c 'Geen hemelbestormers, maar strategen' al Expositie 'Overwegingen' in de Leidse Waag Haagse musea lopen gevaar Marcel van Dam naar VS De Zwart naar TROS Gedachteloze gratie Enorme popshow op festival Montreux Achterhaald verhaal DONDERDAG 10 MEI 1984 In het Waaggebouw aan de Aalmarkt in Leiden wordt morgen de tentoonstelling 'Overwegingen' geopend. Een groeps-expositie met werken van kunstenaars van naam zoals J.C.J. van der Heijden, Bob Bonies, Jan van Tongeren en Gerard Verdijk. Een op het oog zeer heterogeen gezelschap, dat werk maakt dat uiteenloopt van verfijnde stillevens tot zeer minimale conceptuele doeken. Geen kunstenaars die de verf met liters op het doek smijten, maar millime ter-werkers, gebogenen over de tekentafel. Galerie de Oude Rijn organi seert de tentoonstelling en heeft een gemeenschappelij ke noemer voor de geëxpo seerde werken gevonden: 'Overwegingen'. Of, zoals het in de toelichting staat: 'In de golfbeweging van de beeldende kunst is de actualiteit van de overwe ging enigszins weggeëbt. Galeries en musea tonen uit spattingen van persoonlijke aard Intussen is de over weging door het gewoel en gekrakeel overlopen en dreigt in meditatieve stilte te vervallen'. Een toelichting die wel wat uitleg behoeft. LEIDEN - "Neem het werk van Gerard Verdijk. Die heeft een pe riode gehad waarin hij met houtskool diagonaal krassen op het papier maakte. Vervolgens volgde hij met een gom de ande re diagonaal en veegde zo een deel van de krassen weer uit. Kij ken wie er wint, zei hij dan". "Dat is een goed voorbeeld van wat we met deze expositie willen la ten zien. Bij Verdijk komt het minder op de uitvoering aan. Het gaat om het denkwerk vooraf, het verzinnen van het recept. Je kunt het allemaal schilders met het hoofd noemen: de kunste naars van de geleide emotie. Ze geven hun emoties niet direct aan het publiek prijs, maar via Radio - tv - kunst van een ietsje meer blauw of een ietsje meer rood, maar een filoso fische overweging". Besognes Meindert Barkema, Bert Kienjet, Peter Willemse en Tine Pasma (v.l.n.r.) tijdens het inrichten van de tentoon stelling in De Waag. (foto Holvast) een intermediair. Je moet er als kijker moeite voor doen''. Aan het woord is Bert Kienjet, beeldend kunstenaar. Samen met collega-kunstenaar Peter Willemse en Tine Pasma en Meindert Barkema van Galerie de Oude Rijn vormt hij de bege leidingscommissie van de expo sitie. Hij is bereid een poging te wagen het thema 'Overwegin gen' van handen en voeten te "Dat overwegen is zo'n beetje be gonnen met post-impressionis- ten als Cezanne en Monet. Die werkten heel studieus, begonnen met het schilderen van verschil lende versies van steeds hetzelf de object: een kerkportaal, een hooiberg. Mondriaan, Doesburg, kortom De Stijl hebben die lijn voortgezet. De naam zegt het al. Als je je nadrukkelijk als dé stijl presenteert, kun je niet over één nacht ijs gaan. Dat is onderzoek- sachtige kunst. Geen kwestie Een leek zou hier tegenin kunnen brengen, dat je van iets dat zich als kunst presenteert, toch altijd mag verwachten dat er flink over is nagedacht. Anders kun je elk verfrommeld boterhampapiertje wel van een passé partout voor zien. Volgens Kienjet is het echter een kwestie van hoé er wordt nage dacht. Karei Appel bijvoorbeeld zou pertinent niet op de exposi tie kunnen hangen. Niet dat hij niet over z'n werk zou nadenken natuurlijk, maar hij denkt niet vooraf, dat is het verschil. door Ariejan Korteweg Een grote bloei maakte de 'c gingskunst' volgens Kienjet door in de jaren zestig. Dat was de tijd ook van de concept-kunst, niet zozeer gericht op het persoonlij ke, maar op omstandigheden. Die tijd is voorbij. "Beeldende kunst is nu veel persoonlijker. Men werpt de eigen besognes op het doek", zegt Kienjet. Hij te kent een dikbuikige vorm, die de ontwikkeling van de beeldende kunst in de laatste eeuw moet weerspiegelen. "Kijk, die ron