Zwartboek bewoners renovatie flats Ons Belang veel te duur BAANVAK CPN-raadslid in conflict met partij Willem de Zwijgerlaan en omgeving Ruzie om huurschuld leidt tot steekpartij DONDERDAG 10 MEI 1984 LEIDEN - De flats van de woningbouwvereniging Ons Belang aan de Willem de Zwijger laan en omgeving zijn voor veel te veel geld gerenoveerd. Volgens een berekening van het Bewonerscomité plan 9 is de aanneemsom te hoog geweest en zijn het bestuur van de woningbouwvereniging, gemeente en provincie in gebreke gebleven door onvol doende controle op de bouwsom uit te oefenen. land, die het te druk had, maar op. Je zou je kunnen afvragen...", door de provinciale directie aldus het bewonerscomité in het Overijssel. Deze directie heeft zwartboek, net als de gemeente haar werk Klachten niet goed gedaan, meent het be wonerscomité. Het bewonerscomité zegt een en ander in een zwartboek over de renovatie. Daaruit blijkt dat het werk is verricht voor ruim tien miljoen gulden. Het bewonersco mité komt tot de conclusie dat hetzelfde plan voor bijna ander half miljoen gulden minder had kunnen worden uitgevoerd. De gevolgen van het te dure plan ko men voor een belangrijk deel voor rekening van de bewoners, aldus het zwartboek. Aanneemsom Het bewonerscomité zegt enkele specialisten te hebben geraad pleegd om de bouwsom te con troleren. Deze hebben onder meer de aannemersbegroting doorgelicht en daaraan de con clusie verbonden dat de aan neemsom lager had kunnen lig gen. Volgens het bewonerscomi té lag de aanneemsom per wo ning zo'n 900 gulden hoger dan de architectenraming, op een moment dat de concurrentie on der aannemers heviger was dan ooit. Het bestuur van Ons Belang wordt verweten in gebreke te zijn gebleven waar het ging om de prijsonderhandeling en scherp calculeren. De gemeente en het ministerie, die het plan toetsten en goedkeur den, zijn volgens het bewoners comité medeverantwoordelijk voor de gang van zaken. De bouwsom behoort te worden na gerekend door de gemeente en de provinciale directie Zuid-Hol land van het ministerie van volkshuisvesting. Het bewoners comité meent dat de gemeente een stempel heeft gezet zonder de berekening serieus te bekij ken: "Een controle zonder in houd", zo is de conclusie. Uit de bevindingen van het bewo nerscomité blijkt dat het renova tieplan niet is getoetst door de provinciale directie Zuid-Hol- Herberekening De aanneemsom van het aanne mersbedrijf Ooijevaar b.v. heeft ruim zeven miljoen gulden be dragen, zo blijkt uit het zwart boek. Een aantal posten uit die aanneemsom, die als bijzonder hoog in het oog liepen, zijn door het comité herberekend. Gecon cludeerd wordt dat onder meer de dakbedekking van de bejaar denwoningen, het glas- en schil derwerk en geluidwerende voor zieningen goedkoper hadden ge kund. Op grond van een en ander wordt gesteld dat de aanneem som ruim 360.000 gulden lager had kunnen liggen. De volgens het comité te hoge aan neemsom heeft weer gevolgen gehad voor andere kosten die in een percentageverhouding staan tot die aanneemsom, zoals het ar chitectenhonorarium. De kosten van de centrale verwarming, huurderving, risico en toezicht deugen evenmin, zo staat in het zwartboek. In totaal zou een be sparing mogelijk zijn geweest van ruim elf procent, hetgeen een gunstige invloed zou hebben gehad op de huurprijs. Volgens het bewonerscomité heb ben de aannemer en de architect vrij spel gehad en zijn het be stuur van de woningbouwvereni ging en de bewoners overspeeld. In het bouwteam zou de werkelijke gang van zaken zijn verdoezeld. Het comité vraagt zich af in hoeverre ambtenaren het belang van de woningbouw vereniging voorstaan en hekelen dat de inschrijving van aanne mers