c Merenwijk, geschenk én waagstuk Er valt wat op te bouwen in de kerk In Hulst zag men niet op turfje J H.J. van Leeuwen bij afscheid: 9ongelofelijk boeiend ZATERDAG 12 MEI 1984 Geestelijk leven LEIDEN Zeven jaar geleden kon de hervormde gemeen te nog een predikantsplaats stichten voor de Merenwijk. Nu de eerste predikant op deze plaats, ds. H. J. van Leeu wen, met vervroegd pensioen gaat (nog 63), wordt deze - om financiële redenen - weer opgeheven. "Triest", zegt de dominee, die op 20 mei om 10 uur in 'De Regen boog' afscheid neemt en in die week met zijn vrouw naar Zut- phen verhuist. Maar er wordt ge werkt aan een regeling. Een van de overige predikanten krijgt een andere werkverdeling en zal de Merenwijk erbij moeten ne men. En verder moet de wijk het zelf zien te klaren. Dat kén, want de oecumenische geloofsge meenschap rond 'De Regen boog', waarin ook rooms-katho- lieken en gereformeerden deel nemen, heeft een wijdvertakt net van 'lekenwerk'. Dat was voor ds. Van Leeuwen ze ven jaar geleden ook een van de redenen om het 'experiment Me renwijk' aan te durven. "Ik was tot dan toe altijd min of meer so list geweest. Dé dominee. Nü kwam ik in een team terecht. Iets nieuws dus en daarom aantrek kelijk". Samenstelling van deze pagina: S.J. de Groot Maar u was met uw 56 jaren niet zo ver meer van het eindpunt. "Toen ze in Nieuwerkerk voor het eerst bij me kwamen, heb ik in derdaad gezegd: daar moetje een jonge vent voor nemen. Maar ze hielden aan. En toen heb ik ge zegd: nou, als jullie het met óns wilt wagen - want zonder mijn vrouw ben ik niets vooruit dan maar". "Het leek me ook wel iets gewel digs. Per slot van rekening had ik in Almen met goedvinden van de naburige pastoor ook al een paar roomse kinderen op de cate chisatie gehad. Werkelijk, de Me renwijk kwam naar mij toe als een groot geschenk. Natuurlijk ook wel een waagstuk". verkeerd; 'aantrekkelijk' is echt 'Achterhoeks' voor: met je hele persoon je de dingen óantrek- ken. Nou, dat vraagt veel van je. En daarom zeg ik met dat lied van Barnard: zeven is voldoende, vijf en twee Zeven is voldoende Waarom dan toch vervroegd weg? "De leeftijd gaat meespelen. Licha melijk wordt het te veel. De wijk is jong en het tempo ligt vrij hoog. Ik ben nogal aantrekkelijk van aard, weetje. Versta dat niet Sommigen zien 'De Regenboog' nog altijd als een vreemde eend in de kerkelijke bijt. "Och, in centraal hervormd Leiden heeft niet iedereen in de gaten wat hier aan de hand is. Je moet deze geloofsgemeenschap niet met je eigen kerkorde benade ren. Daar is ze gewoon niet op in gesteld. Het is de Algemene Ker kelijke Merenwijkraad die het beleid bepaalt. Dat is de conse quentie van het feit dat je als ker ken het aangedurfd hebt om met elkaar in zee te gaan". "Die raad heeft handen en voeten gekregen in tal van commissies en werkgroepen. Daarin zijn heel veel mensen actief, die soms niet eens van elkaar weten tot welke kerk ze behoren. De betrokken heid van al die mensen is werkelijk