Lugdunum 'geprolongeerd' Titel RB 'troost' voor Noordwi j kers UVS: nog één punt nodig Voor Quick Boys is seizoen ten einde Roodenburg: eindelijk winst Ploeg blijft maar net overeind tegen SDW Ruime zege Blauw Zwart op GSV MAANDAG 14 MEI 1984 Sport PAGINA 13 AMSTERDAM - Na een reeks van slechte wedstrijden, met als 'hoogtepunt de 0-2 neder laag tegen ASC voor de Klaas Huner-bokaal, is Rooden burg uit het dal geklauterd. De ploeg van trainer Laurens Mouter kon gisteren einde lijk weer eens een overwin ning begroeten. Na een rede lijke wedstrijd werd Rood Wit Amsterdam in de hoofd stad met 0-1 verslagen. "We hebben verdiend gewon nen", wist verdediger Henry Pouw. "Het was van onze kant geen uitstekende wed strijd, dat zeker niet, maar er werd tenminste weer eens ge vochten en bij vlagen werd er redelijk tot goed gecombi neerd". Het enige doelpunt werd hal verwege de eerste helft ge scoord. Nadat de Amster damse sluitpost een probeer sel van Hennie Koet had ge weerd, was hij in de 're bound' kansloos op de inzet van de Roodenburger, die vo rige week op proef voor Feye- noord speelde. Aan de andere kant kwam de voor de geblesseerde Sjaak Nievaart spelende Hans Ros- heuvel nauwelijks in gevaar. De Amsterdammers probeer den het geregeld met lange ballen 'voor de pot', die voor de lange stand-in poortwach- ter een 'makkelijk vrachtje' waren. In de slotfase kreeg Roodenburg nog een aantal uitstekende kansen op 0-2. Koos Siera (die de ook al ge kwetste Wim Pikaar verving), Ronald Jansen, Hans Tisseur en Peter Ciere verkwansel den de mogelijkheden ech ter. Hoewel Roodenburg in theorie nog kampioenskansen heeft, schaart Henry Pouw zijn club in de rij der kanslozen. "Het kan nog wel in principe, maar in feite is het een verloren zaak. Jammer, maar het is niet anders. We moeten ons richten op de derde plaats. Dat is een mooi uitgangs punt". van trainer Lobbes zeker ook zwakke plekken. In één opzicht legde Lugdunum wat dat aan gaat de vinger aan de pols. Ver dedigend steekt het bij de Am sterdammers niet echt goed in el kaar. Rinus van Es toonde dat na vijf minuten al aan. Nauwelijks gehinderd mocht hij vanaf de vleugel richting strafschopge bied zwenken. Toen de turbo daarop in werking werd gesteld was het voor SDW te laat. Met een daverende knal kogelde de rappe spits de bal in de kortste hoek. Dat was de eerste, maar niet de laatste keer dat de SDW-defensie te lauw reageerde op de tegen stoten die de tweemansvoorhoe de van Lugdunum plaatste. Wel licht wat in slaap gesust door het enorme veldoverwicht dat de ploeg verkreeg nam men het ach ter niet te nauw met de dekking van het razend gevaarlijke duo Van Es/Collé, dat vijf minuten na de pauze opnieuw blijk gaf wei nig kansen nodig te hebben voor een doelpunt. Een vrije trap van Kooimans werd door Van Es ver lengd en na een knikje van de 17- jarige Kees Schouten schoot diens leeftijdgenoot Gijs Collé toe om 2-0 in te tikken. En een kwartier later miste Van Es nog een ideale kans op wat wellicht de beslissende treffer zou zijn ge weest. In de tussentijd en zeker na die Leidse goals beheerste SDW de wedstrijd. Hoewel dat wat zwak is uitgedrukt, het had meer weg van domineren. Lugdunum kwam er namelijk tegen het uit gekiende spelletje, gedirigeerd door de uitstekende middenvel ders Sumpter en Laarman, totaal niet aan te pas en stond tachtig minuten met de rug tegen de muur. Maar ook in een ander op zicht bleek de kampioenspreten dent toch kwetsbaar. Eenmaal in de buurt van het strafschopge bied wilden de Amsterdammers het veel te mooi doen. En ver prutsten daarbij legio mogelijk heden. Uiteindelijk, nadat Van As de bal tot tweemaal toe van de lijn had geknald en doelman Wim Eradus een keer of tien