Slinkende lijst woningzoekenden in Voorschoten Vredesweek met 'incidentjes' Fietsdag minder in trek Knelpunten aan de kaak gesteld Circus in Zoeterwoude PAGINA.2 Stad en rand MAANDAG 14 MEI 1984 STREEK - De actieweek tegen de kruisraketten, die zaterdag officieel werd afgesloten, is volgens de vredesgroepen in de gemeenten rond Leiden succesvol verlopen. In Zoeter- woude kreeg de actieweek een onverwacht droevig slot: in de nacht van zaterdag op zondag werden vier van de zes borden 'kernwapenvrije gemeente', die donderdag aan de gemeen te waren aangeboden, door on bekenden van de officiële plaatsnaamborden afgesloopt. De publieke belangstelling voor de activiteiten wordt door ie dereen als tamelijk groot be stempeld. Peter van der Meer van de groep Leiderdorp voor vrede zegt 'niet ontevreden' te zijn over de belangstelling voor de discussie-avond in het gemeentehuis en de activitei ten in de speciale vredestent in Kernwapenvrije borden in Zoeterwoude gesloopt het Houtkamppark. "We heb ben veel sympathie bij de be volking ontmoet", zégt hij. Ook Corry Wouters van de Zoeterwoudse vredesgroep en Patrice Friedrich uit Oegst- geest zijn tevreden over de ge toonde belangstelling. De actieweek heeft twee inciden ten gekend. De eerste was woensdag in Leiderdorp. Daar bracht de vredesgroep 150 an jers naar het Elisabeth-zieken- huis, voor elke kamer één. Vol gens vredesactivist Anton Hel- mich weigerde de portier in eerste instantie de bloemen in ontvangst te nemen en op de kamers (elke bloem was met een kaartje geadresseerd aan een kamer) te bezorgen. Het Elisabeth-ziekenhuis stelt zich volgens een woordvoerder op het standpunt dat men een neutrale instelling is en dus aan geen enkele actie mede werking moet verlenen. "Want aan welke actie je ook deel neemt, je hebt toch altijd voor- en tegenstanders", aldus de woordvoerder. De vredesgroep weigerde echter de bloemen mee terug te ne men. Toen ze er 's avonds nog stonden, werd besloten ze maar in een vaas in de hal te zetten. Dat leidde echter tot zo veel protesten van patiënten en personeel, dat alsnog werd besloten de bloemen ook daar weg te halen en - van hun kaar tjes ontdaan - op verschillende plaatsen elders in het zieken huis neer te zetten. Peter van der Meer van de Leiderdorpse vredesgroep noemt het erg jammer 'dat zo'n onschuldige actie als het aanbieden van een bloemetje kennelijk niet eens kon in het ziekenhuis'. Vernield In Zoeterwoude zijn in de nacht van zaterdag op zondag vier borden met het opschrift 'kernwapenvrije gemeente' vernield. De Zoeterwoudse ge meenteraad heeft al een paar jaar geleden een motie aange- larin de gemeente kemwapenvrij wordt ver klaard, maar ze besloot om fi nanciële redenen geen borden met 'kernwapenvrije gemeen te' onder de officiële plaats naamborden aan te brengen. Ter gelegenheid van de actie week bood de vredesgroep het gemeentebestuur donderdag één 'echt' bord en vijf zelfge maakte borden met dit op schrift aan. De borden werden daarna allemaal aan een plaats naambord bevestigd. Behalve het 'officiële' bord aan de Dirk van Santhorstraat bleken ook de zelfgemaakte borden aan de Nieuweweg, de Dokter Kort- mannstraat en de Hoge Rijn dijk vernield of verdwenen. De vredesgroep heeft er geen idee van wie verantwoordelijk is (zijn) voor deze vernielingen, zegt Corry Wouters. VOORSCHOTEN - Voor het eerst in zes jaar zal in Voorschoten