Kohl pleit voor sterker Europa W ons Tl. Uitlaten D'Aubuisson eist overwinning op CDU-congres in Stuttgart CDU: mond dicht over partijgiften Raad Europa positief over Turkije Panamese dreigt met oppositie staking Rus zegt bezoek aan Peking af Honduras roept gezant terug uit Nicaragua Duizenden daldozen in Italië Voordelig en klaar terwijl uwacht! DONDERDAG 10 MEI 1984 Buitenland STUTTGART (RTR/DPA) - ,Wie ja zegt tegen dialoog, moet ook ja zeggen tegen de Spelen', zo heeft de Westduitse bondskanselier, Helmut Kohl, gisteren verklaard in zijn openingsrede van het congres van de christendemocratische CDU in Stuttgart. Kohl pleitte er ook voor, dat Europa .eindelek ook politiek sterker één wordt' om opgewas sen te zijn tegen militaire, economische en ecologische bedreigingen. De leider van de Beierse zusterpartij CSU van de CDU, Franz-Josef Strauss, verklaarde in een rede na Kohl evenwel voorlopig te betwijfelen of het ooit tot politieke integratie van Europa kan komen en pleitte er voor in de tussentijd eerst en vooral de economische samen werking te verdiepen en grenshindernissen uit de weg te ruimen. t het 32ste partijcongres. Ten aanzien van de Europese Ge meenschap zei Kohl ondanks de tegenslagen van de afgelopen topconferenties van de rege ringsleiders in Athene en Brus sel geen reden tot pessimisme te Kohl herhaalde in zijn rede het aanbod aan de Sowjet-Unie tot samenwerking op alle gebieden, maar waarschuwde het Kremlin er tevens voor VS en Europa te gen elkaar te willen uitspelen. De NAVO heeft zich steeds bereid verklaard tot onderhandelingen over vermindering van de bewa pening met de Sowjet-Unie en ,het is nu aan de Sowjetleiding de door ons uitgestoken hand aan te nemen', aldus Kohl. Mos kou brak de Geneefse onderhan delingen met de VS over vermin dering van de Euroraketten vo rig jaar af nadat het parlement in Bonn besloot tot plaatsing van Pershing-II-raketten op West duitse grondgebied. Kohl zei dat West-Duitsland al wat in zijn ver mogen ligt zal doen om de be trekkingen tussen oost en west te verbeteren, maar zijn defensie inspanningen zal blijven verster ken ,zo lang Moskou niet bereid is te stoppen met verdere bewa- STUTTGART (GPD) Het partij congres van de CDU in Stuttgart heeft met 478 stemmen voor en 178 stemmen tegen besloten dat er niet meer over de belastin gontduiking in de zogenaamde partijgiftenaffaire wordt gespro ken. Bondskanselier Helmut Kohl had aan ruim 800 gedele geerden gezegd dat het amnes- door Hans Amesz tie-wetsontwerp voor belastin gontduikers was ontworpen om een eerlijk spel te spelen. Vol gens de Westduitse regerings chef gaat het om mensen die in goed vertrouwen geld aan poli tieke partijen hebben geschon ken en dat ten onrechte van de belasting hebben afgetrokken. Daarom zou het 'schandelijk' zijn die mensen alsnog te straf fen. Ondanks kritiek van vrijwel alle media in de Bondsrepubliek Duitsland is de regering niet van plan het zeer omstreden tierwetsontwerp voor belastin gontduikers in te trekken. Het congres van de belangrijkste re geringspartij CDU heeft in die zin de Bondskanselier een steun in de rug gegeven. Het blijft de vraag in hoeverre de regerings partijen genoeg steun krijgen om het wetsontwerp door het parle ment te drukken. Inmiddels is namelijk gebleken dat vele leden van de liberale partij FDP het kennelijk niet met hun geweten in overeenstemming kunnen brengen dat mensen zichzelf iets kwijtschelden hoewel zij 'straf baar' zijn. De regeringspartijen hebben een meerderheid van plusminus 50 zetels in het parle ment, dat betekent echter dat als