LEIDSCH DAGBLAD Duitsers weigeren lening Van Aardenne: niet schuiven met lasten Videotheek Perfect d&g Vijf valsemunters gearresteerd bij motel in Leiden HUUR EEN VIDEORECORDER Voor een ientje véél wijzer Leden motorclub bekennen marteling ZES TON AAN VALSE BILJETTEN ONTDEKT VERWERPELIJK Man schiet vriend ex-vrouw neer LEIDSCH DAGBLAD DINSDAG 15 MEI 1984 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37397 Directeur: G. Koopman Hoofdredacteur: drs. J. W. E. Metselaar Adj. hoofdredacteur. R, D. Paauw HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Postbus 54 2300 AB Leiden Voor tel.nrs. zie cotolon DEN HAAG (GPD) - De Haagse politie heeft gisteren acht leden van een motorclub aangehou den die ervan worden verdacht in de nacht van zaterdag op zon dag twee Hagenaars ernstig te hebben .gemarteld. Het tweetal ligt zwaar gewond in een zie kenhuis, een van hen verkeert nog in coma. De mishandeling werd uitgevoerd door de leden van de motorclub omdat zij vermoedden dat het tweetal iets te maken had met een inbraak in het thuishonk van de motorclub. Daarbij werd voor enkele duizenden guldens aan gereedschappen en geluids apparatuur ontvreemd. De leden van de motorclub kwa men na een 'intern' onderzoek tot de conclusie dat een 28-jari- ge Hagenaar er meer van moest weten. Zaterdagavond werd hij van huis gehaald, geboeid en per auto naar het clubhuis ge bracht. Later op de avond is een 21-jarige Hagenaar op dezelfde manier naar het clubhuis ont voerd. De twee slachtoffers zijn overigens lid van de motorclub. Tijdens de 'verhoren' die door een groot aantal leden van de motorclub werden bijgewoond, werden de twee geschopt en ge slagen, onder meer met een honkbalknuppel. Ook zijn mes sen gebruikt. Om drie uur 's nachts is het tweetal zwaar ge wond op twee verschillende plaatsen in de omgeving van het Haagse Leyenburg-zieken- huis achtergelaten. De oudste heeft een schedelbasis- fractuur, gebroken jukbeende ren en een hersenbloeding. Het tweede slachtoffer is volgens de politie 'aanspreekbaar'. Behal ve een aantal uitwendige ver wondingen heeft hij een scheur tje in zijn schedel. Van de acht gearresteerde leden van de motorclub is een deel gisteravond al verhoord. Vol gens de politie zullen er meer arrestaties volgen. Het is de po litie niet bekend of de twee Ha genaars inderdaad iets met de inbraak te maken hebben ge had. Voor het gebouw van het failliete Bodegraafse bedrijf staan nu alleen nog maar auto's van relaties die de laatste rekening komen presenteren. (foto wtm Dijkman) 'Eminent' ging aan optimisme ten onder pagina n Rook centrales moet worden 'ontzwaveld' PAGINA 5 Rusland plaatst meer raketten in de DDR PAGINA 7 18 PAGINA'S Metaalstaking legt BMW-fabrieken plat (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN - De Leidse politie heeft gistermiddag voor een bedrag van ruim zes ton aan valse honderd- dollarbiljetten in beslag genomen. De biljetten werden aangetroffen in de schoudertas van een van de vijf mannen die gister middag door een arresta tieteam van de rijkspolitie bij Holiday Inn werden aangehouden. Twee van de vijf mannen zijn Leide- naars. Zij worden ervan verdacht het val se geld te hebben gedrukt en ver handeld. Vandaag werden zij verhoord op het hoofdbureau van de Leidse politie aan de Zon neveldstraat. Het is nog niet be kend waar de biljetten zijn ge drukt en of er al exemplaren in omloop zijn gebracht. Enkele weken geleden kwamen bij de politie berichten binnen dat bepaalde Leidenaars zich zou- Kandidaat-notaris aangehouden Valselijk voor miljoenen aan btw opgestreken ROOSENDAAL (GPD) - De Roo- sendaalse politie heeft gisteren in zijn woning een 33-jarige kan didaat-notaris aangehouden. De man wordt verdacht van vals heid in geschrifte bij het opma ken van akten en van oplichting. Volgens de politie zijn de stukken gebruikt om valselijk voor mil joenen aan btw op te strijken. De Bredase officier van justitie mr. W. Koops, die onder meer de Uniser-affaire heeft behandeld, noemt het „een van de zwaarste zaken uit mijn loopbaan". De arrestatie van de kandidaat-no taris hing al lange tijd in de lucht. Anderhalve maand geleden werd hij door de politie gehoord. Er waren toen echter niet voldoen de aanwijzingen om hem vast te