Steeds Gekortwiekte Hortus heropend blijft Opgravingen werpen licht op binnenstadskloosters Kwijtschelden hypotheekschuld mogelijk Deel collectie verdwenen, isolatie vernieuwd Sen mei Jcefenw btaihkeefd WOENSDAG 9 MEI 19.84 Plasterk uit gemeenteraad LEIDEN - Het PvdA-gemeente- raadslid Ronald Plasterk (27) zal na de zomervakantie niet terug keren in de Leidse raad. Plasterk stapt op in verband met het aanvaarden van een baan, voor één jaar, aan de universiteit van Californië. Hij zal zich daar bezighouden met DNA-onder- zoek. Momenteel werkt Plasterk bij het biochemisch instituut van de Rijksuniversiteit Leiden waar hij onlangs promoveerde. Plasterk heeft bijna twee jaar deel uitgemaakt van de Leidse ge meenteraad. Zijn plaats zal mo gelijk worden ingenomen door het oud-raadslid Geert Dallinga die in 1982 om persoonlijke rede nen voor het raadslidmaatschap bedankte. Ziet Dallinga af van zijn herbenoeming dan zal de plaats van Plasterk vermoedelijk worden ingenomen door Loek Geradts. Geradts is thans voor zitter van de Leidse Woning stichting (LWS) en werkzaam bij de ABVA-KABO. Egyptische etensresten in de Camp gevonden LEIDEN - Egyptische en Duitse vondsten in Hollandse bodem? Het begint er waarlijk op te lij ken bij de opgravingen van het Agnietenklooster in de wijk De Camp. Burgemeester Goekoop en de wethouders Schoute en Peters kwamen gisterochtend bij de opgravingen langs om de reeds gevonden 'bodemschatten' te bewonderen. Een kruik van grijs met blauw steengoed afkomstig uit Wester- wald in Duitsland, uit het jaar 1594, is één van de pronkstukken die tot op heden uit de bodem werden gehaald. De Egyptische vondsten zijn etensresten. Vij gen die moeten zijn geïmpor teerd uit de gebieden rond de Middellandse Zee en die er op het Agnietenklooster gevonden. Bovenop en soms ten dele door deze funderingen heen bevinden zich de resten van de bebouwing uit de 17e en 18e die nauwelijks interessant zijn. De grootste puz zel voor archeologen is om uit de zoeken wat tot het kloosters be hoort en wat deel uit maakt van de latere bebouwing. duiden dat de kloosterzusters vroeger een rijk menu kregen voorgeschoteld. De Archeologische Begeleidings commissie van de gemeente Lei den verricht, sinds enkele we ken, in samenwerking met de Rijksdienst voor het Oudheid kundig Bodemonderzoek, een onderzoek naar de resten van het Agnietenklooster en het Mi- -«n chielsklooster in de wijk De MlCnielSklOOSter Camp. Het onderzoek door ama teur-archeologen staat onder lei ding van R.M. van Heeringen. Met de opgravingen hoopt men enige duidelijk te brengen in de bouw van kloosters en hun ka pellen. Met name van het stads klooster weet men, in tegenstel ling tot de kloosters die op he platte land werden gebouwd genlijk maar weinig. Op de plaats waar de kloosters hebben gestaan, zal aan het eind van dit jaar worden gebouwd dus is het een laatste mogelijkheid om on derzoek te doen naar de vroegere Leidse binnenstadskloosters. LEIDEN Ongeveer twintig procent van de collectie is verdwenen, maar daar staat tegenover dat de verwar ming en isolatie zijn vernieuwd. Gistermiddag werd het kassencomplex van de Hortus Botanicus aan het Rapen burg heropend. Drs. M. Koornstra, universiteitsbestuurder, mocht de ope ningshandeling verrichten. Hij drukte op een knop en er ging een watervalletje stromen. Aan de werkzaamheden is veel vooraf gegaan, samen te vatten onder de noemer ruzie. Er werd veel gediscussieerd door de men sen van de Hortus aan de ene kant en de top van de Leidse uni versiteit aan de andere. Hoeveel geld