'Van een agent moet je altijd eisen genuanceerd te denken' Wat! Jullie zijn dus gewoon het corps PAGINA 4 Leiden DINSDAG 15 MEI 1984 LEIDEN - Het was druk. Veel verdachten. Veel scholieren, die vergezeld van een lerares de zitting van de kantonrech ter bijwoonden. En zo kon het voorkomen dat een aantal ver dachten niet direct de zaal in- kon, maar moest wachten in de wachtkamer. In clubjes moch ten ze na verloop van tijd naar binnen. Eén van de leden van een nieuwe lichting, een gezette jongen, verbaasde zich hardop over het feit dat de zaal zo vol was. "So demieter", sprak hij rondbor stig. Zijn armen gespreid ver volgde hij: "Jullie hoeven toch niet allemaal voor te komen, hè jongens". De rechter maande hem tot stil te: "Zou u misschien even uw mond kunnen houden". Dat kon hij, maar hij deed het niet, want uit de mond van de ver dachte ontsnapte - op het mo ment dat hij ging zitten - een langgerekt: ssssttttt. Welk één acteur! Omdat deze jongen achter ons plaatsnam waren we in de gele genheid om het commentaar dat hij zo nu en dan leverde te horen. En ook de volgende dia loog, gevoerd met zijn buur- door Wim Brands meisje, ontsnapte niet aan onze aandacht. Meisje: "Waarom krijgt die jon gen nou een lagere boete. Om- dat-ie het zo aardig gezegd heeft?". Jongen: "Ja. Het is toch wat hè". Hoorbaar zocht hij de bekeuring die hij had gekregen. Hij zei: "Dit is 'm niet. Dat is 'm ook niet. Lastig, waar is dat ding nou". Tegen z'n buurman: "Ja, ik heb er nogal wat. Gister avond heb ik er ook nog eentje gekregen". Geruime tijd later werd z'n naam omgeroepen. "Aha, dat ben ik", zei hij op een Van Oekel- toon. Vorig jaar zomer had hy op de Breestraat te hard gere den, zo bleek. Op een motor. De jeugdige Obelix voorzag deze aanklacht meteen van com mentaar: "Nee. zo was het niet. Ik reed op één wiel, op m'n achterwiel; dat was de reden dat die motoragent achter me aankwam. Hij kan nooit gezien hebben dat ik te hard reed. Ik reed trouwens niet eens te hard". Ze hadden een woordenwisse ling gehad, die agent en hij. Maar daarover las je in het pro ces-verbaal dus helemaal niets. "Vreemd is dat toch hè", zei rechter Morshuis, "dat er toch altijd meer gebeurt dan er in zo'n proces-verbaal staat". O, zeker, over dat onderwerp kon de verdachte wel een boekje opendoen. Neem die keer dat hij voor idioot was uitgeschol den. Of die andere keer. Toen had een motoragent tegen 'm gezegd: "En nou ry jij rustig mee... één foute beweging en ik schiet je van je motor". "Maar dacht u dat je dat in een verbaal leest? Vergeet het maar. En ik snap het niet hè. Zo'n agent kan toch gewoon beleefd blijven; dat wordt toch ook van mij verlangd!" Besloten werd deze zaak aan te houden. De rechter vond dat ook de agent nog maar eens moest worden gehoord, zodat er duidelijkheid zou ontstaan over de vraag of de verdachte nou wel of niet te hard had ge reden. Monter stapte Obelix naar de deur. "Oké, dan zie ik jullie nog wel tegen die tijd". Gefopt Rapenburg, Aalmarkt, Boom- markt, Langebrug, Pieters kerkhof, Langebrug.... er leek geen einde aan de opsomming te komen. Waar deze jongen zijn auto niet fout had gepar keerd - alleen het dak van het stadhuis ontbrak nog. In totaal 23 keer had hij een bon gekregen. Voor al die bekeu ringen moest hij gisterochtend voor de rechter verschijnen. "Wat doen we?", vroeg deze zich af. "In één keer behande len, of allemaal tegelijk". Allemaal tegelijk. De auto bleek eind '82 te zijn ge kocht. Door de bestuursleden van een vereniging, die tot de slotsom waren gekomen dat ze auto nodig hadden om zich te verplaatsen. Wat is dat voor vereniging, wilde de rechter weten. "Och", zei de verdachte "wij houden ons bezig met de op vang van studenten; daarom moeten we vaak op diverse plaatsen in de stad zijn". "Wij hebben een sociale taak", zei de vriend van de verdachte, die in de zaal zat, later met een hete-aardappel-stem. Was het niet louter en alleen