Oegstgeestenaar vers peelt voor principe inboedel Thuiswedstrijd links Leiderdorp Bomen met grof geweld geknakt Voorschotense hond krijgt ruimte Stad en rand WOENSDAG 9 MEI 1984 LEIDERDORP De hoorzit ting, pardon, de discussie over de kernwapenproble- matiek in het Leiderdorpse gemeentehuis zou gister avond een thuiswedstrijd worden voor de fractielei ders van PvdA en PPR. Niet alleen de WD-fractie was de grote afwezige, de aanhang van deze partij ontbrak eveneens voor het grootste deel. Wellicht dat ze er wel waren onder het ongeveer honderdkoppige publiek, maar dan meng den ze zich toch nauwelijks in de discussie. Een discussie, die na veel vijven en zessen kon worden gehou den. De voorgeschiedenis nog één keer heel summier: de ge meenteraadsfracties van Lei derdorp besloten onlangs dat er een hoorzitting over kern wapens moest komen, maar dan alleen wanneer alle frac ties van de partij zouden zijn. De WD wilde meedoen, mits Discussie kernwapens goed bezocht een onpartijdige voorzitter de avond zou leiden en er geen sprake van zou zijn dat de avond het 'gemeenteraadstem- pel' op zich gedrukt zou krij gen. Daarop werd heel wat af- gediscussieerd, maar het uit eindelijke liedje was dat de WD haar concessies niet ge honoreerd zag. De hoorzitting ging door, maar dan onder de naam 'discussie' en alle schijn van een raadsvergadering moest worden gemeden. Dat werd er gisteravond dan ook. De opstelling van de stoelen en tafels in de raadszaal was er zelfs voor gewijzigd. Uitgangspunten voor de discus sie waren de stellingen, die door de fracties van de PPR, PvdA, het CDA en D'66 waren ingebracht. De fractievoorzit ters zelf vormden het panel. Vooral CDA-fractievoorzitter Den Boeft zou het daarbij zwaar te verduren krijgen. Met name de eerste zin van zijn stelling deed heel wat stof op waaien. 'De vraag of kernwa pens mogen bestaan, is door de feiten beantwoord: ze bestaan', zo luidde deze 'kernachtige' zin. Waaruit een aantal spre kers concludeerde dat alles wat bestaat dus bestaansrecht heeft. "Mag armoede bestaan en fascisme?", zo vroeg een Leiderdorpse zich af. Andere sprekers vulden haar aan met voorbeelden als kanker, werk loosheid en gaskamers. Maar zo zwart-wit had Den Boeft het allemaal niet bedoeld. Hij ver klaarde dat je de slechte zaken des levens niet verbaal kunt uitbannen. "Je moet er maatre gelen tegen nemen om ze te kunnen beheersen", aldus de CDA-er Spervuur De stelling van D'66 zorgde ook voor aardig wat spervuur. We citeren: 'Een eventuele beslis sing om in Nederland wel of niet te plaatsen moet bijdragen aan een wederzijdse verminde ring van kernwapens. Plaat sing op dit moment draagt daar niet toe bij'. "Op welk moment dan wel?", en: "Kan vermeerdering ooit tot vermindering leiden?" waren vragen die daarop naar voren kwamen. Fractieleider R. Stam van D'66 hoopte de oplossing te vinden door strategische stapjes terug te doen. "Als we nu niet plaatsen, betekent dat een stapje terug en maken we ruimte om te kunnen onder handelen", aldus Stam. "Plaat sing uitsluiten voor altijd gaat me vooralsnog te ver". Gemakkelijker had PPR-forum- lid H. van der Zande gister avond, hoewel een enkeling zijn stelling 'Alle kernwapens weg; uit Nederland, uit Euro pa, maar ook uit Rusland', wat te idealistisch vond. Anderen fronsten weer hun wenkbrau wen bij de PvdA-stelling dat het vertrouwen in de parle mentaire democratie al ernstig is aangetast en nog verder wordt ondermijnd als het par lement besluit de kruisvlucht- wapens te plaatsen. Veel bijval kreeg huisarts J. van de Beek, die een pleidooi hield om als land het goede voor beeld te geven door de kruisra ketten niet te plaatsen. "Zo kweek je vertrouwen bij de an der, en dat geeft weer ruimte voor overleg. Plaatsing is al leen een politieke zaak, aange zien aan beide kanten al zoveel kernkoppen staan dat we el kaar meervoudig kunnen platslaan. Een paar meer doet niet terzake". Emoties riep ook de Leiderdor penaar op, die aanvoerde dat de Russen rustig doorgaan met het plaatsen van SS-20 raket ten. En omdat het Westen niet geplaatst heeft liepen de Rus sen van de onderhandelingsta fel weg, toen het er mee ging dreigen, zo oordeelde de Lei derdorpenaar, die zich een beetje in een hoek gedrukt voelde. "Ik ben ook voor vre de. Maar het lijkt wel of de vre desbeweging de vrede mono poliseert". 