C 'Wegens plaats gebrek gesloten' en er is geen kip Onverdraagzaamheid komt voort uit onwetendheid 'ledereen moet toch kunnen vrijen?' contact lenzen. Predikanten willen regeling studieverlof een rubriek voor jongeren Meeste scholen niet voor gehandicapten toegankelijk 'Mooi' natuurkunde vwo, Duits voor mavo langdradig' WOENSDAG 9 MEI 1984 Varia Redactie: Annemiek Ruygrok telefoon 071-144941, toestel 243 Deze KITS gaat over gehandicapte jongeren. Met welke pro blemen ze te maken hebben, hoe 'gewone' mensen hen be handelen. Het zijn maar een paar aspecten, dus daarom komt de KITS-redactie er volgende week weer op terug. Zielig vinden we gehandicapten allemaal. Er is nie mand die zou willen ruilen met een leeftijdgenoot in een rolstoel. En helemaal niemand wil ruilen met een geestelijk gehandicapte jongere. Hoewel gehandicapten het vre selijk vinden om zielig gevon den te worden. En over geeste lijk gehandicapten zei iemand die in een dagverblijf werkte ooit eens: "Geestelijk gehandi capten zijn de gelukkigste mensen van de wereld; ze heb ben geen zorgen. Een zwakzin nig kind kan uren tegen een lantaarnpaal staan te lachen..." Zo'n opmerking klinkt natuur lijk aardig, maar of 'ie waar is? Medelijden hebben we allemaal, maar toch gaat dat medelijden niet zo ver dat we gehandicap ten, en dan vooral geestelijk gehandicapten, accepteren zo als ze zijn. Denk maar eens aan de bezwaren die er door omwo nenden worden gemaakt wan neer er plannen zijn om in hun woonwijk een zogenaamd fase huis te vestigen, een huis waar in een groep van vier of vijf Altine Westerhuis en Conny van der Brugge, twee Leidse studenten orthopedagogie, hebben onderzocht welke mogelijkheden er op de scholen zijn voor gehandicapten. Na bij tien scholen in de Leidse regio te hebben gesproken, blijken die mogelijkheden zeer beperkt. Volgens Altine en Conny zijn van de tien scholen drie volledig toegankelijk. Deze zijn heel goed aangepast voor rolstoelen. Een is heel slecht toegankelijk, daar zijn veel trappen en drempels. De overige zes zouden met een beetje passen en meten toegankelijker kunnen worden gemaakt, maar dat gaat (te) veel geld kosten. Altine en Conny vonden de schoolleidingen overigens heel bereidwillig. De meesten zien wel in, dat het prettig zou zijn als ook gehandicapten naar een 'gewone' school toe zouden kunnen gaan. "Gehandicapte en niet-gehandicapte leerlingen zouden van te voren met elkaar moeten praten en elkaar leren begrijpen. Als een gehandicapte op een 'gewone' school komt, moeten 'beide partijen' al een beetje aan elkaar gewend zijn. Bijvoorbeeld via een rollenspel", vinden de twee studenten. Overigens kregen ze op één school iets vreemds te horen: daar vonden ze ook wel dat er Rel En denk maar eens aan de rel die een paar jaar geleden ontstond in Noordwijkerhout toen een restaurant daar een bord voor zijn deur zette met daarop de mededeling dat patiënten van Sancta Maria en de Sint Bavo, twee grote ziekenhuizen waar geestelijk gehandicapten wo nen, 'wegens plaatsgebrek' niet meer zouden worden toe gelaten. 'Wegens plaatsgebrek', maar het bord stond er ook als er geen kip in de zaak was. Het ging om iets heel anders eigenlijk, het ging erom dat 'normale' gasten van het restaurant het niet smakelijk vonden als een groepje zwakzinnigen er koffie met appeltaart aten. Want zwakzinnigen eten helaas niet altijd even netjes: er wordt wel eens gekruimeld en er loopt wel eens een straaltje koffie langs een mondhoek. Ze pra ten niet altijd even zachtjes, en hebben weieens een snotte bel... Zo'n snottebel hebben we alle maal wel eens, maar dat mag toch geen reden zijn zwakzin nigen buiten de deur te hou den. Toegegeven, het is na tuurlijk geen smakelijk gezicht als zo'n groepje geestelijk min der bedeelde medemensen koffie met appelgebak te zien eten, maar de vraag is natuur lijk of je zo nadrukkelijk op ze moet letten. Maar als je dat toch doet let dan op het plezier dat ze hebben en accepteer ze daarom. Wat ik pas onsmakelijk vind is een 