5Volkshuisvesting bij bezuinigingen ontzien Kerkgezag moet elan van basis oppakken EXAMEN KOORTS Interview Nieuwe uitgaven Meerkeuze bio stuit op bezwaren, mavo wiskunde is gokwerk Staatssecretaris Brokx tevreden over gevoerd beleid DONDERDAG 10 MEI 1984 Varia PAGINA 13 een hoger aanzien in de maat schappij te bezorgen". De synode van de Franse pro testantse kerk is vier dagen bijeen geweest in Dourdan, zuidelijk van Parijs. Het kerke lijk ambt en het huwelijk wa ren de voornaamste gespreks punten. In Frankrijk werken ongeveer 500 dominees temidden van bijna een half miljoen protes tanten. Een aantal van hen wei gert elke wijding, omdat zij zich in geen enkel opzicht tot de rang van 'clerus' willen ver heffen. Ook wat betreft de juis te houding tegenover niet-ge- huwde paren ontbreekt het de synode aan eenstemmigheid. Verscheidene leden gaven als hun mening, dat tolerantie niet mag worden verward met aan moediging. "De Afscheiding had weinig van een reformatie. Zij was meer een verhuizing dan een schoonmaak". (Ds. L. J. Geluk, voorzitter van de Gereformeer de Bond in de Hervormde Kerk, vandaag in het blad 'De Waarheidsvriend' in een ver haal over de Afscheiding van 1834). De pastorale raad van het bis dom Rotterdam deelt in veel opzichten de gedachten van de Mariënburggroep, die pleit voor meer ruimte en openheid in de Rooms-Katholieke Kerk van Nederland. In vier groepen spraken alle leden zich tij4ens hun laatste bijeenkomst uit over een aantal vragen die het dagelijks bestuur van de. raad had opgesteld naar aanleiding van de brochure van de Ma riënburggroep ('Getuigen van de Geest die in ons is'). Opvallend in alle gespreksgroe pen waren de woorden 'be zorgdheid' en 'ongerustheid' als het ging over het contact van de officiële kerk met de ba sis en over de werfkracht van de kerk onder jongeren. "Het gezag in de kerk moet inspire ren en moet het elan van onde ren oppakken", was een van de conclusies. De studiesecretaris van de pasto rale raad zal de opmerkingen verwerken in een stuk, dat zo wel aan de Mariënburggroep als aan het bisdombestuur zal worden aangeboden. Het is goed denkbaar, dat dit stuk mede richting zal geven aan het werk en de samenstelling 'Langzaam afscheid nemen'. Ria van Boheemen-Walhain beschrijft in so bere bewoordingen de ziekte van haar man (na een huwelijk van dertig jaar), het proces van dementeren en de emoties, die dat bij haar opriep. Van Loghum Slaterus, prijs 14,50. 'Creatieve tuinideeën', verzameld door Rob Herwig en Wolfram Stehling. In totaal zijn meer dan dertig tuinen be schreven en in tekeningen en foto's getoond. Zomer en Keuning, prijs 39,90. 'Margriet tuinboek'. Van alles over aanleg, verandering, aanpassing en onderhoud van tuinen. Samengesteld door Wim Oudshoom. Zomer en Keu ning. priis 29,90. 'Anansi'. Toen in de 17de en 18de eeuw veel Westafrikanen als slaven naar Amerika werden getransporteerd brachten zij hun verhalen mee. Ver halen over Anansi, de spin. Noni Lichtveld heeft deze in het Caraibisch gebied zeer populaire sprookjes ver taald en getekend, waardoor een kleurrijk lees- en kijkboek is ontstaan om te lezen en voor te lezen. Aldus Uitgevers-Novib, prijs 24,50. 'Voor mijn kleinkind'. Heieen Kem- kamp-Biegel heeft een album samen gesteld, die grootmoeders en grootva ders heel persoonlijk kunnen invul len voor hun kleinkinderen. Gottmer, prijs 29,50. De lerarenkamer van het Alphense Ashramcollege liep gisteroch tend na elven vol met teleurge stelde mavo-eindexamenkandi daten. Teleurgesteld omdat de veertig meerkeuzevragen wis kunde hun aanzienlijk meer hoofdbrekens hadden gekost dan verwacht. "Te moeilijk en te weinig tijd. Ik heb me rot ge gokt", zegt Esther van Engelen luid en duidelijk over de meer keuzevragen. Petra de Vogel, een 'C-wiskundige', een niveau dat gelijk is te stellen met dat van de lts, is nog grover in de mond: "De laatste vijf opgaven heb ik allemaal gegokt. Ik raakte in tijd nood doordat ik een half uur op één som heb