'Ik weiger defensiebelasting' OEGSTGEEST - De Leidse deurwaarder Van Haastrecht heeft vanmorgen bij de Oegst- geester familie Kruithof beslag gelegd op een deel van inboedel. De reden: Kruithof heeft een belastingschuld van 2800 gulden. Dat bedrag komt overeen met wat het rijk volgens de rijksbegroting in 1981 en 1982 van zijn belastinggeld heeft besteed aan defensie. Als Quaker weigert Kruithof namelijk principieel mee te betalen aan 'een verdediging van mijn vrijheid en onafhankelijkheid die ik radicaal afwijs en verwerp'. Kruithof: "Ik vind dat ik een fun- damenteel recht op leven en overleven heb. Door de voortdu rende wapenwedloop wordt dit recht steeds verder bedreigd. De spanningen rond de wapenwed loop maken internationale poli tieke ontspanning tot een illusie en het vijanddenken in Oost en West wordt erdoor versterkt. Ik geloof in geweldloze activiteiten die eerlijk proberen dit vijandge- richte denken te doorbreken". Kruithof, die ook lid is van de steungroep van de Beweging Weigering Defensiebelasting, be nadrukt dat het hem er niet om te doen is om minder belasting te betalen. De 2800 gulden heeft hij gestort in het vredesfonds van de Stichting Vredesfonds in Amers foort in afwachting van een wet telijke regeling voor mensen die gewetensbezwaren hebben te gen het meebetalen aan de de fensiebegroting. Kruithof vindt dat zijn 'defensiebelasting' moet worden gebruikt voor onderzoek naar vormen van geweldloze ver dediging. Protest Hoewel Nederland geen aparte de fensiebelasting kent - de defen siebegroting wordt uit de alge mene belastingheffing betaald - voelt de Oegstgeestenaar zich toch persoonlijk verantwoorde lijk voor het geld dat het rijk jaar in jaar uit uitgeeft aan voor zijn verdediging met wapens die, zo als Kruithof stelt, "ik vanuit mijn geloofsovertuiging radicaal ver werp". Een van de grondprinci pes van de Quakers is dat oorlog en geweld nooit geoorloofd zijn, voor welk dan doel dan ook. Als uitvloeisel van die overtuiging heeft Kruithof tot zijn 43ste jaar gewerkt op basis van vrijwillig heid om zo beneden de belas tinggrens te blijven. Daarna heeft hij ieder jaar bij zijn belas tingaangifte geprotesteerd tegen het bedrag dat het rijk van zijn belastinggeld aan defensie be steedde. Zonder overigens ooit enige reactie op zijn protesten te krijgen. Omdat hij in loondienst was, kreeg hij nooit de kans om daadwerke lijk het 'defensiedeel' van zijn be lasting niet te betalen. Toen hij vorig jaar een naheffing kreeg, kon dat wel: hij weigerde twee veertienmiljoenste deel van de defensiebegrotingen over 1981 en 1982 te betalen en stortte dat geld in het vredesfonds. Tegelijk vroeg hij aan de belastinginspec teur om uitstel van betaling in af- Meer toezicht kind en hond in Houtkamp LEIDERDORP - De poliie van Leiderdorp zal deze maand scherper patrouilleren in het park De Houtkamp om honden en kinderen in de gaten te hou den. Het is voor de hondenbezit ters zaak om hun huisdier aan de lijn te houden omdat de viervoe ters de nesen vertrappen van broedende watervogels. De kin deren omdat hét "een paar keer is voorgekomen dat ze werden lastig gevallen door een ouder persoon", aldus de Leiderdorpse politie. wachting van een wettelijk rege ling voor hem en andere gewe tensbezwaarden. Een poging van de belastingdienst om beslag te leggen op een deel van zijn sala ris heeft hij aangevochten bij de rechtbank met als