Justitie laat bezetters vrij Op veel scholen vredeslessen Ministerie stopt Moluks onderzoek 12.50 Hu ook op zondag lekker eten bij Hoordzee voor een vriendenprijsje. DONDERDAG 10 MEI 1984 Binnenland nd Protest Iraanse ambassadeur DEN HAAG (GPD) De vijftien Iraanse studenten die veertien dagen geleden betrok ken waren bij de korte bezetting van de Iraanse ambassade in Den Haag, zijn gisteren door delHaagse rechtbank vrijgelaten. ARNHEM (ANP) - Rijkswaterstaat houdt de kwaliteit van het Rijn water sinds gisteren extra nauw lettend in de gaten in verband met een mogelijke verontreini ging door het chemische concern BASF in Ludwigshafen. Daar kwam eerder deze week door een storing aan een zuiveringsinstal latie een nog onbekende hoe veelheid chemicaliën in de rivier terecht. De „gifgolfwordt in de loop van morgen in Lobith ver wacht. Het Rijksinstituut voor Zuivering van Afvalwater (RIZA), onder deel van Rijkswaterstaat, zal morgen de hele dag in Lobith watermonsters nemen om de omvang van de verontreiniging vast te stellen. Dat is nodig om 'Gifgolf iu Rijn verwacht waterleidingbedrijven en andere gebruikers van Rijnwater op tijd te kunnen waarschuwen als de concentratie chemisch afval te hoog is. Er is inmiddels ook voortdurend contact met meet stations langs de Rijn in Duits land. Een woordvoerder van het RIZA wilde zich gisteren nog aan geen enkele voorspelling wagen over de gevolgen van de chemische verontreiniging voor het Rijnwa ter in ons land. „Tussen Lud wigshafen en Lobith kan er veel Al eerder waren twee andere bezet ters op vrije voeten gesteld. Al len zullen' over ongeveer twee maanden terecht staan op ver denking van wederrechtelijke vrijheidsbèroving en geweld te gen goederen. De Iraanse ambas sadeur in ons land zal tegen de vrijlating protesteren. In eerste instantie was de bezetters ook poging tot doodslag ten laste gelegd. Ze zouden de ambassa deur H. Tajgardoon met een knuppel hebben geslagen. Vol gens Jan Hofdijk, één van de ad vocaten van de Iraniërs, erkent justitie nu dat de ambassadeur het verhaal van de bezetting heeft overdreven. Hij zou licht gewond zijn geraakt bij het barri caderen van zijn kamer met een boekenkast. Ook aan de verkla ring dat dé bezetters paspoorten, 'Bestrijding zure regen kan goedkoper' DEN HAACt (ANP) - De bestrij ding van de zure regen kan veel doelmatiger worden aangepakt dan minister Winsemius (milieu beheer) in i zijn betreffende nota aan de Tweede Kamer voorstelt. Bovendien kunnen de kosten van bestrijdingsmaatregelen 500 miljoen tot één miljard gulden per jaar goedkoper uitvallen. Als de bewindsman tenminste een voorstel van de Centrale Raad van de Milieuhygiëne voor een verdergaande vermindering van de uitstoot van zwaveldioxyde door elektriciteitscentrales en raffinaderijen wil overnemen. Tijdens de zitting van de Raad spraken 4e leden zich gisteren uit voor een vermindering van de uitstoot van zwaveldioxyde in vjjf jaar tijd van 515.000 tot 175.000 ton. Minister Winsemius gaat in zijn laatste meerjaren programma uit van een ten hoog ste 350.000 ton per jaar. De Raad staat op hét standpunt dat de uit stoot van zwaveldioxyde tech nisch en beleidsmatig gezien het meest eenvoudig kan worden aangepakt. Een vermindering van stikstofoxyden, die even eens bijdragen aan de vorming van zure regen, biedt op korte termijn minder mogelijkheden. Bovendien zijn de maatregelen daartegen veel duurder dan bij de bestrijding van zwaveldioxy de. Om de