Imponerende solo Gerard Nijboer 5 t Russinnen 'op taktiek' geklopt sn t Ceulemans van aparte klasse Snelle marathon van Kristiansen Wind drukt het tempo Van der Smissen tweede Noorse onttroont Waitz Dameshockeyteam wint eerste Europese titel Motorpech van Mostert Arnouts libre-kampioen MAANDAG 14 MEI 1984 AMSTERDAM (GPD) - Tempobeulen hebben de eigenschap zich weinig of niets aan te trekken van minder goede omstandigheden. Gerard Nijboer onderstreepte dat zaterdag weer eens in de door koude en vooral windkracht 6 geplaagde Amsterdamse marathon. Na een door die felle wind ondersteunde „aanloop" van 20 kilometer waagde de 28- jarige Europese kampioen alleen de sprong, die hem als eerste op de Dam deed belan den. Als Nederlands kampioen - zijn tweede titel na Enschede '79 - maar uiteraard in een weinig opzienbarende tijd van 2.14.28. Een tempobeul. Zo ontpopte Ge rard Nijboer zich weer. Toen hal verwege de marathon de wind in plaats van partner tegenstander werd, was de atleet uit Uffelte het al gauw zat dat zijn mede vluchters hem voortdurend het tempo wilden opdringen. „Achteraf gezien was dat natuur lijk niet zo vreemd. Als De Castella hier had gelopen, zou ik vermoedelijk hetzelfde hebben gedaan. Als niemand de kop neemt, kun je wel meeboemelen, maar daarvoor voelde ik niets". Antwoord Gerard Nijboers antwoord was even simpel als doeltreffend. Na enkele provocerende tempover snellingen sloeg hij al tussen de 20 en 25 kilometer een gat. De concurrentie heeft de atleet, die in '80 in dat zelfde Amsterdam met de toptijd van 2.09.01 inter nationaal doorbrak, niet meer te ruggezien. Terwijl Gerard Nijboer in zijn tien de marathon overtuigend afste vende op zijn tweede nationale titel, viel het doek voor Jack Va lentin. „Voor mij was het alles- of-niets. Het werd niets", moest de Westlander later constateren. In Amsterdam had hij nog een po ging willen ondernemen om on der de limiet van 2.13 te duiken, teneinde daarmee de selectie voor L.A. nog ingewikkelder te maken. Deze week zal de KNAU (en uiteraard het NOC) echter al leen als scherprechter voor Ru- die Verriet en Cor Lambregts moeten optreden. Een van de twee moet afvallen, want Nijboer en Vriend zijn al zeker van hun olympisch optreden. „Ik heb op het 25-kilometerpunt besloten de poging te staken. Ei genlijk wist ik al vóór de start dat het onder deze omstandigheden onmogelijk zou zijn om onder de 2.13 te duiken. Het had voor mij geen zin om in 2.18 te finishen. Na 27 kilometer ben ik er dan ook uitgestapt", vertelde Jac ques Valentin. Klasse Het tekent de klasse van Gerard Nijboer dat hij wèl raad wist met die lange, door tegenwind ge plaagd tocht langs de Amstel. Ook Cor Vriend, die in de laatste drie jaar evenzovele nationale ti tels had veroverd, had geen ver weer. „Het enige excuus dat ik kan aanvoeren, is dat ik weer maagklachten kreeg, met sanitai re problemen als gevolg. Mijn maag speelde net op toen Gerard wegging. Ik geloof niet dat ik hem had kunnen houden, maar ik had hem wel langer partij kun nen geven", vond de dank zij een demarrage ruim twee kilometer voor finish als tweede finishende Brabander, die bijna tweeëneen- halve minuut op Nijboer moest toegeven. De Europese kampioen en zilve ren-medaillewinnaar van de Olympisch Spelen van Moskou toonde zich redelijk tevreden, al relativeerde hij meteen: „In deze marathon liep maar een enkele internationale klasbak. Ik liep minder gemakkelijk dan het leek. Door het omslaan van het weer had ik vorige week last van de hamstrings (spieren aan achterzijde van het dijbeen, red.), en ook tijdens de wedstrijd heb ik die gevoeld. Als ik hard was gegaan, zou ik kramp heb ben gekregen. Maar het was ook erg zwaar", aldus Nijboer, die op grond van 2.10.53 in februari in L.A., en gezien zijn indrukwek kende solo in Amsterdam, niets wil weten van toespelingen op medailles straks in Amerika. „In de wereld lopen er 50 van mijn kaliber", klonk het. Maar even la ter: „Ik zit niet