets willen doen in de sfeer van de secundai re arbeidsvoorwaarden", aldus Van Leeuwen. De winst van Stad Rotterdam was vorig jaar lager dan in 1983, namelijk 45,4 mil joen tegen 48,5 miljoen in 1982. misch Plan vervatte waarschu wing dat er een tweedeling in de economie ontstaat (exportsector en binnenlandse markt). De WD noemt deze zorg over een zogeheten „duale" economie niet op zijn plaats is. Van meet af aan is het regeringsbeleid erop ge richt geweest export en investe ringen uit het moeras te trekken. Wanneer het een eerder lukt dan het ander doet het merkwaardig aan daar nu tegen te waarschu wen, aldus de liberalen. Zij gaan ervan uit dat herstel van de bin nenlandse afzet vanzelf zal vol gen. De WD acht het aannemelijk dat de particuliere consumptie de komende tijd zal stijgen in plaats van iets te dalen. Daardoor zou de economische groei nog hoger uitvallen dan de twee procent die het Centraal Planbureau voor ziet. Extra stimulering van de binnenlandse bestedingen is daarom niet nodig en gezien het nog zeer hoge financieringste kort ook niet verdedigbaar, aldus de WD. Werkgevers Het VNO concludeert uit de cijfers in het Centraal Economisch Plan eveneens, dat de combinatie van ombuigingen, verlaging van het financieringstekort en het op peil blijven van de binnenlandse bestedingsontwikkeling wel de gelijk mogelijk is. De cijfers ge ven dan ook steun aan voortzet ting van het kabinetsbeleid om uit de klem van de veel te grote schulden- en rentelast van de overheidsfinanciën te komen zonder verhoging van de collec tieve lastendruk. De export is thans weer een belangrijke mo tor voor herstel van de totale Ne derlandse economie, aldus het VNO. Het Koninklijk Nederlands Onder nemers Verbond KNOV, de or ganisatie van ondernemers in het midden- en kleinbedijf, ver wacht voor de detailhandel en de horeca de komende tijd een gun stiger beeld door het minder sterk inzakken van de bestedin gen in 1984. Het KNOV voelt zich door het Planbureau gesterkt in zijn mening dat een lastenver lichting rechtstreeks recht streeks naar het bedrijfsleven moet. Dit blijkt ook overduide Postende metaalarbeiders ontrollen bedrijf (Bosch) wordt gestaakt Wet richt zich op misbruik DEN HAAG (ANP) - Nederlan ders die in landen werken waar geen belasting wordt geheven, moeten eveneens aanspraak kunnen maken op vrijstelling van de Nederlandse loon- en in komstenbelasting. Dit is de strekking van een wetsontwerp dat door staatssecretaris Koning van Financiën bij de Tweede Ka mer is ingediend. Volgens de huidige wetgeving kan alleen in landen waar wel belasting wordt geheven vrijstelling verkregen worden. Koning wil hiermee voorkomen dat Nederlandse be drijven met projecten in het bui tenland (met name Saoedi-Ara- bië) gebruik blijven maken van de zogenaamde „Cyprus-con- structie". Vooral Nederlandse bouw- en bag gerbedrijven met orders in het Midden-Oosten maken gebruik van deze constructie om te voor komen dat de lonen van de werk nemers door de Nederlandse be lasting worden aangeslagen. Door een dochteronderneming op Cyprus op te richten die de (Nederlandse) werknemers in dienst neemt, kan de inkomsten belasting worden beperkt tot 4,5 procent. De loonkosten kunnen op deze manier laag gehouden worden, wat noodzakelijk is we gens de sterke concurrentie uit omringende landen die een ge matigder belastingregime jegens dit soort maatschappijen voeren. Misbruik van de Cyprus-construc- tie heeft tot het huidige wetsont werp geleid. Koning wil voorko men dat personeel dat het groot ste deel van het jaar in Neder land werkt, toch slechts het lage Cypriotische belastingtarief hoeft te betalen. Aan de andere kant heeft hij begrip voor de zware concurrentiepositie van het Nederlandse bedrijfsleven in het Midden-Oosten. Door invoering van de term „fictie ve onderworpenheid" wordt in het