c Fors ledenverlies politieke partijen Meer waardering CDA-leider De Vries 3 Olympische Spelen al sinds 1896 met problemen omgeven DONDERDAG 10 MEI 1984 DEN HAAG (GPD) - De waarde ring voor CDA-leider Bert de Vries is de laatste maanden sterk toegenomen. Daarente gen is de tevredenheid over het functioneren van oppositielei der Den Uyl afgenomen. De waardering voor premier Lub bers en WD-leider Nijpels is de afgelopen maanden niet ge wijzigd. Dat blijkt uit een en quête van het bureau Lagen dijk in samenwerking met de AVRO, waarvan de resultaten vandaag bekend zouden wor den gemaakt. Het vertrouwen in het kabinet heeft sedert januari geen wijzi gingen ondergaan. Dat is op vallend, omdat dat vertrouwen sinds de kamerverkiezingen in 1982 steeds is afgenomen. Toen had nog 58 procent van de kiezers vertrouwen in de CDA-WD-coalitie. In septem ber 1983 was dat gezakt tot 56 procent en in januari van dit jaar tot 51 procent. Ook nu spreekt nog 51 procent van de kiezers zijn vertrouwen in het kabinet uit. De steekproef, die vorige maand onder ruim 1000 Nederlanders is gehouden, toont verder aan dat de explosieve groei van de PvdA zich niet heeft voortge zet. Bij de kamerverkiezingen in '82 behaalde de PvdA 30 procent van de stemmen. Bij opiniepeilingen in september 1983 en januari van dit jaar mochten de sociaal-democra ten rekenen op respectievelijk 35 en 36 procent van de stem men. Nu zou dat wederom 35 procent ziin. Bert de Vries CDA). (foto gpd> van de stemmen krijgen. In ja nuari was dat nog 28 procent en bij de vorige verkiezingen 29 procent. Coalitiegenoot WD is weer terug op het uit gangspunt. Bij de verkiezingen haalden de liberalen 23 pro cent van de stemmen en dat zou nu weer zo ziin. Varia DEN HAAG (GPD) Het plan- Lubbers om de belasting voor tweeverdieners extra te verzwa ren teneinde de alleenverdieners te ontzien, wordt door de WD- fractie volstrekt van de hand ge wezen. dok de WD-ministers weigeren het voorstel, dat pre mier Lubbers dinsdagavond tij dens een spreekbeurt nog eens naar voren bracht, te aanvaar den. Het onderwerp staat mor gen op de agenda van de minis terraad. WD-fractieleider Nijpels beves tigde gisteren desgevraagd dat de liberale bewindslieden het CDA-voornemen blijven afwij zen. „Wij zijn het niet eens met een nieuwe grootschalige in- Conflict over meer lasten tweeverdieners greep in de inkomens van de tweeverdieners", zei hij. Volgens hem hoeft de WD ook niet met alternatieve plannen te komen. „Daar bestaat een wijd verbreid misverstand over. Wij zeggen gewoon 'nee', en dan moet het kabinet maar iets an ders bedenken". Binnen het CDA wordt ook ge dacht aan een lastenverlichting door een deel van de voor het be drijfsleven bestemde tegemoet koming van twee miljard door te schuiven naar de particuliere in komens. Dit heeft tot doel de binnenlandse bestedingen op peil te houden blijven. Volgens de WD mag er juist niet worden getornd aan de voorge nomen lastenverlichting voor het bedrijfsleven. In plaats daar van willen de liberalen een deel van de bezuinigingen van vol gend jaar (geschat op 9 tot tien miljard) omzetten in belasting en premieverlaging voor de werknemers. Bovendien moet de loonmatiging van twee procent per jaar verder worden voortge zet. DEN HAAG (GPD) De grote po litieke partijen kampen met le denverlies en wanbetaling. Het CDA heeft het afgelopen jaar tienduizend leden verloren, de WD ruim 7000 en de PvdA ruim 3000. Elk van de partijen kampt ook met een groot aantal wanbetalers: de WD met 9 procent, het CDA met 6 procent en de PvdA 4 tot 5 procent. Het CDA heeft het grootste leden verlies. Bij de formele fusie van KVP, AR en CHU in 1982 wer den nog 160.000 leden geteld. Ruim een jaar later was dat ge daald tot 148.000. Op 1 janauri 1984 was het niveau verder ge zakt tot 138.000 leden. Een woordvoerder: „Sinds de fusie hebben we het ledenbestand op geschoond van dubbelleden. Veel mensen waren lid van hun oorspronkelijke partij én van het CDA. Dat cijfer van 160.000 was dus erg geflatteerd. We vermoe den ook dat veel mensen bezui nigen op het lidmaatschap, of op zeggen om politieke reden. Vaak is dat gecombineerd. Als de ac ceptgiro's in december worden verstuurd, merken we altijd een piek in opzeggingen". SCHIETPARTIJ - Een 25-jarige man uit Amsterdam heeft zich bij de politie gemeld met de me dedeling dat hij op 18 september van het vorig jaar de 32-jarige J.M. Aslam in een flat in de Bijl mermeer heeft doodgeschoten. Uit de verklaring van de man is ge bleken dat er onenigheid was ontstaan over de koop van heroï- De WD is niet somber gestemd over het ledenverlies van ruim 7000 in een jaar tijd. Op het par tijbureau wordt de verklaring ge zocht in het feit dat men vanuit de oppositie de regering is inge gaan. „We hadden een opleving toen we nog in de oppositie za ten. In januari 1982 hadden we bijna 93.000 leden. Dat steeg sindsdien naar bijna 103.000 en nu zijn we weer gezakt per janua ri dit jaar naar 95.500." Grondaankoop Pinochet onderzocht SANTIAGO (AFP) - De Chileense president Pinochet zal worden onderworpen aan een onderzoek na een klacht over „vermoedelij ke onregelmatigheden" bij de aankoop van grond rond zijn tweede woning. Dat heeft het ge rechtshof in Santiago gisteren meegedeeld. De klacht is afkomstig van 24 juris ten en oppositieleiders, die me nen dat de wijze waarop het staatshoofd aan grond is geko men in het bergachtige gebied Melocoton „een misdrijf zou kunnen inhouden". Tot de on dertekenaars van de aanklacht behoren Gabriel Valdes, leider van de christen-democratische oppositie, de radicaal Enriquez Silva Cimma en de socialist Ri- cardo Lagos. vooreen uiterst lage pms meegenomen! DEN HAAG (GPD) - Baron Pierre de Coubertin mag dan verbroederende bedoelingen hebben gehad met het in het leven roepen van een vierjaar lijks sportfestijn voor de hele wereld, feit is dat de Olympi sche Spelen vanaf de eerste editie in 1896 in Athene omge ven zijn met problemen van voornamelijk politieke aard. Coubertin, grondlegger van de moderne Spelen, heeft dat ty perend genoeg zelf als eerste ervaren. De Fransman wilde de eerste Olympiade ter inlui ding van de nieuwe eeuw in het jaar 1900 in Parijs laten plaatsvinden, maar zag dat plan verijdeld door zijn mede bestuursleden van het Interna tionaal Olympisch Comité (IOC). Het merendeel van het kersverse IOC-bestuur wilde zolang niet wachten en besloot de eerste editie van de moderne Olym pisch Spelen al in 1896 in Boe dapest te organiseren. Het was uiteindelijk de voorzitter van het IOC, de Griek Demetrius Vikelas, die voor de eerste maal in de geschiedenis een lobby op touw zette en er in slaagde de primeur voor de neus van Parijs en Boedapest weg te kapen en aan zijn ge boorteland te geven. Toen de kandidatuur van Grie kenland eenmaal een feit was, begonnen de problemen zich pas werkelijk op te stapelen. De Griekse regering weigerde namelijk elke medewerking, waardoor de organisatie voor grote financiële problemen kwam te staan. Boedapest