een gezelligheidsvereniging voor studenten? Neuhh, dat was niet het geval. Zowel de rech ter als de officier vroeg a kelijk niet naar de naam van de vereniging. "Geen gering aantal bekeurin gen hè", vervolgde laatstge noemde. "Dit is wat je zegt: Gods water over Gods akker laten lopen". "Pardon", zei de student. "Dit is wat je zegt: Gods water over Gods akker laten lopen". De student bleek niet te zijn op gevoed met de vreze Gods, want hij wist niet dat deze bij belse spreuk niets anders bete kent dan: alles maar pp z'n be loop laten. De student vervolgde met te ver tellen dat het huidige bestuur een zogenaamde parkeeron- theffing had gekregen. Interes sant, oordeelde de rechter. En hij besloot dat het wellicht geen kwaad kon om de zaak aan te houden, zodat bestu deerd kon worden waarom de ze ontheffing was verleend. Maar alvorens de verdachte weer kon gaan, wilde de officier toch nog eens weten om wat voor vereniging het nu ging. Waar waren de heren precies gevestigd? Aan de Breestraat. Aha, en de naam? Minerva. De officier: "Wat! Jullie zijn dus gewoon het corps". Student: "Nou, tegenwoordig heten we vereniging". Officier: "Kan wel zijn, maar ik voel me toch gefopt". De rechter begreep dat wel. "U komt hier binnen en zegt: wij zorgen voor de opvang van stu denten. Wij hebben een sociaal doel. Goed, ik wil niet zeggen dat jullie vereniging een aso ciaal doel heeft, maar een so ciaal...". Exact. De jongens en meisjes corpsstu denten de weg wijzen naar roeibaan, hockeyveld en niet te vergeten de bierpomp: dat is het vermeende sociale doel van Minerva. Om in het taalge bruik van de Minerva-leden te blijven: die jongen die voor de balie stond, moet mores wor den geleerd. Leidse politieman Koolwijk korpschef in Hoogezand- Sappemeer De voormalige academiestudent: "Ik kwam van de politie academie en zou de wereld wel eens even verbeteren. Ik was 22 jaar. Vol idealen. Nou, dat idee was ik snel kwijt". De chef justitiële dienst: "Moderne ontwikkelingen zijn ook aan dit korps niet voorbijgegaan. Vroeger waren korpsen bastions. Nu worden de muren geslecht. Ja, en dan valt er wel eens een steen ongelukkig. Niets aan te doen". De toekomstige korpschef: "Als ik het bureau verlaat dan hoop ik niet dat de mensen denken: zo die peer is gelukkig de deur uit. Ik zou het mooi vinden als de agenten in mijn geest blijven werken. Het klinkt misschien bombastisch, maar het raakt wel de kern". R.M. Koolwijk bezocht de politieacademie, is nu chef justi tiële dienst van de Leidse politie en vertrekt binnenkort naar Hoogezand-Sappemeer, alwaar hij is benoemd tot korpschef. R.M. Koolwijk: "Leiden heeft te maken met de uitstraling van de grote steden Pastoor W. Happel naar Amersfoort LEIDEN- Pastoor W. Happel van de Antonius-parochie (Zuidwest) wordt met ingang van 1 augustus staflid van het bezinningscen trum 'Stoutenburg' van de fran ciscanen in Amersfoort. Een be roep daartoe van de Orde van Franciscanen heeft hij aanvaard. Op 17 juni zal hij voor het laatst voorgaan in de eucharistievie ring. Op 20 juni is er gelegenheid, persoonlijk afscheid van hem te nemen. De personeelschef van de paters Franciscanen heeft het parochiebestuur beloofd, zijn ui terste best te zullen doen om een opvolger te vinden. Maar met een ouder wordend priesterbe stand is dat tegenwoordig niet eenvoudig. Het kan zijn, dat pas tor C. van Haasteren, die in de Antonius-parochie deelwerk ver richt, er een poos alleen voor zal staan. Het bezinningscentrum 'Stouten burg' krijgt een nieuwe bestem ming. Er wordt ruimte gemaakt voor tijdelijke opvang van men sen die in onze samenleving uit de boot dreigen te vallen. Op zaterdag 16 juni. Teams die belangstelling heb ben kunnen zich inschrijven tot 1 juni. Wie vragen heeft kan de lustrumcommissie bereiken op nummer 071-142450, op dins dag van 20.30 tot 23.00 uurop vrijdag van 21.30 tot 23.00 uur. Overdag kan een boodschap worden achtergelaten. Draai 