met die tijd van in de 2.14 die ik hier liep. Ik zou hier bij betere weersomstandig heden overigens niet graag 2.09 hebben gelopen. Dan was ik met een weer als favoriet afgeschil derd. Sneller Nijboer wilde geen aftreksom metje maken van „2.14 min windkracht 6 is...", maar dat het bij goede weersomstandigheden vier minuten sneller zou zijn ge gaan, is bepaald niet overdreven. Ook Eefje van Wissen moest on dervinden dat Amsterdam zich niet leende voor een limietpo ging. Er was bij de KNAU nog stille hoop dat Carla Beurskens in Los Angeles gezelschap zou kunnen krijgen. „Ik ben wegge gaan op 2.38; al boven de limiet van 2.35 dus. Maar na 20 kilome ter bleek dat ook die 2.38 tegen de wind in niet haalbaar was", al dus de atlete van Hollandia Hoorn, die in 2.43.51 haar natio nale titel van vorig jaar prolon geerde. KOPENHAGEN (ANP) - Raymond Ceulemans nam gis teren in Kopenhagen vlot plaats op de troon van de we reldkampioen bandstoten, die reeds een dag eerder door zijn landgenoot Ludo Dielis was verlaten. Ceulemans had in de finale geen moeite met de Nederlander Christ van der Smissen, die een uitstekend toernooi van vecht lust en verfijning op de juiste momenten afsloot met een enorme inzinking. Het werd (200-89) in achttien beurten. Het leverde de Brabander een pijnlijk partijgemiddelde op van 4,61, een cijfer waar zelfs de zwakste Deense bandstoter al lang niet blij meer mee is. Voor sommigen is een marathon toch iets te lang. Deze loper wordt volkomen uitgeput van het parkoers in Londen weggedragen. (foto anp> LONDEN - De Noorse Ingrid Kristiansen heeft gisteren in de marathon van Londen haar landgenote Grete Waitz onttroond als officieus Europees recordhoudster. De 27- jarige Kristiansen, die tien maanden geleden het leven schonk aan een kind, legde in Londen de 42 kilometer en 195 meter af in 2 uur 24 minuten en 26 seconden. Zij was daarmee 1 minuut een 3 seconden sneller dan Waitz. De domper was niet overweldi gend groot voor Van der Smis sen, die klaagde over een „weg zakkend biljart". „Ik kreeg geen enkele kans in mijn ritme te ko men. Er lagen daarvoor te weinig pasklare caramboles in het be gin. Ceulemans kon daarvan pro- literen. Hij is nu eenmaal beter in dat korte spel. Dit toernooi was hij onbetwist de beste", gaf Van der Smissen, over de ergste te leurstelling heen, als commen taar. Ceulemans achtte het een goede compensatie voor de verloren wereldtitel driebanden. „Ik heb voor mijn doen goed gespeeld. Van der Smissen kreeg geen kans om zijn offensieve kwalitei- In Londen, waar 18.270 deelne mers van start gingen, ging bij de heren de overwinning naar de Engelsman Charlie Spedding in de snelle tijd van 2.09.57. Sped ding had twee minuten voor sprong op zijn landgenoot Kevin Foster. De Ethiopiër Dereje Nedi zege vierde gisteren in de marathon van Frankfort. Nedi kwam aan na 2 uur 11 minuten en 18 secon den. Hij was ruim twintig secon den sneller dan zijn landgenoot Kebede Balcha die tweede werd. De Afrikaan verbeterde het ma rathonrecord voor Frankfort met ruim een minuut. Het stond op naam van de Amerikaan Franks Shorter. Snelste dame was Char lotte Teske in 2 uur 31 minuten en 16 seconden. Ahmed Saleh uit Djibouti won za terdag de marathon van Parijs. Saleh versloeg in de eindsprint de Fransman Jacky Boxberger. De winnende tijd was 2.11.58. Record komt te vroeg.. VUGHT - Eric de Bruin van Sparta heeft gisteren tijdens atletiekwedstrijden in Vught het Nederlands record dis cuswerpen voor de derde keer dit seizoen verbeterd. Hij bracht het op 63,66 meter. Het oude record stond sedert 5 mei (lise) met 63,14 meter reeds op zijn naam. De Bruin voldeed tevens aan de eis (63,50 m) van het NOC voor uitzending naar de Spe len. Het NOC had echter be paald dat aan de eisen vol daan moest worden tussen 15 mei en 6 juni. Voor De Bruin kwam de prestatie dus twee dagen te vroeg... LILLE (GPD) Het Nederlandse dameshockeyteam was vóór de finale tegen de Sowjet-Unie al