de lijst van woningzoekenden korter worden. PvdA/PPR-wet- houder J. van Leeuwen (openbare werken, wo ningbouw en economi sche zaken) verwacht dat aan het einde van het jaar maar liefst 150 personen zijn afgevoerd van de lijst, die nu nog melding maakt van 1250 'zoekenden'. Extra activiteiten in de bouwwe reld hebben gezorgd voor deze ontwikkeling. Vorig jaar zette deze al in: het aantal bouwaan vragen steeg met maar liefst 27 procent en de totale bouwkosten verdubbelden bijna. "Voorscho ten stijgt hierdoor duidelijk uit boven de landelijke trend. Het gonst van de bouwactiviteiten in het dorp", jubelt het onlangs ver schenen jaarrapport van bouw en woningtoezicht. Deze stijging wordt veroorzaakt doordat in de vrije sector zeer veel wordt gebouwd. Onder de 191 woningen die 1 januari 1984 in aanbouw waren, bevonden zich maar liefst 79 vrije-sector woningen. De wethouder ver baast zich niet over deze cijfers: "Ook toen in de hele regio de bouw op zijn gat lag, werden in Voorschoten nog volop vrije sec tor-woningen gebouwd". Hij heeft hier een simpele verkla ring voor: Voorschoten bevindt zich in het midden van de Rand stad en heeft een prachtige oude kern. Bovendien liggen oude bossen, duinen en polders bin nen handbereik. Ook waterspor ters kunnen hier hun hart opha- *en- Van alles wat De wethouder houdt er echter niet van de schijnwerpers teveel te richten op de vrije sector. "Voor alle categorieën wordt er wat ge bouwd: goedkope koopwonin gen, betaalbare huurwoningen en ook woningwetwoningen", zegt hij. Het aantal gebouwde woningwetbouwwoningen valt echter tegen, zo staat in het jaarverslag. Van Leeuwen gaat direct in de aanval. Hij legt de schuld voor de tegenvallende woningwet-productie bij het rijk, die de subsidies moet toekennen voor deze woningen. De laatste tijd kunnen de subsidies moei lijk riant worden genoemd. Toch wordt nog deze zomer in Noord-Hofland een opmerkelijk woningwet-project afgerond: dan worden 88 woningen voor al leenstaanden en tweepersoons huishoudens (AT-eenheden) op geleverd. Van Leeuwen vindt het project bijzonder belangrijk: "de lijst van woningzoekenden be staat voor een groot deel uit jon ge stelletjes en alleenstaande jongeren. Je zou zelfs van een prop kunnen spreken, omdat het in '78 nog rustig was op de markt: toen telde Voorschoten ZOETERWOUDE - Nadat het de afgelopen dagen Voorschoten heeft aangedaan komt Circus Piste morgen en woensdag naar Zoeterwoude. Het slaat zijn ten ten morgen op bij sportterrein Haasbroek in Zoeterwoude- dorp. Morgen is er een voorstel ling om kwart over vier. Woens dag kunnen circusliefhebbers vanaf kwart over drie aan hun trekken komen. Circus Piste is een klein Neder lands circus, dat een speciaal jeugdprogramma brengt. Op het programma staan nummers met diverse dieren, clowns, acroba ten, jongleurs, goochelaars en trapezewerkers. nog slechts 300 woningzoeken den". "Voorschoten zou dan ook graag meer AT-eenheden willen bou wen", verklapt hij. "Daar kun je de mensen direct mee helpen. Het is plezieriger dan wanneer je er op moet vertrouwen dat het doorstromen goed verloopt". Volgens hem is nog maar de vraag of de Voorschotenaren die in een wat goedkopere huurwo ning wonen massaal bereid zijn deze te verlaten en in te ruilen voor een koopwoning. Op deze manier de weg vrij ma kend voor 'beginners' of mensen die hun ruime woning willen in ruilen voor