ongeveer 25 mensen tegen het amnestie-voorstel stemmen, dat ontwerp mislukt is. Op dit mo ment weet niemand, ook in Stuttgart niet, hoe er gerekend moet worden. Vast staat dat de euforie van de regeringspartijen om een dergelijk wetsvoorstel door te drukken nu buitenge woon gereduceerd is. pening en niet instemt met con crete stappen tot ontwapening'. CDU-fractievoorzitter in Bonn, Al fred Dregger, verdedigde in een toespraak nogmaals de plaatsing van nieuwe NAVO-raketten in Europa, maar riep ook de VS er toe Moskou onderhandelingen voor te stellen over beperking van wapens in de ruimte. De Amerikaanse plannen voor deze wapens tegen vijandelijke raket ten zouden .fatale' gevolgen voor Europa kunnen hebben, als de Sowjet-Unie ook zo een systeem zou kunnen ontwikkelen. ,De su- permogendheden zouden dan onkwetsbaar zijn voor raketten op hun eigen grondgebied, maar Europa niet', zo zei Dregger. De Westduitse regering heeft de uitnodiging aan de Oostduitse staats- en partijleider, Erich Ho- necker, voor een bezoek aan de Bondsrepubliek bekrachtigd. Bondskanselier Kohl maakte dit in Stuttgart bekend in een begin selverklaring aan het begin van de 32e partijdag van de christen democratische partij CDU. Met het streven in de relatie met de DDR tot praktische oplossingen te komen, vervult de regering een nationale plicht, zo verklaar de Kohl. „Wie ja zegt tegen de eenheid van de natie, moet een gebaar maken in de richting van de mensen in de DDR en moet de geboden kansen benutten". Maar in de dialoog met Oost-Ber- lijn is de regering zich er wel van bewust dat er in de DDR een communistische dictatuur heerst, die de mensenrechter, van landgenoten schendt, zo voegde hij eraan toe. STRAATSBURG (ANP) - De As semblee van de Raad van Europa denkt in meerderheid positief over de ontwikkelingen in Tur kije. Volgens een rapport van de Oostenrijkse christen-democraat Ludwig Steiner maakt Turkije belangrijke voortgang op weg naar de democratie, maar ook wordt vastgesteld dat de men senrechten nog steeds worden geschonden. Nederlandse socialisten die tot voor kort voorstanders waren van verwijdering van Turkije uit de Raad van Europa, zoals Harry PANAMA (Reuter/DPA)) - De op positie in Panama heeft gedreigd met stakingen en straatbetogin gen als de officiële kandidaat tot winnaar van de zondag gehou den presidentsverkiezingen wordt verklaard. Over de uitsla gen heerste woensdag nog steeds verwarring. In niet meer dan 9 van de 40 districten zijn de stem men geteld. Nicolas Ardito Bar- letta, de officiële kandidaat die wordt gesteund door de machti ge nationale garde, heeft thans de leiding, aldus officiële func tionarissen. Zijn belangrijkste rivaal, de 82-jari- ge Arnolfo Arias, heeft verklaard dat hij bij de uitslagen bovenaan staat en zijn aanhangers zeggen dat met de telling is geknoeid. De christen-democratische leider Ramon Lima heeft met stakin gen en protestdemonstraties ge dreigd als Barletta de verkiezin gen zou winnen. In Panama was het na de onlus ten van maandag weer rustig. In de hoofdstad verliep het openba re leven normaal. Alleen het par lementsgebouw, waar de stem men worden geteld, werd door de nationale garde bewaakt Franse kernproef WELLINGTON (AFP) - Frankrijk heeft dinsdag een ondergrondse kernproef genomen in het atol Mururoa, in het zuidelijk deel van de Stille Oceaan. Nieuwzee- landse seismologen hebben dit donderdag in Wellington meege deeld. De kernproef werd uitgevoerd met een lading van 20 kiloton, wat geldt als „middelzwaar". De vori ge kernproef in Mururoa werd geregistreerd op 7 december 