argument dat hij dit geschil wil uitvechten met de belastingdienst en dat zijn werkgever hem daarbij niet mag dwarsbomen. Kruithof staat in zijn actie niet al leen. Nog zeer recent liet een aantal theologen weten 572 gul den in te houden op hun belas tingaanslag als protest tegen de plaatsing van 572 nieuwe kern wapens in West-Europa. Ook de actie om symbolisch 5,72 gulden in te houden op de BTW van de gasrekening en dat bedrag onder protest over te maken aan de be lastingdienst, heeft duizenden navolgers gekregen. Kruithof noemt de beslaglegging 'dubbel bizar' omdat hij over 1983 vierduizend gulden belas ting terugkrijgt. Desondanks ziet hij de openbare verkoop over twee weken gelaten tegemoet, zegt h\j. LEIDERDORP - Groot alarm gisteravond bij de Leiderdorpse politie, de brandweer en de EHBO, die werden opgeroepen omdat een gebouwtje bij de Zandput zou zijn geëxplodeerd. Met loeiende sirenes trok de politie naar de Mauritskade. Daar aangeko men werden de mannen ook nog eens geconfronteerd met een ongeval waarbij een vrachtwagen, geladen met radio-actieve stoffen, was betrokken. Vijf bloe derige slachtoffers lagen te kermen. Zo zag het scenario van een paraatheidsoefening er uit, die de Leiderdorpse brandweer gisteravond or ganiseerde. De oefening was geheim gehouden om de inzetbaarheid van de politie en de EHBO'ers te tes ten. De vermeende ramp was in scène gezet door de brandweer, die met kennis van zaken een flinke brand stichtte en een ongeval in elkaar zette. En, zo bleek na de evaluatie, Leiderdorp heeft niets te vrezen'bij dergelijke calamiteiten. Acht agenten die van niets wisten waren zeer snel ter plekke. Er wer den geen zogeheten procedurefouten gemaakt. De twintig EHBO'ers, die onder het mom van een lezing door de brandweercommadant naar de kazerne wa ren gelokt, wisten wel raad met de verwondingen van de vijf Lotus-mensen, die getraind zijn in het slachtoffer-spelen. (foto Holvast) De gebroken essen langs het Voorschotense fietspad Nassauwijk-Adegeest. In de verte is hef, tennispark te rechts de spoorbaan. VOORSCHOTEN - Tijdens de boomplantdag vorige maand waren ze geplant. Deze week zijn ze met grof geweld ge knakt: vijf essen langs het fietspad tussen de Voorscho- tense wijken Nassauwijk en Adegeest. Een bijzonder trieste zaak, vindt de beplantingsdienst. "Het is vooral treurig wanneer je bedenkt dat de boomplantdag bedoeld was om mensen dichter bij de natuur te brengen", zegt een woordvoer der. "Maar ja, wat moet je eraan doen?", vraagt hij zich af. De de finitieve oplossing is nog niet ge vonden. Wél heeft de gemeente twee tussenoplossingen bedacht. Zo wil ze in Wapenfeiten, de voorlichtingspagina van de ge meente, aandacht besteden aan het voorval. Daarnaast heeft ze besloten de ge knakte essen, in zeer langzaam tempo op te ruimen. "Zo wordèn de mensen er nog eens met hun neus op gedrukt", verduidelijkt de man van de beplantings dienst. Hij verklapt dat vermoe delijk pas in het najaar zal wor den bijgeplant op de plek, die dicht tegen de wijk Adegeest aan ligt. De kosten van dit bijplanten zullen waarschijnlijk ongeveer duizend gulden bedragen. Het is niet de eerste keer dat de dienst in de beurs moet tasten na vernielin gen. Onlangs werden bij Albert Heijn aan de Schoolstraat even eens enkele boompjes vernie tigd. De vernielingen blijven vol gens hem echter nog binnen de perken in Voorschoten. Zijn dienst is er in elk geval nog niet door ontmoedigd. WOENSDAG i de Lach met 'Hoe stuk?', 20.15 uur. Filmhuis LVC - film 'Senso' van Viscon ti. 20 en 22.15 uur. Lak-Theater - Eiko en Koma, twee Ja panse Buto dansers, 20.30 uur. Kijkhuis - film 'Loulou' van Maurice Pialat, 20 en 22.15 uui. The Jam - 2e Binnenvestgracht, optre den de Leidse rock-wavegroep The Cartoons, 22 uur. Dienstencentrum Morschwijk - Topaas laan 19, informatieve bijeenkomst over medicijngebruik, 20.15 