LEIDSCH DAGBLAD Opsteker van 4 miljard Sollicitante wil via kort geding op voordracht Eras Ziekenfondsen willen volksverzekering FUNTRONICS MAAKT MOEDERDAG COMPUTERDAG Voor een tientje véél wijzer Schadereparatiesaan alle merken Overheidstekort daalt voor het eerst sinds 1980 gevelreiniging Weer geweld in Chili H.H. INBREKERS, Cruijff stopt RENAULT ZATERDAG 12 MEI 1984 Directeur: G. Koopman Hoofdredacteur drs. J. W. E. Metselaar Adj- hoofdredacteur: R. D. Paauw OPGERICHT 1 MAAftT 1860 No. 37395 HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Postbus 54 2300 AB Leiden Voor tel nrs zie colofon Zeven doden en tientallen gewonden waren de trieste balans van de mistramp op 11 april j.l. in Leiderdorp. Was er eigenlijk wel een rampenplan? En hoe functioneerde dat? Een reportage. "Gegeven de huidige stand van zaken is een kernwapenvrij Nederland voor mij een illusie". Defensie-minister Job de Ruiter aan de tand gevoeld. De worsteling van een integer jurist in wat wel zijn 'ijzerwinkel' wordt genoemd. PAGINA 19 Kees Kont, de blauwe tram, Kromme Beuk en natuurlijk de paardenmarkt. Ze kenmerkend voor het Voorschoten in vroeger jaren. De 'Parel aan de Vliet'is ditmaal aan de beurt in de serie 'Aan de stamtafel'. PAGINA 21 De voormalige Surinaamse premieren president Henk Chin a Sen bijt van zich af. In een exclusief interview spreekt hij o.a. over de vermeende banden met de CIA, over Haakmat en over zijn ambivalentie als verzetsleider. Voor rector gymnasium Leiden (Van een c r verslaggevers) LEIDEN Door middel van een kort geding tegen de gemeente Leiden wil een van de sollicitan ten naar de functie van rector bij het Stedelijk Gymnasium, •me vrouw E. Dool, bereiken dat zij alsnog voor deze baan in aanmer king komt. Zij eist dat het colle ge van B en W haar op de voor dracht zet aan de gemeenteraad die over de benoeming beslist. Elly Dool, thans conrectrix op een school in Amsterdam, beschikt over een brief van de gemeente, waarin haar wordt toegezegd dat zij op de voordracht zou worden geplaatst. Tevens werd zij daarin uitgenodigd voor een (volgend) gesprek. Later werd er van ge meentewege druk op haar uit geoefend om zich terug te trek ken. Zou ze haar kandidatuur handhaven, dan zou ze toch niet hoger dan tweede op de voor dracht komen, zo werd haar dui delijk gemaakt. Uiteindelijk bleek haar naam in het geheel niet op de voordracht te prijken. Wethouder Petérs (onderwijs en emancipatie) bevestigt dat Dool inderdaad in eerste instantie een positieve brief van de gemeente heeft gekregen. "Een brief die nooit had mogen uitgaan, maar door een ambtelijke fout toch is verstuurd. Later zijn er brieven overheen gegaan, waarin wij dui delijk hebben gemaakt dat er sprake was van een misverstand en is die fout hersteld". Dool zegt met het kort' geding vooral de aandacht te willen ves tigen op het "politieke element" in deze kwestie. In de adverten tie van de gemeente, waarin ge gadigden destijds werden opge roepen te solliciteren naar de baan van rector, stond namelijk overeenkomstig het streven van de gemeente naar emancipa tie - dat vrouwen de voorkeur genieten en dat werken in deel tijd mogelijk was. Dool: "Het vochtwering/ Zonnig 13 r i 1984 i onder: 21.24 uur. 23.12 14 r i 1984 Zon op: 05.47 uur. zon onder: 21.26 uur. Maan op: 20.43 uur, maan onder: 05.38 uur. Waterstanden Katwijk: hoogwater 03.22 en 15.52 uur, laagwater 11.33 en was vooral op basis van deze tekst dat ik solliciteerde. Ik ben een vrouw, wil in deeltijd werken en bezit de kwaliteiten voor de functie". Wetholider Peters zegt "juist van wege de positieve discriminatie" aanvankelijk een benoeming van Dool mogelijk te hebben willen maken. "Maar de inspraakcom missie van het gymnasium zelf achtte haar unaniem onbenoem baar. De