wetsontwerp voorgesteld „dat in het buitenland verdiende inkomsten uit tegenwoordige ar beid onder bepaalde omstandig heden geacht worden te zijn on derworpen aan een belasting ge heven ten behoeve van een ande re mogendheid". Dus ook al' wordt er in een bepaald land geen belasting geheven, wordt aangenomen dat dat wel het ge val is. Daarmee vervalt voor het Nederlandse bedrijfsleven de noodzaak om van de „gekunstel de" Cyprus-constructie gebruik te maken. Een van de belangrijkste voor waarden is dat een werknemer, wil hij van deze vrijstelling ge bruik maken, tenminste drie maanden achtereen in dat land werkt. Bovendien zal alleen het loon dat hij gedurende die perio de heeft verdiend, vrijgesteld worden van Nederlandse belas tingheffing. Het gevolg hiervan is dat Neder landse werknemers in de betref fende landen helemaal geen in komstenbelasting meer hoeven te betalen. Aan de andere kant zal streng de hand worden ge houden aan het principe dat al leen daar waar gewerkt en ver diend wordt, de betreffende na tionale belastingregels kunnen worden gevolgd. Zodra een werknemer weer naar Nederland terugkeert, valt hij weer onder de Nederlandse belastingwetge ving. Het gebruik van de Cyprus-con structie kan hiermee echter niet verboden worden, aldus een woordvoerder van het ministerie van Financiën. Wel zal het werk van de fiscus worden vereenvou digd, omdat beter kan worden vastgesteld wie er misbruik van de Nederlandse belastingwetge ving maakt. 'Veel ellende door verlagen uitkeringen' AMSTERDAM (ANP) - Ambte naren van de Gemeentelijke Sociale Diensten in Neder land vinden dat de sociale uitkeringen absoluut niet meer verlaagd kunnen wor den. „De grens is allang be reikt wij kunnen nieuwe kor tingen niet meer verkopen en zullen daarom er tegen in ver zet gaan", aldus de woord voerders Maija Bijlsma, Hans Mooren en Henk van Game ren gisteren op een perscon- fertentie in Amsterdam. Mo menteel circuleert onder de GSD-ambtenaren een aan klacht waarin wordt geëist dat de voorgenomen kortin gen in het kader van het 1-ju- li-pakket van de regering niet zullen doorgaan en dat de kortingen die per 1 januari al zijn ingevoerd ongedaan wor den gemaakt. Volgens de GSD-ambtenaren zijn talrijke mensen na de in voering van de kortingen van 1 januari in grote moeilijkhe den geraakt. Deze mensen zijn vaak niet meer in staat om hun vaste lasten, zoals de huur van de woning, te beta len, zo hebben zij kunnen constateren. De problemen waarin de mensen met een uitkering terecht zijn geko men, worden volgens de ambtenaren niet serieus ge nomen door de regering. Eind 1983 ontvingen bijna 611.000 personen een perio dieke bijstandsuitkering, 117.000 meer dan eind 1982, zo blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Sta tistiek. Verder blijkt dat bijna 309.000 personen een uitkering ont vingen krachtens de Rijks groepsregeling Werkloze Werknemers (RWW). lijk uit de redenering van het Planbureau, dat het toenemend verschil tussen de resultaten van de bedrijven die op de binnen landse markt opereren en bedrij ven die exporteren niet wordt weggenomen door de lastenver lichting door te schuiven naar de consument. FNV „Het is prachtig dat de economi sche vooruitzichten wat beter zijn. Maar dat doet niets af aan het feit dat het kabinet het roer om moet gooien. Onze kritiek op het sociaal-economisch beleid van deze regering blijft onver kort van kracht", zo reageerde een woordvoerder van de FNV op het Centraal Economisch Plan. Het kabinetsbeleid is vol gens de vakcentrale te eenzijdig gericht op vermindering van het financieringstekort. De FNV ha mert op vermindering van de werkloosheid en een eerlijker lastenverdeling. Met dit kabi netsbeleid, waarbij vooral de laagst betaalden en de uitke ringstrekkers het moeten ontgel den, blijven de bestedingen da len, zo redeneert de FNV. AMSTERDAM (ANP)- Wat deregulering betreft is er in de levens middelenbranche weinig positiefs tot stand gekomen. Met name vanuit de EG komen er telkens nieuwe regels en voorschriften over de bedrijfstak heen en de daaruit voortvloeiende kosten verhogingen worden nogal onderschat. Dit zei H.H. van der Geest, voorzitter van het Vakcentrum be roepsorganisatie van levensmiddelendetaillisten, vandaag tij dens een bijeenkomst van deze organisatie in Amsterdam. Van der Geest noemde als voorbeeld de verplichting op artikelen te vermelden tot wanneer het artikel tenmiste houdbaar is (de THT-datum). Om op tijd van de artikelen af te komen moet er scherp afgeprijsd worden. Ook het toenemend aantal fabrikan tenacties, in de vorm van extra grote verpakkingen, presentjes en zegeltjes, die op radio en tv worden ondersteund dwingen detaillisten daar direct op in te springen maar op hetzelfde mo ment ontstaan er bij de nog aanwezige voorraad de grootste THT-problemen, aldus Van der Geest. Ook de prijs per standaardhoeveelheid (PPS-regeling) zal kosten verhogend uitpakken. „Het is een moeilijk uitvoerbare verplich ting terwijl gebleken is dat slechts een beperkt aantal consu menten er in geïnteresseerd is. De overheid kan haar beleid be ter richten op standaardisatie van hoeveelheden en niet op de PPS". STUTTGART/MÜNCHEN (DPA/UPI/AFP/RTR) - Al op de eerste dag van actie door de West- duitse metaalbond IG Metall voor een 35-urige werkweek kondigde BMW gisteren aan donder dag zijn drie Beierse fabrieken en een in West-Berlijn te sluiten. De bond besloot tezelfdertijd de staking begin volgende week uit te breiden tot Hessen. BMW (41.000 man), dat had ge dreigd met uitsluiting van arbei ders ingeval van staking, rea geerde op het begin van een se lectieve actie door slechts 13.000 vakbondsleden in één cao-dis trict, Nordwürttemberg/Nordba- den. Deze is gericht tegen belangrijke leveranciers van onderdelen voor de Westduitse auto-indus- A trie, zoals Bosch (accu's/elektro- maatregel van BMW treft apart wordt onderhandeld per cao-gebied. Ook de regering in Bonn heeft zich tegen werkweekyerkorting uit gesproken, daér deze de econo mische opleving en vooral de op de export gerichte industrie zou schaden. De Westduitse auto-industrie geeft werk aan 900.000 mensen. nica), Behr (radiateuren) en Mah- le en Kolbenschmidt (zuigers). De autofabrieken Porsche en Daimler-Benz in Stuttgart wer den niet direct door de staking getroffen. De vakbond (2,6 miljoen leden) wil zo door kleine, gerichte actie te gen sleutelbedrijven de auto-in dustrie dwingen akkoord te gaan met verkorting van de werkweek met vijf uur zonder loonverlies. Dit voor nieuwe arbeidsplaatsen in de Bondsrepubliek, die thans 2,2 miljoen werklozen telt. De werkgevers, die daar tot dus verre zelfs niet over wilden pra ten, daar het teveel zou kosten, boden gisteren bij het begin van de acties aan direct aan centraal te onderhandelen met de top van de vakbond. Maar deze wil dat er lopig alleen produktiepersoneel, zo werd gezegd. Opel, van Gene ral Motors, zei zijn drie produk- tiebedrijven in Frankfort waar schijnlijk ook in de komende paar dagen te moeten sluiten als gevolg van onvoldoende aanvoer van onderdelen. Dit geldt ook voor Daimler-Benz (Mercedes) en Porsche. Volkswagen in Wolfsburg zei dat het bedrijf waarschijnlijk nog een week voortkan. Ford zei nog nergens last van te hebben. BMW produceerde vorig jaar in de drie fabrieken van München 420.000 personenauto's en heeft ook een fabriek van motors in West-Berlijn, waar de nieuwe K- 100-serie wordt gemaakt. IG Metall maakte bij de aankondi ging van de uitbreiding van de staking niet direct bekend welke bedrijven daarbij doelwit zullen zijn. PARIJS (RTR/AFP) - Arbeiders bij de Franse autofabriek Citroën hebben gisteren de bedrijven in de Parijse voorsteden Nanterre en Levallois