Europees kam pioen. Weliswaar moest de eindstrijd op het door Neder landse supporters omringde veld in Lille nog worden ge speeld, maar in de morgenuren had de Sowjet-coach Wladimir Mantsjikow de handdoek in feite al in de ring gegooid toen hij aanklopte bij zijn Westduitse collega Wolfgang Strödter. Die kon zijn collega echter ook geen antwoord geven op de vraag op welke manier een ont ketend Nederland in toom kan worden gehouden. Niettemin zette Mantsjikow zijn mformatie- tocht voort en liet zijn speelsters alleen de lunch gebruiken. Vol komen tegen hun gewoonte in nuttigden ze luidruchtig gieche lend het voorgezette voedsel, maar hun ongebruikelijke hou ding was voor hun aan het spelen van finales gewende Nederland se opponenten voldoende aanlei ding om zeker te zijn van de Eu ropese titel. Via doelpunten van Laurien Willemse en Sophie von Weiier werd die opvallend een voudig binnengehaald. Was de binnengeslopen onzeker heid bij de Russinnen enerzijds oorzaak voor Nederlands eerste Europese kampioenschap, een zeker zo belangrijk pluspunt vormt de mentaliteit. De al aan alle kanten met medailles om hangen vedetten van bonds coach Gijs van Heumen raken nog steeds niet verwend. De stemming binnen de eerzuchtige ploeg daalt beneden het nulpunt als er eens wordt verloren, waar na onmiddellijk de noodklok wordt geluid. Dat gebeurde vorige week woens dag toen de Russinnen hun triomf op Nederland vierden. De nederlaag in de poule-wedstrijd bracht een schok teweeg, door aanvoerdster Lisette Sevens aan gewakkerd tot een aardbeving. Ze schold, raasde en tierde en Gijs van Heumen sprong er op in als een geschoold psycholoog, gelouterd door de incidentele ge vallen waarin zijn ploeg in de zelfde gemoedstoestand verkeer de. „Ze hebben een afgrijselijke hekel aan verliezen, maar ook het vermogen om na een draai om de oren de handen ineen te slaan. Na de nederlaag tegen Rusland wist ik al dat de titel ons niet kon ontgaan", aldus de zelf verzekerde coach, die even moest slikken toen zijn 'meiden' weer een gouden plak om de hals gehangen kregen. LYON (AFP) - Door het winnen van twee van de drie manches is Cees van der Velden in het week einde winnaar geworden van de Grand Prix formule 1 voor mo torboten in Lyon. In de ope ningswedstrijd van motorboot seizoen deed nog een andere Ne derlander van zich spreken. Ar thur Mostert stond na twee races op de tweede plaats in het alge meen klassement. Hij zag zijn kansen op die plaatë verloren gaan door motorpech in de laat ste manche. De eindstand is. 1. Van der Velden 9 punten; 2. Molinari (Ita) 6; 3. Percival (GBr). Tegenvaller De enige tegenvaller voor hem was het wegvallen van aanvalsspits Marjolein Eysvogel, fysiek in staat om de Sowjet-machine bij te benen. In de halve finale tegen West-Duitsland dat het brons veroverde door met 2-0 van En geland te winnen, ontwrichtte ze haar schouder en moest verder toekijken. Van Heumen liet haar plaats open, koos voor vier mid denvelders en sleepte Neder lands meest begaafde technicus Elsemieke Hillen van de bank. De Amsterdamse fysiotherepau- te zat er mokkend, omdat ze ja renlang een dominerende rol heeft gespeeld. Op natuurgras, wel te verstaan. Ze is overvleu geld door de 23-jarige Rotter damse medische studente Marie ke van Doom, de enige speelster ter wereld die vanaf alle plaatsen op het veld de chip (geslagen lob) machtig is, maar daarnaast een loopvermogen heeft waartegen de Russische locomotief Natalia Krasnikova het moest afleggen. Met haar teamgenote Natalia Bu- zunowa had ze de kleinere Euro pese landen suf getikt. De Sow- jets raasden in de poule-wed strijd naar 39 doelpunten, maar i Weiler in de aanval. Oranje i dat bleek uitgerekend hun strui kelblok te worden. Het jagen op doelpunten kost kracht en Van Heumen predikte een maximaal resultaat (winnen) met een mini male inzet. Wat Fieke Boekhorst deed opmerken: „Daaruit kan je concluderen dat het hen aan rou tine ontbreekt. Op een