ding, dat was voor de 'overwe gingskunst' de jaren zestig. We zitten nu in dat nauwe deel", zegt hij, op de hals van de fles wij zend. "Maar het is altijd een kwestie van golfbewegingen. Er komt wel weer een tijd van meer overwegingen". Daarmee is meteen één van de re denen voor de tentoonstelling gegeven. De organisatoren wil len laten zien, dat er nog wel wat Door bezuinigingen gemeente DEN HAAG (ANP) - Het voortbe staan van de Haagse musea van de Gemeentelijke Dienst voor Schone Kunsten wordt bedreigd door bezuinigingen. Directie, staf en medezeggenschapscom missie van de dienst hebben de plannen die B en W van Den Haag ervoor hebben, gisteren desastreus genoemd. Ze reageren hiermee op de bedra gen die de dienst volgens het ge meentebestuur moet inleveren in het kader van de gemeentelij ke bezuinigingen. Onder de dienst vallen: het Haagse Ge meentemuseum, het Nederlands Kostuummuseum, het Museum Bredius en de Gemeentelijke Commissie voor Beeldende kun sten. Het voorstel om minder geld voor de Dienst voor Schone Kunsten beschikbaar te stellen betekent een ernstige aantasting van de landelijke en internatio nale functie van het instituut en van het beeldende-kunstklimaat in Den Haag, aldus de reactie. In de laatste vijf jaar tot en met 1984 heeft de Dienst voor Schone Kunsten ruim 3,3 miljoen gulden moeten inleveren. Voor '86 stelt het gemeentebestuur nu een bezuiniging voor van ruim 1,1 miljoen en voor het daarop volgende jaar nog eens een van meer dan acht ton. Dit zal onder meer leiden tot verlies van twintig volledige arbeids plaatsen. Gaan de voorgestelde bezuinigin gen door, dan kan niet meer wor den aangekocht, niet voor de museale collecties, noch voor de gemeentelijke commissie voor beeldende kunsten. Het aantal tentoonstellingen zal praktisch tot nul worden teruggebracht. Onherstelbare schade zal de edu catieve traditie worden toege bracht. Voor de kunstzinnige vorming in het onderwijs zal vrij wel niets meer kunnen worden gedaan. De sociaal-culturele taak van het museum in de wijken zal geheel verdwijnen. Als VARA-reporter HILVERSUM (GPD) - Marcel van Dam, Tweede-Kamerlid voor de PvdA en vaste commentator van VARA's actualiteitenrubriek Achter het Nieuws, gaat voor die omroep de democratische con ventie in de Verenigde Staten verslaan. Van Dam zal ook de re publikeinse conventie bijwonen. Tijdens die partijbijeenkomsten, respectievelijk van 15 tot 17 juli in San Francisco en van 19 tot 23 augustus in Dallas, worden de kandidaten voor de presidents verkiezingen gekozen. Van Dam zal aan beide conventies een aflevering van het program ma 'De stand van zaken' wijden, dat zaterdagochtend tussen 10 en 11 uur via Hilversum 1 wordt uit gezonden. Voor Achter het Nieuws zal Van Dam commen taar geven bij de beelden uit San Francisco en Dallas. HILVERSUM (GPD) - Erik de Zwart, presentator van onder meer het Veronica-programma Countdown, gaat deze omroep verlaten. Als freelancer gaat hij binnenkort voor de TROS werken. Dit weekeinde al wordt Countdown gepresenteerd door zijn opvolger Adam Curry, af komstig van een Amsterdamse radiopiraat. De Zwart is nog in onderhandeling met de TROS over zijn exacte werkzaamheden. Waarschijnlijk zal hij volgend jaar voor de tele visie een popprogramma gaan presenteren, maar een woord voerder van de TROS kon hier over nog geen mededelingen doen. 