Anderlecht onderschat Spurs 'Boycot doodskus olympische gedachte' i "g* nog eens Amsterdam moet rekenen Winst in vierdaagse voor Vanderaerden Engelsen na 1-1 deling favoriet voor UEFA-Cup Wb: - Basketballers wél naar Frankrijk Bulgarije zegt ook af Samaranch morgen naar Moskou DONDERDAG 10 MEI 1984 DUINKERKEN (AFP/ADN/SIZ) - Eric Vanderaerden heeft de leiding in de Vierdaagse van Duinkerken. De Belg uit de ploeg van Peter Post won gisteren de eerste etappe van Duinkerken naar Boulogne over 207 kilometer en nam met die zege de eer ste plaats over van de Engelsman Yates, die de proloog op zijn naam had gebracht. BRUSSEL (GPD) - Anderlecht geldt niet langer als de torenhoge favoriet voor de ver overing van de UEFA-Cup. De regerend bekerhouder kwam gisteravond in het Con stant vanden Stock-stadion tegen Tottenham Hotspur niet verder dan een 1-1 gelijk spel. Over veertien dagen zijn de Spurs in het vertrouwde Londense stadion White Hart Lane de voornaamste gegadigde voor de Europa Cup III. Tottenham scoort. De op de achtergrond opdringende Miller kopt 0-1 in. Archibald, Falo, De Groole en Hofkens staan voor hem in de rij. (foto Ap. '<0*m V» V *Eric Vanderaerden verslaat Dominique Lecrocq in de eindspurt van de eerste etappe van de Vierdaagse van Duinkerken. De Post-Belg leidt het algemeen klassement. <f0to aNP) PARIJS (SID) - Het basketbalteam van de Sowjet- Unie zal ondanks de waarschijnlijke niet-deelne- ming aan de Olympische Spelen toch van de partij zijn op het kwalificatietoerbooi voor Los Angeles, dat van 15 tot en met 25 mei in Frankrijk wordt ge houden. Een woordvoerder van de Franse basket- balbond deelde gisteren in Parijs mee, dat de Russi sche basketbalfederatie de komst van de nationale ploeg nadrukkelijk in een telegram had bevestigd. De Russische basketballers worden morgen in Frankrijk verwacht. Toernee afgezegd Het Amerikaanse damesvolleybalteam heeft gisteren een toernee door de Sowjet-Unie die 28 mei zou be ginnen, met wedstrijden in Riga en Leningrad, afge zegd. Dit werd bekend gemaakt in een telex aan de Japanse volleybalbond, die momenteel gastheer is voor de damesvolleybalploeg van de Sowjet-Unie. De beslissing van de Verenigde Staten werd geno men zes uur nadat de Sowjet-Unie bekend had ge maakt niet deel te nemen aan de Olympische Spelen van Los Angeles. Matsunaga, voorzitter van de Ja panse volleybalbond, heeft na het ontvangen van de telex de coach van het Amerikaanse volleybalteam, Arie Selinger, gevraagd te bewerkstelligen dat wordt teruggekomen op dit besluit. Onmiddellijk na het bekend worden van het besluit van de Sowjet- Unie om niet deel te nemen aan de zomerspelen van Los Angeles, heeft de Japanse regering de veilig heidsmaatregelen rond de volleybalploeg uit de Sowjet-Unie verscherpt. PAGINA 17 DEN HAAG (GPD) - Langzaam maar zeker komen de reacties van de Oosteuropese landen los op het besluit van de Sowjet-Unie de Zomerspelen in Los Angeles te boycot ten. Bulgarije heeft als eerste Oosteuropese land definitief verklaard dat het geen dele gatie van sportlieden naar Amerika zal afvaardigen. De president van het Bulgaarse olympische comité, Ivan Slavkov, die het bericht wereldkundig maakte, deelde tevens mee dat in Sofia geen alternatieve Spelen zullen worden gehouden. De eerste etappe in de Vierdaagse van Duinkerken werd een een voudige zege voor Vanderaer den. In de sprint had hij geen en kele moeite de rest van het pelo ton