bezet. Vrijdag was al tot bezetting van de Citroën-fa- briek in Aubiay-sous-Bois over gegaan. Met de bezettingen wordt gepro testeerd tegen de ontslagplannen van de directie. De leiding van Citroën wil het aantal arbeids plaatsen met 6.000 verminderen. Twee vakbonden hebben zich in middels achter de bezettingsac ties geschaard: de CGT en de CFDT. Bij de bezetting in Nanterre kwam het tot ongeregeldheden tussen arbeiders en leden van de rechtse bond CSL. Daarbij zou den drie mensen verwondingen hebben opgelopen. ROTTERDAM (ANP) - De voor waarden die het ministerie van economische zaken op het ge bied van de marktafbakening voor de marinebouw stelt voor steunverlening van vijfentwintig miljoen gulden aan de Schie- damse werf Wilton Fijenoord, zijn overkomelijk. Dit heeft de bewindvoerder mr. J. J. Van Wes- sem van de in surséance verke rende Schiedamse werf gisteren na afloop van „verduidelijkend" overleg tussen de bewindvoer der, de WF-directie, de gemeente Schiedam en de departementen van economische zaken en de fensie meegedeeld. De bewindvoerders hadden be zwaar gemaakt tegen de prakti sche monopoliepositie die de rijksoverheid de staatswerven RDM en De Schelde heeft toege dicht. Volgens Van Wessem is nu duidelijk geworden dat Wilton niet langer van de marinemarkt wordt uitgesloten, op voorwaar de dat de RDM en De Schelde niet benadeeld worden. Daar voor zal na eventuele opheffing van de surséance voor Wilton door de drie werven een overeen komst gesloten moeten worden. Vooralsnog betekent dit dat het belangrijkste obstakel voor het verlenen van de ontbrekende overheidssteun uit de weg ge ruimd lijkt. De problemen rond de marktafba kening van de marinebouw wor den er echter door vooruitge schoven. De positie van Wilton is in dat opzicht niet verbeterd, om dat het ministerie van economi sche zaken op het standpunt blijft staan dat RDM en De Schelde hun voorrangspositie dienen te genieten en dat Wilton in geval de werf deze andere wer ven in het vaarwater komt niet ROTTERDAM (ANP) - Unilever heeft in het eerste kwartaal van dit jaar een nettowinst behaald van 382 miljoen gulden, 15 pro cent meer dan de 333 miljoen van hetzelfde kwartaal van 1983. De omzet nam toe met 11 procent van ruim 14 tot bijna 16 miljard gulden. In de eerste drie maanden van dit jaar waren in Europa zowel het verkoopvolume als het resultaat aanzienlijk hoger dan in het eer ste kwartaal van vorig jaar. Bij de consumentenartikelen deden eetbare vetten, diepvriesartike len, overige levensmiddelen en dranken en toiletartikelen het belangrijk beter. De resultaten van de wasmiddelen waren la ger. Allé groepen die produkten en diensten leveren aan de in dustrie behaalden hogere uit komsten. In Noord-Amerika daalde de totale winst door hoge kosten voor de introduktie van nieuwe produk ten bij Lever Brothers in de VS, hoewel andere grote bedrijven een goed kwartaal hadden. De bedrijfswinst ging met 27 pro cent omhoog van 667 miljoen tot 846 miljoen gulden. Dat de netto winst minder steeg dan de be drijfswinst is volgens het con cern vooral toe te schrijven aan lagere renteinkomsten door na delige koersverschillen op liqui de middelen in het eerste kwar taal van 1984 tegen gunstige in dezelfde periode van 1983. Daar naast is er de invloed van wissel koersveranderingen aan het eind van het kwartaal. Nijverdal-ten Cate De textielonderneming Nijverdal- ten Cate gaat de achtergebleven investeringen geleidelijk inha len. In 1983 lagen de investerin gen met 22,2 miljoen gulden al boven de afschrijvingen van bij na 16 miljoen en ook in 1984 zal dit het geval zijn. Dit schrijft de raad van bestuur in het jaarver slag. Het bestuur heeft op korte termijn enige zorg over de ontwikkeling van de grondstofkosten, omdat doorberekening van kostenstij gingen meestal slechts moei zaam en vertraagd