Vredesweekacties heerlijk vrie J 'Meer huurhuizen in Haaswijk' Kleuters aan de vredespicknick Landelijke fietstochten langs molens in streek jllzqah Begin bouw jongerenflat Oegstgeest -c CBS filmt in Voorschoten Kluis bij Kamsteeg gekraakt PAGINA 2 OEGSTGEEST - In de Oegst- geester nieuwbouwwijk Haaswijk zijn in de afgelopen jaren veel meer premiekoop huizen gebouwd dan de be doeling was. Ter compensa tie moeten tot 1990, wanneer Haaswjjk voltooid dient te zijn, extra veel huurwonin gen worden gebouwd. Het Oegstgeester college, dat dit schrijft in een nota over de bouw in Haaswijk, heeft er vertrouwen in dat het rijk meewerkt en aan de gemeen te de nodige huurwoningen toewijst. Toen met het plan Haaswijk een begin werd gemaakt, ging de ge meente uit van een verdeling van dertig proeent woningwetwonin gen, veertig procent premie- koophuizen en duurdere huur- Stad en rand DONDERDAG 10 MEI 1984 Achterstand in Oegstgeester nieuwbouwwijk huizen, en dertig procent vrije- sectorbouw. Die doelstelling is tot nu toe niet gehaald. Niet al leen zijn daarvoor te weinig goedkope huurwoningen ge bouwd, door de ineenstorting van de bouwmarkt een paar jaar geleden is ook in de vrije sector veel minder gebouwd. De pre miekoopwoningen daarentegen vlogen als paddestoelen uit de grond. Er werden er zoveel ge bouwd dat er nu, halverwege het bouwplan, al meer premiekoop is gebouwd dan in het hele plan de bedoeling was. Deze huizen werden vooral gebouwd op grond die oorspronkelijk voor vrije-sectorbouw was bestemd. Gezien de belangstelling daarvoor willen burgemeester en wethou ders ook de komende jaren nog veel premiekoophuizen in Haas wijk bouwen, en dan vooral de goedkopere premie-A woningen. Voor de duurdere premie-B hui zen is veel minder belangstelling van Oegstgeestenaren, aldus het college. Volgens de nieuwe ver deelsleutel die het college heeft gemaakt voor Haaswijk bestaat straks meer dan de helft van de wijk uit premiekoopwoningen en voor slechts zeventien pro cent uit dure koopwoningen. En, aldus B en W, in deze tijd moet dat percentage van zeventien nog als hoog worden be schouwd. "Wij achten het dit mo ment niet verantwoord noch noodzakelijk, uit te gaan van een hoger percentage dure sector", zegt het college. Doorstroming B en W bliiven bii de dertig pro cent woningwetwoningen (een- gezinshuurhuizen en kleine huurwoningen). Daarvoor moet in de komende jaren meer in de huursector worden gebouwd dan tot nu toe. Tot 1990 moeten in Haaswijk nog 379 woningwet woningen komen, terwijl daar naast nog eens 153 duurdere pre miehuurhuizen gebouwd moe ten worden. Ondanks de tot nu toe van de plan nen afwijkende cijfers is het col lege uiterst tevreden over de bouw in Haaswijk. Alle woning- wetwonigen zijn toegewezen aan Oegstgeestenaren. terwijl dat ook voor vrijwel alle premie-A woningen geldt. De duurdere premie-B woningen werden wel voor een deel aan 'buitenstaan ders' verkocht. Een van doelstel lingen van het plan, doorstro ming uit bestaande (goedkopere) huurwoningen naar de nieuw bouw, is blijkens de cijfers ver wezenlijkt. De komende jaren moeten in Haas wijk wel kleinere huizen worden gebouwd, heeft het college ge concludeerd. Er is vooral behoef te aan driekamerflats. Doorstro ming is er in deze categorie wo ningen nauwelijks, omdat twee- rpersoonshoudens die zo'n wo ning hebben, geen behoefte heb ben aan een grotere woning en derhalve niet verhuizen. VOORSCHOTEN - Op de Amerikaanse beeldbuis zijn binnenkort wellicht tekenende kinderen uit Voorschoten te zien. Het Amerikaanse televisie station CBS heeft name lijk gistermiddag op het plein achter de gemeen teflat opnamen gemaakt van een straattekenwed strijd. De wedstrijd werd georgani seerd door de Wereldwinkel en het IKV, in het kader van de vredesweek. Twintig kinderen, die in leeftijd varieerden van 4 tot 11 jaar, maakten met krijt van een tot drie uur vredeste- keningen op de straatstenen. Zo verscheen