knap tussenbei- de was gekomen, brak Gootjes twintig minuten voor tijd na mens SDW de ban. Hij koos wél voor de directe weg en knalde na een corner van Schut ineens raak. Zeven minuten later, nadat Markus een stap eerder bij de bal was dan Eradus en de gelijkma ker binnenkopte, leek zich een herhaling van het 'DRC-wonder' te gaan voltrekken, zij het ten na dele van Lugdunum. Maar dat, én degradatie, bleef de ploeg toch bespaard. AD VAN KAAM WASSENAAR - Blauw Zwart bewees zichzelf gisteren een goede dienst door met 3-0 van GSV te winnen. De Was- senaarders verdienden de ze ge, al geven de cijfers een on juist beeld over de krachts verhoudingen. In de 20ste minuut schoot Leo van Hemert Blauw Zwart op voorsprong. Daarna kreeg GSV legio kansen in de schoot geworpen, maar doel man Carlo l'Ami wilde van geen wijken weten. Nadat Frank Voorham voor 2-0 had gezorgd, verhoogde GSV de druk. Inzetten van Starreveld en Prevoo werden door l'Ami onschadelijk gemaakt. Een minuut voor tijd bepaalde Ben Conradi de eindstand op 3-0. Via zege op RCL zeker van KNVR-beker NOORDWIJK - De zon scheen weer eens aan de Duinwetering, waar Noordwijk welis waar officieel afstand deed van de vorig jaar veroverde kampioenstitel, maar tegelijker tijd haar optie op het vice-kampioenschap van de eerste klasse B versterkte. In de nog uit de vooroorlogse jaren van de LVB stammende streekderby met het Leiderdorpse RCL lifte Noordwijks topscorer Klaas Vink de Duinkanters op 'handige' wijze naar de tweede plaats. De 1-0 zege op de Racing houdt bovendien in dat Noordwijk zeker is van deelname aan de strijd om de KNVB-beker. Dat laatste voorrecht heeft het team van John Eelman te dan ken aan Rijnsburgse Boys. De Rijnsburgers voorzagen zich im mers van twee tickets voor de be kerstrijd (kampioenschap èn pe- riodetitel) en moeten één daar van afstaan aan de hoogst eindi gende ploeg zonder periodetitel en dat is Noordwijk. Een zeker niet schrale, troostprijs derhalve voor de Duinkanters die daar mee op waardige wijze het sei zoen kunnen afronden. Stond er voor Noordwijk zaterdag dus nog wat op het spel, voor de formatie van de vertrekkende Jan Dahrs was het seizoen allang ten einde en ging het louter om de eer, de uiteindelijke trofee van elke derby. Hoewel de Lei derdorpers vorige week tegen Quick Boys op geen enkele ma nier blijk hadden gegeven die trofee te begeren, wenste RCL zich aan de Duinwetering be paald niet neer te leggen bij een Noordwijkse suprematie. Een veldoverwicht van de gastheren voor lief nemend, werd de strijd vooral uitgevochten in de per soonlijke duels en de grimmig heid van die onderlinge confron taties verhoogde in belangrijke mate de kijkwaarde van de wed strijd. Met name de eerste helft was het aanzien dan ook zeker waard. Noordwijk, als altijd dit seizoen sterk aanvallend, boorde toch wel gemakkelijk openingen in de onzekere Leiderdorpse defensie en kreeg uitermate riante moge lijkheden de kwaliteit van het net te testen. Vooral op links, waar Peter Siera nogal eens werd voorbijgesneld, was het de steeds opkomende Sjaak Sluys die garant stond voor een regel matige aanvoer van buitenkans jes. De drie Noordwijkse spitsen Geert Jan Bakker, Klaas Vink en Ivan Hermans wisten er echter geen gebruik van te maken en dat soms op zeer bedroevende wiize. Het aantal 'niet te missen' kansen was legio en gaf ondub belzinnig aan waarop John Eel man in de toekomst de nadruk zal moeten leggen. Het mooiste uitzicht op de openingtreffer kreeg Hermans. Alleen voor Pe ter van der Heyden treuzelde hij echter te lang en kon zijn schot nog van de lijn gehaald worden. Dat het houtwerk aan de Duin wetering betrouwbaar is bewees Bakker met een keihard schot dat op de lat