Slippertje van Fides Pacta Wisselend succes Holland Pijnlijk verlies Oude Vier Spartaan-atleten in eigen huis op voorste plan Sprankje hoop voor Zuiderkwartier Sterke start Ajax (L) Eerste ronde atletiekcompetitie Coe viert succesvolle rentree Goed uitzicht Bataven-dames MAANDAG 14 MEI 1984 DO/ST Sport PAGINA 15 LEIDEN/AMSTERDAM - Dc der- tiende wedstrijdronde verliep voor Fides Pacta allerminst ge lukkig. De Bos-brigade liet zich verrasen door hekkesluiter Swift (A) en moet nu ZKC'16 naast zich dulden aan kop van de ranglijst. Kostbaar puntenverlies leed ook Zuiderkwartier, dat met 7-7 ge lijk speelde tegen Ready. De de gradatiestrijd in de promo tieklasse B is echter nog aller minst gestreden en dat zelfde geldt ook voor de titelstrijd in de eerste klasse A. De topper tussen de koplopers TOP en Kwiek(Hg) eindigde onbeslist: 7-7. De strijd om de titel in de promo tieklasse A is weer helemaal open na de verrassende neder laag van koploper Fides Pacta bij Swift. Coach Gerard Bos schatte de Amsterdammers on danks de lage klassering in als een gevaarlijke opponent en zijn vrees werd bewaarheid. Keihard knokte het twaalftal op het sfeer volle terrein in de binnenstad voor haar laatste kans en daar stak de inzet van de Leidenaren soms schril bij af. In eerste helft al liet de kampioens kandidaat het initiatief liggen. Na rust (6-5) werd de Swift-ver- dediging hevig onder druk gezet. De gelijkmaker bleef echter uit, deels doordat windvlagen grillig speelden tussen de gevelrijen van de Nieuwe Keizersgracht en zuiver schieten onmogelijk maakten. Een strafworp, vol gend op een duel om de bal, doorbrak na elf minuten de im passe: 7-5. Gezien het spelbeeld tegen de verhouding in, maar de ze treffer gaf Swift vleugels en er vijf minuten later al was het 8-5. Duidelijk aangeslagen speelde Fi des daarna een verloren wed strijd. Enig herstel was er via Henny Piket die in combinatie met Robin Sommeling een in- springfout fraai afstrafte, en Dick Onderwater die na herhaal delijk te zijn aangepakt vanaf de stip de aansluiting forceerde: 8-7. Met Wim Piket voor de hardwer kende Henk van der Waals deed Bos een laatste poging het tij te keren, maar direkt reageerde Swift door op balbezit te gaan spelen. Geen Leidse vinger kwam er meer tussen voordat 9-7 door de korf rolde, korte tijd later gevolgd door nog een tiende treffer. Ro nald van der Velden zorgde met z'n derde goal voor de 10-8 eind stand. Ook Dick Onderwater scoorde driemaal, terwijl de res terende treffer op naam kwam van Robin Sommeling. Hachelijk Nog altijd is er een sprankje hoop voor Zuiderkwartier. Maar de overlevingskans van de Leidse promotieklasser is minimaal, weet ook interim-coach Simon Boot. "We hebben het niet meer in eigen hand. Als het geluk aan onze kant is, de uitslagen van de concurrenten gunstig uitvallen, slepen we er nog een beslissings wedstrijd tegen Ritola uit, of misschien een nacompetitie met Ready erbij". Vrouwe Fortuna was de Leidse for matie in Den Haag allerminst gunstig gezind. Vrijwel de gehele wedstrijd stond Zuiderkwartier aan de goede kant van de score, maar de voorsprong bleef tot één punt beperkt. Ook toen in de slotfase, Zuiderkwartier stond al met 6-7 voor, Carla Akse de Haagse mand doorboorde. Het mogelijk beslissende doelpunt werd afgekeurd en even later kwam Ready vanaf de strafworp- stip weer langszij. Boot zette om een vastgelopen vak nieuwe im pulsen te geven in de zenuwslo pende slotfase nog twee invallers in, Simone van der Kaay en Aldo Spadon, maar de score bleef in balans. Naast Charles Stijger (4) kwamen