'Als trainer ben ik van groter nut' Unicum sterkste 'Leidse' club Hockeyers LMHC delen met HGC: 2-2 LSG slaagt Novo pakt beker bij volleybal Sport J WASSENAAR Het venijn zat duidelijk in de staart van het hoofdklasseduel hockey tus sen HGC en LMHC. Pas in de tweede helft kwamen de ploe gen tot het hockeypeil waar door de subtopper (HGC) en middenmoter LMHC zich die posities verschaften. De thuis ploeg leek definitief te hebben toegeslagen met de vijfde straf- corner van Bob Hofland waar uit 2-1 werd gescoord. LMHC knokte echter en kwam uitste kend terug met fel aanvalsspel. Net als in de eerdere wedstrijd tegen de Wassenaarders kwam de ploeg-Oltmans ook gister- Het eerste wedstrijddeel liet ploegen zien waarvan de posi ties op de ranglijst vrijwel on aantastbaar zijn, en derhalve niet direct opvielen door het vuur dat zij uit hun sloffen lie pen voor de zege. Slechts pres tige leek inzet te zijn van bij voorbeeld HGC dat een week eerder door een klinkende 4-1 overwinning op lijstaanvoer der Klein Zwitserland op dat punt hoog scoorde. De met vier Jong-Oranjespelers gelar deerde thuisploeg die routinier Wouter Leefers na zijn coa ching van de Franse dames- ploeg weer in zijn midden had, ontmoette een uiterst alerte LMHC-defensie met doelman Rients Henstra in de hoofdrol bij de afweer van negen straf- De waardering van Roelant Olt- mans ging dan ook uit naar zijn achterhoede en met name voor zijn ausputzer: "Knap van Paul van der Meer dat hij zo is ter- ruggekomen nadat ik hem in het begin van het seizoen heb gepasseerd". Oltmans was niet tevreden over het uitvoeren van de verdedigende taken van zijn middenveld. HGC kon in derdaad veelvuldig het 23-me- tergebied van de tegenstander intrekken wat tot vele strafcor- ners leidde. Na de pauze, die doelpuntloos werd gehaald, vertoefden de HGC'ers veel op de speelhelft van de bezoekers. Een goede kans op het openingsdoelpunt was er toch voor de gasten toen HGC-doelman Simon Zijp de eerste strafcorner van LMHC moeizaam verwerkte en geluk had dat de inzet uit de rebound wegens vermeend duwen werd afgekeurd. Kansen uit strafcor- ners en een voor open doel (Mare Delissen) werden door de thuisploeg niet afgerond. Het openingsdoelpunt kwam in de achtste minuut na de her vatting door een snel genomen lange corner van Martijn de Kempenaer. Van Marwijk Kooy verlengde de pass op Boele van Hensbroek die Zijp van dichtbij kansloos liet: 0-1. Binnen enkele minuten ant woordden de Wassenaarders met twee goals. Kees Plat pas seerde als eerste Henstra van dichtbij door de bal tussen de legguards van de perplex staande keeper te werken. Even later was het Hofland die raak schoot uit een strafhoek- slag: 2-1. De druk van de Wassenaarse ploeg leverde wel strafcorners op, waarbij Kooy een keer red de op de lijn na afschuiven van Hofland op Gijs Weterings, maar geen treffers. Invaller Bob-Jan Dietrich zorgde, na voor linkerspits Dirk Drijver in het veld te zijn gekomen, met zijn energieke spel voor nieu we aanvallende impulsen in het laatste kwartier. Dat lever de de gasten een strafcorner op in de 32ste minuut. De sterk uitlopende Zijp bleef staan omdat hij niet wist op welke van de twee in de aanslag staande paren hij moest lopen. De slag van Croll stuitte af op Plat die de bal op zijn lip kreeg, maar een treffer voorkwam. Kooy trof doel uit de daardoor gegeven strafpush en zorgde daarmee voor 2-2. NIEK FAAS Helma van der Geest neemt afscheid LEIDEN - De wedstrijd in de veldhandbalcompetitie was gisteren ongetwijfeld die tus sen de dames van