IMF ziet gestaag herstel economie -c Auto-polis blijft topper Centraal Beheer Europa straks koploper Rente in VS weer omhoog Oliereserve in Brits deel Noordzee enorm Boetes geëist tegen 'De Vleeschmeesters' Werknemers Michelin komen met zwartboek Verkoop platen blijft dalende Onderzoek naar verband rijtijden en veiligheid Dienstenbond: or klankbord bij praten over CAO's Winsemius: Nauwelijks bezuinigen op bouw 1985 GEEF MOEDER DE TIJD WOENSDAG 9 MEI 1984 WASHINGTON (ANP) - Het herstel van de wereldeconomie zal dit jaar en volgend jaar door gaan, zij het in een iets lager groeitempo van 3,5 procent. In het jaar tot de laatste drie maanden van vorig jaar was er een groei van 4,5 procent, zo valt te lezen in de jongste „World Economie Outlook" van het Internationale Monetaire Fonds (IMF). Economie De vermindering van de groei is volgens het IMF een gevolg van het feit dat de vraag voor aanvul ling van de voorraden, die zich altijd voordoet aan het begin van een herstelperiode, is weggeval len nu de voorraden weer op peil zijn.De geringe verzwakking van de economische groei zal zich volgens het IMF vooral voordoen in Noord-Amerika. Ook de OESO, het samenwer kingsverband van de 24 rijkere industrielanden, verwacht dat het in de VS en Japan minder hard zal gaan dan in Europa, waar het herstel veel later op gang is gekomen. In een rapport ter voorbereiding van de jaarlijk se OESO-ministersconferentie volgende week in Parijs voor spelt de organisatie dat in 1985 de groei (van gemiddeld vier pro cent) zich met name in West- NEW YORK (AFP/RTR/UPI) - Een aantal grote banken in de Verenigde Staten heeft dinsdag de „prime rate", de rente voor de meest kredietwaardige onderne mingen, verhoogd van twaalf tot 12,5 procent. Het is de derde ver hoging van het tarief in de afge lopen twee maanden. Tot de banken die tot een verho ging besloten behoren Citibank, Chase Manhattan Bank, Manu facturers Hanover Trust, Bank of New York en Marine Midland Bank. De verwachting is dat de overige banken zullen volgen. Er wordt nu ook rekening gehou den met een verhoging van het officiële rentetarief. Als gevolg van de renteverhoging is ook de koers van de Ameri kaanse dollar gisteren opnieuw flink gestegen, terwijl de goud prijs daalde met 4,50 dollar per ounce (31,1 gram). Op de wissel markt in Amsterdam werd een slotkoers opgemaakt van ruim 3,12 gulden, ruim 3,5 cent meer dan de 3,09 gulden op maandag. De banken vragen vandaag 3,18 gulden voor een dollar en beta len er 3,06 gulden voor. Ook de andere Europese munten moesten weer terrein prijsgeven. De koers van het pond sterling bereikte met 1,38 dollar een his torisch dieptepunt. In Frankfort steeg de officiële koers van de dollar met nlim 2,5 pfennig tot 2,78 mark, mede onder invloed van de stakingsdreiging in de Bondsrepubliek. Opiniebladen De Tijd is als enige opinieweek blad vorig jaar (met 6,5 procent) gegroeid. De Haagse Post leed het grootste verlies: het blad raakte in één jaar ruim 6700 beta lende lezers kwijt (ongeveer 16 procent). De Tijd is daardoor - na Elsevier en Vrij Nederland - met meer dan 42.000 lezers het grootste opinieweekblad gewor den en heeft de Haagse Post van de 3de plaats verdrongen. De HP had vorig jaar nog slechts circa 36.000 lezers. Elseviers Week blad, Elseviers Magazine en Vrij Nederland bereikten in 1983 op lagen van respectievelijk 143.150, 137.800 en 102.817. Wegener Wegener's Couranten Concern NV in Apeldoorn verwacht dit jaar een verdere stijging van de winst. Het bestuur gaat uit van een niet verder dalende adver tentievolume-ontwikkeling en een minder snelle oplagedaling van de dagbladen. Wegener be haalde het afgelopen jaar na sa nering van verliesgevende activi teiten een winst van 3,3 miljoen gulden tegen verlies van 571.000 in 1982. De daling van de adver tentieverkopen was vorig jaar minder dan in 1982, bij