De rol van 'kampioenendoder', die coach Jasper Engel Pernix nog toedacht, heeft de ploeg nimmer kunnen spelen. Eenmaal in vei ligheid brak de nederlaag tegen VEO de spanning en zaterdag was ook Die Haghe de Leidse promotieklasser met 5-8 de baas. Al in de eerste helft raakte Per nix ver achter, doordat het zich het hoge tempo van Die Haghe op liet dringen en navenant veel balverlies leed. De achterstand, die halverwege tot 2-5 was opge lopen kon na de hervatting niet meer worden weggewerkt, al wa ren er bij 4-6 en 5-7 wel mogelijk heden voor. De Pernix-treffers kwamen op naam van invallers Ellen Jongkind en René Kooien en Kees Brokaar, Kees Horten- sius en Peter Kuipers. Het duel tusen de beide degradan ten uit deze promotieklasse B kende winnaar noch verliezer. Een sterk gehavend De Danaï den, waar Joyce van Leeuwen, Sandra Slingerland en Cees Christiaanse wegens blessures ontbraken, had in slotfase nog wel een 4-5 voorsprong op De Vinken, maar moest deze twintig seconden voor tijd weer afstaan. Nelleke de Bruin, twintig minu ten voor het einde vervangen door Trudy Nap, Monique Slin gerland, Hennie Devilee, Eric Kromhout en Frans Brand scoor den voor de Leidse degradant. Onbeslist De topper tussen Kwiek (Hg) en TOP eindigde onbeslist, waar door een beslissing in de titel strijd in IA uitbleef. De ploeg van coach René Versloot had gerui me tijd uitzicht op winst, maar speelde te gespannen om een eenmaal genomen voorsprong vast te kunnen houden. Door Sjoerd van der Klaauw (2) en Stella- en Anne van der Zaag kwam TOP op 1-4, maar nog voor rust hadden de zeer krachtig en constant spelende Hagenaars het gat gedicht. Na de hervatting was het opnieuw het tweede aan- valsak, dat door goals van Karin Baak en Sjoerd van der Klaauw een 6-4 marge realiseerde. In het laatste kwartier werd ook dit ver schil goedgemaakt. Ons Eiland won uiteindelijk met 11-3 van SEV, nadat bij rust (8-2) het verschil reeds duidelijk was. Jolanda de Boer, Jan Boon en Rob Hasselbach scoorden elk tweemaal voor de kampioens- ploeg, die met grote spanning de resultaten van de promotieklas- sers afwacht. Degraderen meer dan twee ploegen naar Zuid West, dan wacht de ploeg van coach Gé van der Water een pro motieduel tegen de kampioen van II, waarschijnlijk de Ber- Fiks sloot in de allerlaatste minuut het duel tegen ONDO(M) alsnog winnend af, toen Robert van der Kraan vanaf de stip voor de vier de maal scoorde: 9-10. Wisselval ligheid was troef in het Oegst- geester spel, een 0-4 voorsprong werd nodeloos uit handen gege ven en een kwartier voor tijd was de stand nog 8-5. Velocitas klom ten koste van Mer- wede op naar een derde plaats op de ranglijst. Voor rust al nam de ploeg van coach Frans de Haas beslissend afstand door goals van Rien van Poelgeest (2), Mar- tine de Water en Ron Goudsmit. Ontspannen werd de tweede helft volgespeeld, waardoor Mer- wede terug kon komen tot 6-4. Crescendo besloot de competitie met een 5-6 nederlaag tegen Oranje Nassau. De bezieling aan Leidse zijde ontbrak, al kwam de ploeg van scheidend coach Piet l'Ami door Henk Alberts nog wel op 3-1. Ook Anita Alberts scoor de tweemaal. Fluks leed tegen Sagitta voor de vijfde opeenvolgende maal een kansloze nederlaag: 5-8. Halver wege was het verschil vier pun ten (1-5), maar na het inzetten van Ada van der Meulen en Nel Hordijk leefde de ploeg van coach Kees van Vliet wat op. Bram Koppenaal en Anne Pas- schier scoorden beiden twee maal. BRAM VAN GENT ALPHEN AAN DEN RIJN - Op de valreep greep Njord toch nog één van de hoofdprijzen van haar eigen lustrumwed