een grote witte vre desduif op het talud. Ook do ken enkele kruisrakketten op. Andere tekeningen vereisten een toelichting of een grondige studie. De vier man sterke tv- ploeg, die een half uur bleef, bleek hiertoe gaarne bereid. Een cameraman ging zomaar naast een tekenencLkind zitten en filmde er lustig op los. Dit tafereeltje gaf organisatrice J. Pelser hoop: "Hij deed dat heel leuk met dat kind", zegt zij. "Ik had echt het idee dat hij achter de zaak stond". De ge dachte deed haar goed. Vooraf had zij namelijk de nodige twijfels gehad over de bedoe lingen van het tv-station. "Ze kunnen in de VS natuurlijk al les verkeerd uitleggen", vertelt ze. "Ze kunnen altijd iets zeg gen in de trant van: goh, wat waren er weinig kinderen voor een gemeente met 21.000 kin deren. Ook kan er flink ge knipt worden in de opnamen". Siberisch koud Fel vervolgt ze dat dat haar ei genlijk 'Siberisch koud' laat: "Het gaat er in eerste instantie om dat we in Nederland succes hebben met de acties". Zélf is ze tamelijk tevreden over het resultaat van de vredesweek tot nu toe. De tekenwedstrijd noemt zij zelfs "zeer geslaagd". De lage temperatuur, dreigen de luchten en "ongelukkige straatstenen" konden daaraan niets veranderen. En wat de overige acties van de vredes week betreft: "ze zijn zo heer lijk vriendelijk". Dit heeft ze ook tegen de televi sieploeg gezegd. Tevens heeft ze benadrukt dat Voorschoten een erg behoudende gemeente is. "En mijn ervaring is nu een maal: hoe behoudender de streek, hoe minder actiebereid. Trouwens: ik ben al blij dat we hier weinig last hebben van te genstanders". Toen de Amerikanen weg waren, werd de vredesvrouw overi gens gegrepen door een vlaag van teieursteihng. Ze besefte dat zij een kans had gemist om eens met een Amerikaan te praten "die midden in de me dia zit. Ik zou wel eens willen weten hoeveel invloed zij nou hebben en wat zij nou vinden", verklapt zij. Gelukkig kon ze nog wel vragen waarom de mannen nu juist Voorschoten met een bezoekje vereerden. "We hebben geen behoefte aan grote demonstra ties. We willen kijken wat leeft onder de gewone mensen", had een ploeglid gezegd. Hij verklaarde dat de ploeg gedu rende de vredesweek door Ne derland trekt. Ook West-Duits- land zou zijn bezocht. Leiderdorpse kinderen aan de vredespicknick, die gisteren noodgedwongen i plaatsvinden. LEIDERDORP - "Op een grote wereldbol, staan te veel raketten. Waar we met ons al lemaal, heel goed op moeten letten. Anders geeft die wereldbol een reuze grote knal. En dan zijn we er geweest, Leiderdorp in elk geval?'. Op de melodie van 'op een grote paddestoel, rood met witte stippen' weerklonk deze tekst gistermiddag uit de kelen van enige tientallen kleuters met hun ouders tijdens een vredespicknick in de ac tietent in het Leiderdorpse park De Hout kamp. De picknick, door de regen noodge dwongen in de tent in plaats van in de open lucht gehouden, werd gevolgd door de bouw van een raket, die zaterdag als be sluit van de vredesactieweek wordt ver brand. Ondanks de regen vermaakten de kinderen zich best met op met vrolijk lachende clowns bedrukte bordjes geserveerde bo terhammen, krentebollen en croissants, die evenals de stands met posters, buttons, vlaggen, literatuur en ander actiemateriaal ruim voorradig waren. De belangstelling voor de actieweek in Lei derdorp is volgens het vredesplatform re delijk groot. Geregeld lopen er mensen de tent, die schuin tegenover het gemeente huis in de Houtkamp staat, binnen. On geacht op welk tijdstip ze komen zijn er vredesactivisten aanwezig. De tent is 24 uur per dag bezet. Niet alleen om bezoe kers te woord te staan, maar ook als een soort van bewaking, 's Naarts wordt kou en regen getrotseerd. Gisteravond werd de ac tieweek voortgezet met een speciaal voor vrouwen belegde discussieavond in de Sjelter. Surf-in weer in Winkelliof LEIDEDORP - De surfliefhebber kan morgen en zaterdag zijn hart ophalen in het winkelcentrum 