plaatsvinden. Toch wordt voor 1984 opnieuw een bevredigend resultaat ver wacht. Het totale personeelsbe stand nam met ongeveer 100 af tot 3298. De verbetering van het resultaat gaat gepaard met een omzetda ling naar bijna een half miljard gulden als gevolg van het afsto ten van slecht renderende artike len, vergroting van de afzet in produkten met een hoger rende ment, een zekere stabilisering van de grondstofprijzen en een daling van de rentelasten. Daar naast waren er ook enkele nega tieve factoren zoals de voort gaande afkalving van de confec- tie-industrie in West-Europa, de valutaire ontwikkelingen, de voortdurende concurrentiestrijd en de reorganisatie van het ver koopkantorennet. De grootste omzetstijging vond plaats in de technische divisie. Hier worden produkten uit kunststoffen vervaardigd. In 1976 maakte deze divisie nog maar 6 procent van de totale om zet uit, nu is dit al 26 procent. In de recreatiedivisie bereikte Ten Cate Sports, producent van zeil planken, meer omzet dan was voorzien. Om de kwetsbaarheid van dit seizoenprodukt te ver minderen blijft de nadruk liggen op vergroting van de export naar het zuidelijk halfrond om te pro fiteren van het tegenseizoen. Grootint Grootint (offshore, bruggen, kra nen, staalconstructies) heeft goe de hoop dat door de opleving van de economie de investeringen in die activiteiten waarin de groep zich beweegt, weer zullen toene men. De raad van bestuur toont zich in het jaarverslag optimis tisch op middellange en langere termijn omdat er gunstige indi caties zijn voor onder meer uit breiding van de produktie irf de olie- en gassector. Hoewel het moeilijk is een exacte uitspraak te doen over de resultaten dit jaar kan toch vermoedelijk wel een winst worden behaald die op het niveau van de laatste jaren (rond de 20 miljoen) kan liggen. De orderportefeuille bedroeg eind vorig jaar 1307 miljoen tegenover 1738 miljoen een jaar eerder. Hierbij dient in aanmerking te worden genomen dat het order- bestand in de jaren 1980 tot en met 1982 uitzonderlijk hoog was door het samenvallen van enkele zeer grote opdrachten. op financiële steun (bijvoorbeeld kredietgaranties) van het rijk hoeft te rekenen. Volgens Van Wessem bestaat er nu een goed vooruitzicht dat WF binnenkort uit de surséance kan komen. Hij verwacht dat de kre- diteuren eind mei akkoord zul len gaan met een voorstel van de bewindvoerders om van de helft van hun claims af te zien. Dit be tekent dat Wilton acht miljoen gulden wordt kwijtgescholden. De krediteuren hebben weinig keus omdat voor hen bij het al ternatief (faillissement) niets overblijft. De besprekingen met de preferen te krediteuren (de institutionele beleggers) over herziening van de aan de werf verstrekte finan cieringen verkeren volgens Van Wessem daarnaast in een beslis send stadium. De redding van de Schiedamse werf zal naar ver wachting geschieden volgens de Schiedam-variant. In deze optie verleent de gemeente Schiedam steun aan de werf door grond en opstallen voor veertig miljoen gulden te kopen en vervolgens in erfpacht uit te geven dan wel voor een symbolisch bedrag be schikbaar te stellen. Somber De ondernemingsraad van Wilton is somber gestemd over de af loop van het Schiedamse red dingsplan. Waarnemend voorzit ter W. van Schellebeek vraagt zich af of de gemeente Schiedam nog wel bereid is veertig miljoen gulden in de werf te steken nu het ministerie van economische zaken via het stellen van onmo gelijke voorwaarden de toe komst van de nieuwbouwafde- ling in gevaar zou kunnen bren gen. Hoewel de ondernemingsraad de inhoud van de zeven pagina's tel lende brief met voorwaarden van de regering nog niet kent is daar voldoende van uitgelekt om Van Schellebeek tot de conclusie te brengen dat dit voor de werf li quidatie op termijn betekent.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 8