de dag bladen een achteruitgang van 0,4 procent tegen 6,5 pet in 1982. De dagbladen van Wegener lieten een oplagedaling zien van 2,2 pet. Er is een verschuiving merk baar van abonnement naar losse verkoop. AEG Het Westduitse elektronische con cern AEG-Telefunken heeft het vorig jaar beter gedaan dan werd verwacht. Voor het eerst sinds vele jaren is er een positief resul taat geboekt, zo Verklaarde AEG- topman Heinz Dürr bij de pre sentatie van de cijfers over 1983. Weliswaar bedraagt de concern winst slechts 37 miljoen mark, maar in vergelijking met het ver lies van 932 miljoen mark over 1982 is er toefi sprake van een aanzienlijke verbetering. In West-Duitsland zelf werd een winst van veertien miljoen mark geboekt. Duitsland, maar ook in Frankrijk en Italië zal voordoen. Het herstel in de industrielanden brengt volgens het IMF ook eni ge vooruitgang in de ontwikke lingslanden met zich mee. De handel van de Derde Wereld, met uitzondering van de landen die geen olie bezitten, zal dat jaar iets verbeteren. De olie-exporte rende ontwikkelingslanden, die in 1980 nog een gezamenlijk overschot van 111 miljard dollar hadden op de betalingsbalans maar in 1982 een tekort van twaalf miljard, zullen hun tekort zien verminderen tot acht mil jard dollar dit en volgend jaar. Inflatie Vermindering van de import als gevolg van financiële problemen deed het tekort in de ontwikke lingslanden zonder olie dalen van in totaal 109 miljard dollar in 1981 tot 82 miljard dollar in 1982 en tot 56 miljard dollar in 1983. Het IMF raamt het tekort voor dit jaar en voor volgend jaar op ongeveer vijftig miljard dollar. Gunstig is de toename van de ex port door deze landen, die door een groei van de wereldhandel nog zal toenemen. Het IMF acht een van de meest be moedigende ontwikkelingen van vorig jaar die van de inflatie. Voor het eerst sinds vijftien jaar kwam de gemiddelde inflatie in de grote industrielanden onder de vijf procent te liggen. Prijsstij gingen konden worden beperkt dank zij het feit dat de loonsver hogingen minder sterk waren. Hef gemiddelde uurloon in de verwerkende industrie van de rijke landen steeg in 1983 met zes procent tegen acht procent in 1982 en tien procent in 1981. Wel liepen het afgelopen jaar de prijs stijgingen in de verschillende landen sterk uiteen. De stijging van de consumenten prijzen in de olie-exporterende landen is verminderd van der tien procent in 1980/81 tot 11,5 procent in 1983. De inflatie in de ontwikkelingslanden die geen olie bezitten, blijft echter een bron van zorg voor het IMF. Ra mingen van een jaar geleden hielden het op een gemiddelde van dertig procent voor de ko mende jaren, maar naar schat ting heeft de inflatie voor de ge noemde landengroep vorig jaar 44 procent bedragen. De prijzen stegen vorig jaar bijna tweemaal zo snel als in de tweede helft van de jaren zeventig en vier- vijf maal zo snel als in de periode 1966 tot 1972. Rente Over de rente schrijft het IMF dat de tarieven nominaal zijn ge daald in vergelijking met het ho ge peil waarop ze in 1981 ston den. De daling hield een vrijwel gelijke tred met de vermindering van de inflatie en de reële rente tarieven bleven dan ook onge woon hoog. In Europa zijn de reële rentetarieven wel wat lager dan in de VS en Japan, maar his torisch gezien staan ze toch nog vrij hoog. Veel ontwikkelingslanden zijn ge dwongen leningen op te nemen om hun rentebetalingen te kun nen voldoen. De stijging van de rente heeft ertoe geleid dat het percentage van de opbrengst uit de export dat moet worden be steed aan rentebetalingen is ge stegen van zeven in 1978 tot bijna vijftien in 1982. Een daling van de internationale rentetarieven zorgde voor een daling van dat percentage tot 13,5 in 1983. Het hoge rentepeil van nu is niet al leen een gevolg van een streng monetair beleid, maar houdt ook nauw verband met de