LEIDSC Rijnsburg geeft titel echt glans 'Johan Cruijff is niet te vervangen' Michels rond met KNVB Tweeduizend fans feesten in Volendam Lugdunum redt zich ASC daalt af naar afdeling Heren Unicum weer kansrijk Slippertje Fides Pacta Vandaag in de sportkrant Van Basten topscorer Goud voor hockeydames Vlam dooft voor ruiters ZEIST (ANP) - Rinus Michels zal, met ingang van 1 juli, voor een periode van ten minste twee jaar bij de KNVB in dienst treden als technisch coördinator. Michels kwam zaterdagmiddag in Zeist tot overeenstemming met de commissie Technische Zaken en Opleidingen, die daartoe was gemachtigd door het bondsbe- stuur. De aanstelling van Mi chels, in de functie van bonds- manager Technische Zaken en Opleidingen, vond plaats na een gesprek dat de betreffende com missie heeft gevoerd met de bondsoefenmeesters van de KNVB. De 56-jarige voetbaltrainer, die werkzaam was by JOS, Ajax, Barcelona, Los Angeles Aztecs, weer Ajax, Köln en de laatste maanden bij MW, was al eerder bij de Voetbalbond in dienst. Hij was in 1974, als supervisor, in sa menwerking met dr. Frantisek Fadrhonc, verantwoordelijk voor het Nederlands elftal, dat in de eindronde van de strijd het wereldkampioenschap de twee de plaats achter West-Duitsland behaalde. Deegenaars nadert de limiet MAASTRICHT (ANP) - Leidenaar Dio Deegenaars heeft het afgelo pen weekeinde tijdens de natio nale titelstrijd gewichtheffen in Maastricht de Olympische limiet tot op vijftien kilogram bena derd. De in de klasse tot 90 kilo gram uitkomende Degenaars trok en stootte 325 kilogram, een nieuw Nederlands record. Ook bij het trekken (137,5 kg) en sto ten (187,5 kg) wordt voor de ver richtingen van de Leidse half- zwaargewicht een plaats op de nationale recordlij sten inge ruimd. VOLENDAM - De nauwgezet door Rijnsburgse Boys voorbe reide greep naar de macht van de zaterdag-eerste klasse B reikte zaterdag veel verder dan een eervolle vermelding in de KNVB-annalen. De voetbal ploeg van Arie Lagendijk ging in Volendam de afdelingstitel ophalen, gewillig liet 'half Rijnsburg zich meevoeren in de slipstream van de kam pioenskaravaan. In het kielzog van RB volgden dik 2000 supporters. Volendam raakte door de invasie een hal ve dag overbevolkt; een merk waardig aandoende stilte vatte tezelfdertijd post in Rijnsburg na de tijdelijke uittocht van zo veel zielen. Een Noordwijkse busonderneming moest elf bussen uit de stal laten aanruk ken, de toch bepaald niet arme middenstand van het mondai ne toeristendorp aan het IJs- selmeer beleefde een hoogtij dag door de tijdelijke volksver huizing, de wel om geld verle gen zaterdaguitgave van de plaatselijke voetbalclub flo reerde als nooit tevoren. De gradatiegevaar of niet, de be stuursleden van Volendam juichten mee met Rijnsburgse Boys dat met een 0-4 winst de hoofdprijs van IB in verzeker de bewaring stelde. 'Dit is voor ons een gedenkwaar dige dag", jubelde bijvoor beeld Volendam-bestuurder Tuyp. "Wij gingen er bijvoor- baat al van uit dat we deze wedstrijd zouden verliezen. Voor de vereniging is het veel belangrijker dat we nu zoveel volk in huis hebben. Dit is een •absoluut record. Wat ons be treft mogen die Rijnsburgers hier elke week langskomen". Kassa Voor die uitspraak viel veel te zeggen. Want waar de kassa van 'Volendam-zaterdag' is af gesteld op de verkoop van hooguit 100 kaartjes, draaide die zaterdag bijna dol door de ontvangst van een dubbele sei zoenrecette. Geen wanklank viel er dan ook te beluisteren, daar in Volen dam, waar Marcel