actief in I vrije tijd 'Ziet het er professioneel uit of niet?' Omroep Rijnland het voor eerst op radio en televisie Telefonische hulpdienst zoekt nog naar ander onderkomen Grote demonstratie tegen kruisraketten Vrouw uit water Oude Rijn gered OMROEP RIJNLAND RECTIFICATIE MAANDAG 14 MEI 1984 LEIDEN - Een bewoner van een pand aan de Oude Rijn heeft za terdagmiddag een 53-jarige Leid- se vrouw het leven gered door haar uit het water van de Oude Rijn te halen. De vrouw was tengevolge van een epilepsie-aanval met haar bood schappentas in water gevallen. De bewoner van een nabijgele gen pand zag het ongeval vanuit zijn woning gebeuren en reageer de kordaat door de vrouw na te springen. Het lukte hem de vrouw uit het water te redden. De Leidse is voor onderzoek over gebracht naar het acade misch ziekenhuis. C. Sweris overleden LEIDERDORP/LEIDEN - Direc teur C. Sweris van het dakpan nen- en schoorsteenbedrijf De Ridder in Leiderdorp is zaterdag overleden. Hij is 82 jaar gewor den. Sweris heeft veel betekent voor het bedrijfsleven in Leiden en omgeving. Vele jaren is hij lid geweest van de Kamer van Koophandel. Namens de Kamer is hij tot 1982 voorzitter geweest van de Commissie Ontgronnin- gen. Tot voor een jaar geleden was hij ook nog voorzitter van de Com missie voor de Bedrijfstechni- sche School (BTS) aan de Von dellaan. Ook hierin was hij door de Kamer benoemd. Vanaf de oprichting van de BTS in 1957 heeft hij zich op bestuurlijk niveau ingespannen voor de school. Daarom is BTS vorig jaar ook naar hem vernoemd. Sweris mocht toen zijn eigen naam, die thans op de voorgevel van het ge bouw prijkt, onthullen. LEIDEN - Een 17-jarige bromfiet ser is zaterdagmiddag gewond geraakt bij een aanrijding op het kruispunt Smaragdlaan/Saffier straat. De jongen verleende volgens de politie geen voorrang aan een personenauto, bestuurd door een 35-jarige Leidse. Bij de aanrij ding die daarvan het gevolg was liep de Leidenaar een gebroken linker sleutelbeen op. Een 18-ja- rige jongen die achterop de bromfiets zat kwam er van af met een pijnlijke schouder. LEIDEN - "Dit is de regionale Omroep Rijnland, live uit de studio aan de Breestraat". Dat klonk toch goed. Een nieuw geluid in de ether. Geen satelliet of piraat, geen pay-tv, maar de omroep voor Lei den en omstreken die zaterdag voor het eerst in de lucht was. Een experimentele uitzending, zowel op radio als televisie: met een beetje achter het nieuws, een tikkeltje vertrossing en een snufje Leidse Bluf. Vrijdagmiddag in een vertrek van de Boerhaavezalen werden de laatste voorbereidingen getrof fen. Waar eens de zieken en zwakken zich overgaven aan de onderzoekende handen van de medische wetenschap staan nu lichten, camera's en kronkelen vele meters kabel. Een zieken zaal omgetoverd tot studio. De gebrekkige huisvesting maakt duidelijk dat het lokale niveau boven iedere twijfel verheven is. Het enthousiasme van de lokale televisiemakers is er niet minder om. Integendeel het is een knus se aangelegenheid die er soms aan doet denken hoe het in de ja ren vijftig moet zijn toegegaan, toen 'tante Hannie' nog het beeldscherm vulde. Technisch is alles in kannen en kruiken. Bijna alle opnamen zijn gemaakt. Yvette Manders en Roel Zaadnoordijk, beide stu dent aan de school voor de jour nalistiek, praten in de 'studio' de items aan elkaar. "Afgelopen woensdag was koningin Beatrix in Noord wijk..." Even valt er een stilte. "Dat moet overnieuw". De band wordt geduldig terugge spoeld. Nog eens repeteren, een heleboel technisch gedoe, "test, test" klinkt het door de holle ruimte. Opnamen en monteren. Het zou tot