Conferentie over Namibië mislukt Libië wil weg uit Tsjaad Zelfs geen slotverldaring T amil-ontvoerders herhalen ultimatum Filippijnen massaal naar de stemlokalen Jongerenmars België loopt uit op geweld Surinaamse beweging opgericht Duarte met steun CIA officieel president MAANDAG 14 MEI 1984 LUSAKA (Rtr./DPA) - De conferentie over de onafhankelijkheid van Namibië, die sinds vrijdag in de Zambiaanse hoofdstad Lusaka werd gehouden, is gisteren geëindigd zonder dat er resultaten zijn geboekt. De Zambiaanse president, Keneth Kaunda, verklaarde tegenover verslaggevers dat de afgevaardigden er zelfs niet in zijn ge slaagd een slotcommuniqué op te stellen. Buitenland JERUZALEM (GPD/UPI) - Rab- bijn Levinger, één van de leiders van het Israëlische Goesh Emoe- niem (Blok der Gelovigen), is gis teravond gearresteerd. Hij wordt verdacht van medeplichtigheid aan terreurdaden door de joodse ondergrondse terreurbeweging. Naar het schijnt was Levinger de man die de terroristen zijn zegen gaf voor zij op pad gingen. Levin ger was de afgelopen dagen al uitvoerig verhoord. Zondag was hij niet aanwezig bij een gesprek dat leiders van Goesh Emoeniem hadden met premier Shamir. De rabbijn werd op dat moment door de politie verhoord. Bij het gesprek met Shamir distan- De conferentie in Lusaka werd bij gewoond door vertegenwoordi gers van de Namibische bevrij dingsbeweging SWAPO en zes interne partijen van Namibië die zijn verenigd in de MPC, de ;r-partijenconferentie. Een De administrateur-generaal van Namibië, Willie van Niekerk, verklaarde na afloop van de bij eenkomst dat de conferentie haar doel weliswaar niet heeft bereikt, maar dat er volgens hem toch vooruitgang is geboekt. van de doelstellingen van de con- Volgens verschillende conferentie- ferentie was de SWAPO MPC dichter bij elkaar te bren gen. Het belangrijkste agendapunt had betrekking op de uitvoering van de resolutie van de Verenigde Naties die voorziet in onafhanke lijkheid voor Namibië, dat al vele jaren tegen de wil van de Ver enigde Naties door Zuid-Afrika wordt bestuurd. Kaunda zei de afgevaardigden dat hij de gesprekken moeilijk maar nuttig vond en voegde eraan toe dat de contacten tussen de ver schillende partijen zouden moe ten worden voortgezet. Hij kon echter niet zeggen of de onder handelingen inderdaad voort gang zullen vinden. deelnemers waren de belangrijk ste twistpunten de kwestie van een wapenstilstand tussen de SWAPO en de in Namibië gesta tioneerde Zuidafrikaanse troe pen, en de Zuidafrikaanse eis tot terugtrekking van de Cubaanse troepen uit Angola. SWAPO-lei- der had op de conferentie ver klaard dat zijn beweging bereid was tot een onmiddellijke wa penstilstand, maar Zuid-Afrika liet weten dat een wapenstil stand niet nodig is, omdat beide partijen zich officieel niet in oor log bevinden. President Kaunda van Zambia verklaarde zich tij dens de conferentie fel tegen voorstellen van de MPC te ko men tot wijziging van de VN-re- solutie (435), waarin met name wordt gevraagd om terugtrek king van de Zuidafrikaanse troe pen in Namibië en algemene ver kiezingen onder toezicht van de VN. De resolutie was volgens' Kaunda onderwerp van „harde" discussie. Een SWAPO-woord- voerder concludeerde na afloop dat de conferentie de onafhanke lijkheid van Namibië niet dich terbij heeft gebracht. tieerden de leiders van Goesh Emoeniem zich van de terreur, maar wezen premier Shamir er op dat naar hun mening de on toereikende veiligheidsmaatre gelen van het leger in de bezette gebieden om de kolonisten te be schermen de ware achtergrond is van de terreur. Levinger, die in Kiriat Arba woont, bij Hebron, is de afgelopen da gen de voornaamste woordvoer der geweest van dat deel van de kolonisten op de Westoever dat begrip heeft opgebracht