MMO en OASE in de landelijke eerste klasse. Het was namelijk behalve een derby ook de afscheidswedstrijd van twee prominente speelsters uit de Leidse regio, Helma van der Geest van OASE en keepster Riekie Brunt van MMO. Beiden hebben in de afgelopen dertien jaren vele malen aan de basis gestaan van successen van hun ploeg. Er was dan ook grote belangstel ling van de supporters maar niet alleen van hen. Vier trainers stonden langs de zijlijn om het afscheid van hun pupillen mee te maken. Bram Obbes, Roel Scheepers, Hans Scheelbeek en Frank Bonte. De wedstrijd werd geen daverend slotaccoord. OA SE won na stugge tegenstand van MMO, rust 5-5, eindstand 10- 5. LEIDEN- Na een paar vergeefse pogingen in de twee meest re cente seizoenen zijn de reserves van LSG dan eindelijk toch nog geslaagd voor het toelatingsexa men voor de tweede klasse van de landelijke KNSB-competitie. Hoewel de kampioenen van de Leidse Schaakbond tijdens het breien van hun matnetten in Ter- neuzen hier en daar een steekje lieten vallen, behaalden zij toch een dik verdiende voldoende: 4- 6.Het tiental van Terneuzen trad zaterdag om 13.00 uur met slechts acht schakers aan, omdat de beide Belgen van dit team het verschil tussen een Nederlandse en een Belgische competitiewed strijd niet kenden: bij onze Zuiderburen beginnen de duels namelijk een uur later. En zo kon het gebeuren, dat Tonoli, drie kwartier te laat, nog wel kon spe len, maar aan het derde bord me vrouw Baecke moest invallen, omdat de tweede Belg een wan deling van een uur was gaan ma ken en derhalve een nul zou in- kasseren wegens te laat achter het bord verschijnen. In het verleden hadden LSG-ers nog wel eens moeite om een vrouw op het matje te roepen, maar zaterdag zetten zij juist de dames het eerst op hun plaats. Een foutieve afruil van mej. Dub beldam strafte Leo Barendse met het overbekende klassieke loperoffer op h7 af: 0-1. Ruud Mieremet ondervond zo weinig tegenstand van mevrouw Baec ke, dat tenslotte alles won: 0-2. Na deze makkies begon LSG aan het zwaardere werk: een gede gen remise van Van der Drift, een misser van Wim Bakker (da- meverlies), een halve misser van Erik van der Marei (remise na vergooide winstkans), een toe valstreffer van Van Tooren (won dame tegen toren), een prachtig opgebouwde winstpartij van Van Moorsel en een nederlaag van Noordijk (overbelaste loper) betekenden matchpoint voor LSG: 3-5. Hoewel Otten met een voordeeltje uit de tijdnoodfase kwam, nam hij toch genoegen met remise om de winst voor LSG veilig te stellen: 3'/2-5V2. Wiebes bepaalde tenslotte de eindstand op 4-6 dankzij een pionnetje, dat in de tijdnoodfase geduldig had staan wachten om daarna de partij te redden. De door het jubilerende Philidor georganiseerde snelschaaknacht kende vrijdagnacht in thuisspe- ler Peter Gelpke een overtuigend winnaar. De opkomst viel met 54 spelers enigszins tegen, maar de reclame voor dit schaakfestijn had dan ook te wensen overgela ten. Reeds tijdens de voorronden werd duidelijk dat het viertal Carlier, Knoppert, Marcel Piket en Gelp ke een hoofdrol zou spelen. Piket en favoriet Carlier vielen als eer ste af in de finalepoule. Bij het krieken van de dag stortte Knop pert in, zodat Peter Gelpke ten slotte het toernooi won met IIV2 punten uit 13 partijen voor Mar cel Piket en Knoppert (beiden 10 punten). Luberti en Carlier volg den met 9V4 punt. De B-groep ging naar Timmer met lOVi pun ten voor Joop Piket met 10 pun ten. van der Poel voor OASE de ma gere marge van een treffer ver groten met een fraai sprongschot