een wat kleinere wooneenheid. Deze laatste cate gorie bestaat met name uit jong- bejaarden: 50-plussers die hun huis te groot vinden omdat hun kinderen het huis uit zijn. Voor deze mensen worden overigens dit jaar tien woningen gebouwd. Doorstroming Hoe belangrijk een goede doorstro ming is, blijkt volgens de be stuurder uit de cijfers. "Zestig a zeventig procent van de Voor- schotense woningen wordt be volkt door één of tweepersoons huishoudens", doceert hij. "In Adegeest zijn straten waar per huis minder dan twee mensen wonen. Sinds 1969 is de bevol king niet of nauwelijks gestegen. De 1.000 woningen die we in die tijd hebben gebouwd, zijn ge bouwd om de gezinsverdunning op te vangen". Deze woningen zijn voornamelijk gebouwd in de wijken Noord- Hofland en Bijdorp. Beide nieuwbouwwijken zijn voor het grootste deel gereed: in Noord- Hofland staan nu reeds 1700 wo ningen; er komen er nog hooguit 500 bij. Ook in Bijdorp "loopt het af'. De gemeente staat nu voor de keus groene plekjes in het dorp op te vullen of een grote nieuwe bouw locatie aan te wijzen. Alles wijst er op dat de gemeente kiest voor de laatste variant. In de vergade ring van de commissie voor fi nanciën maakten verschillende raadsleden duidelijk weinig te voelen voor het aanpakken van de groenstroken in de wijken. LEIDEN - Overleden: D.M. Moget (1907) vrl. geh. gew. met G.A.P. Huijs- kes, J.H. Kerkhof (1929) man, R.E. Huisinga (1960) man, P B. in 't Veld (1921) vrl. echtg. van W.P. van Oeve- ren, F.J. de Vos (1935) man, J. de Goe de (1925) man, J. Regeer (1912) man. J. Buiten (1940) vrl. echtg. van AA. Bezuijen, R. Scholten (1900) man, A. Groeneveld (1898) vrl. geh. gew. met J. Zwaan, C. Vooijs (1970) man, N.J. van Doorn (1899) vrl. geh. gew. met B. Blankenstein, W.H.J. Andrée Wiltens (1939) vrl. echtg. van C.G.J. Kouyzer, A. Louwrier (1911) man, H. van Bie zen (1917) man, H.J. van Velzen (1911) man, M.A. Scharenberg (1910) vrl. geh. gew. met PJ.L. Heederik, D.C. Droogh (1978) man, L. van Tilburg (1890) man, B A. de Waal (1904) vrl. echtg. van B. Meidam, E. Fried (1899) vrl. geh. gew. met S. Barug, A. Lepe laar (1900) vrl. geh. gew. met P. Rijs- bergen, P. Verheul (1934) man, E.C. van Leeuwen (1904) vrl. geh. gew. met H.J. Koevoet, G. Verhoeff (1887) vrl. geh. gew. met P.H. Muller, G.A. Cor- nelisse (1945) man, R. Massaar (1911) man, W.F. van der Meer (1898) vrl. geh. gew. met T.F.G. Westerveld, J Maas (1906) man. P.M. Kreuger (1946) vrl. geh. gew. met P.J.M. Zandvliet, D.L. Penseel (1910) man, H. Regeer (1891) vrl. geh. gew. met J. den Oude, A.M. Hardjosemito (1951) vrl. echtg. van G.V. Vigelandzoon. LEIDEN - Gehuwd: R.N.J. Thijssen en J. Rijsbergen, J. Spies en M.A.E. Braxhoven, N.A.H. Verjiaar en M.C.A. Neefs. T. Lamers én J. van Rossum. R. Klooster en C.G.P. Loos, R.H.M. Berghout en B.C. Snijder. D.J. zv. A.J. Beddow-Haisma, Pieter J. zv. J.C. Schut-Verhoog, Angelique G. dv. A.J.J.P. van den Berg-Van Noort, Eefje dv. A. Cohen-Jansen Overleden: E.Ch. Schlebaum (84), E.L Slot-Stok (81). E.J.M. Clavaux (62). D Hofman (85). A C. Walderev. Van Peil (63). A.F. de Haan wv. De Jongh (88) Ook wethouder Van Leeuwen is geen voorstander van het vol bouwen van de kleine plekjes: "Wanneer je een kleine bouwput hebt, worden de huizen naar ver houding duurder". Een grote wijk is veel goedkoper, zo be dacht de gemeente reeds jaren geleden. Ambtenaren kregen