zaterdagochtend vijf uur duren voordat de lokale tele visiemakers op één oor lagen. Zaterdag weer vroeg uit de veren. Om half elf worden in de Meren- wijk de allerlaatste opnamen ge schoten. Honderden luchtballon nen worden opgelaten ter gele genheid van het tienjarig bestaan van winkelcentrum De Koper molen. Nog even snel het plaatje kopen van Nena: '99 luftballons', dat is de perfecte achtergrond muziek. Meren wijk 's Middags om twee uur gaat de re gionale omroep voor Leiden en omstreken de eerste maal de lucht in. Het programma is dan alleen nog in de Leidse Meren- wijk te ontvangen, omdat de Stichting Kabelnet Merenwijk tien jaar bestaat. Bestuursleden van de regionale omroep en pro- door Jan Rijsdam grammamakers zitten ademloos rond de beeldbuis. Het begint. Yvette Manders roept "dag alle maal", geeft een programma overzicht en leidt de eerste re portage in waarin de Omroep Rijnland het nodige over zichzelf vertelt: hoe komt regionale radio en televisie tot stand? En wie moet dat betalen? De Leidse wethouder Fase laat nog eens weten niets te zien in een verho ging van het kabeltarief. Lokale radio en televisie moet in de toe komst worden betaald uit recla megelden, zo meent de wethou der. De bouw van een nieuw Leids poli tiebureau, de restauratie van kas teel Oud Poelgeest, de proble men rond de zandwinplas bij Valkenburg, musea uit de regio, het bloemencorso, onderwater- hockey en de voetbalwedstrijd Rijnsburgse Boys-Spakenburg passeren vervolgens de revue. "Ziet het er professioneel uit of niet", vraagt trotse 'omroepbaas' Joop Walenkamp, de voorzitter van Omroep Rijnland. Piraten Na de televisie uitzending snel op de fiets naar de Breestraat om de eerste radio-uitzending te kun nen bijwonen die vanuit een 'stu dio' bij de Stichting Welzijn rechtstreeks de lucht in gaat. "Wanneer doe je dat nog. Zo hard fietsen om naar de radio te kunnen luisteren", roept Walen kamp stevig doortrappend. Vast iets dat hij later aan zijn kinderen zal vertellen. "Hilversum 3 bestond nog niet", zingt Herman van Veen als we binnenkomen. Draaiboeken en kabels slingeren rond. Aan een tafel luisteren vier Leidse piraten belangstellend mee. Studio B, Centraal, Prodeo en Saint Tropez staan de Omroep Rijnland met raad en daad bij. "Zonder ons zou het misschien niet zijn door gegaan", vertelt Jan 'Centraal' met gepaste trots. "Ze moesten vanmorgen nog naar Vroom en Dreesmann om een paar steker- tjes te halen. Toen zijn wij bijge sprongen met technische appa ratuur". Het doet denken aan de VARA in haar vroege jaren toen de 'Ver- eeniging van Arbeiders-Radio- Amateurs' hardnekkig werd aan geduid met 'Van Armoe Ram melt Alles'. "Maar je hoeft hier niet met de zenuwen in je benen te zitten", zegt een piratenvrouw. "Je kunt met een gerust hart een plaatje draaien voor de luiste raars". Actueel Coördinator Joop Kamphuis (con sulent van de Stichting Welzijn) zegt: "De piraten hebben ons uit de brand geholpen. Dat is nou zo geweldig. Dat er allerlei mensen meehelpen. Studiehoofden van de universiteit, maar ook de pira ten. Dat zijn van die knoppen freaks hé, die verdoen hun tijd niet met vergaderen. Er zijn maar weinig maatschappelijke bewegingen aan te wijzen waarin zoveel verschillende mensen met elkaar samenwerken". Kamphuis vindt de muziek "een beetje sloom". 'Diggi Loo, Diggi Ley', klinkt uit de speakers. Even later wordt verslag gedaan van de acties tegen de kruisra ketten. Over de Breestraat trekt op hetzelfde moment één van de grootste demonstraties van Lei den en omgeving voorbij. Hoe actueel lokale radio kan zijn blijkt ook uit een interview met de nieuwbakken commissaris der koningin in Zuid-Holland, Schelto Patijn. 