C en A wil naar Haarlemmerstraat 'Het CDA moet om. nietwaar?' Beroep van gereformeerde kerk Sportieve opening actieweek tegen kruisraketten Onze laatste poging in Leiden Den Haag: geen meubel- centrum in Leidse regio Holle propagandabeelden Feestelijke Gaga-show in Antonius Clubhuis Leiden Op deze plek, Haarlemmerstraat 92 tot en met 102b, wil C A zich vestigen. (foto Holvast) LEIDEN - Om de wijk Staalwijk- Vredeskerk (tot voor kort Zuiderkerk) aan een predikant te helpen, heeft de kerkeraad alge mene zaken van de gereformeer de kerk vandaag een beroep uit gebracht op drs. H. E. Schouten te Ochten. |Ds. Schouten (38 jaar, gehuwd, 3 kinderen) is sinds 1978 predikant van de gereformeerde streekge- meente Midden-Betuwe (Hete- ren, Randwijk en Zetten), die met de hervormde deelgemeente Emmaus in Resteren een samen werkingsverband heeft. Hij werkte eerst als hulpprediker in Deventer. Afgesproken is, dat ds. Schouten, als hij dit beroep aanneemt, drie vierde van zijn tijd in het ge meentewerk zal steken en de rest zal gebruiken voor studie. Met zijn komst zal de predikantsva- cature in de wijk rond de Zuiderkerk na lange tijd einde lijk worden vervuld. Diefstal kluis met 50.000 LEIDEN - Bij een verfbedrijf aan de Zoeterwoudseweg is in de nacht van donderdag op vrijdag een kluis ontvreemd met een in houd van 50.000 gulden. Onbekenden zijn het bedrijf bin nengekomen na het vernielen van een ruit. De kluis werd op een vrachtauto van het bedrijf geladen. In de loop van vrijdag werd de vrachtwagen, zonder de kluis, teruggevonden. Vrouw (74) bedreigd en mishandeld LEIDEN - Een 74-jarige Leidse vrouw is zondagmiddag be dreigd en mishandeld door drie mannen die volgens de politie ontevreden waren over een transactie met de zoon van de am de woning van de vrouw aan de Duinhof binnen nadat ze eerst een ruit van de toegangsdeur van de flat hadden vernield. De mannen wilden van de vrouw weten waar haar zoon, een handelaar in twee dehands goederen, zich bevond. Toen de bejaarde vrouw daarop het antwoord schuldig bleef kreeg zij een paar klappen toege diend waarbij haar bril werd ver nield. Ook zou de Leidse door het drietal zijn bedreigd met een vuurwapen. De mannen togen even later naar een garagebox aan de Houtlaan waar de zoon een opslagplaats heeft. In de garagebox heeft het drietal de aanwezige goederen kort en klein geslagen. De scha de zou ongeveer 10.000 gulden bedragen. Volgens de Leidse po litie gaat het hier om een wraak actie van een ontevreden klant. De politie heeft de zaak nog in onderzoek. LEIDEN De vredesweek is giste ren in Leiden en omgeving be gonnen met een fietstocht door de regio. Door het slechte weer was de opkomst voor de tocht, die o.a. langs het militaire vlieg veld Valkenburg voerde, niet zo groot als men gehoopt had. Vijf enzeventig mensen trotseerden de onvriendelijke weergoden. Onder hen een man van zeventig, die de langste tocht maakte als een van de weinigen. Tussen 10.00 en 11.30 uur startten de deelnemers vanaf sportpark de Mors 2 aan de Agaatlaan in Leiden. Men kon zich opgeven voor twee routes: een van dertig kilometer die via Leiden en Val kenburg naar Katwijk ging en een van zestig kilometer, een tocht waarin ook Noordwijk en Lisse waren opgenomen. "Miezerig weer, helaas", liet een van de organisatoren gistermor gen weten. "Het is begrijpelijk dat veel mensen denken: ik stap maar niet op de fiets. Maar toch: vijfenzeventig deelnemers dat valt ondanks alles nog wel mee. De harde kern is in elk geval ge komen". Vanaf de Mors 2 startten gisteroch tend ook de deelnemers aan de prestatieloop. Bijna vijftig deel nemers trok deze loop waarvoor het startsien werd gegeven door J. Duivesteijn, directeur van de dienst sport en recreatie van de gemeente Leiden. Alle deelnemers kregen na afloop een speciaal voor deze