strijden. In het allerlaatste nummer van het weekend, het Hoofdnummer Senior-A-acht, benutten Ruud Wessel, Marijn Algie, Gijs Algie, Willem Jan de Widt, Walter Jan Rappel, Fred Schalker, Lucien KeyÉer, Johan de Haan en stuurman Lex Kwee hun laatste kans om in feeststemming te komen. Daarvoor was er veel mis ge gaan bij de gastheren, die hun lustrumwedstrijden hadden gecombineerd met de jaarlijk se Hollandia-wedstrijden in Al phen aan den Rijn. Het feit dat Hollandia dit jaar ge combineerd was met de 110e verjaardag van Njord zorgde voor een nog enigszins accep tabele inschrijving. Veel stu- dentenverenigingen steunen eikaars lustrumwedstrijden. Bovendien willen de roeiers graag een medaille winnen, die slechts éénmaal in de vijfjaar uitgereikt wordt. Zonder deze steun zijn de Hollandiawed- strijden ten dode opgeschre ven als niet snel gezocht wordt naar ander water, bijvoorbeeld de Bosbaan. De organisatie wil daar niet aan, omdat er op de Bosbaan al zoveel wedstrijden gehouden worden en de speci fieke Hollandia-sfeer verloren zou gaan, daarbij zich onvol doende realiserend, dat er riu helemaal geen sfeer meer uit gaat van de gebrekkige accom modatie en de geïmproviseer de wedstrijden. Roeiers willen goede wedstrijden hebben, desnoods elke week op de Bos baan. Het is jammer dat de uit stekende organisatie niet be nut wordt tot iets beters. Dankzij Njord werd er dus toch een vol programma afgewerkt, al deden er geen toproeiers mee. Des te opmerkelijker en pijnlijker was Njords verlies in de "Oude Vier". Njords Varsi- tywinnaar werd zeer verras send verslagen door de ploeg van Nereus, die op diezelfde Varsity in de achterhoede ein digde. Daarna moesten Wessel en Algie ook in de gestuurde twee een nederlaag incasseren. Die Leythe was de winnaar met Douwe Atsma en junior Arold de Vries, die tijdelijk sa men roeien om de juniorenin- ternationaal De Vries na een gebroken pols weer terug te brengen. Ook de Over gangsklasse-vier van de Leidse studenten verloor onverwacht. In het Hoofnummer van Hol landia sloegen de beide vieren samen in de acht toe en maak ten daarmee veel goed. Ook bij de dames ging het Hol- landia-hoofdnummer naar Lei den. In een Leythe-Njordcom- binatie wonnen Liesbeth van de Veld, Wytste Fokkens, He- leen Heckman en Lettie Wes sel de dubbelvier. Lettie Wes sel had daarvoor al de skif ge wonnen en Heckman/Van der Veld de dubbeltwee. De beide speciale Njordlustrum- hoofdnummers gingen aan Njord voorbij. De jubilerende vereniging had daarvoor de Se nior-A-vier heren en damesvier met stuurvrouw gekozen, maar net als hun mannelijke colle ga's moesten ook Njord's da mesvier tevreden zijn met een tweede plaats. Nadat de lichte vier geëindigd was in een dub bele Leidse zege, besloot Njord haar lustrumwedstrijden met een indrukwekkende serie klinkende overwinningen in de dames-acht, de lichte acht, de Nieuwelingen acht en de se- nioren-A-acht. JAN KLERKS. NIJMEGEN - Het cricketteam van Ajax is het seizoen uitstekend begonnen. De Leidse eersteklas ser maakte korte metten met Quick Nijmegen. Sterk battend kwam Ajax tot 198 runs. De Nij- megenaren hielden zij vervol gens op het wel zeer schamele to taal van 54 runs. Aanvankelijk zag het er niet naar uit dat de overwinning zo ge makkelijk tot stand zou komen. In de eerste innings moesten drie Ajacieden al na 12 runs het bat opbergen. Meindert Jan Taal man Kip (run-out), Huib Schotte (vangbal) en Ray van den Berg waren de ongelukkige starters. Andy Jackman en Johan Gordinou de Gouberville zorgden vervol gens voor het herstel aan