voor de terreur en zich er niet geheel van heeft gedistantieerd. Evenals mi nister van wetenschapszaken Neeman van de extremistische Techiapartij staat Levinger op Rabbijn gepakt verdacht van joodse terreur het standpunt dat onderscheid gemaakt moet worden tegen aan slagen op onschuldige Arabieren en schuldige Arabieren. Tot de laatste categorie behoren de Pa lestijnse burgemeesters op wie vier jaar geleden een aanslag werd gepleegd. Goesh Emoeniem is de drijvende kracht van de nederzettingenbe weging. Een extremistische reli gieuze organisatie die de vesti ging van een joodse staat in het hele bijbelse land als een godde lijk gebod ziet. De afgelopen tien jaar is Goesh Emoeniem een machtige lobby geweest voor de zaak van de nederzettingen, met grote invloed op de regering. In de ogen van het establishment vertegenwoordigt Goesh Emoe niem een zionistisch ideaal van pioniers dat in fel contrast staat met de huidige materialistische tendens in de Israëlische samen leving. Kaping De Israëlische commissie van on derzoek heeft onlangs een lijk schouwing laten uitvoeren op de lichamen van twee van de vier Palestijnen die vorige maand tij dens de ontzetting van een ge kaapte bus om het leven kwa men. Dit hebben de media in Is raël zondag gemeld. De twee Palestijnen maakten deel uit van een commando dat vori ge maand in Tel Aviv een Israëli sche bus kaapte. Aan de bezet ting werd in de Gaza-strook een einde gemaakt door het Israëli sche leger. Bij die actie kwamen één vrouwelijke passagier en twee kapers om het leven. De overige twee kapers stierven vol gens de officiële berichten op weg naar een ziekenhuis. Na het verschijnen van een foto waarop een persoon te zien was die door het leger werd afge voerd, en die door de moeder van een van de kapers als haar zoon werd geïdentificeerd, rees er in Israël twyfel aan de officiële ver sie van het gebeurde. In de bui tenlandse pers werd vervolgens gesuggereerd dat twee kapers zonder vorm van proces zijn geë xecuteerd. Onder druk van de publieke opinie kondigde minister Arens twee weken geleden een officieel on derzoek aan. COLOMBO (UPI) - Guerrillastrij ders van een afscheidingsbewe ging op Sri Lanka hebben zon dag opnieuw gedreigd een ont voerd Amerikaans echtpaar te doden. De groepering van Ta mils eist voor maandagmiddag plaatselijke tijd de vrijlating van twintig gevangen Tamil-opstan- delingen en een losgeld van 2 miljoen dollar in goud. Stanley Allen (36) en zijn vrouw (30) werden afgelopen donder dag uit hun huis in Jaffna, in het noorden van Sri Lanka, ont voerd. Allen werkt voor een Amerikaanse firma die een wa terproject uitvoert dat door de VS wordt bekostigd. Volgens de ontvoerders daarentegen werkt het echtpaar voor de Amerikaan se inlichtingendienst CIA. De ontvoerders zijn van mening dat er talrijke CIA-agenten zitten in het noorden van Sri Lanka, waar het vorig jaar juli tot botsingen kwam tussen Tamils en het le ger. Amerikaanse agenten zou- Olietanker uit Koeweit getroffen door raket BAHREIN (Reuter) - Een met 76.000 ton olie geladen tanker van een rederij uit Koeweit is gis terochtend in de Perzische Golf door een raket van een onbekend gevechtsvliegtuig getroffen. De schade was gering en onder de 27 bemanningsleden vielen geen slachtoffers. De 55.454 ton metende tanker Umm Casbah was op weg van Koeweit naar Groot-Brittannie. Volgens de eigenaar was het schip buiten de door Irak inge stelde 'oorlogszone' toen het midscheeps werd getroffen. De gezagvoerder had gemeld dat er geen brand was ontstaan en dat zijn schip ook niet lek was ge raakt. Men had het vliegtuig dat de raket afvuurde niet kunnen identificeren. Irak heeft enige tijd geleden ge waarschuwd dat het alle schepen zal aanvallen die zich in de oor logszone