zou de opknapbeurt mogen kosten, daarover ging de twist. Uiteindelijk werd besloten dat er ongeveer anderhalf miljoen gul den zou worden geïnvesteerd in een grootscheepse onderhouds beurt. Twintig procent van de collectie zou evenwel dienen te verdwijnen. Het opknappen van de kassen was overigens hard nodig. Al sinds tijden was er namelijk niet veel in de kassen veranderd. En dat was te merken ook: doordat de kassen bijvoorbeeld slecht wa ren geïsoleerd ontstonden er ver scheidene malen lekkages. "We zijn blij dat de renovatie is ge lukt", sprak Dr. A.J. Vijverberg, directeur-beheerder van de sub faculteit biologie, namens de mensen van de Hortus. "Maar daar is wel een stevige worste ling met het dagelijks bestuur van de Leidse universiteit aan vooraf gegaan", zo vervolgde hij. Tegen Koornstra zei hij: "Je hebt tijdens de onderhandelingen in het kader van de taakverdeling bewezen goed overweg te kun nen met het snoeimes, een mes dat wij overigens ook wel weten te hanteren. Maar ik moet ook eerlijk zeggen dat mensen zich door jouw uitlatingen wel eens reddeloos gaan voelen. Dat komt door je duidelijke uitlatingen". Hierna kreeg de bestuurder een reddingsboei: mocht hij zich ook eens reddeloos voelen, dan zou hij van deze boei gebruik kun nen maken. Koornstra, die be halve een wielerfanaat ook een botengek blijkt te zijn, verklaar de dat hij blij was met deze gift. Zijn gedrag tijdens de onderhande lingen met de biologen verklaar de hij met een aan de bijbel ont leende spreuk: vurige kolen op iemands hoofd hopen. Wat zo veel wil zeggen als: iemand het vuur aan de schenen leggen, zo dat hij zich verplicht gaat voelen om toezeggingen te doen. Koornstra gaf ook toe dat hij achteraf wel blij was dat hij de biologen niet harder had aange pakt; dat hij een aantal van hun wensen had ingewilligd. "Nu ik het resultaat van de opknapbeurt zie, ben ik daar blij om. Had ik me harder opgesteld, ik zou een onverstandig besluit hebben ge- In wezen wordt een deel van de in vestering overigens terugver diend. Door de vernieuwingen is het huidige energieverbruik tot een derde van het oorspronkelij ke teruggebracht. En Koornstra liet weten dat dat uiteindelijk tot gevolg zal hebben dat er drie vier arbeidsplaatsen worden ge schapen. LEIDEN - De nieuwe betalingsre geling voor mensen met een schuld na gedwongen verkoop van hun huis waarop een hypo theek met gemeentegarantie rust blijft gehandhaafd. B en W heb ben de regeling iets aangevuld en daarna weer opnieuw vastge steld. Tussen de PvdA-wethou- ders Bordewijk (financiën) en Tesselaar (volkshuisvesting) was onenigheid ontstaan over de uit- regeling. De nieuwe regeling houdt in dat mensen met een schuld als ge volg van een gedwongen ver koop van hun woning niet meer jarenlang worden achtervolgd. Mensen die niet in staat zijn te betalen of mensen die vijf jaar stipt een getroffen betalingsrege ling nakomen hoeven de (reste rende) schuld niet af te lossen. De laatste jaren komen steeds va ker mensen in moeilijkheden, omdat ze de hypotheeklasten niet meer kunnen opbrengen. In ruim 4.500 gevallen staat de ge meente Leiden garant voor de af lossing van de hypotheek. Per jaar komen 250 huiseigenaren met een hypotheek waarvoor de gemeente garant staat in finan ciële moeilijkheden. In twintig gevallen werd vorig jaar daad werkelijk tot gedwongen ver koop van het huis overgegaan. Het resterende deel van de schuld moet dan door gemeente en rijk (ieder de helft) worden betaald aan de bank die de hypotheek heeft versterkt. In feite krijgen de twee overheden dan een