c Sowjet-Unie mijdt Los Angeles 'Spelers mogen in buitenland uitkomen' Valse start van waterpoloteam Basketbalteam herstelt zich Alternatieve Spelen in voorbereiding Poging IOC om Spelen te redden Zege Jong Oranje op Algerije Internationale sportwereld verrast door besluit Agostinho nog in coma Beenhakker opvolger Menotti? WOENSDAG 9 MEI 1984 GENUA (ANP) - Het Nederlands waterpoloteam is giste ren het tot drie landen gereduceerde toernooi van genua begonnen met een nederlaag van 7-11 (1-2, 3-3, 2-2, 1-4) tegen Joegoslavië. Sport DRAGUIGNAN (AFP) - In het in ternationale voetbaltoernooi in Draguignan heeft Jong Oranje ook de tweede wedstrijd gewon nen. Na de winst op Bulgarije zondag, werd dinsdag Algerije verslagen met 1-0. Het doelpunt voor de formatie van coach Ger Blok werd al in de eer ste minuut gemaakt door Michiel Boerebach va Go Ahead Eagles. Voor zo'n vijfhonderd toeschou wers ontspon zich een zwakke en te harde wedstrijd waarin de Ne derlandse ploeg geen kans zag het Algerijnse elftal met grotere cijfers te verslaan. Vincent kreeg in deze wedstrijd een gele kaart van de Belgische arbiter Van Langenhove die ook drie Alge rijnse spelers, Abderrahim, Me- ziane en Mekloufi, boekte. Nederland-Algerije 1-0 (1-0), 1. Boerebach 1-0. Scheidsrechter: Van LangenhoveOpstelling Jong Oranje; Laurs: Snoei, Wasiman, Vincent en Van Rossum; Teu- ben, Gorter en Schmidt; Boere bach (Boessen), Beukers en Rey- Vooral in waterpolo-kringen is het nieuws, dat de Sowjet-Unie niet deelneemt aan de Olympische Spelen van Los Angeles hard aangekomen. De Sowjet-Unie gold als Europees- en wereld kampioen als de voornaamste kandidaat voor het goud in Los Angeles. Verder is de vraag wat de overige Oostbloklanden zullen doen. Als Hongarije en wie weet Joegoslavië ook niet naar Los Angeles gaan, zijn wat ons betreft de Spelen kapot", aldus de Nederlandse chef-d'equipe Nico van Seist. In de wedstrijd tegen Joegoslavië was sprake van dezelfde manke menten, die het Nederlands wa terpoloteam parten speelden bij de voorlaatste internationale wa penschouw; de Europese kam pioenschappen in Rome van vo rig jaar augustus. Het slechte be nutten van de man-meer-situatie en gebrek aan uithoudingsver mogen. De ineenstorting van Oranje ge schiedde in het begin van de vierde periode. Ondanks dat slechts drie van de zevenman- meersituatie werden benut, kon het team van Pocsik tot op dat moment de achterstand tot één doelpunt beperkt houden. Een gemiste Nederlandse strafworp leidde een breakout van de Joe- goslaven in, waardoor het in- plaats van gelijk 6-8 werd. Mis verstanden in de laatste twee mi nuten maakte dat Joegoslavië kon uitlopen naar 11-7. Doelpuntenmakers waren Aad van Mil (2), Stan van Belkum (2), Ed van Es (1), Eric Noordegraaf (1) en debutant Remco Pielstroom (1). Emill Hagens: peesscheuring HOORN (ANP) - Het Nederland se herenbasketbalteam heeft gistergavond voor 1200 toe schouwers in Hoorn de laatste wedstrijd uit een serie van vier tegen het team van Michigan University gewonnen. Na een ruststand van 35-36 in het voor deel van de Amerikanen, won Nederland met 69-61. De zege van de Nederlandse ploeg, die veel beter speelde dan maandagavond in Alphen aan de Rijn, werd eigenlijk overschaduwd door de blessu re van Emill Hagens. Naar gis teravond bleek heeft de Leidse spelverdeler in de wedstrijd van maandag een ernstige blessure (peesscheuring) aan een vinger opgelopen waar door hij minstens een maand uit de roulatie is. Dat betekent dat Hagens ook niet in actie komt bij