verbluffend". Voor ds. Van Leeuwen is dat kerk lidmaatschap geen punt van de eerste orde. "De vragen van men sen over de zin van het leven, over God, over de toekomst le ven in alle kerken, gaan dwars door alle kerken heen, en is het dan niet verrijkend en bemoedi gend om daar samen, in het spoor van Jezus Christus, mee bezig te zijn? En dan niet alleen interkerkelijk, maar ook missio nair, open naar de hele wijk". Zeven jaren Merenwijk samenvat tend: "Een heerlijke tijd. Met al zijn moeilijkheden. Ongelofelijk boeiend. Ik heb het gevoel, een stukje kerkgeschiedenis te heb ben meebeleefd". Schaken In Zutphen is geen 'Regenboog' of iets dat daarop lijkt. "Nee, dat zal wel moeilijk zijn. Een dienst bijvoorbeeld zonder tafel- viering is toch eigenlijk niet af. We gaan ons daar maar eens breed oriënteren, zoals dat heet. Maar ook echt niks doen. Geen verantwoordelijkheden, geen spanningen, geen vergaderin gen. O, die vergaderingenEen beetje schaken en op woensdag avond lekker kijken naar voet bal. En misschien ook wel mee denken over andere i kerk-zijn. Al is het m straat waar we wonen" "Dit is een optimistisch boek, geschreven vanuit de overtuiging dat allerlei veranderingen en verbete ringen te realiseren zijn, want ik heb ze zelf zien ge beuren!" Zo typeert professor dr. G. L. Goedhart (44) zijn pas versche nen boek getiteld 'Gemeente-op bouw'. Goedhart was eerst (gere formeerd) predikant in Neder land, maar werd in 1977 vor- mings- en toerustingswerker voor de Belgische kerken. Tege lijk hoogleraar 'praktische theo logie' aan de protestantse theolo gische faculteit in Brussel. Sinds 1979 is hij predikant van de Ver enigde Protestantse Kerk in Bel gië. Hij schreef zijn boek - uitgeverij J. H. Kok, Kampen, 140 bladzijden, f. 22,50 - vooral voor begeleiders van opbouw-, vormings- en toe- rustingswerk in de kerkelijke ge meenten, maar ook voor ge meenteleden die daaraan willen meedoen of er meer zicht op wil len krijgen. Een werkboek, waar van de verschillende hoofdstuk ken zich apart laten lezen in een zelfgekozen volgorde. Goedhart is zich ervan bewust, dat hij zijn optimisme hard nodig heeft om staande te blijven te midden van allerlei onverander lijkheid en.hardleersheid in men sen en in de kerk. "Kerkelijk op bouwwerk wil de gemeente hel pen om méér gemeente van Je zus Christus te worden". "Er valt wat op te bouwen", zegt hij in zijn inleiding. Dr. Goedhart ...telkens gemeente wórden... Onvrede De gemeente is geen statisch gege ven. Zij is een dynamisch proces. Ze moet telkens gemeente wór den. Dat sluit een kritisch kijken naar de bestaande gemeente in en de mogelijkheid van een visie die meer beantwoordt aan het 'ideaal'. "Er moet vertrouwen zijn, dat die visie kan worden omgezet in doelen-die via een veranderingsplan bereikbaar zijn. Werken aan verandering moet wel systematisch gebeu ren. Anders doet men niet één stap vooruit, maar twee stappen achteruit". Een verantwoorde begeleiding van gemeente-opbouw vraagt