Engelsen belagen Oranje Van Heugten aast op de wereldtitel 5^D^f Bernard Hinault 'ineens' terug Vlam dooft voor ruiters Van Doorn verliest leiderspositie Basketballers willen ongeschonden Parijs halen Basketbalteam LUSV op weg naar promotie Na 807 kilometer nog precies gelijk... Stavenuiter tweede MAANDAG 14 MEI 1984 PARIJS - Op de loodzare bodem van de weidse steeplebaan op het statige Hippodrome d'Au- teuil in Parijs hebben de Neder landse springruiters hun nog al tijd sluimerende Olympische dromen zien verkeren in een nachtmerrie. Het Nederlands Olympisch Comité zou bereid zijn geweest over uitzending naar Los Angeles te praten, als de nationale equipe zowel in Pa rijs als over drie weken in Luzern bij de eerste vier in de landen- wedstrijd zou eindigen. Daarbij zou dan tevens worden gelet op kwaliteit en kwantiteit van de andere teams. De beslissing is za terdag in feite al gevallen, Lu zern behoeft niet meer. Neder land eindigde voor een handje vol toeschouwers, die regen en kou trotseerden op de immense tribunes, volkomen ontluisterd als tiende en laatste. Na de eerste manche was Neder land nog zesde. Emiel Hendrix, Piet Haymakers, Anton Ebben en Eric van der Vleuten grossier den in strafapunten: 61,25. De kloof met de Britse winnaars De- rek Ricketts, vader en zoon Har vey en Robert Smith en Nick Skelton was onoverzienbaar. Het viertal broodruiters wordt niet afgeleid door Olympische besog nes en kwam professioneel rij dend uit op slechts zeven straf- punten. Een totaal, waar zelfs het sterke West-Duitsland (Ligges, Mayer zu Bextern, Ruping en de weer met Deister optredende Schockemöhle) niet aan kon tip pen, tweede met 28 strafpunten. Frankrijk werd derde met 32 strafpunten. De samenstelling van de Neder landse equipe kon nauwelijks onevenwichtiger zijn. In onder ling overleg besloot ploegleider Ben Arts Rob Ehrens, momen teel de talentvolste ruiter, niet op te stellen omdat zijn paard Oscar Drum volledig van slag was. De Limburger mokte daar later toch nog wat over na. „Ik heb de eer van het vaderland nu al zo vaak hoog gehouden", zei hij, „maar gaat het een keer wat minder dan lig je er meteen uit. Ik zou het heus niet slechter hebben ge daan dan de anderen." Hij be- Van der Laan tweede in Amersfoort Rob Ehrens met Oscar Drum vijfde plaats. wees het de volgende dag door met Oscar Drum de barrage te halen in de Grote Prijs van Pa rijs, waarin hij vijfde werd. Za terdag werd hij niet goed genoeg geacht voor de landenploeg. Het kwartet bestond nu uit een ve teraan, die braaf zijn rondjes draait, maar toch altijd wat ste ken laat vallen (Anton Ebben met Jumbo Design), een niet van talent gespeende debutant (Eric van der Vleuten met Expo Gra phic), een combinatie van drie weken oud (Emiel Hendrix met Surprice) en een „huwelijk" van pas een halfjaar, Piet Raymakers met Salvador. Het grootste struikelblok voor de Nederlanders vormde de drie sprong, waarop vanwege de on gebruikelijke afstanden tussen de hindernissen een verfijnde kennersblik vereist was. De Ne derlandse ruiters beschikten octie tijdens het CHIO van Parijs. In het eindklassement bezette Ehrens de daar niet over, waardoor de paar den herhaaldelijk verkeerd uit kwamen voor de middelste sprong. Prompt weigerden de viervoeters elke dienst. Ted Edgar zag het allemaal van de bemodderde kant hoofdschud dend aan. De blozende heren boer uit Warwick in het hart van Engeland was in februari bena derd om de Nederlandse ruiters op weg naar de Spelen bij te staan. Veel kon hij niet uitrich ten. Edgar kwam een dag over naar Amsterdam voor een eerste selectie en woonde een tweede