121484. Wandelen Wandelsportvereniging 'Zuid- West' organiseert op woensdag 16 mei haar eerste zomer avondwandeltocht. Start: kan tine van voetbalvereniging V T.L. aan de Voorschoterweg Afstanden die gelopen kunnen worden: 5-10-15 kilometer. Starttijden: 18.00 en 19.00 uur. Pop In café The Jam aan de Tweede Binnenvestgracht is woensdag avond een optreden van 'The change of scene', een funk-disco formatie. Aanvang is ongeveer 22.00 uur. Vijfkamp In verband met het eerste lus trum zal studentenvereniging Quintus een vijfkamp voor stu denten en Leidse sport-, buurt en andere verenigingen orga- Blik D'66 zal haar campagne voor de Europese verkiezingen woens dag beginnen met de komst naar Leiden van de 'Blik op Europa' wagen. "Op deze dui delijk herkenbare vrachtwa gen zijn vele D'66 ideeën op or- ginele wijze uitgebeeld", aldus D'66. De 'Blik op Europa' wagen zal te zien zijn van 10.00 tot plusmi nus 16.00 uur op het Stadhuis plein. Vissen Hengelsportvereniging 'De Sportvrienden' hield een wed- strijd in de DrechtrDe uitslag: 1. W. Schouten, 23 vissen, 4610 grammen; 2. K. Jansen, 12 st, 4220 gr; 3. J. Jansen, 8 st, 1950 gr; 4. J. Zee4 st, 1900 gr; 5. E. Mooibroek, 11 st, 1170 gr: 6. J. Keijzer, 6 st, 1160 gr: 7. B. Honsbeek, 5 st, 670 gr; 8. D. Schrama, 5 st, 660 gr; 9. S. Gommans. 2 st, 180 gr; 10. J. Kriek, 1 st. 100 gr. Gevraagd naar een omschrijving van zijn huidige functie, chef jus titiële dienst Leidse politie, kan Koolwijk het niet laten om een formeel antwoord te geven. "Zorgen dat een aantal afdelin gen met een bestand van onge veer vijftig agenten draait als geoliede machines". Die afdelingen: het bureau algeme ne recherche, het bureau bijzon dere recherche (valt de vreemde lingendienst onder), de kinder en zedenpolitie en een onder steunend bureau bestaande uit de criminele inlichtingen- en herkenningsdienst en de techni sche opsporingsdienst. Confrontatie Koolwijk: "Hoe zorg je ervoor dat deze machines geolied lopen? Nou, laat ik zeggen, in alle eer lijkheid, dat dat natuurlijk niet makkelijk is. Ik heb het nu niet over interne aangelegenheden, nee, ik spreek over bijvoorbeeld de confrontatie tussen de open bare orde en strafrechtelijke as pecten". door Wim Brands "Laat ik er maar eens item uitpak ken. Een zaak die betrekking heeft op verdovende middelen. Goed, de officier van justitie zou kunnen zeggen: pakken die per soon en in de kast. Hij heeft dus minder oog voor de openbare or de, om het maar eens simpel uit te drukken. Want kijk: de burge meester, die de openbare orde vertegenwoordigt, is er welis waar bij gebaat dat die dealer wordt opgesloten, maar er zitten meer haken en ogen aan dit voor beeld. Het kan bijvoorbeeld zijn dat de politie een pand moet bin nenvallen. Kortom: veel dien ders in de buurt, niet leuk voor de andere bewoners. Met die as pecten moet je dus ook rekening houden. Het zijn factoren die kunnen botsen. En dat gebeurt dus ook wel eens". Op twee onderdelen van de verza meling bureaus waarover hij de leiding heeft is het woord moei lijk zonder meer van toepassing: het bureau recherche en de vreemdelingendienst. Koolwijk: "Ook de andere bureaus hebben regelmatig met problemen te kampen, maar vooral deze twee springen eruit. De recherche kent bijvoorbeeld een enorme werkdruk. Veel verdachten, veel aangiftes. En wat betreft de vreemdelingendienst: wat die mensen doen wordt nauwlettend gevolgd, om het zo maar eens uit te drukken. Daar komt bij dat het delicate aangelegenheden betreft. Iemand het land uitzet ten is niet alleen een kwestie van berekening. Dus in de trant van: dit deugt niet, dat klopt niet, hup op het vliegtuig. Zo ging het vroeger". Uitwijzing "Die menselijke problematiek waarmee zo'n uitwijzing gepaard gaat, daar moeten we tegenwoor dig enorm veel rekening mee houden. En terecht natuurlijk, maar je krijgt er wel meer werk door. Je zou het ook zo kunnen zeggen: voortdurend moet je je