'Actualiteit staat voorop", zegt redacteur Pieter Maessen. "We hebben prachtig materiaal moeten laten liggen voor actuelere zaken. 5 koningin Beatrix in Noord- Robert Strijk sluit de radio-uitzen ding na precies een uur af: "Dit was een produktie van de Om roep Rijnland". Kamphuis proost op de volgende uitzen ding. De televisiemakers kijken vermoeid toe. Joop Walenkamp glundert. "Ik ben met een aantal mensen bestuurlijk bezig ge weest en dan gaat de praktijk een beetje aan je voorbij. Door wat ik nu heb gezien ben ik eigenlijk een beetje verrast. Ik vind het van een ongehoord hoge kwali teit. Je verwacht een beetje schokkende beelden. Maar, de gedachte dat er een stelletje ama teurs bezig zijn is hier in één klap gelogenstraft". "Waar ik ook zo trots op ben is dat het in de regio Leiden is gelukt in korte tijd en met beperkte middelen iets te realiseren, ter wijl ze in Den Haag nog steeds aan het modderen zijn", aldus Walenkamp. "In het Haagse kan men nog heel wat leren van klei ne broer Rijnland. Natuurlijk ho pen we in de toekomst te kunnen samenwerken". Tevredenheid ook bij de program mamakers. "Het is improviseren tot op het laatste moment. Maar de sfeer was uitstekend", zegt tv- presentatrice Yvette Manders. "We hebben samengewerkt op basis van gelijkwaardigheid", vult Joop Walenkamp aan. "Nie mand is iemands baas. Dat is heel goed gegaan". Het smeermiddel van het Hilver- sumse omroepbestel, de kijk- en luistercijfers, deert de regionale omroepbonzen nog niet. "De reacties op straat vind ik voorlo pig net zo belangrijk als een so ciologisch rapport", zegt Walen kamp. "Maar er is wel contact met de universiteit om de beoor deling van het publiek te peilen. Ben wel benieuwd naar de reac ties. We mogen niet alleen ons ei gen enthousiasme als criterium Vervolg Om tien uur zaterdagavond wordt het tv-programma herhaald en is het in vrijwel de hele Leidse re gio en de kust- en bollenstreek te volgen. Alleen Warmond blijft verstoken van tv-beelden. Van elf tot twaalf uur zendt de Om roep Rijnland opnieuw een ra-, dio-programma uit. Grotendeels hetzelfde als 's middags, maar omdat het weer rechtstreeks wordt gepresenteerd bevatte het programma ook actuele informa tie. Vast staat dat er op 26 mei opnieuw uitzendingen zullen zijn. Maar wat dan? "Het zou ontzettende, jammer als dit geen vervolg kreeg", zegt Joop Kamphuis. Be stuursleden en programmama kers zitten boordevol plannen. "Misschien kunnen we iets doen rond de Europese verkiezingen", oppert Walenkamp. "We huren een satelliet", klinkt het uit een andere hoek overmoedig. Duidelijk is dat de regionale om roep nu pas echt gaat beginnen. "We hebben de smaak te pakken gekregen". Kritiek op regio-gemeenten in jaarverslag LEIDEN - Ook in 1983 is er in ver gelijking met het jaar daarvoor vaker een beroep gedaan op de Telefonische Hulpdienst (THD). Het jaarverslag meldt weliswaar dat het aantal oproepen is ge daald, maar dat komt door een nieuw registratiesysteem. Meer gesprekken met één persoon ge durende een dienstperiode wer den als één oproep geboekt. Daar staat tegenover dat de vrijwilli ger vorig jaar 28,7 procent van de openingstijd in gesprek was, te genover 27,6 procent in 1982. Bij de THD werken drie beroeps krachten en zeventig vrijwilli gers die mensen in geestelijke nood telefonisch te woord staan. In het verslag van de THD wordt ook nog eens gewezen op het slechte onderkomen. Maar "in het jaar 1984 zijn we vastbesloten onze huisvestingproblemen op te lossen", aldus het verslag. "Vrijwilligers die zoveel tijd en