Militaire orders taboe voor Wilton Van Ommeren ziet tankvaart opleven Voorwaarde rijk zit werf dwars Akkoord in industrie over plan jeugdbanen Verhogen rente leidt in VS tot conflicten DONDERDAG 10 MEI 1984 ROTTERDAM (ANP) - Wilton-Fijenoord kan 25 miljoen krijgen uit de overheidskas, maar moet dan in beginsel wel afzien van marine-orders uit binnen- en buitenland. Deze wil het ministe rie van economische zaken in petto houden voor de staatswerven RDM in Rotterdam en De Schelde in Vlissingen. De onderhandelingen zijn op deze voorwaarde vastgelopen. Dat is gisteren duidelijk geworden na het zoveelste overleg tussen Economische Zaken, de gemeen te Schiedam, de bewindvoerders en de directie van de in financië le moeilijkheden verkerende scheepswerf. Op tafel ligt nog steeds de zogenoemde Schie- dam-variant, die een zelfstandig voortbestaan van Wilton-Fij enoord mogelijk. Wilton-Fij enoord is nog steeds onderdeel van RSV en verkeert in sursean ce (uitstel) van betaling. De gemeente, de directie en de be windvoerders vinden dat een speciale bescherming van RDM en De Schelde de toekomstper- Kort zakelijk spectievën van het toekomstige Wilton versombert. Deze drie partijen willen proberen de be trokken ministers zo ver te krij gen dat zij de voorwaarden wat verzachten. „Maar we hebben de indruk dat bewindvoerders, di rectie en gemeente door de rege ring met de rug tegen de muur zijn gezet. Het is slikken of stik ken", aldus W. van Schellebeek, plaatsvervangend voorzitter van de ondernemingsraad van de Schiedamse werf. In de Schiedam-variant stelt de ge meente Schiedam ongeveer veertig miljoen gulden beschik baar voor grond en opstallen van de werf. Deze worden vervolgens in huur uitgegeven aan Wilton Fijenoord. Het aantal ontslagen kan dan beperkt blijven tot onge veer honderdveertig van de in to taal bijna tweeduizend werkne mers, mits het rijk over de brug komt met een achtergestelde le ning van 25 miljoen gulden. Scheepsbouwer Damen uit Gorin- Winkelcentra De rendementsontwikkeling in de grote Nederlandse winkelcentra is momenteel duidelijk positie ver dan in het overige commer ciële onroerend goed in Neder land. Dat staat in het jaarverslag van het onroerend-goedfonds Bogamij, het eerste na de fusie tussen BOG en Alvamij. Ook in de kantorensector wordt een ver betering verwacht. Met het aan trekken van de conjunctuur zal chem, die enige tijd in de markt is geweest voor overname van de Schiedamse werf, eiste aanvan kelijk negenhonderd en later vijfhonderd ontslagen. Deze plannen waren voor directie, on dernemingsraad en vakbonden volstrekt onaanvaardbaar, waar na de gemeente Schiedam met haar aanbod in beeld kwam. Bewindvoerders, directie en ge meente zullen binnen enkele da gen schriftelijk reageren op de voorwaarden die de rijksover heid woensdag heeft verbonden aan de steunverlening. Wilton is de laatste werf, die nog niet uit het failliete RSV-concern is ge licht. De Schelde en RDM heb ben al flinke sommen van het rijk gehad. Zoals bekend heeft Wilton twee onderzeeboten in aanbouw voor Taiwan. Een ver- volgorder is tegengehouden door het kabinet, dat geen exportver gunning wilde verlenen om de Chinese Volksrepubliek niet op nieuw voor het hoofd te stoten. VEERE (ANP) - Rijkswaterstaat heeft samen met het Nederlandse bedrijf Doceq uit Puttershoek een nieuwe oliebestrijdingsmethode ontwikkeld die zeer effectief is. Bovendien is hij door het achter wege laten van het gebruik van chemische oplosmiddelen zeer milieuvriendelijk. Dit heeft ir W. Koops van de afdeling rampen bestrijding van Rijkswaterstaat gisteren bekendgemaakt. Het gaat om een vrij simpel mecha nisch systeem, de Oil-Crab. Vol gens ir. Koops is het apparaat, waaraan veeg armen zijn beves tigd, geschikt voor alle soorten olie, van zware tot zeer dunne. Het is een vrij goedkoop systeem en kan in havens, op rivieren, in zeearmen en zelfs op zee worden ingezet. Op de foto is te zien hoe het eerste prototype van dit systeem