waaruit de bal via de grond bik kelhard in de rechterbovenhoek van het MMO doel verdween. Onhoudbaar voor de weer sterk keepende Riekie Brunt. MMO was de draad even kwijt en dat was voor OASE voldoende om de zege veilig te stellen door een ouderwetse lage 'zoever' van Helma van der Geest, een be heerste break van Gerrie Hoo- genboom en Marleen Stipdonk, afgemaakt door laatstgenoemde en nog eens Roos van der Poel. "Spijt dat je er nu mee stopt"? Dat was de logisch eerste vraag na afloop. Een breed lachende Helma van der Geest. "Nee hoor, ik geloof dat ik een goede beslis sing heb genomen. Als coach trainer denk ik dat ik voor de ploeg van groter nut kan zijn dan als speelster. Het ging bovendien naar mijn idee dit jaar niet zo best meer". Aan een come back behoeft OASE niet te denken, hoewel de aanvoerster van de Oud-Adese formatie wel een slag om de arm houdt. "Zoals ik het nu bekijk speel ik hooguit nog eens in het tweede team. Als trai ner coach zal ik de handen vol. krijgen. OASE heeft talent en ik ken de meisjes goed. Ik denk dat ik ze een stap verder kan bren gen". De heren van Saturnus verloren wederom. In Leiden bleef DWS met 17-L4 winnaar. Degradatie Het zal nu nog moeilijk worden om aan degradatie te ontsnappen. "Met de zaalploeg vegen we alle formaties uit de veldcompetitie aan de kant", aldus coach Benno Nieuwenhuyzen. "Nu mis ik de hele tweede lijn. Omdat ik geen dreiging heb van afstand, moet ik op de break spelen. Dat kost adem en daar heb je wissels voor nodig. En ook daar heb ik gebrek aan". Saturnus kwam inderdaad op de break nog heel dicht bij de Schiedammers, 12-13 maar toen hadden de Leidenaars geen lucht meer en kon DWS nog vrij sim pel afstand nemen, 14-17. In de landelijke tweede klasse ver loren de reeds gedegradeerde da mes van HVS met 2-17 van Hol- landiaan, dat met de kans op een kampioenschap niets aan het toeval wilde overlaten. In de af- Helma 1 r de laatste keer als speelster in actie voor OASE. delings eerste klasse dames moest Saturnus afhaken tegen Foreholte, 8-10, en won Olympia' 72 zonder coach Wil Geurds van EDH 3-8. "Wil Geurds is ermee gestopt", aldus keepster Her- mien Goekoop. "Jammer, maar zij vond dat er niet meer datgene uitkwam wat zij wilde. Ze heeft er erg veel tijd ingestopt en als de response dan uitblijftDe he ren van HW70 gaan onverdro ten verder op de weg die naar het kampioenschap van de eerste klasse voert. Gisteren wonnen zij in een ijzersterke tweede helft van DIOS rust 8-7 eindstand 23-11. Opvallend was dat de HW-treffers ditmaal niet kwa men uit het geliefde ■Voorscho- (foto Holvast) tense wapen, de break, maar uit goed aaanvalsspel. Overige uitslagen Dames afde- lings tweede klasse HW 70- DIOS, 7-7. Heren afdelings tweede klasse MMO- Rijnsoever, 14-26, Foreholte- HEC 15-11, af delings derde klasse Olympia72 - Rijnstreek 241-8, Olympia 72 kampioen! Prolongatie herenteam nabij in temiiscompetitie LEIDEN - Unicum is vandaag de sterkste tennisclub in de Leidse regio. Dat wijzen de resultaten wel uit. Gisteren moest de landskampioen bij de heren weliswaar genoegen nemen met een 3-3 puntendeling tegen Loe- nen, maar de kansen op een pro longatie lijken nauwelijks in gevaar te zullen komen. On danks het niet meer meespelen van Philip van der Kwast die voor tennis in competitiever band niet voldoende tijd meer kan vrijmaken. Zijn vervanger heet namelijk Bob van Overbeeke en die kan er ook een houtje van. In de gemengde competitie wonnen en Unicum 1 en Unicum 2 royaal. Unicum 1 onderstreepte haar kampioen spretenties met