selectiecommissie (be staande uit de wethouder, ge meente-ambtenaren, de conrec tor en een leraar van het gymna sium, red.) was in meerderheid tegen haar. Vervolgens heb ik ook nog in een besloten vergade ring de raadscommissie voor on derwijs geraadpleegd en toen bleek dat er ook geen politieke meerderheid voor de benoeming van Dool te vinden was. Boven dien heeft de inspecteur voor het voortgezet onderwijs een nega tief advies over haar gegeven. Toen heb ik besloten: dan komt er maar één kandidaat op de voordracht". Dat werd O.P.J. Roefs, leraar op een heao in Eindhoven. Het kort geding dient maandag in Den Haag. Eén dag later staat de be noeming van een rector op het gymnasium op de agenda van de Leidse gemeenteraad. r BANGKOK - Meisjes strooien bloemen bij de aankomst van paus Jo hannes Paulus II in Bangkok. Tijdens de tweede dag van zijn bezoek aan Thailand heeft de paus een "boodschap van medelijden, troost en hoop" gebracht aan de vluchtelingen in Zuidoost-Azië. Paus Johannes sprak in een doorgangskamp waar 19.000 vluchtelingen uit Vietnam, Kampuchea en Laos verblijven. (foto ap> Basispakket voor iedereen; premie naar draagkracht DEN HAAG (GPD) - Minister Ruding (financiën) heeft dit jaar een meevaller op de rijksbegroting van zeker vier miljard gulden. In een brief aan de Tweede Kamer heeft hij voorts geschreven dat voor het eerst sinds 1980 het overheidstekort daalt. Deze daling met 0,8 procent in vergelijking met vorig jaar, is veel groter dan eerder dit jaar werd verwacht. In de begroting die op Prinsjesdag werd gepubliceerd, verwachtte de regering nog een stijging van het tekort tot 12,1 procent. dan verwachte economische her stel daalt ook de totale collectie ve lastendruk meer dan in de Miljoenennota was voorspeld. In plaats van een druk van premies en belastingen van 54,9 procent komt deze nu uit op 54,5 procent. Ruding benadrukte dat dit bete kent dat het overheidsaandeel in de economie is verminderd, zo dat de particuliere sector meer ruimte heeft gekregen. Het tekort van de rijksoverheid zal dit jaar naar verwachting f 31,9 miljard bedragen. In september werd nog voorspeld dat het te kort f 35,9 zou zijn. (In 1983 be droeg het tekort f 30,5 miljard). Dinsdag staat de inschrijving open voor een nieuwe staatslening, waarmee Ruding opnieuw vier tot vijf miljard denkt binnen te halen. SANTIAGO (AFP) - Een onbekend aantal personen is gisteren ge wond geraakt en tientallen beto gers zijn voor verhoor meegeno men op de avond van de negende nationale protestdag tegen het bewind van generaal Augusto Pi nochet. De dag was georgani seerd door het nationaal verbond van arbeiders (CNT). Onder de gewonden is een Franse priester, Pierre Dubois, die door de militaire politie werd afge tuigd in de wijk Victoria, zo is uit kerkelijke bron in Santiago ver nomen. De militaire politie trad op toen betogers aan de buiten rand van de hoofdstad barrica- den opwierpen. De bewindsman sloot verdere meevallers in de loop van dit jaar niet uit. Hij voelt echter niets voor een afzwakking van het 1 juli-pakket of een forse verlaging van loon- en inkomstenbelas ting. Over de komende verlaging van de hogere uitkeringen zei hij dat deze volledig en onverkort moeten worden doorgevoerd. Ook is de opbrengst ervan al in de nieuwe cijfers verwerkt. De beide regeringspartijen CDA en WD hebben met opluchting en tevredenheid op de gisteren ge publiceerde gegevens gerea geerd. Volgens CDA-fractielei- der De Vries voltrekt het herstel zich nu 'onverwacht snel'. Zijn li berale collega Nijpels sprak over een 'winnend beleid van een winnend team'. De PvdA zegt dat de meevallers niet te danken zijn aan het gevoerde kabinets beleid, maar aan het internatio naal economisch herstel waar van Nederland ook een graantje