giste ren op het Veerse Meer aan Rijks waterstaat werd overgedragen. (foto ANP). WASHINGTON (RTR/UPI/DPA) - De voorzitter van de raad van economische adviseurs van de Amerikaanse president Reagan, Martin Feldstein, heeft besloten af te treden, zo is gisteren offi cieel bekendgemaakt. Feldstein ligt al geruime tijd overhoop met andere regeringsfunctionarissen wegens zijn openlijk geuite be zorgdheid over de enorme tekor ten op de Amerikaanse begro ting en de gevolgen daarvan voor de rentestand. De verschillen van inzicht tussen Feldstein en de regering-Reagan zijn de afgelopen maanden cent van haar middelen te beleg gen in de Verenigde Staten en 50 procent in Europa. Vliegtuigverkoop De verkoopmogelijkheden voor verkeersvliegtuigen op lange ter mijn zijn „bijzonder veelbelo vend". Dit heeft de president van de Boeingfabrieken in Seattle, T. A. Wilson, verklaard bij de pre sentatie van de resultaten over het eerste kwartaal van dit jaar. Boeing noteerde een omzet van twee miljard dollar en een netto winst van 78 miljoen dollar, in beide gevallen minder dan vorig jaar. Wilson voorziet dat er tot 1995 voor 151 miljard dollar aan verkeersvliegtuigen kan worden verkocht, waarvan 91 miljard voor rekening komt van groei van het luchtverkeer en 60 mil jard voor vervanging. Catering werkgevers zijn het gister avond eens geworden over de contouren van een plan ter voor koming van verdere stijging en bestrijding van jeugdwerkloos heid. Dat plan heeft betrekking op 180.000 schoolverlaters per jaar en 20.000 jongeren uit het be staande werklozenbestand. Het plan omvat onder meer ver sterking en uitbreiding van het leerlingenwezen en het instellen van een praktijkleerfase voor functies waar dit thans niet ge bruikelijk is. Ook wordt de mo gelijkheid vergroot voor deeltijd arbeid voor jongeren. Bovcen- dien zullen 'groeibanen' worden ingevoerd, zowel voor degenen die direct uit het dagonderwijs komen, als voor degenen die dé leerfase hebben afgesloten. Omdat volgens de overlegpartners een daadwerkelijke aanpak van de werkloosheid onder jongeren een breed draagvlak vereist, wil len zij de voorstellen bij voor keur bespreken in de Stichting van de Arbeid. Bonden en werk gevers zijn van mening dat bij een succesvolle aanpak een be langrijke rol voor de overheid is weggelegd. Bonden en werkgevers hebben het plan een globaal karakter gege ven om invulling per onderne ming of bedrijfstak te vergemak kelijken, aldus de toelichting van gisteravond. Uitwerking in de ondernemingen en bedrijfstak ken voor 1985 en 1986 moet nog volgen, maar de overlegpartners willen dat nader bekeken wordt of nog dit jaar met de verwezen lijking van de beleidsvoorne mens een start kan worden ge maakt. De overheid De Koning komt met wet voor werken met behoud uitkering deze DEN HAAG (GPD) - Minister De Koning (sociale zaken en werk gelegenheid) hoopt tegen het Tijdens de bespreking eind van het jaar bij het parle ment een wetsontwerp in te die nen waarin het werken met be houd van uitkering wordt gere geld. In de komende maanden wil hij het ontwerp maken en dat eerst voorleggen aan de Sociaal- Economische Raad. iu het plan als richts- In de wet moeten regels komen het jongerenbeleid voor in te stellen regionale toet singscommissies, waardoor meer zekerheid gaat ontstaan voor zowel de aanbieders van projecten als de uitkeringstrek kers. Naar schatting van de mi nister werken thans ongeveer moeten aanvaarden. Daarnaast streven de overlegpartners naar overleg met de overheid over mogelijke subsidie en andere voorwaardenscheppende maat regelen. zaak met de kamercommissie bleek, dat de minister de wet no dig had om de werkgevers- en werknemersorganisaties over de brug te krijgen. Bij het werken met behoud van uitkering moet volgens de minister zoveel moge lijk worden voorkomen dat goedgekeurde projecten concur rentievervalsend zijn. De bedoeling is dat mensen die een half jaar werkloos zijn, kunnen gaan deelnemen aan de projec