des kundigheid. "De begeleider moet de mogelijke weg in zijn ge heel kunnen overzien, want de fasen van het proces zijn niet simpel een aantal stappen nó el kaar. Het is ook een geheel, waar in de fasen dooreen kunnen lo pen". Dr. Goedhart constateert onvrede in de gemeente over de bestaan de toestand. Zeker een deel van de gemeente vindt, dat het beter zou kunnen gaan. Maar verande ringen maken onzeker. Er kun nen krachten worden opgeroe pen die zich verzetten tegen wel ke verandering ook. De voorbe reiding gebeurt dan ook vanuit de overtuiging dat er iets moet gebeuren, en de wil om daarover na te denken. Vernieuwingen moeten wortel schieten in het gemeente-zijn en meestal ook in het bredere kerk verband. Ze moeten worden vastgehouden binnen een 'ver nieuwd beleid'. "Maar al te vaak worden de vleespotten van Egypte weer verleidelijk als zich wijzigingen voordoen". Bijbel en praktijk De schrijver gaat in zijn boek - dat veel informatie, praktische wen ken en modellen voor vernieu wing bevat - uit van vier kernbe grippen, die wezenlijk voor de gemeente zijn: dienen (algemeen diakenschap van de gelovigen), vieren, leren (gemeente te zijn) en delen (van aandacht en geloof met elkaar en met anderen). Hij gebruikt daarbij twee uitgangs punten in onderlinge wisselwer king: bijbel en praktijk. Luiste rend naar de praktijk staat hij open voor een beroep op de bij bel, en luisterend naar de bijbel wil hij steeds uitkomen bij de werkelijkheid van vandaag. "Bij bel en praktijk geven voldoende in handen om het beeld te schet sen van de gemeente, zoals die er nu zou kunnen uitzien, een 'ide- aal'-beeld". Wie het goede met de kerk voor heeft, kan niet tevreden zijn met wat zij geworden is. Die zal op een of andere manier betrokken willen zijn of worden bij de in spanningen om een 'vernieuwde gemeenschap' van haar te ma ken. Goedhart, vormings- en toerus tingsman in hart en nieren, weet het allemaal niet zo precies. Maar hij ziet wel creatieve moge lijkheden. In alle voorlopigheid zet hij die uiteen in dit werkboek, instructief en praktisch. Gemeen ten die deze weg op willen kun nen er veel aan hebben. Aanvulling. De Raad van Ker ken heeft het verzoek van de or ganisatie van homoseksuelen 'Roze Front' om op 30 juni en 1 juli in de kerkdiensten aandacht te schenken aan de positie van homoseksuelen in de samenle ving naar de lid-kerken doorge stuurd, omdat hij zelf geen 'zon dag van de homofilie' kan uitroe pen. Ds. W. R. van der Zee, secre taris van de raad, gaf deze aan vulling aan het ANP op een eer der bericht hierover. "Dit is een zaak van de afzonderlijke ker ken. Uit het feit dat de brief is doorgegeven mag worden afge leid, dat de raad er positief tegen over staat". Beroepen. Hervormde Kerk: be roepen (toezegging) te Nieuw- veen kandidaat M. J. Middel koop Dordrecht; aangenomen naar Kloetinge kandidaat B. Lut- tikhuis Diemen. Gereformeerde Kerken: aangenomen naar Ma- riënberg (Ov.) kandidaat G. J. Ie Roux aldaar. Afscheid. Volgende