Ajax- zijde. Nadat Jackman (25) door een ongelukkig misverstand 'uit' was gegaan ging Gordinou on verstoord verder. Zijn wicket viel vlak voor de lunch (110 voor 5) met een score van 63. Hiervan profiteerde Quick door pal achtereen de wickets van Huib Jan Langeveld en Ton Eldering te verschalken. De beurt was daarna aan Danny El dering en Frits de Jongh die de score optrokken naar 166 waarbij het wicket van Eldering viel. De Jongh ging door en samen ipet Hans Reier de Wit zorgde hü er voor dat na de maximale 60 overs de score op 198 werd gefixeerd. De Ajax-aanval beschikte daarna in Ton Eldering en Frits de Jongh over twee openings-bow lers op wie het voor Quick moei lijk scoren bleek. In sneltrein vaart vielen de wickets waarvoor met name Eldering verantwoor delijk was. Via 13 voor 3 (bijna net zo slecht als de Ajax-start) werd het 25 voor 6 (veel slechter dan het Ajax-vervolg). Intussen was het bowlen overge nomen door Ray van den Berg die met zijn off-spin menig Ny- megenaar voor raadsels stelde. Hij werd vakkundig bijgestaan door de jonge bowler Hans Reier de Wit van wie Ajax nog veel ple zier kan beleven. Bij 54 runs was het over voor Quick, dat hiermee een wanprestatie leverde. Wic ketkeeper Van Langevelde en Jackman hielden uitstekende vangen vast. LEIDEN/LISSE/VUGHT - Bij het Leidse AV Holland keek men gisteren met gemengde gevoelens op de eerste ronde van de landelijke atletiekcompetitie terug. Tevre denheid was er over de 8ste plaats van de herenploeg in de hoofdklasse, teleurstelling over de eveneens 8ste plaats van de damesploeg in de eerste klasse. Om met de dames te beginnen, zij hadden gisteren in Lisse beslag kunnen leggen op'een tweede plaats ware het niet dat Regina van Duyn met buikklachten op de 3 kilometer na tweeeneenhal- ve ronde uit de baan stapte. In plaats van een plaats in de hoog ste regionen duikelden de Hol land-atletes toen naar een elfde positie. Dankzij goed doorzetten van het team kwam er uiteinde lijk toch nog een 8ste plaats uit de bus. In de tweede ronde - over drie we ken - zal nu danig moeten wor den uitgehaald om alsnog een plaats bij de eerste zes ploegen (en dus de finale) te behalen. On mogelijk is dit niet al moet een gat van zo'n 400 punten met nummer zes worden gedicht. Dankzij een nieuwe regel in het competitiereglement beginnen alle finaleteams in september met een schone lei en mochten de Holland-dames die finale in derdaad halen dan kunnen zij WOLVERHAMPTON (Reuter) - Sebastian Coe, de Olym pisch kampioen op de 1500 meter, is zaterdag in Wolver hampton met succes terugge keerd op de atletiekbaan. De Britse atleet, tien maanden buiten het wedstrijd-circuit gebleven wegens een klier- ontsteking, was de tweede lo per in een clubestafette over 4 x 400 meter. Coe begon aan zijn race met acht .meter ach terstand op de koploper en eindigde met twee meter voorsprong. De officieuze tijd van het prominentste lid van Haringey was 47,6 secon den. dus nog volop meespelen in dé strijd om de twee promotieplaat sen. De Holland-heren kwamen in Vught zonder meer goed voor de dag. Het al maar stijgende pres tatieniveau in de hoofdklasse maakt handhaving bij de twaalf sterkste atletiekteams van Ne derland van jaar tot jaar tot een pittige opgave. Bij Holland had men alle vertrouwen in de loop nummers terwijl de technische nummers met enige zorg tege moet werden gezien. De verwachting van de Leidenaars kwam redelijk uit: het lopen ging voortreffelijk maar bij het sprin gen en werpen moest ten opzich te van de concurrentie stevig worden ingeleverd. Toch zijn er wel