een 8-0 zege te gen Volley 2. Unicum 2 deed daar nauwelijks voor onder, 7-1 tegen Popeye Gold Star 4 in de overgangsklasse A. Bij Unicum 1 speelde ditmaal Herman van der Capellen achter Ivar de Jong het tweede herenenkelspel in plaats van broer Freek. Het maakte voor de tegenstanders weinig uit. Herman van der Capellen won simpel van Ad van Antwerp, 6-2, 7-5. De voorsprong van Unicum op concurrent Zwijndrecht be draagt nu al vijf punten. "Het kampioenschap is nu eigenlijk nog maar een kwestie van wach ten op wat de anderen doen", al dus coach Peter Klein. Noord wijk had gisteren tegen OTC vijf punten kunnen pakken. De Noordwijkers kwamen met 3-1 voor uit de enkelspelen door overwinningen van Piet Veentjer op Fried Schmidz, 6-3,7-5, Trudy Walhof op Nicolette Castelein, 6- 0, 6-2 en Els Veentjer op Bernar- dine de Vries-Sluyter, 6-3, 3-6, 6- 1. Het werd 4-1 docr winst van het damesdubbel en de heren John Asselbergs en Erik-Jan Schreuder stonden in de tie break van de derde set op 5-1 om toch nog te verliezen, 3-6,6-2,6-7. OTC pakte de beide gemengd dub bels en dat betekende 4-4 in plaats van tenminste 5-3 voor Veentjer cs. Dat De Leidsche Hout geen bUjver zou z^jn in de Har Meijer geconcentreerd in actie voor Unicum. overgangsklasse A zal niemand verbazen. Gisteren was Deventer in Deventer met 7-1 te sterk. Maar wat niet onopgemerkt mag worden gelaten is dat aanvoer ster Ellen de Groot haar enkel spel weer wist te winnen. Een prestatie. Bij Unicum 2 diende alleen Anne-Jan van der Meer een punt af te geven aan de oppo sitie. In de overgangsklasse B is Dekker Tennis de kampioenskandidaat. Tegen De Kuil werd het 7-1.An neke van Overloop verloor haar enkelspel maar de score krijgt wel een steeds beter aanzien, 3-6, 5-7 tegen Y. Ruyter. De overige partijen waren snel bekeken. Jo ke Ritman gaf zelfs geen spel af tegen E.de Vilder, 6-0, 6-0. De tweede kampioenskandidaat in deze klasse, het Alphense TE AN, liet weer een punt liggen tegen Leeuwenbergh, 4-4. Tine Lange- veld incasseerde haar eerste ne derlaag. In het damesdubbelspel met Margot van den Oudenrijn moest zij het Voorburgse koppel in drie zware sets een misschien kostbaar punt gunnen. Concurrent Castricum won name lijk met 8-0 van Lucky Stroke en staat nu een punt voor op de Al phense garde. Charrel Assel bergs en Frank van der Donk maakten hun verlies in het en kelspel goed door een zeer sterk gespeelde herendubbel die zij in twee sets 6-2, 6-3 voor TEAN wonnen.Via de beide gemengd dubbels ontsnapte TEAN aan de eerste nederlaag. Forescate bood Wilskracht 3 fu rieuze tegenstand maar verloor toch en aangezien Wilskracht 3 als de mededegradatiecandidaat moet worden beschouwd is het lot van de Voorschotense ploeg nu definitief bezegeld. Voor de Voorschotense punten zorgden Liselotte van der Bijl en Jouma Siersema in hun enkelspelen en- Rob van der Velde en Liselotte van der Bijl in hun gemengd dubbelspel. Roomburg kreeg een zeer sterk Jaagpad 3 tegen over zich met Roel Drost, H.J. de Jonge en de dames M. Kouwen- berg en Yvonne van den Eek hout. Daar was geen redden aan. Joost van Leeuwen won en zijn enkelspel, 6-2, 6-4 tegen de Jon ge, en het tweede gemengd dub belspel met Jossie van den Hoe ve, 6-4, 6-2. Dat mag tegen deze tegenstanders zeker niet onver meld blijven. Zo ook de knappe tegenstand van Bub van der Zee in het eerste herenenkelspel te gen Roel Drost, 4-6, 7-5, 6-7. Bij Oegstgeest kwamen de punten van Marcel Gerritsen, die zijn en kelspel won van J. Broekhuis, 6- 4, 6-0 en herendubbelspel met Jasper van