ten. Tijdens deze deelname wordt de sollicitatieplicht opge schort. Van Hecke Catering heeft vorig jaar een flinke expansie te zien gegeven. De omzetgrens van f 100 miljoen werd doorbroken. Het aantal opdrachtgevers steeg met 35 tot 280. Het marktaandeel in het beheer of exploitatie van bedrijfsrestaurants in Nederland van Van Hecke bedraagt daar mee 37 pet. Van Hecke biedt nu werk aan 1870 mensen. Een ver dere groei van het aantal perso neelsleden kan worden ver wacht, aldus Van Hecke. Een be langrijke oorzaak voor de groei in 1983 was de overneming van Ahold van APCO, een bedrijf met ruim 600 personeelsleden en 110 opdrachtgevers. Amev Het verzekeringsconcern Amev verwacht voor dit jaar een ver dere, lichte stijging van de winst. In levensverzekering wordt eni ge stijging van het resultaat voor zien, vooral in Nederland en de VS. De resultaten in schade zul len wellicht lager zijn. Amev heeft in 1983 een verdere groei te zien gegeven. De omzet nam toe van 4252 miljoen tot 4955 miljoen gulden en de winst na belastin gen en voorzieningen van 178,4 miljoen tot 208,6 miljoen gulden. Voorgesteld wordt een van f 7,80 tot f8 verhoogd dividend per aandeel van f 10 nominaal. Er is tussentijds al f 2,60 uitgekeerd. Krediet Brazilië Het Internationale Monetaire Fonds heeft Brazilië gisteren een krediet verschaft van ruim 750 miljoen gulden. Het krediet is volgens de woordvoerder toege wezen vanwege de terugloop van de Braziliaanse uitvoer in 1983, met name van ijzer, suiker en so ja. In december 1982 en maart 1983 kreeg Brazilië kredieten'van het IMF in verband met de terug gelopen uitvoer in 1982. Daar mee waren bedragen gemoeid van ca 1,5 miljard en ruim 1,4 miljard gulden. Kluwer Het uitgeversconcern Kluwer ver wacht, dat de winst dit jaar ten minste 20 pet boven de f33,1 mil joen van 1983 zal uitkomen. Kluwer baseert deze verwachting onder meer op de gang van za ken in het eerste kwartaal. Alle bedrijfsonderdelen, uitgezon derd de encyclopedieën en in mindere mate de publiekstijd schriften, lieten een gunstige re- sultatenontwikkeling zien. Hoe wel de minder goede ontwikke ling van de encyclopedieën re den zal zijn tot het nemen van maatregelen, wil Kluwer zeker actief blijven in deze sector. Afschrijving oude buikschepen kostte 17 miljoen AMSTERDAM (ANP) - Het scheepvaartconcern Van Omme ren heeft vorig jaar een forse strop moeten incasseren door waardevermindering van vijf ou de vrachtschepen voor losse la ding. Het afwaardering van deze zogeheten bulkcarriers heeft Van Ommeren 17 miljoen gulden gekost. Dankzij de mogelijkhe den tot belastingaftrek is de net towinst toch nog uitgekomen op 23,2 miljoen gulden, slechts 2 miljoen gulden lager dan in 1982. Dat is gisteren bekend gemaakt door bestuursvoorzitter ir W.H. Brouwer bij de presentatie van het jaarverslag in Amsterdam. Voor het lopende jaar ziet de het er voor de tankvaart gunstig uit. Zelfs voor de droge-ladingsector, het zorgenkind in 1983, zijn de vooruitzichten wat beter, aldus Brouwer. Van Ommeren heeft het afgelopen jaar veel geïnvesteerd in schepen die dienen ter vervanging van de conventionele bulkcarriers, die alleen een grote laadbak hebben en niet geschikt zijn voor contai- vervangen. Van de vijf afgewaardeerde sche pen zijn er drie afkomstig van de Indonesische deelneming Ratu Segara, waarin Van Ommeren belang heeft van 40 procent- £)e sector binnenvaart liep poot van Van Ommeren, de tank opslag, zoekt de raad van be stuur het in spreiding, zowel geo grafisch als naar produkten. Vo rig jaar kwamen er vestigingen bij in de Verenigde Staten, Sin gapore en Portugal. De terminal in Singapore heeft een capaciteit van een half miljoen kubieke me ter. De opslagcapaciteit wordt vergroot met 30.000 kubieke me ter voor chemische produkten, een investering van f 20 miljoen. De nieuwe capaciteit kan in de tweede helft van 1985 in gebruik worden genomen. .Dat belang zal in de komende tijd sterk verminderen, als het aan Van Ommeren