van der Blom het kampioensfeest van Rijnsburgse Boys al vroeg liet beginnen. Strikt volgens de richtlijnen van trainer Lagen dijk zetten de titelpretenden- ten de technisch onderlegde, maar bewegingsarme degrada- tiekandidaten op eigen helft vast. "Geef ze niet de ruimte te voetballen, houdt ze onder druk", had Lagendijk zijn voetballers toegeroepen. Het advies bleek niet in doveman soren gefluisterd, na een kwar tier lobde Van der Blom na een pass van Rob Gillissen de 0-1 achter doelman John Koks. RB mocht daarna rustig specule ren op het traditionele condi tietekort van de Volendam- mers, die na de doelwisseling inderdaad enorme gaten lieten •vallen op het middenveld en in de na rust op één lyn verdedi jaargang de bittere smaak van een nederlaag proeven. "Daar tegenover staan de 27 punten die we in de laatste 14 wedstrij den hebben gepakt. Op zich al een unieke serie", haalde RB's spelbepaler Huug Aandewiel nog maar even aan. "Op grond van deze selectie mocht aan het begin van dit seizoen ei genlijk al aan een kampioen schap worden gedacht", stelde op zijn beurt Paul van der Blom, zaterdag wegens een spierscheuring noodgedwon gen toeschouwer. "Toch durf de ik pas na die gewonnen wedstrijden in de winter te ho pen op een titel", had Rob Gil lissen eerder nog rekening ge houden met het zoveelste kam pioenschap van Noordwijk. "Maar die ploeg lag in de win ter stil, terwijl wij telkens won nen. Daardoor werd Noord- wijk met een wel erg grote druk opgezadeld". Zomers De zomerse overwintering van het vrijwel niet door schorsin gen en blessures gehandicapte Rijnsburgse Boys inspireerde Arie Lagendijk in februari tot het beleggen van een geheime vergadering met zijn spelers, die hij voorhield de vakanties zoveel mogelijk te plannen na een mogelijke nacompetitie om het zaterdagkampioen schap en de strijd om de alge mene amateurtitel. In de strategie van Lagendijk paste vooreerst echter aan dacht voor de afdelingstitel, waar zijn voetballers naar toe groeiden in een sfeer van we derzijds respect voor eikaars kwaliteiten. "We hebben het kampioenschap met 15 man gepakt", wees Rob Gillissen op de volwassen bezetting van de reservebank. Huug Aandewiel: "De ploeg telde geen zwakke plek. Ik heb nog nooit zo heer lijk kunnen voetballen, omdat Toon Houtekamer voor mij een gouwe kracht is geweest. Voor mij heeft hij al het vuile werk heeft opgeknapt". "Daar heb ik mij heel happy bij ge voeld", inde de Zeeuw blij moedig de complimenten van Aandewiel, "ik weet immers wat ik kan en wat ik niet kan. Jan Hogewoning en Huug zijn in staat een pass over 40 meter geven. Nou, dat kan ik niet, dus heb ik me op een andere manier verdienstelijk trachten te maken voor het elftal". "Dit kampioenschap is gebaseerd op homogeniteit. De spelers hebben elkaar uitstekend aan gevuld, dat is de kracht van dit elftal geweest in dit seizoen", sprak Arie Lagendijk tenslotte. Zijn woorden gingen nog net niet verloren in de aanwakke rende feestroes, waarin Rijns burgse supporters en centen- tellende Volendammers allang verkeerden. GERARD VAN PUTTEN. 