Marwijk eveneens in winst wist om te zetten, 6-3, 7-5. In de andere partijen was Hilver sum 3 onaantastbaar en dat bete kende 6-2 voor Hilversum. De Munnik ervoer hoe de reglemen ten door teams worden toegepast die koste wat kost willen win nen. Henk Janse die momenteel 's lands wapenrok draagt moest een wachtje kloppen en vroeg daarom om met zijn partijen te beginnen. Tegenstander Joy Mo- zaiek 4 weigerde en gaf zelfs het damesdubbelspel na 1-0 voor het team van De Munnik op om de beide gemengd dubbelspelen nog voor 19 uur kunnen begin nen. Dat allemaal om te voorko men dat die partijen zouden wor den opgeschoven tot de 'inhaal- dag'. Want dan zou immers Henk Janse weer van de partij zijn. Het resultaat was zodoende een 2-6 verlies voor De Munnik. "Na tuurlijk zijn we witheet over deze houding en bezinnen we ons op een protest", zei Christel Ver woerd. Zee en Duin lijkt in de race naar het kampioenschap in de tweede klasse niet meer te stuiten. Giste ren wonnen de Katwijkers met maar liefst 8-0 van DTB. Hun overwicht was zo groot dat zij zelfs geen set behoefden af te staan. Annemarie Junger boekte een ondubbelzinnige revanche tegen M. Mager van wie zij thuis in drie sets had verloren. Nu werd het in Delft 6-0, 6-2. Rijn- kanters won met 5-3 van Room burg 2 en Merenwijk met dezelf de score van Maccabi. In de der de klasse blijft Voorhout kandi daat voor het kampioenschap. Concurrent Artesia wist welis waar een puntenverdeling te be reiken maar verloor de eerste wedstrijd met 3-5. In de heren- competitie, overgangsklasse A won Zee en Duin met 4-2 van Lucky Stroke en Voorhout met 5-1 van Toeg 2. FRANK BONTE Zege judoka's LEIDEN - De judoka's van sport school Luiten hebben het afgelo pen weekeinde goede resultaten geboekt tijden wedstrijden in Leiderdorp en Wateringen. Za terdag in sportschool Van Houdt pakte Michel Sloos de eerste plaats in de gewichtsklasse tot 47 kilogram. Henk Sloos (boven 65 kg), Teun Kohl- beck (tot 43 kg), Brigitte Groenendijk (tot 49 kg) en Carola van Klink (boven 47 kg) waren goed voor een derde plaats. In Wateringen pakte Patrick Berkhuy- sen (tot 63 kg) de eerste plaats by de door de plaatselijke vereniging Velo georganiseerde wedstrijden. Marcel Groenendijk (tot 35 kg) werd tweede, terwijl Hugo Weyermars (tot 65 kg) de derde plaats voor zich opeiste. MAANDAG 14 MEI 1984 Forescate wint beker bij jeugd LEIDERDORP - Het complex van de Leiderdorpse hockeyclub Alecto stond zaterdag ter be schikking van bijna zeshonderd jongens en meisjes in de leeftijd- categorie E (8 tot 10 jaar). De uit het district Zuid-Holland afkom stige gevorderde mini's, zoals de ze jonge hockeyers worden ge noemd, speelden in achttallen vijf korte wedstrijden. Van de dertig deelnemende meis jesteams werd Forescate kam pioen door de hoogste score uit strafballen. Alecto werd wel pou lewinnaar, maar viel niet in de prijzen. De door de hockeybond ter beschikking gestelde beker werd aan het winnende Voor schotense team overhandigd door Leiderdorps burgemeester Van der Have. Bij de jongens, die met tweeëndertig ploegen uit kwamen, ging de beker naar HGC uit Wassenaar. LEIDEN - De volleyballers werk ten het afgelopen weekeinde de 3e ronde van de nationale beker af. Hierin versloegen de DAC-he- ren eerste divisionist The Smash na een zinderende strijd met 3-2. Ook NOVO deed het uitste kend <loor derde divisionist Vre- vork gedecideerd terUg te sturen met een 3-0 nederlaag. Voor de distriktsbeker werd bij de heren de finale gewonnen door NOVO dat in een teleurstellende wed strijd