titeltoer- nooi moetje zuinig met je krach ten omspringen, want alles draait alleen om de laatste wed strijd. Die moetje winnen. Hoe je zo ver komt, is in wezen onbe langrijk. Het gaat om goud, an ders niets". Om dat doel te bereiken beschikt Van Heumen over een groep speelsters die in staat is zichzelf op te werken neaar een climax, maar tevens het vermogen heeft een taktisch concept te voeren, waarop nog geen land het ant woord heeft gevonden. De Rus sen dachten Nederland in de tang te hebben, maar hun spreekwoordelijke uithoudings vermogen bleek toch zijn beper kingen te hebben. Daar ze weinig of geen kaas hebben gegeten van improviseren kwam schrijnend aan het licht toen Van Heumen een vierkant op het middenveld vormde, Marieke van Doorn op Krasnikova zette en Lisette Se vens haar gebruikelijke rol als schavende ontregelaar liet l>e- houden in plaats van haar op te offeren aan het indammen van Krasnikova, zoals zij vier dagen eerder had geprobeerd. Inzicht De Russinnen begrepen er niets van en aangezien Krasnikova niet is aangenomen om tegen standers af te stoppen, worstel den de Russinnen constant tegen een overtal situatie als Oranje in balbezit was. Krasnikova keek niet om naar Marieke van Doorn, terwijl het Natalia Buzunowa aan inzicht ontbreekt om het tak- tische falen van haar coach tij dens de wedstrijd te corrigeren. Omdat Buzunowa door Margriet Zegers aap banden werd gelegd en de scheidsrechters Jean Ro bertson en Marion Theuss alle onreglementaire handelingen in de kiem smoorden, speelde Ne derland zoals het eerder deed in Vancouver, Madrid, Buenos Ai res en Koeala Loempoer. Supe rieur, steunend op een goede technisch, een knap taktisch concept en een over-mijn-lijk- mentaliteit. Hoewel de speelsters het moesten uitvoeren, werd het taktische plan van Gijs van Heumen het meest geprezen. De Arnhemse Irene Hendriks, de vleugelverde diger die altijd een voldoende boekt zei: „Het is tekenend dat de Russinnen helemaal niets aan hun spel konden veranderen toen bleek dat wij nu anders speelden. Ze hebben razendsnel le vleugelspitsen, maar ze heb ben er kennelijk nooit op ge traind om die op hun sterkste punten uit te buiten.". En dat is juist de kracht van het huidige Nederlandse dameshoc- key. Ieder individu krijgt een op dracht mee om zijn sterkste ei genschappen in dienst van het team te stellen, wat erop neer komt dat de nummers 12 tot 16 gemotiveerd op de reservebank moeten zitten voor het geval ze worden opgeroepen. Elsemieke Hillen was in de finale aan de beurt. Mopperend had ze moeten toekijken. „Ik weet dat ik niet in vorm was, op de training niet op timaal presteerde, maar dat knaagt aan je als je alleen tegen Italië en Oostenrijk mag opdra ven. Dan krijg je het gevoel al leen goed te zijn om tegen kleu ters te spelen. Iedereen zal be grijpen hoe blij ik was dat ik in de finale mocht spelen en hoe verschrikkelijk gelukkig ik ben dat ik heb meegeholpen die gou den medaille binnen te halen". Voldoening Hoewel er niet uitbundig feest werd gevierd, omdat de entoura ge in het Stadium Nord te Lille een Europees kampioenschap onwaardig was, straalde er vol doening van de gezichten. Na de nederlaag tegen de 'boycottende' Rusinnen was het besef gegroeid dat er om meer dan één reden niet mocht worden verloren. Verliezen zou betekenen dat een gouden olympische medaille op voorhand zou zijn gedevalueerd. Olympisch kampioen, wereld kampioen, maar in Europa ge klopt door in huiselijke kring gniffelende Russinnen. Dat voor uitzicht konden de 'meiden' van Van Heumen niet verdragen. Ze losten het zelf in een weinig in spirerende Franse entourage professioneel op. ten te tonen. In hoefde er slechts voor te zorgen 200 caramboles te maken. Gelijkspelen was tenslot te voldoende". Dankbaar De organisatoren mogen niettemin Van der Smissen dankbaar zijn dat de wereldtitelstrijd in Ko penhagen een waardige finale kreeg. De Brabander ontdeed zich met matig spel gepaard aan grote vechtlust