ligt. Brouwer zei te denken aan een deelne ming van tien tot vijftien pro cent. Tankopslag Wat betreft de andere belangrijke i het eerste kwartaal van 1984 duide lijk beter dan in 1983. Het bedrijf wil ook de handelspoot lang zaam maar zeker uitbreiden. De handelsactiviteiten worden voor al geconcentreerd op voedings middelen en chemicaliën. De handel in minerale olieproduk- ten en hout is gestopt. Brouwer: werken spreiding bij tankopslag. ADVERTENTIE etvca^° 'Bouw kerncentrales levert 10.000 mensen een baan op' Kernenergie Het forse programma voor de bouw van kolencentrales, waar mee de elektriciteitsbedrijven trachten de tarieven zo laag mo gelijk te houden, betekent vol gens Langman werk voor tien duizend mensen en een jaarlijkse investering van twee miljard gul den. „Met kernenergie kan het oplopen tot werk voor 20.000 mensen en een jaarlijkse investe ring in de elektriciteitsvoorzie ning van drie miljard. Dat is van niet te onderschatten belang voor onze economie", aldus de ABN-topman. Hij zei het aan de stroomproducen- ten over te laten of zij de bouw van nieuwe kerncentrales reëel achten. „We zijn er in Nederland tot nu toe in geslaagd de produk- tie en distributie van elektriciteit uitstekend te regelen en staan daarbij zeker niet achter bij an deren. De grote uitdaging voor de komende jaren wordt het aan passen van de produktiecapaci- teit aan de eisen van vandaag en morgen", aldus Langman. Werkloosheid feitelijk iets gedaald DEN HAAG (ANP) - De werkloos heid is in april gedaald met 20.500 personen. Bij de arbeids bureaus stonden eind april 814.600 personen ingeschreven. Gecorrigeerd voor de invloeden van het seizoen is er echter spra ke van een lichte stijging met 1.500 personen, tot 842.200. Vol gens het ministerie van Sociale Zaken en Werkgelegenheid, dat deze cijfers gisteren bekend maakte, is de ontwikkeling van april een voortzetting van de af gelopen maanden. Dat wil zeg gen dat de werkloosheid licht blijft stijgen. De feitelijke werkloosheidsdaling met 20.500 kwam voor het groot ste deel voor rekening van man nen, met 16.100. De daling onder vrouwen bedroeg 4.400. De ge corrigeerde stijging bestond uit 900 mannen en 600 vrouwen. Het aantal openstaande banen in de bakken van de arbeidsbu reaus bedroeg eind april 15.100 (plus 300), maar na correctie was er sprake van een daling met 200 (tot 14.300). Hoechst maakt 306 miljoen mark winst FRANKFORT (DPA) - Het West- duitse chemische concern Hoechst heeft in het eerste kwar taal van dit jaar een winst vóór belastingen behaald van 306 mil joen mark, zo heeft de voorzitter van de raad van bestuur van de onderneming, Rolf Sammet, be kendgemaakt. De winst is maar liefst 56,1 procent groter dan die van het eerste kwartaal van vorig jaar en 33 procent groter dan het gemiddelde van de kwartaalwin sten van 1983. Volgens Sammet is de goede gang van zaken vooral te danken aan de benuttingsgraad. In de eerste drie maanden van dit jaar werd bij de moedermaatschappij 85 procent van de produktiecapaci- teit gebruikt tegen 75 procent in dezelfde periode van vorig jaar. Montedison Spa, het grootste par ticuliere chemische concern van Italië, heeft vorig jaar een verlies geleden van 322 miljard lire, on geveer 586 miljoen gulden, zo is gisteren in Milaan bekendge maakt. In 1982 was er nog een verlies van 859 miljard lire, 1.56 miljard gulden. De omzet nam het afgelopen jaar toe met 18,5 procent tot 10.660 biljoen lire, 19,4 miljard gulden. steeds duidelijker aan het licht gekomen. In regeringskringen kwam de topadviseur bekend te staan als „Dr. Somber". Eerder dit jaar distantieerde het Witte Huis zich bij monde van woord voerder Larry Speakes openlijk van Feldsteins economische voorspellingen en afgelopen dinsdag kwam het opnieuw tot een openlijk conflict. Het Witte Huis uitte toen kritiek op de verstrakking van het monetai re beleid door het stelsel van cen trale banken naar aanleiding van een verhoging van de „prime ra- te" door de