week vrijdag neemt professor dr. A. G. Honig wegens pensioen afscheid van de gereformeerde theologische ho geschool in Kampen. Hij heeft daar bijna zestien jaar 'zendings wetenschap' onderwezen. De Heilige Willibrordus. Stelt u zich voor: een grote kerk, die te groot is voor rooms-ka- tholieken of protestanten al leen, die ze dan ook samen ge bruiken, waar om het ver schil niet te verdoezelen precies in het midden tot aan de nok een dubbele muur is opgetrokken en de ruimte tus sen die muren met turfstrooi- sel is gevuld teneinde hinder over en weer te voorkomen. Zo'n merkwaardige kerk heeft er vele jaren in Nederland be staan. De basiliek van de Hei lige Willibrordus in het Zeeuwsvlaamse Hulst. In 1929 kwam aan deze unieke vorm van kerkgebruik een eind, en het is nu 50 jaar gele den, dat de historische toe stand werd hersteld en de kruisbasiliek ten tweeden male voor de rooms-katholie- ke eredienst in gebruik werd genomen. Reden genoeg om haar dubbele functie van wel eer nog eens uit de vergetel heid te halen. Schuurkerk Het stadje Hulst vervulde in de 80-jarige oorlog een sleutelpo sitie in de strijd tussen de noordelijke en zuidelijke Ne derlanden. Nu eens overheer ste er het katholieke geloof, dan weer het gereformeerde (hervormde). Frederik Hen drik heroverde de stad in 1645 definitief en al gauw moesten de katholieken het veld ruimen in hun Willibror- duskerk om de beoefening van de gereformeerde religie mogelijk te maken. Zelf moch ten zij een schuurkerk bou- Maar het hervormde kerkbe zoek liep aan het eind van de 18de eeuw drastisch terug. Dat kwam, volgens een kerk meester van toen, ook doordat de preken veel te lang waren. Er werden dan ook regels op gesteld om dat tegen te gaan. De predikheer die ze overtrad kreeg onverbiddelijk boete. Maar tegelijk was er een her stel van de katholieke geloofs beleving. Dat bij elkaar, zo concludeerde G. J. Lepoeter in het bulletin van de stich ting Oude Zeeuwse Kerken, schiep uiteindelijk een kli maat, waarin over teruggave van althans een deel van de oude Willibrord kon worden gepraat. Overdracht In 1807 was het zover. Keizer Napoleon verleende zijn goedkeuring aan een over eenkomst, die het koor en de dwarsruimte van de kerk be stemde voor de rooms-katho- lieken en de rest schip en kapellen voor de protestan ten. Een muur op volle hoogte, gevuld met turfstrooisel, spleet het middeleeuwse kerk gebouw middendoor, zodat de twee groepen gelovigen el kaar op geen enkele manier konden hinderen. Die situatie duurde tot 1929. Toen was de kerk dringend aan restauratie toe. De over heid wilde alleen subsidie ge ven als de scheidingsmuur zou worden afgebroken en de kerk dus weer één ruimte werd. De hervormden zagen er finan cieel geen kans toe, aan die eis te voldoen. Er zat niets an ders op dan te vertrekken. Zij kregen voor de overdracht van hun kerkruimte nog f. 120.000, hoewel de bisschop van Breda eerst niet hoger wilde gaan danf. 100.000. Ze bouwden er een nieuwe kerk van, die