niet openbaar is geschied. "Overal duiken dezelfde namen De klachten over de kosten van de renovatie komen komen boven op de problemen die er toch al bestaan rond de verbetering van de 243 flats aan de Willem de Zwijgerlaan, Pieter Bothstraat, J.P. Coenhof en Van Riebeeck- hof. De bewoners klagen over tocht, vocht, lekkages en schim mel in de gerenoveerde wonin gen. Een onderzoek naar deze klachten is nog gaande. Het bewonerscomité ligt ook al ge ruime tijd met de gemeente en het bestuur van de woningbouw vereniging in de clinch over de huurprijs van de flats. De bewo ners wisten op het moment dat zij met de renovatie akkoord gin gen niet beter dan dat de huur verhoging f 48,50 zou bedragen. Achteraf bleek de huurverho ging f 88,00 te bedragen. Het co mité meent dat de bewoners zijn misleid hoe hoog de huurprijs na renovatie werkelijk zou worden. De bewoners hebben, boos over de gang van zaken, veelal toch een nieuw huurcontract getekend onder druk van de woningbouw vereniging en de gemeente. Vol gens het zwartboek zijn de bewo ners geïntimiteerd. Men zou heb ben getekend voor ontvangst van de sleutels en dan tevens het huurcontract hebben onderte kend. Het comité verwijt het be stuur van Ons Belang en de ge meente voorts dat zij bewoners hebben misleid door hen voor te spiegelen dat men geen huursub sidie zal ontvangen wanneer er geen huurcontract is getekend. "De schandalige misleiding van de woningbouwvereniging heeft veel gezinnen met een minimum inkomen in grote zorgen ge bracht", aldus het zwartboek. LEIDEN - Koekkappen, kussengevechten, een optreden van een pottenbakker en meer feestelijkheden maakten gisteren duidelijk dat erop de Manse iets moest worden gevierd. Aanleiding was het tienjarig bestaan van déze school voor moeilijk lerende kinderen aan het Kiljanpad. <foto Holvast) Omstreden samenwerking met PSP en PPR LEIDEN - Er is een conflict uitge sproken tussen het CPN-raadslid Brands en de achterban van zijn partij. De Leidse afdeling van de CPN heeft uitgesproken bij de volgen de gemeenteraadsverkiezingen samen met de PPR en de PSP een lijst te willen vormen. Bo vendien heeft de Leidse afdeling van de communisten gekozen voor samenwerking met de twee kleine linkse partijen in de ge meenteraad. Het raadslid Brands is het met die uitgangspunten niet eens en zegt, indien de geza menlijke Ujst tot stand komt, niet langer beschikbaar te zullen zijn als raadslid voor zijn partij. De Leidse CPN heeft een werkpro gramma vastgesteld op basis van het nieuwe partijprogram dat be gin dit jaar na veel rumoer (de strijd tussen de horizontalen en de verticalen) door het landelijk congres werd aangenomen. De discussie ging toen over de vraag of andere zaken konden worden gelijkgesteld aan de klassen strijd. De horizontalen wensten de klassenstrijd als enig doel, de verticalen wilden het feminisme en democratisering daarmee ge lijkstellen. De verticalen wonnen uiteindelijk de interne strijd. Voor de Leidse CPN-afdeling be tekende dat een nieuw werkpro gramma en een nieuw bestuur. De 'open-organisatievorm' zal worden versterkt, is een van de punten uit dat programma. Bo vendien wil de CPN samenwer king bij acties met andere partij en. Ook indien de communisten zelf een actie beginnen, zal dat zoveel mogelijk in een samen werkingsverband moeten. Voor lopig zijn de zaken waartegen de CPN met anderen actie wil voe ren de korting op de uitkeringen in juli, de kruisraketten en het ra- Het CPN-raadslid Brands (beho rend tot de horizontalen in zijn partij) noemt het werkprogram ma een "slap aftreksel van het partij-programma". Hij zegt te gen dat nieuwe partijprogramma te hebben gestemd en dus ook het werkprogramma niet