zorg die spaarders en investeerders heb ben over de voortdurend grote overheidstekorten, aldus het fonds. LONDEN (GPD) - Er bevindt zich aanzienlijk meer olie en gas in het Britse deel van de Noordzee dan tot dusver was aangenomen. De energiebehoefte van Groot- Brittannië is daarmee tot ver in de volgende eeuw gedekt, aldus een rapport van het Britse minis terie van energie dat gisteren is uitgebracht. Volgens staatssecretaris Bucha- nan-Smith (energie) zijn de hoe veelheden olie en gas in het Brit se stuk van het continentaal plat volgens de jongste ramingen ze ker 20 procent groter dan tot nu toe was gedacht. Niet alleen wor den nog steeds nieuwe velden gevonden, bestaande velden le veren ook meer op dan was voor speld. Tot nu toe was steeds aangenomen dat de piek van met name de olie-produktie uit de Noordzee wel bereikt was, en dat de curve na '85 naar beneden zou gaan. De nieuwe voorspellingen beteke nen, dat de huidige Britse olie- DEN HAAG (ANP) - Tienduizend gulden was de hoogste boete die de officier van justitie gisteren heeft geëist in de eerste vier za ken uit de Vleeschmeesters-af- faire, die in mei en juni worden behandeld door de Haagse recht bank. Onder de naam „De Vleeschmeesters" is een keten van slagerijen bekend die ooit vanuit Leiden werd opgezet. Het ging gisteren om vier 'kleine meesters', een bedrijfsleider en drie directeuren van werkmaat- schappijtjes van de holding „De Vleeschmeesters". Zij vormden in 1979 en 1980 een circuit voor het ontduiken van importheffin gen op vlees uit landen buiten de Europese Gemeenschap. Vol gens-ruwe schattingen zijn „De Vleeschmeesters" daar zo'n veer tig miljoen gulden rijker van ge worden. Het ministerie van landbouw is in middels geheel tevreden gesteld met een schadevergoeding van bijna tien miljoen gulden, zo ver klaarde de officier, mr H.J. den Os. „Ik voel me alsof ik met een katapult een straaljager moet proberen te raken" verzuchtte hij in een beschouwing over de mogelijkheden die een groot concern heeft om te frauderen en de sancties die het wetboek van strafrecht daartegen biedt. Bij zijn eis om een boete van 10.000 gulden, tegen een 43-jarige direc teur-slager uit Beverwijk, werd mr Den Os door de president van de strafkamer, mr S. Kootte, er op geattendeerd dat de wet die mogelijkheid pas vanaf vorig jaar mei kent. Voor die tijd was de boete op het aanzetten tot fraude hoogstens 4.000 gulden. Terugwerkende kracht kent de strafwet in dit geval niet. „Ik eis in elk geval de maximale straf', besloot de officier. Tegen de drie volgende verdachten vorderde hij 5.000 gulden boete en even eens geheel voorwaardelijke ge vangenisstraffen van vier tot acht maanden. Een 57-jarige procuratiehouder uit Heemskerk hoorde vijf mille boete en vier maanden voor waardelijke celstraf tegen zich eisen. Zijn keurige valse verant- woordingsstaten waren goed voor netto honderdduizend gul den „overwinst". Tegen een 38-jarige inwoner van Boxtel, directeur van De K's Sla gerijen Zuid Nederland in Best, luidde de eis vijf mille en zes maanden voorwaardelijk. Zijn werkmaatschappij zorgde met toepassing van de truc voor een extraatje van één miljoen. De voormalige bedrijfsleider van de produktie-afdeling van Vleesch- meester De K. BV in Rijswijk, een 40-jarige man, hoorde dezelf de boete tegen zich eisen, met daarnaast acht maanden voor waardelijke gevangenisstraf. Van K., sinds begin 1982 met een eigen eenmans-produktiebedrijf begonnen, was de enige die ook tegen de gevorderde boete op zag. Zijn raadsman, mr G. Spong RUSSELSHE1M (AP) - Metaalarbeiders van de Opel autofabriek in West-Duitsland stoppen hun stembrief'jes in een doos die door de metaalbond naast de lopende banden zijn gezet. De metaalarbeiders zijn gevraagd dezer dagen hun stem uit te brengen over de wenselijkheid van stakingen voor een 35-urige werkweek. Vorige week