Steeds 'Tweede plaats leek me niet nadelig voor mijn carrière' Lotto:.elke week kans om rijk te worden C Horecaproef begint volgende maand met dertien cafés Sen mei fcclonib ktadbteefd DINSDAG 15 MEI 1984 Leiden Sollicitante na kort geding toch op voordracht gymnasium LEIDEN - De Leidse ge meenteraad krijgt van avond bij de behandeling van de benoeming van een rector voor het Stede lijk Gymnasium twee in plaats van één kandidaat voorgeschoteld. Dit vloeit voort uit het kort geding dat mevrouw Dool, con- rectrix van het Barleus Gymnasium in Amster dam, gisteren tegen de ge meente had aangespan nen. In kort geding eiste mevrouw Dool van de rechtbank de gemeente Leiden te verbieden een beslis sing te nemen over de door het college van B en W gedane voor dracht tot benoeming van een rector van het Stedelijk Gymna sium. Ook eiste zij alsnog als eni ge kandidaat voor de benoeming aan de gemeenteraad te worden voorgedragen. Zo ver wilde de president van de rechtbank, mr. Bakker, echter niet gaan. Wel stelde hij wethou der Peters van onderwijs, samen levingsopbouw en emancipatie zaken voor de gemeenteraad vanavond te laten beslissen over twee kandidaten: de door het college reeds voorgedragen drs. O. Roefs, een Neerlandicus, èn de classica drs. E. Dool. Peters ging daarmee gisteren akkoord. Conflict De benoeming van een nieuwe rec tor voor het Stedelijk Gymna sium kent een voorgeschiedenis die gekenmerkt wordt door een conflict tussen de gemeente en Geen vergunning Taxicentrale DEN HAAG - De Taxicentrale Noordeinde B.V. in Leiden heeft terecht geen vergunning gekre gen voor het uitvoeren van toer- wagenritten en zogenoemd onge regeld vervoer met drie bussen met 23 zitplaatsen. Zo luidt het Koninklijk Besluit op het ver weer dat het bedrijf had inge diend tegen het niet afgeven van zo'n vergunning door de com missie voor de vervoervergun- ningen bij de Raad van State had ingediend. De Kroon is het eens met met de commissie dat indien het bedrijf een vergunning was verleend er in de Leidse regio te veel van dit soort vervoer zou ontstaan. de leraren. Zij wilden in de ad vertentietekst van de herhaalde oproep het woord 'gymnasiaal' zien toegevoegd in de zinsnede over de bewaking van de kwali teit van het onderwijs. Als argu ment hanteerden de leraren het feit dat de tekst van de eerste op roep geschikte kandidaten had afgeschrikt. Weliswaar hadden zich 37 kandidaten gemeld, maar die waren onbenoembaar geacht. De gemeente, in de persoon van wethouder Peters, ging echter niet overstag en het woord 'gym nasiaal' bleef buiten de tekst. Eveneens werden in de tekst vrou wen nadrukkelijk opgeroepen te solliciteren. Dit was voor me vrouw Dool aanleiding het te proberen. De eerste en tweede ronde van de sollicitatieprocedu re kwam zij door. Op 28 maart van dit jaar werd zij door de ge meente geïnformeerd over de be vindingen van de inspraakcom missie, bestaande uit leraren, ou ders en vertegenwoordigers van de leerlingenraad van het Stede lijk Gymnasium, en van de selec tiecommissie. In die selectie commissie zaten de wethouder, een ambtenaar van de gemeente lijke directie onderwijs, de rijks- onderwijsinspecteur en twee schoolleden. De inspraakcom missie achtte mevrouw Dool on benoembaar, in de selectiecom missie wa? de stemverhouding twee stemmen vóór mevrouw Dool (waaronder die van wet houder Peters) en twee stemmen tegen. De vijfde stem, die van de rijksinspecteur, achtte mevrouw Dool wel benoembaar, maar niet op de eerste plaats. Brief Op 6 april schreef de gemeente me vrouw Dool dat zij voor benoe ming zou worden voorgedragen. "Een brief die nooit verstuurd had mogen worden", zei Peters gisteren. "Mevrouw Dool is dan ook op 12 april mondeling op de hoogte gesteld van het feit dat deze brief op een misverstand berustte, op 