te zien zitten. Brands zegt zeer te hech ten aan de eigen indentiteit van de partij. "Ik ben bereid op basis van concrete punten samen te werken met de andere linkse partijen maar niet om redenen als verlichting van menskracht om bijvoorbeeld bij toerbeurt commissievergaderingen van de gemeente te kunnen bezoeken". Voorlopig blijft Brands nog raads lid voor zijn partij. "Er is een werkgroep samengesteld die moet onderzoeken of samenwer king en een gezamenlijke lijst met de andere linkse partijen wel mogelijk is. Daar wil ik niet op vooruitlopen". LEIDEN - Een huurschuld was gisteravond om kwart over zeven aanleiding tot een steekpartij aan de Hoflaan. In januari had een 40-jarige Leide- naar zijn souterrain aan een 33- jarige stadsgenoot verhuurd. Maar tot nu toe heeft de verhuur der, naar zijn zeggen, nog geen cent ontvangen. Vorige week kwam het tot een uitbarsting tus sen de twee mannen, waarbij de politie tussenbeide moest ko men. De huurder beloofde toen op 10 mei het pand te zullen ver laten. Maar toen de huurder ook gisteren nog geen aanstalten maakte van daag te vertrekken, stuurde de verhuurder zijn buurman op de wanbetaler af. Daarop ontstond een ruzie, waarbij de bemidde lende buurman met een schroe- vedraaier zou zijn gestoken. Ij lings verliet hij daarop het ver trek, waarop de verhuurder een poging wilde wagen. In blinde woede stak de huurder, aldus de politie, daarop met de schroeve- draaier op hem in en raakte hem drie maal in de schedel. Tevens voegde hij zijn slachtoffer het dreigement toe in de kamer te blijven, omdat hij hem anders van kant zou maken. Toen de ge wonde man toch het vetrek ver liet, wierp de verdachte hem een hoefijzer in het gezicht. Met steekwonden en een bloeduit storting onder het rechteroog moest de man zich in het zieken huis laten behandelen. Vervol gens is hij bij de politie aangifte komen doen van poging tot doodslag. De verdachte is inmid dels aangehouden en voor ver hoor ingesloten. Hengelsport (1) Visvereniging Hengelsport hield een wedstrijd in Zaandam. Uitslag: 1 W. den Edel 14080 gram, 2 I. Jansen 8750, 3 W. Verhoef 7660, 4 H. van Amster dam 7320, 5 T. Blansjaar 5450, 6 E. van Houten 5200, 7 N. Ver hoef 4220, 8 A. Beij 4000, 9 R. van Egmond 3780, 10 P. Ver hoef. Hengelsport (2) De Sportvrienden viste de eerste wedstrijd van de zomercompe titie in de Rijn. Uitslag: 1 H. Jansen 4480 gram-29 stuks, 2 S. Gommans 3420-26, 3 J. Jansen 2990-21, 4 D. Schrama 2330-22, 5 L. Mooibroek 1560-11, 6 J. Keijzer 1220-13, 7 J. Zee 880-12, 8 W. Schouten sr. 680-4, 9 B. Honsbeek 640-7, 10 J. Kriek 560-4. Hengelsport (3) Visvereniging VOP '74 hield een wedstrijd in de Ringvaart. Uit slag1 1 H. van Tongeren 2280 gram-9 stuks. 2 J. Kokkedee 1920-7, 3 G.J. Kokkedee 1340-6, 4 A. Vsd. Meij 1700-5, 5 P. Aben 880-6, 6 R. v.d. Zeeuw 1800-4, 7 F. Reijken 580-5, 8 C. Meier 1140-2, 9 D. van Rossen 420-3, 10 A. Segijn 260-3. Hengelsport (4) DVS viste de eerste competitie wedstrijd in de Rijn. Uitslag: 1 K. de Graaf 11 stuks-2075 gram, 2 W. van Berkel 12-1250, 3 T. Hoppenbrouwer 11-1325, 4 W. Schouten 9-1500, 5 P. Teske 12-850, 6 P. Kruit 10-1175 7 W. Teske 8-1325, 8 J. Moenen 9- 1025, 9 F. Zandbergen 6-1175, 10 W.J. Steenbergen 6-800. Idiotsavant Het internationale muziekkollek- tief Idiotsavant treedt vrijdag avond op in het LVC, Bree- straat 66. De groep bestaat uit vijf vrouwen en drie mannen en speelt een wirwar van stij len, waarbij onder meer ge bruik wordt gemaakt van een driekoppige blazerssectie en een viool. De zaal gaat om ne gen uur open. Vegetarisch De 27ste buitenlands vegetari sche vrijdag deze week in Re- pelsteel (Breestraat 19) staat in het teken van het Italiaans, 's avonds