testwedstrijd in Baarloo bij. „Ik wist van te voren dat het onbe gonnen werk was," aldus Edgar. „Ten eerste ben ik er veel te laat bij gehaald. Ik zie ze hier notabe- ne voor het eerst in een echt gro te wedstrijd rijden. Ten tweede kon ik die paar keer in Neder land bijna niets wezenlijks bij dragen. Zij hadden gewoon de hele boel op de boot naar Enge land moeten zetten om een week op mijn terrein te werken. Dan had ik de juiste hindernissen kunnen bouwen om de ruiters op hun fouten te kunnen wijzen. Al die weigeringen hier zijn stuk voor stuk verkeerde beoordelin gen van de ruiters. Die zou ik er uit gehaald hebben. Reken maar dat ik de zweep erover had ge legd om het luie zweet eruit te krijgen. Nu behoeft dat niet meer. Het is te laat. Veel te laat. Ploegleider Ben Arts, die al eens in Montreal een Olympisch fiasco meemaakte, liep er na de landen- wedstrijd mismoedig bjj. „Wat moet ik er nog van zeggen", mompelde hij. „Ieder heeft het kunnen zien. Het is gebeurd met de koopman. Zo lang wij in Ne derland de goede paarden blij ven verkopen, behoeven wij niet over de Spelen te piekeren". HOLICE (ANP/Rcutcr/SID) - Gert- Jan van Doorn heeft gisteren de leiding in de strijd om de we reldtitel motocross in de 250cc voorlopig moeten afstaan. In de vierde Grand Pix in het Tsjechi sche Holice behaalde de Neder landse Suzuki-courer slechts ze ventien punten. Het merendeel daarvan schreef hij in de eerste manche bij. Daarin ging hij als vierde over de finish. In de twee de eindigde hij in de achterhoe de. De Oostenrijker Hans Kinigadner profiteerde maximaal. Hij won beide manches en nam daardoor de leiding in het WK-klassement. Kinigadner heeft 110 punten, Van Doorn staat tweede met 16 punten achterstand. De Belgische motorrijder André Malherbe nam door een dubbele manche-overwinning in de 500cc-klasse bij de Grote Prijs van Frankrijk, de eerste plaats in de stand om de wereldtitel over van zijn landgenoot George Jo- bé. Een andere Belgische cou reur, Geboers, eindigde in de eer ste manche als tweede. In de tweede rit werd de tweede plaats opgeëist door de Engelsman Da ve Thorp. Thorp neemt door zijn vierde en tweede plaats in Brou, een gedeelde tweede plaats in bij de strijd om het wereldkam pioenschap. APELDOORN (ANP) - Ton van Heugten heeft zich in zijn her nieuwde samenwerking met Frits Kiggen tot doel gesteld op nieuw de wereldtitel in het zij- spancross te veroveren. De kracht van de Nederlandse com binatie, die in 1981 al de sterkste van de wereld was, werd gisteren in Apeldoorn weer eens onder streept. Van Heugten en Kiggen wonnen de zijspan-motocross om de Grote Prijs van Nederland en hebben na drie wedstrijden de koppositie in handen in de strijd om het wereldkampioen schap 1984. Vorig seizoen staakten de Neder landers hun succesvolle samen werking. Het vaak al te driftige optreden van de Limburger Kig gen lag te zwaar op de maag van Van Heugten. De Amersfoorter ging verder met Jaap van Vliet, maar blessures en pech brachten Van Heugten niet op de plaats, waar hij thuis hoort: in de kop van het peloton. Voor de Neder landse Grand Prix plaatste Van Heugten zich niet eens. Eind '83 werden de geschillen tussen Van Heugten en Kiggen bijgelegd. De 38-jarige telg uit de omvangrijk ste motorsportfamilie van Ne derland had een Zweedse twee- takt-motor ontdekt, waarmee hij zichzelf, in combinatie met bak kenist Kiggen, weer kansen toe dichtte op topklasseringen. De Volan-krachtbron functioneer de bij de Grote Pryzen van Zwit serland en Engeland naar beho- In Apeldoorn leek het mis te gaan. In de kwalificatietrainingen ging het blok twee keer stuk, waarna