doof de Raad gewenste ver mindering van de uitstoot van zwaveldioxyde te bereiken zul len de elektriciteitscentrales en raffinaderijen van één installatie moeten worden voorzien, waar bij de rookgassen voor 90 pro cent worden gereinigd. Deze maatregel moet naar de mening van de raadsleden zowel voor nieuwe als voor bestaande indus triële installaties gelden. De luchtverontreiniging door stik stofoxyden kan volgens de Raad het best worden bestreden door de invoering van loodvrije benzi ne met ingang van 1 januari 1986. documenten en geld hebben ge stolen, wordt door justitie nog weinig waarde gehecht, aldus Hofdijk. Na hun vrijlating zijn de Iraanse studenten gestopt met hun hon gerstaking die tien dagen heeft geduurd. De voedselweigering was een protest tegen hun be handeling door politie en justitie en ook gericht tegen het bewind in Teheran. De studenten, woonachtig in Nederland, Belgie en Frankrijk, hopen op een on derzoek van Amnesty Internatio nal naar de situatie van politieke gevangenen, de martelingen en de executies. De bezetters onder streepten dat ze alleen op vreed zame wijze actie willen voeren om het 'ware gezicht' van het Iraanse bewind te tonen. Op een persconferentie na hun vrijlating lieten de vrijgelaten be zetters officiële Iraanse docu menten zien, waaruit zou blijken dat Iraanse ambassades ver spreid over de wereld worden in gezet voor het opsporen en 'on schadelijk maken' van tegen standers van het Khomeiny-regi- me. In een van de documenten, afkomstig van het Iraanse minis terie van buitenlandse zaken, wordt ruim 28 miljoen gulden ter beschikking gesteld om aanhan gers van het Khomeiny te laten infiltreren onder Iraanse studen ten in het buitenland. De Iraanse ambassadeur in Den Haag zal een protest indienen te gen de vrijlating van de bezet ters. Hij zei dat de Iraanse am bassade vaker doelwit was ge weest van vijandige acties. 'Tot nu toe zijn we geduldig geweest, maar volgende keer zal onze reactie krachtig zijn', aldus am bassadeur Tajgardoon. Een lid van de Iraanse ambassade in Den Haag werd gisteren door de politie opgepakt, omdat hij een van de vrijgelaten bezetters, een vrouw, met zijn vuisten en een fotocamera bewerkte. De vrouw stond bij het paleis van justitie te wachten op de vrijla ting van haar vrienden. Nota over beperking cadmium DEN HAAG (ANP) - Minister Winsemius (milieubeheer) en mi nister Braks (landbouw) willen een aantal maatregelen nemen om de belasting van mens en mi lieu met cadmium te verminde ren. De ministers kondigen dat aan in de notitie "Cadmium in het milieu" die zij aan de Tweede Kamer hebben gestuurd. Eén van de maatregelen die de be windslieden willen nemen is het opstellen van een programma om te komen tot een aanzienlijke vermindering van de gemiddel de cadmiumgehalten van fos faatmeststoffen en voerderfos faat. Nog voor de zomer zal een advies gereed komen over het cadmiumgehalte in eet- en drin kwaren. Voor het Haagse paleis van justitie werd gisteren door Iraniërs gede monstreerd voor de vrijlating van de bezetters van de Iraanse ambassa de, twee weken geleden. Later op de dag zouden de vijftien ex-bezetters worden vrijgelaten (Foto gpd) DEN HAAG (ANP) - Het ministe rie van volkshuisvesting (VROM) heeft een onderzoek naar de huisvesting van Moluk- kers voortijdig beëindigd. De on derzoekers van het Instituut voor Bestuurswetenschappen (IBW) hebben zich niet gehou den aan de in 1979 verstrekte op dracht, aldu£ een woordvoerder