Vredesweek vooral sportief begonnen DEZE WEEK BIJ PALTHE UW REGENJAS PERFEKT SCHOON RIET f2.50 KORTING Charissa had het allerliefste lachje Haagse bijeenkomst tegen abortus rumoerig verlopen 'Nederlander weet te weinig van Antillen' Minister: in augustus besluit Markerwaard Volleer Stevin: van oude fouten geleerd Koninldijk paar bij viering bevrijding in Middelburg Wakes in 2000 kerken Binnenland DEN HAAG (ANP) - Verspreid over het hele land is afgelopen weekeinde een begin gemaakt met de nationale actieweek tegen de plaatsing van kruisraketten, georgani seerd door het Komitee Kruisraketten Nee. Er werden verschillende bijeenkomsten gehouden, zoals in het Amsterdamse Vondelpark. Elders werd de week vooral op spor tieve wijze ingeluid. In tal van kerken zijn kerkwakes begonnen, die de hele week moeten duren. In verschillende plaatsen werden demonstratieve fietstochten ge houden. Uit Deventer, Apel doorn, Doetinchem en omliggen de plaatsen liepen 2500 lopers en loopsters zaterdag naar Zutphen in een vredesmarathon. Daar Bewindsman onderzoekt vrije verkoop eiwit-diëten UTRECHT (ANP) - Staatssecreta ris Van der Reijden (volksge zondheid) wil de verkoop van de eiwit-vermageringsdiëten, die meestal in poedervorm te koop zijn, aan banden leggen. Hy heeft de Gezondheidsraad en de Voe dingsraad gevraagd te onderzoe ken, of het beter is dat zulke dieetvoeding voortaan niet meer vrij in de winkel te krijgen is, maar alleen nog onder medisch toezicht. In Amerika zouden al zestig men sen zijn overleden na langdurig gebruik van dergelijke diëten. In ons land neemt de belangstelling voor het dieetvoedsel sterk toe, maar zijn er nog geen doden door gevallen. Doordat de voeding erg weinig calorieën bevat kunnen de hartspier en andere interne organen er op den duur door worden aangetast. Op de verpakking van de dieetvoe ding staat de waarschuwing dat het dieet niet langer dan vijf da gen mag duren, maar volgens de adviesaanvraag kan het nodig blijken de consument, door tus senkomst van een arts, tegen te langdurige diëten in bescher ming te nemen. wera een fakkel ontstoken die gedurende de avond en de nacht door lopers via Volkel, Den Bosch en Tilburg in estafette naar het vredeskamp bij Woens- drecht is gebracht. In het Amsterdamse Vondelpark sprak de voorzitter van de FNV, Wim Kok, tegen dat de vakbewe ging geen taak zou hebben bij het propageren van een vreedza me politiek. Het behartigen van sociaal-economische belangen is in wezen ondenkbaar zonder ontspanningspolitiek, aldus Kok. De FNV vindt dat Neder land van plaatsing af moet zien. Niet om schone handen te hou den, aldus Kok, maar als concre te en reële bijdrage om de impas se in de internationale onderhan delingen en de escalatie in de kerwapenwedloop te doorbra kken. Uisteren zijn in ruim 2000 kerken in Nederland kerkwakes begon nen tegen de plaatsing van kruis raketten. De acties moeten de he le week duren. In Amsterdam, Groningen en Den Bosch kwa men honderden mensen bijeen voor zogeheten vredesvespers. Bisschop Ernst, die de dienst in de Sint Jan in Den Bosch voor ging, hield de kerkgangers voor dat de schepping op het spel staat. Andere activiteiten in het kader van de actieweek hadden giste ren te lijden onder het natte weer. In Apeldoorn, waar de voorzitster van het KKN, Sienie Strikwerda, enkele honderden vredesduiven losliet, stonden en kele honderden mensen een half uur demonstratief stil in de re gen. Ook in andere plaatsen wer den dergelijke stiltekringen ge formeerd. Bij de vliegbasis Volkel zijn het af gelopen weekeinde verschillen de groepen vrouwen aangehou den die een demonstratie hiel- DEN HAAG (ANP) - Een