'Spelen niet meer houden in super mogendheid' WASHINGTON (AFP) - Monique Berlioux, directeur van het Inter nationaal Olympisch Comité, heeft gisteren voor de Ameri kaanse televisie (ABC) gezegd dat de Olympische Spelen voor taan niet meer door één van de super-mogendheden zouden moeten worden georganiseerd. Berlioux zei, dat door de vrijwel ze kere afwezigheid van de Sowjet- Unie in Los Angeles het IOC min of meer wordt gedwongen deze mogelijkheid serieus te onder zoeken. Ze verklaarde voorts, dat „de boycot van de Spelen van 1980 in Moskou door de VS een boemerang-effect ten opzichte van Amerika heeft gehad en dat zelfde geldt nu voor de Sowjet- Unie". „De Olympische Spelen", vervolg de Berlioux, „staan altijd bloot aan poiltieke invloeden, maar dat is geen reden de Spelen af te schaffen". Ze verzekerde haar gehoor, dat het IOC tot de laatste minuut pogingen in het werk zal stellen de "dwalende landen" op het rechte spoor terug te bren gen. Tot die landen behoort nu ook Afghanistan, dat als achtste land afzegde voor Los Angeles, met dezelfde bezwaren als de Sowjet Unie, de DDR, Bulgarije, Vietnam, Laos, Mongolië en Tsjechoslowakije. Berlioux meent, dat een persoon lijke bemiddelingspoging van president Reagan van grote in vloed kan zijn op een mogelijke beleidsombuiging in de Sowjetu- nie. „Een direct telefoongesprek tussen Reagan en Tsjernenko over deze kwestie zet meer kracht dan een brief van Reagan via Samaranch, die in dit geval de rol van koerier vervult". Voor het concurrerende CBS her haalde George Arbatov, lid van het centrale comité van de com munistische partij van de Sow- jetunie, dat de Russische beslis sing ingegeven wordt door de vrees dat de veiligheid van de Russische deelnemers, officials en staatsburgers niet voldoende gewaarborgd is in Los Angeles. Hy ontkende, dat de boycot van de Sovwjetunie tot doel heeft de herverkiezing van Reagan als president te beïnvloeden. "Dat is een te gevaarlijk spel". Arbatov meent dat de betrekkingen tus sen beide landen door de afwe zigheid van de Russen op de spe len niet zullen verslechteren. „Om de doodeenvoudige reden, dat die op dit moment toch al op het laagste pitje staan". ROTTERDAM - Nu de kater Feye- noord eerder en heviger had be sprongen dan was verwacht, maakte de feeststemming snel plaats voor een kribbig sfeertje. Op de centrale vraag hoe de Rot terdamse voetbalkampioen ver der moet zonder Johan Cruijff, reageerden de betrokkenen zich af in onverwacht grimmige ant woorden. Hoe ze werkelijk dach- ten over het besluit dat de mae stro "na een lange tweestrijd" had genomen, gaven ze niet prijs; voor de buitenwereld pro beerden trainer en spelers van Feyenoord zich groot te houden. Teleurgesteld waren ze natuur lijk wel, getuige uitspraken als "het viel me rauw op mijn-dak" (Libregts) en "we staan er toch van te kijken" (Wijnstekers), maar dat waren slechts inleidin gen om een positieve draai te ge ven aan de dreun die het verdwij nen van de leider veroorzaakte. Oefenmeester Thijs Libregts, die vrijdagochtend tijdens een ge sprek nog sterk de indruk had gekregen dat Cruijff door zou gaan, sprak in eerste instantie over "een klap voor de club en voor het Nederlandse voetbal", maar kaatste de bal direct vinnig terug toen een eventuele vervan ger van Cruijff ter sprake kwam. "Weet jij er één? Cruijff is niet te vervangen. Je kunt in zijn geval niet zeggen, nummer-één gaat weg en we pakken nummer twee. We zullen heel wat anders moeten gaan doen. Daar gaan we aan werken". Hoe, daar liet hij zich niet over uit, maar dat Feyenoord zoekt naar een waardige opvolger, zal dui delijk zijn. Alleen: is die te krij gen en, belangrijker nog, te beta len? Volgens aanvoerder Ben Wijnstekers wel. Zijn club zou al zo goed als rond zijn met "een sterke buitenlandse voetballer", die het vertrek van Cruijff 'rede lijk' zou kunnen opvangen. "Wie dat is wil het bestuur alleen nog niet zeggen, omdat anderen an ders achter hem