van het ministerie gisteren. vraagd. De bedoeling is dat dit materiaal alsnog wordt verwerkt, zij het niet door het IBW. Directeur mr. C.M. van den Hoff van het IBW bevestigde gisteren dat er problemen zijn geweest, maar die zijn volgens hem on langs opgelost. Het betrekken van andere aspecten, zoals de vestigingsgeschiedenis van de Molukkers, bij het onderzoek was volgens hem noodzakelijk om een goed beeld te krijgen van de problemen die volgens de op dracht door het IBW moesten worden onderzocht. Het ministerie wilde een onder- - zoek naar de specifieke woon wensen van Molukkers, maar de onderzoekers betrokken bij hun onderzoek echter ook de histori sche achtergronden van de (tota le) Molukse problematiek. Zij pleitten voor het kwijtschelden Enige tijd geleden ontstond van alle oude huurschulden bij wijze van een verzoeningspoging van dé overheid ten opzichte van de Molukkers. Dat sluit aan bij de opvatting dat de wijze waarop de Nederlandse regering de Mo lukkers destijds naar Nederland heeft laten komen het begin is geweest van alle problemen. 'Slopende' zenuwen UTRECHT (ANP) - Een scho lier die eindexamen wiskun de moest doen is gisteroch tend op weg naar school een huis binnengereden. De 19- jarige jongen was met een be stelbusje, dat hij van zijn va der had geleend, op weg naar zijn school in Zeist, maar op de Utrechtse Eykmanlaan werden de zenuwen hem al te machtig. Het busje raakte in een slip en reed via een plant soen pardoes een huis bin nen. De bewoonster daarvan werd ruw gewekt. Het busje kwam met de neus in de slaapkamer terecht in het voorhuis. Zowel de scholier als de vrouw kwamen met de schrik vrij, aldus de Utrechtse politie, die er ook nog voor zorgde dat de onfortuinlijke eindex amenkandidaat op tijd voor het wiskundetentamen op school arriveerde. ADVERTENTIE Kinderen eten gratis mee bij Noordzee! Op zondag krijgen kinderen t/m 10jaar onder begeleiding gratis 'n heerlijk kindermenu. NOORDZEE O i De gezellige stek voorde lekkerbek l Dbnkersteeg 9, Leiden Vrouw verdrinkt na sprong van brandend jacht DOESBURG (ANP) - Een 50-ja- rige Duitse vrouw is van nacht in Doesburg verdron ken na een sprong van een brandend jacht. Volgens de politie is de vrouw door de kou bevangen. Haar echtge noot wist zwemmend de wal te bereiken en bleef onge deerd. Het jacht, dat lag afgemeerd bij de camping IJsselstrand in Doesburg, raakte kort na middernacht door nog onbe kende oorzaak in brand en brandde geheel uit. De scha de is niet bekend, aldus de politie. Z°ndag]yfenu tomatensoep scholfilet 'Amsterdam' of kipfilet 'Hawaii' ijscoupe naarkèuze De woordvoerder van het ministe rie wees er op dat deze suggestie niet alleen buiten de opdracht valt, maar bovendien haaks staat op het regeringstandpunt dat de Molukse huisvestingsproblema tiek niet anders benaderd dient te worden dan die van andere Nederlanders. Volgens de woordvoerder heeft de commissie die het onderzoek be geleidde de onderzoekers van het IBW al in een vroeg stadium er meerdere malen erop gewezen dat zij zich buiten de opdracht begaven. Dat heeft onlangs, zo'n twee weken geleden, uiteindelijk geleid in het stopzetten van het onderzoek. In de begeleidings commissie zaten vertegenwoor digers van het ministerie van Volkshuisvesting, de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) en het Inspraakorgaan Welzijn Molukkers. Het ministerie heeft het basismate riaal van het onderzoek opge- ningsverschil tussen de begelei