17 april is dat door de gemeente nog eens schriftelijk bevestigd", aldus de wethouder. Inderdaad werd mevrouw Dool op 12 april opgebeld door het hoofd van de directie onderwijs van de gemeente Leiden, de heer Van As. "Anderhalf uur heeft hij op me zitten inpraten. Dat ik me moest terugtrekken, omdat ik als tweede werd voorgedragen en niet als eerste op de lijst stond. Hij hanteerde het argument dat het heel slecht voor mijn verdere loopbaan zou zijn, wanneer ik, als nummer twee op de voor dracht, verder zou gaan met de selectieprocedure. Ik heb hem gezegd dat ik er nog over moest nadenken. Maar nadat ik er een nacht over geslapen had, vond ik niet dat het schadelijk was door te gaan. Een nummer-twee plaats leek me geen slechte uit komst en zeker niet nadelig voor mijn carrière", aldus mevrouw Dool. Dat zij door de volledige inspraak- commissie als onbenoembaar wordt beschouwd, komt volgens mevrouw Dool voort uit het feit dat die commissie geen vrouw als rectrix wil en zeker geen vrouw die er blijk van heeft gege ven een voorstandster van deel tijdarbeid te zijn. In de gemeentelijke advertentie werd die mogelijkheid wel dege lijk geboden. Deeltijd Dat de inspraakcommissie hier niet voor voelt blijkt, aldus me vrouw Dool, uit een stuk in het ouderinformatieblad 'Porparen- tibus' van het Stedelijk Gymna sium van november 1983. Daarin verzet de inspraakcommissie zich mordicus tegen de clausule in de advertentie dat deeltijdar beid mogelijk is. "Want", zo ar gumenteert de school, "deeltijd arbeid trekt niet-serieuze kandi daten aan, is modieus en past in het beleid dat vrouwen de voor keur genieten". De argumenten die de inspraak commissie aanvoert voor het on benoembaar zijn van mevrouw Dool zijn "bij elkaar gesprokkeld en niet onderbouwd", is haar me ning. Het eindrapport bevat on juistheden. Het argument dat haar leidinggevende ervaring zich beperkt tot zes uur, bestemd voor de absenten-administratie, is volgens mevrouw Dool apert onjuist. Op het Barleus-gymna sium voert zij als conrector het beleid uit, dat in het college van rector en twee conrectoren wordt bepaald. De uitslag van het psycho-technisch onderzoek geeft eveneens aan dat de sollici tante over leidinggevende kwali teiten beschikt. Ook het argu ment dat zij geringe kennis van zaken zou hebben, vecht zij aan. Mevrouw Dool is van mening dat de gegevens over haar en de ge sprekken die zij met de inspraak- commissie heeft gehad zijn ge bruikt om argumenten te verza melen om het van te voren vast staande 'onbenoembaar' uit te spreken. "In het rapport van de inspraakcommissie wordt niet één positief punt aangedragen. Dat is toch wel vreemd, gezien de andere beoordelingen. Boven dien is mij niet gevraagd of ik de volle veertig uur wilde werken. Wel hoe ik tegenover deeltijdar beid stond. Ik heb gezegd daar aan de voorkeur te geven". Ongeacht het negatieve oordeel van de inspraakcommissie en de EN VERGEET HET CIJFERSPEL NIET. DUS DEZE WEEK OP TIJD INLEVEREN. totto-inleveradressen staan in de Gouden Gids beoordeling van de selectiecom missie, zette wethouder Peters destijds zijn beleid door. Hij stel de mevrouw Dool voor de keuze door te gaan met de procedure of niet. Mevrouw Dool ziet geen re den de procedure te stoppen, waarop de wethouder haar be dankte voor die beslissing en zei dat zij precies in het profiel voor het rectoraat paste. "Dat ben ik ook van mening", be toogde Peters gisteren. "Maar ik heb hierover niet alleen te beslis sen. Er ligt een uitspraak van de inspraakcommissie, van de se lectiecommissie en van de raads commissie onderwijs, samenle vingsopbouw en emancipatie". Met de raadscommissie is me vrouw Dool op 5 april, de dag voordat de brief door de gemeen te werd verstuurd die volgens Peters nooit verstuurd had mo gen worden, gaan