bevinden. Sinds 25 april zijn in de Golf twee Saoedi- sche tankers door Irak zwaar be schadigd. Saoedi-Arabië en Koe weit zijn belangrijke financiers van Irak, dat een slepende oorlog met Iran voert. Maar de Saoe- diërs hebben gezegd dat zij wat betreft de scheepvaart in het oor logsgebied, dat in het noorden van de Perzische golf is gelegen, geen onderscheid zullen maken. Marineschip gezonken na explosie HENDAYE (AFP) - Nabij de ha venplaats Guipozcoa is een Spaans marineschip vanmorgen vroeg gezonken, nadat zich aan boord een explosie had voorge daan, aldus havenfUnctionaris- sen in de nabijgelegen Franse plaats Hendaye. Het was een krachtige explosie. De mogelijkheid van een aan; wordt niet uitgesloten. Eén de opvarenden is gedood. den zich bezighouden met het verzamelen van informatie en het maken van foto's voor de re gering van Sri Lanka, aldus een brief van de ontvoerders die is toegespeeld aan het Amerikaan se persbureau UPI. Kort na de ontvoering heeft de re gering van Sri Lanka de paar honderd buitenlanders in de noordelijke provinciehoofdstad Jaffna dringend geadviseerd een veilig heenkomen te zoeken. Het gebied wordt bewoond door Ta mils, die in het verre verleden uit India naar Sri Lanka kwamen. Zij streven naar een eigen staat in het noorden van Sri Lanka. In de afgelopen jaren is het herhaal delijk tot bloedige botsingen ge komen tussen de Tamils, die een minderheid vormen, en de ande re bevolkingsgroep, de Singale- De regering van Sri Lanka heeft maandag aangeboden met de guerrillastrijders te onderhande len over de vrijlating van het Amerikaanse echtpaar. MANILA (ANP/Rtr./UPI) - Filip pijnse regeringsfunctionaris sen hebben vandaag melding gemaakt van een grote op komst in de parlementsverkie zingen. Leden van de boycot beweging voorspellen echter dat de opkomst slechts vijftig procent zal bedragen. Overi gens is ook al vroeg melding gemaakt van onregelmatighe den. Kiezers in de hoofdstad en afge legen gebieden verklaarden te genover verslaggevers dat zij schendingen van de verkie zingscode hadden geconsta teerd, zoals de aanwezigheid van gewapende militairen en campagnefunctionarissen in de stembureaus. Zij zeiden ook dat sommige kiezers hun naam niet op de kieslijsten konden vinden en dat de inkt waarin de vinger moet worden ge doopt om twee keer stemmen te voorkomen, gemakkelijk is af te Een militaire woordvoerder in Legaspi zei dat in twee dorpen van het district niet kon wor den gestemd, omdat gewapen de mannen hadden bevolen de stembureaus te sluiten. Militai re autoriteiten in de zuidelijke stad Cotabato verklaarden dat gewapende mannen zes stem bussen uit twee steden in het gebied hadden meegenomen. In de noordelijke stad Tugue- garao maakten leden van de beweging voor vrije verkiezin gen (Namfrel) melding van „massale" onregelmatigheden. Namfrel-vertegenwoordigers zeiden dat in de nabijgelegen stad Bugnay, 80 procent van de kiezers al was gedwongen zon dag te stemmen, voordat de stembureaus vandaag open gingen. Politici van de opposi tie en leden van de Namfrel in Manila noemden de sfeer in sommige stembureaus „ge spannen" en voorspelden ge welddaden na sluiting van de stembureaus. In totaal 25 miljoen kiesgerech tigden kunnen vandaag 183 parlementsleden kiezen. Meer dan 300.000 militairen en poli tiemannen zijn in staat van pa raatheid gebracht. In het Rizal-park in hartje Ma nila werd op 27 maart de cam pagne geopend voor de parle mentsverkiezingen, die van daag plaatsvinden. Gisteren, een dag na de officiële beëindi ging van de campagne, werd er opnieuw een verkiezingsbij eenkomst gehouden. Maar met één groot verschil. De bijeen komst van 27 maart was een vurig pleidooi voor deelne ming aan de verkiezingen, die van gisteren was dat zeker niet. De