dingscommissie en het IBW over de interpretatie van het mate riaal. Volgens hem is toen afge sproken dat de betreffende afde ling van VROM zelf nog eens naar het materiaal zou kijken en een nieuw eindrapport zou op stellen, waarop het IBW dan nog commentaar kon geven. Van den Hoff banadrukte dat de moeilijk heden volledig van de baan zijn. ADVERTENTIE De woordvoerder van het ministe rie van VROM sprak dit in een reactie krachtig tegen. Volgens hem zijn de „nuanceringen" die Van den Hoff nu aanbrengt on juist en is het onderzoek uit han den gehaald van het IBW. gebeuren", aldus de woordvoer der. Hij noemde in dat verband- de mogelijkheid dat de veront reiniging „onderweg" door bac teriën wordt afgebroken of dat het chemische afval door ver dunning in Lobith geen gevaar meer oplevert. De woordvoerder kon niet zeggen wat voor soort chemisch afval er bij BASF on gezuiverd is weggelekt. Vorig jaar moest de watertrans- portmaatschappij Rijn-Kenne- merland, een van de grootste ge bruikers van Rijnwater voor de produktie van drinkwater, de in laat van dat rivierwater een week stilleggen. Toen was er door een storing bij BASF ook al che misch afval in de Rijn terechtge komen. Geen vergoeding voor schade door overstromingen ROERMOND (ANP) - Dé Lim burgse gemeenten langs de Maas die in februari zijn getroffen door watersnood, zijn zeer teleurge steld dat zij niet in aanmerking komen voor schadevergoeding uit het rampenfonds. Een specia le commissie heeft bepaald dat de watersnood niet kan worden aangemerkt als een nationale ramp. Limburg draait nu zelf op voor de schade, die volgens woordvoerders van de gemeen ten in de miljoenen loopt. Het exacte bedrag is niet bekend. Het provinciaal bestuur heeft in dertijd particulieren aangeraden hun schade bij de gemeente te melden, maar het is de vraag of dat wat uithaalt. Maastricht en Roermond hebben in elk geval al laten weten dat zij niet aanspra kelijk kunnen worden gesteld voor schade door natuurrampen. Deze twee gemeenten zelf hebben grote kosten moeten maken voor onder andere herstel van wegen. Venlo becijfert de waterschade op ruim twee ton en het veel klei nere Mook komt uit op 150.000 gulden. In Roermond hbben vijf onderne mers een beroep gedaan op de rijksgroepsregeling voor zelf standigen. Daarover is nog geen beslissing genomen. Volgens een woordvoerder van de Limburgse gewestraad hebben bedrijven overigens niet zo erg van de Maasoverstromingen te lijden gehad. „Achteraf was er door gaans minder bedrijfsschade dan aanvankelijk werd veronder steld". Rechercheur Heineken-zaak solliciteerde bij Panorama AMSTERDAM (GPD) De Am- sterdamse rechercheur die Pano rama geheime informatie over de Heineken-zaak verstrekte, heeft, in de tijd dat hij met verslagge vers van het blad contact had over de affaire, bij het weekblad gesolliciteerd. De verdachte re chercheur vroeg pas om een baan, nadat het verhaal over de geheime informatie al kant en klaar gereed lag voor publikatie, aldus een artikel in Panorama van deze week. „Dat is ook te be wijzen", zegt hoofdredacteur Drieskens in een toelichting. De Amsterdamse officier van justi tie mr. Wooldrik zegt desge vraagd dat in het onderzoek rond de vermeende omkoping ook de sollicitatie van de rechercheur wordt betrokken. „De sollicitatie kun je in de sfeer van giften of beloften betrekken", aldus Wool drik. In het artikel herhaalt Panorama echter dat zij de rechercheur op geen enkele wijze heeft beloond voor de