houden. Verdachten en getuigen wezen hem aan als de notaris waar de akten passeerden waar door het mogelijk werd op on wettige wijze btw-gelden te in nen. Inmiddels is de Notariële Broeder schap een eigen onderzoek be gonnen naar de handel en wan del van de kandidaat-notaris en naar zijn werkgever. Dat is nog niet afgerond. Hoofdverdachte in de btw-affaire is een Roosendaalse huizenhan-- delaar die eind februari samen met zijn echtgenote werd aange houden. Volgens officier van jus titie mr. Koops heeft de hande laar na maanden zwijgen ope ning van zaken gegeven. Eind vorige maand bekende hij de po litie dat hij samen met anderen de btw-fraude had opgezet. Enkele buien Veel bewolking en enkele buien, moge lijk met onweer. Minimumtemperatuur omstreeks 9 graden. Middagtemperatuur circa 16 graden. Wind uit noordoost tot noord, in het binnenland matig, kracht 3, aan zee af en toe krachtig, 5. 16 mei 1984 den bezig houden met vals- geldtransacties. "Voor ons waren die berichten zo serieus dat ze aanleiding vormden om de gan gen van die personen na te gaan", aldus politievoorlichter Graveland. Die naspeuringen leidden gister middag naar Holiday Inn aan de Plesmanlaan. Rechercheurs had den het vermoeden dat er een transactie op til was. Omdat zij geen idee hadden van de omvang van de transactie en van het aan tal personen dat er bij was be trokken, werd besloten de hulp van de rijkspolitie in te roepen. Op het ogenblik dat de Leidenaars in gezelschap van drie mannen naar buiten kwamen, werden zij overrompeld en in de boeien ge slagen. De vijf, een 24-jarige Lei- denaar, een 41-jarige stadgenoot, een 49-jarige man uit het Zeeuw se Nieuw Vossemeer, een 34-jari- ge man uit Vlaardingen en een 60-jarige man uit Schiedam, bo den geen verzet. Een van het vijftal had een schou dertas bij zich waarin tweedui zend honderd-dollarbiljetten za ten. Volgens politievoorlichter Graveland "goede falsificaties maar op slecht papier gedrukt". Een Leidse politieman toont de valse bankbiljetten die gisteren in besl werden genomen. (foto Hoivi DEN HAAG (GPD/ANP) - Minis ter Van Aardenne (economische zaken) ziet niets in een verlaging van de sociale premies voor werkgevers ten koste van subsi dies op investeringen. Een der gelijke verschuiving van de las tenverlichting voor het bedrijfs leven, geopperd door president dr. W. Duisenberg van de Neder- landsche Bank, zou arbeid welis waar goedkoper maken ten op zichte van machines maar ook de bedrijfsinvesteringen afremmen. Van Aardenne zei dat vandaag in Den Haag tijdens het congres 'Initiatief '84' van het Verbond Oppositie voor in Filippijnen MANILLA (DPA/UPI) - De opposi tie in de Filippijnen lag vanoch tend, een dag na de parlements verkiezingen, volgens onofficiële uitslagen in 92 van de 183 distric ten voor op de regeringspartij van president Marcos. De voorzitter van Namfrel, José Concepcion, sloot niet uit dat de oppositie in het parlement de meerderheid gaat halen. Aanhangers van de oppositie heb ben uit vrees voor verkiezings fraude de hele nacht in veel ge meentehuizen nog niet geopende stembussen bewaakt. Woord voerders van de oppositie, ver enigd in de Unido. toonden zich verrast en verklaarden dat dit het begin van de democratie in de Fi lippijnen kan zijn. Op de verkiezingsdag zijn volgens officiële gegevens 74 mensen bij bloedige incidenten omgeko- De verkiezingen gaan om 183 van de 200 parlementszetels. Zeven tien parlementariërs worden door president Marcos benoemd. Overigens heeft het parlement nauwelijks enige macht, omdat Marcos bij decreet regeert. van Nederlandse Ondernemin gen (VNO) Volgens hem is het huidige beleid van lastenverlich tingen met grote zorg samenge steld. Ook stimulering van de binnenlandse bestedingen wees hij af. De redenering dat er sprake is van een scheefgroei tussen het ex porterende bedrijfsleven (dat nu floreert) en ondernemingen die zich voornamelijk op de binnen landse markt richten, deugt vol gens Van Aardenne niet. „In fei te houdt die redenering in dat zich tussen de verschillende sec toren van het bedrijfsleven in ons land waterdichte schotten bevinden, waardoor onderlinge dwarsverbanden in het geheel niet zouden bestaan. Dat is ech ter een volstrekt verkeerde voor stelling van zaken". Van