aanwezigen wisten name lijk een ding zeker. Zij stem men vandaag niet, zij boycot ten de verkiezingen. Op dinsdag 27 maart begon de regerende KBL-partij („Bewe ging voor een nieuwe maat schappij") haar campagne. De KBL, waarvan president Fer dinand Marcos de voorzitter is, heeft kennelijk geld noch moeite bespaard om een zo groot mogelijke menigte bij een te krijgen. Navraag leerde President Marcos en zijn vrouw Imelda brengen hun stem uit. dat veel aanwezigen zoge naamd de transportkosten ver goed hadden gekregen. Zij „vingen" 20 tot 50 peso (1 peso is 16 cent), terwijl een busreis hooguit 2 peso kost, en de nog meer populaire jeepneys maar 25 centavos, een kwart peso. Voor Filipijnse begrippen werd dus met geld gesmeten (foto AP) en het was niet vreemd dat de KBL die dag niet te klagen had over de opkomst. Gisteren lag dat in veel opzich ten anders. Volgens schattin gen waren er 10.000 mensen. Geen slechte opkomst als je er van kunt uitgaan dat zij niets betaald kregen, zo zei een PARIJS (AFP/RTR) - De Libische leider, kolonel Moammar Gadda fi, heeft de Franse president Francois Mitterrand voorstellen gedaan over de terugtrekking van de Libische troepen uit Tsjaad. Dit heeft de Franse mi nister voor Europese aangele genheden, Roland Dumas, zon dagavond meegedeeld. De minister, die in opdracht van Mitterrand vertrouwelijke be sprekingen had gevoerd in Libië, omschreef de voorstellen van Gaddafi als belangrijke nieuwe stappen, die een opening zouden kunnen maken naar een norma lere situatie in Tsjaad. De Libi sche voorstellen hebben betrek king op een gelijktijdige terug trekking van Franse en Libische troepen onder toezicht van een internationale organisatie, bij voorbeeld de Organisatie voor Afrikaanse Eenheid. Een belang- Vredesdemonstratie en doden bij gevechten in Beiroet BEIROET (RTR/AFP) - Na een nacht van hevige gevechten tus sen christelijke en islamitische strijdgroepen in de Libanese hoofdstad Beiroet, is daar gister ochtend de rust weer terugge keerd. Bij de gevechten kwamen zeker 18 mensen om het leven en raakten minstens 70 anderen ge wond. Het uitbreken van de be schietingen op woonwijken in West- en Oost-Beiroet werd door waarnemers in verband gebracht met onenigheid over het opper bevel van de strijdkrachten. De jongste gevechten in Beiroet waren de hevigste sinds vorig weekeinde toen meer dan 20 mensen omkwamen en 100 ande ren werden gewond. Moslim West-Beiroet en de zuidelijke wijken van de stad hadden het meest te lijden van de beschie tingen van zaterdagnacht. Vijf tien van de 18 doden vielen in West- en Zuid-Beiroet. Ook drie soldaten van de troepenschei dingsmacht langs de zogeheten „groene lijn" raakten gewond. De gevechten braken zaterdag uit kort nadat in Beiroet enkele hon derden kinderen een vredesmars hadden gehouden. Verkleed als engelen of geblinddoekt liepen de kinderen door de belangrijk ste winkelstraat van Beiroet. Het was Libanons eerste vredesmars. Kranten in Beiroet schreven het verbreken van het staakt-het-vu- ren toe aan meningsverschillen binnen de nieuw gevormde rege ring van nationale eenheid van premier Rashid Karami. De ge schillen zouden gaan over de herstructurering van het leger, een van de partijen in de burger oorlog. De strijdgroepen van Druzen en shii'tische moslims in West-bei- roet willen dat het opperbevel in handen komt van een collectief van zes commandanten, die de BRUSSEL (ANP) - Een mars van meer dan tienduizend jongeren die gisteren in Brussel werd ge houden is uitgelopen op forse ongeregeldheden. Charges van de rijkswacht hebben daar een eind aan gemaakt. Twee politie wagens werden omgeworpen en belangrijkste religieuze groepe ringen van Libanon vertegen woordigen. De rechtse christelij ke ministers, wier strijdgroepen