handelsbanken. Feldstein verklaarde vrijwel ge lijktijdig dat de maatregel van de centrale banken „niet ongepast" Overigens heeft de verhoging van de prime rate (de rente die wordt berekend aan de beste cliënten) het meningsverschil tussen de regering-Reagan en de „Fed", het bestuur van de twaalf centra le banken in de VS, alleen maar doen toenemen. Het Witte Huis verklaarde gisteren dat het cen- trale-bankbestuur een al te krap geldbeleid voert. In een ongewone reactie van de re gering-Reagan werd gezegd dat de economie een periode van een gezonde groei beleeft en dat de inflatie klein blijft. Het ziet er naar uit dat de hoeveelheid geld in omloop niet in de pas blijft met de economische groei, zo werd verklaard. De „Fed" acht een groei van de hoeveelheid geld in omloop met vier tot negen procent aanvaard baar om de economie te laten groeien zonder dat de inflatie aanwakkert. De geldgroei heeft de laatste tijd slechts vier pro cent bedragen terwijl de regering in het verleden al een percentage van minstens zes voorstond. Overwerk bij Volvo zit bonden dwars HELMOND (ANP) - Volvo Car BV in Helmond wil de vijf honderd medewerkers van de afdeling ontwikkeling en beproeving vijf maanden lang vier uur per week laten overwerken in verband met de ontwikkeling van een nieuwe auto. Verder wil Vol vo meer werk uitbesteden en het terugbrengen van de werkweek tot 38 uur voor de ze afdeling uitstellen tot na 1986. Henk van Rees van de Indus triebond FNV en Ger van Os van de Unie BLHP zijn niet erg te spreken over deze plannen en vinden dat Volvo een oplossing moet zoeken in extra (tijdelijke) banen. Van Rees spreekt bovendien van een 'verkeerde planning', ter wijl Van Os erop wijst dat bij ontwikkeling en beproeving vooral mensen werken die het moeten hebben van hun creativiteit. "En die neemt na een aantal uren werken af. Laat de mensen die moeten denken denken en laat ande ren de administratieve rompslomp voor hun reke ning nemen. Daarvoor kan Volvo Car best jongere krachten aantrekken". Staking in Duitse staal FRANKFORT (DPA) - In de West- duitse metaalindustrie zijn met ingang van maandag stakingen te verwachten. Het conflict gaat over de invoering van de 35-urige werkweek. De bond van metaalarbeiders heeft in diverse delen van het land stemmingen gehouden om de mening van de leden te peilen. Zowel in Hessen als in Baden-Würtemberg sprak een grote meerderheid zich voor een krachtmeting met de werk gevers uit. Het hoofdbestuur van de bond moet nog het definitieve sein voor acties geven. Ontslagen bij NKF Kabel verbazen bond De vakbond voor beambten en ho ger personeel, de Unie BLHP, is verbaasd dat NKF Kabel van plan is 300 banen af te stoten, omdat het bedrijf volgens haar een goede kapitaalpositie heeft. Volgens een woordvoerder van de bond heeft NKF vorig jaar nog 240 miljoen gulden kapitaal overgeheveld naar het moeder bedrijf Philips. De Unie stelt bo vendien dat het reorganisatie plan gebaseerd is op een over dreven winststreven van de di rectie van NKF. ROTTERDAM (ANP) - Indien er in ons land, naast het al bestaan de programma voor de bouw van kolencentrales, een kernenergie programma van de grond komt, betekent dat extra werkgelegen heid voor zo'n tienduizend men sen en een extra investering in de elektriciteitsvoorziening van ongeveer één miljard gulden per jaar. Dat is een aanjager van groot belang, die onze economie op dit moment goed gebruiken kan. En past bovendien in de taak van de elektriciteitsbedrij ven om de tarieven zo laag moge lijk te houden. Zo goedkoop mo gelijke energie is een belangrijke factor voor werkgelegenheid en daarmee voor het nationaal inko- Dat zei oud-minister van economi sche zaken mr H. Langman, thans lid van de raad van bestuur van de Algemene Bank Neder land, vandaag tijdens de jubi leumbijeenkomst „Honderd jaar openbare elektriciteitsvoorzie ning in Nederland" in Rotter dam. ADVERTENTIE n'tv^e

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 9