informatie. Van Kemenade wil Den Uyl niet opvolgen DEN HAAG (GPD/ANP) - Oud- minister dr. Jos van Kemenade is niet beschikbaar om Joop den Uyl op te volgen als PvdA-frac- tievoorzitter in de Tweede Ka mer. Van Kemenade heeft dit gisteren aan de PvdA-fractie la ten weten. Belangrijkste kandi daten in de race om de opvolging van Den Uyl blijven nu voorlo pig FNV-voorzitter Wim Kok en het kamerlid Marcel van Dam. PvdA-voorman Den Uyl liet in 1982 weten dat hij zich de vrij heid voorbehield om eventueel tussentijds als fractievoorzitter terug te treden. De negatieve be- lissing van Van Kemenade brengt in die positie geen veran dering, zei Den Uyl gisteravond. „Ik ben vandaag fractievoorzitter en dat houdt voor mij in dat ik mijn taak vervul, mijn verant woordelijkheden neem en zo lang dat het geval is zal dat zo blijven". Tot de te nemen verant woordelijkheden rekent Den Uyl ook het zoeken naar een geschik te opvolger. „Maar ik vind een paar andere dingen nog wat be langrijker. Ik denk daarbij aan het beleid van het kabinet en het tegenhouden van de kruisraket ten", aldus Den Uyl die de beslis sing van Van Kemenade be treurt, „maar uiteraard respec teert". Het is geen geheim dat Den Uyl het huidige kamerlid Van Kemenade het liefst als zijn opvolger had gezien. De afgelopen maanden heeft een aantal gesprekken plaatsgehad tussen Van Kemenade, leden van het fractiebureau en het da gelijks bestuur van de PvdA. Van Kemenade heeft daarna la ten weten alles overwegend tot de conclusie te zijn gekomen niet beschikbaar te zijn. Hij heeft on der meer twijfel over zijn politie ke functioneren in de fractie en heeft bovendien het fractievoor zitterschap nooit een aantrekke lijke functie gevonden. Van Ke menade ziet trouwens ook in het kamerlidmaatschap niet het hoogst bereikbare. Dat bleek on der meer toen hij solliciteerde naar het burgemeesterschap van Amsterdam, dat aan hem voor bijging door de benoeming van Ed van Thijn. In Van Kemenade's overwegingen' om geen fractievoorzitter te wor den heeft ook meegespeeld dat het partijbestuur aan een eventu eel lijsttrekkerschap bepaalde voorwaarden verbond. Het be stuur was wel bereid Van Keme nade voor de eerstvolgende ver kiezingen bovenaan de kandida tenlijst te plaatsen, maar stelde nadrukkelijk dat uiteindelijk het congres daarover beslist. Daarbij wilde Van Kemenade niet het ri sico lopen eventueel door een dwarsliggend congres te worden teruggewezen ten gunste van een 'meer aansprekelijke' figuur als Van Dam of Kok. Van Kemenade: twijfel Nepbrief in Haarlem met 'zelfmoordpil' Op het Binnenhof in Den Haag werd gisteren een vredesmanifestatie joor kinderen gehouden. Een kleine demonstrant zong het 'vredeslied' DEN HAAG/WOENSDRECHT/ HAARLEM (ANP/GPD) - Op ze ventig procent van de Neder landse scholen is gisteren aan dacht besteed aan vraagstukken van oorlog en vrede in het kader van de actieweek tegen de plaat sing van kruisraketten. Dat is de indruk van de Algemene Bond van Onderwijzend Personeel (ABOP). Het Komitee Kruisraketten Nee meldde, dat gisteren en eergiste ren in zeker 260 plaatsen actie is gevoerd in het onderwijs. Dat va rieerde van eenvoudige discus sies tot uitgebreide lessen. Op sommige scholen staat de hele week in het teken van de raket- tenkwestie via langer lopende le sprojecten. De ABOP had voor het vredesonderwijs speciale les pakketten ontworpen, waarvan volgens de bond tienduizenden leerkrachten gebruik hebben ge maakt. De vooral