uiteenspatte. Ook RCL liet zich niet onbetuigd waar het de afronding betrof. De beste kansen kwamen voort uit missers in de Noordwijkse de fensie, maar de Leiderdorpers weigerden die fouten af te straf fen. Een kopbal van de actieve Pierre van Gemerden verdween daarbij maar net over de lat, ter wijl diezelfde Van Gemerden te ver van het doel afweek om een uitstekende pass van Peter Siera te kunnen verzilveren. Was de eerste helft boeiend door de vele doelrijpe situaties over KATWIJK - Quick Boys kan het behalen van de laatste periodetitel wel op zijn buik schrijven. Er moest van WOG gewonnen worden, maar Quick Boys was zaterdag niet bepaald bij de les en stond na negentig minuten werkvoetbal met lege handen: 3—4. De thuisploeg had een bijzonder ongelukkige start. De toeschouwers hadden nauwelijks hun plekje in het zonnetje ingenomen of de bal lag al achter de verblufte Theo Guyt. Binnen een minuut vond Evert Jan Jansen de vrijstaande Henry van Dijk, die zijn eerste balcontact in een treffer omzette: 0-1. De Harderwijkers, vierde op de ranglijst, trokken zich na het doelpunt ogenblikkelijk terug en schonken de opponent het initiatief. De mannen van trainer Martin van Vianen trokken inderdaad met open vizier ten aanval, met als gevolg enkele mogelijkheden voor Mart van der Plas en Cees van Rooyen. Kon Mart van der Plas in deze fase geen richting aan zijn schoten geven (hij wisselde na een half uur spelen dan ook van schoenen), Cees van Rooyen kon dat wel, maar had de pech dat enkele van zijn inzetten op miraculeuze wijze door doel man Wim Eype gestopt werden. Ruimte Het offensieve spel van de Katwijkers had ook tot gevolg dat de tegen stander alle ruimte kreeg om te counteren en een kwartier voor de rust werd het dan ook 0-2, toen Henry van Dijk een knappe rush over het halve veld besloot met een slim passje op Evert Jan Jansen, die Guyt voor de tweede maal liet vissen. Quick Boys leek aangeslagen, maar werd door keeper Eype van WOG weer snel in het juiste spoor gezet Eype liep luid schreeuwend onder een hoge voorzet door, Cees van Rooyen kopte de bal in en Herman Dekker kon alleen met zijn hand een doelpunt voorkomen. Het was echter uitstel van executie, want Mart van der Plas verzilverde de penalty: 1-2. Dit gaf Quick Boys na de pauze weer energie en onder aanvoering van de twee sterke middenvelders Floor van Duyn en Arnold Boers werd het doel van WOG lange tijd belegerd. Het succes bleef lange tijd uit, maar weer was het keeper Eype, nu in samenwerking met laatste man Jaap Umans, die Quick Boys de helpende hand toestak en Cees van Rooyen in staat stelde de 2—2 in te tikken. Heel even gloorde er hoop in de Katwijkse harten, maar binnen een minuut was het Heimen Jansen die de 2-3 inschoof. Quick Boys leek geslagen, maar vijf minuten voor tijd knalde Johan Joker de bal in de uiterste hoek: 3-3. Quick Boys rook de volle winst; was dicht bij de vierde treffer, maar verwaarloosde de ver dediging, zodat één minuut voor het einde weer Heimen Jansen een counter kon bekronen en de Katwijkers alsnog met lege handen de kleedkamer instuurde. WILL MOERER "Ik heb het toch gezegd", refe reerde hij aan uitspraken die hij een half jaar geleden deed toen de situatie echt dreigend was. "Ik zou mijn pet opeten als we eruit zouden vliegen. Wel, je hebt gezien dat ik dat gemakkelijk kon toezeggen. Deze club is veel te goed om te degraderen." Die uitspraak zal eenieder die Lug dunum de laatste weken bezig heeft gezien om met veel karak ter zijn indrukwekkende opmars gestalte te geven zondermeer on derschrijven. Maar de inderhaast toegevoegde opmerking van Ei lander, "dat dit gelijke spel tegen SDW volkomen was verdiend", paste dan weliswaar goed in de algemene