1983. TOKIO - De Russische eerste vi ce-premier Ivan Arkhipov heeft op het laatste moment een be zoek aan Peking afgezegd dat vandaag had moeten beginnen. Aldus de Chinese regerings woordvoerder. Arkhipov zou de hoogste Sowjet-leider zijn die China zou bezoeken sinds vijf tien jaar. Moskou is ontevreden over de Chinese opstelling tij dens het recente bezoek van pre sident Reagan aan Peking en verwijt China ervan Vietnam te intimideren. door Ruud Kreutzer Het bezoek van Arkhipov leek juist nu gepland te zyn om duidelijk te maken dat China geen bond genoot van Amerika is tegenover de Sowjets. De Chinese leiders lieten begin deze maand tegen over president Reagan duidelijk merken dat ze geen behoefte hadden aan scherpe anti-So\yjet- uitlatingen in Peking. De Chine se media lieten dat deel van Rea- gans opmerkingen weg uit hun verslagen. voorgaande jaren op de vingers getikt, en onlangs landingsoefe ningen gehouden in de buurt van Danang, niet ver van de grens met China. De onderhandelingen die China en de Sowjet-Unie voeren over ver betering van de sinds 1960 sterk bekoelde relaties verlopen niet erg vlot. Peking heeft dat de laat ste maanden zonder omhaal la ten weten aan westerse rege ringsleiders zoals de Japanse premier Nakasone en president van het aantal troepen aan de Chinese grens, terugtrekking uit Afghanistan, en het ontzeggen van steun aan Vietnam en diens bezetting van Cambodja. Op geen van deze drie punten heb ben de Sowjet-leiders zich bereid getoond tegemoet te komen aan de Chinese verlangens. Hoewel er op het terrein van de handel en de culturele uitwisseling wel opmerkelijke vorderingen zijn te constateren is een doorbraak in de politieke relaties voorlopig r onwaarschijnlijk. Reagan. En ondanks de omzich- Vice-premier Arkhipov, i tigheid waarmee China de druk heeft willen vermijden dat het wil kiezen tussen Amerika of Rusland heeft het de laatste maanden toch een duidelijke voorkeur laten blijken voor bete re betrekkingen met het Westen. Waarschijnlijk ook tegen de ach tergrond van het stroeve verloop van de besprekingen met Mos kou. China verlangt van Moskou drie een vermindering be zoek nu voor onbepaalde tijd is uitgesteld, is een expert op eco nomisch gebied. Verwacht werd dan ook dat hij vooral zou komen praten over handel en technolo gische samenwerking, onder meer op het terrein van de kern energie. Dat Moskou nu ook de vorderingen op dit gebied wil be vriezen, is een indicatie dat het Peking onder druk wil zetten om concessies te doen in het politie ke vlak. drie pistolen werden gevonden tussen de wrakstukken versagen. de Hondurese helikovtet (Foto AP) Maar de. Sow]et-Unie b eek achter- i de neergehaalde Hondurese helikoptei1 TEGUCIGALPA (Reuter) - Hon duras heeft zijn ambassadeur in Nicaragua teruggeroepen nadat sandinistische militairen dins dag een Hondurese helikopter hadden neergehaald waarbij alle acht inzittenden omkwamen. Minister van buitenlandse zaken Edgardo Paz Barnica heeft don derdag bekendgemaakt dat het terugroepen niet een breuk in de bilaterale betrekkingen bete kent. Daar kan het wel van ko men „als de sandinistische rege ring haar misdadige en agressie ve gedrag tegenover Honduras niet bijstelt". De minister sprak tijdens een cere monie bij de aankomst van de acht lijken. Ook aanwezig was president Roberto Suazo Cordo- De kisten met de omgekomenen kwamen uit Managua in een vliegtuig waarin ook de Hondu rese gezant, kolonel Isidro Tapia, zat. Paz Barnica zei dat Tapia „tot nader order" niet naar de Ni caraguaanse hoofdstad terug keert. In januari riepen de twee