aangaan. Het zou daarbij om de bij het Belgische omkoopschandaal be trokken zijnde Gui van der Smis sen gaan, die voor een jaar door Standaard Luik uitgeleend zou worden. Maar ze zijn heel ver met hem. En als hy komt en de transfer van Taha- mata gaat ook door, zijn we weer een heel eind op de goede weg", aldus Wijnstekers, die zich daar bij vermoedelijk meer liet leiden door hoop, dan door de realiteit. Vooral de anders zo openhartige captain immers, mengde dit keer heel wat venijn door zijn uitspra ken. Na de even lusteloze als slaapverwekkende seizoen-af sluiting tegen PEC Zwolle, die toch nog 2-1 winst opleverde door een treffer van Cruijff en een buitenspelgoal van Houtman (de 0-1 was van Booij), gooide hij heel bewust zijn kop in de wind. "Iedereen roept nu maar dat het volgend seizoen niks meer wordt met ons, maar dat wil ik dan eerst nog wel eens zien. Natuur lijk is Cruijff niet te vervangen, maar de spelers die dit seizoen zo afhankelijk van hem waren, kun nen nu bewijzen dat ze ook op eigen benen kunnen staan. Of ze daar rijp voor zijn? Het zal wel moeten, nietwaar?" Voor Wijnstekers is het besluit van Cruijff dan ook niet alleen een te genslag, maar ook "een stimu lans voor de rest om goed te pres teren". Beter had hij niet kunnen typeren hoe belangrijk J.C. dit seizoen voor Feyenoord is ge weest. Het was één van de voor naamste redenen waarom de 37- jarige vrijdag besloot te stoppen. Zijn hoofdmotief was dat hij het niet meer op kon brengen; de club had hem allerlei alternatie-' ven voorgesteld waarbij hij het rustiger aan had kunnen gaan doen. Minder trainen, minder voetballen. Daar wilde Cruijff niet op ingaan. "Als ze je zo graag willen hou den, betekent het dat je belang rijk bent", lichtte hy toe, "en als je belangrijk bent, moet je altijd aanwezig zijn. Dan kun je niet zeggen; vandaag wel, morgen niet. In mijn visie kun je niet voetballen op een paar momen ten, maar moetje er voortdurend zijn. Dat is hard werken, dat kost kracht en die ontbreekt me". Waarmee voor Cruijff de vicieuze cirkel rond was, na twintig jaar topvoetbal hield hij zichzelf het stopteken voor. "Het was een moeilijke beslissing", keek hij emotieloos achterom nadat hij gistermiddag elf minuten voor tijd het veld had geruimd, "en ik heb ook constant in tweestrijd gestaan en het besluit voor me uitgeschoven, maar vrijdag moest ik welja of nee zeggen, om de club in de gelegenheid te stel len aan het werk te gaan als het nee zou worden. Dat is het ge worden omdat ik rust ambieer. Vooral de laatste wedstrijden ging het dan wel goed, en ver moedelijk zijn sommige mensen daardoor gaan denken dat ik wel door zou gaan, maar voor die tyd ben ik toch heel vaak heel moe geweest. Ik had niet nog een sei zoen zo door kunnen gaan. Ten minste niet op het niveau waarop ik wil spelen en met minder doe ik het niet, wantje bent er, of je bent er niet". Hoewel Cruijff stelt "zeer goed op gevangen" te zijn by Feyenoord, "dat erg netjes voor me is ge weest", is hij er volgend seizoen dus niet meer. "Ik ambieer nu al leen rust", liet hij, gevraagd naar zyn toekomstplannen weten. Dat is er voorlopig echter nog niet bij. Pas na de vriendschappelijke wedstrijden bij FC Antwerp, dinsdag, een benefietduel voor Sotil bij Barcelona op donder dag, en de trip naar het Verre Oosten en vervolgens naar Italië met Feyenoord (wedstrijden op 21,25 mei en 29 mei), gaat Cruijff op vakantie naar Spanje. "Daar na zal ik wel weer iets gaan doen in de voetballerij. Trainer kan ik niet