'We zijn nu aan het puinruimen' Ons Belang van het ene probleem in het andere DE NATUUR ALS BUUR LEIDEN De woning bouwvereniging 'Ons Be lang' heeft het laatste an derhalf jaar regelmatig de krant gehaald. Een be stuurscrisis, problemen rond de huurverhoging van de 243 flats aan de Pieter Bothstraat, het J.P. Coenhof en Van Rie- beeckhof nabij de Willem de Zwijgerlaan en enige tijd geleden de slecht uit gevoerde verbeteringen in de jaren 1975 tot 1980 in het Haagwegkwartier. De gemoederen liepen bij de bewoners regelmatig hoog op. Zelfs konsumen- tenman Bom bemoeide zich er mee. Opvallend afwezig in de pu blieke discussie was steeds het bestuur van 'Ons Belang'. Dat was om de emoties niet nog hoger op te laten lopen, want met ruzie maken bereik je niets, is de verklaring achteraf. Het bestuur koos voor de dialoog, al kwam die niet altijd makkelijk tot stand. Een gesprek over de proble men waar Theo van Hey- ningen (voorzitter), Peter de Lange (penningmees ter) en Mieke Schulte (het enige personeelslid) mee worstelen. LEIDEN "Het voormalige bestuur van 'Ons Belang' was een bijzonder bestuur. Er werd veel gepraat over kleine zaken, maar weinig over grote zaken. Een doe-bestuur. Naar eer en geweten, dat wel. Maar het bestuur was niet meer ingespeeld op de ingewik keldheid van de volkshuisvestingsproblematiek. We moesten veranderen, de zaken weer voor zijn in plaats van er steeds achteraan te lopen", vertelt voorzitter Van Heynin- gen. Schulte, Van Heyningen en De Lange (v.l.n.r.): "Het besturen i vrijwillige basis te doen". n woningbouwvereniging is niet i En penningmeester De Lange, af komstig uit de groep die opposi tie voerde tegen dat bestuur: "De grap was dat het systeem van het bestuur zich tegen dat bestuur keerde. De bestuursleden teken den dingen waar ze weinig ver stand van hadden. Er werd wei nig beleid gevoerd. De bewoners keerden zich uiteindelijk tegen dat systeem, maar dat uitte zich tegen de voorzitter. Het was ech ter niet op de persoon gericht, maar tegen het systeem". De twee bestuursleden schetsen de oorzaak van de bestuurscrisis die zo'n anderhalf jaar geleden 'Ons Belang' trof. Een bestuurscrisis die tot gevolg had dat Van Hey- ningen, de voormalige vice-voor- zitter, voorzitter werd en dat De Lange door de bewoners naar vo ren werd geschoven voor een be stuursfunctie. De bestuurscrisis had ook tot ge volg dat het vele werk dat moest worden gedaan, een paar maan den bleef liggen. Daar kwamen de problemen met de flats nabij de Willem de Zwijgerlaan nog bij, evenals onlangs de slecht uit gevoerde opknapbeurt door Henny van Egmond dak waren de zaken die op de lijst voorkwamen. Bovendien bleek dat in een groot aantal wo ningen hout is bewerkt met creo- soot-olie dat schadelijk is voor de gezondheid. Sinds 1980 is het verboden creosoot-olie te gebrui ken. "De kwaliteit die men toen eiste was heel laag. Na 1976 zijn die ei sen heel erg opgeschroefd. Nu zou je het heel anders aanpak ken, omdat je bijvoorbeeld een technische dienst hebt. Toen was het: er moet wat aan die wonin gen gebeuren. Laten we eens kij ken wat we kunnen doen, maar het mag niet te veel geld kosten", verklaart Van Heyningen. Toch werd er nog 30.000 gulden per woning vertimmerd, een aan zienlijk bedrag voor die tijd. "Maar als je nu de woningen be kijkt dan zeg je: ze voldoen nog niet. En daar willen wij nu wat aan doen". zyn nu - h?' Pulnrul" ment een rapport wordt gemaakt over de woningen. Duidelijk is wel dat al het hout dat met creo soot-olie is behandeld, wordt verwijderd. De Lange: "Wij als verhuurder moeten woningen aanbieden die, niet schadelijk zijn voor de gezondheid. Wij zijn verplicht het weg te halen. Dan kunnen de bewoners hoog of laag springen, maar het moet weg". Hoe het geheel financieel wordt ge regeld, is ook nog niet bekend. De woningbouwvereniging hoopt dat tweederde van de kos ten wordt betaald via een specia