'normale' heer, die in een restaurant al schransend zijn dikke buik nog dikker vreet. HANS VELDHUIZEN Kees Korswagen, leraar maatschappijleer aan de Rembrandt Scholengemeenschap, wilde het in zijn les over tolerantie hebben. Want, zo meent hij, onverdraagzaamheid komt voort uit onwetendheid. Om een voorbeeld te noemen, gebruikte hij het beeld van de gehandicapte die in de maatschappij zoveel intolerantie ondervindt. Omdat de mensen gewoon niet weten hoe ze met gehandicapten moeten omgaan. Om zijn voorbeeld aansprekelijk te maken nodigde hij een aantal gehandicapten uit om zijn lessen bij te wonen. En zo kwam een balletje aan het rollen, dat zowel de niet-gehandicapten als de gehandicapten de ogen opende. Want zijn leerlingen vonden het de leukste lessen van het hele jaar: leerzaam, boeiend en ze kregen een hele andere kijk op gehandicapte leeftijdgenoten. De gehandicapten zelf waren ook laaiend enthousiast. Ze vonden het prima om eens uit hun eigen wereldje te stappen en naar buiten te gaan. De schoolleiding was eveneens erg over het intitiatief van Korswagen te spreken en zelfs op het Stadhuis in Leiden wordt geestdriftig over het experiment gepraat. 1 Kortom, zo vinden betrokkenen, deze poging om gehandicapten en niet-gehandicapten met elkaar te laten omgaan, verdient herhaling. Rector Geerts toonde zich al bereid om een aantal gehandicapten op zijn school voor vast toe te laten. Dat is een goed idee. Want de meeste (lichamelijk) gehandicapten zijn nu veroordeeld tot de mytylschool, die niet verder gaat dan mavo. En op een scholengemeenschap kunnen ze tenminste verder komen. Toch zal niet iedere gehandicapte bij het voorstel van Geerts juichen. Zo noemt Korswagen het voorbeeld van een jongen in Delft, een jongen in een rolstoel, die op een 'gewone' scholengemeenschap niet kon wennen. Omdat hij zijn leeftijdgenoten nogal hard en intolerant vond. Hij is toen naar een avondschool gegaan, waar oudere leerlingen zaten. Die vingen hem beter op. Veel hangt dus af van de leerlingen zelf en van de leraren. Want die moeten er tenslotte voor zorgen dat de mentaliteit ten opzichte van gehandicapte mede-leerlingen goed is. ite\ groepsgesprek zou moeten worden gehouden, maar alleen "als de bewuste leerling (de gehandicapte) nog niet aanwezig is". Over betutteling gesproken. Of je nu een tijdschrift leest, tv Idjkt of over straat loopt: voor je het weet heb je een paar seksuele prikkels te pakken. Voor veel jongeren is dat leuk of spannend. Als ze een flinke portie lef hebben en een beetje leuke kleren aantrekken, slaan ze voor ze het weten een vriend(in) aan de haak en rollen ze misschien nog wel eens het bed in met de nieuwe aanwinst. Voor gehandicapte jongeren is het vaak veel moeilijker. Zij kunnen negen van de tien keer weinig doen met die 'seksuele prikkels'. Een niet-gehandicapte stapt nog altijd makkelijker op een 'soortgenoot' af dan op een gehandicapte. En als een niet-gehandicapte eens een keertje naar een gehandicapte toestapt, doet hij vaak een beetje betuttelend of overbezorgd. Niet zo leuk dus. En een seksuele relatie zal er niet gemakkelijk uit ontstaan, weet Bertine. Ze vindt dat jammer en wil voorlichting geven over gehandicaptensex, net als de Nederlandse Vereniging voor Seksuele Hervorming (NVSH) dat doet. Zij wil het echter doen met de SSOG, de Socio-Seksuele Ontwikkeling van Gehandicapten. De voorlichting is bestemd voor ouders, begeleiders en gehandicapte jongeren zélf. Ze heeft het in de praatjes en de folders niet alleen over sex tussen gehandicapten en niet-gehandicapten, maar vertelt ook hoeveel problemen ontstaan wanneer twee gehandicapten met elkaar willen vrijen. Er zit namelijk nogal wat aan vast. Vaak moeten ze begeleid worden. De vraag is dan niet alleen: hóe moeten ze geholpen worden? maar ook: willen de begeleiders wel helpen? Volgens leden van de Arnhemse Stichting Alternatieve Relatiebemiddeling hebben de groepsleiders er vaak veel moeite mee. Zij hebben ontdekt dat veel leiders proberen de seksuele