meer bij hun minder heidspositie paste. Nü vor men zij met Hontenisse één gemeente. De katholieken namen na een restauratie van vijfjaar hun ongedeelde Willibrordus feestelijk in gebruik. Vijftig jaar geleden nu. En in 1935 trok voor het eerst na 1645 weer een sacramentsprocessie door de straten van Hulst. LEIDEN: Herv. Gem. Hoogl. kerk 10 ds. Jansen, 11-.45 oecum. dienst studente- nekklesia; Marekerk 10 ds. De Jong, 5 ds. Post, Er- Maranathak. (L. Morsweg) 10 hr. T. Ages (Leiden); Oecumenische geloofsgemeenschap De Regenboog (Merenwijk) 9.30 pastoor v. Well, 11.15 pastoor v. Well en ds. v. Leeuwen; Bethlehemk. (Driftstr.) 10 ds. Kret, Sas- senheim, opendeurdienst; Bevrijdingsk. (Montgomerystr.) 9 ds. Sterringa, 10.30 ds. W. Bakker, 5 ds. Baas, Sassenheim; Vredesk. (Burggravenl.) 10 ds. A. Hof- Waalse kerk (Breestr.) 10.30 ds. Ribs; jeugdkapel Vredeskerk 10; jeugdkapel Bevrijdingskerk 10.30. Voor dovendienst zie geref. kerk. Acad. Ziekenhuis 9 rk. dienst, 10.15 mevr. ds. Terlouw. Diakonessenhuis 10.30 ds. Vroeginde- wey, Katwijk aan Zee, elke zat. 10.30 rk. dienst Endegeest: zie Oegstgeest. Geref. Kerk: Zuiderk. (Lammen- schansw.) 4 nam. leerhuis, prof. dr. M. de Jonge, 5 avondgebed, zie ook Vre deskerk; Petrak. (Surinamestr.) 10 prof. mr. Reu- gebrink, L.dorp, 10.30 in zijzaal dienst voor doven, hr. K. J. van Boggelen; Oude Vest 10 ds. Baas, S.heim; Maranathak. (L. Morsw.) zie herv. gem.; Bevrijdingsk. (Montgomerystr.) zie herv. gem.; bejaardenhuis Groenhoven 10 ds. Hem- Merenwijk: zie herv. gem. Wijk Stevenshof, gebouwtje 'Dijkhof (Rijndijk): 10 kand. P. R, Middelkoop. Geref. K. Vrijg. (Herengr.): 10 en 5 ds. Houtman. Chr. Geref. K. (Steenschuur): "9.30 ds. Den Hertog, 5.30 ds. v. 't Spijker, Hee- Geref. Gem. (N. Rijn): 10 en 4.30 ds. Herensingel zat. 7, zo. 9.30 en 11; Rijndijk (Leiden-V.schoten) zat. 7, zo. 9.30 en 11.30; Steenschuur zat. 7, zo. 8.30, 10, 11.30, 6 en 7 (lof); Bóshuizerkade zat. 7, zo. 9.30 en 11; Lammenschansweg zat. 7, zo. 9 en 10.30; Haarl.straat zat. 7, zo. 9.30, 10.45 en 12.15; Merenwijk: zie herv. gem.; H. Rijndijk (zie Zoeterwoude). AARLANDERVEEN: Herv. Gem. 10 ds. v. Driel, 7 ds. Koelewijn. Geref. Kerk: 10 ds. Wilschut, 6.30 ds. Stolk. Chr. Geref. Kerk: 9.30 ds. v. Beek, Vee- nendaal, ds. P. den Hartog, Veenen- Rk Kerk: zat. 7, zo. 10.30. ALPHEN AAN DEN RIJN: Herv. Gem. Adventskerk 10 ds. Bogers, ha, 6.30 ds. v.d. Velden, Doorn; Kruiskerk 9.30 ds. v.d. Heiden; Opst.kerk 9 ds. De Jonge, 6.30 ds. v.d. Heiden; Nabij 9.30 jeugdkapel; G. Herderkerk 10 ds. Hoogendijk, ha, 6.30 ds. Mulder, ha; De Bron 9.30 ds. Verheul, ha, 10.15 ds. Nieuwenhuis, ha, 6.30 ds. Verheul, ha; Ashram (Marsdiep) 10 ds. Mulder, ha; Driehoorne 7 nam.; Oudshoornse kerk 10 ds. Vlasblom, Boskoop; Sionskerk (Planetensingel) 9.30 ds. Geluk, Baarn, 6.30 ds. Ouwendijk. Geref. Kerk: Mar.kerk 9.30 ds. v. Es, Hoofddorp, 6.30 ds. Wilschut; Salv- kerk 9.30 ds. Stolk, 6.30 kand. De Jong, A.dam. Zie ook herv. gem. Ned. Geref. Kerk (school Willemstr.): Evang.