stemden de arbeiders in BadenWurttemberg voor een staking. (foto AP) produktie van een kleine 2 mil joen vaten per dag nog lang kan worden volgehouden. De ramingen houden het erop, dat er zich minimaal 1220 miljoen ton olie in het Britse deel van de Noordzee bevindt, en maximaal 5280 miljoen ton. Voor gas zijn deze cijfers: 900 miljard kubieke meter minimaal, en 2260 miljard kubieke meter maximaal. De jongste cijfers zijn goed nieuws voor de Britse economie. De Britse industrie zal de komende maanden kunnen profiteren van nieuwe investeringen, aldus het ministerie van energie. Esso, Shell en BP hebben al investe ringen met een totale waarde van enkele miljarden guldens aange kondigd. Voor de Britse schatkist is de olie- en gaswinning van vitaal belang. Vorig jaar verdiende de Britse overheid 80 miljard gulden aan de rijkdommen van het conti nentaal plat. DEN BOSCH (ANP) - De arbeidsomstandigheden zijn uitermate zwaar. De leiding treedt veelal autoritair op, bij het produktie- proces komen schadelijke kankerverwekkende stoffen vrij en vrijwel niemand haalt zijn pensioen. Dat staat te lezen in "Zwart Profiel", een zwartboek over de bandenfabriek Michelin in Den Bosch dat gisteren is gepresenteerd. Michelin maakt in Den Bosch banden voor vrachtauto's. Er werken momenteel nog 900 mensen, voor een belangrijk deel afkomstig uit het buitenland. In het zwartboek wordt gesteld dat het werk bij Michelin onnodig zwaar en vuil is. De directie zou er vanwege de kosten niets voor voelen om daarin in vol doende mate verbetering te brengen. Veel werknemers van Michelin werken aan de hand van een tarief systeem. In het zwartboek wordt daar ernstige kritiek op gele verd. Een dergelijke wijze van werken zou de mensen onnodig opjagen en hen dwingen langere werktijden te maken dan nood zakelijk is. In het zwartboek wordt gewezen op het hoge ziekte verzuim en de vele ongevallen die zich in de fabriek voordoen. Volgens de samenstellers heeft de directie van Michelin in het verleden werknemers die vaak ziek waren ontslagen. Zij wijzen erop dat er nauwelijks personeelsleden van Michelin met pen sioen gaan. "Daar staat tegenover dat er jaarlijks wel twintig tot dertig in de WAO terechtkomen", aldus het zwartboek. Buitenlandse werknemers bij Michelin hebben het extra zwaar, concludeert het zwartboek. Zij krijgen het zwaarste en vuilste werk, maken geen enkele kans op promotie en worden veelal door hun directe chef minderwaardig behandeld. Directeur J. Griep van Michelin wilde gisteren geen commentaar geven op het zwartboek omdat hij het nog niet had gelezen. AMSTERDAM (ANP) - Centraal Beheer heeft haar positie als grootste verzekeraar op het ge bied van motorrijtuigenverzeke ringen vorig versterkt. De om vang van de portefeuille toonde een stijging van 3 procent. De in komsten uit premies bleven daarentegen wat achter bij die van 1982. De directie van CB is voorzichtig positief over de nabije toekomst. Voor 1984 wordt een winstgroei van het pensioen- en levenbe- drijf verwacht. De omzetgroei van het levenbedrijf zal groter zijn dan de afgelopen twee jaar. Voor het schadebedrijf wordt op korte termijn nog een verdere daling van de resultaten ver wacht, zo blijkt uit het jaarver slag. Vorig jaar verdubbelde de winst van de maatschappij ruim tot 56 miljoen gulden. Het totale inko men van CB steeg met ruim 4 procent tot 1,83 miljard. Het pre- mie-inkomen pensioen- en le vensverzekeringen daalde van 772 tot 758 miljoen gulden en dat van schadeverzekeringen steeg van 342 tot 366 miljoen. De op brengst beleggingen en financie ringen steeg van f 571 tot f 626 miljoen en de omzet van automa tiseringsdiensten steeg iets van f 80 naar f 83 miljoen. Het gemid deld aantal werknemers daalde van 2200 tot 2057. Verkade De Zaandarrïse koekjes- en choco ladefabrikant Verkade heeft vo rig jaar 1,4 miljoen gulden