c y Instorten orgelmarkt veel te lang ontkend WIEL contactlenzen, das pas fijn. van der Kerkleden vragen herziening synodebesluit 'Eminent' in Bodegraven ten gronde aan eigen optimisme Hulp aan de Sahel schiet het doel voorbij Over plaatsing kruisraketten DINSDAG 15 MEI 1984 Varia ADVERTENTIE Driemaal overleefde Emi nent in Bodegraven een financiële crisis, maar nimmer werd daarbij ge wag gemaakt van een in stortende markt en altijd werd de orgelfabriek de hand boven het hoofd gehouden. Verliezen zijn in het verleden steeds toegeschreven aan ande re oorzaken: de leeg stand van het kantoren complex in Waddinx- veen, de hoge rente stand, de late levering van een chip en de over schakeling op minder ar beidsintensieve orgels. Met de verkoop en vooral de ex port zou het echter steeds be ter gaan, ook al omdat Euro- pa's grootste orgelfabriek op het punt stond de Amerikaan se markt de veroveren. Zelfs in het laatste personeelsbulletin nu, een maand later nog steeds niet verwijderd van het prikbord - presteerde de di rectie het nog een 'groter marktaandeel' te melden, ook al ging dat paradoxaal genoeg gepaard met het aankondigen van ontslagen. Ditmaal geloofde niemand nog in de optimistische verhalen van de zoveelste directeur, J.B. Wolters. De bank niet, de werknemers niet en zeker de overheid niet. Te laat, zo blijkt nu, zijn maatregelen getroffen om de steeds smallere basis te versterken. Eminent speelt zijn laatste akkoorden onder leiding van een bewindvoerder met de toepasselijke naam Slot; de sluiting is een feit. Welvarend Het ziet er allemaal nog welva rend uit in Bodegraven. Een fraai fabriekscomplex, op het parkeerterrein enkele automo bielen uit de duurdere mid denklasse. Uiterlijke schijn, want het zijn niet de klanten die in de rij staan. Het zijn lie den die de orgelfabriek een laatste rekening komen pre senteren. De ogenschijnlijke luxe herinnert slechts pijnlijk aan de tijden van weleer, toen Eminent onder de leiding van de gebroeders Vreeken op groeide van een klein familie bedrijf tot Europees marktlei der en de foute gok op een nog rijkere toekomst werd geno men. door Wim Fortuyn Van de 270 werknemers, op een enkeling zoals de telefoniste na, geen spoor. Zij zitten thuis, gelaten wachtend op wat ko men gaat. Anderhalf jaar lang hebben ze drie procent van hun netto-loon acht ton bij elkaar - ingeleverd in de hoop op betere tijden. Ze komen niet. De ww wacht en van dat uitgeleende geld zien het personeel waarschijnlijk niets meer terug, zoals ook de overheidsmiljoenen die in het bedrijf zijn gestoken nimmer meer boven tafel zullen ko men. Eminent Electronics blaast zijn laatste tonen uit. Failliet. Eerdere saneringen, waarmee 20 miljoen was ge moeid en waarbij het perso neelsbestand al werd gehal veerd, hebben de reddingsmo gelijkheden volledig uitgeput. Niemand die nog een cent in het bedrijf wil steken, ook al heeft directeur Wolters de schijn lang opgehouden. Politieke druk "Vergeet het maar", zegt Ton Tesser, voorzitter van de on dernemingsraad. "Wolters is al maanden bezig financiers te zoeken. Anderhalfjaar geleden konden we met politieke druk nog net genoeg geld uit Den Haag lospeuteren, maar nu is geen enkele partij nog bereid over de brug te komen, zeker de overheid niet". "Er zit al zoveel geleend kapitaal in Eminent. Acht miljoen uit Den Haag, een miljoen van de werknemers (destijds voorge schoten door de gemeente Bo degraven, maar inmiddels voor tachtig procent terugbetaald via inhoudingen op het salaris - red.), een miljoen van de ge meente Waddinxveen en ook nog 2,3 miljoen van aandeel houders. Nee, we hebben ons al bij de sluiting neergelegd". In het afgelopen najaar - dat is bij uitstek de tijd van verkoop en moet zeker een derde van de omzet worden