worden, omdat ik de papie ren niet heb, dus de enige moge lijkheid is dat ik ergens in de technische leiding terecht kom". Barcelona is daarvoor in de markt, de Spaanse club zou hem als ma nager begeren. Cruijff, die ook contacten heeft met Philips ("voor iets anders, op het gebied van export en Holland-promo tie"), weet daar zelf niets van. Ik heb nog geen enkel contact gehad met Barcelona. Ik zie wel wat er op me afkomt en ik twijfel er niet aan dat er iets komt". Bij Feyenoord kan hij wat dat be- Rijnsburgse Boys begroet juichend de pas behaalde afdelingstitel. "We hebben elkaar in dit seizoen steeds prima aangevuld, homogeniteit was onze kracht". (foto Ht gende achterhoede. Gepast ge bruik makend van de hiaten in de Volendam-afweer kon de pas voor Gillissen opgedraafde Ton Arroyo zich een prachtige 'binnenkomer' toeëigenen door een van Marcel van der Blom afkomstige bal met de hak mee te nemen en vervol gens met een loepzuivere lob in het doel te deponeren. Jo han de Kroon en Wim Drieber gen gaven met hun goals het Rijnsburgse kampioensgala een nóg sprekender z "Ik wist dat we hier kampioen zouden worden", toonde Arie Lagendijk later zowaar een zweem van een glimlach, "met die 4-0 hebben we die titel glans gegeven. Ik vertik het de populaire jongen te spelen, LEIDEN - Rijnsburgse Boys begint op Hemelvaartsdag, donderdag 31 mei, de strijd om het zaterdagkampioen schap met een uitwedstrijd tegen de titelhouder van IA. Naar het zich laat aanzien zal het Numansdorpse NSW worden; de ploeg van trai ner Jaap Viergever heeft za terdag aan een gelijkspel ge noeg om zich tot de beste ploeg van de 'Rotterdamse' eersteklasse-afdeling te mo gen noemen. In het kader van de halve com petitie speelt RB op zater dag 2 juni thuis tegen de kampioen van 1B, vrijwel zeker IJsselmeervogels. maar ik durf wel te stellen dat wat nu is bereikt de bevesti ging is van het goede werk dat in de afgelopen seizoenen bij ons is geleverd. Door de spe lers, de trainersstaf, het be stuur en de medische begelei ding". Geen mens die hem zal kunnen tegenspreken, zoals er ook niets valt af te dingen op het definitieve Rijnsburgse bezit van de eerste plaats van IB. In het veld heeft RB zich vrijwel permanent als het meest uitge balanceerde team van 1B aan gediend, eens te meer valt de suprematie van Lagendijks keuze van de ranglijst af te le zen. Alleen Quick Boys (0-1) en Spakenburg (2-0) lieten de Rijnsburgers in deze voetbal De laatste goal van Johan Cruijff in beeld. Piet Schrijvers is kansloos tegen de afscheid nemende meester treft trouwens ook terecht. De Rotterdamse club zou hem graag behouden voor de technische staf. Mee zou kunnen spelen dat Cruijff zelf zegt dat hij "een fan tastisch jaar" heeft gehad in de Kuip, waar hij het gemiddelde toeschouwers-aantal omhoog bracht van 19 000 naar 24.000. Niet helemaal het aantal wat hem bij zijn komst voor ogen stond, maar spelend op recette- basis verdiende hij wel zo' n ach- tenhalve ton. Het kon de beste, maar zeker niet de populairste voetballer van Nederland niet prikkelen door te gaan. Na zijn tweede afscheidswedstrijd in zes jaar (de eerste was op 7 novem ber 1978), lykt hij het als voetbal- (foto ANP) Ier definitief voor gezien te hou den. "Destijds waren de omstan digheden anders. Ik denk niet dat ik er nu spijt van zal krijgen", aldus Cruijff. "Maar missen is wat anders". Dat Feyenoord hem zal missen staat vast. Hoe groot de club zich ook houdt. PAUL DE TOMBE.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 11