Martelen gaat door in Turkije c Lelies staan in volle bloei op Keukenhof. Hart terug in de race Volgens Amnesty International Voorsprong Barletta in Panama Topoverleg tussen China en Rusland Bloedbad in parlement Quebec 'Enig uitzicht' op Europese ontwapening Aanval op kazerne van Gaddafi Irak schiet op olietanker Matabeleland verboden voor journalisten Israëlische officier verdacht van terreur Sacharov in hongerstaking WOENSDAG 9 MEI 1984 DEN HAAG (ANP) Het systematisch martelen van politieke gevangenen in Turkije duurt voort.Er heeft zich dit jaar onder het nieuwe burgerbewind geen duidelijke ver andering voorgedaan in het eerder vastgestelde patroon, aldus de internationale men senrechtenorganisatie Amnesty International. Buitenland Tot de martelingen in Turkije be horen onder meer: verbrandin gen met sigaretten, schoppen, slaan, elektrische schokken, en PANAMASTAD (AFP) - Blijkens de eerste officiële uitslagen van de zondag in Panama gehouden presidentsverkiezingen ligt de Nationaal-Democratische Unie (UNADE) van Nicolas Ardito Barletta licht voor. De tussen stand is vanmorgen om 00.30 uur onze tijd door het telcollege be kendgemaakt. Van de 59.265 getelde formulieren, zijnde de stemmen van zeven van de veertig regionale stembu reaus, kreeg Ardito Barletta er 34.174, wat neerkomt op 57,7 pro cent. Zijn rivaal, Arnulfo Arias Madrid van de Democratische Oppositionele Alliantie (ADO), kreeg 25.091 stemmen (42,3 pro cent). In drie van de zeven „getel de" stembureaus zijn de uitsla gen echter omstreden. Hierbij zijn 22.400 stemmen in het ge ding. Het telcollege hervatte gistermor gen het tellen van de stemmen, nadat zich maandagavond in het centrum van. Panamastad ge welddadigheden hadden voorge daan tussen aanhangers van Ar dito Barletta en Arias Madrid. Volgens een officieuze balans zijn daarbij vier mensen om het leven gekomen en 32 gewond ge raakt. Nicaragua haalt helikopter neer MANAGUA (AFP/Rtr.) - Sandinis- tische militairen hebben gister ochtend een Hondurese legerhe- likopter boven Nicaraguaans grondgebied neergeschoten. De vijf bemanningsleden zijn om het leven gekomen. Dit heeft de Nicaraguaanse minister van bui tenlandse zaken Miguel d'Esco- to, in Managua bekendgemaakt. Het toestel is volgens de minister acht kilometer van de Hondure se grens op Nicaraguaans territo rium neergestort, ten noordwes ten van de plaats Potosi. De opperbevelhebber van het Hondurese leger, generaal Wal ter Lopez, heeft dinsdag in Tegu cigalpa bevestigd, dat een Hon durese helikopter door het San- dinistische leger is neergescho ten. Acht mensen (onder wie een vrou welijke luitenant en burgers) zijn hierbij omgekomen, aldus de ge neraal na een spoedbespreking over deze kwestie met president Roberto Suazo Cordoba. De boven Noord-Nicaragua neer gehaalde helikopter had op zijn staart merktekens van het Ame rikaanse leger, zo heeft het mi nisterie van buitenlandse zaken in Managua meegedeeld. In een verklaring stond dat men eerst had gedacht dat het om een Hondurees toestel ging, omdat zich op het lichaam van één van de bemanningsleden een Hondu rees identiteitskaart bevond. Maar bij inspectie van de helikop ter, die ongeveer acht km ten noordwesten van de Nicara guaanse havenplaats Potosi werd neergeschoten, ontdekte men op de staart de inscriptie „U.S. Army Commander HH 3729 (AL 14 AL 1101)", aldus de Nicaraguaanse verklaring. Het hoofd van de Hondurese strijd krachten, generaal Walter Lopez Reyes, had eerder de helikopter als Hondurees beschreven en be vestigd dat hij boven Nicaragua was