-Luth. Gem. (Hoogl. Kerkgr.): 10.15 ds. Mostert. Doopsgez.-Remonstr. Gem. (Lokhorstk. Pieterskerkstr.): 10 mevr. ds. De Clercq, met koor. Baptistengem. (O. Rijn 3): 10 ds. Bos- Evang. Gemeenschap (Middelstegr. 3): 10 hr. W. Smit, Den Haag. Zendingswerk Middernachtsroep (Zoe- terw.singel 21): 5 hr. De Leeuw. EvangeLiecentrum (Zijlsingel 2): zo. 10 hr. Zijlstra, di. 8 hr. v. Twillert, vrijdag 8 jeugdsam. Pinkstergem. (O. Vest 13): 10. Leger des Heils (Hooigr.): 10 heiligings- samenk., 7.30 verlossingssam. Zevendedagadventisten (Ontmoetings- kerk Voorschoten): elke zat. 9.45 bij belstudie, 10.45 predikdienst. Kerk van J. Chr. v.d. Heiligen der L. Da gen (Brahmsl.): 9.30, 10.30 en 11.20. Oud-Kath. K. (Zoeterw.singel): zat. 7. Rooms-Kath. K.: Haagweg zat. 7, zo. 9 en 10.45; Rk Kerk: 8.30 en 10. BOSKOOP: Herv. Gem. Dorpskerk 9.30 dr. Haitsma, 6.30 ds. Bouw, Loos- drecht, jeugddienst; De Stek 9.30 ds. Cziria, Rijnsburg. Geref. Kerk: 9.30 ds. v. 't Hoff, 5 ds. Broer, Ter Aar. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 5 ds. Ribbers. Geref. Gem.: 9.30 leesdienst, 3 ds. Bac, 17 mei 7.30 ds Vogelaar (50-jarig be- Rk Kerk: dorp zat. 7, zo. 9.30 en 11.30; Anker zat. 7, zo. 8.45 en 11.15; Rijndijk zo. 10. HILLEGOM: Herv. Gem. 10 ds. Kris pijn, 7 kand. J. Timmers, Voorhout. Geref. Kerk: 10 ds. Kooy, ontmoetings- Carlier, A.dam. HOOGMADE. Herv. Gem. 10 ds. Boon- Rk Kerk: zat. 7, zo. 10. 62): 10 hr. Vork, 6.30 drs. J. van Barne- Volle-evang.gem. ('De Ark', Pr. Hen- drikstr. 54): 10 hr. C. de Groot. Pinkstergem. (school Batenstein 16): 10. Remonstr. Kring (Van Mandersloostr. 36): geen dienst. Rk Kerk: Bonifaciusk. zat. 7, zo. 9.45 en 11.30; Piusk. zat. 7, zo. 9 en 10.30; De Bron zat. 7, zo. 9 en 11.30. BENTHUIZEN: Herv. Gem. 9.30 en 6 ds. Exalto. Geref. Gem. 9.30 en 6 ds. Vogelaar. BODEGRAVEN: Herv. Gem. Dorps kerk 9.30 ds. Wieman, 6.30 dr. Haits ma, Boskoop; Salv.kerk 9.30 dr. Maarsingh, A.foort, 6.30 ds. v.d. Hoef; Bethl.kerk 9.30 hulppred. J. de Haan, 6.30 dr. J. van Eek, Ede. Geref. Kerk: 9.30 ds. v.d. Berg, 6.30 ont- moetingsdienst. Geref. K. Vrijg. (Ichthusk.): 9.30 lees dienst, 5 ds. Gratz. Evang.-Luth. Gem.: 10.30 ds. Verdoorn, Wadd.veen. Niel; Ontm.kerk 10 ds. Boer, 6.30 ds. Wuister, Schiedam, jeugddienst. Ver. ter voorbereiding van een herv. deelgemeente 'De Rank' te Katwijk (aula P. Groen-college): zie Katwijk aan Zee. Geref. Kerk: 9.30 ds. Bohlmeijer, Ruur- KATWIJK AAN ZEE: Herv. Gem. N. Kerk 10 ds. Driebergen, 6 ds. Vroegin- dewey; O. Kerk 10 ds. v. Sliedregt, 6 ds. v. Roon; Ichthusk. 10 ds. De Jong, 5 ds. Bosma, Scheveningen; Pniëlk. 9.30 kand. Spaans, 6 ds. v. Slie- aula Bestevaer-mavo (Rijnsoever) 10 ds. Visser. Overduin 2.15 ds. v.d. Beid. Ver. ter voorbereiding van een herv. deelgemeente 'De Rank' te Katwijk (aula P. Groen-college): 10 ds. v.d. Steen, Wadd.veen. Geref. Kerk: Vr.kerk 9.30 ds. v. Bree- voort, 5 ds. Koster; Triumfatork. 