vor- Het Agnietenklooster en het Mi chielsklooster stammen uit het begin van de 15e eeuw. De kloos ters werden bewoond door zus ters die leefden volgens de regels van de 3e orde van St. Francis- cus. Na de reformatie (tweede helft 16e eeuw) raakten de kloos ters in verval en werden tenslotte gesloopt. Tot dusver zijn de funderingen van Na het Agnietenklooster zullen de funderingen van het Mi chielsklooster, gelegen tussen de Caeciliastraat en het Klooster, worden opgegraven. De pakhui zen die nu nog op de plek van het vroegere klooster staan zullen binnenkort worden gesloopt. Aan de hand van de vondsten hoopt men ook enig inzicht te krijgen in het dagelijks leven van de kloosterzusters. Tot dusver zijn uit de beer- en waterputten reeds vele scherven te voorschijn gekomen. Hele voorwerpen wer den nauwelijks aangetroffen. Uit de vele scherven heeft men even wel een aantal voorwerpen kun nen samenstellen waaronder potten, schalen, de eerder ge noemde Duitse kruik en een ech te Hollandse pispot. Ook werden hout en leer en veel botten aan getroffen. De bedoeling is dat de opgegraven voorwerpen over enige tijd worden tentoongesteld in de Lakenhal of het Museum van Oudheden. dering op de voormalige huisei genaar. Veelal is die niet in staat ook maar iets te betalen. In de oude situatie bleef de vórdering van gemeente en rijk de ex-eige naar zijn hele leven achtervol gen. In de nieuwe regeling kan van de vordering worden afge- Mensen die nog wel in staat zijn (vaak een heel klein deel) terug te betalen kunnen in de nieuwe situatie een regeling treffen. In overleg met de gemeente wordt bekeken wat er per maand kan worden betaald. Als daar over eenstemming over is, en de eige naar houdt zich vijf jaar stipt aan die regeling, bestaat de mogelijk heid dat van de resterende vor dering wordt afgezien. Dat zal overigens pas kunnen na overleg met het rijk, omdat die mede schuldeiser is. B en W zullen in ieder geval apart beslissen of de voormalige huiseigenaar in aan merking komt voor kwijtschel ding na vijf jaar. Met deze aan vulling is de regeling voor wet houder Tesselaar wel aanvaard baar geworden, aldus een ge meentelijk woordvoerder. Tesse laar wilde alleen kwijtschëlding van de schuld als na vijfjaar zou zijn gebleken dat een ex-eige naar werkelijk niet in staat was ook maar iets van de schuld in te lossen. Overigens zijn deze week de eerste gesprekken gepland tussen ge meente en voormalige huiseige naren die in aanmerking komen regeling. Universiteitsbestuurder Koornstra verricht de openingshandeling. WD: mogelijk kan onroerend goedbelasting nog omlaag LEIDEN - Het WD-raadslid Van der Nat vraagt zich af of mogelijk de onroerend goed-belasting voor dit jaar omlaag kan. In schriftelijke vra gen aan het college van B en W wil hij in dat verband weten hoe het staat met de verzending van de onroerend goed belasting wat betreft de zogenaamde incourante goederen (ziekenhuizen en musea) over het jaar 1983. Hij heeft hierover schriftelijke vragen aan het college van burgemeester en wethouders gestuurd. Bij de vaststelling van de onroerend goed-belastingtarieven voor 1983 en 1984 waren de uitkomsten van de taxaties voor deze goederen nog niet bekend. Van der Mat schrijft: "Naar verwachting zou dit begin 1984 wel het geval zijn. Wanneer op grond van deze taxaties de opbrengst mee blijkt te vallen, is het nog steeds mogelijk de tarieven voor 1984 te verlagen, daar de aanslagbiljetten voor 1984 nog niet verzonden zijn". Als die belastingopbrengsten meevallen is het college van B en W dan bereid om de verzending van de o.g.b.