'Grain', Japanse dans door Eiko e Koma. Gezien op 9 mei in h< LAK-theater. LEIDEN - Het meest kenmer kende van de dans van de Ja panners Eiko en Koma is mis schien wel, dat het lijkt alsof elke gedachte erin afwezig is. Het is enkel lichaam, enkel be weging. Voor abstractie is geen plaats; de stap van de gedachte naar de vertaling ervan wordt overgeslagen. De gedachte is beweging, de beweging is ge dachte. Hun dans heeft daardoor een di rectheid, die pre-historisch aandoet. Er is geen afstand tus sen zien en gezien worden: de mens kijkt naar het groeiende graan, en wordt zelf graan. Met primitiviteit heeft dat niets te maken: het is een manier van het verbeelden van leven, die juist uiterste selectie vergt. Je wordt gedwongen weg te laten wat niet essentieel is. En elke impuls die er wel toe doet moet je je zo zuiver mogelijk tonen. Daar ligt ook de grote kracht van Eiko en Koma. Hun lichaams- beheersing is bijna volmaakt. Elke spier is onder controle. Elk van de tien tenen kan een. eigen leven leiden, onafhanke lijk van de anderen. Zo kan de minste beweging met beteke nis geladen zijn. Dat de uitdrukkingsmogelijkhe den van het lichaam nauwe lijks grenzen kennen, zie je bij voorbeeld bij het begin. Eiko, de vrouw, ligt dan naakt op haar buik op het podium, een witte verhoging. Je zou het on eerbiedig de dans van het ach terwerk kunnen noemen. Langzaam komt ze overeind tot hurkhouding. En werkelijk, ik heb nooit geweten dat het menselijk achterste dergelijke i kan aannemen. Door die witte verhoging, maar vooral ook door de trage, na drukkelijke bewegingen heeft 'Grain' een ritueel karakter. Het is de verbeelding van de cyclus van geboren worden, vrucht dragen en afsterven, de onverbiddelijke tredmolen van de natuur. Rijst wordt daarbij gebruikt als synoniem voor vruchtbaarheid. Een symbool dat ook bij ons bekend is van trouwerijen, waarbij bruids meisjes rijstkorrels strooien. Telekens wordt in korte sèenes een fragment van die cyclus getoond. Hoe mensen zwelgen in de overvloed, hoe ze trach ten met een bezwerend gebaar het rijpen van de korrels te ver snellen, hoe ze eikaars licha men ontdekken, hoe de licha-, men sterven en hoe de rijst pri ma gedijt op zo'n stuk verrot tend vlees. Wat Eiko en Koma vooral laten zien, is dat elke beweging sier lijk kan zijn, mits zij perfect wordt uitgevoerd. Het is de gratie van de groeistuipen. ARIEJAN KORTEWEG LUNCHCONCERTEN - De nieuwe serie lunchconcerten begint volgende week woens dag in de Hooglandse kerk. Joop Brons, de organist van de Hooglandse kerk, heeft in sa menwerking met de kerkvoog dij twintig concerten georgani seerd. De wekelijkse bespelin gen hebben het karakter van wandelconcerten die de bezoe kers ruime gelegenheid geven van de klanken van het 'De Swart/ Hagerbeer' orgel in de Hooglandse kerk te genieten. Het orgel wordt bespeeld door jonge orgelstudenten van de conservatoria in Amsterdam, Den Haag, Utrecht en Rotter dam. Een aantal van hen is al afgestudeerd. Het eerste con cert wordt gegeven door Johan Akerboom, organist vkn de St. Agathakerk in Lisse. De serie lunchconcerten loopt tot en met 26 september, elke woens dagmiddag van 12.30 tot 13.15 MONTREUX (GPD) - Alle regis ters zijn opengetrokken om van het 24e Gouden Roosfestival in het Zwitserse Montreux een spraakmakende editie te maken. Tijdens de openingsbijeenkomst is de festivalgangers gisteren een indrukwekkend aantal activitei ten in het vooruitzicht gesteld. Nog voordat er een programma is getoond, staat in elk geval al vast dat de organisatoren op meer publiciteit dan ooit tevoren kunnen rekenen. Die extra aan dacht zal echter niet het gevolg zijn van een spectaculair aanbod van amusementsprogramma's, maar van een grootscheeps aan gepakt randgebeuren in de vorm van een vierdaags popfestival. Nog niet eerder zijn zoveel over vrijwel de gehele wereld beken de artiesten aangetrokken voor een popprogramma. Het heet dat de optredens eigenlijk alleen maar zijn opgezet om de festival gangers een aangename verpo zing tijdens de avonduren te be zorgen, maar in feite gaat het om een gigantische tv-produktie. De show wordt namelijk door de Engelse BBC en de Zwitserse omroep opgenomen en is al aan 33 landen verkocht. Voor Neder land zijn de rechten verworven door de AVRO-televisie, die de show in twee delen op 8 juni en 6 juli zal uitzenden. Het artiestenveld ziet er indruk wekkend uit: Rod Stewart, Elton John, Cliff Richard, Roger