winst geboekt tegen een verlies van 3,2 miljoen in 1982. De binnenlandse vraag bleef wat achter, zo blijkt uit het jaarverslag, al steeg de af zet in Nederland met ongeveer een procent. De verkopen aan het buitenland noemt de directie bevredigend, hoewel de export licht daalde. In België en Luxemburg was er zo wel in guldens als in hoeveelhe den gemeten sprake van een da ling. Daar stond een stijging te genover in Frankrijk. In West- Duitsland ontwikkelde de ver koop zich ongunstig. Verkade waagt zich niet aan een voorspelling voor dit jaar. De af zetmarkten ontwikkelen zich on voorspelbaar, evenals de markt prijzen voor grondstoffen Nutricia Fabrikant van babyvoeding Nutri cia heeft vorig jaar winst geboekt op exportgebied. Een groei van de afzet werd vooral bereikt in het Verenigd Koninkrijk, maar ook in Griekenland werden meer produkten verkocht. In Neder land en België is het marktaan deel al zo groot dat daar, gezien de stagnatie in het geboortecij fer, vrijwel geen ruimte meer is voor verdere groei. De export van zuigelingenvoeding naar overzeese gebieden verliep blijkens het jaarverslag niet on bevredigend. Maar wegens het ontbreken van voldoende devie zen of van verzekerde kredietfa ciliteiten moesten soms orders worden afgewezen. In enkele landen in Azië, Afrika en Cen traal-Amerika versterkte Nutri cia haar positie. Zoals al eerder werd bekendge maakt boekte Nutricia over 1983 een nettowinst van f 22,2 mil joen. De gunstige ontwikkeling van het resultaat heeft zich voor al in de tweede helft van het jaar voorgedaan. De omzet bedroeg f 574,8 miljoen tegen f 545 miljoen in 1982. Brill Boekhandel en Drukkerij v/h E.J. Brill verwacht dat de resultaten van het lopende jaar die van 1983 tenminste zullen evenaren. De voorzichtige opleving in de eco nomie zal op een bescheiden ma nier leiden tot een betere koop kracht van particulieren en bi bliotheken, terwijl het grote aan tal verwachte produkties voor meer omzet zal zorgen. De omzet van de uitgeverij zal met 10 tot 15 pet stijgen. De drukkerij zal het verlies groten deels moeten kunnen wegwer ken, ondanks het feit dat van de arbeidstijdverkorting een nega tieve invloed kan worden ver wacht, zo schrijft de directie in het jaarverslag. Brill boekte in 1983, het 300e in haar bestaan, een winst na belas tingen van 441.000 gulden tegen 555.000 gulden in 1982. Voorge steld wordt een onveranderd di vidend van 14 pet, waarvan naar keuze 10 pet in aandelen. AMSTERDAM (ANP) - De ver koop van „geluidsdragers" (grammofoonplaten, muziekcas- settes en compactdiscs) is het af gelopen jaar gedaald met 9 pro cent. Hiermee heeft de lijn van de afgelopen jaren - sinds 1978 - zich verder voortgezet. Eén en ander blijkt uit de cijfers die de Nederlandse Vereniging van Producenten en Importeurs van Beeld en Geluidsdragers (NVPI) vandaag heeft bekend gemaakt. In 1982 werd nog voor een bedrag van 520 miljoen gulden omgezet, 8 het afgelopen jaar was dat ge daald naar 475 miljoen. Vooral in het laatste kwartaal werd veel minder verkocht dan volgens de NVPI verwacht had mogen wor den. DEN HAAG/BRUSSEL (ANP) - De ministeries van Verkeer en Waterstaat en van Sociale Zaken laten bij vrachtwagenchauffeurs in het internationaal wegvervoer een onderzoek instellen naar het verband tussen dienst-, rij- en rusttijden, vermoeidheidsver schijnselen en verkeersveilig heid, aldus vandaag een medede ling van de ministeries. Doel van het onderzoek, dat zal worden uitgevoerd door het Ver keerskundig Studiecentrum van de universiteit in Groningen, is inzicht krijgen in het probleem van de niet-naleving van de voor schriften, het vaststellen van de mogelijke oorzaken en het op stellen van aanbevelingen voor de verbetering van bestaande voorschriften. Basis van het onderzoek is een en quête die aan de grensovergan gen zal worden gehouden bij 400 Nederlandse en 