vreugde die de zeker heid van het behoud met zich meebracht, maar had met de rea liteit verder weinig te maken. Nee, dan had zijn spelmaker Daan Kooimans, die gisteren overi gens nimmer in zijn rol kon groeien, een betere kijk op de za ken. Onomwonden stelde hij vast: "dat we compleet zijn weg gespeeld. Wat een ploeg dat SDW. Wat een klasse. Alleen het feit dat we met 2-0 voorkwamen betekent misschien dat we aan spraak konden maken op een puntje. Qua voetbal was daar geen sprake van. We hebben de hele wedstrijd als gekken achter die knapen aan moeten rennen." Dat beeld beantwoordde inder daad beter aan de werkelijkheid, zoals die trouwens al kan worden afgelezen aan de ranglijst. SDW prijkt daarop bovenaan en hoe wel er voor de titel nog een vijftal gegadigden zijn is dit zonder meer het team dat het beste voet bal speelt. Een sterk collectief, zeer aavallende ingesteld en met technisch vaardige spelers. Of, zoals Kooimans meende, "alleen deze ploeg hoort in de hoofdklas se thuis". Lof Of het zover komt moet afgewacht worden, want ondanks alle toe gezwaaide lof kent de formatie Ivan Hermans in duel om de bal met doelman Peter van der Heijden. Noordwijk zou de streekderby winnend afsluiten. (foto Holvast) en weer, de tweede eiste vooral de aandacht op door grimmige duels. Uiteraard werd de hoofd rol gespeeld door Frans van der Veen die echter weigerde een stukje van zijn baard af staan toen zijn directe tegenstander Van Gemerden daar om 'vroeg'... Veel viel er eigenlijk niet te bele ven in die tweede helft. Noord wijk bleef de betere ploeg, kreeg betere kansen maar slaagde er vooralsnog niet in de score, en daarmee de wedstrijd, open te breken. Dat gebeurde pas tien minuten voor het einde. Een ver re bal werd door Klaas Vink op gevangen en ondanks appèl we gens hands mocht hij doorgaan. Behendig ontweek hij Van der Heyden om vervolgens de 1-0 binnen te schuiven. Die stand verscheen ook op het scorebord omdat de Leiderdorpers er niet in slaagden de grensrechter te overtuigen van het 'handige' werk van Vink. Noordwijk werd daarmee winnaar van een derby die vooral boeide door een rijke schakering van i om doelrijpe kansen te Gijs Collé scoort 2-0 voor Lugdunum. Kees Schouten veert omhoog om de treffer juichend te begroeten. (foto Holvast) LEIDEN - De vergelijking met wat er een week gele den gebeurde drong zich nadrukkelijk op, zij het dan in omgekeerde volg orde. Slaagde Lugdunum er toen in om, uit bij DRC, zo'n beetje het on mogelijke te presteren door een 4-1 achterstand om te buigen in een 4-6 overwinning, ditmaal thuis tegen SDW leek het tegengestelde te gaan ge schieden. In tijd van tien minuten namelijk ver dween na rust een 2-0 voorsprong tegen de kop loper als sneeuw voor de zon en op basis van het vertoonde gaf in het res terende kwartier nie mand nog een een stuiver voor Lugdunums kansen. Maar in een hectische slotfase bleef die 2-2 won der boven wonder op het bord en Lugdunum daar mee in elk geval nog een jaar in de eerste klasse. Ruim Trouwens, achteraf bleek dat zelfs een nederlaag Lugdunum niet meer had kunnen deren omdat zowel DCG als RKAVIC verloor. In de resterende twee wedstrij den mogen die het nu onderling uitzoeken wie er met JOS zal moeten afdalen naar de tweede klasse. Met acht punten uit de laatste vijf duels distantieerden de Kikkers zich dus uiteindelijk nog ruim op tijd van de onderste plaatsen. Reden gisteren voor scheidend trainer Wim Eilander om opge lucht en apetrots na afloop de be stuurskamer binnen te stormen. WATERINGEN - De schatbewaarder van UVS kon gisteren zijn lol niet op. Mét genoegen nam hij kennis van de weigering van de Leidse voet balploeg om bij VELO de titel van de tweede klasse te grijpen. Daar