landen Meningsverschillen kwamen de af toch niet blij met het verloop van het bezoek van Reagan aan China. Het officiële persbureau Tass bekritiseert de Chinese lei ders vanwege hun stilzwijgende steun aan 'de Amerikaanse mili taristische politiek'. Het anonie me Tass-commentaar zette Chi na's inspanning om het eens te worden met Reagan af tegen het gebrek aan vooruitgang in de be sprekingen ter normalisering van de Russisch-Chinese betrek kingen. Volgens Tass neemt Pe king standpunten in die 'de nor malisatie van Sowjet-Chinese be trekkingen in de weg staan". Weer schietpartij bij parlement in Quebec hun ambassadeur naar huis te rug nadat Nicaraguaanse solda ten bij de grens een Amerikaanse helikopter hadden neergehaald. Honduras heeft niet tegenge sproken dat de dinsdag neerge schoten wentelwiek zich in het Nicaraguaanse luchtruim be vond, maar volgens Tegucigalpa was hij als gevolg van slecht weer uit de koers geraakt. laatste dagen ook aan het licht over de spanningen aan de Chi nees-Vietnamese grens waar sinds enkele weken incidentele beschietingen plaatsvinden. Dit soort schermutselingen wordt steeds gemeld wanneer Vietnam een offensief in Cambodja uit voert tegen de door China ge steunde rebellen. Moskou heeft China hiervoor duidelijker dan QUEBEC (AFP) - Een onbekende man heeft gisteren in Quebec het vuur geopend op automobilisten aan de voet van de heuvel, waar op het parlementsgebouw is ge legen. Volgens de politie in Que bec, hoofdstad van de gelijkna mige provincie, werden twee personen gewond. Het incident vond plaats slechts een dag na dat een man in het parlementsge bouw het vuur had geopend, waarbij drie personen werden gedood. De politie is nog op zoek naar de dader in het jongste schietincident. De politie in de hoofdstad Que bec heeft meegedeeld dat de schutter zijn 77-jarige vader als gijzelaar gebruikt. Volgens Ra dio Canada zou de man in een te lefoongesprek met zijn broer hebben laten weten dat de ge beurtenissen van de vorige dag hem hadden „geïnspireerd" tot zijn daad. De schietpartij in het parlements- Gaddafi waarschuwt VS en Engeland voor export revolutie PARIJS/BAHREIN/TUNIS (AFP/ DPA/Rtr.) - De Libische leider Gaddafi heeft verklaard dat de mannen, die dinsdag in Tripoli tijdens een vuurgevecht met de veiligheidstroepen werden dood geschoten, behoren tot de funda mentalistische beweging „Isla mitische Broederschap". In een interview met het Franse dag blad Le Monde waarschuwde Gaddafi alle landen, die de anti- Libische „terroristen" opleiden en ondersteunen. Hierbij noem de hij met name Groot-Brittan- nië, de Verenigde Staten en Soe dan. Twee van de leden van het com mando, dat in de Libische hoofd stad de aanval uitvoerde op de zwaar beveiligde kazerne van Gaddafi, hebben de schietpartij overleefd. Dat heeft de Libische leider woensdag gezegd, zo meldt het Italiaanse persbureau ANSA. „Het merendeel van de terroristen is geëlimineerd", zo werd Gaddafi aangehaald. De overlevenden zouden worden vastgehouden door de Libische politie. Volgens Gaddafi ging het om „ongeveer tien of meer" da ders. Gaddafi beschuldigde Groot-Brit- tannië, De VS en Soedan ervan de „terroristen" te steunen en op te leiden. Tegenover Le Monde zei hij: „De zaak is nu duidelijk. De Verenigde Staten en het Ver enigd Koninkrijk verlenen geen onderdak aan politieke tegen standers, zoals zij beweren, maar aan terroristen, die zij bewape nen en aanzetten tot misdaad. Dat gebeurt in actieve samen werking met Soedan en andere Arabische landen". Hij waar schuwde „de landen die de moordenaars bewapenen en het