van de eerste vijf tegenstanders. Precies op tijd be zat hij zaterdag de fijngevoelig heid om ook Dielis en Kobayashi op de plaats rust te zetten. Het toonbeeld van zelfverzekerdheid maakte in de late avond- en vroe ge morgenuren toch weer plaats voor een onbestemd gevoel in de halve finale tegen Thomas Wild- förster, die er door zijn traagheid in slaagt de grootste stoïcijn uit zijn evenwicht te halen. De West duitser, als laatste aan de groep toegevoegd wegens de afzegging van de Argentijn Berardi, bereik te verrassend de derde plaats dank zij „parasitair" bandstoten. De Düsseldorfse kaderspecialist leefde van hetgeen de tegenstan der op de tafel achterliet. Tegen de Deense driebander Thögersen betekende dat helemaal lang wachten, maar de zitting tegen Van der Smissen vergde ook ruim drieeneenhalf uur. De Nederlander bleek echter be stand tegen het loerende gevaar en bleef gedurfd spelen. „Als je niets waagt en alleen denkt aan de positie die je mogelijk cadeau doet, word je nooit kampioen", vertelde Van der Smissen opge lucht, nadat hij ook de voorlaat ste barrière had geslecht. „Ik ben even geschrokken, toen Wildför- ster tot twee keer toe zelf een op lossing vond en een serie van 25 kon maken. Mijn reactie was ge lukkig navenant. Ik heb ook niet echt getwijfeld aan een goed re sultaat. Het was meer een lichte angst meegesleept te worden door het lage tempo". Duwtje Van der Smissep stapte daardoor de finale tegen Ceulemans bin nen. De Vlaamse grossier in kampioenschappen kreeg welis waar een duwtje in de goede richting van zijn landgenoot Die lis, die een teleurstellend toer nooi afwerkte, maar hij dwong tegen alle anderen respect af met een algemeen gemiddelde van boven de 15. De afgetredende kampioen Dielis ontkende na af loop Ceulemans een handje te hebben geholpen, maar de olijke blik waarmee hij enkele stommi teiten vergoelijkte, duidden er op dat hij de fouten al te gelde had gemaakt. Beide Belgen schminkten zondag kadrist Wild- förster verder af, terwijl Dielis, die met bandstoten stopt tenzij een sponser hem ertoe dwingt door te gaan, op de valreep iets van zijn klasse liet zien door Ko- baysahi in zeven beurten (de kortste partij) ver achter te laten. De gewenste finale Ceulemans- Van der Smissen beantwoordde echter niet aan de verwachtin gen, noch werd het oogmerk van de Deense biljartbond - bandsto ten bekendheid te geven - verwe zenlijkt. Het evenement trok slechts familie en kennissen van spelers met vrijkaartjes. Betalen de Deense toeschouwers kwa men nauwelijks opdagen, ook niet bij de finale. De thuisblijvers hebben daar weinig aan gemist. Ceulemans was niet op dreef en sprokkelde behoedzaam de pun ten bijeen. Christ van de Smis sen was als biljarter onherken baar in vergelijking met de voor gaande dagen. De Brabander ontbeerde de vechtlust en het zelfvertrouwen. Hij wilde of kon zelfs geen gebruik maken van een arbitrale dwaling in het na deel van Ceulemans om iets dichter naar de Vlaming toe te kruipen. GORSSEL (ANP) - Voor de Bra bander Jan Arnouts is het sport- en cultureel centrum 't Trefpunt in Gorssel dit jaar een bijzondere pleisterplaats ge worden. Nadat Arnouts daar in januari kampioen in het anker- kader 47/1 was geworden, ver overde hij er zondag ook de ti tel in het libre. In de finale, die Arnouts had be reikt ondanks nederlagen in de poule tegen Piet Vet en de de buterende Limburger Ronald Lemmens, bleef hij ongeslagen en eindigde met het fraaie alge meen gemiddelde van 285.71. Hij legde in de finale de basis voor zijn zege door achtereen volgens tegen Lemmens, Louis Havermans, Ad Koore- vaar en Ben Velthuis series van vierhonderd te scoren. Daardoor kon Arnouts met een vrij gerust hart aan zijn laatste partij tegen Raymond Burg man beginnen. Maar ook in die partij nam de Brabander geen risico. Van aquit tikte hij voor de vijfde maal in successie de vierhonderd in één ruk bijeen.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 17