zitten etteren". Leraar Hans van Oordt reageert be duidend minder emotioneel: "Ik heb de sommen zelf nog niet ge maakt, ik moest lesgeven, maar ik heb ze wel gelezen. Er zat van alles wat in. Het was volgens mij zeker niet te moeilijk. Er zaten wel wat gemene dingetjes tussen maar evengoed waren er ook zeer eenvoudige vraagstukken". De leerlingen kijken hem met grote ogen aan."Ja, hóór, Hans!", roepen ze uit. Verwarring dus, want wie heeft het nu bij het rechte eind? Misschien Chiel Barkema, die zichzelf een wiskundeknobbel toedicht. Maar ook zijn oordeel ("Moeilij ke sommen") biedt geen uitsluit sel: "Ik heb de laatste twee maanden geen wiskundeboek gezien". Gevraagd naar de grootste voetan gels en klemmen antwoorden de leerlingen: "Die som waarbij je de hoeken van allerlei figuren moest berekenen". Jacky Ver boon (wiskunde C) vult later aan: "Die vraag over waarnemingsge tallen leek ook lastig maar achteraf bezien was die juist ont zettend simpel". Een uur later meldt de uiterst be daarde Flip Rodriguez zich op de afgesproken plek in het 'Ash- ram-labyrint'. Ook hij heeft er net als de havo'ers wiskunde (I) opzitten. "Het was pittig, maar het was zeker te maken. Ik heb denk ik een cijfer tussen de zes en zeven". De meeste problemen had hij met het statistiek-vraag stuk 'dat afweek van hetgeen we hebben geleerd'. En voor de vraag over de pion in een speel veld, een opgave die behoorde tot de categorie kansberekenin gen, heeft hij zelfs een eigen be rekeningswijze uitgedokterd. "Boze tongen beweren datje met kansberekenen je cijfer kunt op halen, nou vergeet het maar", zegt Flip, die als straks zijn tas aan de vlag bungelt zich gaat op maken voor de Delftse TH. Wiskunde-leraar Niek Brokamp er gert zich aan 'de eenzijdigheid' van het examen. "Alleen de stof die we de laatste drie, vier maan den hebben behandeld, komt aan bod. De leerlingen knikken instemmend. Havo-leraar Jeroen Tollenaar noemt de eerste vijf opgaven 'standaardsommen'. Ook de rest acht hij 'soepel maakbaar'. Erik van Broekhuizen toont zich een tevreden mens. Op hem drukte een extra zware last, Erik was vo rig jaar namelijk gezakt. "In ver gelijking met vorig jaar vind ik wiskunde een stuk gemakkelij ker". Wiskunde en Engels vorm den vorig jaar voor havo en vwo de grootste struikelblokken, blijkt uit verdere betogen. Van van de raad, waarover binnen afzienbare tijd in de raad zelf en met het bisdombestuur zal worden gesproken. Ds. Catsburg overle den In Garderen is op 55-jarige leef tijd ds. J. Catsburg plotseling overleden. Hij wordt zaterdag om 12 uur in dat Veluwe-dorp begraven na een rouwdienst in de hervormde kerk, die om kwart over 10 begint. Toen ds. Catsburg in december 1977 naar Garderen vertrok, had hij vijfjaar in Katwijk aan Zee gewerkt. Vóór Katwijk aan Zee was hij achtereenvolgens predikant in Genderen-Doeve- ren, Opheusden en Sint Maar tensdijk. Ds. Catsburg was een markante persoonlijkheid in de rechtse sector van de orthodox-gere Ds. J. Catsburg formeerde gezindte. Hij was lid van de redactie van het blad 'Om Sions Wil' (een hervormd- gereformeerd gezinsblad) en van de redactie van 'Het Ge- krookte Riet', een blad 'tot op wekking, verbreding en ver dieping van het bevindelijke geestelijke leven naar Schrift en belijdenis binnen de Her vormde Kerk'. Ook zat hij in de raad van toezicht van de stich ting Reformatorische Publika- tie en in het bestuur van de stichting 'Eben Haëzer-zen- ding'. In verschillende plaatsen, zoals in Haarlem en Voorburg, is ds. Catsburg betrokken geweest bij de vorming van hervormd- gereformeerde evangelisaties naast de bestaande hervormde gemeenten. Op politiek gebied zette hij zich in voor de ver breiding van de staatkundig- gereformeerde beginselen. Beroepen Hervormde Kerk: beroepen te Kloetinge kandidaat B. Luttik- huis Diemen; aangenomen naar Ellecom-De Steeg kandi daat J. Smit Bloemendaal, naar Goor T. Woltinge Parrega- Hieslum (Fr.); bedankt voor Haarlem-Schoten T. Zevenber gen Den Haag. Gereformeerde Kerken: beroepbaar (deel werk) H. U. de Vries Gorin- chem. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt: beroepen te Apeldoorn A. den Broeder Bergentheim. Remonstrantse Broederschap: aangenomen naar Den Haag (ziekenhuispas toraat, deelwerk) mevrouw M. Jonkers-van Gunsteren aldaar. Mediacentrum. De heer H. Kouwenhoven (50), hoofd van de dienst pers en publiciteit van de rooms-katholieke kerk provincie, is benoemd tot di recteur van het Katholiek Me diacentrum in Zeist, dat deze maand officieel wordt ge opend. Dit centrum heeft onder meer ten doel, kerkelijk kader ver trouwd te maken met de me dia. Lesbisch huwelijk De leiding van de Evangelische Kerk in Noord-Duitsland on derzoekt op het ogenblik, of te gen dominee Christian Arndt disciplinaire maatregelen ge nomen moeten worden. Deze zegende vorige maand een 'les bisch huwelijk' in. De predi kant staat bekend om zijn inzet voor minderheidsgroepen. De kerk is alvast met een verkla ring gekomen. Daarin staat, dat het huwelijk van man en vrouw naar bijbelse opvatting een zegenrijk aanbod van God is, dat niet naar believen kan worden veranderd of aan indi viduele behoeften aangepast. "Gods zegen wordt misbruikt als mensen die willen ontvan gen om zichzelf te rechtvaardi gen of om hun eigen normen DEN HAAG Staatsse cretaris Brokx (volks huisvesting) noemt zich zelf weieens geksche rend de „constante fac tor in het volkshuisves tingsbeleid". De eigen typering is niet zo gek bedacht van de man die inmiddels al vele jaren actief is in volkshuisves tingszaken. Hij begon onder minister Bee- laerts van Blokland, aanvanke lijk onwennig maar al gauw zijn minister van destijds over vleugelend. In het CDA-PvdA- kabinet van premier Van Agt moest hij kortstondig plaats maken voor de socialist Marcel van Dam. Daarna kwam hij, om zo te zeggen, in volle hevig heid terug als verantwoorde lijk man voor volkshuisves ting. Niet met de ministerssta- tus maar „slechts" als cretaris. Door Jose Smits, de woordvoerders denkt nie mand dat zijn eindlijst dit jaar zal worden ontsierd door een onvol doende voor wiskunde. Leraar Jeroen Tollenaar vertelt tij dens een koffie-onderonsje te hebben bespeurd dat veel leer lingen wat wiskunde betreft 'te laag gokken'. Veelgehoorde op merkingen als: 'met een drie komma-zeven heb ik nog een zes', maken van hem een droevig man. Tollenaar denkt dat die mentaliteit voortkomt uit het verschijnsel dat keien in wiskun de nogal eens een heel andere studie-richting inslaan. "Maar misschien heeft dat als voordeel dat bijvoorbeeld een wetenschap als sociologie ook wiskundige in valshoeken meekrijgt", zegt hij lachend. Laat in de middag maakt de biolo- gie-club haar entree. Mavo-, ha vo- en vwo-leerlingen hebben er zojuist allemaal veertig meerkeu zevragen op zitten. Docente Cok- kie Streng heeft onoverkomelij ke bezwaren tegen het gestoei met de eerste vier letters van het alfabet. "Biologie is een experi menteel vak, ik laat mijn leerlin gen proeven doen en verslagen maken en dan word je nu gecon fronteerd met een examen dat neerkomt op louter feitenkennis. Door die meerkeuzevragen wordt bio op mavo-4 zeer slecht gegeven. Stampen, stampen en nog eens stampen. Maar je moet nu eenmaal examengericht on derwijs geven", veroordeelt zij de auteurs van de opgaven. De mavo-biologen vinden 'dat ze niet voor verrassingen zijn ge zet'. Op één onaangename sur prise na dan, te vinden in vraag 19: In welk orgaan van de mens liggen cellen waarin glucagon wordt gemaakt? Glucagon? Nooit van gehoord, zeggen ze. Het blijkt te gaan om een hor moon met dezelfde werking als insuline. Joyce Hogenvorst heeft eigenlijk nog het meest last ge had van 'al dat geloop' in de gym zaal. Debet daaraan waren leer lingen die voortijdig klaar waren en het pand verlieten. Cokkie merkt nog op dat tien vragen van biologie-C gelijk waren aan die van biologie-D. Ook de vwo'ers en de havo-leerlin gen hebben het er goed vanaf ge bracht. De amanuensis