dan ook de opdracht plannen uit te werken voor de nieuwbouw wijk Starrenburgh. Deze wijk moet ruwweg komen tussen de Veurseweg, Bijdorp, de Vliet en Peppellaan. De ambtenaren zijn bijna klaar met het opstellen van het bestem mingsplan voor de wijk. Binnen kort krijgen B en W de plannen onder ogen en stellen ze een ad vies op. Volgende maand buigen de raadsleden zich erover. Als al les meezit kan aan over enkele ja ren worden begonnen met de bouw. STREEK - De landelijke fietsdag van de ANWB heeft zaterdag in Leiden en omstreken aanmerke lijk minder deelnemers getrokken dan vorig jaar Volgens een woordvoerster van het ANWB-kan- toor in Leiden is het aantal deelnemers dit jaar minder dan de helft geweest. In Leiden zijn 1280 mensen bij molen 'De Valk' op de fiets gestapt om van daar af naar de omliggende gemeenten te fietsen. Vorig jaar waren dat er nog 4000. De oorzaak van de verminderde belangstelling is niet helemaal duidelijk. Er stond zaterdag wel een koude harde wind en het was ook de afsluit- dag van de vredesweek. Misschien dat een aantal mensen daardoor niet is gaan fietsen. De afname van belangstelling voor deze elfde fiets- happening van de ANWB is niet specifiek voor de Leidse regio. Over het hele land lag de belangstel ling lager dan voorgaande jaren. (foto Holvast) WASSENAAR - Tegelijk met de nieuwe bibliotheek aan de Lui- felbaan heeft wethouder Coche- ret de la Morinière zaterdagmid dag de tentoonstelling 'Wasse naar en zijn omgeving' geopend. Deze expositie is in het kader van de Kulturele Weken samen gesteld door Wassenaarse archi tectenbureaus. Deze opvallende tentoonstelling heeft twee func ties. Enerzijds willen de architec ten mogelijkheden geven om een aantal knelpunten op te lossen. Anderzijds trachten ze de Wasse- naarders te betrekken bij hun da gelijkse woonmilieu. De bezoe kers kunnen de tentoonstelling ook hog als een soort protest op vatten. Veel Wassenaarse projec ten worden namelijk uitbesteed aan architecten die 'van buiten' komen. Wethouder Cocheret de la Moriniè re nam de handschoen zaterdag op. Hij sprak vol lof over het ini tiatief en gaf tegelijk zijn visie op de haalbaarheid van een aantal ideeën. Zo is het volgens de wet houder ruimtelijke ordening, "best mogelijk" om het punt Rijksstraatweg-Lange Kerkdam te verbeteren. Een voorstel hier voor is afkomstig van de Wasse naarse architect L. Kroon, die te vens een ontwerp heeft gemaakt voor de noord-west bocht van de weg om de 'rommelige' situatie van nu te verbeteren. Meer problemen voorzag de wet houder voor de plannen van maar liefst drie afzonderlijke ar chitecten om de verbinding tus sen de winkelgebieden Langs traat en Luifelbaan te verbete ren. En de drie ontwerpen voor woningbouw op de parkeer plaats tegenover het politiebu reau, eventueel met een ver pleegtehuis, wees de wethouder op voorhand al af. Volgens archi tect J. Galjé heeft dit terrein mo menteel nauwelijks een functie, omdat er amper wordt gepar keerd. Cocheret de la Morinière wilde van dit plan niets weten: "De parkeerplaatsen daar zijn hard nodig. Woningbouw is op die plaats niet mogelijk", zo zei hij. De aanwezige CDA-raadsleden fronsten zaterdag gezamenfijk hun wenkbrauwen bij het zien van een studie ter herinrichting van het woonwagencentrum aan de Ruigelaan. "Door de presenta tie van zo'n ontwerp maak je de integratie van deze groep alleen maar moeizamer", zo