nationale manifestatie tegen abortus heeft zaterdagmiddag op het Binnen hof geleid tot enige kleine scher mutselingen tussen tegende- monstranten en politie. Echte ongeregeldheden bleven echter uit, zodat de bijeenkomst betrek kelijk ongestoord kon verlopen. Op het Binnenhof had pater Koop man van de Stichting Recht Zon der Onderscheid een kleine 150 volgelingen verzameld voor een demonstratie tegen abortus. Vol gens de demonstranten worden 39 jaar na de bevrijding nog steeds honderden kinderen per dag vermoord in door Koopman als „kinderslagerijen" betitelde abortusklinieken en ziekenhui- Toen ongeveer zestig jongeren, daartoe opgeroepen door het co mité Flikkervuistje in Den Haag, een spandoek wilden ontrollen met „abortus vrij", greep de poli tie in. De tegendemonstranten werden naar de rand van het Bin nenhof gedreven, waar zij nog bijna twee uur lui blijk gaven van hun ongenoegen. den bij het hek van de basis. Een groep is door een passerende boer met gier besproeid. UTRECHT (GPD) - „De Neder lander weet veel te weinig van de Antillianen. Zelfs op regeringsni veau denkt men dat er op de An tillen Nederlands wordt gespro ken, terwijl een klein deel van de bevolking dat nimmer doet. Op de Bovenwindse Eilanden wordt Engels gesproken, terwijl op de Benedenwindse Eilanden het Papiamento de voertaal is. Laten we hopen dat dit boek een stap is naar meer begrip tussen de Ne derlanders en de Antillianen in ons land". Dit zei de heer Hermelein, direc teur van het kabinet van de ge volmachtigd minister vorige week bij de presentatie van het boek „De Antillianen". Ook de heer Samuels, hoofd van de afde ling Welzijn Surinamers en An tillianen van de ministerie van WVC, kreeg één van de eerste ex emplaren uitgereikt. Het boek geeft de resultaten weer van een onderzoek dat door Wil lem Koot, verbonden aan de Rijksuniversiteit van Utrecht, en Anco Ringeling, directeur van het Platform van Antilliaanse Or- ganisaties de laatste jaren is ge houden. Ze schreven het boek om de aandacht te vestigen op de kleine minderheid Antillianen in ons land, die een eigen achter grond heeft en daardoor ook met geheel eigen problemen heeft te kampen. Allereerst het onderwijs: véél An tilliaanse kinderen en jongeren hebben moeite met het Nede- landstalige onderwijs. De studie resultaten zijn dan ook laag bij deze groep. De overheid gaat er van uit dat ze de Nederlandse taal goed beheersen, in de veron derstelling dat Nederlands op de Antillen de voertaal is. Ringeling: „Omdat het spreken van Papiamento een bevestiging is van de eigen identiteit van de in Nederland verblijvende Antil lianen, spreken de meesten het thuis. De kinderen groeien er mee op, het is hun moedertaal!" Om de kinderen geleidelijk aan het Nederlands op school te laten piamento-onderwijs moeten ko men, concluderen de onderzoe kers in hun boek. Daarnaast ko men er ieder jaar zo'n 200 Antil liaanse studenten met een beurs naar Nederland voor het volgen van hoger onderwijs. Vaak lopen deze studies fout. De studenten hebben door een gebrek aan goe de voorlichting op de Antillen een verkeerd beeld van de stu die. Ook deze groep kampt met een groot taalprobleem. Koot en Ringeling pleiten dan ook voor betere voorlichting en voorberei- - ding voor deze Antillianen. Hoewel het opleidingsniveau van de in Nederland verblijvende Antillianen relatief hoog is ten opzichte van dat van andere min derheden, zijn er schrikbarend veel Antilliaanse werklozen. Vol gens de onderzoekers gaan werk gevers te selectief te werk bij het werven van arbeidskrachten. Mensen die tot een minderheids groep behoren, zoals de Antillia nen komen nauwelijks