Voor-Olympische toernooi dat volgende week in Grenoble begint. Zijn plaats in de ploeg wordt ingenomen door Marco de Waard van Noordkop. Scorers van Nederland: Faber 18 punten, Plaat en Cramer 12, Van de Lagemaat 8, Esveldt 7, Wiel 6, Kuiers 4 en Akerboom Belgische voetbalbond: BRUSSEL (GPD) - Albert Roossens, de secretaris-generaal van de Koninklijke Belgi sche Voetbal Bond, vindt dat de FIFA op 19 mei onmogelijk kan beslissen dat de door de Belgische bond geschorste spelers van Standard en Waterschei ook niet in andere landen mogen voetballen. „Ik heb er het reglement van de FI- FA nog eens op nageslagen", al dus Roossens. „maar daarin heb ik niets kunnen vinden waarin de FIFA het recht zou hebben schorsingen van spelers over te nemen. Als twee nationale bon den besluiten een speler af te staan, heeft de wereldvoetbal bond daar helemaal niets mee te maken en kunnen onmogelijk sancties getroffen worden". Zoals bekend werd recentelijk een aantal spelers van Standard en Waterschei door de Belgische bond voor langere tijd geschorst, omdat zij betrokken waren ge weest bij het geruchtmakende omkoopschandaal tussen beide clubs. Volgens Roossens heeft de schorsing door de Belgische bond geen enkele consequentie voor andere landen. Naar zijn mening mogen die spelers met ingang van het komend seizoen zonder meer uitkomen in de Franse, Nederlandse of West- duitse competitie. Roossens: „Wij zullen de FIFA dan ook laten weten dat wij er geen voorstander van zijn de schor sing internationaal op te leggen. Zou de FIFA toch tot een uitbrei ding van de schorsing overgaan, dan handelt men niet conform het reglement en zullen we daar zeker protest tegen aantekenen". De beslissing van de Westduitse voetbalbond volgend seizoen geen geschorste Belgische spe lers toe te laten tot de Bundesliga is bij Roossens helemaal in het verkeerde keelgat geschoten. „Je moet niet roomser willen zijn dan de paus", vindt hij. „Tien jaar geleden hebben zij Rolf Rüssmann naar Belgiè gestuurd. Die kon in Duitsland niet aan de slag, omdat hij toen betrokken was bij het omkopingsschandaal rond Schalke. Ze maakten er evenwel geen enkel probleem van dat hij bij Standard speelde tijdens die schorsingsperiode". Mathieu Driesen, advocaat van de groep geschorste Standard-spe- lers, overweegt inmiddels een kort geding aan te spannen tegen de Belgische voetbalbond. Mr. Driesen: „In dat kort geding wil ik de rechter vragen de schorsin gen op te schorten totdat er een uitspraak is van de burgerrech ter. De nu opgelegde schorsing is immers gebeurd door de Belgi sche voetbalbond en is in feite in strijd met de wetgeving in Belgiè en derhalve onwetttig". Ook mr. Mathieu Driesen kan zich nauwelijks voorstellen dat de FI FA op 19 mei de door de Belgi- sche voetbalbond opgelegde schorsing zal overnemen. „Dat zou dan een strafverzwaring zijn", aldus Driesen, die uitge sproken wordt door een college waarbij niemand wordt gehoord en zonder feitelijke kennis te hebben onder welke omstandig heden een en ander zich heeft af gespeeld. Ik zou zoiets willekeu rige rechtsbedeling willen noe- Advocaat Driesen meent dan ook dat wanneer de FIFA de schor sing van de Belgische bond zou overnemen er sprake is van broodroof, hetgeen de conse quentie inhoudt dat de spelers van Standard onverwijld naar de burgerrechter dienen te stappen om alsnog vermindering van straf te eisen. „Wat mij nog altijd dwarszit is dat het beroepscomi té van de Belgische Voetbalbond tijdens de behandeling van de Standard-zaak is opgetreden als rechter