Van Heugten zich met het zij span van Bennie Janssen nog juist plaatste voor de wedstrijd. GRENOBLE (GPD) - Vladimir Heger, de Tsjechoslo waakse coach van het nationale basketbalteam, is een beminnelijke man. Een bijna altyd aanwezige glimlach is één van zfjn handelsmerken geweest sinds zijn komst in oktober 1982 naar Nederland. Soms echter toont ook Heger 'normale' menselijke emoties. Dat was bijvoorbeeld het geval na de voorlaatste oefenwedstrijd in eigen land tegen de universiteit van Michigan in Al phen aan den Rijn. Dat Nederland die derde confrontatie met de sterke Amerikanen verloor, was tot daar aan toe. Het vertoonde spel was echter zo slecht, dat Heger tot de terechte conclusie kwam dat de ploeg de afgelopen driejaar nimmer zo'n erbarmelijke wedstrijd had gespeeld. De vele toeschouwers in de Al- phense Rijnstreekhal zullen zich ongetwijfeld hebben afgevraagd, wat deze ploeg in vredesnaam te zoeken heeft op het olympische kwalificatie-toernooi, dat mor gen in vier Franse steden begint en op 25 mei drie ploegen moet hebben opgeleverd voor de Olympische Spelen van Los An geles. Dubbele zege op Zwitsers PULLY (ANP) - Het Nederlands basketbalteam heeft het afgelo pen weekeinde tweemaal geoe fend tegen Zwitserland. Beide keren werd er gemakkelijk ge wonnen, respectievelijk met 74- 103 en 73-106. Plaat, Kuipers en Esveldt waren de meest produk- tieve spelers voor de Oranje- ploeg die vandaag zal afreizen naar Grenoble. Hoewel Heger zijn teleurstelling niet onder stoelen of banken stak, was er van paniek bij de kleine Tsjechoslowaak geen sprake. Hij zei het niet, maar in zijn hart was Heger misschien nog wel blij met de wanverto ning. Tenslotte werd de wed strijd aandachtig gevolgd door de technische staf van Groot- Brittannië, de eerste tegenstan der van Nederland in Grenoble. De Amerikaanse coach van de Britten, Tom Scheeman, zal dus weinig wijzer zijn geworden van zijn korte bezoek aan Nederland. Heger op zijn beurt, weet echter ook nauwelijks iets die speciaal is samengesteld het toernooi in Grenoble en het eventuele vervolg in Parijs. Terugblikken in de interland-his torie tussen beide landen heeft bijvoorbeeld weinig zin. De laat ste ontmoeting dateert uit 1976, tijdens het pré-olympische toer nooi in het Canadese Hamilton (76-60 voor Nederland). In acht jaar kan er echter erg veel veran deren. En in Groot-Brittannië isj LEIDEN - De basketballers van LUSV lijken aardig op weg de promotie naar de tweede klasse rayon binnen te halen. De eerste promotie-wed- strijd tegen New Stars uit Nieuwegein werd met een 76-50 ruim ge wonnen. De studentenploeg van coach Hans van Rooyen had een uiterst sterke start. LUSV schoot in de eerste minuten alles raak en vooral Erwin Snelting was door de Utrechtse verdediging niet af te stoppen. Via 10-0 werd het halverwege de eerste helft 19-4. Toen verslapte de con centratie en kwam New Stars terug tot 22-18. Van Rooyen wisselde zijn verdediging en op de 1-3-1 zóne had New Stars geen passend antwoord, zodat LUSV bij de pauze alsnog met 39-26 aan de leiding ging. I In de tweede helft bleef dit verschil lange tijd gehandhaafd. New Stars Vladimir Heger wil echter nog niet drong wel aan, maar de Leidse guards Ben Smit en Robert Jan Drijver zover vooruitkijken. „De wed- hielden het hoofd koel. Enkele minuten voor het einde gooiden de strijd tegen Groot-Brittannië is studenten er nog een press tegenaan en braken daarmee het verzet van op dit moment de belangrijkste, de opponent: 76-50. Die zal gewonnen moeten wor- dat op basketbalgebied zeker het geval geweest. De competitie werd versterkt met Amerikanen