tusssen half zes en half acht. Sowjet-Unie Bij studentenvereniging SSR (Hogewoerd 108) is donderdag een avond gewijd aan het da gelijks leven in de Sowjet-Unie. Er worden enige films vertoond en daarna houdt Sacko Malko van het Oost-Europa Instituut te Amsterdam een lezing. Er is gelegenheid tot het stellen van vragen. Aanvang acht uur. Werkervaring bij gemeente Leiden Zes mensen zonder baan gaan een jaar lang werkervaring op doen bij de gemeente Lei den. De zes werklozen heb ben een opleiding gevolgd bij 'het landelijk orgaan voor bevordering van de economi sche en administratieve be roepscategorie'. Zij kunnen echter alleen een volledig di ploma krijgen als ze ook erva ring hebben opgedaan in de praktijk. In het verleden deden de mees te mensen die de opleiding volgden hun praktijkerva ring op bij bedrijven. Dit keer was er echter niet meer zo veel plaats in het bedrijfsle ven. "In het overleg dat wij regelmatig hebben met het arbeidsbureau is ons toen ge vraagd of wij nog mogelijk heden hadden. We hebben vervolgens besloten zes men sen een scholingsplaats aan te bieden", aldus de Leidse ambtenaar W. van Stigt. Hij is betrokken bij het project. De opleiding die de zes werklo zen hebben gevolgd is te ver gelijken met het volwassen- onderwijs. Mensen met mavo of leao kunnen er studeren met behoud van uitkering. De zes werklozen behouden ook hun uitkering gedurende het jaar dat zij ervaring op doen bij de gemeente Leiden. Er wordt geen arbeidsovereen komst gesloten met de men sen, vertelt Van Stigt. Wel is er een leeroverkomst. Het tij delijk personeel werkt vier dagen in de week en bezoekt de vijfde dag de Leidse Streekschool voor onderwijs. Het scholings- of werkerva ringsproject is voor hen noodzakelijk, omdat zij an ders alleen een theoriediplo ma krijgen, zegt Van Stigt. "Het is de bedoeling dat de werklozen zien hoe het er in de praktijk toe gaat. We heb ben ook echt gezocht naar af delingen waar ze veel werkervaring kunnen op doen en waar veel variatie in het werk is. Het hoofdmotief is niet geweest om onderbe zette afdelingen op deze ma nier extra personeel te geven. We hebben de werklozen als uitgangspunt genomen", al dus de Leidse ambtenaar. De zes tijdelijke krachten, die op 2 mei zijn begonnen, heb ben geen enkele garantie dat ze na het jaar een baan krij gen bij de gemeente. "Als er mogelijkheden zijn, dan kun nen ze gewoon mee sollicite ren. Maar we geven ze geen voorrang", verklaart Van Stigt. Sportuitleen in Katwijk geopend Met een ludieke sportwedstrijd tussen de leden van de ge meentelijke commissie voor 'ontmoeting' en plaatselijke en regionale pers is in Katwijk een sport- en spe- luitleen in gebruik genomen. De beschikbare attributen kunnen zowel door scholen, bedrijven maar vooral ook particulieren tegen betaling van een gering bedrag wor den 'gehuurd'. De uitleen is met het oog op de toenemende vrije tijd opge zet en is een initiatief van de gemeente Katwijk. In ver schillende plaatsen, zoals Den Haag, Leiden en Noord- 'wijkerhout, bestaat een sport- en speluitleen. De er varingen die in deze gemeen ten reeds zijn opgedaan zijn doorgaans positief. Reden voor de gemeente Katwijk dit voorbeeld te volgen. Overigens is het ook de Kat- wijkse commissieleden aan te raden zo nu en dan gebruik te maken van het materiaal dat voorhanden is. Al is het alleen maar om een volgend keer beter voor de dag te ko men bij een sportwedstrijd. In twee van de drie spelletjes, waarbij gemeente-ambtenaar P. Méjan als scheidsrechter en gemeentesecretaris G. Feenstra als tijdwaarnemer optrad, moesten zij het on derspit delven tegen de pers. Eenmaal slechts wisten de commissieleden een gelijk spel uit het vuur te