heeft de opgaven ook gemaakt: dertien fouten, een voldoende dus. Maar ook de vraag (zowel vwo als ha vo) over de lichaamstemperatuur van een vlinder leidt tot verwar ring. Lerares Cokkie ziet het er nog wel van komen dat de om streden vraag over een ijsbeer, een paar jaar geleden, nu zal wor den opgevolgd door deze 'eind- examenvlinder'. WIM KOEVOET In die beperkte rol is hij belast met zowel nieuwbouw als stadsvernieuwing. Het zijn twee onderwerpen die het rijk jaarlijks een kleine 15 miljard gulden kosten. Hij is de man die wil bepalen welke huur men moet betalen, hoeveel er mag worden gebouwd en ver bouwd, hoe de woningen van de toekomst er uit mogen zien, welke gemeente ze mag bou wen en welke subsidies en pre mies aan burgers worden gege- In Handen Hij wekt de indruk dat hij met zijn jarenlange ervaring de touwtjes stevig in handen heeft. Dat mag onder meer blij ken uit het feit dat hij in de to tale bezuinigingsdrang van dit kabinet tot nu toe maar weinig veren heeft hoeven laten. Weliswaar werd hij gedwongen te bezuinigen op de bouw van woningwetwoningen, premie woningen en huursubsidies, terwijl huren en gasprijzen meer stegen dan de inflatie rechtvaardigden In totaliteit kreeg hij echter voor zijn be leid méér geld ter beschikking. Daardoor kan bijvoorbeeld de stadsvernieuwing onvermin derd doorgaan en is het gevaar dat de individuele huursubsi die zou worden afgeschaft, be zworen. Brokx mag zich op deze wapen feiten beroepen. Onbeschei den maar zo gaat dat in de politiek deed hij dat ook de ze week tijdens de opening van de bouwbeurs. Hij vertelde zijn gehoor daar dat hij erin is geslaagd alle betrokkenen in de volkshuisvesting zekerheid te geven met zijn meerjaren programma's voor stadsver nieuwing en nieuwbouw. Tevreden Hij toont zich ook uiterst tevre den als hem wordt gevraagd naar de ontwikkelingen op vooral de koopmarkt. Bevor dering van het eigen woning- bezit was immers een centrale doelstelling van dit kabinet. Dat is uitermnate goed gelukt voor de midden- en hogere in komens met de nieuwe goed kope vrije-sectorwoningen waarop het rijk een eenmalige subsidie van 6500 gulden ver strekt. Brokx: „Het komt wei nig voor dat een politicus een eigen idee zo goed ingevoerd ziet. Het loopt als een tiere lier". Hij heeft trouwens ook het hele A- en B-premiestelsel omge gooid. Vooral bij de premie-A- woningen ontmoeten zijn nieu we regels nogal veel bezwaren, omdat hij de laagste inkomens en ook de tweeverdieners vrij wel heeft uitgesloten van de gunstige subsidiëring. De markt heeft geklaagd: de ver koop van premiewonihgen stagneert als gevolg van vooral de uitsluiting van tweeverdie ners. De staatssecretaris wuift klach ten weg: „Het is te vroeg om er wat van te zeggen. Tweeverdie ners zijn destijds bewust uitge sloten van de gunstige subsi diëring. Dat is helemaal niet opmerkelijk. Hetzelfde zie je bij het belastingstelsel en de individuele huursubsidie. Er wordt rekening gehouden met twee inkomens in een huishou den." Als dat leidt tot onverkoop baarheid van projecten, is hij dan bereid de regeling aan te passen? „In theorie ben ik altijd bereid een regeling aan te passen als dat nodig is. Maar ik zeg wel; dit jaar staan 18.000 premie A woningen op het programma. Als ik die beschikkingen alle maal kan afzetten dan zeg ik dat de regeling per definitie heeft gewerkt. Ik kan me wel voorstellen dat huizenverko pers zeggen: ik had veel meer gegadigden aan wie ik had wil len verkopen, Maar ik ben geen huizenverkoper. Ik zorg alleen dat het bouwprogram ma wordt gehaald zoals ik dat in het verleden altijd heb kun nen doen". Subsidie veilig Hoe zit het met Brokx' opti misme voor de komende jaren. Het kabinet wil volgend jaar nog eens een kleine tien mil jard gulden extra bezuinigen. Wat moet deze staatssecretaris inleveren? Brokx: „Volkshuisvesting zal een bijdrage daaraan moeten leveren. Hoe die ombuigingen worden ingevuld daar wordt nog over gepraat. Ik heb drie randvoorwaarden