gelegen heid gemaakte herinneringsbut ton. LEIDEN - De cabaretgroep 'Links over Rechts' zingt het refrein van het lied 'Eén Woensdrecht, één averecht': "Wie niet aan vrede breien kan> zorgt voor een nucleaire ramp". En mevrouw Boeke verzoekt om vre de. Ze schrijft in de Hooglandse Kerk brieven aan kamerleden. Namens twintig mensen. Fami lie, vrienden, bekenden. "Die kruisraket ten", zegt ze, "die moet ik niet". Ze was een van de ruim 300 mensen die gistermiddag in de kerk briefkaarten aan CDA-kamerleden schreven. Kernwapens, een punt erachter! Briêfkaarten met die tekst liggen op een tafeltje. De kaar ten zijn allemaal versierd met stipjes. Ter verduidelijking hebben de bedenkers ge schreven: "Het stipje in het midden staat voor alle vuurkracht, aangewend in de Tweede Wereldoorlog: 3 megaton. De ande re stippen vertegenwoordigen de kernwa pen voorraad op de wereld anno 1984: in to taal 18.000 megaton of 6000 Tweede Wereld oorlogen". "Rusland en Amerika hebben allebei hiervan ruwweg de helft. De gezamenlijke vuur kracht van de kruisraketten te plaatsen in Woensdrecht komt overeen met 3 stippen: evenveel dood en verderf als driemaal de Tweede Wereldoorlog", "Macaber", vindt mevrouw Boeke, die even stopt met pennen. "En daarom schrijf ik. Ik heb trouwens'al vaker brieven geschreven naar kamerleden. Lange brieven". Hoe lang? "Nou, brieven van een velletje, dat is voor mijn doen lang. Van sommigen heb ik wel een antwoord gekregen. De meesten somden in een kort briefje een aantal overwegingen op waarom ze voor of tegen plaatsing waren. Anderen lieten geen boe of ba van zich ho- De kaartjes die ingevuld worden zijn allemaal geadresseerd aan CDA-kamerleden. "Lo gisch", aldus een vrouw achter de tafel, "want het CDA moet om, nietwaar?" Het kaartje dat nu wordt volgeschreven door mevrouw Boeke is gericht aan kamerlid Borgman. Ze kent hem niet, maar dat doet er niet toe: als hij haar notitie maar leest. "Ik zet er telkens hetzelfde op. Hier kijkt u maar: geweld en angst lossen niets op". Pot nat Naast haar is een jongen gaan zitten. Hij pakt ook een kaart, kijkt even voor zich uit en begint dan te schrijven. Aan CDA-kamerlid Wolters. "Eigenlijk wil ik nog wel wat meer opschrijven", zegt hij even later. "Maar laat ik het ook maar niet doen, want dan leest meneer Wolters mijn kaart misschien wel niet". Heeft hij die Wolters uitgekozen, of lag de kaart bovenop de stapel? "Ik heb die man niet expres gepakt hoor. Wat dacht je nou! Het CDA is toch een grote pot nat. Tenminste, in mijn ogen". De vrouw achter de tafel corrigeert hem: "Dat is niet zo". Jongen: "Hoezo?" Vrouw: "Nou, ze zouden wel willen dat ze een grote pot nat waren. Dan hadden ze een ge zamenlijk standpunt. Nu kunnen we ten minste proberen ze te bewerken". Druppelsgewijs komen de mensen de kerk binnen. En allemaal verwoorden ze in een paar zinnen hun bezwaren tegen eventuele plaatsing van kruisraketten. Slechts een paar mensen in de kerk die geen standpunt hebben: de kinderen die achter de koffieta fel waarboven ze ternauwernood uitko men staan. Het jongetje wil net uitleggen waarom hij niet zoveel van kruisraketten afweet als hij ziet dat zijn vrouwelijke collega wat onzorgvul dig met de melkfles omspringt: "Zeg Judith, waarom gooi je er eigenlijk niet meteen een hele liter in?" WIM BRANDS Viertal gooit ruit bloemenwinkel aan diggelen LEIDEN - De Leidse politie heeft gisteravond vier Leidse jongens, in de leeftijd van 18 tot 23 jaar, aangehouden die een ruit had den ingegooid van een bloemen winkel aan de Willem Klooslaan (zie foto). De eigenaar van de zaak heeft volgens een politie woordvoerder geen aangifte ge daan van de vernieling zodat de politie het viertal weer op vrije voeten heeft moeten stellen. Van het Bonaventuracollege aan de Kernstraat werden gister avond ook een aantal