terrorisme exporteren". Deze landen „zullen de revolutie ont vangen, die wij in ruil zullen stu ren", aldus de Libische leider. Bij een explosie in een door Li- biërs bewoond gebouw in de Ethiopische hoofdstad Abeba zijn vijf Libiërs en een Ethiopiër gedood, zo is gisteren uit diplo matieke bronnen vernomen. De ontploffing deed zich dinsdag avond voor in een bungalow in Nakanissa, een buitenwijk van Addis Abeba. De oorzaak is on bekend. van den Bergh en Piet Stoffelen, stelden dat de belangrijkste pro blemen in feite zijn opgelost. Volgens Stoffelen zou het een his torische vergissing zijn na de parlementaire en gemeente raadsverkiezingen in Turkije, om dit land nu te dwingen de Raad te verlaten. Het Turkse parle ment moet nu zorgen voor ver dere stappen naar volledige over eenstemming tussen de Turkse wetgeving en het handvest van de Raad. Intussen moeten de le den van de Assemblee een kriti sche dialoog blyven voeren met hun Turkse collega's. Van den Bergh sloot zich hierbij aan. „Aanvaarding van de Turk se geloofsbrief betekent niet dat de democratie heeft gewonnen. Mensenrechten moeten worden hersteld, perscensuur worden opgeheven, de vakbeweging moet haar rechten herkrijgen, er dient amnestie te komen voor politieke gevangenen en de ver volging van de vredesbeweging moet ophouden. Er valt echter nu al een belangrijke vooruit gang te constateren. De Turken zijn nu door hun plaats in de As semblee een verdere verplich ting aangegaan. Moeten wij vol gend jaar constateren dat zij hier aan niet voldoen, dan zou ik mijn beslissing nu betreuren", aldus Van den Bergh. ROME (DPA/AFP) - Meer dan 7.000 mensen zijn dakloos ge worden door de aardbeving van afgelopen maandag ten zuiden van Rome. Er vielen drie doden en zeker 80 gewonden, van wie er tien ernstig aan toe zijn. In het getroffen gebied zijn inmid dels 1.000 tenten en 400 woonwa gens neergezet om de mensen voorlopig een dak boven het hoofd te geven en hen te be schutten tegen de stromende re gen. De scholen in de ongeveer 70 getroffen gemeenten zijn voorlopig gesloten. Sharon hoog op lijst Herut-partij TEL AVIV (DPA) - De Israëlische Herut-partij heeft Ariel Sharon, oud-minister van defensie, woensdag hoog op de kandida tenlijst voor de komende parle mentsverkiezingen geplaatst. Sharon, die in eigen land scherpe kritiek kreeg te verduren na de bloedbaden in de Palestijnse kampen Sabra en Chatila, komt op de vierde plaats te staan. De kandidatenlijst wordt aange voerd door premier Yitzhak Sha mir. Daarna volgen vice-premier David Levy en de huidige minis ter van defensie, Moshe Arens. Het behalen van de vierde plaats wordt door politieke waarne mers gezien als een overwinning voor Sharon, thans minister zon der portefeuille. Bij een verkie zingszege voor Herut wil de als „havik" bekendstaande Sharon een leidende post in het nieuwe kabinet. Aangenomen wordt dat hij aast op de portefeuille van de fensie. gebouw van Quebec zouden de man een „slapeloze nacht" heb ben bezorgd. De gewonden, een voetganger en een automobilist, werden be schoten met een karabijn. Na enkele uren heeft de schutter zijn gegijzelde vader vrijgelaten, zo heeft een woordvoerder van de politie meegedeeld. De man heeft zich verschanst in een woning. Hij weigert zich over te geven. De politie heeft de omgeving afgezet. Bewoners van de tegenover het pand liggende huizen zijn geëvacueerd. Scherp schutters met kogelvrije vesten hebben posities ingenomen. Een poging om het pand stormen derhand te veroveren is mislukt. De man schoot dwars door een deur op de agenten. Cohn-Bendit 'Rooie