neergehaald. Volgens de Hondurese stafchef voerde de helikopter een inspec- tievlucht uit boven Hondurese marine-installaties op het eiland Tigre in de Golf van Fonseca. kduitg de zogeheten „falaka", het lang durig slaan op voetzolen. „Het martelen van politieke gevangen was reeds voor de militaire staatsgreep van september 1980 een bron van grote zorg voor Amnesty International", aldus het zogeheten „Dossier van mar telingen: Turkije", dat als bij voegsel bij de maandelijkse Nieuwsbrief wordt geleverd. „Een toenemend aantal bewerin gen over martelingen leidde er toe dat Amnesty in mei 1980 een onderzoekscommissie naar Tur kije stuurde. Amnesty Interna tional concludeerde toen dat fol ter wijdverbreid was en systema tisch werd uitgevoerd en dat de meeste mensen die door politie en autoriteiten onder de staat van beleg werden gearresteerd, martelingen moesten ondergaan, in enkele gevallen tot de dood toe", zo staat in het dossier. Het aantal beschuldigingen over martelingen nam na de militaire machtsovername nog toe en Am nesty International heeft in de opeenvolgende jaren keer op keer geconstateerd dat „duizen den gewetensgevangenen, onder wie velen voor niet gewelddadi ge politieke activiteit, slecht wer den behandeld, systematisch ge marteld, en geëxecuteerd". In 1984, het eerste jaar dat in Tur kije na het militaire bewind van generaal Evren een burgerrege ring aan de macht is, heeft Am nesty geen verandering ten gun ste geconstateerd. Sinds vorig jaar september zijn in de beruchtste gevangenissen van Turkije, die' van Diyarbakir in Oost-Turkije en de „Mamak" in Ankara, hongerstakingen gehou den uit protest tegen de onmen selijke behandeling. Minstens ze ven gedetineerden, voornamelijk Koerdische nationalisten, zijn daarbij om het leven gekomen. Volgens officiële gegevens uit Ankara zijn in de militaire gevan genissen „Metri" en „Sagmalci- lar" in Istanbul 266 gedetineer den, onder wie 26 vrouwen, sinds 11 april in hongerstaking. MOSKOU/PEKING (AFP) - De eerste vice-premier van de Sow- jet-Unie Ivan Archipov begint donderdag een officieel bezoek van tien dagen aan de Chinese Volksrepubliek. Archipov is de hoogste Sowjetfunctionaris die China bezoekt sinds het in de ja ren zestig tot een breuk tussen beide communistische mogend heden kwam. Archipovs reis heeft ten doel een nieuwe impuls te geven aan het normaliseringsproces dat beide 'landen anderhalfjaar geleden op gang hebben gebracht. Hoewel Archipov niet tot de allerbelang rijkste Sowjetpolitici behoort, hechten waarnemers grote waar de aan de komst van Archipov naar Peking, vooral omdat het slechts tien dagen na het bezoek van de Amerikaanse president, Ronald Reagan, plaatsvindt. Moskou heeft het verblijf van de Amerikaanse president in China met argusogen gevolgd. In het Kremlin vreest men dat de Ver enigde Staten uit zijn op een te gen de Sowjet-Unie gericht mili tair bondgenootschap met Chi- na. Diplomatieke merkten echter op dat China met de komst van Archipov naar Pe king enig tegenwicht wil geven aan het Amerikaanse bezoek, om op die manier diplomatieke speelruimte te behouden zowel ten opzichte van de Sowjet-Unie als de Verenigde Staten. Dit zou ook de reden kunnen zijn waar om de Chinese media de tegen de Sowjet-Unie gerichte uitlatin gen van president Reagan tij dens zijn bezoek hebben gene geerd. Naar verluidt zal Archipov worden vergezeld door een „zware" dele gatie, waarin zich ook enkele „economische" onderministers zullen bevinden. De Russische vice-premier zal hoogstwaar schijnlijk een ontmoeting heb ben met de