ruiten ver nield. De politie heeft even later acht jongens opgepakt. Eén van hen, een veertienjarige Leidse knaap, heeft bekend de vernielin gen te hebben aangericht. LEIDEN - Drs. O.P.J. Roefs (45) is door de gemeenteraad benoemd tot rector van het Stedelijk Gym nasium. Roefs, thans leraar aan de heao van het Instituut voor Hoger Beroepsonderwijs te Eindhoven, volgt drs. A.M. Coe-» bergh van den Braak op, die op 1 april met vut is gegaan. Al in oktober vorig jaar werd een oproep voor de vacante rectors- functie geplaatst. Deze leverde echter geen benoembare sollici tanten op. Daarom werd de op- Roefs rector gymnasium roep eind januari van dit jaar her haald. Tussen gemeente en Ste delijk Gymnasium ontstond toen een conflict over de inhoud van de advertentie. Van de 64 sollicitanten werden twaalf kandidaten door de selec tiecommissie voor kennisma king uitgenodigd. De inspraak- commissie, bestaande uit verte genwoordigers van het onderwij zend en niet-onderwijzend per soneel, ouders en leerlingen van de school en leden van de ge meenschappelijke schoolraad werden bij de beoordeling be trokken. Uiteindelijk is drs. Roefs door B en W aan de gemeenteraad als kan didaat voorgesteld. - MAANDAG 7 MEI 1984 LEIDEN C A wil verhuizen naar de Haarlemmerstraat. Drie winkels in die straat, de nummers 92 tot en met 102 b (nabij de Haartebrugkerk), zijn door het concern opge kocht. De directie hoopt dat begin '86 de verhuizing van de Botermarkt naar de Haar lemmerstraat achter de rug is. "Maar", zegt woordvoerder Kloos, I "pint u ons niet vast op die da- turn: we zijn namelijk wat voor- zichtig geworden met voorspel lingen zodra het om Leiden gaat. Dat lijkt me wel begrijpelijk". J De aangekochte winkels zijn foto- handel Lindhout, de Bata-schoe- 1 nenzaak en Klein-Gefo. Al sinds J jaar en dag wil C A het onder- ij komen aan de Botermarkt verla- 2 ten: te weinig ruimte aldaar. Maar pogingen mislukten tot nu toe. Toen C A het Hof van Hol land aan de Breestraat had aan gekocht en vervolgens bekend maakte daar naartoe te willen verhuizen, ontstonden er veel be zwaren. Vorig jaar zag C en A de finitief af van vestiging aan de Breestraat en liet weten eventu eel Leiden te zullen verlaten. Het pand is inmiddels weer eigen dom van de Raad van Arbeid en staat te koop. "We verwachten dat het nu wel doorgaat", zegt Kloos. "Wethou der Fase heeft ons tenminste la- DEN HAAG - De gemeente Den Haag is fel tegen de plannen om in Leiden of Leiderdorp een zogeheten meubelboulevard te vestigen. Het gemeentebestuur heeft bij de provincie Zuid-Holland een bezwaar schrift tegen de plannen ingediend, zo blijkt uit een mededeling aan de Haagse gemeenteraad. Volgens de verantwoordelijke wethouder, C. Nyqvist, is een concentratie van meubelzaken in het westelijk deel van Zuid-Holland alleen aan vaardbaar in het centrum van Den Haag. In het Spuikwartier zou hier voor voldoende ruimte beschikbaar zijn. Een recent rapport heeft volgens de gemeente uitgewezen dat een meu belboulevard in Leiden per jaar 24,2 miljoen gulden omzetverlies ople vert voor de Haagse meubelbranche. Andere winkels in dè binnenstad zouden nog eens een schade van zës miljoen lijden. ten weten dat zij een C A-vesti ging aan de Haarlemmerstraat wel een goed idee vindt". "Zo snel mogelijk weg dus aan de Botermarkt. Maar het zal nog wel een tijdje duren, want we moeten nog tekeningen maken en ook nog een aantal procedures door lopen. Dat vergt tijd". "Dit was onze laatste poging in Leiden", vervolgt Kloos. "We dachten: we vergeten even wat er in het verleden is gebeurd - dus de pogingen die pogingen bleven, al die moeizame ervarin gen - en we proberen nog een keer een andere locatie te vinden in deze stad. Nu kan het lukken". Hoopvol Zo denkt wethouder Fase (econo mische aangelegenheden) er ook over. "Het