te verslaan en bevestigde daarmee zijn kandidatuur voor de eindzege. Het was gisteren een vrij rustige rit. De etappe werd gekenmerkt door protesten van Franse boeren tegen het, melkbeleid van de EG. Het kwam echter niet tot een volledi ge blokkade. De boeren beperk ten zich tot het versmallen van de wegen met tractoren en het in brand steken van melkbussen. Vanderaerden won de spurt vóór Dominique Lecrocq. In het alge meen klassement heeft hij vier ADVERTENTIE Zaterdag a.s. 12 mei 14.30 uur Valken 68 lo dan Boys in Sportpark aan de Duiiraklaan te Valkenburg Aangeboden door: J.S. LIPS ASSURANTIËN B.V. "Ons advies kost u niets" Anderlecht, een uur lang spelend zonder spelbepaler Frank Ver- cauteren, moest gisteravond zelfs voor het eerst in deze UE- FA-Cupcompetitie toestaan dat een tegenstander in Brussel een voorsprong nam. Pas vijf minu ten voor het einde konden de Brusselaars het dreigende ge zichtsverlies nog enigszins be perken door met een doelpunt van libero Olsen de eerste finale wedstrijd op 1-1 af te sluiten. Meer dan waarschijnlijk zal die 1—1-stand onvoldoende zijn om voor de tweede achtereenvolgen de maal de UEFA-Cup in de Brusselse trofeeënkast op te ber gen. Met uitzondering van de eerste wedstrijd in dit Europese toernooi tegen het Noorse Byrne is Anderlecht er dit seizoen geen enkele maal in geslaagd éen uit wedstrijd te winnen. De basis voor het prolongeren van de UE- FA-Cuptitel moest gisteravond in Brussel worden gelegd, zo had trainer Pol van Himst tevoren duidelijk gesteld. Voor alles moest worden voorkomen dat Tottenham in deze eerste con frontatie een doelpunt zou sco ren. Anderlecht slaagde er even wel niet in die opdracht te ver vullen, zodat alleen een regel rechte stunt over twee weken in Engeland Anderlecht nog op de troon zal kunnen houden. Pressie Het op het allerlaatste moment wegvallen van Frank Vercaute- ren haalde een forse streep door de rekening van Van Himst. Sinds het vertrek van Lozano (naar Real Madrid) en Ludo Coeck (naar Inter) is Vercauteren de rol van spelbepaler van de Brusselse formatie toegewezen. Die taak moest tegen Tottenham worden overgenomen door Van- dereycken\en de pas 18-jarige Italiaan Enzo Scifo. Beide mid denvelders kregen evenwel van de Engelsen weinig ruimte om enige creativiteit te ontplooien. Van Himst: „Evenals tegen Haj- duk Split maakte Anderlecht de fout Tottenham teveel aan de bal te laten komen. Op die manier is het natuurlijk onmogelijk pres sie uit te oefenen, pressie die te gen Engelse clubs nu eenmaal vereist is wil je geen dodelijk doelpunt tegen krijgen". In feite had Anderlecht mede-fina list Tottenham Hotspur onder schat. De berichten die Pol van Himst en zijn assistent Martin Lippens de laatste weken vanuit Engeland hadden meegebracht, konden Anderlecht nauwelijks verontrusten. Zonder Hoddle en Ardiles, zo oordeelde Anderlecht onterecht, moest de slag op het middenveld gewonnen kunnen worden. Zelfs wanneer Vercau teren niet opgesteld zou kunnen worden. seconden voorsprong op Yates en acht tellen op Hinault. Romandië De Belgische wielrenner Fons de Wolf heeft gisteren de eerste etappe van de Ronde van Ro mandië, over 209.5 kilometer van Meyrin naar Vevey Ueber, ge wonnen. De Wolf had aan de fi nish een voorsprong twee minu ten en 39 seconden op de Zwitser Serge Demiere en de Fransman Bernard'Bourreau. De Wolf nam door de zege de eer ste plaats in het algemeen klasse ment over