binnenge sleept - bleven de cijfers tien tot vijftien procent achter bij de begroting. In de maanden daarop ging het allesbehalve beter met als gevolg dat huis bankier Amro krediet zou moeten verschaffen boven de zelfgetrokken rode streep. "En dat doen we niet. Er zijn grenzen en die zijn bij Eminent bereikt. Er is sprake van een constante verliezenstroom. Jammer, maar je kunt er niet geld in blijven pompen. Dan hebben we zo weer een RSV", zo luidt de simpele verklaring vanuit het Amsterdamse hoofdkantoor, waar men zich overigens dient te bedenken dat Amro zich behoorlijk heeft ingedekt tegen een faillisse ment door claims op voorra den en gebouwen. Ineenstorting Complete ineenstorting van de orgelmarkt, zo erkent direc teur J.B. Wolters nu als oor zaak van het debécle. En inder daad, een omzetdaling van 50 procent is niet kinderachtig voor een bedrijf, dat zich ooit instelde op een omzetverdub beling en dus in een veel te ruim pak steekt. Van 20.000 niet naar 40.000 maar daarente gen naar 8000 orgels per jaar; van zestig miljoen naar een be grote omzet van dertig miljoen gulden die bij lange na niet wordt gehaald. Lang, te lang is verzwegen dat het met de verkoop van orgels helemaal niet zo goed ging. "Vroeger gingen ze als kren tenbollen de deur uit", meldt desgevraagd de Leidse orgel- en pianohandelaar Brijnen, die zijn orgelafdeling inmiddels heeft geliquideerd. "Op de eer ste aankopen is flink verdiend. Maar in 1981, toen het op inrui len aankwam, was de grap er al af'. De eerste crisis kwam voor Emi nent in het najaar 1980. Toen trokken de banken voor de eer ste maal aan de noodrem. Maar de gebroeders Vreeken wilden toen nog niets weten van een inkrimping of een inzakkende markt. Natuurlijk, de economi sche achteruitgang deed zich toen al wel gelden, maar "de omzet ligt dankzij de toene mende export hoger dan die van vorig jaar", wisten de Vreekens te melden. De pro blemen lagen toen bij de ont wikkeling van een chip, zo'n elektronische wonderschake- ling die voor een moderne 'be sturing' van de orgels zou moe ten zorgen. Miljoenenstrop Siemens zag geen kans het appa raat te ontwikkelen. De Ameri kaanse gigant ITT wel, maar die kwam een half jaar later dan verwacht aandragen met het gevraagde stukje elektroni ca, dat tot overmaat van ramp niet geschikt bleek voor mas- sa-produktie. Gevolg was niet alleen vertraging in de produk- tie en overschrijding van het bankkrediet door oplopende voorraden. Vooruitlopend op de ontwikkelingen had Emi nent al een handelsorganisatie opgezet in de Verenigde Sta ten, waar de orgelmarkt met die nieuwe chip moest worden opengebroken. Dat plan viel in duigen, een miljoenenstrop. Over de omzet evenwel nog steeds geen klachten van di rectiezijde. Wel was er een an dere last, die steeds zwaarder op de schouders van het be drijf begon te drukken: het in 1976 gebouwde complex in Waddinxveen, waar de pro- duktie van het houtwerk ge schiedt. De gebroeders Vree ken hadden zich daarbij niet beperkt tot een fabriekshal, maar bouwden er een comple te vleugel met kantoren aan vast, die niet te verhuren bleek. Het eigen vermogen van zo'n veertig miljoen maakte zo plaats voor steeds grotere ver liezen, ook door de stijging van de rente in die jaren. Ontslagen en het afstoten van de Waddinxveense onroerend- goedlast door middel van een sterfhuisconstructie bleken uiteindelijk toch onvermijde lijk: eind 1982 kon de orgelfa briek dankzij offers van perso neel en overheden met 380 werknemers verder onder een nieuwe naam (Eminent Elec tronics bv) en een nieuwe di recteur (Van Mierlo, tijdelijk door de banken bij Eminent geparachuteerd, later opge volgd door Wolters). Nationale schande De toenmalige directeur Van Mierlo zei anderhalf jaar gele den dat sluiting