Danny' naar Groenen FRANKFURT (REUTER) - Daniel Cohn-Bendit, die vroeger de bij naam had van „rooie Danny", heeft zich aangesloten bij de Westduitse partij de Groenen. Nadat hij daarover drie en een halfjaar had nagedacht, heeft hij zich nu voor het eerst aangeslo ten bij een politieke partij.De in middels 38-jarige Cohn-Bendit was een van de leiders van de studentenonlusten in Parijs in 1968. Hij kreeg zijn bijnaam toen niet alleen vanwege zijn politie ke ideeën maar ook vanwege zijn roodachtige haar. MEXICO-STAD (GPD) - In El Salvador heeft nu ook de ultra rechtse leider Roberto d'Aubuis- son de overwinning opgeëist bij de presidentsverkiezingen. Afge lopen maandag heeft de chris ten-democraat Jose Napoleon Duarte al hetzelfde gedaan. De officiële uitslag, die het uiteinde lijke uitsluitsel zal moeten ge ven, laat voorlopig nog op zich wachten. Duarte beweerde afgelopen maan dag dat hij zo'n 55 procent van de stemmen had gekregen. D'Au buisson zegt nu dat dit onmoge lijk is, omdat hij zelf, volgens de telling van zijn Arena-partij, 52 procent van de stemmen zou hebben binnengehaald. Zowel de christen-democraten van Duarte als de aanhangers van de ultra-rechtse d'Aubuisson heb ben geteld op basis van de offi ciële stemaktes, die zondag avond werden opgemaakt aan el ke stemtafel.Volgens D'Aubuis son is er bij het officiëele tellen van de stemmen fraude gepleegd in zijn nadeel. De centrale ver- kiezingsraad heeft inmiddels toegezegd dat zijn klacht zal wor den onderzocht. Het gevolg zal ongetwijfeld zijn dat de officiële uitslag nog langer op zich zal la ten wachten. Het kan nu wel zon dag of maandag worden. De Amerikaanse inlichtingen dienst CIA steunt een militaire eenheid in El Salvador die ver antwoordelijk is voor het marte len en doden van Salvadoraanse burgers. Dat heeft de Ameri kaanse krant The Christian Science Monitor bericht op basis van verklaringen die twee hoog geplaatste Salvadoranen onder ede hebben afgelegd voor een vooraanstaande mensenrechten organisatie in hun land. De ene Salvadoraan wordt door de krant omschreven als een prominente burger die alom wordt gerespec teerd om zijn integriteit.De an der zou een officier zijn met nau we banden met de Salvadoraan se veiligheidsdienst. Op dit moment verricht de com missie voor de veiligheidsdien sten van de Amerikaanse senaat een onderzoek naar de Salvado raanse veiligheidsdienst, waarbij ook wordt gezocht naar de moge lijke betrokkenheid van de CIA bij de activiteit van de doodses kaders. Reus (2,43) overleden ARNOLD(AFP) - Een van de grootste drie mannen ter we reld Max Palmer (2,43 meter), is maandag in het Ameri kaanse Arnold (Missouri) op 56 jarige leeftijd overleden. Dat heeft zijn familie woens dag bekendgemaakt. Palmer, die 215 kilo woog, overleed als gevolg ziekten aan hart en nieren. De reus die vroeger verslaafd is ge weest aan verdovende mid delen, zette zich de laatste twintig jaar in voor de cam pagne tegen alcohol en drugs. Palmer is onder meer opgetreden als worstelaar, acteur, barkeeper en uitsmij ter. ADVERTENTIE Een jaar garantie. Ook voor - auto de juiste (originele) uitlaat op voorraad! Wij testen gratis het uitlaatsysteem van uw auto. KOM LANGS en vraag de lage uitlaatprijs voor tiw auto, gemonteerd door uw specialist: Ster Bandenservice. STER*** BANDENSERVICE sa w Leiden: Zoeierwoudseweg 7 (bij Bouwmarkt Bouwvaria) Tel. 071-769302. Open 8-17.30. za. 9-12 uur. Alphen a/d Rijn: Prinses Margriellaan 12 (bij Rijnhaven Oosll Tel. 01720-45041. Open 8-17 30, za. 9-12 uur.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 7