Aardenne meent trouwens dat er al een evenwichtige verdeling is gegeven aan de maatregelen die zowel het bedrijfsleven als de werknemers enige verlichting van de lasten (belastingen en so ciale premies) moeten bezorgen. Deze lastendruk wordt dit jaar 1,3 procent (van het nationale in komen) lichter. „De helft komt terecht bij het bedrijfsleven en de andere helft bij de burgers in de vorm van lagere sociale pre- Voorzitter mr C. van Veen van het VNO voorziet dat de Nederland se afhankelijkheid van het bui tenland in de komende jaren eer der zal toe- dan afnemen. Daarbij denkt hij niet alleen aan een toe name van de export, maar ook aan investeringen in buitenland se vestigingen en het aangaan van samenwerkingsverbanden ofwel joint-ventures. Uw eigen thuisbioscoop voor f21." per dag 1 VIDEOFILM 2i50 m Mm h per dag Nieuwe Beestenmarkt 22 Leiden Telefoon: 071-149347. De Westduitse minister van bui tenlandse zaken Genscher vindt dat er eerst moet worden geke-- ken in hoeverre het gat met be zuinigingen kan worden vermin derd. De Nederlandse staatsse cretaris Van Eekelen (buiten landse zaken) heeft hiertoe enke le voorstellen gedaan. De EG-lid- staten gaan de mogelijkheden nu bestuderen. Door de afwijzende Duitse opstel ling konden de bewindslieden van buitenlandse zaken gisteren geen besluit nemen over het voorstel van de Europese Com missie om een deel van het gat met geleend geld te financieren. Het zou de eerste keer zijn dat de EG geld leent om de uitgaven te dekken. Nederland staat aarzelend tegen over een lening aan Brussel. Mi nister Ruding van financiën voelt er bijzonder weinig voor. Staatssecretaris Van Eekelen verdedigde gisteren in Brussel echter een 'mengvorm' van ge deeltelijk bezuinigen en gedeel telijk lenen. Nederland meent dat er op de EG-landbouwuitga- ven van ruim 42 miljard nog wel een bedrag tussen de 625 miljoen en 1,2 miljard gulden te bezuini gen is. Nederland wil in elk geval niet te snel tot een lening beslui ten omdat dit, aldus Van Eeke len, de druk om te bezuinigen zou wegnemen. Van Eekelen is er van overtuigd dat het tekort op de EG-begro- ting voor dit jaar kan worden te ruggebracht. Daarvoor heeft hij de volgende suggesties gedaan: het versneld innen van de pro- duktieheffingen op suiker, het verminderen van de export van suiker uit de Gemeenschap, het niet uitgeven van geld voor een versnelde afzet van zuivelpro- dukten en rundvlees, een voor zichtig destilatiebeleid in de wijnsector en zuinigheid be trachten in de groente- en fruit sector. Daarop gaat men nu stu deren. Van de Franse Raadvoorzitter, Claude Cheysson, kwam het voorstel om de uitgaven nauwge zetter in de gaten te houden. Eis jaar tegen Meesmeester' DEN HAAG Een jaar gevange nisstraf waarvan drie maanden voorwaardelijk eiste de officier van justitie vanochtend tegen de 64-jarige eigenaar van een groot aantal slagerijen in de Haagse re gio. Als voormalig lid van de raad van bestuur van het Vleeschmees- ters-concern pleegde hij volgens de officier valsheid in geschrifte en deed hij valse aangifte van vleesimporten uit niet-EG-lan- den. Op die manier verrijkte het slagersconcern zich met een be drag van rond 40 miljoen gulden. Officier van justitie mr. Den Os zei vanochtend dat de Hagenaar, die op het ogenblik in België woont, leiding heeft gegeven aan de frauduleuze handelingen en daar zelfs prat op ging. De verdachte was op een gegeven ogenblik in het bezit van veertig procent van de aandelen van het Vleeschmeestersconcern. Eenmaal per maand zou er vol gens Cheysson gerapporteerd moeten worden hoe het er nu met de Europese uitgaven bij staat. Deetman wil 'middenschool' 1985 invoeren DEN HAAG (ANP) - Minister Deetman (onderwijs en weten schappen) wil, dat er volgend jaar augustus kan worden begon nen met de invoering van het voortgezet basisonderwijs, een variant op de middenschool. Hij heeft de organisaties van leer krachten, schoolbesturen en ou ders voorgesteld nog vóór de zo mervakantie een principe-ak koord over deze vorm van onder wijs te sluiten. De onderwijsvak organisaties (ABOP, KOV en PCO) alsmede het Nederlands Genootschap van Leraren heb ben gezegd daartoe bereid te zijn. KOV-bestuurster Joke Roovers zei vanochtend dat Deetman spoe dig met een