uur. Wassenaar NPB-gebouw - Lange Kerkdam, lezing over Willem van Oranje en zijn vrou wen, 20 uur. DONDERDAG Leiden Stadhuisplein - manifestatie tegen kruisraketten, 11.45 uur. Clubhuis Matilo - Zaanstraat 126, the ma-ochtend over huidverzorging, 9.30-11 uur. Stats jongerencentrum - Haarlemmer straat 73, soos met films en informa tieprogramma's, 15-17 uur. Voorschoten Raadhuislaan 45 - start Avanti-fietstocht 10 km, vanaf 13.30 uur. WIJKVERPLEGING Leiden Interkruis, Middelweg 38, tel. 121753 en 134604, na 17 uur en in het weekend te bereiken via dokterstelefoon: 122222. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. Kruisgebouw, Berkenkade 7, tel. 410131, spreekuur ma t/m do van 13- 14 uur. Gezondheidscentrum, Florijn 10, tel. 896193, spreekuur ma, woe, vr van 13- 13.30 uur. Oegstgeest Interkruis, Lijtweg 7, tel. 177444. Voorschoten gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. Tennisracket door de ruit LEIDEN - Rond zeven uur gister avond vloog opeens een tennis racket door een ruit aan de Wil lem Barentzstraat. Dat kwam omdat een vrouw haar hond wil de leren apporteren en daarvoor het oude racket gebruikte. Toen de ruit brak, ging het alarm af. De kort daarop arriverende poli tie kon echter spoedig naar de Zonneveldstraat terugkeren. De vrouw had prompt de schade vergoed en haar excuses aange boden. Bruid in spé zaait tweespalt met klaagzang over Ambachtszaal VOORSCHOTEN - De Voorscho- tense bruid in spe, mevrouw Van Wijk, heèft tweespalt gezaaid in de plaatselijke politiek met haar klaagzang over de Ambachtszaal als trouwzaal. Vorige maand schreef ze dat de zaal en de gangen een zieken huisachtige sfeer uitstralen. Een behoorlijke bruidsreportage zou er niet kunnen worden gemaakt. Ze wil liever huwen in de vorige trouwzaal, de raadszaal van het gemeentehuis aan de Leidseweg. Ambtenaren wezen haar verzoek af. Daarop richtte Voorschotense zich tot de plaatselijke politici. Dezen kwamen er gisteravond tijdens de vergadering van de raadscommissie voor algemene zaken, duidelijk niet uit. CDA en WD vinden het geen punt wanneer mevrouw Van Wijk het ja-woord zegt in de raadszaal, zo bleek tijdens de vergadering. D'66 en PvdA/PPR stelden zich minder soepel op. Zij voorzien narigheid wanneer de ene keer in die zaal wordt gehuwd, en de an dere keer in de andere zaal. Zij willen vastigheid. Burgemeester en wethouders zul len nu uitkomst moeten brengen in de zaak. Zij weten zich in ieder geval gesteund door enkele raadsleden die in hun vrije tijd voor ambtenaar van de burgerlij ke stand spelen. Deze deskundi gen vinden de Ambachtszaal juist zeer sfeervol en hebben reeds vele prachtige bruidsre portages gezien, die daar zijn ge maakt. Onderzoek baarmoeder halskanker ZOETERWOUDE - Deze maand is in Zoeterwoude een onderzoek begonnen naar baarmoederhals kanker. Een team van het Cytho- logis'ch Laboratorium van Lei den zal het onderzoek verrich ten. Bewoonsters van de dorps kern worden onderzocht in Hui ze Emmaus. De bewoonsters van de Hoge Rijndijk kunnen een uitstrijkje laten maken in de Eendenkooi. Dit jaar zijn de da mes aan de beurt die zijn gebo ren in dc jaren 1931, 1934, 1937. 1940,1943, 1946, 1949, 1952,1955, 1958, 1961 en 1964. De genoemde leeftijden kunnen nog terecht op de volgende da gen en plaatsen: Vandaag - Huize Emmaus - van van 19.00 tot 21.00 uur Dinsdag 15 mei - De Eendenkooi - van 19.00 tot 21.00 uur Woensdag 16 mei - De Eendenkooi - van 8.45 tot 12.00 uur Voor een onderzoek op deze data moet een afspraak gemaakt wor den. Alleen op werkdagen bij het Leids Cythologisch Laborato rium, telefoon 071 - 141446 tus sen half negen en half elf 's mor gens. De prijs van het onderzoek be draagt 32,50. Burgerronde Deelnemers aan de 'burgerronde' tijdens de Zoeterwoudse wie lerronden van 17 juni moeten zich voor 20 mei inschrijven. Dc wedstrijd over veertig kilome ter