van Eminent een 'nationale schande' en een 'grote verarming' zou zijn. On der invloed van die opgewekte verhalen kwam er toen een grootscheepse reddingsopera tie op gang, waaraan overhe den en werknemers een forse bijdrage leverden. Want het be drijf zelf was eigenlijk kernge zond, zo heette het. Maar nog geen half jaar vielen er opnieuw vielen er honderd ontslagen, die volgens Wolters te maken hadden met de intro- duktie van arbeidsbesparende micro-elektronica en een ver schuiving in de markt naar goedkopere, minder arbeidsin tensieve orgels. In feite was toen al duidelijk dat tegenvallende verkoopcijfers, dus aanhoudende verliezen, de werkelijke oorzaak waren. Nog duidelijker bleek dat uit de po gingen het werk en de risico's te spreiden door te gaan 'klus sen' voor andere fabrikanten, zoals Sony. Een die op zichzelf 'boven verwachting' is ge slaagd, aldus Wolters, maar die te laat kwam om nog redding te brengen. Toch presteerde Wolters het nog om in april 1984, bij het presen teren van alweer een sane ringsplan, te gewagen van een groeiend marktaandeel op or- gelgebied. "Flauwekul", zo verwijst Ton Tesser ze nu naar de prullenbak. "Een groter marktaandeel, wat zegt dat nou als er nauwelijks meer een markt is. Je wordt wel een beetje gallisch van die verha len. We hebben ons toch een beetje bij de neus laten nemen. We wisten wel dat die verkoop cijfers altijd wat te mooi zijn weergegeven, maar vooral die Amerikaanse plannen zijn ons altijd onduidelijk gebleven. We hebben er alles aan gedaan de juiste gegeven boven tafel te krijgen. Maar dan krijg je weer een pak papier met allemaal managementkreten over cash flow en weet ik wat. Daar moet je dan maar uit wijs zien te worden. Eigenlijk hebben we pas vorige week begrepen dat Amerika definitief is mislukt". maar dan wel van een ANVC-contactlensspecialist Nieuwe Rijn 62 Leiden - 071-124108 LONDEN (IPS) De Westerse hulp voot de zwaar door droogte ge troffen Sahellanden moet gron dig worden herzien. Dat schrijft de Britse hulporganisatie Oxfam in een vorige week verschenen rapport. Volgens Oxfam is de af gelopen tien jaar meer dan 22 miljard gulden agrarische- en voedselhulp gezonden naar deze streek ten zuiden van de Sahara. Met name de situatie voor de ar me boeren is daardoor alleen maar verslechterd, aldus de Brit ten. De Westerse organisaties hebben steeds een combinatie van directe voedselhulp en steun voor de ont wikkeling van de landbouw ge zonden. De hulp had in alle ge vallen tot doel de boeren in de Sa- hel zelf hun voedsel te laten pro duceren. Maar in de praktijk blijkt deze agrarische politiek de bestaande ongelijkheid tussen rijk en arm in die landen te ver groten en de afhankelijkheid van de verkoop van exportgewassen te bevorderen. Volgens het rapport, 'Droogte en de Sahel: waarom de armen het meeste lijden', veronderstellen Westerse hulporganisaties ten on rechte, dat er een groot voedselte kort is in de Sahel. De Oxfam-stu- die wijst uit, dat er inderdaad te weinig voedsel is, maar dat de Westerse schattingen schromelijk overdreven zijn. Het is eerder een probleem van distributie dan van produktie. Als voorbeeld noemt Oxfam de situatie in Bo- ven-Volta vorig seizoen. In het zuiden van dat Sahelland maakte men zich zorgen over de lage prijs van de gierst vanwege de overvloedige aanbod op de markt terwijl de oogst in het dro ge noorden praktisch nihil was. Velen stierven als gevolg van de honger. In veel landen is de verdeling van de oogst over het hele gebied niet geregeld. Als voedsel wel wordt getransporteerd, blijken de ste den voorrang te hebben en ver geet men de bewoners van hulp behoevende plattelandsstreken. Als daar op de markt wel eten te koop is, hebben de arme boeren en nomaden vaak helemaal geen