Dal- trey, Julien Clerc, Status Quo, Madness, Adam Ant, Nena, Sha- kin' Stevens, UB 40, Robin Gibb, Pretenders plus nog meer dan tien andere bijna even bekende namen. En alsof dat allemaal nog niet voldoende was, is daar giste ren, enkele uren voor de opening van het Gouden Roosfestival, ook nog de groep Queen aan toe gevoegd. Vanavond, tijdens de eerste opname, zullen ook de Ne derlandse Dolly Dots hun op wachting maken. Nieuw op het festival is ditmaal ook de deelname van onafhanke lijke producenten van tv-amuse- ment. In een aparte competitie zullen deze inzendingen om een speciale prijs strijden. Neder landse producenten hebben ove rigens niet ingeschreven voor dit onderdeel. Voor de enkele jaren geleden ingevoerde „privé-verto- ningen", buiten de competitie om, bestaat dit jaar weer meer belangstelling. Maar liefst twee honderd videocassettes kunnen worden bekeken en gekocht. Op de laatste dag van het festival wordt een symposium gehouden over een van de meest spectacu laire ontwikkelingen binnen het amusements-tv-bedrijf, de video- meer is op het gebied van beel dende kunst dan de 'krachtpat serij' die momenteel de boven toon voert. 'Het gaat niet om de hemelbestormers', zo staat in de toelichting, maar om 'de strate gen, werkend en zoekend in stil te, schuivend en tastend met be scheiden middelen, kijkend, denkend, overwegend...' Een stuk recente geschiedenis ook, want de meeste kunstenaars waarvan werk wordt tentoonge steld, zijn al wat ouder. Zodoen de hangen er de verfijnde stille vens van de Amsterdammer Van Tongeren, waaraan volgens Kienjet het overwogene is af te zien aan de zorgvuldige wijze waarop voorwerpen en kleuren zijn geordend. En de doeken van Bob Bonies, die je zou kunnen omschrijven als non-figuratieve stillevens. Steeds kaler Een goed voorbeeld van zo'n over- weger noemt Kienjet ook de Bra bander Van der Heijden, die in zijn tuin een klein huisje heeft gebouwd, waarin hij soms dagen doorbrengt om een schilderij te beschouwen. Om te zien hoe het onder verschillende lichtvallen uitwerkt. "Het gaat om mensen die een concept vasthouden, en dat uit den treure uitwerken. Er is in hun werk altijd een logische lijn te herkennen. Je ziet een ten dens om steeds kaler te werken, steeds meer weg te laten. Kijk naar Eric de Nie. Die maakt nu heel ander werk dan acht jaar ge leden. Toen was hij fotorealist, nu maakt hij abstract werk, dat Japansachtig aandoet. Maar hang je zijn werk van de laatste jaren naast elkaar, dan zie je toch een vloeiende lijn". Een andere reden voor deze expo sitie is wat prozaischer. Galerie houder Barkema: "Vorig jaar hadden we als thema Realisme. Daar hing allemaal figuratieve kunst. Daarom is het leuk nu al les door elkaar heen te hebben. Dat levert een aantrekkelijke kijktentoonstelling op, ook voor wie de golfbewegingen in de kunst niet zo nauwlettend volgt. Het thema geeft de mogelijkheid werk te tonen van mensen, die heel diep met hun vak bezig zijn". Hengel Het is nu voor het tweede jaar, dat galerie de Oude Rijn een grote expositie in de Waag houdt, in plaats van een serie kleinere in de eigen ruimte, die is omge vormd tot een horeca-bedrijf met beeldende kunst aan de muren. "Die galerie was niet meer te ex ploiteren", zegt Barkema. "Maar we voelen ons aan onze stand verplicht een tentoonstelling op te zetten. 