van de Franse win naar van de proloog Laurent Fig- non, die nu tweede staat op 2 mi nuten en 35 seconden. De Wolf, die lid is van de ploeg van Gerrie Knetemann (met een vijfde plaats in de algemene rangschik king de beste Nederlander), maakte een sterke indruk. De overwinning was het eerste wa penfeit van de ooit als opvolger van Eddy Merckx afgeschilderde renner, sinds zijn zege in het voorjaar van 1983 in de semi- klassieker Omloop Het Volk. Vredeskoers De Oostduitse wereldkampioen Uwe Raab heeft gisteren de eer ste etappe van de Vredeskoers van Oost-Berlijn naar Maagden burg over 170 kilometer gewon nen. Raab had in Maagdenburg een voorsprong van twee secon den op het volledige peloton. De tweede plaats was voor de Tsje- choslowaak Anton Novosad ter wijl Raabs landgenoot Olaf Lud- wig derde werd. Jean Paul van Poppel was met een zesde plaats de beste Nederlander. Nico Ver hoeven werd zevende en Jos Al berts tiende. "Te traag" De noodgedwongen vanuit de ver dediging naar het middenveld doorgeschoven aanvoerder Ste ve Perry man en de Noordierse international Mike Galvin stel den Anderlecht echter toch voor grotere problemen dan voor mo gelijk was gehouden. „Er werd", zo vond Van Himst, „veel te traag gespeeld. Engelse ploegen houden er niet van een conse quentie mandekking door te voe ren. Dat betekent dan automa tisch dat er meer bewogen moet worden, waardoor er vanuit het middenveld meer aanspeelpun ten komen. Die waren er echter nooit", waardoor Tottenham vrij simpel alle offensieve acties in een vroegtijdig stadium kon af stoppen. Van Himst had zijn manschappen in de rust nog eens op die onvol komenheid in het spel van An derlecht gewezen. Tactisch ver anderde er echter nauwelijks iets, zodat Van Himst geen ande re mogelijkheid restte dan een kwartier na rust alsnog Vercou- teren te laten opdraven. Vercau teren sukkelde lange tijd met een knieblessure en durfde het tegen Tottenham niet aan een volle wedstrijd te spelen. Arnesen Vercauteren werd echter ingezet op een moment dat Anderlecht BRUSSEL (SID) - De Belgische politie heeft gisteren al voordat de wedstrijd Anderlecht - Tot tenham Hotspur begon, vijftig arrestaties verricht onder de Britse supporters. Op verschei dene plaatsen in de Belgische hoofdstad kwam het 's middags tot confrontaties tussen de vaak dronken Engelse supporters en de Belgische politie. Ondanks de enorme politiemacht die voor dit duel naar Brussel was gehaald, richtten de Engelsen vernielingen aan in cafeé en za ken en werden inwoners van Brussel lastig gevallen. Bij de botsingen tussen politie en sup porters en bij de reeks van ver nielingen door de Engelsen, raakte meer dan een dozijn mensen gewond. wèl tegen een 1-0-achterstand aankeek. In de twaalfde minuut na rust was die treffer geprodu ceerd door Miller, die een hoek schop van Hazard via de schou der van De Groote achter Muna- ron had gedeponeerd. Energiek kweet Vercauteren zich van zijn taak, maar ook hij kon Ander lecht niet van nieuwe impulsen voorzien. De tweede wissel, Frank Arnesen, leverde Van Himst meer succes op. Vijf mi nuten na zijn rentree in de Brus selse formatie nam Arnesen een vrije trap van Vercauteren met een op de schoen, waarna de via Parks terug het veld in stuiteren de bal door Olsen alsnog achter de goalie van de Spurs werd ge werkt: 1—1. Slavkov maakte dit bekend vlak nadat Juan Antonio Samaranch, de voorzitter van het Internatio naal Olympisch