zij aan zij vechten met het leger, willen dat er niets fundamen teels wordt veranderd: het com mando moet in handen blijven van de maronitische christenen. Druzen-leider Walid Joumblatt on derstreepte de broosheid van de regering van nationale eenheid door in een vraaggesprek te ver klaren dat de nieuwe regering slechts een mogelijkheid bood om een wapenstilstand te berei ken, die één maand of zes maan den stand kan houden. Joumblatt, nu minister van publie ke werken, transport en toeris me, zei dat zijn deelneming aan het kabinet niet betekende dat zijn Progressief Socialistische Partij (PSP) de legitimiteit er kent van president Amin Ge- mayel of de gewapende strijd heeft opgegeven. „Als er niet spoedig, zeer spoedig, een wa penstilstand wordt gesloten dan betekent dat het einde van Liba non", zo voegde hij er aan toe. (foto AP) in brand gestoxen. De rijkswacht gebruikte traangas en waterka nonnen om de jongeren uiteen te drijven en zowel bij de rijks wacht als bij de betogers vielen gewonden. Minstens tien men sen werden naar ziekenhuizen gebracht en een tiental betogers is gearresteerd. Groepjes beto gers brachten de Hitlergroet. Dat alles was het uit de hand gelo pen slot van een door een 70-tal Belgische organisaties georgani seerde .jongerenmars voor werk". In verscheidene plaatsen in België waren er de afgelopen week al van zulke marsen gehou den. Sommigen van de deelne mers daaraan waren zondag te voet naar Brussel gekomen. Op een van de Brusselse stations was een aantal uit Kortrijk af komstige jongeren al door de rijkswacht opgepikt, omdat ze zonder te betalen de trein had den genomen. In Brussel dwong de rijkswacht hen alsnog kaar tjes te kopen. De bijeenkomst begon op het Brusselse Rogier- plein. Vandaar werd naar de An- derlechtsepoort gemarcheerd, waar men een aantal eisen for muleerde zoals recht op arbeid voor jongeren, een verkorting van de arbeidstijd tot 32 uur per week (om meer werkgelegenheid te scheppen) en een minimale werkloosheidsuitkering van 19.000 frank per maand (ruim 1.000 gulden). Momenteel ligt die minimumuitkering op zo'n 600 gulden per maand. ter. Libië heeft Groot-Brittannië en de Verenigde Staten er zondag van beschuldigd steun te verlenen aan „terroristische activiteiten", zowel binnen als buiten het ei gen grondgebied. De beschuldi ging stond in een verklaring van het officiële Libische persbureau JANA. De Britten worden er onder meer van beschuldigd betrokken te zyn bij het verlenen van steun aan „terroristische elementen in Groot-Brittannië, die subversie ve en terroristische acties binnen en buiten Libië moeten uitvoe ren", aldus de verklaring van JA- NA. De Amerikanen worden van ongeveer dezelfde vergrijpen be schuldigd, alleen het huisvesten van „terroristen" bleef achterwe ge. Hoewel JANA geen verdere bij zonderheden meldde, wordt aan genomen dat de Libische be schuldigingen verband houden met de mislukte aanslag op de Libische leider Moammar Gad dafi, vorige week dinsdag. Het persbureau heeft ook gemeld dat de leider van de gewapende groep die de aanslag heeft uitge voerd, zaterdag is gedood toen hij probeerde aan zijn arrestaitie te ontkomen. Tienduizenden daklozen na aardbeving in Italië ROME (GPD) - In het aardbe- vingsgebied van Midden-Italië is het aantal daklozen opgelopen tot over de 22.000 ten gevolge van de reeks nieuwe schokken van afgelopen vrijdag. Duizen den woningen, die ook bij de aardbeving van vorige week maandag al schade hadden opge lopen, moesten vrijdag overhaast worden ontruimd. Van de ruim 11.000 gebouwen die tot nu toe door de technici van de Italiaanse burgerbescherming werden gecontroleerd, zijn er 8500 onveilig verklaard. Het aan tal onbewoonbaar verklaarde woningen bedroeg bijna 7000. De meeste