'De Winkelhor. Met als voor naamste aanleiding het succes van vorig jaar worden de Surf-in- dagen vrijdag en zaterdag her haald. In het winkelcentrum worden at tributen voor het plankzeilen ge toond en bij de modeshow zullen bad- en vrijetijdskleding worden gepresenteerd. Op een indruk wekkende monitorenwand wor den spectaculaire surffilms ver toond. In de speciale Robby Naish-corner zijn de plank en en kele zeilen waarmee 's wereld be- roemste surfer zijn s haalde, te zien. Fietsendief overmeesterd LEIDERDORP - Uitrukkende buurtbewoners hebben gis teravond een 15-jarige jongen aangehouden die in de Lei derdorpse Santhorstlaan een fiets probeerde te stelen. De jongeman wekte argwaan toen hij een fiets uit een rek haalde en op zijn schouders nam. Omwonenden aarzel den niet en sprintten naar buiten. De jongen gaf zich over zonder tegen te stribbe len. De buurtbewoners hebben de jeugdige dief overgeleverd aan de politie. Deze heeft een proces verbaal opgemaakt te gen de jongen. Het was de eerste keer dat hij uit stelen ging, zo verklaarde hij. Weer fietsen vernield bij koffietent OEGSTGEEST - Bij een kof fietent aan de Oegstgeester Rijnzichtweg zijn voor de. tweede keer in een week fiet sen vernield. Ditmaal vielen zeven exempla ren ten prooi aan verniel zuchtige handen. Slechts één van eigenaren deed echter aangifte bij de politie. Bij hem waren bel, koplamp, achterlicht en zadel onklaar gemaakt. Ook waren de ven tielen zoek. De Wassenaarse molen De Windlust zoals hij er begin deze eeux stond. De Windlust is één van de vele molens die zaterdag tijdens de landelijke fietsdag te bezichtigen zijn. (archieffoto) STREEK - Voor de elfde keer organiseert de ANWB zater dag de landelijke fietsdag. Opnieuw staat de Nederland se molen centraal in deze der tig tot veertig kilometer lan ge tocht, waarvan startplaat sen onder meer in Leiden bij molen De Valk en bij de VW-kantoren in Lisse, Noordwijk, Noordwijker- hout en Hillegom zijn. Ter ge legenheid van de fietsdag draaien in geheel Nederland ongeveer vijfhonderd molens en alle tochten voeren langs een of meer van deze karakteristie ke bouwsels. Molens zijn eeuwenlang de belang rijkste energiebron geweest en in het midden van de vorige eeuw telde Nederland er nog ongeveer tienduizend. Hoewel de molens technisch steeds beter werden konden ze het toch niet opnemen tegen krachtbronnen als stroom en electriciteit en vele molens raakten in verval. Momenteel telt Nederland er nog zo'n duizend. waarvan een deel in slechte staat verkeert. De laatste jaren is ech ter een kentering opgetreden. Bestaande molens worden goed onderhouden en andere worden weer opgeknapt. Bovendien zorgt een groeiende groep vrij willige molenaars ervoor dat de molens in bedrijf blijven en de oorspronkelijke functie wordt op kleine schaal hersteld. Windlust Een voorbeeld daarvan is Wasse naarse windmolen De Windlust. Tot het einde van de jaren vijftig was de uit 1668 daterende molen in bedrijf als meelmaalderij. Daarna kocht de gemeente Was senaar de molen aan en onder hield deze. Maar rust roest, en de maalinrichting raakte langzaam in verval. Lissenaar Jan van der Veek nam een paar jaar geleden het initiatief om de molen weer te gaan gebruiken en vorig jaar werd De Windlust tijdens de na tionale molendag weer officiéél in gebruik genomen. Na enige kinderziektes te hebben over wonnen, levert de molen nu on geveer vierhonderd kilo meer DONDERDAG Leiden Leidse Schouwburg - Theater van de Lach met 'Hoe versier ik een stuk', 20.15 uur. Filmhuis LVC - film 'Le notti bianci' van Visconti, 20 en 22.15 uur. Lak-Theater - Theater Toverlei met 'Theodoor, een total loss' vna Eric Schneider. 