en als partij in het ge ding, waarbij voor alles het ima go van de bond kennelijk verde digd diende te worden. Toch zijn bepaalde feiten gepleegd met de goedkeuring van de Belgische voetbalbond". LISSABON (DPA) - De negen da gen geleden zwaar ten val geko men Portugese wielrenner Joa- quim Agostinho ligt nog steeds in coma. Een behandelend ge neesheer verklaarde gisteren dat er geen tekenen van verbetering zijn in zijn toestand, maar ook geen verslechtering is opgetre den. De 41-jarige Agostinho viel op 30 april tijdens een wieler koers in de Algarve over een overstekende hond en liep daar bij een schedelbreuk op. Pas uren na het ongeval werd hij in een ziekenhuis in Lissabon ge opereerd. MOSKOU (GPD) - De Olympische Spelen van Los Angeles zullen worden geboycot door de Sowjet-Unie. Dat heeft het Russische persbureau Tass dinsdagmiddag in Mos kou bekend gemaakt. Dat gebeurde uitgerekend op het moment dat de olympische vlam in Amerika arriveerde, maar ruim voor 2 juni, de dag dat de inschrijftermijn voor de Zomerspelen die van 28 juli tot en met 12 augustus gehouden worden, verstrijkt. Nog onduidelijk is of alle Oostblok landen en andere Rusland gezin de naties het voorbeeld van de Sowjet-Unie zullen volgen. Roe menië evenwel heeft al laten doorschemeren per se in Los An geles te willen verschijnen en zegt niet veel te voelen voor al ternatieve spelen in Bulgarije die Rusland daar wil organiseren. Het nieuws dat de de Sowjet-Unie niet zal deelnemen aan de Zo merspelen heeft de wereld ver rast. Dit ondanks het feit, dat er reeds geruime tijd van Russische zijde kritiek was geuit op de wij- MADRID (GPD) - Leo Been hakker heeft waarschijnlijk toch te vroeg getekend voor Volendam. Na het plotselin ge ontslag van Luis Cesar Menotti als trainer van de FC Barcelona, wordt Been hakker in verschillende Ca talaanse kranten genoemd als de ideale opvolger van de Argentijnse trainer, die wegens uitblijven van suc ces bij de super ambitieuze club voor wie alleen de landstitel geldt vermoeid af haakte. Volgens het sportblad Sport kent Beenhakker het Spaan se voetbal op zïn duimpje, is voorstander van aanvallend voetbal, terwijl hij boven dien bij Zaragoza bewezen heeft met Argentijnen te kunnen omgaan. Beenhak ker zelf was gisteren voor commentaar onbereikbaar. ze waaronder de spelen in Los Angeles zullen plaatsvinden. In de officiële verklaring van het Russische Olympische Comité, die door Tass werd verspreid, wordt dan ook gesteld dat het co mité een afgeronde analyse heeft gemaakt van de situatie rond de 23e Olympische Spelen en de vraag heeft bestudeerd of het wenselijk zou zijn een Russische afvaardiging naar de Spelen te zenden. Verklaring Gewezen wordt daarbij op een ver klaring die het Russische comité op 10 april aflegde. Daarin wordt gesproken over brute schendin gen van de regels van het Olym pisch Handvest door de Ameri kaanse organisatoren van de spe len en de anti-Russische cam pagne van reactionere kringen in de Verenigde Staten. In de verklaring wordt verder ge zegd dat de Amerikaanse autori teiten dergelijke acties ooglui kend toelieten. Het Russische comité vroeg het IOC toen de toestand te bestuderen. Daarop kwam van het IOC op 24 april de verklaring dat de Russische zienswijze juist was bevonden. Desondanks bleven de Amerikaan se autoriteiten tussenbeide ko men in zaken die louter tot de competentie van het organisatie comité in Los Angeles behoor den. Het is bekend, aldus Tass, dat vanaf het begin van de voor bereiding voor de Olympische