daklozen konden wor den ondergebracht in de 2300 ca ravans en de 3000 tenten die in de loop van de week naar het rampgebied werden vervoerd. Op verschillende plaatsen echter moesten honderden mensen de koude regenachtige nachten nog in auto's of in de open lucht doorbrengen. De hulpverlening, die ditmaal al snel op gang kwam, wordt ge coördineerd door de minister van burgerbescherming, Guisep- pe Zamberletti. Hij deed na de zware aardbevingen van Friuli en Napels als regeringscommis saris grote ervaring op. De omvang van de aardbeving van vorige week is veel minder ern stig: de vijf slachtoffers die tot nu toe werden gemeld zijn allen van de schrik omgekomen. Nie mand is door instortende gebou wen getroffen. Ook de materiële schade is geringer dan in de twee vorige gevallen, maar loopt niet temin in de miljoenen guldens. DEN HAAG/PARAMARIBO (ANP) - In Suriname is tijdens een officiële bijeenkomst de een heidsbeweging 'Stanvaste' opge richt. Volgens waarnemers wa ren daarvoor zaterdag zo'n 3000 mensen naar het militaire kamp getogen nabij het vliegveld De Zanderij. Tot bestuursleden van Stanvaste werden gekozen legerleider Bou- terse (voorzitter) en de officieren Bhagwandas (penningmeester) en Boereveen (secretaris). Deze leidden de beweging reeds sinds de proclamatie vorig jaar novem ber. Stanvaste moet worden gezien als een politieke beweging, aldus Bouterse, die herhaalde dat het niet gaat om een politieke partij. Volgens de legerleider is eenheid in Suriname nodig om de samen leving te bevrijden. Bouterse be steedde ook kort aandacht aan de economische situatie. Over de onderhandelingen met het Inter nationaal Monetaire Fonds (IMF) stelde hij dat sommige voorwaar den acceptabel zijn, maar dat het niet zo mag zijn dat het IMF be paalt wat er in Suriname moet gebeuren. Het is niet duidelijk hoeveel leden Stanvaste heeft. Waarnemers schatten het aantal op ongeveer 1.000. Het gaat onder meer om personen die actief zijn in de zo genoemde anti-interventiecomi- té's en de volksmobilisatie. Weer Franse kernproef WELLINGTON (Reuter/ AFP) - Frankrijk heeft zaterdag een on dergrondse kernproef genomen op het atol Mururoa in de Stille Oceaan. Seismologen in het Nieuwzeelandse Wellington heb ben dit vandaag gemeld. De proef, met een kracht van 50 kilo- ton, is de tweede Franse onder grondse kernproef in vijf dagen. De eerste proef had een kracht van 20 kiloton. De explosie van zaterdag was een van de krachtigste sinds de Fran sen in 1975 met hun ondergond- se proeven op Mururoa begon nen. De Franse regering heeft vo rig jaar gezegd dat de proefne- meingen voor onbepaalde tijd doorgaan, dit ondanks protesten uit de regio. De krachtigste on dergrondse kernexplosie op Mu ruroa dateert met 140 kiloton (140.000 ton TNT) van juli 1979. SAN SALVADOR (AFP/AP) - Na poleon Duarte is officieel uitge roepen tot winnaar van de zon dag gehouden presidentsverkie zingen in El Salvador. Volgens de uitslagen die de Cen trale Kiesraad heeft gepubli ceerd nadat alle stemmen waren geteld, kreeg Duarte, de kandi daat van de christen-democrati sche partij (PDC), 794.914 stem men (53,57 procent). Zijn rivaal majoor Roberto d'Aubuisson van de Republikeins-Nationalis tische Alliantie (ARENA) kreeg t)ou.005 stemmen (46,43 procent). Napoleon Duarte volgt op 1 juni Alvaro Magana op als staats hoofd van El Salvador. De Republikeinse Nationale Alliantie heeft de verkiezingen een farce genoemd en verklaard de uitslag niet te zullen accepte ren. Dit weekeinde werd bekend dat de CIA met een bedrag van 1.4 miljoen dollar twee politieke partijen (die van Duarte en de na tionale verzoeningspartij van Guerrero) heeft gesteund om te voorkomen dat D'Aubuisson werd gekozen.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 7