kennismaken. De conclusie van de raadscom missie, aldus mevrouw Dool: "Zowel mevrouw Dool als de heer Roefs kunnen op de voor dracht". Reputatie Niettemin krijgt zij, na ontvangst van de brief die nooit verstuurd had mogen worden, op 12 april het al eerder genoemde telefoon tje van Van As. Behalve dat hij haar aanraadde zich terug te trekken, omdat het schadelijk zou zijn voor haar carrière om als nummer twee op de voordracht te staan, voegde hij haar een aan tal voorbeelden toe van vrouwen in vergelijkbare posities op scho len die hen niet willen hebben. "Die vrouwen zouden het erg moeilijk hebben". Bovendien zou de voordracht van een twee de kandidaat aan de raad, aldus Van As, niet wenselijk zijn om dat dan de stem van een kleine partij de doorslag zou kunnen geven. "In de raadscommissie heeft de PSP zich namelijk van stemming over de benoeming onthouden", aldus mevrouw Dool. Ook zou, aldus Van As, "de krant er zich mee gaan be moeien" en dat zou evenmin prettig zijn voor de reputatie van mevrouw Dool. Maar mevrouw Dool wenste zich, ondanks het aandringen van ge meentewege en het wel heel ne- Raadsleden hakken knoop door: Wethouder Peters: "Ik heb hier over niet alleen te beslissen". (foto Wlm Dijkman) gatieve advies van de inspraak commissie, niet terug te trekken. Op de benoemingsvoordracht kwam zij echter niet te staan. "De voorkeursbehandeling van de gemeente, blijkend uit de ad vertentie, leidt tot ongelijke be handeling van eiseres. Door haar optreden pleegt de gemeente on behoorlijk bestuur", was giste ren de conclusie van de advocate van mevrouw Dool. De president van de rechtbank, mr. Bakker, vond nu de gemeen te haar alsnog op de voordracht zet, dat haar eis was vervallen. "Laat de gemeenteraad een uit spraak doen, volgens goede de mocratische principes", zo luid de zijn Salomonsoordeel. Laatste woord De gemeenteraad heeft vanavond dus het laatste woord. Of hij in plaats van drs. Roefs voor me vrouw Dool zal kiezen, valt ech ter te betwijfelen. De procedure is al zo ver gevorderd dat de be noeming van Roefs nauwelijks meer terug te draaien valt. Dool: "De bedoeling van dit kort ge ding was in elk geval op de voor dracht te komen. Dat is gelukt. Maar ik besef heel goed dat als mijn naam op de voordracht staat, de keuze aan de gemeente raad is. Ik kan ze, via dit kort ge ding, niet dwingen mij in plaats van Roefs te benoemen". Zij toont zich overigens een groot voorstander van een zelfstandig gymnasium. "Ik ben doctoranda klassieke talen, dat zegt al ge noeg. Bovendien heb ik de in druk dat het Stedelijk Gymna sium goed draait. En een film die goed loopt haal je toch ook niet uit de roulatie?". LEIDEN - Dertien cafés zullen met ingang van juni op zaterdag avond voor een jaar een uur lan ger open zijn. De meeste leden van de commissie voor algemene en bestuurlijke aangelegenhe den waren gisteravond tijdens een vergadering van mening dat de knoop nu eindelijk maar eens moet worden doorgehakt. "Die proef moet beginnen; laten we maar eens zien wat er van te rechtkomt", samengevat luidde het oordeel van de meerderheid aldus. Aanvankelijk lag het in de bedoe ling dat vijftien cafés op zater dagavond van twee tot drie uur open mogen zijn, maar na de zo genaamde inspraakronde werd besloten drie cafés in de Nieuw- straat van het lijstje te schrappen en de drankgelegenheid In den oude Marenpoort eraan toe te voegen. In de commissievergadering van gisteravond legde burgemeester Goekoop uit dat wat hem betreft de proef nu maar moet beginnen. Hij liet overigens weten dat tij dens de proef veranderingen niet ondenkbaar zijn. "Het hoeft niet te worden uitgeslo ten dat er na verloop van tijd bij voorbeeld een paart buurtcafés aan de lijst worden toegevoegd. Dat wil zeggen: als de de proef redelijjc