lichtpunten waarover verder in dit verslag meer. Allereerst de loopnummers waar op overigens puntenhaler Hans Baljet evenals zijn zus Jacqueli ne bij de dames door droeve fa milieomstandigheden ontbrak. Eric Taal liet gezien de tegen wind op de 100 m een sterke in druk achter met 11.3. Junior Menno Swier scoorde 11.4. Bei den hoefden weinig toe te geven op winnaar Achmed de Kom (11.1) die onder normale omstan digheden dik onder de elf secon den duikt. Op de 200m liet Erik Ulrich - twee jaar geleden Nederlands jeugd kampioen op de 400 m - zien het sprinten nog niet te zijn verleerd (23.0). Eric Taal kwam hier tot 23.2. De 400 m gaf een hoopvolle rentree te zien van Voorschote naar Frans Blom. Vorig jaar was hij met 48.4 dè ontdekking maar een blessure weerhield hem deze winter van serieuze trainingsar- beid. In Vught werd het 50.3 en voor invaller Jaap Dirkx een goe de 51.4. IJzersterk was het optreden van Michel Moll en Jek Persoons op de 800 m. Met tijden van 1.54.1 en 1.54.3 hoefden zij slechts drie deelnemers van de concurrentie voor te laten gaan. Niet Yvonne van Dorp met een straatlengte itoorsprong op weg r winning op de 400 meter in Lisse. «foto i maar wel tot verdienstelijke tij den kwamen Niek Klinkenberg en junior Robin Pearson op de 1500 m, resp. 4.02.4 en 4.04.6. Theo van de Veer pakte op de 5 km een zesde totaalplaats met 14.36.7 en Jan Jansen comple teerde dit met 15.37.0. Gemiddeld erg goed zat Holland op de 3 km steeple chase met het duo Martien van de Hoorn/Rob Brouwer: 9.16.5 en 9.28.3. Op de 400 m horden bleef junior Menno Swier met zijn 54.2 slechts twee- tiende seconde verwijderd van de totaalzege terwijl Roel Hen- driksen zijn beste seizoenpresta tie evenaarde met 56.3. De 110m horden bracht voor junior Gert- jan Palm 15.7 op de klokken en voor Walter Botman 16.1. Verdienstelijk was de 4x100 m (Verhoef, Swier, Taal, Ulrich) in 43.6 terwijl de 4x400 m (Dirkx, Moll, Ulrich en Blom) zelfs een nieuw clubrecord opleverde met 3.22.9. Bij het springen gedegen presta ties van Mare van Vliet (polshoog 4.30 m) en Rob Ultzen (hink stap sprong 13.30 m). Bij het werpen zorgde Ruud Waaijer, een 23-jari- ge ClOS-student uit Voorscho ten, voor een lichtpunt door van uit stand de discus naar 38.14m te smijten. Als hij zijn techniek kan bijslijpen Gemke wierp ove rigens de herendiscus gisteren in de tweede Holland-herenploeg (3de klasse) naar 33.80 m en ook dat kan een lichtpunt worden ge noemd. In de damesploeg van Holland was Yvonne van Dorp weer eens on genaakbaar. Op de 400 m leek zij nauwelijks last te hebben van de harde wind. Met een ploeterende concurrentie op tientallen me ters achterstand finishte zij na 56.4 seconden. Haar 100 m, met harde tegenwind, ging in 12.5. Daarnaast vormde zij een be langrijke schakel in de 4x100 m ploeg - verder bestaande uit Ca roline van Bemmel, Jenny Litjens en Cathy van Loon - die afgetekend won in 49.5. Cathy van Loon was een andere uitblinkster in de Hollandploeg. Ook zij zette de concurrentie op ruime achterstand, ditmaal op de 400 m horden die zij aflegde in 64.8. Andere goede Leidse ver richtingen kwamen op naam van het 800 m koppel Marion Kom- deur/Willy Don, resp. 2.20.9 en 2.25.7. Karin Komdeur wierp de discus naar 32.10 m. In de tweede herenploeg van Hol land - gisteren in actie in Rotter dam - excelleerde Rob Heze- mans met 51.6 op de 400 m ter wijl zaterdag op de sintelbaan in Reeuwijk de 16-jarige Christoph Grard met 11.3 op de 100 m liet zien dat Holland weer een sprint talent rijker is. BERT PAAUW LISSE - Vreugde en verdriet lagen gisteren