geld meer om voedsel aan te schaffen. De nu al jaren aanhou dende droogte heeft velen van hen gedwongen hun voorraden, land en vee te verkopen. De rijkeren hebben de goede land bouwgrond overgenomen. Zij profiteren dan ook het meest van de Westerse hulp voor de ontwik keling van de landbouw, die vooral gericht is op verhoging van de produktiviteit aldus Ox fam. De van regen- of rivierwater af hankelijke sorghum- of gierstoog- sten voor eigen gebruik maken plaats voor gewassen die uitslui tend voor de export worden ge teeld, een aanzienlijke oogst ople veren en geld in het laatje bren gen. De rijkere boeren hebben weinig belang bij verbouw van voedsel voor Sahelbewoners. Als voorbeeld noemt het Oxfam- rapport de teelt van katoen en pinda's in Mali. In de periode 1967-1972 kampte Mali met enor me droogte. Het land produceer de desalniettemin in die jaren 70 procent meer pinda's, het voor naamste exportgewas. De ka- toenproduktie verviervoudigde in die periode. De hulp die was bedoeld voor het verbouwen van eigen voedsel ging bijna geheel op aan de ontwikkeling van deze exportprodukten. De uitermate ongunstige weersomstandighe den in die jaren leek daardoor to taal geen invloed te hebben op de ze met bevloeiing verbouwde ex portgewassen. Voor de arme boeren en nomaden is deze uitwerking van de land- bouwhulp niet motiverend. Men is noodgedwongen aangewezen op de overgebleven arme land bouwgrond met nog minder kans op een redelijke oogst die voor ei gen gebruik bestemd is. Volgens de Oxfam-studie stoppen Westerse hulporganisaties en re geringen hun kop in het zand voor de problemen. Men wil het ernstig falen van de gekozen strategie niet onder ogen zien, al dus Oxfam. De organisatie wijst als voorbeeld op de noodhulp, die de voedselorganisatie van de VN, FAO, dit jaar heeft gevraagd voor de Sahel: een recordbedrag van een miljoen ton voedsel. De Britten geloven, dat alleen di rect gezonden hulp aan hulpbe hoevende boeren en herders er voor zorgt dat de produktie voor eigen behoefte wordt ontwikkeld. Alleen deze boeren hebben vol doende kijk op de eigen situatie om de landbouw in de Sahel zo danig te veranderen, dat zij de volgende droogteperiode kunnen overleven. Maar zij hebben daar wel steun bij nodig, aldus Ox fam. Tegelijkertijd zouden organisaties van dorpelingen de opslag van voedsel moeten organiseren. Dat moet efficiënter en doorzichtiger gebeuren dan de overheid nu doet in enkele landen, aldus de Oxfam-studie. De Britten noe men daarbij het gedeeltelijke succesverhaal van coöperaties in Boven-Volta. Met geld van bui tenlandse vrijwilligers konden arme plattelandsbewoners uit het Noorden zuidwaarts reizen om daar voedsel in te kopen. De gewassen werden later voor rede lijke prijzen thuis weer verkocht. Het Oxfam-rapport over de voed selhulp aan de Sahel is het eerste in een serie over de gevolgen van droogte in arme streken. De hulp organisatie heeft soortgelijke on derzoeken over de Hoorn van Afrika en Noordoost-Brazilië op haar programma staan. Bij de gereformeerde synode zijn tot nu toe ruim 70 verzoe ken binnengekomen om het besluit van 7 maart tegen plaat sing van kruisraketten in Ne derland te herzien. Dat deelde een kerkelijke woordvoerder desgevraagd mee. Op 7 maart vroeg de synode (met 55 tegen 18 stemmen) haar be stuur, regering en parlement 'te manen om af te zien van el ke nieuwe stap in de nucleaire wedloop, waaronder het plaat sen van kruisraketten'. Vele kerkleden zijn het daarmee niet eens. Het Interkerkelijk Comité Tweezijdige Ontwape ning (Icto) stelde een stan daardformulier op, waarmee een verzoek tot revisie kon worden ingediend. Nogal wat kerkleden hebben van dat for mulier gebruik gemaakt. De synode bepaalt, wat er met zulke verzoeken gaat gebeu ren. Zij