van Britse afkomst en de natio nale ploeg profiteerde daarvan. Scheeman beschikt nu over een ploeg die zich kan mengen in de strijd om de twee plaatsen voor het finaletoernooi in Parijs, die aanvankelijk leken te zijn wegge legd voor Nederland en Israël. Het oefenprogramma van de Britten telde slechts een paar wedstrijden, maar de dubbele overwinning op Frankrijk heeft bij de insiders veel indruk ge maakt. Ploeg, van de zestien landen die morgen p0uie.wedstrijden begin nen, zijn er maar een paar echt kansloos voor een plek in Los Angeles. Er is eigenlijk maar één zekerheid: de eerste plaats in Pa rijs zal voor de Sowjet-Unie zijn. Het is echter, gezien de recente ontwikkelingen, de vraag wat die eerste plaats waard is. Gaat de ploeg van Aleksander Gomelski, die heeft toegezegd in elk geval in Frankrijk te zullen spelen, niet naar Los Angeles, dan zal vrijwel zeker worden besloten de num mers twee tot en met vier van het Europese toernooi te sturen. Dat vergroot in elk geval de kansen voor de rest. Van die rest lijkt Spapje de beste ploeg te hebben, maar daarna volgt de complete Europese sub-top, omdat de top- landen Joegoslavië en Italië zich, door respectievelijk goud en zil ver te winnen op de Spelen van Moskou, automatisch hebben ge plaatst voor L.A. Om de naar alle waarschijnlijkheid sterk gedeva lueerde Spelen van deze zomer te kunnen halen, is het van groot belang om de voorronde onge schonden door te komen. De wedstrijd tegen de ploeg die ook doorgaat naar Parijs blijft name lijk meetellen voor het eindklas sement. den. Lukt dat, dan halen we praktisch zeker Parijs. Al zou het natuurlijk erg fijn zijn wanneer dat zonder verlies gebeurde". En dat niet alleen, omdat Neder land dan met twee winstpunten aan het tweede deel begint, maar ook omdat door een eerste plaats in Grenoble de volgorde van de resterende wedstrijden wat gun stiger lijkt. Wanneer er geen gek ke dingen gebeuren, zullen na melijk Spanje, Griekenland, de Sowjet-Unie, Zweden of Fin land, Frankrijk en West-Duits land met Nederland en Israël deelnemen aan het finaletoer nooi in de Franse hoofdstad. Bij een eerste plaats in Grenoble zou Nederland dan eerst op een aantal gelijkwaardige tegenstan ders stuiten alvorens het te moe ten opnemen tegen het sterker geachte Spanje en het - zeker voor Nederland - onklopbare Op zondag viel er in het optreden van het koppel Van Heugten/ Kiggen slechts één fout te note ren. De kopstart in de eerste manche werd na twee ronden te niet gedaan door een stuurfout. Het stuur van de combinatie sloeg dubbel, de machine zweeg, waardoor Van Heugten vijftien plaatsen terugviel. De inhaalrace van het duo was imponerend en leverde de vierde plaats op. De manche-zege ging in het Hol land-festival, dat de Grand Prix in Apeldoorn in werkelijkheid was, naar Wil van der Laan en Kees Hogervorst, Nederlanders met een Belgisch startbewijs. Bens/Van Deutekom en Janssen/ Van Kessel, bleven Van Heugten nog juist voor. In de tweede heat, loodzwaar in het geploegde Apeldoomse zand, maakte Van Heugten geen mis stappen meer. De routinier peur de optimaal rendement uit zijn specialisme op zandcircuits. Van Heugten had weer de kopstart en alleen Tony Bens kon redelijk in zijn buurt blijven. Rijn van Gastel, een Nederlander met Lu xemburgse licentie, dwarsboom de het streven van Van der Laan de Grote Prijs van Nederland op zijn naam te schrijven. Van Gastel dwong de 33-jarige café houder uit Ter Aar naar de vierde plaats, waardoor hij in punten gelijk kwam met de winnende Van Heugten. Diens totaaltijd was echter zo'n tien seconden beter, waardoor het Wilhelmus