zag zijn kansen weer stijgen, totdat een Griekse zakenman, Geor- gios Averoff zich garant stelde voor de bouw van een nieuw olympisch stadion in Athene, kosten ruim 900.000 drachmen. De Spelen werden een finan cieel succes, alleen al de ope ning werd bijgewoond door 40.000 toeschouwers. Reden voor Griekenland om op histo rische gronden het alleenrecht van de Spelen voor zich op te eisen. De Coubertin had er vele vergaderingen voor nodig om dit plan uit de hoofden van de Grieken te praten. Vier jaar later vonden de Spelen toch plaats in Parijs. De Cou bertin was daarvoor wel ge noodzaakt bezoeken af te leg gen aan Engeland en Duits land. Beide landen wilden garanties van het IOC dat er tij dens de Spelen geen demon straties gehouden zouden wor den tegen hun buitenlandse politiek. De missie van Pierre de Coubertin slaagde, maar de Fransman beging wel de grote fout de Olympische Spelen als onderdeel van de wereldten toonstelling te organiseren. Aangezien alle aandacht zich daarop richtte, liep het tweede sportfestijn uit op een finan cieel fiasco. In 1904 was de strijd om de olym pische stad feller als ooit tevo ren. In eerste instantie werd Groot-Brittannië aangewezen, later Philadelphia in de Ver enigde Staten, nog iets later werd zelfs overeenstemming bereikt over Chicago. Het was uiteindelijk de Amerikaanse president Theodore Roosevelt die de knoop doorhakte: de Spelen zouden plaatsvinden in St. Louis. Aangezien veel lan den niet over de financiën be schikten om sporters af te vaardigen, ontaardde de derde Olympiade in een Amerikaans onderonsje. Van de 625 deelne mers kwamen er 533 uit het gastland. De aanwijzing van de steden voor de Spelen van 1908 (Lon den) en 1912 (Stockholm) ver liep al evenmin probleemloos. Rome was eigenlijk aangewe zen voor de organisatie van de Spelen in 1908, maar moest door geldgebrek afhaken. Lon den nam de taak van Rome over. De Spelen van 1916 von den geen doorgang vanwege de Eerste Wereldoorlog. Duits land. Oostenrijk, Hongarije en Turkije werden vervolgens als verliezers van die oorlog niet toegelaten op de Olympiade van 1920 in Antwerpen. Duits land maakte zijn rentree pas weer in 1928, toen de Olympi sche Spelen in Amsterdam plaatsvonden. Berlijn Berlijn 1936 zal de geschiedenis ingaan als de Spelen van Adolf Hitler. De Nazi-partij had het geluk dat de Spelen aan Duits land waren toegewezen voor dat deze partij de macht over nam. Desondanks drongen met name veel Joodse sportlie den er op aan de Spelen te boy cotten uit protest tegen de ra cistische politiek van Duits land. De regering van de Ver enigde Staten adviseerde de sporters niet naar Berlijn te gaan, trok zijn subsidie ook in, maar het Amerikaanse Olym pische Comité besloot het re geringsadvies in de wind te slaan. Men boorde zelf finan ciële bronnen aan en reisde toch af. Het idee om alternatie ve Spelen elders in Europa te houden bleek onhaalbaar van wege te grote organisatorische problemen. Spanje nam niet deel, omdat een dag voor de opening de burgeroorlog in dat land uitbrak. De Winter- en Zomerspelen van 1940, beide toegewezen aan Ja pan, vonden geen doorgang als gevolg van de Japanse invasie in China. De Winterspelen wer den vervolgens toegwezen aan Garmisch-Partenkirchen, maar die vonden al evenmin doorgang vanwege de Duitse inval in Polen, het begin van de Tweede Wereldoorlog. Net als tijdens de na-oorlogse Spelen van 1920 toen de verlie zers van de (Eerste) Wereldoor log werden uitgesloten van deelname, mochten