Comité, had la ten weten morgen naar Moskou te zullen vertrekken om te probe ren de Sowjet-Unie te overreden terug te komen op de beslissing niet deel te nemen aan de Olym pische Spelen van Los Angeles. Of de missie van Samaranch veel zal uithalen valt te betwijfelen. Volgens een sportofficial uit de Sowjet-Unie is het echter nog Een treffer die Anderlecht nog eni ge hoop mag geven voor de re turn over veertien dagen in Lon den. „Het zal een moeilijke opga ve worden", erkende Van Himst, die Anderlecht voor eigen pu bliek nooit die hoogte had zien bereiken zoals in eerdere UEFA- Cupwedstrijden tegen Spartak Moskou en Nottingham Forest. politieke krachtenveld. En dat is nu wat er gebeurt. Zal men dat risico in de toe komst weer willen nemen? Alles wyst er verder op dat aan de andere kant van de balans de kosten van beveiliging steeds hoger zullen oplopen. Dat houden de organisatoren- in-spe liever buiten hun ge zichtsveld, maar het is wèl de realiteit. Amsterdam schoof dit vitale punt vlot de mist in en de commissie-Wagner liep er ook nogal gemakkelijk langs. Kortom: burgemeester Van Thijn zou er verstandig aan doen de deskundigen uit te no digen de rekenmachientjes uit het foudraal te halen en de cij fertjes nog eens grondig na te gaan. Samaranch Voor de internationale sport is wat zich nu rond 'Los Angeles' afspeelt een tragedie. De man bij wie het Russische besluit ook heel hard zal aankomen, is de president van het IOC, de Spanjaard Juan Antonio Sa- steeds mogelijk dat zijn land aan de Olympische Spelen meedoet. Valerie Kiseljev, leider van de olympische schaatsploeg, ver klaarde in navolging van Georgi Arbatov, het hoofd van het Ame rika en Canada-instituut van de communistische partij van de Sowjet-Unie, in Sydney dat de Sowjet-Unie een afvaardiging naar Los Angeles stuurt als de veiligheid van de sportlieden wordt gegarandeerd. Deze meningen worden echter te gengesproken door Joe Adamov, een Russische official, en Joeli Vorontsov, de ambassadeur van de Sowjet-Unie in Parijs. Vol gens Vorontsov kan de Sowjet- Unie namelijk geen commerciële exploitatie van de Spelen accep teren. De politieke adviseur van de ambassade, Joeri Roebinski, bevestigde tevens dat de beslis sing van Rusland niets te maken heeft met de Amerikaanse presi dentverkiezingen, maar dat zij de slechte onderlinge verhouding van beide landen weerspiegelt. Intussen hebben ook de Polen aan gekondigd dat het hoogstwaar schijnlijk is dat zij niet zullen deelnemen. De Roemenen daar entegen hebben via een woord voerder van de ambassade in We- „Dat ene tegendoelpunt zou ons uiteindelijk wel eens kunnen op breken. Tottenham heeft zich hier zonder meer uitstekend ge weerd en moet toch wel over een super-ijzersterke conditie be schikken om er aan het eind van het seizoen zonder de tien dagen rust die wij hebben gehad er nog zo'n wedstrijd uit te persen". nen bevestigd dat zij zoals ge bruikelijk hun eigen politiek blij ven volgen en naar Los Angeles zullen gaan. Geen commentaar In Oost-Duitsland, Hongarije en Tsjechoslowakije is tot op heden geen enkele reactie losgekomen over het besluit van de Sowjet- Unie. Het nationaal olympisch comité van Oost-Duitsland bij voorbeeld zweeg gisteren als het graf. Het partijblad „Neues Deutschland" en andere kranten drukten het nieuws over de Rus sische boycot op de sportpagina af en onthielden zich van com mentaar. De olympische selectie wedstrijden van de