met 3-0 zegevierde over Jupiter. The Smash had het allemaal wat te licht opgevat door zonder coach en met slechts 6 spelers de be kerstrijd tegen DAC aan te van gen. DAC zelf miste hoofdaan valler Wim Schouten en moest gebruik maken van junior Johan Kooistra, terwijl als extra spel verdeler Martin Poelman op de kant zat. Smash begon goed en liep uit naar 3-7, DAC kwam pri ma bij en zelfs voor met 13-11. Deze stand bleef 6 serveerbeur- ten ongewijzigd, toen zorgde een goed gezet blok van DAC en een ongecontroleerde aanval van Smash voor de eerste setwinst voor DAC met 15-11. De Alphe- naren gingen de volgende set met dezelfde basis van start maar de rollen waren zeer snel omge draaid De lange Van der Horst van The Smash (2.15m) speelde DAC finaal zoek: 2-15. Coach John Jansen van DAC wis selde hierna 3 spelers en bereikte dat de vechtlust weer terug kwam. Echter bij 11-3 let DAC het weer afweten en liet Smash terug komen, omdat vooral het blok niet meer sloot (12-15). De vierde en vijfde set waren een toonbeeld van enthousiasme van DAC. Omdat The Smash niet kon wisselen en dus niet kon va riëren verloor het tweemaal op rij via 15-12 en 15-11. Een ver diende zege voor DAC (3-2). NOVO kreeg te gemakkelijk een grote voorsprong tegen Vrevok (Vreeswijk) van 9-1, maar kwam daarna door concentratie verlies onnodig in de problemen: 10—13. Bekeken spel in de slotfase le verde echter alsnog setwinst 16-14 op. Ook in de 2e set hield NOVO het initiatief. Vrevok er gerde zich teveel aan de scheids rechterlijke beslissingen hetgeen één der spelers op een gele kaart kwam te staan. Met goede aan vallende akties en een uitsteken de veldverdediging pakte NOVO ook deze set (15,-11). Tot 10-10 ging de derde periode - die voor al door enkele spectaculaire ral ly's gekenmerkt werd - gelijk op, daarna kreeg Vrevok het op nieuw te kwaad met de scheids rechter hètgeen nu zelfs rood op leverde voor een andere speler. NOVO greep koel de winst: 15-10 en dé volgende ronde. Eerder deze week moest NOVO aantreden voor.de finale van de distriktsbeker in Delft tegen Ju piter. In de kille en sfeerloze sporthal konden de Noordwij kers niet de inspiratie vinden om tot een goed duel te komen. Am per 50 minuten hadden de zee- 'kanters nodig om deze matige fi nale winnend af te sluiten via 8-15, 2-15 en 14-16. De tegen stand van Jupiter was dat deer in tegenstelling tot eerder in de kompetitie van een te gering ge halte. In het kader van een nakompetitie ontmoette Gemini 2 in Maassluis MVC. Beide teams hadden eer der tweemaal gewonnen van WW en PVC/Blokkeer zodat dit de beslissing moest brengen over definitieve degradatie. Op de tribune zat Broleco dat bij winst van Gemini 2 spelers van MVC zou overnemen en zelf divi sie zou blijven spelen. Bij winst van MVC zou het zich terugtrek ken uit de kompetitie. Zonder Anneke Kras bleek Gemini wel bereid tot hard werken, maar de druk die er ook al in de hele kom petitie was, bracht lood in de be nen. De spanningen bleken eens te meer te groot. De opening was nog een tijdje spannend vooral omdat MVC na een 13-4 voor sprong Gemini 2 dichterbij zag komen tot 13-10. In een klap maakte MVC aan alle spanning een einde: 15-10. In de nu vol gende sets kon Gemini zijn te genstander niet meer echt in de problemen brengen en verloor met respectievelijk 15-4 en 15—5, waarmee het doek defini tief gevallen was. In deze zelfde nakompetitie dolf WW het onderspit tegen PVC BLokkeer met 3-1 (4-15,17-15, 15-11,15-9). GER RENES

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 16