Duitsland en Japan niet uitkomen op de Spelen van 1948 in Londen. Na zes jaren van oorlog werden dit de Spelen van de soberheid. Nederland, Spanje en Zwitser land boycotten de Olympische Spelen van 1956 in Melbourne uit protest tegen de inval van de Sowjet-Unie in Hongarije. Egypte, Irak en Libanon ble ven ook thuis, maar deze lan den vanwege de Brits-Franse bemoeienis in de Suez-kwestie tussen Israel en Egypte. China bleef weg omdat Taiwan aan de Spelen deelnam. De Spelen van 1968 in Mexico werden eerst overschaduwd door de bloedige onlusten aan de vooravond die aan tiental len studenten het leven kostte. Tijdens de Spelen zelf werd de aandacht sterk getrokken door het incident rondom de Ameri kaanse atleten Tommie Smith en John Carlos. Om de ver drukking van de zwarte bevol king in de Verenigde Staten onder de aandacht te brengen staken beiden onder het spelen van het Amerikaanse volkslied tijdens de ceremonie protoco- laire van de 200 meter een vuist in de lucht met een zwarte handschoen, het symbool van de 'black power'. Smith en Carlos werden verwijderd uit het olympisch dorp, later zelfs helemaal verbannen van de Olympiade. München De Spelen van 1972 in Muenchen werden een zeer zwarte blad zijde in de geschiedenisboeken van het mondiale evenement. Op 5 september, de Spelen wa ren toen net een week aan de gang, gijzelden acht Palestijn se terroristen de Israëlische ploeg in het olympisch dorp. Bij die actie kwamen twee Is raëliërs om het leven. De Spe len werden voor 34 uur stil ge legd. Na langdurige onderhan delingen stond de Westduitse politie toe dat de terroristen met de gijzelaars naar een vliegveld vertrokken. De poli tie ondernam daar een poging de gijzelaars te bevrijden. Bij het daaropvolgende vuurge vecht vonden nog eens negen Israëlische sportlieden de dood. De Spelen gingen een dag later toch weer van start. De Israëlische ploeg keerde echter onmiddellijk naar huis terug. Maar liefst twintig Afrikaanse landen boycotten vier jaar later de Olympiade van Montreal. Dit uit protest tegen de deelna me van Nieuw-Zeeland, dat met het nationale rugbyteam enkele wedstrijden tegen en in Zuid-Afrika had gespeeld. Irak en Guyana stelden zich Soli dair op en bleven ook thuis. Taiwan verscheen niet, omdat het gastland weigerde het land als de Republiek China te er kennen. Vier jaaf geleden werd een hoog tepunt bereikt in het aantal landen dat de Olympische Spe len niet bijwoonde. Als gevolg van de Russische inval in Af ghanistan in 1979 en de ver banning van de dissident Sa- charov naar Gorki besloten 45 landen, waaronder de Verenig de Staten. West-Duitsland, Sa- oedi-Arabië en Japan, het eve nement te laten voor wat het was. De Nederlandse regering ontraadde de sporters ook te gaan, maar de ledenvergade ring van het NOC besliste an ders. Slechts de hockeyers ble ven thuis. De problemen die de Sowjet- Unie nu heeft veroorzaakt rondom de Olympische Spelen van dit jaar vormen dus zeker geen uitzondering. De boycot van de Sowjet-Unie doet wel afbreuk aan de sportieve bete kenis van de Spelen in Los An geles. Het land was uitgegroeid tot de op een na grootste me dailleveroveraar op het evene ment door de jaren heen. Van af de eerste deelname met een complete ploeg in 1952 heeft men tot 1980 op de Zomerspe len maar liefst 885 medailles veroverd, waarvan 340 gouden, 292 zilveren en 253 bronzen. Alleen de Verenigde Staten overtreft dat resultaat met 1512 plakken.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 23