wordt gehouden op het par cours rondom de dorpskerk. Aan de wedstrijd kunnen alleen Zoeterwoudenaren meedoen van 16 jaar en ouder. Zoeter woudse houders van een KNWU-licentie zijn van deelna me uitgesloten. Dit is gedaan omdat de bond het verbiedt en omdat de organisatie "het wed strijdverloop zuiver wil hou den". Inschrijven voor de 'burgerronde' kan bij K. Kerkvliet, Zwetkade 7, A. Hilgersom, Dorpsstraat 40 of bij H. Kooke, Zwaan 2. Fietstocht De Voorschotense gymnastiekver eniging Avanti heeft deze zomer heel wat fietstochten op het programma staan. Morgen is er ook zo'n ruim tien kilometer lange tocht. Deelnemers kunnen vanaf half twee 's middags gaan fietsen vanaf het clublokaal aan dc Raadhuislaan 45. Prestatieloop Korfbalvereniging Warmond or ganiseert morgenavond de eer ste in een een reeks prestatielo pen langs het Noordwijkse strand. Morgenavond is de start om half acht bij de vuurtoren in Noordwijk. Muziekcafé Jongeren kunnen morgenavond weer in De Lindehocve in Voor schoten terecht. Vanaf negen uur wordt daar een muziekcafé gehouden in de 'folksfeer'. De Lindehoeve is te vinden op het adres Van der Haarplein 8 in Voorschoten. VOORSCHOTEN - Hondenbe zitters uit Voorschoten kun nen opgelucht ademhalen: de gemeente wil enkele ge bieden aanwijzen waar de trouwe viervoeters los mo gen rondlopen. Op dit moment mogen de beestjes alleen in het Burgemeester Van der Hoevenpark vrijuit dartelen. Voor de politie is het echter vaak moeilijk om op te treden tegen honden die elders in het dorp loslopen. B en W hebben daarom voorgesteld in de verschillende wijken paden en groenstroken aan te wijzen als dartelgebied. De raadsleden die lid zijn van de commissie voor algemene zaken vinden dit een goed idee, zo bleek gisteravond. Wanneer B en W hun zin krijgen, wordt het in de toekomst moge lijk om vanaf het Van der Hoe venpark met een niet aangelijn de hond naar zwembad 'Het Wedde' te lopen, via het fietspad tussen Nassauwijk en Adegeest en het voetpad achter Adegeest. Rond het zwembad wordt een waar paradijs voor honden ge creëerd. Zij kunnen onbelem merd rennen over de paden rond 'Het Wedde' en in het groenge bied langs de spoorlijn, achter het bad. Ook voor de bewoners van Noord- Hofland hebben B en W een ple zierige verassing in petto. Op de plek waar de Trompweg-west uitkomt bij de spoorbaan, wordt een groenstrook gereserveerd voor de honden. Deze strook loopt vanaf het park 'Noord Hof land' tot Ter Wadding'. De groenstrook langs de Vliet, ter hoogte van de ijsbaan, moet eveneens dartelgebied voor hon den worden. De paden rond be graafplaats Rosenburgh wacht hetzelfde lot. De gemeenteraad moet zich aan het einde van de maand nog uitspreken over de kwestie. LEIDSCH -£L DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Post uitsluitend aan Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Geen krant ontvangen tel. 071-123143 tussen 18 00-19 30 uur (nabezorging na 19 30 uur), zaterdag v Bij automatische overschrijving geen administratie-en incassokosten Abonnementen kunnen dageli|ks ingaan Indien één maand voor het verstrijken van de abonnementsperiode geen i Commentaren Rubriekchets J Kroon (stad) B. W. T Jungman (plv) 16.30-18 00 u Abonnementsgelden bi| vooruitbetaling te voldoen Restitutie is niet toegestaan Srs J W E Metselaar Ad| Hoofdredacteur R Paauw Alg redactiechef A van Leeuwen Plv Alg r J M J Post H v d Post (plv) W F J Wirtz (bm /buit ec J Ruygrok-Hoogeveen (plv) P J de Tombe (sport) A van Kaam (plv) -W C H Schrama (feature) M. Hoenson-de Graaff (randgem) P C Rosier (radio, televisie, kunst) S.J.de Groot (geestelijk leven) Redactie stad en randgemeenten tel. 071-144941. tst 219 Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o a in Bonn. Brussel. Londen, Parijs. Washington. Cairo. Rome. Madrid. Mexico en Wenen

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 2