aan bod. Niet alleen op de overheid hebben Ringeling en Koot kritiek, ook de Antilliaanse organisaties in Nederland moeten volgens hen veranderen. „Die organisaties zijn te veel naar binnen gericht, houden zich nog steeds voorna melijk bezig met het organiseren van feesten. Dat kunnen de men sen nu zelf wel. Het is veel be langrijker dat Antillianen naar buiten treden, en zich gaan rich ten op de instanties die zich met hun problematiek bezighou den", aldus Ringeling. ZUTPHEN In Zutphen werd zaterdag een volksmarathon voor de vrede gehouden uit pro test tegen de kernbewapening. Met het vuur van brandende na- maakraketten rechts op de foto) werd een fakkel aangestoken die naar het vredeskamp bij Woens- drecht werd gebracht, (foto anp) Dankwoord prinses Juliana HILVERSUM (ANP) - „Het gaat mij het allermeest om de hartelijke gedachten, van be kenden en onbekenden, waaruit dit alles voortkwam,^ en die werden uitgedrukt in de vele telegrammen, brief kaarten en brieven die ik kreeg vol goede wensen." Dit zei prinses Juliana gister avond voor radio en tv in haar dankwoord voor de vele gelukwensen die zij heeft ge kregen ter gelegenheid van haar 75-ste verjaardag. De prinses zei de laatste dagen van april aan één stuk be- vierd te zijn. Veel mensen stuurden bloemen, ze ont ving talloze tekeningen van kinderen en er werden aller lei cadeaus bezorgd, dikwijls zelf bedacht en vervaardigd. De prinses noemde de ma nier waarop de mensen met hun eigen woorden felicita ties overbrachten hartver warmend en vooral van mens tot mens. De hoeveelheid attenties is zo groot, dat het de prinses on mogelijk is iedereen persoon lijk te bedanken. Met gebruik van de radio en tv krijgt ie dereen 'een persoonlijk woord'. Prinses Juliana sloot haar dankwoord af met te zeggen dat ze nu verdwijnt 'in een diepe oceaan van diep ontroerde dankbaarheid'. HILVERSUM (ANP) - Minister Smit-Kroes (verkeer en water staat) streeft ernaar dat het kabi net in augustus een definitief be sluit neemt over al dan niet in polderen van het Markermeer. Zij herhaalde gisteren voor de AVRO-radio nog eens dat zij zich in de ministeraard sterk zal ma ken voor inpoldering mits wordt voldaan aan twee voorwaarden. Zo moet de financiering door net bedrijfsleven van de inpoldering rond zijn en dient de Raad voor de Waterstaat akkoord te gaan met de berekingen die haar de partement heeft gemaakt van de inpolderingskosten. Smit vindt inpoldering „een uitste kende manier om een flink stuk land erbij te krijgen. De ervaring met voorgaande polders heeft geleerd dat daar ook in natuur historisch opzicht waardevolle dingen kunnen gebeuren, zoals aanleg van natuurreservaten". Ook voor het bedrijfsleven dat in een nieuw in te polderen Marker- GRAFSCHENNIS - Famiüeleden van een onlangs overleden jacht opzichter hebben gisteren in het Twentse Vriezenveen ontdekt dat het graf van de man totaal is vernield. Zo is de grafsteen in stukken geslagen. Dit heeft de rijkspolitie meegedeeld. Er wordt een onderzoek gehouden om de dader(s) te achterhalen. Bij de politie bestaat het vermoe den dat de vernieling van het graf te maken heeft met oude controverses tussen de jachtop zichter en stropers. ROTTERDAM (GPD) - „Alle oud zeer is praktisch opgeruimd. We hebben geleerd van de fouten uit het verleden, zoals in Nigeria. We zullen daarom het risico in de toekomst meer beperken". Deze woorden sprak mr. ir. J. K. Kok je, voorzitter van de raad van be stuur van het bagger-, bouw- en wegenbouwconcern Koninklijke Volker Stevin, vandaag in een toelichting op het jaarverslag over 1983. Hij zei dat het met het concern, dat de afgelopen vijf jaar