le regeling van het ministerie van sociale zaken, waarbij langdurig werklozen worden ingeschakeld. Het resterende deel zal door 'Ons Belang' moeten worden opge bracht. De totale kosten van de n", constateert De Lange dan ook. "We hebben op dit moment met de helft van ons woningbe stand (in totaal zo'n duizend wo ningen-red.) problemen". Haagwegkwartier Het grootste probleem op dit mo ment zijn de gebreken aan de meer dan honderd vooroorlogse woningen in het Haagwegkwar tier. De woningen, gelegen aan de Genestetstraat, Van Lennep- straat, Potgieterlaan, Oltman- straat en Nicolaas Beetstraat, werden tussen 1975 en 1980 op geknapt. Gebreken werden ge constateerd vanaf het begin, maar de lijst werd steeds groter. Lekkages, scheuren in het met selwerk, optrekkend vocht en doorzakken van delen van het opknapbeurt worden op dit moment ruim geschat tussen de 300.000 gulden en 1,5 miljoen. De bewoners zal het geheel niets kosten. Schulte: "Een van de uit gangspunten is dat er geen huur verhogingen ontstaan als gevolg van het verhelpen van de gebre ken. Er komen dan ook geen ex tra verbeteringen. Het is dus geen renovatie". Of de bewoners hun huis uit moeten tijdens de werkzaamheden is nog niet dui delijk, evenals het tijdstip waar op wordt begonnen. W. de Zwijgerlaan Het tweede grote probleem is het geschil tussen het bestuur en een deel van de bewoners van de flats nabij de Willem de Zwijger laan (complex 9) over de huur verhoging. Afgesproken was een huurverhoging van gemiddeld 48,50 gulden per maand na reno vatie. Het werd uiteindelijk ge middeld 88 gulden. Zo'n 25 be woners weigeren die 'extra' huurverhoging te betalen, omdat dat niet afgesproken was. Het bestuur heeft begrip voor de weigeraars, maar meent wel dat ze alsnog moeten gaan betaler- Van Heyningen: "De vraag is of 48,50 gulden een reëel getal is. Als er geen renovatie had plaats gevonden en gewoon de normale huurverhogingen en de huurhar- monisatie was doorgevoerd dan zouden de huurders nu gemid deld 60 gulden per maand meer betalen. Dat betekent dat er een vreemde situatie is ontstaan. Zonder renovatie zouden ze duurder uit zijn dan met". Het is voor de huurders ook voor deliger als ze wel gemiddeld 88 gulden huurverhoging zouden betalen, stelt de voorzitter. "Be woners vergeten dat vaak, maar na een renovatie mag je het vol gende jaar geen huurverhoging doorvoeren en vijf jaar daarna geen huurharmonisatie. Als je dus het hele financiële plaatje bekijkt is de weigering ondoor dacht. Maar het moeilijke is dat de bewoners alleen naar nu kij ken. Bovendien krijg je voor een huurverhoging van gemiddeld 48,50 gulden geen huurgewen- ning. Bewoners die dus vasthou den aan die 48,50 gulden komen daar dus niet voor in aanmer king. Die mensen snijden zich zelf dus in de vingers", aldus Van Heyningen. En De Lange: "Er is voor 88 gulden gemiddeld verspijkerd aan die woningen. Er zijn dan wel voor- lichtingsfouten gemaakt, maar die 88 gulden blijven staan. Er zijn 25 bewoners die de oude huur plus de 48,50 gulden beta len. Dat is de club die wij dit ver haal duidelijk moeten maken. Daar moeten we mee gaan pra ten". De keus voor de dialoog met de be woners is moeilijk uitvoerbaar geweest, erkent het bestuur, dat de hele zaak opgeblazen vindt. De Lange: "De bewoners hebben gebruik gemaakt van het me dium pers om hun tegenstanders onder druk te zetten. Ze hebben snel voor het conflictmodel ge kozen, maar er is nu een goede basis gelegd voor een gesprek". Over het optreden van konsu- mentenman Bom weinig goeds. "Mijnheer Bom zit daar echt niet voor complex 9. Hij had gewoon een probleem nodig om aan de orde te stellen", meent Van Hey ningen. Keuken Behalve de problemen met boven staande twee complexen zijn er ook nog andere moeilijkheden te overwinnen voor het bestuur. Zo wordt er al jaren gewerkt aan de voorbereiding van een grote on derhoudsbeurt van woningen in de