Chinese premier, Zhao Ziyang. In Oosteuropese diplomatieke kringen werd ge zegd dat de Sowjet-Unie en Chi na tijdens het verblijf van Archi pov in Peking een langlopende economische .kaderovereen komst zullen sluiten. China heeft bij voortduring her haald dat een werkelijke verbete ring van de betrekkingen tussen de twee landen afhankelijk is van de wijze waarop de Sowjetu- nie gehoor geeft aan enkele spe cifieke Chinese voorwaarden. China wil onder andere dat de Sowjet-Unie haar steun aan de Vietnamese troepen in Cambod ja stopzet. De afgelopen dagen nog hebben China en de Sowjet- Unie elkaar in de media nog bit tere verwijten gemaakt over deze kwestie. De tweede eis van Chi na is dat de Sowjettroepen uit Afghanistan worden terugge trokken. Tenslotte eist Peking dat de Sowjet-Unie haar militaire macht aan de grens met China vermindert. STOCKHOLM (Rtr./UPI/DPA) - De Sowjet-Unie heeft op de eer ste dag van de tweede ronde van de Europese Ontwapeningscon ferentie in Stockholm haar be reidheid uitgesproken gecombi neerde politieke en militaire on derhandelingen te beginnen, die het risico van een militair con flict in Europa moeten verklei nen. Aan het begin van de zitting van gisteren legde de delegatieleider van de Sowjet-Unie, Oleg Gry- nevski, de 35 deelnemende lan den een zestal voorstellen voor. De eerste vijf voorstellen zijn volgens westerse deelnemers aan de conferentie niet nieuw en hebben onder andere betrekking op het afkondigen van een niet- aanvalsverdrag en het scheppen van kernwapenvrije zones. Westerse diplomaten en NAVO- functionarissen hebben dergelij ke voorstellen tot nu toe afgewe zen omdat zij niet afdwingbaar zijn. Het beginsel van het niet ge bruiken van geweld is bovendien al vastgelegd in het Handvest van de Verenigde Naties, aldus een woordvoerder van het Ne derlandse ministerie van buiten landse zaken. De Sowjet-Unie ging echter voor de eerste maal, in het zesde voor stel, gedetailleerd in op concrete vertrouwenwekkende maatrege len. Grynevski, die uitdrukkelijk verklaarde alleen voor de Sow jet-Unie te spreken en niet voor het Warschau-pact noemde on der andere: - het vaststellen van een boven grens voor oefeningen van de landstrijdkrachten - het aankondigen van manoeuvres van de overige legeronderdelen - het aankondigen van grote troe penverplaatsingen - het uitnodigen van waarnemers bij militaire oefeningen. De Amerikaanse delegatieleider, James Goodby, verklaarde tij dens de vergadering dat de voor stellen van de Sowjet-Unie nauwkeurig zullen worden be studeerd. Volgens hem bieden het zesde Russische voorstel enig perspectief voor komend overleg. In Stockholm liggen momenteel vier verschillende voorstellen ter tafel. De NAVO, Roemenië en de neutrale staten maakten reeds tijdens de voorbereidende fase van de conferentie hun voorstel len bekend. De NAVO legt in haar voorstellen de nadruk op concrete maatregelen op mili tair-technisch terrein. Roemenië wil concrete en politieke maatre gelen met elkaar verbinden, ter wijl acht neutrale en niet-gebon- den landen de opvatting van de NAVO over concrete maatrege len verregaand tegemoetkomen. De NAVO-landen hebben voorge steld de afspraken die onder de akkoorden maakt uit te breiden. Volgens de NAVO moet het uitnodigen van militaire waarnemers bij ma noeuvres verplicht worden ge steld terwijl tegelijkertijd de aan- meldingstijd vóór de militaire oefeningen moet worden ver lengd van 21 naar 45 dagen. Ook kleinere manoeuvres moeten volgens de NAVO-voorstellen in de toekomst worden aangemeld. De voorstellen van