20.30 uur. Gulden Vlies - Breestraag 125, raads commissie onderwijs, emancipatie en samenlevingsopbouw, 20 uur. SSR - Hogewoerd 108, avond gewijd aan het dagelijks leven in de Sowjet-Unie, Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - Ceaciliastraat 18, soos, 21-1 uur. Gezondheidswinkel - Topaaslaan 19, spreekuur van 20-21 uur. Leiderdorp Muzenhof - Gordijnsingel, sjoelavond buurtver. De Buitengewone Kaart, 20 Dorpskerk - Hoofdstraat, politiek avondgebed IKV, 20.30 uur. Zoeterwoude Gemeentehuis - raadscommisse finan ciën, 20 uur. Centrum - Schenkelweg, vredeswande ling door dorp, 18.45 uur. Wassenaar Boerderij Ter Weer - vredesvliegers ma ken, 20 uur. VRIJDAG Leiden Dienstencentrum Morschwijk - Topaas laan 19, informatieve bijeenkomst over medicijngebruik, 10-11.30 uur. Oegstgeest Taberna - Julianalaan 1, schimmencur- sus kinderen, 16 uur. Wassenaar Deijlerhuis - dag van verpleging voor ouderen, 14 uur. Leiderdorp Hoofdstraat e.o. - braderie vanaf 14 uur. Vred^stent Houtkamp - tekenwedstrijd ♦voor kinderen 6-12 jaar, 16-17 uur. LEIDERDORP - Bij garage Kam steeg in Leiderdorp is gister nacht 2200 gulden gestolen. De daders hebben na werktijd zich waarschijnlijk laten insluiten, omdat nergens sporen van braak zijn gevonden. Rond midder nacht zijn de dieven met het ge reedschap, dat in de garage in ruime mate voorhanden was, aan de slag gegaan. Met klauwhamer en een flinke beitel werd de der tig centimeter dikke wand van de stenen kluis opengebikt. Na dit karwei vonden de inbrekers de 2200 gulden en gingen ze er vermoedelijk via de achterdeur weer vandoor. per week aan een aantal warme bakkers. De Windlust is komen de zaterdag ook open voor het publiek, dat bij voldoende wind de molen kan zien draaien. Ook de onlangs gerestaureerde Voor- schotense Knipmolen (Veurse- weg, schuin tegenover kasteel Duivenvoorde) is vanaf negen uur voor publiek geopend. Bij voldoende windkracht laat mole naar Teun Waltman de Knipmo len draaien. Hij geeft daarbij des kundige uitleg. De route vanuit Katwijk leidt langs de in werking zijnde molen 'De Gerechtigheid' aan de Valkenburgseweg. Deelnemers aan de fietstocht kun-, nen in Leiden, Lisse, Hillegom en Noordwijkerhout starten van negen tot één. Degenen die in' Leiden vertrekken wacht een verrassing: het Gilde van Echte Bakkers biedt de fietsers bij De Valk broodjes aan. Om in aanmerking te komen voof een van de prijzen die onder de deelnemers worden verloot moet men om uiterlijk drie uur weer terug zijn op het vertrekpunt. Routebeschrijvingen zijn vanaf heden verkrijgbaar bij alle VVV- kantoren. Oegstgeester kleuterschool 'beschoten' OEGSTGEEST - Een door boorde schoolruit was het re sultaat van een bezoekje van een bezitter van een lucht buks, gisternacht, aan de Oegstgeester kleuterschool 'De Bokkesprong'. De school ligt aan de Jan Vermeerlaan. De schade aan de ruit bedraagt ruim 400 gulden. De kogel richtte geen schade aan in het lokaal. Het is op dit moment nog onduidelijk wie de kogel heeft afgevuurd. Evenmin is duidelijk wat de schutter er toe heeft gebracht na één schot het hazepad te kiezen. Padvinders komen naar Oegstgeest OEGSTGEEST - Duizenden ka bouters, welpen, gidsen, padvin ders en verkenners zullen zater dag Oegstgeest aandoen. Voor de 38e keer is de tuin van kasteel Oud Poelgeest in Oegstgeest be gin- en eindpunt van de Sint Jo- rismarsen, tochten van Vh, 10 of 15 kilometer." Om twee uur zal burgemeester Van der Wouw van Voorhout de mar sen openen. Het bandconcours voor het kasteel begint een uur later. Als de padvinders terugko men staat hun een groot regen- boogspel te wachten. Belangstellenden - zonder vervoer middelen, want die worden niet toegelaten - zijn zaterdag ook welkom in de kasteeltuin. Toneelstuk De tonèelgroep Voorschoten brengt morgen de première van het stuk 'De vergeten dochter' van Niek Sprendel. De uitvoe ring begint om acht uur in het Cultureel Centrum aan de Ma- rijkelaan. Onder regie van Henk Schuurman voert de groep het stuk daar ook zaterdag (acht uur) en zondag (drie uur) op. Verplegingsdag In het Wassenaarse Deijlerhuis wordt morgen een 'Dag van de verpleging' gehouden. Alle ou dere inwoners van het dorp worden van harte