terugliep van 18.125 tot 10.645 werkne mers, beter is gesteld dan voor heen. Weliswaar was de order portefeuille was aan het begin van dit jaar met bijna 1,5 miljard gulden ruim 30 procent lager dan een jaar daarvoor. „Van de bete kenis van dit gegeven zijn wij ons dageljks bewust", zo staat in het jaarverslag. Kokje: „Natuur lijk hebben wij zorg over onze or derportefeuille. Die is te laag voor de bedrijfsomvang. Toch zijn wij wat dit betreft niet echt pessimistisch". De teruggang in het werk in het af gelopen jaar heeft vooral betrek king op het buitenland. Dat liep per 31 december jl. terug van 1,1 miljard tot 556 miljoen. In ons land ging de omvang ervan met 130 miljoen gulden achteruit van 996 miljoen naar 865 miljoen gul den. Met het oud zeer waarmee ir. Kok je zijn inleiding begon, doelde hij met name op stroppen bij de fi nanciële afwikkeling van projec ten in Nigeria, in de VS bij de bouw van een brug en in Libië by het gereedkomen van een vliegveld. Het stopzetten vorig jaar al van werk in Nigeria en het niet her- vatten ervan heeft uiteindelijk ook tot het ontslag van enige tientallen medewerkers in Ne derland geleid. Op korte termijn zei Kokje geen verbetering te verwachten voor de activiteit in Nigeria. Zoals eerder gemeld heeft Volker Stevin 1983 afgesloten met een netto winst van 13,7 miljoen, te genover een winst van 9,8 mil joen over 1982. Gezien het aan zienlijke verlies dat de onderne ming in 1980 en in 1981 heeft ge leden en gezien het bescheiden resultaat in de daarop volgende jaren wordt de aandeelhouders voorgesteld de winst over 1983 geheel aan te wenden voor het versterken van het c waard aan de slag kan, betekent het project een groot stuk werk gelegenheid, aldus de minister. Secretaris Schilder van de initia tiefgroep Markerwaard BV, die zich sterk maakt voor financie ring van inpoldering door het be drijfsleven, liet in hetzelfde pro gramma weten dat er veel be langstelling bestaat voor mede financiering van drooglegging en inpoldering van het Markermeer. Schilder heeft al verscheidene reacties binnen van grote en klei ne bedrijven alsmede van finan ciers. De groep heeft goede hoop dat het benodigde bedrag voor het project, ongeveer 1,5 miljard gulden, op tafel komt. De Vereniging tot behoud van het IJsselmeer heeft met „verbijste ring" gereageerd op de „eenzijdi ge uitlatingen" van minister Smit over de mogelijke inpolde ring van de Markerwaard. Volgens een woordvoerder van de vereniging praat de minister al leen over de economische belan gen van een aantal ondernemers uit Lelystad. „Het economisch belang van open water ziet ze volledig over het hoofd. Denk bijvoorbeeld aan de beroepsvis serij en de recreatie en alles wat daarmee samenhangt", aldus de woordvoerder. Bovendien is par ticulier droogleggen uitverkoop van een stuk Nederlands grond gebied, dat gezien de beschikba re ruimte in ons land veel te kost baar is. Maar wellicht nog belangrijker is, zo meent de vereniging, de vraag of we die polder echt nodig heb ben. Tijdens de nationale Bevrijdingsmanifestatie in Middelburg bezocht het koninlijk paar ook het plein voor de Nieuwe Kerk waar Zeeuwsw vrou wen het garnalenpellen demonstreerden. (foto ANP) MIDDELBURG (ANP) - Koningin Beatrix en prins Claus hebben zater dagmiddag de nationale Bevrijdingsmanifestatie in Middelburg bijge woond. Ook een aantal ministers, onder wie minister-president Lub bers, was bij deze officiële viering in de Nieuwe Kerk aanwezig. Negen Noorse commando's die op 1 november 1944 als eerste bevrijders aan land kwamen bij Westkapelle, werden in de Nieuwe Kerk aan het koninklijk paar voorgesteld. De vertoning