Grynevski be vatten geen concrete cijfers maar de delegatieleider verklaarde te genover verslaggevers dat hij be reid is deze op een later tijdstip te bespreken. NAVO-functionarissen in Stock holm verklaarden dat het weste lijke militaire bondgenootschap bereid is te onderhandelen over een niet-aanvalsverdrag, maar al leen in samenhang met de voor stellen van de NAVO over mili taire vertrouwenwekkende Libische ballingen maatregelen (CBM's in de termi nologie van de EOC). QUEBEC (DPAIRTRJUPIIAFP) - Bij een schietpartij in het parlement van Quebec, Canada, zijn drie mensen gedood en veertien anderen gewond. De schutter, een soldaat van het Canadese leger, was onverhoeds het parlement binnengestormd waar hij het vuur opende op de daar aanwezigen. De politie heeft de man kunnen arresteren, nadat hij zich op zijn vlucht met een gijzelaar had verschanst in de kelder van het parlementsge- Waar zijn de politici? Ik maak ze dood". Met deze woorden stormde dinsdagmiddag om vier uur Nederlandse tijd, de gewapende Denis Lortie de grote vergaderzaal van het parlementsgebouw binnen. In zijn armen had hij een automatisch geweer met 9 mm kaliber, en dwars over zijn borst een schouderriem met munitie. Technici en journalisten waren op dat moment juist bezig met het installeren van televisie-apparatuur om de debatten te verslaan die kort daarna zouden beginnen. Het salvo waarmee de schutter zijn komst in de vergaderzaal vergezeld deed gaan, duurde volgens ooggetuigen zeker een halve minuut. Een groep kinderen die op het punt stond van een andere kant de vergaderzaal binnen te komen, kon nog juist in veiligheid worden gebracht.Drie aanwezigen werden gedood. Veertien anderen raakten gewond. Voordat de man naar het parlementsgebouw was gereden, had hij bij een plaatselijk radiostation een bandje afgeleverd. Hij had de dienstdoende discjockey gevraagd de enveloppe waarin het bandje zat, niet vóór een bepaalde tijd te openen. Helsinld zijn ge- Op dat bandje had hij teksten ingesproken als: „Ik heb wapens en ik zal ze gebruiken... Ik mag de regering niet. 2e doet slechte dingen... Politiek is één groot circus... Ik zal ze vernietigen voordat ze nog meer slechte dingen doen". De drie mensen die door Lortie werden gedood, waren allen werkzaam bij het parlement t woordvoerder van de politie. i Quebec, aldus een TRIPOLI (AFP/RTR/UPI/DPA) - Libische veiligheidstroepen heb ben gisteravond een aanval op de kazerne van de Libische leider, Mouammar Gaddafi, afgeslagen. Het is niet bekend of Gadaffi in de kazerne was op het moment van de aanval.Volgens het offi ciële Libische persbureau JANA werden de "terroristen" gedood nadat zij vrouwen en kinderen hadden gegijzeld in Tripoli. Londen heb ben verklaard dat 15 guerrilla strijders zijn gedood tijdens een WASHINGTON (GPD/DPA) - Ga-( ry Hart heeft opnieuw winst ge boekt bij de voorverkiezingen die over de democratische kandi datuur voor het presidentschap moeten beslissen. Zowel in Indiana als in de grote industrie staat Ohio versloeg hij Mondale met een smalle marge. Deze op zijn beurt zegevierde in Mary land en Noord-Carolina. Deze uitslagen maken het waar schijnlijk dat geen van de drie democraten die nog in de strijd zijn, bij het begin van het demo cratische partijcongres in San Francisco al over een beslissen de meerderheid kan beschikken. Niettemin heeft Mondale nu zo'n grote voorsprong in het aantal gedelegeerden, van meer dan 1500 tegenover ruim 900 voor Hart, dat diens kansen nog steeds het hoogste moeten wor den aangeslagen. De zwarte voorman Jesse Jackson