persoonlijke inzet ten behoeve van anderen geven, hebben ten minste recht op adequate huis vesting". Onderhandelingen met gemeente en universiteit over een nieuwe huisvesting zijn gaande. Ook beklaagt de Telefonische Hulpdienst zich over de geringe subsidies die de gemeenten in de regio verstrekken. "Ondanks het feit dat de THD een goedkope voorziening in de eerste-lijnszorg is, is het totaal aan subsidies on toereikend". In het verslag zijn alle telefoontjes (10.293 oproepen) opgedeeld in verschillende problemen. Ruim een eenvijfde van de bellers klaagde over eenzaamheid. In vergelijking met '82 steeg het aantal telefoontjes betreffende seksuele problemen naar 15,5 (was 13,3). Er bleken in '83 min der mensen om informatie verle gen te zitten: 10,2 (was 11,8). Zo als er via de THD ook minder werd geklaagd over maatschap pelijke problemen: 5,6 (was 6,8). De Kinder- en jongerentelefoon kon voor vorig jaar een lichte stijging van het aantal gesprek- ken noteren, veertien om precies te zijn (637 reële gesprekken). In dat verband is vooral een stijging in het percentage van jongens waar te nemen. GALGEWATER. Het Galgewater is van morgenochtend zeven uur tot vrijdagavond zes uur ge stremd voor scheepvaartverkeer dat hoger is dan 2,50 meter. In deze periode wordt het boven deel van de Churchillbrug die in aanbouw is, aangevoerd en ge monteerd. Postzegels 'De Postzegelvrienden' houdt vandaag in de kantine van de HCG (ingang Vijf Meilaan) de maandelijkse ruil-, contact- en veilingavond. De zaal gaat om zeven uur open, de kavels kun nen om half acht worden be zichtigd. Inlichtingen: tel.: 765828. Duivensport Uitslagen wedvluchten uit St. Quentin. De Vriendenclub. In concours 882 duiven. 1,2,5 W. v.d. Kooy; 3, 8, 9 F.J. Compter; 4 Joh. Boelee; 6, 9 W. Vijlbrief; 7 gebr. v.d. Voorn. LPC. In concours 183 duiven. 1 L. v.d. Meer; 2, 6 A. Singeling; 3, 8 J. Staffeleu; 4 J.H. Pen; 5 W.L. Onstenk; 7,10 Schouten-Verha gen; 9 W. Siera. De Blauwkras. 1, 7, 10 A. van Holst; 2,4, 6 P. Landensbergen; 3, 5, 9 comb. Blom; 8 R. Ver hoogt. De Rijnklievers. In concours 299 duiven. 1 B. van Mil; 2 A. de Mey;3,5J. Kok; 4, 7,8,10J. v.d. Wal; 6, 9 J. Zevenhoven. Het Oosten. 1, 5, 8 H. Adali; 2, 3, 10 R. v.d. Nieuwendijk; 4, 6 J. Smit en zn.; 7 L. v.d. Nieuwen dijk; 9 T. van As en zn. De Reisduif. In concours 365 dui ven. 1, 3. 4 N. de Groot en zn.; 2 G. Jongbloed; 5, 6 Fokker-Van Leyden7 G. v.d. Tang; 8 W. Kop; 9 H. van Wezel10 A. Noordermeer. Fancy fair Op de Willem de Zwijgerschool, Willem de Zwijgerlaan 44, wordt woensdag de traditione- le fancy fair gehouden. Talrij ke attracties: een rommel markt, rad van avontuur, grabbelton, draaischijf, pop raden, verkoop tweedehands kleding, hengelen enz. Ope ningstijden: 's middags van twee tot vijf, 's avonds van half zeven tot negen uur. De op brengst is voor de aanschaf van apparatuur voor de school. Films In het museum voor volkenkun de, Steenstraat 1worden woensdagmiddag twee films vertoond. Om half drie 'Tijd perk van de Bizon' over de In dianen van Noord-Amerika en om drie uur 'Trobriand Cric ket' met Engels commentaar. Op de Trobriand eilanden (Oceanië) is het Engelse cricket veranderd in een ingewikkeld ritueel. Kinderfilms Het programma van de kinder filmmiddag woensdag in de Kapelzaal van het K&O-ge- bouw (Hazewindsteeg) bestaat uit vijf bekroonde tekenfilms en vier avonturen van 'het Mol letje en het Krekeltje', vooraf gegaan door een film met Charly Chaplin als brand weerman. Aanvang half drie. Hengelsport Hengelsportvereniging Zaalberg hield haar derde wedstrijd in de polders van Roelofar ends veen. Uitslag: 1 