9.30 ds. Koster, 5 ds. Bohl meijer, Ruurlo. Geref. K. Vrijg.: 10.15 leesdienst, 3.30 ds. Heida. Ned. Geref. Kerk: 8.45 en 5. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 leesdienst. Vrije Chr. Geref. Gem. (Unizaal): 10 en Volle-evang.gem. ('Tripodia'): 9.45. Onafh. baptistengem. (Sluisweg 16): 10 hr. N. van Gemeren, H.woude. KOUDEKERK AAN DEN RIJN: Herv. Gem. 10 ds. Lapré, zie ook geref. kerk. Geref. Kerk: 10 dr. Bade, 7 ds. Lapré. LEIDERDORP: Herv. Gem. en Geref. Kerk Dorpsk. 10 mevr. ds. Westera, 6.30 ds. Stegeman; Hoofdstr. 10 ds. Knorth; Scheppingsk. 9 en 10.30 ds. Stegeman. Elis.ziekenhuis 10 rector Vijftigschild. Bapt.gem. (wijkgeb. Zijlkw.): 10 hr. H. Schouten. Rk Kerk: zat. 7, zo. 9, 10.30 en 12. LEIMUIDEN: Herv Gem. 9.30 ds. Schalk, 7 ds. Los, Pijnacker, jeugd- Geref. Kerk: 9.30 ds. Rang, 7 zie herv. gem. Rk Kerk: zat. 7, zo. 7.30, 9.30 en 11.15. LISSE: Herv. Gem. Dorpskerk 10 en 7 Geref. Kerk: 10 ds. Boswijk, 7 ds. Jas pers Focks. Geref. K. Vrijg.: 10.30 ds. De Putter, 4.30 ds. Borgdorff. Ned. Geref. Kerk (Salvatori): 10 en 5 ds. Stuy, Kampen. Chr. Geref. Kerk: 10 en 4.30 ds. v. Dij ken. Geref. Gem.: 10 en 4 ds. Hakkenberg. Rk Kerk: Agathakerk zat. 7, zo. 10 en 11.30; Poelpolder zat. 7, zo. 9 en 11.30; Mariakerk zat. 7, zo. 8.30, 10 en 11.45; Engelbew. zat. 7, zo. 9.30, 10.30 en 5.45. NIEUWKOOP: Herv. Gem. 9.30 hr. Goedhart, 6.30 ds. v. Doorn. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 ds. Noote- Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 ds. v. Leeuwen, Driebergen. Remonstr. Gem.: 10 ds. De Graaf Bier- brauwer. Evang. gemeente (Kruispunt, Kenne- dyl.) 9.30. NIEUWVEEN: Heiv. Gem. 9.30 ds. Kaai, Rhenen, 6.30 ds. Gebraad, Kat wijk a.d. Rijn. Geref. Kerk: 9.30 ds. De Zeeuw, V.scho- ten, 7 dr. Bade, Koudekerk, ha. Rk Kerk: zat. 7, zo. 9 en 11. NIEUW-VENNEP: Herv. Gem. 9.30 dr. Snijders, Haarlem, 7 ds. Goverts. Geref. Kerk: 8.30, 10.30 en 6.30 ds. Wijn gaarden, ha. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 4.30 ds. Visser. NOORDEN: Herv. Gem. 9.30 en 7 ds. Geref Kerk (W. Verlaat): 9.30 hr. v.d. Kraan, 7 hr. Schreuder. Hoofdstr. (Zee) 10 hr. H. Bakker, Kat wijk aan Zee; Buurtkerk 7 nam. ds. Elgersma; De Rank (Golfbaan) 10 ds. v.d. Plas, Delft. Geref. Kerk: Hoofdstr. (Zee) 10 ds. Kui per, 7 ds. Elgersma; Vinkenl. (Binnen) 9.30 ds. B. J Roosjen; Rk Kerk: Victork. zat. 7, zo. 9.30 en 11; Jozefk. zat. 7, zo. 9 en 10.30; De Zilk zat. 7, zo. 10 en 11.30. OEGSTGEEST: Herv. Gem. Groene of Will.kerk 10 ds. Kooman; Pauluskerk 10 ds. Da Costa; Gemeentecentrum (Lijtw.) 10.30 dr. P. B. Dirksen, 7 ds. Vegter. Geref. Kerk: 10 ds. Vegter. Geref. Kerk Vrijg. (aula Dr. Schilder school): 8.45 en 4.30 ds. De Putter. Ned. Geref. Kerk (Gem.centrum): 8.45 en 4 (ha) ds. v.d. Berg, Groningen. Van Wijckerslooth: 4 ds. Kooman. Endegeest: 10 ds. Friederich. Volle-evangeliegem. (Gem.centrum): 4. Rk Kerk: Will.kerk zat. 7, zo. 9 en 10.30. 