Spelen, de Amerikaanse over heid er steeds op uit is geweest om de spelen voor politieke doel einden te misbruiken. Chauvi nistische sentimenten en een an ti-Russische stemming werden aangewakkerd. De beslissing om niet aan de spe len deel te nemen, werd geno men in een plenaire zitting van het Russische Olympische Comi té, dat overigens weigert te spre ken van een boycot. Het heeft zich na het besluit van de Ver enigde Staten in 1980 om de Spe len van Moskou te boycotten vanwege de Russische inval in Afghanistan namelijk op het standpunt gesteld dat sport nooit misbruikt mag worden voor het bereiken van politieke doelein den. Alle leden van het comité, alsmede de vertegenwoordigers van de 29 olympische sportbon den in de Sowjet Unie stemden trouwens unaniem voor niet- deelneming aan de spelen van Los Angeles en aanvaardden de verklaring van het nationale olympisch comité. Handvest De voor de internationale sportwe reld toch nog verrassende ver klaring volgde na een periode waarin vanuit Moskou voortdu rend werd gewezen op het feit, dat de Verenigde Staten het Olympisch Handvest geweld aandeden en dat er sprake was van discriminatie van de Sowjet- Unie. Telkens weer werd vastge steld, dat voor de Russische atle ten ondraaglijke omstandighe den werden geschapen. „Politieke, vijandige demonstra ties tegen de vertegenwoordigers van de Sowjet-Unie werden voorbereid. En dat alles maak te", aldus Tass, „dat het nationa le olympische comitié van de Sowjet-Unie wel gedwongen was te besluiten dat deelneming van Sowjet atleten aan de Spelen van de 23 ste Olympiade tot de on mogelijkheden behoort. Het ne men van deze beslissing komt al lerminst voort uit de wens het Amerikaanse volk te belasteren of de goede verhoudingen tussen sportlieden van beide landen te vertroebelen". In de verklaring verspreid door Tass wordt benadrukt, dat het Russische Olympische Comité en de sportorganisaties van dat land, het IOC, de Federatie van Nationale Olympische Comités, Op hetzelfde moment dat de Sowjet-Unie de boycot van de Olympische Spelen afkondigde, ging bij het gebouw van de Verenigde Naties een esta fette van start met het Olympische i pe en Gina Hemphill, kleinkinderen i nen. de Federatie van Internationale Sportfederaties en de Vakbond van de Internationale Sportpers, zullen blijven steunen bij hun pogingen de olympische bewe ging sterker te maken. Peter Ueberroth, voorzitter van de organisatiecommissie van de Olympische Spelen in Los Ange les en Juan Samaranch, voorzit ter van het Internationaal Olym pisch Comité hebben dinsdag- De eerste lopers waren Bill Thor- an vroegere Olympische kampioe- (foto ANP) middag na een gesprek met pre sident Reagan gezegd alles te zullen doen om de Sowjet-Unie alsnog over te halen aan 's we relds belangrijkste sporttoernooi deel te nemen. Een woordvoer der van de Sowjet ambassade in Washington verklaarde dat de Russen hun besluit mogelijk zouden herzien als aan bepaalde voorwaarden zou worden vol daan. WENEN (GPD) - De Sowjet-Unie heeft vergevorderde plannen klaarliggen om alternatieve Olympische Spelen te orga niseren voor communistische landen en andere geinteresseerden. De 'Rode Spe len' zullen worden gehouden in de Bul gaarse hoofdstad Sofia. Berichten over dergelijke plannen circuleren in sport kringen al vanaf Pasen toen er veel sportevenementen plaatsvonden in het bijzonder in West-Duitsland, waar veel sportverenigingen uit Oost en West el kaar ontmoetten. De berichten over al ternatieve spelen deden onafhankelijk van elkaar de