van WD-kant opgewor pen bezwaren tegen het vredes onderwijs worden bij KKN en ABOP afgewimpeld. Vooral de ABOP Zegt zich hevig te hebben gestoord aan de suggestie van staatssecretaris Ginjaar-Maas (onderwijs) dat in de vredesles sen een eenzijdig licht zou wor den geworpen op het vredes- en veiligheidsbeleid. Hiervan is geen sprake, aldus de bond. Vol gens het KKN is de voorlich tingsbrochure van het ministerie van buitenlandse zaken over dit onderwerp op de scholen net zo veel aan de orde geweest als die van de ABOP. Rondom de luchtmachtbasis Woensdrecht demonstreerden gisteravond zo'n 400 leerkrach ten uit Noord-Brabant, Rotter dam, Schiedam en België tegen de kruisraketten. De voorzitter van de organiserende ABOP, Jan van den Bosch, sprak de leer krachten toe, evenals een verte genwoordiger van het KKN. Van den Bosch zei, dat het protest tegen de kruisraketten in hogere regionen wordt beschouwd als "brood en spelen voor het volk. Met koele afstandelijke cynische arrogantie trachten ministers hun gelijk door te drijven. Gene raals, politici, diplomaten, ze ver tellen hun verhalen. En de bewa- peningstrein rolt verder. Maar la ten de machten, machthebbers en hun knechten goed begrijpen dat je niet eindeloos de gevoe lens van mensen kunt manipule- Volgens het KKN is gisteren ook buiten het onderwijs weer gede monstreerd. Zo werden in som mige plaatsen, zoals Leeuwar den, gebedsdiensten en wakes gehouden. Personeel van de cen trale inspectie van de arbeidsin spectie droeg de leden van de iSveede Kamer op tegen de plaatsing van kruisraketten te stemmen. Anders konden zij geen "gezond, veilig en prettig werkklimaat garanderen", aldus de ambtenaren. Op het Binnen hof posteerden zich gisteren vier vrouwen van het vredeskamp by de Britse basis Greenham Com mon. De vrouwen zouden een volle dag vasten om de actie week te ondersteunen. Op verschillende plaatsen in Haar lem werd gisteravond een nep brief van het 'informatiecentrum van het ministerie van defensie' verspreid, waarin bewoners werd gewezen op de mogelijk heid een zelfmoordpil te bestel len bij dit ministerie. Die pil zou kunnen worden gebruikt na een atoomaanval. Wie voor de brief, met een bijgesloten rose sal miakpilletje, verantwoordelijk is, was het ministerie en de poli tie niet bekend. De Haarlemse burgemeester, Reehorst, noem de de brief "een onsmakelijke en macabere grap. Het brengt de vredesbeweging mogelijk in dis krediet". D'66 liet gisteren weten geen goed woord over te hebben voor de ommezwaai die het IKV heeft ge maakt met betrekking tot de 'cri- sisvariant' voor de plaatsing van kernwapens (wel verder bouwen aan de basis in Woensdrecht, de kruisraketten buitenslands op slaan en in een internationale cri sissituatie overvliegen naar Ne derland). In een reactie op recen te uitlatingen van IK V-secretaris Mient Jan Faber dat een dergelij ke oplossiong winst zou zijn voor de vredesbeweging (omdat de ra ketten dan niet feitelijk worden geplaatst), zegt D'66 dat het IKV is vervallen tot 'goedkoop oppor tunisme'. Volgens de Democra ten is het IKV alleen geïnteres seerd in 'borstklopperij' over de invloed van de vredesbeweging op de besluitvorming. Het doet er voor het IKV niet meer toe dat de voor Nederland bestemde kruisraketten wel in Europa wor den opgeslagen en in tijden van spanning zonder raadpleging van het parlement naar Woens drecht worden overgevlogen, al dus D'66.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 5