8.30 en OUDE EN NIEUWE WETERING: Herv. Gem. 9.30 ds. Jaspers Focks. Geref. Kerk: 9.30 ds. De Korte, 6.30 ds. Remonstr. Gemeente: 10 mevr. ds. Went, Bloemendaal. Rk Kerk: zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. ROELOFARENDSVEEN: Rk Kerk Mar. Pres. zat. 7, zo. 9 en 11; Petrus-B. zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. Bethelkerk 9.30 ds. Smaling. Geref. Kerk: Petrak, 9.30 ds. Baayen, 3 ds. Cziria, aangepaste gezinsdienst; Imm.kerk 9 en 10.30 ds. Snel, 5 ds. Damsma; Mar.kerk 9.30 ds. Damsma, 5 ds. Baayen. Geref. Kerk Vrijg.: 10 en 5.15 ds. Grut- Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 5 ds. v. Sorge. Evang. Christengem. (aula mavo): 10. Rk Kerk: zat. 7, zo. 10.30. SASSENHEIM: Herv. Gem 9 en 10.30 ds. Keuning, Noordwijk, 7 ds. G. S. Abma, Epe, opendeurdienst. Geref. Kerk: 9.30 ds. Ferwerda, 7 zie herv. gem. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 kand. Brienen. Rk Kerk: zat. 7, zo. 9.30 en 11. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 ds. Broer, ha. Rk Kerk: Aardam zo. 9 en 12, kerk Langeraar zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. VALKENBURG Herv Gem. 10 prof. dr. v.d. Beek, 6.30 ds. Kattenberg, Den Helder. Geref. Kerk: 9.30 ds. Veenstra, Leiden, 6.30 ds. Kuiper, Noordwijk. Geref. K. Vrijg.: 9.30 en 5 ds. Heida. Remonstr. Gem.: VOORHOUT: Herv. Gem. 10 ds. C. J. de Jong, gezinsdienst Rk Kerk: zat. 7, zo. 9, 10.30 en 11.45. VOORSCHOTEN: Herv. Gem. Dorps kerk 10 ds. De Zwart; De Ontmoeting (Noordhofland) 9.30 ds. Meijering; Hulp en Heil (Schakenbosch) 10 ds. v. Leusden. Zie ook geref. kerk. Herv. evang. op geref. grondslag (aula Lucas-college, Beeth.laan): 9 ds. v.d. Sluis, Veenendaal, 6.30 ds. v.d. Kette rij, Wageningen. Geref. Kerk: 9.30 ds. v.d. Schoot, 7 ds. De Zwart. Geref. K. Vrijg. (Bachlaan): 10 lees dienst, 3 ds. Houtman. Aulagemeenschap Noordhofland: 10.30 gespreksdienst. Rk Kerk: Laur.kerk zat. 7, zo. 11.30; M. Godskerk zat. 7, zo. 10. WADDINXVEEN Herv. Gem. Brugk. 9.30 ds. Goossen, 5 ds. Maasland; Hoeksteen 9.30 ds. Maasland, 6.30 ds. Roetman; Bethelk. 9.30 ds. Roetman, 5 ds. Goos- Imm.kerk 9.30 ds. Hulst, 7 ds. B. van Ginkel, A.dam. Geref. Kerk: Kruisk. 9.30 ds. Heule, Wassenaar, 5 ds. Bruijn, Gouda; Ontm.kerk 10 ds. De Moor. WARMOND: Herv. Gem. 10 ds. Muis, jeugddienst. Rk Kerk: zat. 7, zo. 8.30, 10 en 11.30. WASSENAAR: Herv. Gem. Dorpsk. 10 ds. Steenstra, 4.30 ds. Wolters; Kievietk. 10 dr. v. Bruggen; Messiask. 10 ds. Harzheim, Schevenin gen; Dorpscentrum 9.30 ds. Talsma, Den Haag. Geref. Kerk: Zijllaan 10 mevr. ds. Atte- ma-Roosjen, Nieuwerbrug, 7 ds. Wolt huis, Monster. Zuid (Bloemcamplaan) 10 dr, v.d. Ned. Prot. Bond (Kerkdam): 10.30 ds. Werner. Geref. Kerk: 9.30 ds. Den Heeten, Hoofddorp, 6.30 ds. Cziria, Rijnsburg. Rk Kerk: zat. 7, zo. 10. ZEVENHOVEN: Herv. Gem. 9.30 ds. Heymans, Alphen. Geref. Kerk: 9.30 hr. Koenes, 7 ds. Dron- kert, Gouda. ZOETERWOUDE Herv. Gem. 10 ds. v. Achterberg, Leiden. Rk Kerk: St. Jan zat. 7.30, zo. 9.30; Chr. Dienaark. zat. 7, zo. 10; H. Rijndijk zat. 7, zo. 9.30 en 11.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 11