voorlopige notitie over het ontwikkelingsbeleid en een wetsvoorstel zal komen. De organisaties zullen daarover op 24 mei nader worden geïnfor meerd. Als de betrokkenen het eens zijn met de voorstellen, denkt Deetman in december zijn definitieve plannen voor het voortgezet basisonderwijs op ta fel te leggen, aldus mevrouw Roovers. BRUSSEL (GPD/ANP) - De Bondsrepubliek Duitsland weigert de Europese Gemeenschap geld te lenen om het financiële gat op de begroting van dit jaar, van 5,8 mil jard gulden, gedeeltelijk op te vullen. Ook Groot-Brit- tannië voelt niet veel voor een lening aan de EG. De vergoedingen voor leden van de gemeen teraad zouden vol gens minister Rietkerk (binnen landse zaken) zonder veel bezwaar met tien procent kunnen worden gekort. Daarmee zouden deze le den mooi in de pas lopen met de kortingen zoals die ook zijn en wor den toegepast op de bezoldiging van ambtenaren. De vereniging van CDA-bestuurders in den lande, een niet onbelangrijke club, heeft hierover in Den Haag aan de bel getrokken bij de eigen fractie van de Tweede Kamer. Het ziet er namelijk naar uit dat deze partij wel oren heeft naar dit voor stel van de minister, terwijl de an dere partijen er in dit stadium toe neigen de ministeriële voornemens af te wijzen. De minister wekt ten onrechte de in druk dat hij wil handelen volgens het adagium gelijke monniken, ge lijke kappen. Met het argument dat iedereen een stapje terug moet doen, komen nu dus de raadsleden aan de beurt. Maar daarbij verliest de minister wel uit het oog dat de positie van ambtenaren en raadsle den nogal verschilt, om het maar zacht uit te drukken. Waar de ene groep een wettelijk omschreven rechtspositie heeft, met een salaris, vakantiegeld, pensioen enzovoort en zo verder, daar is de andere groep bezig met een soort liefde werk oud papier ten behoeve van de democratie. Er zullen heus wel leden van ge meenteraden rondlopen die hun werk zien als een opstapje naar el ders, als wethouder, kamerlid of burgemeester, maar voorlopig zijn duizenden medeburgers dag in dag uit, en niet te vergeten 's avonds, druk in de weer om de democratie, juist ook op plaatselijk niveau, ge stalte geven en zodoende te onder steunen en te versterken. Zij doen dit met een niet aflatende inzet, die gepaard gaat met veel persoonlijke opofferingen en tegen werkelijk mi nimale vergoedingen. Het geeft daarom geen pas onze plaatselijke volksvertegenwoordi gers af te knijpen, omdat zij, gedre ven door hun idealen, hun belang rijke werk toch wel zullen voortzet ten. Daar komt bij dat gemeente raadsleden het doorgaans moeten opnemen tegen een zeer fatsoen lijk gehonoreerd college van burge meester en wethouders, dat zich omringd weet door een schare van toegewijde en deskundige ambte naren, die ook bepaald geen ar moedzaaiers zijn. Het klinkt mooi, dat een politiek sys teem zijn kracht en vitaliteit kan be houden dankzij een subtiel samen spel van 'countervailing powers', van krachten die elkaar in een on derlinge wedijver uiteindelijk goed in evenwicht houden. Maar op ge meentelijk niveau is dat moeilijk vol te houden. Menig lid van de raad zal het gevoel kennen dat hij, staande voor het algemeen belang zoals hij dat ziet, een ongelijke strijd voert. Er bestaat weliswaar de mogelijkheid van zogenaamde steunfracties, waarvoor de raadsleden een ver goeding ontvangen, maar de prak tijk van alledag blijft dat de leden van een gemeenteraad tot over hun oren in het werk zitten, zeker bij de grotere gemeenten.' Het voornemen van Rietkerk is niet alleen maar een slag in het gezicht van onze gekozen vertegenwoordi gers, het is schadelijk voor de de mocratie en derhalve volstrekt ver werpelijk. SCHIEDAM (ANP) - Een 37-jarige man heeft vanochtend de vriend van zijn ex-echtgenote in haar woning te Schiedam met geweerschoten om het leven gebracht. Daarna meldde de man zich telefonisch bij de poli tie. Volgens de politie is de man vermoedelijk uit jaloezie tot zijn daad gekomen. Zijn ex-vrouw kon na behandeling van een schampschot in het ziekenhuis naar huis terugkeren. definitief abonnement. Noteer mij voor een kwartaalabonnement (163.10); vóór het abonnement ingaat, ontvang ik de krant 2 weken gratis

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 1