verloopt en als wij vin den dat dat geen slecht idee zou zijn". De meeste raadsleden konden zich vinden in de wens van Goekoop om tijdens deze vergadering een besluit te nemen en niet nog eens in de gemeenteraad te praten over dit onderwerp. WD-er Kuijers: "Ik heb geen be hoefte aan een herhaling in de raad. Dit circus hebben we al een paar keer gehad; laten we er nu voorlopig even een einde aan maken". CDA-er Walenkamp dacht er ook zo over. Hij voegde daar aan toe: "Ik ben blij dat er na de in spraakronde nog een paar wijzi gingen zijn aangebracht. Ik denk dan met name aan het feit dat er gehoor is gegeven aan de kritiek uit Pancras-West; het gegeven dat door die kritiek een aantal ca fés van de lijst zijn gehaald. Ver der zou ik willen zeggen: we moeten maar zien hoe het ver loopt". Oneerlijk Kritiek kwam van de zijde van de PvdA cn PSP. PvdA-raadslid Ei kerbout: "Dit voorstel zou ik wil len typeren als een compromis van het slechtste soort. Dit resul taat houdt een aantal dingen in: geen genoegdoening voor de mensen die langer in het café willen zitten, geen genoegdoe ning voor de horecawereld, want er is sprake van oneerlijke con currentie; en bovendien zullen de buurtbewoners overlast krij gen". De politieke middelen om het voorstel te bestrijden zijn uitge put, constateerde Eikerbout ver volgens, maar: "Ik neem aan dat verschillende horecamensen - en dan denk ik aan de caféhouders die geen ontheffing hebben ge kregen - nu zullen proberen om via juridische weg hun gelijk te halen". Goekoop vond deze kritiek niet te recht. Dat de gehanteerde crite ria niet zo best zouden zijn - het geen Eikerbout beweerde - be streed de burgemeester. En hij besloot: "Ik ben niet zo bevreesd voor kwalijke gevolgen". Kalveren in kofferbak LEIDEN - De politie heeft vanoch tend vroeg proces verbaal opge maakt tegen een 46-jarige man uit Woerden die kalveren ver voerde in de kofferbak van zijn personenauto. De man werd om tien voor vijf aan gehouden op de Haarlemmer weg. In zijn kofferbak werden twee kalveren aangetroffen. Eén kalf bleek dood te zijn terwijl de andere in slechte conditie ver keerde. Ierse schenking voor universiteitsbibliotheek LEIDEN - De universiteitsbibliotheek aan de Witte Singel heeft een bijzondere schenking gehad van de Ierse ambassade in Nederland. Het geschenk bestaat uit honderd boeken van algemeen letterkundige en kunsthisto rische aard. Bibliothecaris drs. J.J.M.van Gent (rechts op de foto) nam gistermiddagin de ontvangsthal van de universiteitsbibliotheek, de eerste van de honderd boeken in ontvangst uit handen van de Ierse ambassa deur K.W. Heaslip. (foto Holvast) ADVERTENTIE Redactie: Bart Jungmann Jaap Visser Hoeft Anna? Helemaal aan het eind van de Besjeslaan, midden in de Roomburgerpolder en ver van alles behalve het dierenasiel woonde Mien Verdegaal haar leven lang. Woonde, want een week of wat geleden is Mien Verdegaal op 90-jarige leeftijd overleden, zo weet het wijk- blad Meerburg te vertellen. "Mien Verdegaal was", zo gaat het stukje verder, "een mar kante, noeste persoonlijkheid, die de laatste dertig jaar hele maal alleen woonde, verstoken van gas, stromend water en elektriciteit". Nooit getrouwd, verzorgster van vader en later broer. Dit stukje gaat echter niet over Mien Verdegaal, maar over waar ze woonde: de Anna Hoe ve. De redactie van wijkblad Meerburg is namelijk bang dat de Anna Hoeve, 160 jaar oud al, van het weiland zal verdwij nen, dat de karakteristieke boerderij zal worden gesloopt. "Maar we weten niet precies wat de plannen zijn", zegt een me dewerker van het clubhuis Ma- tilo en hij verwijst door naar ambtenaar E. Bunt van ruimte lijke ordening. Die weet inder daad meer: "Het is zeker niet de bedoeling van de gemeente dat de boerderij wordt afgebro ken. De Anna-Hoeve is