ronde. Het blijkt dat de Sowjet-Unie mogelijk al vanaf het moment dat Tsjernenko And ropov heeft opgevolgd plannen had om de Amerikanen met gelijke munt terug te betalen voor het in 1980 boycotten van de Olympische Spelen in Moskou. De Russen moesten echter rekening hou den met één grote moeilijkheid. Onder de andere Warschau-pactlanden heerst onenigheid over het steunen van de Russische maatregel. De regeringen, in het bijzonder die van Polen, Oost-Duits- land en Tsjechoslowakije, hebben hun volk gouden medailles in het vooruit zicht gesteld. Hun 'brood en spelen'-po- litiek om het volk van de economische moeilijkheden af te leiden staat of valt met de Olympische Spelen. Vallen de spelen weg dan blijven zy met de Zwar te Piet zitten. Daarom heeft Moskou het organiseren van alternatieve spelen toe vertrouwd aan haar trouwe bondgenoot Bulgarije. Uit de verschillende berichten die zijn uit gelekt, blijkt dat de plannen in een ver gevorderd stadium zijn. Zelfs de toe gangskaarten zouden al gedrukt zijn en de accommodatie en reisplannen voor atleten en toeschouwers staan al op pa pier om over het volledige programma van de sportevenementen maar te zwij gen. Bulgarije als enthousiaste sportna- tie beschikt over de nodige faciliteiten. Wat de kostbare elektronische tijdwaarne ming en andere zaken betreft vertrou wen de organisatoren erop dat de televi siemaatschappijen uit het Westen vol doende interesse zullen tonen om de kosten voor deze investeringen te dek ken. Alleen wat Roemenië betreft blijft het af wachten. Er komt hoogstwaarschijnlijk een 'Olympiade-topconferentie', waar aan de Warschau-pactlanden zullen deelnemen. Allen zullen de oproep naar Sofia en niet naar Los Angeles te gaan volgen behalve mogelijk Roemenië. De grote sterkte van de Roemenen ligt op het gebied van turnen en juist daarin zijn zij in het verleden vanwege hun af wijkende buitenlandse politiek door an dere Oosteuropese scheidsrechters bij internationale wedstrijden benadeeld. Hoogstwaarschijnlijk zullen de Roeme nen daarom naar Los Angeles gaan, waar in dat geval hun enige grote riva len China en Japan zijn. Daar bestaat ook de kans dat hun aanwezigheid door scheidsrechters wordt beloond en dat zij met een ryke oogst aan medailles en veel propaganda ten gunste var» het Ceausescu-regime naar huis kunnen te rugkeren. WASHINGTON-DEN HAAG (GPD) - Het nieuws van de Russische af schrijving voor de Spelen van Los Angeles is overal als een bom inge slagen. Peter Ueberroth, de voorzitter van het organisatiecomité van Los Angeles, verklaarde op het gazon van het Witte Huis dat de VS nu kennelijk de prijs moeten betalen voor president Carters besluit om vanwege de Russische inval in Afghanistan geen Amerikanen naar de Spelen van Moskou te sturen. Hij zei: „Je kunt zoiets niet laten gebeu ren en vervolgens aannemen dat dat (vier jaar nadien) allemaal wordt vergeten". Zowel Ueberroth als Juan Antonio Samaranch, de voorzitter van het IOC, betoonde zich 'zeer teleurgesteld'. Ueberroth: „De Amerikaanse atleten willen met de besten ter wereld in het strijdperk. De beslissing van 1980 trof vooral de atleten. Wij zullen alles doen om dit terug te draaien in het belang van alle atleten in de wereld". Samaranch voegde daar aan toe: „Wij hebben in 1980 alles gedaan om de Spelen van Moskou te redden. Wy zullen nu hetzelfde doen". President Reagan heeft zowel de organisatoren als het IOC verzekerd dat in Los Angeles het Olympisch Handvest geheel zal worden nageleefd en dat alle buitenlandse atleten en