gevoelens te onderdrukken door medicijnen. Soms ook zwijgt de leiding het onderwerp dood of gaat er voor het gemak van uit dat gehandicapten geen behoefte hebben aan sex. "Nou, dat is natuurlijk niet zo", zegt René, penningmeester van de stichting. "Ga, maar na bij jezelf. Het hoort er gewoon bij. Je merkt ook datje minder het idee hebt gehandicapt te zijn. Je zelfvertrouwen en je eigenwaarde nemen toe". Maar zelfs wanneer de begeleiders dit inzien, is het probleem nog niet altijd opgelost. Ze mogen namelijk volgens de wet geen minderjarigen "aanzetten tot sex". René vindt dat belachelijk: "Waarom moetje tot je achttiende wachten?", vraagt hij zich af. Door de wetten mag zijn stichting niets doen voor jonge gehandicapten. Terwijl oudere gehandicapten .vaak worden opgefleurd door de vijf dames en twee heren van de stichting. Zij bezoeken tegen betaling zo'n 60 gehandicapte mensen, verspreid over het hele land en maken een praatje met ze. Ook hebben ze nogal eens "seksuele gemeenschap" met de klanten. Dit laatste hoeft helemaal niet allesoverheersend te zijn. Het ligt er maar helemaal aan waar de klant behoefte aan heeft. René vindt het werk, dat gedaan wordt door 'beroeps' heel belangrijk voor de gehandicapten (sex). René: "Het is het begin. Maar het gaat langzaam, heel langzaam. Het zal wel een soort 50-jarenplan worden". "Een heel mooi examen". Ik ben heel tevredeh over dit produkt van de examencommissie". Bart Vrijdaghs, leraar natuurkunde aan de Louise de Coligny-scho- lengemeenschap, is duidelijk te vreden over de opgaven die de vwo-eindexamenkandidaten in zijn vak gisterochtend kregen voorgeschoteld. Hij vond het niet extreem moeilijk. "Nou ja, Atheneum is nooit zo makke lijk". De slachtoffers denken er duide lijk anders over. "Bizar. Ik vond het gewoon bizar moeilijk". Chhaya Sampatsing geeft toe dat ze nou niet direct de beste van de klas in natuurkunde is, maar dit ging volgens haar alle perken te buiten. Rika Mikkers is het met haar eens: "De schoolonderzoe ken waren al niet gemakkelijk, maar dit was echt moeilijk". Ri ka vond de haar toegemeten tijd wel voldoende en over de zwaar te van het examen zegt ze nog toegeeflijk: "Nou ja natuurkun de is altijd moeilijk". Richard Veffer is duidelijk positiever: "Ik vond het wel te maken. Van de meeste sommen snapte ik de be doeling wel. Het was net te doen in die drie uur". 'Inswinger'? Ook de havo- en mavo-kandidaten togen gisteren aan het natuur- kundewerk. De meningen waren zeer verdeeld. De een vond vraag één een binnenkomer, de ander vond dat juist de moeilijkste vraag. Bart Vrijdaghs spreekt van een 'inswinger'. Havo-kandi date Froukje Oostra bestrijdt dat: "Het werd bij de volgende opgaven steeds makkelijker". Marcel van der Meer vond het "pittig", Oscar Massee had het duidelijk moeilijk. Ook Martin Heus vond dat de eerste twee vragen "vies tegenvielen". "Ik ben echt wel goed in natuurkun de, maar ik geloof nooit dat ik een voldoende heb. Het waren een heleboel korte vragen". Bij de mavo-kandidaten wil André van Duyn wel kwijt dat hij het makkelijker dan vorig jaar vond. Hij denkt wel een voldoende te hebben. Natuurkunde is voor hem een belangrijk vak, want slaagt hij, dan gaat hij naar de visserij school in Katwijk. Stuur man te worden is zijn wens en daar heb je dat vak bij nodig. Saai en lang 's Middags was Duits aan de beurt. Voor de mavo-afdeling vond le raar Duits, Sjoerd Bronsgeest, dat de kandidaten niet te klagen hadden. "Het enige bezwaar vond ik de nogal lange en saaie teksten. Zowel voor het C- als het D-niveau. Het nadeel daarbij is datje dan zolang moet lezen, dat de concentratie verslapt". De teksten met hem doornemend valt de saaie tekst (uit Der Stern) over mankementen aan school bussen voor mavo-D op, Vijfen vijftig regels lang. Niet moeilijk, maar zeker niet boeiend. De vier de tekst over boeren in Lübeck is best moeilijk volgens hem. Voor al het laatste deel. "Dat is ge woon een juridisch steekspel. De vragen daarbij maken misschien wel onduidelijke