Druivenstraat en Kersen- straat. Steeds ketsen de plannen af in Den Haag, omdat het minis terie vindt dat er een grotere keu ken in de woningen moet komen en de bewoners dat afwijzen. "Het is een heel vervelende zaak", zegt De Lange, "maar er is altijd overleg geweest tussen be woners en bestuur. En dat gaat altijd in goede harmonie". Het plan is overigens gereed. Groot onderhoud is ook nodig bij de 215 woningen langs de Willem de Zwijgerlaan die gelijktijdig met de al eerder genoemde wo ningen in die buurt zijn ge- Jinds een aantal jaren verschij nen er in mei op een boom op de Boisotkade verscheidene vruchtlichamen van de zadel- zwam, Polyporus squamosus. De paddestoelen groeien in een holte bij de overgang van de stam en de kruin. De zadel- zwam is één van de fraaiste paddestoelen die er in Leiden te zien zijn. Het is een onregel matig gevormde zwam, die zijn naam alle eer aandoet. door J.P.H.M. Adema en H.A.J. in den Bosch Sommige exemplaren hebben de vorm van een paardezadel, an dere doen sterk denken aan een degelijk fietszadel en weer andere lijken op het zadel van een ouderwetse landbouwtrac- tor. De bovenzijde van de pad destoel is crèmekleurig en be dekt met vele donkerbruine schubben. De gaatjeslaag aan de onderzijde is roomwit. Evenals de zwavelzwam en de dikrandtondelzwam die wij in het najaar besproken hebben is de zadelzwam een zeer scha delijke parasiet die door de plantsoenendienst waarschijn lijk ongaarne wordt gezien. Zo als de meeste houtparasieten groeit ook de zadelzwam door nadat de boom afgestorven is. Vrijwel alle houtbewonende paddestoelen die in de stad voorkomen, richten de bomen waar ze op groeien ten gronde. Behalve de drie genoemde soorten, komen er in Leiden nog vele andere voor die het op het kostbare, groen gemunt hebben. Uitgehold De zadelzwam tast het kernhout van de boom aan, waardoor de ze uitgehold wordt. Hij is net als de dikrandtondelzwam een witrotveroorzaker, die het hout in zachte witte vezels uiteen doet vallen. Het vernietigende werk van de zwam is aan de boom op de Boisotkade goed waar te nemen. De boom ziet er uit alsof hij zijn beste tijd achter de rug heeft. De stam is inmiddels over de gehele leng te uitgehold en het reeds uit eenvallende hout is goed zicht baar. Waarschijnlijk heeft de Leidse jeugd de schimmel een handje geholpen bij het vernie tigende werk. De binnenzijde van de holle stam is namelijk zwartgeblakerd. In de omgeving van Leiden is de zadelzwam verre van zeld zaam. In het landgoed Huis te Warmond bijvoorbeeld zijn van mei tot in december vele exemplaren te bewonderen. Merkwaardig genoeg zijn de vruchtlichamen erg trouw aan hun verschijningsdatum. Op de ene boom komen ze ieder jaar in mei te voorschijn, op an dere in juli en weer andere in september en oktober. Eind mei zyn in Warmond verschei dene zeer fraaie exemplaren te bewonderen op beuken aan het eind van de Beukenlaan aan de westzijde van het ge bied. Om ze goed te bekijken dient men wel over een verre kijker te beschikken. Ze staan namelijk hoog in de kruin op enkele grote zijtakken. Hun aanwezigheid hadden ze verra den doordat een van de vrucht lichamen van de tak gevallen was en naast de stam op de grond lag. Enig speurwerk met de verrekijker leverde vervol gens een fraaie toef zadel- zwammen in de top van de boom op. Ook op de Zijldijk in Leiderdorp zijn momenteel en- Een fraaie toefzadelzwa kele exemplaren te bewonde ren. Verzwakt Het is opvallend dat de houtbe wonende paddestoelen de laat ste jaren sterk in aantal zijn toegenomen. Aangezien gezon de bomen vrijwel niet aange tast worden betekent dit dat de bomen door de een of andere oorzaak verzwakt zyn. Dit geldt niet alleen voor Leiden, maar voor heel West-Europa. (foto In den Bosch) De afwisseling van Dijzonder natte voor- en najaarsperioden en droge warme zomers zal ze ker meegeholpen hebben om de bomen te verzwakken. Vol gens een aantal