in elk geval in het bestemmingsplan opgenomen". Na enige ruggespraak komt hij iets verder: "De boerderij is ei gendom van de gemeente. In de nieuwe wijk die er in de pol der komt, is het de bedoeling dat het een nieuwe bestem ming krijgt voor bijzondere doeleinden". En met een asiel naast de deur denk je dan al gauw aan een kinderboerderij. B.J. Onderbelicht Aad Nieuwkerk is niet alleen boos maar ook uitermate ver drietig. "En dat is allemaal de schuld van Joop Kamphuis", sipt de ras-activist die vierent- winig uur per dag actie voert voor zichzelf en zijn directe medemens. Nieuwkerk heeft een renovatie- adviesgroep van de grond ge- Verdwijnt de Anna Hoeve uit het beeld van Roomburg? Nee, antwoordt ambtenaar Bunt. "Dat is niet de bedoeling". (foto Holvast) tild. Dat lijkt ons een beetje mosterd na de maaltijd nu zo'n beetje het hele vooroorlogse woningbestand in Leiden is gerenoveerd, maar afijn. In elk geval wil Nieuwkerk de bewo ners van de na-oorlogse wonin gen waarvoor renovatieplan nen bestaan, waarschuwen voor de slopershamer. En om zijn profetisch werk ('Hoedt u voor het renovatie- monster') een beetje aantrek kelijk te maken, wil Nieuw kerk de boer op met de voor lichtingsfilm die zo'n zes jaar geleden gemaakt is in op dracht van de stichting Wel zijn. Maar directeur Joop Kamphuis zou die film niet willen afstaan aan Nieuwkerk. "Omdat het een negatief beeld vormt over renovatie", weet de actievoer der. "Daarom hebben ze die Film zo diep opgeborgen dat ze 'm nu zogenaamd niet meer kunnen vinden. Op een voor lichtingsbijeenkomst heeft Kamphuis in het openbaar te gen mij gezegd dat ik die film zo kon krijgen. Maar later be gon hij opeens moeilijk te doen. De film zou zoek zijn, maar dat slaat natuurlijk ner gens op. Hij wil 'm gewoon niet aan ons geven". Kamphuis moet daar smadelijk om lachen: "Ik heb nooit een keihard 'nee' laten vallen. Ik heb echt geen idee waar die film is. Maar ik wel er best eens naar gaan zoeken. Dat ik die film niet zo willen uitlenen, is- natuurlijk onzin. Wel is het zo dat ik betwijfel of die film nog enige voorlichtingswaarde heeft. Hij is namelijk gemaakt in een heel andere tijd, onder heel andere omstandigheden". Eén van de makers van de film is Reinout van Gulick van de filmgroep Tiem. Die kan zich nog goed herinneren hoe hij en zijn collega Bernardo Guillen van Kamphuis opdracht kre gen om de renovatie-procedu res van het plan Ter Haarkade en omgeving op film vast te leggen. Van Gulick: "Maar toen wij aan het filmen sloegen, merkten we steeds duidelijker dat er iets aan de hand was. De bewo ners van dit renovatiecomplcx bleken helemaal niet zo voor renovatie te zijn als aanvanke lijk was verondersteld. Ze ble ken min of meer voor het blok te zijn gezet. Uiteindelijk on stonden er twee groepen bewo ners, een groep die voor en een groep die tegen de renovatie was. De tegenstanders hadden de overhand zodat de renova tie uiteindelijk niet doorging". Geen positieve voorlichtingsfilm over renovatie dus. Van Gu lick: "Dat niet, maar je zult mij niet horen zeggen dat de film geen voorlichtingswaarde heeft. Integendeel, het is een prima voorlichtingsfilm die laat zien dat bewoners best wat te zeggen hebben wanneer het om renovatie gaat. Dat wan neer voor een bepaalde wijk re novatieplannen zijn gemaakt het nog niet wil zeggen dat die plannen meteen definitief zijn". Een prima propagandafilm der halve voor de club van Nieuw kerk. "Maar bij Welzijn zijn ze bang voor het negatieve affect van die film", is zijn stellige overtuiging. Kamphuis ten slotte: "Welnee. Weet je wat? Wanneer ik die film heb gevon den, gaan we er eens met z'n allen rustig naar kijken en be palen we gezamenlijk de voor lichtingswaarde". Die staat. J.V.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 3