delegatieleiders in vriendschap zul len worden ontvangen, terwijl iedereen op gelijke voet zal worden be handeld. Ueberroth verklaarde nog niet van andere Oostbloklanden te hebben gehoord of zij zullen meedoen. Ten laatste op 2 juni zullen ze hun voor nemens kenbaar moeten maken. Hij verzekerde dat er vele wegen zyn om de Russen te bewegen hun besluit te herzien. „Alle Oostbloklanden komen in de komende dagen voor overleg naar Los Angeles. De Rus sen hebben aan alle voorwedstrijden deelgenomen en ze zijn goed ont vangen. Onze delegaties moeten met iedereen praten". Hoewel al geruime tyd de vrees bestond dat de Sowjet-Unie bezig was een afzegging voor te bereiden, zei Ueberroth positieve geluiden te hebben beluisterd uit de ontmoeting van Sowjet-leider Tsjernenko en de Italiaanse minister van buitenlandse zaken Andreotti. De Russen hebben de organisatie van de Spelen geen officiële mededeling ge stuurd, maar, zei Ueberroth, „wij behoeven ons niet voor de mal te houden: ze menen het". Hij noemde de Russische aantijging dat de veiligheid van de Sowjet-atleten in Los Angeles niet toereikend kon worden beschermd 'ongegrond*. Toekomst Samaranch zei op de vraag wat deze ontwikkeling voor de toekomst van de Spelen betekent: „Dit is een nieuw probleem. We zullen ons best doen dit probleem op te lossen". President Reagan heeft de beide func tionarissen verzekerd dat het Amerikaanse volk en de Amerikaanse regering voorstanders zijn van een goed een eerlijke wedkamp in Los Angeles. Volgens de Amerikanen hebben de VS al het mogelijke gedaan om aan de Russische veiligheidseisen tegemoet te komen en bestond alleen nog verschil van mening over een Sowjet-functionans wiens geloofs brieven de VS hebben geweigerd omdat hij volgens de Amerikaanse inlichtingendiensten een hoge post bekleedt in de KGB. De VS hebben de Russen gevraagd iemand anders aan te wijzen. De zegsman beschrijft de Amerikaanse boycot van 1980 als een reactie op de „uitzonderlijke grofheid die de Sowjets in Afghanistan lieten zien. Er is geen vergelijkbare daad van de VS in het geding". Amerikaanse waarnemers menen dat de Russen vooral bang zijn voor het overlopen van Sowjet-atleten tijdens de Spelen. Diverse Russische immigranten organisaties in Los Angeles hebben aangekondigd hun voormalige landgenoten in die richting te zullen aanmoedigen. John Hughes, de woordvoerder van minister van buitenlandse zaken Georg Shultz, en de enige regeringsfunctionaris die een officiële reactie gaf op het nieuws, zei: „Ik weet dat het voor de Russen moeilijk te begrypen is maar dit is een vry land. De Amerikaanse regering heeft overlopen niet aangemoedigd. Veel mensen vinden de omstandighe den in de Sowjet-Unie afgrijselijk". Op Cees Kerdel, lid van het internationaal olympisch comité, maakte het nieuws niet al te veel indruk. „Ik denk - en dat heb ik reeds eerder gezegd - dat het plaagstoten zijn. De Russen willen bepaalde dingen afdwingen, zijn enigszins geirriteerd door de houding van de Amerika nen. Waarbij ik dan wijs op het niet accepteren van de Sowjet-attache door Amerika. Bovendien stoort de Sowjet-Unie zich bijzonder aan de vercommercialisering van de Spelen. Overigens was dit bekend zodra Los Angeles de Spelen kreeg toegewezen en de Sowjet-Unie protes teerde toen niet". Niettemin zegt Kerdel de beslissing van Rusland te betreuren. „Toen geloof ik niet dat het zo'n vaart zal lopen. Als de Sowjet-Unie niet komt, isoleert het zichzelf natuurlijk wel".

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 13