J.J.W. van Went jr. 27 stuks-528 cm.; 2 P. v.d. Vaart 26-507; 3 J. Slierings 13-360; 5 H. v.d. Linden 12-264; 5 J. van Zeist 6-113; W. Hille- brand, H. van Bemmel en W. Roest vingen niets. Inbraakpreventie et dienstencentrum Binnenstad/ Zeéheldenwijk wijdt donder dag een ochtend aan inbraak preventie, waarbij een verte genwoordiger van het Bureau Voorlichting Voorkoming Mis drijven een lezing zal houden en de dia-serie 'Marijke en Gijs' wordt vertoond. Verder is er schriftelijke informatie be schikbaar. De bijeenkomst, in gebouw 'Ons Eiland' aan de Kortenaerstraat, begint om tien uur en is bestemd voor 55- plussers. Jongerensoos De Jongerenbeweging (voorheen KWJ) houdt donderdag een soosavond voor schoolverla ters, werkende en werkloze jon geren in haar onderkomen aan de Koppenhinksteeg. Aan vang: half negen. Inlichtingen: tel. 121139. Saxofonist bestolen LEIDEN - De saxofonist Hans Dulfer, die zaterdag voor een op treden in Leiden was, is voor 5000 gulden aan apparatuur kwijtgeraakt. De apparatuur werd gestolen uit zijn auto die geparkeerd stond op het Rapenburg. De politie vermoedt dat de autosleutels uit de kleding van Dulfer gehaald tijdens een optreden in de socië teit van de jongerenvereniging Augustinus. LEIDEN - Een 20-jarige Leidse mi litair is zaterdagnacht gewond op straat aangetroffen. De man bleek volgens de politie even te voren in de Breestraat een fietser omver te hebben gelopen en zon der zich daar om te bekommeren te zijn doorgelopen. De fietser bekommerde zich even later wel om de militair door hem een flink pak slaag te geven. De Lei denaar liep daarbij een gebroken neus en enkele afgebroken tan den op. Hij moest door de eerste hulpdienst naar het ziekenhuis worden vervoerd. Wordt lid van 10,- giro 785358 t.n.v. Omroep Rijnland te Leiden Een deel van de ongeveer 2500 demonstranten, in optocht op de Blauwpoortsbrug. (foto Holvast) LEIDEN - Demonstranten hebben zaterdagmiddag ook in Leiden mas saal geprotesteerd tegen de plaatsing van kruisraketten op Nederland se bodem. Naar schatting 2500 mensen uit Leiden en uit omliggende gemeenten liepen, gewapend met vele spandoeken, mee in een demonstratieve tocht door de Leidse binnenstad. Het werd één van de grootste demon straties die ooit in Leiden en omgeving is gehóuden. Op het stadhuisplein werden de demonstranten toegesproken door het PvdA-gemeenteraadslid mevrouw Fallaux, door T. Van Duin, namens het 'Platvorm Kruisraketten Nee' en door het Tweede-Kamerlid me vrouw Wessel-Tuinstra (D'66). Zij riep de demonstranten op het CDA tot aan de behandeling van de kwestie in het parlement te blijven be stoken met de overtuiging dat de kruisraketten er in ons land niet mogen komen. Van het stadhuisplein liepen de demonstranten naar het gesloten Ko ninklijk Nederlands Leger- en Wapenmuseum Generaal Hoefer aan de Plesmanlaan. Daar werd een act opgevoerd met meegebracht wapen tuig. Van het museum trokken de demonstranten naar de Burcht waar een slotmanifestatie werd gehouden. Daar werden de demonstranten nog eens toegesproken door de historicus D. de Boer en werden optredens verzorgd door onder meer een acrobatengroep. De Leidse Sleutelgaten brachten als uitsmijter het lied 'Bezoekt u toch Europa, zolang het nog kan' ten gehore. De demonstratie vormde de regionale afsluiting van de actieweek tegen de kruisraketten. Bij het legermuseum werd demonstratief'wapentuig' uitgestald. In de gemeenteadvertentie van vrijdag j.l. staat de vol gende gemeenteraadsverga dering aangekondigd voor maandag 15 mei. Dit moet zijn: dinsdag 15 mei.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 3