gesteld in de discussie daarover met de mi nister van financiën. De eerste is dat er geen verdere ombui gingen op de individuele huur subsidie mogelijk zullen zijn. Het blijft bij het afgesproken pakket bezuinigingen dat per 1 juli ingaat." „De tweede is de hoge prioriteit voor de stadsvernieuwing. Die blijft en dat wordt erkend. De derde is dat in het kader van de werkgelegeneid de totale om vang van de investeringen in de bouwnijverheid op peil moet blijven. Dat wil niet zeg gen dat de overheid evenveel moet investeren als nu. Als an deren, particuliere beleggers, het doen is het ook goed, maar daar moeten we wel voor zor gen. Voor de nieuwbouwpro- gramma's streef ik ernaar het programma jaarlijks op 102.000 gesubsidieerde woningen te houden. Op welke manier ge subsidieerd wordt ligt dan niet vast. Er zijn verschuivingen tussen soorten woningen mo gelijk". Bereidheid Brokx is tamelijk zeker dat hij met behulp van die randvoor waarden ongeschonden uit de nieuwe bezuinigingsronden komt. Het zal afhangen van de bereidheid van zijn collega's in het kabinet. Zal bijvoorbeeld de door bezuinigingen veelge plaagde minister van onder wijs Deetman, of Brinkman van cultuur, het accepteren? Brokx: „De vraag of er begrip is bij mijn collega's voor het be lang van de volkshuisvesting kan ik met een volmondig ja bentwoorden. De hoge priori teit voor de volkshuisvesting is vastgelegd in het regeringsbe leid. We hebben een bescherm de positie zoals ook defensie en ontwkkelingssamenwer- king die hebben gekregen". De bereidheid van Brokx om niet al te nadrukkelijk meer te eisen dat een doorstromings heffing wordt ingevoerd, lijkt in dat kabinetsoverleg een be hoorlijke rol te spelen. Brokx beaamt dat het kabinet deze maand over de extra heffing voor huurders met hoge inko mens zal beslissen maar hij doet er opvallend lauw over. Als het al wordt ingevoerd, duurt het nog tot zeker januari 1986, zegt hij, voordat een wet daarvoor is opgesteld, de rege ling effectief kan worden, enig geld opbrengt en voor het beoogde doorstromingseffect zal zorgen. Brokx voelt zich, naar eigen zeg gen, ook voldoende gerugge- steund door premier Lubbers, die volgens Brokx een open oog toont voor de problemen en het belang van de stadsver nieuwing. „Het gaat om meer dan alleen een woning opknap pen", doceert hij. „Bij stads vernieuwing gaat het om her stel van de steden, nieuw leven inblazen. De functie van ste den wordt weer belangrijk. Ik ben pas in Amsterdam geweest in de Nieuwmarktbuurt. De stad vernieuwt zich daar. Het zelfde zie je in Rotterdam, bij de Blaakoverbouwing bijvoor beeld. Steden met een goed ge varieerd pakket voorzieningen hebben een economische groeikracht." Huurverhogingen Wie het relaas van de staatssecre taris hoort denkt dat er geen vuiltje aan de lucht is. Toch moeten met name huurders zich voorbereiden op komende woonlastenverhogingen. „Huurverhogingen blijven no dig. Een woning staat er voor vijftig jaar. Men moet bereid zijn voor die lange periode te investeren en de woning in stand te houden. Die investe ring moet rendabel zijn, dus moet er een prijs voor worden betaald. Aan de andere kant zeg ik wel dat er een grens is aan mogelijke lastenstijgingen voor de huurders. Als je dat niet erkent dan bestaat het ge vaar van bijvoorbeeld leeg stand, omdat mensen het niet meer kunnen betalen. We stre ven naar een evenwicht." Of de grens wellicht al bereikt is? Brokx weet het niet: „We zoeken naar een evenwicht en dat is geen absoluut gegeven. Het hangt af van de economi sche situatie. Of een investe ring rendabel is hangt af van de markt. Het hangt ook af van de inkomensontwikkeling hoeveel huurders kunnen be talen. Ik kan echt niet zeggen hoe die factoren zich volgend jaar zullen ontwikkelen. Het enige wat ik kan zeggen is dat in onze meerjarenramingen re kening wordt gehouden met huurverhogingen van 4 pro cent". Staatsecretaris Brokx (volkshuisvesting)

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 13