klonk, in plaats van de Braban- Het volkslied klonk Van Heugten net zo vrolijk in de oren als de verrichtingen van zijn belang rijkste concurrenten in de we reldtitelstrijd. De Zwitserse broers Huwyler haalden geen punt. De Westduitser Bóhler ver overde slechts vijf punten via een elfde plaats in de tweede manche. De Zwitser Bachtold, de wereldranglijstaanvoerder tot Apeldoorn, verknoeide zijn start in de eerste manche - zijn machi ne bleef achter het vertrekhek haken - en slechts ten koste van vele zweetdruppels en dankzij een groot aantal uitvallers ein digde de Zwitser nog als twaalf de. De tweede manche werd Bachtold vijfde, de beste buiten landse prestatie in het Orderbos. In de süijd om de erfenis van de vorig jaar afgehaakte wereld kampioen Mick Bollhalder bezet BSchtold de tweede plaats op de ranglijst, met zestien punten ach terstand op Van Heugten. HA NANA (RTR) - Canada heeft gisteravond in Havana in een wedstrijd voor het Olympisch kwalificatietoernooi basketbal voor dames met 69-61 gewonnen van Australië. De ruststand was 35-25. China bezet de eerste plaats in het klassement met acht punten uit vier wedstrijden. Joegoslavië is met één punt achterstand twee de. Canada, Australië, Cuba en Zuid-Korea hebben zes punten. De eerste vier landen in de eind rangschikking plaatsen zich voor de Spelen van Los Angeles. Russchische team. Een volgorde die een plek bij de eerste drie iets gemakkelijker haalbaar maakt dan wanneer op de eerste dagen in Parijs al Spapje en de Sowjet- Unie bestreden zouden moeten worden. Een goede notering in het toernooi zou de lijn, die door Heger de laatste jaren is uitgezet, door trekken. Sinds de Tsjechoslo waak aan het hoofd staat van de nationale ploeg is er alleen maar goed gepresteerd. In 1982 werd Nederland in Lissabon Europees B-kampioen en vorig jaar eindig de de Heger-formatie als vierde bij de Europese A-titelstrijd. Dat gebeurde met het minimale aan tal van drie overwinningen in wedstrijden die gewonnen móés ten worden om ver te kunnen ko- Bewust liet Heger toen in Caen het duel tegen de Sowjet-Unie lopen en tilde ook niet aan een neder laag tegen Tsjechoslowakije. De enige manier om toernooibasket- bal met een optimaal resultaat te kunnen afsluiten. De voorgan gers van Heger hadden daar vaak geen oog voor. In 1980 verspeel de Nederland nog een plek in de Europese sub-top door voluit te spelen tegen de Sowjet-Unie, om vervolgens tegen Spanje de tol te moeten betalen. In Grenoble kan Nederland het zich echter niet permitteren een wedstrijd te laten lopen. Daarna bestaat die mogelijkheid, afhan kelijk van de uitslagen, mis schien wel. Zo'n extra 'rustdag' kan belangrijk zijn voor de ploeg. Zeker nu Emill Hagens door een peesscheuring in de hand thuis moet blijven en de lei ding binnen de lijnen eigenlijk geheel in handen komt te liggen van Mitch Plaat. Zijn clubgenoot Danny Cramer, die evenals Plaat volgend seizoen terugkeert naar de Verenigde Staten, kan die taak eventueel overnemen, maar Marco de Waard, bij de ploeg ge haald toen Hagens zich afmeld de, zal genoegen moeten nemen met een plaats op de bank. Voor de overige plaatsen beschikt Heger wèl over alle beschikbare mogelijkheden. De forward-posi- ties zijn goed bezet met Aker boom, Esveldt, Faber en Kuipers en van de centers in de Neder landse competitie trekken ook de besten het Oranjeshirt aan. Desondanks is dat de zwakke plek binnen de ploeg, maar daar mee heeft Vladimir Heger zich al lang verzoend. DUINKERKEN (AFP) - Het heeft precies een jaar geduurd voor Bernard Hinault weer aan de top van de internationale wielrenne rij verscheen. Begin