onderzoekers moet de oorzaak gezocht wor den in hete hangijzers als bo dem- en luchtvervuiling en zu re regen. De werkelijke oor zaak is nog niet bekend. Maar voor de ware liefhebber van de houtbewonende paddestoelen is deze ongezonde situatie een onverwacht buitenkansje. bouwd. Vooral de daken zijn erg slecht. "De bewoners hebben daar hun klachten over, maar het bestuur ook. We zien de wonin gen naar de donder gaan. Als je nog een paar jaar wacht, wordt het groot onderhoud veel duur der. Het is voor ons ook heel ver velend om met lede ogen toe te moeten zien dat de kwaliteit van die woningen achteruit loopt", aldus De Lange. Het wachten is op het gereedkomen van een in ventarisatie van alle na-oorlogse woningen. Aan de hand van die inventarisatie zal een lijst wor den gemaakt waarna de volgorde van alle renovaties in de komen de jaren wordt bepaald. Masochisten Door alle problemen is er tot nu toe weinig terecht gekomen van het ontwikkelen van beleid. Maar dat blijft wel het streven. De eer ste stappen zijn ook al gezet. "Wij zijn niet het bestuur ingegaan om allerlei problemen op te los sen. Wij zijn geen masochisten", vertelt Van Heyningen. "Als je kijkt wat er gebeurd is voor de bestuurscrisis en erna dan zie je dat dit bestuur meer informatie aan de bewoners geeft". En De Lange: "Het proces komt moei lijk op gang, maar is wel ver sneld, omdat we een vaste kracht in dienst hebben genomen, zodat we beter bereikbaar zijn". Toch blijft het voor een woning bouwvereniging met zo'n dui zend woningen schipperen. Daarom kiest dit bestuur dan ook voor fusie. De acht vereni gingen en de Leidse Woning Stichting zouden samen moeten gaan. Uiteindelijk moeten er dan drie nieuwe woningbouwvereni gingen ontstaan, elk met zo'n 5.000 woningen. "Nu ben je erg veel tijd kwijt, omdat "je in alle Doden herdenking By gebreke aan enigerlei aanwij zing van het adres of de naam van het comité dat de jaarlijkse herdenking in de Marekerk orga niseert (het programmablad ver meldde zulks niet), richt ik mij in deze open brief tot dit comité met een commentaar op de afge lopen herdenking. Ik zou betreu ren wanneer de jaarlijkse doden herdenking in de Marekerk een van de evenementen gaat wor den die de stad aan een grotere naam en faam moeten helpen. malig lid van het Koninklijk Huis de herdenkingstoespraak houdt. Het is veel minder mooi wanneer als gevolg daarvan de aanwezigen in de kerk worden getracteerd op een horde foto grafen die zo nodig hun plaatje moeten schieten en door dit werk niet bijdragen aan de aan dacht die deze toespraak ver diende. Het meest echter heb ik mij ge stoord aan het optreden van een in wit en zachtblauw gestoken christelijk jongerenkoortje, dat luistert naar de naam 'Petra' en ingehuurd was om een aantal lie deren weg te zingen. Ik begrijp heel goed dat de bedoelingen goed waren en dat ik mij niet had moeten ergeren aan de aanzwel lende gitaren, de castagnetten en de van een derderangs revue af gekeken gebarentaal waarmee de jongelui hun liedjes begeleid den. Ik had mij ook niet moeten ergeren aan het repertoire dat meer ge schikt was om een paasnacht op te luisteren of een zomerkamp van de EO, dan .een dodenher denking. Wat ik echter niet be grijp is wat een comité dat tot taak heeft een dodenherdenking op 4 mei te organiseren, er toe brengt zo'n opzet te kiezen. Een dodenherdenking is aanleiding terug te denken aan al die men sen die zich hebben verzet tegen het fascisme en andere i barbaarsheid en daarbij het hebben om zeer uiteen lopende redenen hun verzet ge pleegd, om religieuze en niet-re- ligieuze motieven, politieke en niet-politieke redenen, verhef fende en minder verheffende. Het is dan volstrekt ongepast die herdenking te laten monopolise ren door een christelijk koortje dat over 'Sunshine and rain' zingt en 'de Heer die een nieuwe aarde geeft'. In de kerk waren mensen aanwezig die aan dit overkoelende