dicht by elkaar in de gelede ren van De Spartaan Lisse. Op eigen baan lieten de heren, evenals de dames uitkomend in de eerste klasse, zien een serieuze gooi te willen doen naar herovering van de vorig jaar verloren gegane hoofdklasse plaats. De dames daarentegen kunnen na gisteren al bijna degradatie naar de tweede klasse niet meer ontgaan. Dit laatste omdat 800 m loopster Lenie van de Poel werd gediskwalifi ceerd. Zij zou volgens de jury in de eerste honderd meter van haar race te vroeg haar baan hebben verlaten. Sneu voor de Lisser dames die waarschijnlijk ook zonder deze tegenslag niet verder zouden zijn geko men dan de voorlaatste plaats. Door vertrek of stoppen van een flink aantal wedstrijdatletes kan De Spartaan op dit moment slechts een prestatief zwak damesteam op de been brengen. Bij de heren daarentegen ziet het er heel wat beter uit. In het eigen sport park Ter Specke hoefden de Lissenaren alleen het Utrechtse Hellas voor te laten gaan. Echte uitschieters vielen er nauwelijks te noteren voor de Spartaan-atle ten maar wel werd er over de hele linie gedegen gepresteerd. Het begon al goed op de 110 m horden met voor John van Loon en Tom de Koning beiden 15.7. Toen ook de 100 m - Kees Toussain 11.4 en Theo Dijkstra 11.5 - en de 800 m (Paul Straathof 1.59.6) goed uitpakten begonnen de Lissenaren er steeds meer in te geloven. Nico en Peter van Noort zorgden voor een goed gemiddelde by het kogel stoten, resp. 12.91 en 11.98, en datzelfde deden Peter Blokker en John van Loon by het verspringen, resp. 6.70 m en 6.40 m. Paul Grimbergen kwam opnieuw dit seizoen op de 1500 m binnen de vier minuten aan de streep, zy het ditmaal zeer nipt: 3.59.9. Martin van Rijssel bracht het tot 4.06.0. Een prima hoogtesprong leverde Gé Paardekooper af met 1.95 meter. Met de polsstok gaven Tom de Koning en junior Hein van Heek elkaar niets toe: beiden 3.80 m. Overigens kende dit nummer een oponthoud van twee uur omdat niet alle attributen by aanvang van de wedstrijd aan wezig bleken. Een merkwaardige zaak en voor de deelnemers hoogst vervelend. Met de discus heeft Nico van Noort tot nu toe de juiste draai nog niet kunnen vinden. Ging het vorig jaar over de vijftig meter, nu werd het 43.80 m met voor Paul de Koning 38.34 m. Dat trainer Piet Waaning nog altijd over een behoorlijke longinhoud beschikt toonde hy met 15.36.3 op de 5 km. De 4x100 m (Dijkstra, v.d. Knaap, v. Loon, Toussain) lever de een goede tijd van 43.7 op. LEIDEN/UTRECHT - Van de teams van het Leidse De Bata ven - beide uitkomend in de tweede klasse van de atletiek competitie - heeft de dames ploeg zich gisteren in Utrecht verzekerd van een goed voor uitzicht op de finale. Na de eer ste ronde staan de Bataven-da mes vijfde. Verheugend was de terugkeer van Sandra Dorlas die allerlei misère (blessures en ziekten) van zich afschudde met 2.23.3 op de 800m. Marian i Klink completeerde op dit r met 2.25.5. Prima was voorts het verspringen Mieke van de Veek die voor het eerst over de vijf meter sprong: 5.15 m. ven zich, gezien de zwakke be zetting van de technische num mers, geen illusies te maken. Han Kulker draaide op de 400 m naar 50.1 en maakte op de 100 m goed gebruik van de stevige rugwind: 10.7. Kees van Klink boekte een zege op de 5 km in 15.00.3 en zag zijn clubgenoot Ben Kerkvliet op hetzelfde nummer een per soonlijk record scoren van 15.22.0. Jan Verloop werd tweede op de 1500 m in 3.59.3. Hans Minnee hield het op 4.06.6. Een aardige discusworp leverde Ed de Vos af, t.w. 37.38 m.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 15