mei van het vorig jaar zegevierde de Breton voor de tweede keer in de Ronde van Spanje. Bij de inspanningen in de laatste bergetappes liep hy ernstige irritaties in een knie op. Hij moest de Ronde van Frank rijk laten schieten. Maanden la ter bleek rusten niet te hebben geholpen, zodat een operatie het laatste redmiddel werd. De medische ingreep verliep uit stekend. De knie was weer in or de, alleen de langdurige rust had Hinault geen goed gedaan. De eerste maanden van het huidige wielerseizoen zocht hij vruchte loos naar de topconditie. In Pa- rijs-Nice kwam hij niet verder dan de derde plaats en ook de Waalse klassiekers leverden geen resultaat op. Ineens echter in de Vierdaagse van Duinkerken in Noord-Frankrijk, in een wedstrijd die hem slecht ligt, behaalde Hinault zijn eerste belangrijke overwinning van het seizoen. Hij was de regelmatigste in een wedstrijd over vlak par koers, waarin ook verschillende kasseiwegen waren opgenomen. Hinault klaagde niet, voelde dat hij goed reed en werd eerste in het eindklassement. De ploeg van Post domineerde met vier Bernard Hinault. (foto AP) etappezeges van de gebroeders Planckaert. Bernard Hinault toonde zich zeer gelukkig met de eindzege in Duinkerken. „Dit resultaat geeft veel bevrediging. Mijn ploeg en ik hadden een resultaat nodig. Ik hoop nu in het hooggebergte van de Dauphiné Libéré het zelfver trouwen zal vinden om voor de vijfde keer de Ronde van Frank rijk te winnen". ST IMIER - Zelden heeft een wielerwedstrijd zo'n spannend slot gekregen als de 38e Ronde van Romandië. Na 807 kilometer over de geacciden teerde Zwitserse wegen en verschillende klimatologische omstandighe- den finishten de Ier Stephen Roche en de Zwitser Jean-Marie Grezet in exact dezelfde seconde. Na langdurig rekenwerk beslisten de wedstrijd commissarissen dat Roche, net als vorig jaar, de Ronde van Romandië had gewonnen op grond van zijn betere positie in het puntenklasse ment. Voor de laatste dag had er trouwens alle schijn van dat Tourwinnaar Laurent Fignon de Zwitserse etappewedstrijd zou gaan winnen. Gister morgen echter werd er een grootscheeps offensief op zijn leidende positie geopend. De korte bergrit werd gewonnen door Johan van der Velde, nadat ook Steven Rooks had uitgeblonken en de Schot Millar heroverde de leiding in het algemeen klassement. In de afsluitende tijdrit was van alles mogelijk. Niemand hield er rekening mee, dat twee renners met dezelfde eindtijd zouden finishen. Steven Rooks was de beste Nederlan der in het eindklassement op de zesde plaats. Gertjan Theumsse. de jongste renner van Peter Post, brak zaterdag een enkel en een pols bij een valpartij. SALOU De Finnen Peter en Jo han Koskull hebben gisteren de Europese zeiltitel in de 470-klas- se veroverd. In de zesde en laat ste race voor de kust van het Spaanse stadje Salou passeerde het duo de Nederlanders John Stavenuiter en Guido Alkemade. De beste Nederlandse represena- tanten in deze Olympische klas se waren goed voor zilver. De gebroeders Koskull moesten de dagzege laten aan hun landgeno ten Kenneth en Menrick Thelen. Het tweede Nederlandse koppel, Hans Duetz/Jan Bos, dat in het de eindklassement de derde plaats bezet, werd in de regatta van zondag vierde. De uitslag van de zesde en laatste race 1. ThelcrvThelen (Fin); 2. Koskull/Kos- kull (Fm). 3 Doreste/Forteza (Spa); 4. Duetz/Bos (Ned). 5 Huttermann/Kor- te (Wdl). Eindstand: 1. Koskull/Koskull (Fin) 34 punten; 2. Stavenuiter/Alkemade (Ned) 43,7; 3. Duetz/Bos (Ned) 53; 4 Vater/Schrot- ter (OD1) 64; 5. McLaughlin/TenHove (Can) 64.7.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 19