van de film die de Noorse oorlogscorrespondent en cameraman Per Jonson maakte van de inva sie op Walcheren, maakte diepe indruk op de negen Noorse c do's. ADVERTENTIE DE STOMERIJ DIE ALLES BETER DOET PALTHE stomerij Breestraot 128, Leiden Depót: Hoge Rijndijk 182, Leiden Buitenlanders op kieslijst Basisbeweging AMERSFOORT (ANP) - De Basis beweging voor Vrede en Solida riteit van de kamerleden Schol ten en Dijkman wil bij eventuele deelneming aan de volgende ka merverkiezingen tenminste twee personen uit etnische minderhe den bij de eerste tien op de kan didatenlijst plaatsen. Scholten zei dit zaterdag op een mager bezochte bijeenkomst van de basisbeweging in Amersfoort, die was gewijd aan de problemen van etnische minderheden. Vol gens Scholten is het initiatief niet bedoeld om zoveel mogehjk stemmen van leden van etnische minderheden binnen te halen. Het gaat om de „kwaliteit van de politiek", zei hij. Of uit de basisbeweging een nieu we politieke partij voortkomt wordt 23 juni op een besloten bij eenkomst beslist. Scholten zei dat Dijkman en hij hun geestver wanten een dergelijke partij niet willen opdringen. Het gaat er niet slechts om een 13 de partij in het parlement te krijgen, het streven moet gericht zijn op poli tieke vernieuwing en bundeling van krachten, aldus Scholten. f Deze aanbieding geldr v.o- 7/5 t/m 12/5. AMSTERDAM (GPD) - Het lachje en huilen van Charissa de Best (17 maanden) uit Am sterdam hadden volgens de ju- ry net een tikkeltje meer per soonlijkheid dan die van de overige 120 baby's die gisteren meededen aan de Nationale Verkiezing Baby '84 in disco Superstar bij het Rembrandts- plein. Maar ook de mooie kleertjes en de uitstraling van pa en ma deden haar winnen. Presentatrice Judith Bosch ver telde hoe verschrikkelijk leuk ze baby's vindt. Maar je eigen baby vind je natuurlijk de lief ste, de leukste en de mooiste. „De mijne is net een jaar, een lekkere dikkerd, hartstikke kaal en met ountwangen". j Tijd voor vertedering was er voor de meesten niet. Die hadden j het onder de discolampen, tus sen het chroom en de spiegels, I veel te druk met optutten van baby. Strookjes, kantjes, strik-1 jes in de plooi, haartjes kam men en nog even de fles. De baby's in zoete kleurtjes en de moeders in het mooi, druk be zig het mooi te houden, wat door de warmte en de drukte en het gedoe met luiers niet eenvoudig was. De vaders had den het makkelijker; die zaten aan de bar achter het bier. j Elke ronde mochten elf moeders met baby's op hoge witte bar krukken voor de jury onder lei-1 ding van Lou van Rees plaats nemen. Een enkele keer zat er een vader; de meeste baby's waren meisjes. Judith Boch beschreef het uiter lijk van de baby's. Ze had het over de mooie wimpers en prachtige ogen van Jamie- Clair, een beauty uit Utrecht. En over het lekkere stoere spij kerpak van Danny. En over de schattige leren laarsjes en het eigenwijze kniebroekje van Remy (genoemd naar de hoofdpersoon uit Alleen op de wereld). Na elke ronde mocht een dame van een kindvrien delijk merk zachte badstof bal len uitdelen, waarna uitvoerig tijd werd uitgetrokken om aar dige dingen over de sponsors te vertellen. De jury had het moeilyk, vooral met zichzelf. Want Manfred de Graaf („Zeg 's AA") kwam niet opdagen. Terwijl Ben Cramer wel zong, maar niet in de jury wenste te zitten ondanks aan drang van de organisatoren (,,'t Is zo enig voor de moeders"). Uiteindelijk werd de 17 maanden oude Clarissa uitgekozen als allermooiste baby van Neder land. Op de foto met haar moe der probeert de kleine of haar trofee eetbaar is.... (foto anpi

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 5