zaken duide lijk". Over tekst 2 van het C-niveau is hij niet zo te spreken. "Veel te moei lijk voor ze, abacadabra". De overige teksten zijn wel leuk. Eén ervan komt uit 'Scala', een blad dat veel middelbare scholie ren lezen. "Maar inhoudelijk valt die tekst dan weer tegen". Sjoerd Bronsgeest heeft de vragen in middels uitgewerkt en ze aan het bord gehangen. Iedereen kan nu vergelijken wat hij of zij ervan gebrouwen heeft. Maar of dat de zenuwen tot bedaren zal bren gen? Ook het havo en Atheneum gingen gistermiddag met Duits aan de slag. De havo-tekst vond leraar Hans Bissecker niet moeilijker dan verwacht. "De eerste tekst was een leuk binnenkomertje over de auto als statussymbool en de gevolgen ervan voor het milieu. Sommige meisjes heb ben er misschien wat moeite mee gehad". De tweede tekst was vol gens hem "heel goed te doen en ook de derde, over bodemveront reiniging was "redelijk". Alleen kwamen daarin nogal wat vak termen voor die voor sommigen misschien te moeilijk waren. Maar verder een "zeer actuele, zeer doorzichtige tekst". De vier de tekst was lastiger, wat te ab stract. Filosofisch De Atheneum-kandidaten hadden het, volgens Bissecker, heel wat zwaarder te verduren. De eerste tekst ging nog wel, maar de twee de was nogal filosofisch getint. "Ik geloof niet dat ze de draag wijdte daarvan hebben over zien". De derde tekst was het zwaarst, maar "op zeer goed ni veau". Vervelend was dat één centraal woord zumutbar in veel variëteiten voorkwam. Mis te je dat, dan kon verwarring op treden. De laatste tekst ging over de bijzondere positie van Zwit serland in Europa. Een lastige tekst met vragen, waarbij Bissec ker zelf nog wel vraagtekens had. Anne Reneé Overdevest van het Atheneum denkt er niet veel van gebakken te hebben. "Ontzet tend rot was het. Lange teksten, het doorlezen kostte enorm veel tijd. Vooral de tweede tekst vond ik moeilijk in elkaar zitten. De ar gumenten waren niet uit elkaar te houden". Maurice Kimman vond het ook geen weggevertje, maar toch wel te maken. "Maar ik heb van mensen die anders goed zijn in Duits ook gehoord dat ze het moeilijk vonden". Van de havo-kandidaten vond Jean Pierre Massee het "wel meevallen". Toegegeven, er za ten wat moeilijke woorden in, maar de betekenis daarvan kon hij wel uit het verband halen. Marco Pardon vond de opgaven lastiger dan de oefeningen, die hij had gemaakt. Sonja Kroes had een tamelijk makkelijke middag. "Ik heb de meeste din gen wel, ik heb weinig getwijfeld". Maar ja, Sonja heeft een talen - knobbel. ANNEMIEK RUYGROK ADVERTENTIE Katwijk - Voorstraat 80; Heemstede - Binnenweg 114; Leiden - Haarlemmerstraat 58; Sassenheim - Hoofdstraat 253, Vlaardingen - Hoogstraat 209, Wassenaar - Langstraat 7 Voorschoten - Schoolstraat 115. De Bond van Nederlandse Pre dikanten die twee dagen in Utrecht vergaderde - wil in de Hervormde Kerk een landelij ke regeling voor studieverlof en een fonds voor onvrijwillige werkloosheid. Ook zal de bond bij de hervormde synode voor zieningen vragen voor predi kanten die na een tuchtmaatre gel ontslag krijgen. Het studieverlof van predikan ten is nu afhankelijk van plaat selijke en regionale regelingen. Predikanten die na een tucht maatregel ontslag krijgen val len niet onder de wao- en ww- bepalingen voor werknemers, maar komen in de bijstand te recht. Werknemers die worden ontslagen wegens niet goed functioneren krijgen een ww- uitkering. De kerk zou hier voor een speciaal fonds moe ten hebben. Bondsdag De kwaliteit van een samenle ving kan men meten aan het respect voor de zwakste leden van die samenleving. Dat zei de arts mevrouw A. Hoek - van Kooten uit Veenendaal gisteren in eer. voordracht op de bondsdag van de christelij ke gereformeerde vrouwenve rengingen in Den Haag. Mevrouw Hoek ging in op de abortuskwestie. "Eerst wordt het ongeboren kind waardevrij gemaakt door te spreken over een klompje cellen, en als de waarde van het mens-zijn er dan af is, kan worden overge gaan tot de ingreep". Iets daarvan constateerde