meepikt. Nu er meer financiële armslag is ontstaan, vindt de PvdA dat de arbeidstijdverkor ting versneld moet worden door gevoerd. Snel De daling van het overheidstekort gaat veel sneller dan mogelijk werd geacht. Dat komt omdat niet alleen minister Ruding een groot aantal meevallers heeft, maar ook omdat de Nederlandse economie weer groeit. Uit de laatste cijfers valt op te maken UTRECHT (ANP) - De Vereniging van Nederlandse Ziekenfondsen (VNZ) heeft een plan gemaakt om het bestaande stelsel van ziektekostenverzekeringen in tien jaar tijd om te zetten in een volksverzekering voor alle Ne derlanders. Dat schrijft secreta ris drs. F. H. Werkman van de VNZ in het VNZ-blad Inzet. De Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten (AWBZ) waaruit nu allerlei „extra" ziektekosten worden vergoed zou na een stapsgewijze aanpassing uitein delijk in 1994 kunnen worden omgezet in een Algemene Wet Ziektekostenverzekering (AWZ), die een breed basisverzekerings pakket zou inhouden voor ieder een. De bestaande ziekenfondsen kun nen samen met de particuliere verzekeraars de volksverzeke ring uitvoeren, zo stelt Werkman. De administratie zal veel eenvou diger zijn dan nu omdat iedere Nederlander automatisch via de volksverzekering verzekerd is. Daardoor wordt het systeem van ziektekostenverzekering veel doorzichtiger, hetgeen volgens de VNZ een voorwaarde is voor kostenbeheersing heidszorg. De premie voor de volksverzeke ring zal als het aan de zieken fondsen ligt grotendeels naar draagkracht worden berekend, een percentage van het inkomen. De rest van de premie bestaat uit een vast bedrag voor iedereen. Op die manier zullen de inko mensverschuivingen als gevolg van de invoering van de volks verzekering niet al te groot zijn Net als bij het huidige zieken fondssysteem zullen ook de werkgevers een deel van de pre mie moeten betalen, aldus Werk WIJ zijn zwaar gedupeerd! Gaarne een tip waar onze ad ministratie is Nicolaas b.v. Zoeterwoudseweg 25c Tel. 071-768967 of 01751-17065 Verwachting voor morgen: Perioden met zon en vrijwel o droog. Minimumtemperatuur circa 5 graden. Middagtemperatuur onge veer 13 graden. Matige, aan de kust eerst nog krachtige. noordoosten- Zon op: 05.49 u Maan op: 19.16 uur r 05.20 uur. Waterstanden Katwijk: hoogwater 02.34 en 15.05 uur. laagwater 10.43 en de gezond- De stapsgewijze invoering van de volksverzekering moet volgens het VNZ-plan al op 1 januari 1985 beginnen met de geleidelijke op heffing van een aantal knelpun ten in het bestaande zieken fondsstelsel: de bejaardenverze kering en de vrijwillige verzeke ring. De bejaardenverzekering zou vanaf die datum geen nieu we verzekerden meer dienen aan te nemen. Vanaf volgend jaar zou iedereen van 65 jaar en ouder ge woon bij de verzekering moeten blijven waar hij tot zijn 65ste ver zekerd was, ziekenfonds of parti culier. De ongeveer 500.000 mensen in de vrijwillige verzekering die zijn aangewezen op een uitkering volgens AAW, AWW of Bij standswet zouden in 1986 moe ten overgaan naar de verplichte verzekering. De volgende stap is, aldus Werk man, het overhevelen van de huisartsenzorg en wellicht de an dere eerstelijns voorzieningen naar de AWBZ. Dat zou beteke nen dat die zorg dan niet langer door het ziekenfonds, maar door de AWBZ, de latere volksverze kering, wordt betaald. Op dat moment wordt het nodig een stukje nominale premie (hetzelf de premiebedrag voor iedereen) in te voeren, zo stelt de VNZ. Vervolgens wordt, als het mogelijk is, de hele vrijwillige verzekering opgeheven door de overgebleven verzekerden onder te brengen bij de „bovenbouw", dat zijn niet winstgevende verzekeringen die de ziekenfondsen hebben opge richt voor mensen met een inko men boven de ziekenfondsgrens. Als dit alles in 1988 rond is, kun