organisaties af gevaardigden moet hebben. Je kunt dan naar één woningbouw vereniging toegaan, maar dan kun je een moloch krijgen. Daar om is gekozen voor drie vereni gingen. Je kunt dan ook een be hoorlijke organisatie opzetten. Want het besturen van een wo ningbouwvereniging is niet meer op vrijwillige basis te doen. De complexiteit van het geheel en de inspraak van de bewoners gaan steeds meer eisen stellen", aldus de twee bestuursleden. Dat het via een lange en moeizame weg zal gaan is duidelijk. "Er zijn nog steeds verenigingen die met het identiteitsprobleem zitten", geeft De Lange als voorbeeld. "En het moeilijke van zo'n fusie proces is datje met hele verschil lende besturen werkt. Maar het is in het belang van de volkshuis vesting in Leiden dat er drie even sterke woningbouwvereni gingen ontstaan". WOENSDAG 9 MEI 1984 Schoute: maat schappelijk werk staat recht overeind LEIDEN - "Het maatschappelijk werk Leiden staat rechter dan ooit tevoren overeind en de ge meente heeft een financieel pro bleem minder". Lovende woor den gistermiddag van wethouder Schoute (maatschappelijke aan gelegenheden, volksgezondheid en cultuur) voor de werkgroep maatschappelijk werk in de Stadsgehoorzaal. Daar kon over het onlangs uitgekomen eindrap port van de werkgroep tijdens een inspraakbijeenkomst wor den gediscussieerd. De nota maatschappelijk werk Lei den vindt haar oorsprong in de noodzaak tot bezuinigen. "Hoe wonderlijk dit ook moge klin ken, waaneer u de uiterst ambi tieuze en mijns inziens zeer doel treffende plannen in het rapport leest, de aanvankelijke doelstel ling was uitsluitend het aanwij zen van bezuinigingen in, met name, de post apparaatskosten", aldus Schoute. In het rapport worden aanbevelin gen gedaan ten aanzien van een nieuwe vorm van het maatschap pelijk werk Leiden. Over de pa ragrafen die uitgangspunten, functies en opzet van dat maat- stellingen van gedachten worden gewisseld. Bedoeling is dat het collége van burgemeester en wethouders en de raadscommis sie voor maatschappelijke aange legenheden, volksgezondheid en cultuur zich na het verstrijken van de inspraaktermijn opnieuw over de nota buigen. Daarna zul len door de stuurgroep concrete voorstellen over huisvesting van de gefuseerde instellingen, be stuurlijke en personele aspecten en het in de nota voorgenomen wijkgericht werken concrete voorstellen worden gedaan. Het is de bedoeling dat begin 1985 het maatschappelijk werk Lei den in de nieuwe vorm, dat wil zeggen passend in de zogenaam de Zorgwet, van start gaat. Duivensport De wedvluchten in de duiven sportcompetitie hadden dit maal als startpunt Moeskroen. De uitslagen. Het Oosten. 1,7 J. Smit en zn.; 2, 3, 7; 10 R. v.d. Nieuwendijk; 4, 5,6, C. v.d. Berg; 9 G. Hendrik- Leiderdorp. 1, 6 comb. Reijka; 2, 5, 7, 9 P. Sloos; 3 J. Knijnen- burg; 4,8 J. van laar; 10 D. van Seggelen. LPC. 1, 2, 6 J. Staffelen; 3, 8, 9 Schouten-Verhagen; 4 C.J. van der Horst; 5 F. Gijsman; 7 A. Singeling; 10 L. van der Meer. De Reisduif. 1,3,8,9W. Kop; 2 K. v.d. Berg; 4 H. van Wezel; 5 W. v.d. Hoogt; 6 P. Mootèn; 7 G. van Stein; 10N.de Groot en zn. De Blauwkras. 1, 2, 10 P. Lan- densbergen; 3, 6 comb. Blom; 4 B. de Wetering; 5 B. Diersman; 7 W. de Wetering; 8, 9 A. v.d. Holst. De Rijnklievers. 1 H. Sladek; 2 P. v.d. Wal; 3 J. Zevenhoven; 4, 7, 8 J. Kok; 5 A. de Mey; 6 P. Veel- enturf; 9 B. van Mil; 10 J. v.d. Wal. Lezers schrijven christelijke gedoe geen enkele boodschap hadden. En terecht. Het is geen kerkelijke herden king, opgezet door een van de ve le christelijke varianten die onze stad ryk is. Het gaat om een stedelijke, zo men wil nationale herdenking. Daar bij past het niet deze door een EO-achtige blijmoedigheid te la ten overheersen, zoals het even min gepast zou zijn deze herden king aan te grijpen.om ons nog eens te doordringen van het ver zet tegen totalitaire regimes in Midden-Amerika of elders in de