uitgenodigd voor een gezellige middag. Het programma staat nog niet vast: dat moeten de aanwezigen zelf 'invullen'. Schimmencursus De Stichting Jeugd en Jongeren werk Oegstgeest begint morgen met een schimmencursus voor kinderen van 9 tot 12 jaar. Ze leren te spelen met licht en schaduw en bedenken met el kaar een schimmen-voorstel ling. De cursus duurt tien vrij dagmiddagen van vier uur tot kwart over vijf. Inlichtingen bij de SJJO, gebouw Taberna, Julianalaan 1. telefoon 154773. Auto-puzzelrit Inwoners van Zoeterwoude en omstreken kunnen morgen mee doen aan de auto-puzzelrit, die de KPJ organiseert. Elk team moet met één chauffeur en een of meer bijrijders op de proppen komen. De 70 kilometer lange route voert langs buitenwegen en door kleine dorpjes. Het gaat niet om de snelheid, maar om het uitvoeren van opdrachten. Men kan zich morgen vanaf kwart voor zeven in clubge bouw Westender (bij de Klaver- hal in het dorp) inschrijven voor deze puzzelrit. De eerste deelnemers vertrekken rond ze- Afscheidsconcert Streekmuziekschool Rijnakkoord organiseert morgen een af scheidsconcert voor Lize Schoo, die vanaf 1969 bij de school heeft gewerkt als lerares. Het concert wordt gegeven in de Leiderdorpse Muzenhof. Aan vang acht uur. Er zullen werken van onder andere Brahms, Ra- vel, Wolf, Bach en Dvozak ten gehore worden gebracht. OEGSTGEEST - In de Oegstgees ter nieuwbouwwijk Haaswijk wordt maandag begonnen met de bouw van een wooncomplex voor werkende jongeren en stu denten. Het gebouw telt 175 ka mers en er moeten in totaal 202 jongeren komen te wonen. De Stichting Leidse Studenten huisvesting heeft opdracht gege ven voor de bouw. Samen met de Stichting Huisvesting Werkende Jongeren zijn de plannen ont wikkeld voor het gebouw dat aan de Haaswijklaan komt te liggen, iets voorbij de Kerckwervelaan. De woningen worden toegewe zen in samenwerking met de ge meente Oegstgeest. Het grootste deel van het gebouw is gevuld met eenpersoons-een heden. Deze eenheden zijn zoda nig ingericht dat de bewoners sa men, met de buurman/vrouw ge bruik maken van een keuken en sanitairevoorziening. Op de eer ste verdieping komt een ontmoe tingsruimte. Het complex bestaat uit vier bouw lagen. Het heeft de vorm van een uit de kom geschoten hoefijzer: aan één van de grijparmen is lan ge galerij geplakt, dat even hoog is als het hoefijzervorminge hoofdgebouw. Deze galerij be staat uit twee evenwijdige losse delen die links en rechts zijn neergeplant van het voetpad ^naar "de toekomstige centrum- voorzieningen van Haaswijk". De tweede en derde verdieping worden met elkaar verbonden via een soort hangende vracht-, wagencabine. LEI DSC H -£t. DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN itische overschrijving Posl ii Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Geen krant ontvangen tel 071-123143 tussen 18 00-19 30 uur (nabezorging na 19 30 uur); zaterdag van 16 30-10 00 uur. Abonnementsgelden bij vooruitbetaling te voldoen. Restitutie is met toegestaan incassokosten. abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen, volgt automatische verlenging Betaling van abonnementsgelden op giro 3203571 Inv Damiate Holding BV te Haarlem. Kwartaalabonnement 63.10 Commentaren J Wirtzen van Brussel Per post f 85,50 Maandabonnement f 21.21 (Autom. betaling) R L> Paauw Alg redactiechef A. van Leeuwen Plv. Alg redactiechef Rubriekchels J Kroon (stad) B W. T. Jungman (plv) ,H I J Veldhuizen (regio) H v d Post (plv) (bin./buit /ec J Ruygrok-Hoogeveen (plv) P J de Tombe (sport) A van Kaam (plv) W C H Schrama (leature) M. Hoenson-de Graaft (randgem.) P C Rosier (rad», televisie, kunst) S J de Groot (geesteliik leven) Redactie stad en randgemeenten tel. 071-144941. tst. 219 Aangesloten bij de Gemeenschappeli|ke Persdienst met eigen correspondenten o a in: Bonn. Brussel. Londen. Parijs, Washington. Cairo. Rome. Madrid. Mexico

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 2