-aanslagbiljetten op te schorten en alsnog een voorstel aan de raad te doen voor een verlaging van het tarief over 1984, wil Van der Nat weten. "Mocht tevens blijken dat de werkelijke opbrengst van de onroerend goed belasting over 1983 hoger is dan verwacht, bent u dan bereid deze meeropbrengst over 1983 te compenseren door een nog verdere verla ging van het tarief over 1984?" Redactie: Bart Jungmartn Jaap Visser Leidse Kaas (1) Natuurlijk heeft hij best zin in een gesprekje met de krant. "Maar dan moet ik wel eerst even m'n managers bellen, want ik heb beloofd dat ik niks buiten die jongens om doe", houdt Leidse Kees de boot ver volgens af. "Ik bel jullie zo wel even terug". Nog geen vijf minuten later rin kelt de telefoon: "Ja, met Kees. Nou, 't is goed hoor. Wanneer komen jullie? Vanmiddag? Mooi, want dat is m'n vrije middag". Broekenspecialist Kees van Ber- kel wordt in zijn woonkamer tje in de Grevenstraat geflan keerd door zijn manager, muzi kale begeleider en ontdekker: Gerard Kluts. Als inspecteur van de woningbouwvereniging Werkmanswoningen is hij er een uurtje tussenuit gepiept om zich op te werpen als spreekbuis van de Leidse ver tolker van het levenslied. "Eigenlijk ken ik Kees al jaren", steekt Kluts ongevraagd van wal. "Als klant van de Broe kenspecialist. Ik wist dat-ie wel eens zong. Zelf ben ik al jaren als slagwerker actief in bandjes voor bruiloften en par tijen. Op dit moment speel ik bij de Atlantics. Een week of tien geleden zag ik Kees een keer bezig. Hij zong gewoon met de plaat mee. Ik heb hem geadviseerd om een muziek band te maken. We zijn meteen de studio van Jan van Rhenen, hier in Leiden, ingedoken en toen we halverwege de opna mes waren, zeiden Jan en ik te gen elkaar: 'Joh, dit klinkt zo leuk. Daar moeten we een el pee van maken'. En zo is 't zo'n beetje gekomen". Met behulp van een sponsor werd de 'low budget-debuutel pee' van Kees van Berkel opge nomen. Een plaat met twaalf 'uit het leven gegrepen' liedjes. Geproduceerd door Jan van Rhenen. Met John van den Berg op accordeon, orgel en bas, Gerard Kluts op drums, terwijl Oma van Tongeren de tweede stem voor haar reke ning heeft genomen. "Oma van Tongeren is een uniek geval", verzekert Gerard Kluts ons. "Ze is nou 63 en aanstaan de zaterdag 45 jaar getrouwd. Maar zingen dat ze kan. Na een weekje repeteren, zong ze in anderhalf uur de hele elpee Leidse Kees van Berkel zoals hij op de hoes van zijn debuutelpee poseert. "Nu gaat het hard hoor. Ik ga als een komeet". (fotopr) vol. In anderhalf uur! Dat zegt toch voldoende dacht ik zo". Over oma's zangtalenten of over de muzikale inhoud van de liedjes? Kluts: "Ehh... ha, ha. Nee, ze zingt echt fantastisch". Leidse Kaas (2) Kees is zielsgelukkig met zijn grammofoonplaat: "In ene een eigen elpee. Je weet maar zo niet watje meemaakt. Dat zin gen heeft er bij mij natuurlijk altijd wel een beetje ingezeten. Op school en zo werd ik er al tijd uitgepikt om solo te zin gen. Maar als je jong bent dan denk je daar verder niet over na. Althans ik niet". Dat werd anders toen Van Ber kel, met een aantal vrienden op stap, in een Mokumse kroeg spontaan naar de microfoon greep. Zijn vertolking van 'Jongen' van de Zangeres zon der Naam ging er bij het Jor- daan-publiek natuurlijk in als zoete koek. Het uitbundige ap plaus zette Kees aan het den ken. "Telkens als ik daar terug kwam, dan riepen de mensen: 'Hé, daar heb je 'm weer, die goser uit Leiden. Kom op Keessie, zing nog 's wat'. Nou, en dat geeft vertrouwen hè". Kees besloot te gaan