'Realisme' leverde vo rig jaar verlies op. We hopen nu minstens de kosten te kunnen dekken. Dat is een voorwaarde om het nog eens te kunnen doen". De reusachtige hengel aan de kade van de Oude Rijn, die vorig jaar belangstellenden de richting van De Waag wees, blijft dit jaar in het foudraal. Maar een groot plakkaat aan de gevel van het Waaggebouw laat aan duidelijk heid niets te wensen over. Wethouder P.H. Schoute opent morgenavond de tentoonstelling om acht uur. Dan wordt ook ka mermuziek van Burckhart Söll uitgevoerd. Het werk van Joost Baljeu, Hans Barends, Bob Bo nies, Peter Duivenvoorden, J.C.J. van der Heijden, Aad van Houwelingen, Hens M. de Jong, Joop van Kralingen, Jan Maas kant, Eric de Nie, Jan van Tonge ren en Gerard Verdijk is dage lijks tot 3 juni van 11.00 tot 17.00 uur te bezichtigen. Donderdags tot 21.00 uur. Theater van de Lach in de schouwburg 'Hoe versier ik een stuk' (Big...Bad- Mouse van Philip King en Falk land L. Cary) door het Theater van de Lach. Met: Inge Ipenburg, Guus van der Made, Ellen Róhrman, Jo han Sirag, John Lanting, Coby Timp en Ellen Veger. Gezien op 9 mei in de Leidse schouwburg. Al daar nog vanavond te zien. Wat het 'Theater van de Lach' beoogt, mag als algemeen be kend verondersteld worden: het gaat om de lol. John Lan ting wil het pubüek een avond lang veel en hard laten lachen. Ook met deze tiende produktie 'Hoe versier ik een stuk?' wil men de mensen in de zaal weer een avond vol dolle pret bezor gen. De manier, waarop dat ge beurt, is volgens de beproefde, eigen methode, waardoor het Theater van de Lach is uitge groeid tot een begrip, waarmee je een bepaald soort toneel kunt karakteriseren. Over die Theater van de Lachme- thode zijn trouwens al heel wat badinerende artikelen geschre ven, maar het succes is er blijk baar in de loop der jaren niet minder op geworden. Op zich is daarmee nog niet iemands gelijk of ongelijk bewezen; al leen de standpunten zijn zo langzamerhand wel duidelijk geworden en lijken niet voor verandering vatbaar. Daartoe zal ook dit stuk niet be paald kunnen bijdragen, want het past precies in de bekende werkwijze: hoewel het traditio nele rondspringen in onder broek ditmaal ontbreekt, zijn de overige ingrediënten bin nen het zeer luchtige verhaal tje weer volop voorhanden. Een preuts meisje slaat totaal om, de sufferd wordt de held, er is de gewaagd geklede 'mooie meid', de 'pikant'-be- doelde toespelingen zijn niet van de lucht en ook de gekke hoedjes en/of brilletjes zy n van de partij. Net zo min, als je haché of cola kunt verwijten, dat het respec tievelijk naar haché en cola smaakt, kun je het Theater van de Lach kwalijk nemen, dat het zijn eigen naam wil waar maken. Maar toch moet ge zegd, dat het verhaaltje van 'Hoe versier ik een stuk' uiter mate tendentieus is. Omdat Meneer Bloem (vanzelfspre kend gespeeld door John Lan ting zelf) van een poging tot aanranding wordt verdacht, zien de vrouwen op kantoor hem niet langer als een sul, maar als een 'echte vent' Hoe je ook over feminisme, rollenpa tronen, emancipatievraagstuk ken, 'ongewenste intimiteiten' en dergelijke onderwerpen mag denken: deze flauwekul over de 'felbegeerde aanran der' is volstrekt achterhaald en eigenlijk zeer kwalijk. WIJNAND ZEILSTRA. clip, de door suggestieve beelden ondersteunde uitvoering van he dendaagse muziek. Zelfs de prijsuitreiking is dit jaar in Montreux in een nieuw jasje ge stoken. Deze zal plaatshebben tijdens een door de Zwitserse te levisie rechtstreeks uit te zenden showprogramma. Voor Neder land is dit festival extra interes sant door de deelname van twee programma's. De officiële inzen ding is weliswaar een aflevering van de Banana Split Show van Ralph Inbar, maar ook de Roe meense bijdrage is vrijwel geheel door Nederlanders onder leiding van regisseur Bob Rooyens in el kaar gezet. Dit muzikale pro gramma is enkele weken geleden al door de AVRO uitgezonden. Aan de competitie om de Gouden Roos nemen dit jaar 34 omroep organisaties uit alle delen van de wereld deel. LONDEN Pablo Picasso ontwierp dit balletkostuum in 1917 voor het ballet 'Parade', uitgevoerd door het balletgezelschap van Diaghilev. Gisteren werd het bij opbod verkocht op de kunstveiling Sotheby's. Het bracht meer dan honderdduizend gulden op. Het kostuum maakte deel uit van de collectie van de vroegere danser Serge Lifar, de laatste over levende van Diaghilev's fameuze Ballets Russes (Foto ap>

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 31