nen overheid, fondsen en parti culiere verzekeraars de definitie ve overgang naar een volksverze kering in 1994, door het overhe velen van specialistische- en kli nische hulp naar de AWBZ, voor bereiden. (Zie ook pagina 5) Botermarkt 23, Leiden. Tel. 071-120365. BETAALBAAR COMPUTER- PLEZIER VOOR IEDEREEN ROTTERDAM (ANP) - Johan Cruijff houdt er mee op. Gister avond laat heeft hij de voorzitter van Feyenoord, Gerard Kerkum, meegedeeld aan het eind van dit seizoen met voetballen te stop pen. De onlangs 37 jaar gewor den Cruijff zal morgen in de competitiewedstrijd tegen PEC Zwolle zijn laatste wedstrijd voor Feyenoord in het betaalde voetbal spelen. Kerkum: "Hij heeft me gezegd dat het hem allemaal te veel werd. In overleg met zijn adviseurs is hij tot zijn besluit gekomen Hij heeft mij de absolute zekerheid gegeven dat hij het volgend zei- zoen niet voor een andere club zal spelen". Kerkum overweegt Cruijff een functie in de technische staf van Feyenoord aan te bieden. dat de groei nu twee procent op jaarbasis bedraagt. Het nationale inkomen komt dit jaar uit op 350 miljard. Minister Ruding zei tijdens de pre sentatie van zijn 'mei-brief dat Nederland profiteert van het we reldwijde conjuncturele herstel, maar dat ook de Nederlandse cij fers een duidelijk herstel tonen. Dat is een gevolg van de verbe terde concurrentiepositie van het bedrijfsleven, en dat komt weer door het gevoerde bezuini gingsbeleid. Hij wees erop dat de feitelijke uit komsten beter zijn, dan de eer der opgestelde ramingen. Maar deze voorspellingen waren al be ter dan nog slechts in september mogelijk werd gehouden. Zowel de produktie als de export als de particuliere consumptie groeide vorig jaar. „In 1983 is er een keer ten goede gekomen in de econo mie. Dit algemeen economisch herstel zet in 1984 door", ver klaarde Ruding. Meevallers De gunstige uitkomsten van de be groting zijn een gevolg van een aantal meevallers. De voornaam ste zijn: - meevallende werkloosheid, zodat de uitkeringen lager uitvallen: f 1 miljard; - minder hoge rentelasten, omdat het rijk minder leent: f 370 mil joen; - hogere belastingontvangsten dan geraamd: f 1,75 miljard; - hogere winstuitkering De Neder- landsche Bank: f 620 miljoen; - hogere winstuitkering PTT: f 338 miljoen; en - extra aardgasopbrengsten: f 850 miljoen. Hiertegenover heeft Ruding al re kening gehouden met extra uit gaven, die een gevolg zijn van bijvoorbeeld de land bouwaf spraken binnen de EG (f 150 mil joen), slechte crediteuren in het buitenland (vooral Polen en Ni geria - f 600 miljoen) en een aan CDA en WD toegezegde inves teringsimpuls van f 300 miljoen. De bewindsman waarschuwde voor een al te groot optimisme. Hij wees erop dat de daling van het tekort tot 10,7 procent dit jaar betekent dat het altijd nog hoger is dan volgens het regeerakkoord wenselijk was. Het akkoord gaat ervan uit dat het tekort dit jaar uitkomt op 10,5 procent, om in 1986 7,5 procent te bereiken. Voortzetten Ruding vindt dat uit de nu gepre senteerde gegevens te conclude ren valt dat het strakke bezuini gingsbeleid, gericht op econo misch en budgettair herstel, voortgezet moet worden. Als gevolg van de groei van het na tionaal inkomen en het betere (^ELAM B.Y. |r Lelden. Haarlemmerweg 2-4 tel. 071-213341 Elam jubileumaktie hoge inruilprijzen "Ons advies kost u niets' Westeindo 12 Noordwijk Tel. 01719-15300 O Ja. ik wil deze kompiete krani over wereld, stad en land oraaa 4 weken voor 10.- op proef in definitief abonnement. Noteer mij voor een kwartaalabonnement (f 63.10). vóór het abonnement ingaat, ontvang ik de krant 2 weken gratis Roosevekstraat 61. Leiden 071-764800 Naam Tel i de bon op te sturen, kunt u ook even bellen (071-144941)

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 1