optreden. In Wik's Bar in Leiderdorp werd hij een vaste klant. "Mee zingen met de plaat hè. Nou, en toen liep ik dus Gerard tegen het lijf en sindsdien treed ik met een band op. En nu gaat het hard hoor. Ik ga als een ko meet. Het is hard werken. Alles moet ik in m'n vrije tijd doen. Maar dat is niet erg, want ik sta hier helemaal achter". En Gerard Kluts natuurlijk ook. "Jazeker, we hebben een heel team rond Kees opgebouwd. We gaan 'm langzaam brengen. De eerste oplage van de elpee is vijfhonderd stuks. De pira ten draaien 'm grijs. Als Kees hier in de stad voldoende be kend is, willen we landelijk een single uitbrengen. We gaan binnenkort de grote platen maatschappijen benaderen. Leidse Kees en Oma, dat moet toch aanspreken?' Naast Leidse Kaas hebben we nu dus Leidse Kees. Wat vindt het export-artikel er zelf van om door zijn omstanders gelan ceerd te worden? "Dat vind ik prima. Nogmaals, ik sta er zelf helemaal achter. Kijk, de één gaat in z'n vrije tijd biljarten, de ander vissen of naar de voetbal. Nou, ik ben dan hele maal dol op zingen. Da's mijn hobby. En als ik daar dan mis schien in de toekomst meer dan m'n hobby van kan ma ken, dan is dat natuurlijk hart stikke mooi meegnomen. Trouwens, ik vind dat het hoog tijd wordt, dat er weer eens iets uit Leiden komt. We hadden dan Jerry Bey en we hebben natuurlijk z'n zuster, de Zange res zonder Naam nog en dan Rubberen Robbie en The Shorts en de Sleutelgaten. Maar dat is nog maar een zwak ke afspiegeling van wat voor een talent hier in Leiden alle maal rond loopt. Da's maar niet een hoop. Maar ja, het is net als met de lotto. Er zijn er maar weinig die het geluk heb ben dat het lot op hen valt. Ik heb dat geluk nu wel. Ik heb precies de juiste mensen ge troffen om platen te kunnen maken". En Gerard Kluts: "En als ik daar dan even aan mag toevoegen dat Kees vanavond optreedt in 't Van Willigenhof en zaterdag in het Academisch Ziekenhuis. Voor bejaarden en patiënten dus. Gratis doen we dat. Want we hoeven er geen cent aan te verdienen". Voorlopig. J.V. Vandalisme in Bonaventura LEIDEN - Het Bonaventuracollege aan de Kernstraat heeft gister avond weer bezoek gehad van vandalen. Dit keer werd een schutting in brand gestoken, een deur geforceerd en waren de brandkranen in de school open gezet. De concierge heeft de brand kunnen blussen en de wa terschade in het gebouw beperkt weten te houden. Zondag waren acht jongens door de politie aangehouden, omdat ze 31 ruiten van de school had den vernield. Bovendien waren ze zich te buiten gegaan aan het dak van de fietsenstalling en had het hekwerk en de bestrating het moeten ontgelden. Alles bij el kaar leverde dat een schade van tussen de tien- en vijftiendui zend gulden op. De politie vermoedt dat de vernie lingen van gisteravond door de zelfde groep jongens zijn ge pleegd. De school wordt nu dan ook extra in de gaten gehouden. Brand in schuur LEIDEN - De schuur van de Ana- listenschool aan de Rijnsburger- weg is gisteravond door brand verwoest. De brand ontstond toen drie 12-jarige jongens fikkie stookten in de buurt van de schuur, waarin een laboratorium van de school is gevestigd. De knapen hadden het vuur nog met hulp van omwonenden trachten te blussen, maar het was al te laat. De daarop gealarmeerde brandweer kon niet voorkomen dat de schuur totaal afbrandde. De schade is aanzienlijk. LEIDEN - De Onderwijswinkel aan de Sofiastraat bestaat dit jaar tien jaar. Om dat te vieren wordt morgen een feestelijke open dag gehouden. ADVERTENTIE

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 3