400 buitenlandse chauffeurs. In Brussel is vandaag door de bij de International Road Transport Union (IRU) aangesloten werk geversorganisaties voor het weg vervoer in de Europese Gemeen schap een voorstel gelanceerd tot wijziging van het huidige rij en rusttijdensysteem. Het betreft een tegenvoorstel op het jongste voorstel van de Europese Com missie dat de IRU, waarbij ook de Nederlandse wegvervoerorga- nisaties zijn aangesloten, „on aanvaardbaar" vindt. uit Den Haag, pleitte voor vrij spraak wegens onjuistheden in de dagvaarding. Van het leiding geven aan valsheid in geschrifte was volgens hem geen sprake, omdat Van K. deed wat hem werd opgedragen door 'het eer ste échelon' in De Vleeschmees ters. Mr Spong vergeleek de po sitie van zyn cliënt en de raad van bestuur met die van een be drijfsleider van een munitiefa briek in de Oekraïne tot de op perste Sovjet. Geen van de vier verdachten kon gisteren verklaren waar het frau de-idee binnen de Vleeschmees ters vandaan is gekomen. Bin nen de raad van bestuur ging men er prat op. De vraag „Wat heb jy aan de A-regeling ver diend?" werd op elke bestuurs vergadering gesteld. Dat de ac countants en het Produktschap Vee en Vlees zich te makkelijk voor de gek hebben laten hou den, is voor de officier van justi tie duidelijk. Of de raad van com missarissen er iets van heeft ge weten staat volgens hem niet vast, het tegendeel daarvan ook niet. De rechtbank zal dinsdag 22 mei uitspraak doen. AMERSFOORT (ANP) - De Dien stenbond FNV gaat bij wijze van proef de ondernemingsraden in het groothandelsbedrijf betrek ken bij de eerstkomende CAO- onderhandelingen in die sector. Dat heeft voorzitter F. Thomas- son van de bond vandaag gezegd op een studiedag over korter werken in Amersfoort. De medezeggenschapsorganen moeten, zo meent de Diensten bond, de kans krijgen mee te werken aan de afspraken over ar beidstijdverkorting in de collec tieve arbeidscontracten, omdat zij de uitvoering van die afspra ken binnen hun onderneming la ter moeten uitwerken en contro leren. „Voor ons kunnen de or's nog tijdens de onderhandelingen als klankbord dienen. We zullen ze daarom tijdens de onderhan delingen en na afloop daarvan uitvoerig informeren. We begin nen daarmee experimenteel in de groothandel", aldus Thomas- son. Werkgeversvertegenwoordiger W. Zetz, directeur by de Verenigde Distributiebedrijven, bepleitte vandaag een grote rol van de OR bij de uitvoering van arbeidstijd- verkortende maatregelen. „De vakorganisaties zouden zich moeten beperken tot het afslui ten van raamovereenkomsten en de verdere uitwerking overlaten aan de vennootschappelijke or ganen", zo betoogde hij. DEN HAAG (ANP) - Op de rijks uitgaven voor de bouw zal in de Miljoenennota voor 1985 hoogst waarschijnlijk nauwelijks wor den bezuinigd. Dat heeft minis ter Winsemius, die de bouwacti viteiten van alle ministeries coör dineert, gisteren verklaard na af loop van het halfjaarlijks overleg dat het kabinet voert met werk gevers en werknemers uit de bouw. Volgens Winsemius zal er wel op de verschillende posten voor bouwuitgaven van de rijksover heid intern met gelden worden geschoven, maar per saldo blijft het totale bedrag nagenoeg gelijk aan dat van dit jaar. Niet echt duidelijk werd of de wens van minister Ruding (fi nanciën) om volgend jaar als deel van de totale rijksoverheidsbe zuinigingen tweehonderd mil joen gulden op de bouw te snoeien, nog aan de orde is. De regering gaat overigens een werkgroep instellen die tot taak krijgt te bekijken of het 'terug ploegen' van uitkeringen in de volkshuisvesting ook tot experi ment kan worden verheven in de grond-, weg- en waterbouw (GWW). Ook dat is een resultaat van het overleg van gisteren. ADVERTENTIE I pidf'n Rrr-pc Leiden.Brustuat NJ-h ld 071 MSII Vestigingen door geheel Nederland.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 9