zij ook met betrekking tot ernstig zie ken, gehandicapten en demen te bejaarden. Zij zijn zichzelf en anderen tot last. Hun leven wordt eigenlijk als waardeloos beschouwd. "Juist dit negatie- ve waarde-oordeel kan een ex tra kruis zijn voor allen die lij den". Het is van groot belang, zei me vrouw Hoek, hoe in de gezin nen over de waarde van het le ven wordt gepraat. In dit ver band vroeg zij zich af, of de se- xuele opvoeding van het kind in de gezinnen niet een braak liggend terrein is. In de discussie werd gevraagd, of men het leven van een onge neeslijk zieke almaar moet rek ken. Mevrouw Hoek antwoord de daarop, dat men zich moet terugtrekken als de stervensfa se duidelijk is ingetreden. Dat proces moet zijn gang kunnen gaan, maar men moet de pa tiënt dan nog wel begeleiden en de pijn bestrijden. In alle gevallen wees mevrouw Hoek actieve euthanasie af, ook als de patiënt er zelf om vraagt. Beroepen Hervormde Kerk: aangeno men naar Delft A. de Reuver Capelle aan de IJssel, het be roep van de synode tot predi kant voor buitengewone werk zaamheden (secretaris raad voor de herderlijke zorg en voor de zaken van kerk en ge zin) Th. M. Loran (ziekenhui spredikant) Loosdrecht. Gereformeerde Kerken: aange nomen naar Krimpen aan de Lek (deelwerk) kandidaat J. O. Kroesen Kampen, naar Vroomshoop L. van Wijngaar den Zwartemeer-Klaziena- Gereformeerde Kerken Vrijge maakt: beroepen te Dronten, Nieuwleusen, Uithuizen en Utrecht-Noordwest H. van den Berg Hoek. Christelijke Gereformeerde Kerken: beroepen te Aalsmeer B. de Graaf Zierikzee. Gereformeerde Gemeenten: be dankt voor Vlissingen (als zen dingspredikant in Nigeria) M. Golverdingen 's Gravenzande, voor Rotterdam-Centrum A. Moerkerken Nieuw-Beijer- land. Promotie. Morgen promoveert aan de Utrechtse universiteit ds. M. J. G. van der Velden (Doorn) tot doctor in de godge leerdheid op een proefschrift over 'K. H. Miskotte als predi ker'. Eerst was ds. Van der Vel den (55) predikant achtereen volgens in Nieuwpoort en Ren- kum. Toen werd hij rector van het theologisch seminarium van de Hervormde Kerk. Nu is hij docent voor pastorale theo logie aan de theologische fa culteit in Utrecht. Zijn promo tor morgen is prof. dr. H. Jon ker. Lutherse synode. De generale kerkelijke vergadering en de synode van de Evangelisch Lu therse Kerk komen deze maand bijeen, de eerste op 12 mei in Amsterdam, de synode op 15 en 16 mei in Den Haag. De synode moet een president en twee vice-presidenten kiezen voor het nieuwe synodale jaar. Het is nog niet bekend, of ds. W. Bleij zich weer beschikbaar zal stellen voor een nieuwe ambtstermijn. Hij kan hooguit nog een jaar president blijven. Dan bekleedt hij deze functie tien jaar. Professor dr. C. H. Lindijer gaat in augustus met pensioen als hoogleraar aan het evange- lisch-luthers seminarium. Voor hem zal de synode een opvolger kiezen. Er zijn voor deze post kandidaten zowel uit binnen- als buitenland. Gospelgroepen. De 'Landelij ke groep jeugdkoren en go spelgroepen' houdt op zater dag 19 mei in 'De Bron' in Dalf- sen haar 'Ontmoeting 84'. Tien koren, groepen en bands, ook uit het buitenland, zullen die- dag optreden. De NCRV maakt van het grote slotconcert radio- opnamen. Bij de landelijke groep zijp ruim 400 jeugd- en jongerenkoren, gospelgroepen en bands aan gesloten. Zij verenigen meer dan 10.000 jongeren die zich in hun viije tijd met gospelmu ziek bezighouden. Belangstellenden die nadere in lichtingen wensen kunnen die krijgen bij het secretariaat: Banckertlaan 29, 1217 PV Hil versum (035-11086). Titus Brandsma. In verband met de te verwachten zalig verklaring van pater Titus Brandsma in maart-april vol gend jaar in Rome is een her- denkingskaart gemaakt met een foto en korte levensloop van deze pater en een gedicht dat hij in de Scheveningse ge vangenis (1942) heeft geschre- De kaart is een uitgave van het Titus Brandsma-fonds, Karme lietenklooster, Steenstraat 39, 5831 JA Boxmeer (08855-2142).

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 19