Oostduitse atleten gaan dit weekeinde in Erfurt en Jena normaal door. Sportbestuurders van Joegoslavië hebben de boycot van de Olym pische Spelen door de Sowjet- Unie veroordeeld. Branko Ekert, de voorzitter van de nationale sportfederatie, verklaarde in Sa rajevo, de stad van de Winterspe len: „Wij keuren het besluit van de Sowjet-Unie af, want het ef fect van de beslissing gaat het belang van een sportevenement ver te boven". Joegoslavië ziet de Spelen, aldus Ekert, als een middel om de con tacten tussen de landen in de we reld te verbeteren en het streven naar vrede gestalte te geven". Geen hoop De president van het Oostenrijkse olympische comité, Kurt Heller, verklaarde gisteren dat hij geen greintje hoop ziet voor een Olym piade met sportlieden uit de hele wereld. Vanuit vertrouwelijke besprekingen met presidenten van verschillende Oosteuropese landen zegt hy te weten dat de Russische verklaring om niet deel te nemen op komst was. Al leen het vroege tijdstip waarop de officiële mededeling is geko men heeft hem verrast, ofschoon juist het vroege moment hem nog enige hoop geeft dat er iets te redden valt. Niettemin heeft de Oostenrijkse president niet al te optimistische verwachtingen. Mocht de boycot doorgaan, aldus Heller, die in de komende weken zijn bemidde lingspogingen als vertegenwoor diger van een neutraal land wil voortzetten, dan zou dit „de doodskus voor de olympische gedachte", zijn. Want, zo voor spelde hij, als de Russen hun be slissing inderdaad doorzetten, dan zullen alle Warschau-pact- landen, behalve Roemenië en Af ghanistan, de Spelen mijden. Bakermat Behalve Heller, heeft ook de secre taris-generaal van het Zweedsse olympische comité, Bo Bengts- son, laten weten een opening te willen zoeken in de vastgelopen verhouding tussen de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie. Vol gens de Griekse premier Cara- manlis is er maar een manier om problemen rond de organisatie van Olympische Spelen in de toekomst te voorkomen en dat is om ze voorgoed toe te wijzen aan Griekenland, de bakermat van de Olympiade. Op pagina 23: Spelen al sinds 1896 met problemen omge ven. LEIDEN Het zou geen kwaad kunnen als Amsterdam nog eens een blik werpt op de geld stromen waarmee de stad denkt de Olympische Spelen van 1992 te organiseren, als zij daartoe straks zou worden aan gewezen door het Internatio naal Olympisch Comité (IOC). Het verhaal is bekend: de Spelen zouden zich zo ongeveer zelf kunnen bedruipen uit de op brengsten van de tv-rechten en via een breed net van sponsors. Het gemak waarmee in het Amsterdamse draaiboek de miljoenen werden aaneengere gen en de volstrekte vaagheid waarmee de veiligheidspara graaf werd behandeld, was eni ge tijd terug al adembene mend. Maar de calculatie gaat nu helemaal rammelen sinds het Kremlin heeft aangekon digd niet deel te nemen aan de Spelen van Los Angeles. Die gebeurtenis zal ongetwijfeld verreikende financiële gevol gen hebben. Een jaar of zes geleden kocht de Amerikaanse tv-maatschappij NBC for een fiks bedrag de uit zendrechten van de Spelen van Moskou. Een groot deel daar van was al betaald toen de V.S. overgingen tot een boycot van het Olympisch festival. NBC kreeg van de verzekering wel het nodige terug, maar bleef zakelijk en in andere opzichten met een grote kater zitten. Voor een nog aanmerkelijk ho ger bedrag (225 miljoen dollar) verwierf de Amerikaanse tv- maatschappij ABC de rechten van Los