realiseren dat je met mensen be zig bent en niet met schaakstuk ken. Om het nog eens anders te zeggen: het is zaak om naar de geest van de wet te werken, niet naar de letter. Vroeger werd er naar de letter gewerkt, maar die tijd hebben we achter ons". De verhouding tussen burgers en agenten wordt in de laatste jaren steeds vaker gekenmerkt door spanningen. Ook in Leiden. "Ja, onbekend maakt onbemind", wimpelt Koolwijk in eerste in stantie een vraag over dit onder werp af. De voorlichter mengt zich in het gesprek: "Het heeft al les te maken met gezag. Kijk vroeger verscheen een agent in zijn mooie pak in een straat en dan wisten de mensen: met hem valt niet te spotten. Hij had ge zag. Tegenwoordig is dat niet meer zo". Koolwijk: "Hij heeft gelijk. Er wordt door de burgers anders met gezag omgesprongen. Veer tien jaar geleden een ontruiming in de Scheepmakerssteeg, weet u hoe dat was gegaan? Daar was een rayonagent op af gestuurd. Nu moeten er zo'n veertig agen ten naar toe". Mensen zijn mondiger geworden, zoals dat heet, maar heeft het Leidse politiekorps die ontwik kelingen kunnen bijbenen. Kool wijk denkt even na, zegt dan: "Het probleem is dat een politie korps in bepaalde opzichten niet snel kan reageren. Dat kan geen enkel groot apparaat. Dat in ogenschouw genomen kun je zeggen: een korps komt wel eens iets te laat. Onafwendbaar is dat. Maar er is natuurlijk veel veran derd. De politieagent weet zich kritisch gevolgd en moet daar naar handelen. Dat is niet altijd eenvoudig. Niets aan te doen". Koolwijk vertelt dat er in bepaalde opzichten grote verschillen zijn tussen de oude en jonge agenten in het korps. "Hoe kan het ook anders. Jonge agenten zijn kin deren van deze tijd. Ze zijn daar om vaak kritischer dan de oude re agenten". "Hiermee wil ik overigens geen ne gatief oordeel vellen over de ou deren. Die hebben veel meege maakt, moetje voortdurend den ken. Stammen nog uit de tyd dat hun verschijning in de straat al garant stond voor rust. Overi gens merk ik een voortdurende wisselwerking tussen wat oude ren denken en wat de jongeren vinden. Noem het een wisselwer king tussen ervaring en brutali teit". Hij vervolgt: "Jongeren hebben overigens het nadeel dat ze hun onzekerheid - en onzeker zijn ze soms door hun jeugd - op een foute manier proberen te com penseren. Dan bejegenen ze een verdachte bijvoorbeeld net fout. Gelukkig zijn er dan ouderen die hen op die fouten kunnen wij- Dealer Het woord vooroordelen valt. Leen v.d. Linden, politie-vakbonds- man, zei ooit: hoe kun je van een politieman verwachten dat hij minder vooroordelen heeft dan een doorsneeburger. Hij is im mers ook een doorsneeburger. Koolwijk beaamt dat, vertelt ver volgens een ervaring uit z'n Rot terdamse tijd. "Ik heb het mee gemaakt dat een agent ongezond veel vooroordelen kreeg. Ik heb dat proces dus nauwlettend kun nen gadeslaan. Hoe ging dat? Die man zat in een wijk waarin veel buitenlanders woonden. Werd er een dealer gepakt, dan was dat dus een buitenlander, \yerd er STIK noteert honderdste kamerzoekende LEIDEN - Het niet-commerciële kamerbemiddelingsbureau STIK heeft gistermiddag de hon derdste kamerzoekende inge schreven. Het kamerbureau richt zich in de eerste plaats op groepen die in de knel zitten. Mensen die veelal nergens anders terecht kunnen, zoals: jongeren onder de achttien jaar, scholieren van mbo en hbo- opleidingen, werkloze jongeren, mensen die samenwoonden of getrouwd waren maar uit elkaar gaan. Het intitiatief om aan de acute-huisvestingsnood van deze groepen iets te doen is voortge komen uit het Jongeren Advies Centrum (JAC). De Stichting Non-Profit Kamerbu- ro, kortweg STIK genaamd, is een half jaar geleden opgericht. "Tot dusver heeft STIK onge veer twintig procent van de inge schrevenen kunnen helpen", al dus Loet van 't Westende van STIK. "Een subsidie-aanvraag bij de gemeente is evenwel niet gehonoreerd. Opvallend is dat door de sociale