mompelde raadslid Speelman. Ook fractievoorzitter Wensveen deed zijn beklag. "Op zo'n ma nier krijgen deze ideeën toch een politiek tintje", zo meende deze CDA-er. Zoals bekend is het CDA fel gekant tegen een defini tief woonwagencentrum aan de Ruigelaan. De WD alsmede burgemeester en wethouders zijn daar juist wel voor. De pro vincie Zuid-Holland en het rijk z(jn tegen. Hoe dan ook: Coche ret de la Morinière (WD) sneed het onderwerp zaterdag niet aan. De tentoonstelling van de Wasse naarse architecten in de Openba re Bibliotheek aan de Luifelbaan is nog tot en met 27 mei te zien. OEGSTGEEST - Duizenden kabouters, welpen, gidsen, padvindsters en verkenners hebben zaterdag onder bijna ideale omstandigheden de 38e Sint Jorismarsen gelopen. De zon zorgde voor de warmte, een wind voor de nodige afkoeling. De mooie tuin van kasteel Oud Poelgeest in Oegst- geest was traditiegetrouw begin- en eindpunt van de wandelroutes. Bij terugkomst van de IVz, 10 en 15 kilometer-routes kregen alle padvinders een medaille of een cijfer dat aangeeft hoe vaak ze al hebben meegelo pen. Het aantal deelnemers kon door de organisatie vanochtend nog niet wor den opgegeven, maar volgens de Oegstgeester politie was het bij deze 38e Sint Jorismarsen minder druk dan vorig jaar. (foto Holvast) Toneel De Leiderdorpse Kruisvereniging brengt vanavond de toneelvoor stelling 'De gebeurtenissen van de familie Zuurdesem' in De Muzenhof (Gordijnsingel). Deze vrolijke voorstelling begint om half negen. De toegang is gratis voor leden van de kruisvereni ging. bloemschik- Japans ken In de Leiderdorpse bibliotheek wordt morgen weer een demon stratie Japans bloemschikken gegeven. Deze demonstratie trekt de laatste weken erg veel belangstelling. Morgen kunnen liefhebbers er om twee uur voor terecht in de bibliotheek, die ge vestigd is in De Muzenhof. Zoeterwoudse rommel De Hervormde Jeugdraad van Zoeterwoude organiseert zater dag de jaarlijkse rommelmarkt. De hoeveelheid 'handel' moet echter nog worden aangevuld. Vandaar dat de Jeugdraad een grote inzamelingsactie houdt. Morgen worden aan de Rijndijk allerhande spullen opgehaald; woensdag wordt in de dorps kern een inzamelingsactie geho- den. Mensen die hun spullen kwijt willen kunnen ook con tact opnemen met de beheerder van 'Ons Huis', telefoon 1172. AGENDA MAANDAG Leiden Kijkhuis - Vrouwenkerkkoorstraat 17, film 'La belle captive' van Alain Rob- be-Grillet, 20 en 22.15 uur. Wienerwald - Steenstraat, thema-dis cussieavond WD over het 'Minder hedenbeleid', 20 uur. Kantine HCG - Vijf Meilaan, veiling- ruil-contactavond van 'De Postzegel- vrienden'. Leiderdorp Muzenhof - Gordijnsingel, toneelvoor stelling Kruisvereniging, 20.30 uur. Voorschoten Zaaltje Moeder Godskerk - lezing Euro pese gemeenschap, 19.45 uur. Wassenaar Gezondheidscentrum - Hofcampweg 65, lezing gezonde voeding, 20 uur. Warmond Gemeentehuis - raadscommissie maat schappelijk welzijn, 20.30 uur. DINSDAG Leiden Bevrijdingskerk - contactmiddag voor ouderen en belangstellenden, 14.30 uur, inl. mevr. v.d. Zwan, tel. 764006, voor wie niet op eigen gelegenheid kan komen. Leiderdorp Bibliotheek - Gordijnsingel, demonstra tie Japans bloemschikken, 14 uur. Gebouw Irene - Hoofdstraat, start avondfietsvierdaagse, vanaf 18 uur. 16.15 t APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van vr 11 tot 18 mei door: Apotheek Centraal, Breestraat 74, Lei den, tel. 120552. Apotheek Boehmer, Florijn 10, Leider dorp. tel. 894400 WIJKVERPLEGING Leiden Interkruis, Middelweg 38, tel. 121753 en 134604, na 17 uur en in het weekend te bereiken via dokterstelefoon: 122222. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. Kruisgebouw, Berkenkade 7, tel. 410131, spreekuur ma t/m do van 13- 14 uur. Gezondheidscentrum, Florijn 10, tel. 896193, spreekuur ma, woe, vr van 13- 13.30 uur. Oegstgeest Interkruis, Lijtweg 7, tel. 177444. Voorschoten gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. Wassenaar Horst en Vliet - 16275, ma t/m i spraak. Tentoonstelling Wassenaarse architecten Koeien in Zoeterwoude aangereden ZOETERWOUDE - Twee los lopende koeien zijn zaterdag op de Burgemeester Det- mersweg, in Zoeterwoude aangereden. Een inwoner van Zoetermeer reed met zijn personenauto naar zijn woon plaats, toen hij door de koeien werd verrast. De auto liep blikschade op, terwijl de beesten met de schrik vrij kwamen. Automobilist maakt brokken op Leidseweg VOORSCHOTEN - Een 37-ja- rige inwoner van Leiden is gisterochtend om half twee met zijn auto tegen twee ge parkeerde auto's en een lan taarnpaal op de Voorschoten- se Leidseweg gereden. De man was op weg was naar zijn woonplaats. Hij is met een diepe hoofdwond naar het Academisch Ziekenhuis 1 van Leiden (AZL) gebracht. Blaas- en bloedproeven we zen uit dat de man teveel had gedronken. Oegstgeester auto's vernield OEGSTGEEST - Branie- schoppers hebben vannacht op de Aert van Neslaan in Oegstgeest elf auto's bescha digd. De gedupeerde auto mobilisten vonden vanoch tend de antennes en zijspie gels in de buurt van hun auto. De daders zün spoorloos. Alcohol controle in Voorschoten VOORSCHOTEN - Bij een al coholcontrole voor de Zilver- fabriek aan de Voorschoten- se Leidseweg zijn in de nacht van zaterdag op zondag 380 automobilisten aangehou den. De politie van Voorscho ten liet 80 van hen een blaa- sproef doen. Tient bestuur ders kregen een rijverbod op gelegd en tien kregen een procesverbaal vanweg een te grote hoeveelheid genuttigde alcohol. GEWOND - Een Zoeterwouds meisje is zaterdag gewond ge raakt bij een aanrijding op de Hoge Rijndijk in Hazerswoude. Een 16-jarige bromfietser uit Ha zerswoude bromde op het fiets pad naast de Rijndijk richting Leiden. Bij een inhaalpoging keek hij niet goed uit en botste hij tegen het hem tegemoet fiet send meisje. Met een lichte her senschudding en een gat in haar hoofd werd de Zoeterwoudse naar het Elisabeth Ziekenhuis in Leiderdorp gebracht. LEI DSC H DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Post uitsluitend aan. Postbus 54. 2300 AB LEIDEN (nabezorgmg n zaterdag van 16 30-18 00 uu Witte Singel 1 2311 BG LEIDEN Telefoon 071-14494 Abonnementsgelden bi| vooruitbetaling te voldoen Restitutie is niet toegestaan Indien een maand voor het verstreken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen, volgt automatische verlenging Betaling van abonnementsgelden op giro 3203571 tnv Dam.ate Holding BV te Haarlem Maandabonnement 21.21 (Autom betaling) Losse r M. Hoenson-de Graaft (randgem.) P C Rosier (radio, televisie, kunst) S J de Groot (geesteli|k leven) Redactie stad en randgemeenten tel. 071-144941. tst 219 Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o a in Bonn. Brussel. Londen, Parijs. Washington. Cairo.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 2