bleef bij alle voorverkiezingen op deze tweede 'superdinsdag' van het uitputtende selectiepro ces op de derde plaats steken volgens de voorlopige schattin gen. Niettemin is het duidelijk dat zijn aanhang Mondale de winst heeft onthouden. Volgens Hart, kennelijk opgemon terd door zijn niet meer verwach te winst, zal hij, nu bewezen is dat hij een duidelijke aanhang heeft alom in de VS, nog voor de conventie van de democraten in juli genoeg nietgebonden af gevaardigden naar zijn kamp kunnen overhalen om de kandi datuur te verwerven. Senator Gary Hart heeft ook de De mocratische voorverkiezingen in Colorado gewonnen. Uit de gis teren bekend gemaakte resulta ten blijkt dat Hart 92 procent van de stemmen behaalde tegen Mondale 5,5 procent en Jackson 1,5 procent. Hart vertegenwoordigt Colorado in de Senaat. Mondale en Jackson hebben in Colorado geen cam pagne gevoerd. poging de Libische leider kolo nel Muammar Gaddafi te ver moorden. Tijdens een vijf uur durend vuur gevecht in Tripoli zijn verschei dene lijfwachten van Gaddafi ge dood of gewond geraakt, aldus een woordvoerder van het Natio nale front voor de redding van Libië. De officiële Libische versie luidt anders. In een bericht van het persbureau JANA heet het dat de „terroristen" dinsdagochtend een huizenblok waren „geïnfil treerd" en mensen in gijzeling namen toen zij daar werden ont dekt. Leden van de „revolutio naire comité's" bestormden ver volgens het gebouw en doodden de terroristen toen dezen weiger den zich over te geven, aldus JA NA. De veiligheidstroepen troffen op de lijken lijsten met namen van andere „samenzweerders" aan. De meesten van hen zouden in middels zijn gearresteerd, zo voegde JANA er aan toe. Naar verluidt hadden zij een opleiding gekregen in kampen in Soedan en een aanvullende training van politiefunctionarissen in Groot- Brittannië. De groep „terroristen" zou volgens een Libische woordvoerder heb ben bestaan uit Palestijnse aan hangers van Abou Iyad, een van de belangrijkste leiders van de grootste Palestijnse guerrilla-or ganisatie „al Fatah", onder lei ding van Yasser Arafat). Westelijke en Arabische diploma ten in Tripoli dachten aan het eind van de middag dat het inci dent voorbij was, maar andere ooggetuigen meldden dat veilig heidstroepen grootscheepse huiszoekingen hielden in de stad en beschreven de situatie als ge spannen. Olympische Spelen (Vervolg van pag. 1) Een woordvoerder van het minis terie van buitenlandse zaken heeft gisteravond desgevraagd meegedeeld, dat Nederland het in hoge mate betreurt, dat Rus land afziet van deelneming aan de Olympische Spelen deze zo mer in Los Angeles. „Ook Neder land vindt dat het Olympisch ideaal is gediend met de deelne ming van een zo groot mogelijk aantal landen aan die spelen", al dus de woordvoerder. De organisatoren van de Olympi sche Spelen hebben verklaard dat het evenement geen verlies zal boeken nu de Sowjet-Unie heeft besloten niet deel te ne men. Volgens onofficiële schat tingen van de stad Los Angeles zal de afwezigheid van sportlie den uit de Sowjet-Unie de orga nisatoren echter honderd mil joen dollar (300 miljoen gulden) kosten. Door de boycot van de Sowjet-Unie komt er minder bin nen aan televisierechten en wor den er minder hotelkamers ver huurd. BAGDAD/LONDEN (RTR/AFP) - Een volgeladen olietanker uit Sa- oedi-Arabie stond gisteren in lichterlaaie in de Golf. Eerder op de dag had Irak bekendgemaakt dat zijn luchtmacht twee grote tankers in het gebied heeft ge raakt. De Londense verzeke ringsmaatschappij Lloyds beves tigde gisteren dat de