door steeg het komende thuisduel tegen Olympia door de halve mis stap immers in aanzien. Waar anders twee man en een paardekop langs de lijn hadden gestaan, kan UVS zondag a.s. rekenen op een redelijke recette nu de blauwwitten aan één punt genoeg hebben om de vlag in top te hijsen. Dat die actie gisteren niet werd uitgevoerd, hadden de blauwwitten volle dig aan zichzelf te wijten. Hoewel VELO met het directe ontslag van oefenmeester Jan de Gier een zogenaamd schokeffect teweeg wilde brengen, was de Wateringse formatie rijp voor een forse nederlaag. Het werd slechts 1-1, waarmee de zwakke prestatie van UVS nog eens op het papier werd aangestipt. Met de finish in zich begint de blauwwitte machine gaandeweg steeds meer haperingen te vertonen. 'Monteur' Melbi Raboen heeft de storing nog steeds niet kunnen vinden, zo werd gisteren in het winderige Wate ringen duidelijk. Aanvankelijk leek het erop dat Raboen de motor weer aan de praat had gekregen, getuige de 1-0 bekerwinst op zaterdageer steklasser Noordwijk. De druk van 'de gedoodverfde titelkandidaat' kan UVS blijkbaar moei lijk verdragen. Hellevoetsluis werd vorige week op de valreep aan de zegekar gebonden, na een vooral in de tweede helft benedenmaatse vertoning. Tegen VELO trok de lijstaanvoerder die lijn door, want na nauwelijks 180 seconden speeltijd kreeg Peter Selier al een tegentreffer van Cees Olsthoorn om z'n oren. Het ergste moest worden gevreesd, maar op dat moment trad Bert Jansen in de schijnwerper. De ex-prof nam zijn ploeg op sleeptouw, dirigeerde en cijferde vooral zichzelf niet weg. In het verleden nam Jansen gere geld teveel hooi op z'n vork, maar dit seizoen weet de Leidenaar z'n acties op de goede manier te doseren. Het 'Jansen-effect' leverde UVS al in de 18de minuut de gelijkmaker op, met het hoofd gescoord door Ron Bekooy die een door Hans Verkuylen verlengde bal op juiste waar de schatte. Waarna Bert Jansen zijn aanvallende acties staakte en de leiding van de defensie weer als prioriteit stelde. Een misvatting, want VELO was slachtrijp. Maar UVS had zich blijkbaar 'niet verliezen' ten doel gesteld, want alle risico's werden stelselmatig vermeden. Wat de opstelling van de blauwwitten al duidelijk had gemaakt, want aanvaller Sam Erades was opgeofferd voor Henk Zandbergen. Een verdediger, die aan de rechterkant van het middenveld diende te opereren. Raboens voorkeur voor Zandbergen had in zoverre succes dat VELO in aanvallend opzicht nauwelijks in beeld kwam. Aan de andere kant* moesten de spitsen Faber en Verkuylen het veelal stellen zonder steun. Dat openbaarde zich vooral in de tweede helft, toen vanaf de rechter kant goede voorzetten richting VELO-doel werden gezonden. In het vijandelijke strafschopgebied was evenwel geen UVS'er ter plekke om het voorbereidende werk af te maken. De ploeg zocht het in individuele acties (Bekooy en Van Leeuwen) die bijna allemaal in de Wateringse verdedigingsmuur smoorden. Slechts tweemaal verscheen in de tweede helft een Leidenaar in kansrij ke positie voor doelman Geert van Dijk. In het eerste geval mikte Henk Zandbergen op de paal, terwijl Ron Bekooy drie minuten voor het eindsignaal van de Voorschotense arbiter Molleman goed voorberei dend werk van Vermeer verpestte door net naast te mikken. Op de valreep werd UVS nog een (onverdiende) nederlaag bespaard toen Wim van Alkemade in vrije positie te hoog mikte. De Leidse penningmeester kon er niet warm of koud van worden. Hij was al zeker van z'n recette. ROB ONDERWATER Ron Bekooy heeft voor de gelijkmaker gezorgd tegen VELO. Bert Jansen loopt juichend weg. Doelman Van Dijk zit verslagen op de grond. «foto Hoivatn

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 13