kan ze zelf behandelen of ze doorgeven aan de volgen de synode. Het in behandeling nemen van een verzoek tot re visie moet de instemming heb ben van tweederde van het aantal synodeleden. Beroepen. Hervormde Kerk: beroepen te Krimpen aan de Ussel (buitengewone wijkge- meente, deelwerk) P. Koeman Rijssen, te Rotterdam (voor ziekenhuis- en gemeentewerk, beide in deeltijd) J. G. Kooren Rotterdam-Zuid; aangenomen naar Bilthoven H. A. Wisman Den Burg (Texel); bedankt voor Onstwedde L. Schaap Schoonhoven, voor Menaldum A. J. de Bue Nijverdal. Gereformeerde Kerken: aange nomen naar Vinkeveen kandi daat A. van der Wal Kerkdriel, naar Nieuw-Amsterdam J. J. Sonneveld Maasland; bedankt voor Lunteren R. Hassefras Maasdijk. Gereformeerde Kerken Vrijge maakt: beroepen te Assen H. van den Berg Hoek. Gereformeerde Gemeenten: be dankt voor Benthuizen A. Hoogerland Dirksland, voor Terneuzen L. Blok Nunspeet. Overleden. In Kampen is, 68 jaar oud, professor drs. H. J. Schilder plotseling overleden. Van 1952 tot 1981 was hij hoog leraar in de wetenschap van het Oude Testament aan de theologische hogeschool van de Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt. Luthersen De generale kerkelijke verga dering van de Evangelisch-Lu- therse Kerk - in Amsterdam bijeen heeft besloten, een motie van dominee J. P. Stoep- ker (Zaandam) tegen plaatsing van kruisraketten niet in be handeling te nemen. Niet dat de vergadering het met de strekking van de motie oneens zou zijn - de motie werd dan ook niet verworpen -, maar de meerderheid meende, dat ze nu niet nóg eens een uitspraak moest doen. De vorige had ve len al pijn gedaan, zo werd ge zegd. Vooral mr. T. R. Seinstra vertolk te dat standpunt. Hij wees op de 'noodsignalen' uit de hoek van de krijgsmachtpredikan ten. "Niet alleen beroepsmili tairen verkeren in gewetens nood, ook dienstplichtigen hebben het moeilijk". Gratie. De Generale Diakonale Raad van de Nederlandse Her vormde Kerk vraagt in een te legram aan de Zuidafrikaanse regering gratie voor de zwarte Zuidafrikaan Meiesela Benja min Moloise, die is ter dood veroordeeld wegens moord op een politie-agent. Er wordt aan getwijfeld, of Mo loise de moord kan hebben ge pleegd. Hij miste daarvoor de training. Maar hij heeft de moord wel bekend, een beken tenis echter tijdens eenzame opsluiting, toen hij geen con tact met een advocaat mocht hebben. Ook bij de Verenigde Naties zijn bezwaren tegen het doodvonnis gerezen. Servatius. Niet Sint Willibror- dus is de eerste christelijke prediker op Nederlands grond gebied geweest, zoals vaak ten onrechte wordt voorgesteld, maar Sint Servatius. Daarop wees aartsbisschop Simonis tijdens een eucharistieviering in Maastricht ter herdenking van Servatius' sterfdag, 1600 jaar geleden. Hij was niet al leen de eerste verkondiger maar ook de eerste bisschop van Nederland. 'De paus en de bisschoppen", zei Simonis, "hebben met alle gelovigen de plicht om, naar het voorbeeld van Servatius, te luisteren naar de stem van het evangelie". God en politiek. De theologe professor Luise Schottroff uit Mainz vindt een slagzin als 'God is vóór een werkweek van 35 uur' helemaal niet godslas terlijk. Ze zei dat op een 'poli tiek avondgebed' in Frankfort. "Met algemene uitspraken zo als 'De kerk moet solidair zijn met mensen zonder werk' pro beert de kerk zich alleen maar te drukken". Vrouwen. "Vrouwelijke pries ters zouden in alles hun man nelijke collega's overtreffen, omdat de vrouw haar bood schap kan laten doordringen tot in de wortels van ieders be staan. Wat hun hele instelling betreft zijn vrouwen dan ook veel meer geschikt voor het priesterschap dan mannen". (Moeder Teresa van Calcutta deze week in een interview).

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 11