wereld. Nu werd ons een visie opgedrongen, hetgeen niet ge tuigt van respect voor hen die hun vrijheid hebben gebruikt om er anders over te denken. S. Stolwijk, Verdamstraat 56, Leiden. LWS/CTW Enige tijd geleden meldde uw dag- blad dat de Leidse Woningstich ting zich niet aansluit bij de Cen trale Technische Woningonder houdsdienst. Er was voor een jaar een aantal woningen in on derhoud gegeven aan de CTW. Na een jaar spitsroeden lopen, kwam er een vernietigend rap port uit de bus, dat aangaf dat de klachtenbehandeling zeer slecht wias en ook dat de CTW duurder was dan de LWS. In de optiek van de LWS en een aantal bewo ners deugt er niets aan de CTW. De LWS daarentegen wordt voorgesteld als zijnde de onder- houdshemel op de Leidse aarde. De LWS-aanbidders van nu wa ren nog niet zolang geleden bezig met acties tegen de LWS voor be ter onderhoud. Het rapport kan dan ook als een monster zonder waarde worden beschouwd, om dat de LWS koste wat kost zich niet wil aansluiten bij CTW. Uit gezonderd de bewoners zien wij de weerstand tegen de CTW van een aantal lieden bij de LWS en bestuurders van woningbouw verenigingen als protectie van hun goed betaalde baantjes en verworven posities. Het bovenstaande vereist enige uitleg: Bij de LWS heeft men een groot kantoor vol met allerlei ambtenaren en techneuten, van wie echter niemand zich bezig houdt met het echte onderhoud, want de LWS besteedt het onder houd uit aan plaatselijke aanne mers. Ook w.b.v. 'Eensgezind heid' heeft zich met hand en tand verzet tegen aansluiting, het be stuur heeft het gepresteerd bij de rechter het ontslag van drie per soneelsleden af te dwingen. Ten einde het onderhoud in eigen be heer te houden. Andere vereni gingen verzetten zich ook tegen aansluiting bij de CTW, het ver eist weinig fantasie om te door zien welke motieven hier achter schuil .gaan. Terloopse opmer king: bij 'Eensgezindheid' en 'Eendracht' zijn onderhoudste- korten geconstateerd tem resp. 800.000,- en 1.800.000,- Beide verenigingen zijn dan ook door de gemeente onder curatele ge steld. Het moge paradoxaal klin ken, maar wij van de Renovatie Advies Groep staan zeer positief tegenover de CTW. Door centra lisatie en coördinatie kan er kwa litatief en economisch verant woord onderhoud worden ge pleegd. Naast een onderhouds dienst zou de. CTW een bouwbe drijf kunnen stichten met eigen architecten en technisch perso neel, om in eigen beheer renova ties en grote verbouwingen uit te voeren, die ten goede zouden kunnen komen aan huurders. In het kader van bestrijding jeugd werkloosheid zou de CTW een bijdrage kunnen leveren door te werk stellen van jeugdige werk lozen bij renovaties en verbou wingen. Het wordt de hoogste tijd dat onderhoud gecentrali seerd gaat worden, teneinde aan het mis-management van wo ningbouwverenigingen een eind té maken. Het is toch een komi sche en tegelijkertijd een domme situatie als in een buurt van 300 - m2 er drie mensen met drie au to's van drie woningbouwvereni gingen bezig zijn onderhoud te plegen. Naast alle kritiek van tegenstan ders van de CTW hebben wij er behoefte aan te verklaren dat de CTW zich loyaal opstelt tegen mensen die niet aan renovatie meedoen, zoals is gebleken in een geval van ernstige wate roverlast. Hiervoor onze dank en erkentelijkheid. Daar wij aan sluiting bij de CTW een goede zaak vinden, pleiten wij ervoor dat de CTW eerlijke kansen krijgt, dat er begrip moet zijn voor aanloopmoeilijkheden. Plaatselijke tegenstanders van de CTW moeten zich neutraal op stellen, want het gaat niet om be scherming van baantjes en posi ties. Op de wat langere termijn kan de CTW de huurders ten goe de komen door goed en economi sche onderhoud te verrichten, dat bij de meeste woningbouw verenigingen een bedroevende zaak is. Namens de Renovatie Advies Groep, (RAG), J. Kooien, Lombokstraat 54, Leiden.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 4