dienst en het dak- lozencentrum wel mensen naar ons worden doorverwezen". De Leidse Dori Schoonenberg was gistermiddag de honderste ka merzoekende die door STIK werd ingeschreven. Zij kreeg een STIK-folder en een bloemetje aangeboden. Nog geen kamer. STIK is telefonisch bereikbaar (071-146174) op maandag en don derdag van 16.00 tot 17.00 uur en van 19.00 tot 21.00 uur. Belang stellenden kunnen op die tijd stippen ook langs gaan in het buurthuis In de Vroolijcke Arke, Pieterskerkchoorsteeg 15, waar STIK voorlopig onderdak heeft gekregen. LEIDEN - Staatssecretaris A. Ploeg (landbouw en visserij) bindt morgen op sportpark Noord aan de Pieter Bothstraat de voetbalschoenen onder. Hij treedt op als gastspeler van een team dat is samengesteld uit de staf van de kaderschool van de Koninklijke Luchtmacht Schaarsbergen. Dat elftal treedt aan tegen de Leidse politie die in haar gelederen onder anderen burgemeester Goekoop, wethou der Peters en brandweercom mandant Mark heeft opgeno men. Aanvang van het duel is 14.00 uur. gestoken, dan deed een buiten lander dat meestal". "Kijk, die man werd voortdurend met die moeilijkheden van bui tenlanders geconfronteerd en het werd op een gegeven mo ment moeilijk voor hem om ge nuanceerd te blijven denken. Maar let wel: met dit verhaal wil ik zijn standpunt niet rechtvaar digen. Ik geef alleen aan hoe ie mand op een zeker tijdstip tot een bepaalde uitspraak kan ko men. Ik vind dat je altijd, maar dan ook altijd, van een agent moet verwachten dat hij genuan ceerd denkt. Wat zeg ik: dat moet. je eisen". Uitstraling Leiden. Kan de chef die stad type ren en dan niet in de geijkte be woordingen? "Leiden", begint Koolwijk, "is een provinciestad. Maar daarmee is de kous niet af. We hebben te maken met de uit straling van de grote steden. Ko men grotestadsproblemen over waaien - en dat gebeurt soms - dan kun je in de moeilijkheden komen. Want kijk: onze korps sterkte is berekend op het aantal inwoners van Leiden. Met die uitstraling van de grote steden hebben ze geen rekening gehou den. Dat is knap lastig". Waarom wordt iemand korpschef? Carrièredrift? "Nee", antwoordt Koolwijk, "het is een zucht naar..." Macht? "Welnee, een zucht naar zelfstan digheid, zou ik willen zeggen. Nu heb ik de leiding over één aspect van een korps, straks over alle. Dat geeft een nieuwe dimensie. Wat me te wachten staat in Hoo- gezand Sappemeer? We zullen zien. Ik laat me daar nog niet over uit. Er werken 64 agenten, laat ik het daar op houden. En die plaats is te vergelijken met Katwijk". Waarop hij veelbetekenend laat volgen: "Qua inwonertal dan". Man bedreigt echtpaar en agenten met een pistool LEIDEN - Een 32-jange bewoner van de Ververstraat is gister avond aangehouden omdat hij een echtpaar en surveillerende politie-agenten met een pistool h"ad bedreigd. Volgens de politie was de man "be hoorlijk doorgedraaid" omdat zijn hond diezelfde dag was afge maakt. Rond een uur of negen 's ochtends werd de man op de Haarlemmer straat aangevallen door zijn ei gen bouvier en in de hand gebe ten. Het was de zesde keer in een jaar tijd dat deze bouvier zijn baas aanviel. De Dierenhulp- dienst heeft het beest vervolgens overgebracht naar dierenarts Muurling die de hond uiteinde lijk heeft doen inslapen. Zo'n twaalf uur later begon de ont dane eigenaar opeens met een pi stool te zwaaien toen hij op de Langegracht een passerend echt paar om een vuurtje vroeg. Man en vrouw namen de benen en waarschuwden surveillerende politie-agenten. Die troffen de man even later aan, staande in de deuropening van zijn woning in de Ververstraat. Op het moment dat hij de agen ten zag naderen, richtte hij een op een vuurwapen gelijkend voorwerp op de voorruit van de politie-auto. Met de nodige assistentie slaagden de agenten er in de man te over meesteren. Hij bleek drie alarm pistolen in zijn woning te heb ben.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 4