Angeles. ABC was wel zo handig zich gedeeltelijk in te dekken: als de Russen niet kwamen zou men 80 miljoen dollar minder neertellen. De Spelen zullen zonder de Rus sen (en wat zich nog meer aan Oostbloklanden in het kielzog van de Sowjet-Unie zal terug trekken) hevig in waarde dalen en ABC moet maar afwachten of de resterende 145 miljoen via reclame-spots kan worden terugverdiend. De belangstel ling voor deze peperdure wijze van adverteren zal beslist niet groot meer zijn. Bij twee opeenvolgende Spelen, twee tv-fiasco's dus. De vraag doemt op of de Amerikaanse tv-giganten straks nog wel zo happig zijn om de rechten voor veel geld in handen te krijgen. Is het dat nog wel waard, zal men zich in die kringen afvra gen. Het gaat hier om een buitenge woon arbeidsintensieve klus (ABC had bij de Winterspelen 1000 man op de been) en tot op het laatste moment blijft het steeds onzeker of het rende ment oplevert dan wel een fer me tegenvaller wordt. Bij een dergelijke grote onzekerheids- factor zullen de commerciële tv-maatschappijen zich stellig veel behoedzamer gaan opstel len. Met andere woorden: de prijs zal eerder zakken dan stij gen naar de astronomische hoogte waarvan sommige kan didaat-steden voor de organi satie van de Spelen nu nog dro- Hetzelfde geldt Voor de spon sors. Ze worden geacht fors over de brug te komen. Dat kan ook wel, want de meesten legt het geen windeieren. Maar het laatste wat ze natuurlijk willen is hun zakelijke belan gen te zien fijnmalen door het maranch. Toen hij in 1980 in die functie gekozen werd, ver wachtte niemand veel van deze industrieel en oud-ambassa deur. Hij had zijn partijtje in de top van het IOC altijd aardig meegeblazen maar meer dan iemand die elegant op de win kel past, zag men niet in hem. Het was een volstrekt verkeerde taxatie. Van meet af aan legde Sama ranch een indrukwekkende werkkracht aan de dag. Hij verzoende, bouwde bruggen. Binnen anderhalf jaar na de ontgoocheling van Moskou, die zoveel verdeeldheid met zich had meegebracht, had hij de Olympische beweging weer op één lijn. Niet door roerende of geharnaste toespraken af te steken, maar door geslepen di plomaten-werk achter de schermen. Hij bracht het ivo ren-torenachtige IOC nader tot de sport en zorgde voor realis tischer amateur-bepalingen. Hij vroeg steun waar hij kon. In drie jaar tijd bezocht hy honderd nationale Olympische comités - in 1985 zal hij hij ze alle 150 hebben gesproken. Niet gek voor iemand die niet van reizen houdt! In tegenstelling tot zijn voorgan gers meed hij politici niet, hij zocht hen juist op: "De wereld wordt geregeerd door politici. De sport heeft hun hulp nodig of we dat nu leuk vinden of niet". Eindelijk een realist in het IOC. Het moet hem bitter zijn geval len dat hij na driejaar zorgvul dig manoeuvreren in wezen weer even ver is als in 1980. Maar er zijn natuurlijk krach ten die ook Saramanch niet kan beteugelen. De kans dat de Russen op hun stappen terugkomen moet ui terst gering worden geacht. Wat je ook van het Kremlin kunt zeggen, er zetelen geen wispelturige baasjes. Als, éls er toch nog iets positiefs uit de bus komt dan kan men er ze ker van zyn dat Samaranch daar de hand in heeft. De bui tenwacht zal van deze 'mission impossible' weinig of niets ho ren, want de oud-ambassadeur van Spanje in de Sowjet-Unie is en blijft in de eerste plaats diplomaat. RUUD PAAUW

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 17