Saoedische Al Ahood in de voorgaande nacht is getroffen door een raket ter hoogte van het Iraanse eiland Kharg. Volgens Lloyds staat de 117,710 ton metende tanker in brand en wordt 'e'en opvarende vermist. Twee bemanningsleden zouden aan boord zijn gebleven terwijl de rest op een ander schip is overgestapt. In scheepvaartkrin gen in de Golf is vernomen dat een bemanningslid is gedood en dat de overige opvarenden door een Grieks schip aan boord zijn genomen. De tanker had zojuist olie ingenomen op het eiland Kharg. De Al Ahood is de tweede Saoedi sche tanker in twee weken die in de Golf is getroffen. De 178,808 ton metende supertanker Safina Al-Arab werd op 25 april geraakt in vrijwel precies hetzelfde ge bied en ligt nog steeds zwaar be schadigd en volgeladen voor Bahrein. HARARE (Reuter) - Buitenlandse journalisten die in Zuid-Afrika werken, mogen niet naar Zim babwe reizen om aldaar een be zoek te brengen aan de provincie Matabeleland. Dit besluit stoelt op een afspraak waarbij de zwarte frontlijn-sta- ten Angola, Botswana, Mozambi que, Tanzania, Zambia en Zim babwe zich hebben verbonden in Zuid-Afrika werkende journalis ten buiten hun grenzen te hou den, aldus het hoofd van het voorlichtingsbureau John Tsim- ba. De regering in Harare heeft het be zoek aan Matabeleland georgani seerd na beschuldigingen, onder meer van rooms-katholieke zij de, dat regeringstroepen die daar vechten tegen opstandelingen, zich schuldig zouden maken aan wreedheden tegenover burgers. De regering van Zimbabwe ont kent dit en wil de journalisten ter plaatse een onderzoek laten in stellen. JERUZALEM (RTR) - De Israëli-, sche veiligheidsdienst, die een onderzoek uitvoert naar anti- Arabische aanslagen, heeft een majoor van het Israëlische leger gearresteerd die een belangrijke rol heeft gespeeld in het joodse terrorisme op de Westelijke Jor- daanoever. Dit is dinsdag verno men van bronnen rond het on derzoek. Naar verluidt zitten 25 extremis ten, het merendeel kolonisten af komstig van de Westelijke Jor- daanoever, gevangen sinds de Is raëlische veiligheidsdienst tien dagen geleden een poging tot het opblazen van Arabische auto bussen in Jeruzalem op het spoor kwam. De aanhouding van de majoor wordt van groot be lang voor het onderzoek geacht., ADVERTENTIE Extra Expositie: Lelietuin '84 28 ha. lente in Lisse wachten op U. Woensdag-Gezinsdag: Kinderen t/m 12 jaar, in gezinsverband, gratis toegang. Vragen? bel 02521-13841. E3 Trein-toegang-biljetten en folders bij de meeste NS-stations verkrijgbaar ïVCLUÏClUlof IS 6Ui6 delg CUtdCtS. De officier had goede relaties met joodse kolonisten op de be zette Westelijke Jordaanoever. Hij voorzag hen van wapens, lichtte hen in over veiligheids kwesties en begeleidde hun jaar lijkse reserve-dienst in het leger. De majoor om wie het gaat was vóór het onderzoek uit zijn func tie op de Westoever ontheven. Hij is onderscheiden voor zijn prestaties in de Yom Kippoer- oorlog in 1973. MOSKOU (RTR-AFP) - De beken de Russische dissident Andrei Sacharov is sinds 2 mei in hon gerstaking uit protest tegen de weigering van de Sovjetautori- teitcn zijn vrouw Jelena Bonner toestemming te geven Gorki te verlaten. Dit is dinsdag in Mos kou van een vriend van de fami- Met zijn hongerstaking hoopt de 62-jarige Sacharov te bereiken dat zijn vrouw naar het Westen mag reizen om zich daar te laten behandelen aan een oogziekte. Ook heeft zij ernstige hartklach ten.Sacharov heeft verklaard zijn actie 'tot het einde' te willen voortzetten.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 7