slepen. De Katwijkse bevolking wordt dezer dagen door middel van een gemeentelijk schrijven uitvoerig ingelicht over de nieuwe uitleen, die is geves tigd in het gemeentehuis aan de Zeeweg (afdeling cultuur, sport en recreatie, kamer 108). Belangstellenden kun nen desgevraagd op het raad huis een folder inzien waarin de meer dan 80 verschillende attributen worden aangebo den. Zo kan onder gebruik worden gemaakt van hockeysticks, ballen, doeltjes, een verrijd bare tafeltennistafel, een bil jart of een sjoelbak. Sugges ties voor uitbreiding van het materiaal zijn welkom bij de sportambtenaar Méjan. De 'huurder' betaalt uiteinde lijk ongeveer 2,5 procent van de nieuwwaarde van het ge leende materiaal. Overigens wordt wel een borgsom van 25 procent van die nieuw waarde gevraagd. Na inleve ring ontvangt men het geld weer terug. Beschadigingen en vermissingen worden - ui teraard - in rekening ge bracht. Overigens wordt van het geld dat door de uitleen binnenkomt het bestaande materiaal hersteld en eventu eel vervangen. Positiever over werklozen denken' "Werkenden moeten positiever denken over werklozen. Men sen met een baan discrimine ren 'haanlozen' vaak of kij ken op hen neer. In deze mentaliteit moet verandering komen. Werkloosheid heeft maar al te vaak spanningen en problemen bij de betrok kenen tot gevolg. Werklozen komen te gemakkelijk in een isolement terecht", viftdt de werkgroep 'haanlozen' van de Alphense Raad van Ker ken. De werkgroep wil helpen veel voorkomende misvattingen over werklozen uit de wereld te helpen. De groep, een ge mengd gezelschap van 12 mensen, is ongeveer een jaar geleden begonnen. En hoe wel er nog weinig meetbare resultaten zijn te melden, be gint de trein door de inzet van de werkgroepleden lang zaam maar zeker op gang te komen. De werkgroep is ontstaan na een thema-avond van de Al phense Raad van Kerken. Pastor Van Beek uit Breda voerde toen het woord over de mentaliteit ten aanzien van mensen 'zonder werk. Een van de hoofdlijnen van zijn betoog was de kerk niet voorbij kan gaan aan de problemen van werklozen, zo verklaart Renske van der Wege, lid van de werkgroep. "De werkgroep kan best een functie hebben als brug tus sen de kerk en werklozen". "We hadden ook mensen die werkloos zijh in de groep", vervolgt mevrouw Van der Wege. "Dan blijjct dat veel mensen zonder werk zich een beetje in de steek gelaten voelen. Onze groep kan dan een beetje als praatpaal dienst doen". Over de beoog de mentaliteitsverandering zegt zij: "Werklozen worden in zekere zin gediscrimi neerd. Maar aan de werklo zen moet ook duidelijk wor den gemaakt dat zij zich te vaak terugtrekken. Aan dat minderwaardigheidscom plex moet ook wat worden gedaan". Hoewel mevrouw Van der Wege beseft dat de werk groep met een moeilijke ma terie heeft te maken, denkt zij dat de leden best het een en ander kunnen bereiken. The ma-avonden, gespreksgroe pen en themadiensten zullen, verwacht zij, het beste mid del zijn om een steentje bij te dragen aan de beoogde men taliteitsverbetering. "We gaan sterk op de mentali- teitstoer", voegt pastoor J.G.M. Velthuijse van de Bo- nifaciuskerk, eveneens lid van de werkgroep 'haanlo zen', er aan toe. "Als je met werklozen praat krijgt je vaak drama's te horen. Het is voor ons nog een beetje zoe ken. Zeker is wel dat je men sen niet hoeft te vertellen dat ze meer moeite moeten doen om werk te krijgen. Werklo zen moeten leefruimte krij gen, zeker gezien hun gevoe lens en spanningen". Het is de bedoeling dat het ko mende weekeinde in een aan tal Alphense kerken diensten - worden gehouden met als thema 'solidariteit tussen i met en zonder baan'.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 4