is natuurlijk al lang bekend dat C A wegwil, maar nu ziet de situatie er hoopvol uit. Daar ben ik wel blij om". Ze vervolgt: "Voor de Botermarkt is het natuurlijk een tegenvaller, want C A is een lokker. De Haarlemmerstraat daarentegen kan verheugd zijn. Jazeker, ik denk dat de winkeliers aan de Haarlemmerstraat tevreden mo gen zyn als C A komt, want het bedrijf oefent een enorme zuig kracht uit. Dat kan het hart van de stad alleen maar ten goede ko- Kunstenaars tegen kruisraketten Leidse kunstenaars tegen kruisraketten. Burchtzalen Leiden. Tot en met 14 mei. Geopend: ma. t/m vr. van 11-17 uur. Za. en zo. van 12-17 uur. LEIDEN - Koppeling van kunst aan politiek is een hachelijke zaak. De kunstgeschiedenis kent tal van voorbeelden van kunstenaars die hun artistieke gaven verbonden aan door ons nu veroordeelde politieke ideeën. Gevaarlijk is daarbij een propagandistische kracht die van kunst kan uitgaan. Kunst kan zozeer gevoelens op zwepen dat het verstand wordt uitgeschakeld. Dit kan ook gebeu ren waar kunstenaars zich beeldend mengen in de politiek-militai- re kernrakettenkwestie, of zij nu vóór of tegen zijn. In de Burchtzalen tonen deze week ongeveer twintig Leidse kunste naars 'anti-kruisraketten-kunst'. De aanwezige abstracte werken zijn in het algemeen helaas nietszeggend met hun multi-interpreta- bele kleuren en vormen, zeker waar titels ontbreken. Dit geldt vooral voor de schilderijen van Peter Heemskerk, Roger Busschots en Josephine Verbist. Verreweg het meeste werk is echter van figu ratieve aard. Dit nu is voor het grootste deel anti-militaristisch of absoluut-pacifistisch van inslag, en heeft als zodanig niets met de kruisrakettenkwestie op zichzelf te maken. Zo laat Fred Balhuizen bloedende mensenhoofden zien. Burckhardt Söll gevelde mensen massa^ en Pol Jong een 'dode stad'. Slechts enkele werken gaan expüciet over zoiets als een nucleaire oorlog; de meeste illustreren algemene zaken als 'dood', onderdrukking en 'vergankelijkheid'. Er wordt op deze expositie in het algemeen een direct verband gesuggereerd tussen 'plaatsing van kruisraketten' en 'einde van alle leven'. Nu wil natuurlijk geen zinnig mens dood en verderf. De hamvraag is echter of plaatsing die nu wél of juist niét van ons zal afhouden. Volgens deze Leidse kunstenaars zal plaatsing de ellende over ons brengen. Wat echter ontbreekt is argumentatie, en die geeft Jos Everaers in zijn inleiding tot de expositie ook niet, waar hij alle wetenschappers, generaals en politici die raketsystemen ontwikke len "klootzakken" noemt die "allemaal tegen de muur" zouden moeten worden gezet. Deze kunstenaars wakkeren zeker bepaalde angstgevoelens aan. Maar het verstand krijgt hier op zijn zachtst gezegd geen voedsel. De kunst heet zich hier verlaagd tot het ni veau van holle ideologische propagandabeelden, die weliswaar kunnen imponeren maar op zichzelf in de discussie niet serieus mogen worden genomen. ANTOON ERFTEMEIJER 'Voorbehoedmiddel' door Joke Ziegelaar. Te zien op Leidse kunste naars tegen kruisraketten. <r0to p.r.» 'The Gaga Show' in het Antonius Clubhuis aan de Lange Mare. Ge zien op zaterdag 5 mei. LEIDEN - De Leidse Ballet school organiseerde zaterdag avond in samenwerking met café Scarabee de 'Gaga-Show' in het Antonius Clubhuis. 'Ga ga', dat volgens de presentatri ce 'gek' betekent, moest garant staan voor een 'te gekke'- avond. Het werd een feestelij ke show, waarin de vele be langstellenden een afwisse lend programma kregen voor geschoteld. De Gaga-avond be gon met een aantal mode shows en liep vervolgens uit op een groot swingfeest. Voordat de 'Gaga Show' begon, gaven de leerlingen van de Leidse Balletschool een dans- uitvoering. Zo'n zeventig en thousiaste leerlingen dansten allerlei ingestudeerde dansen. Het ging niet altijd even gelijk, maar de inzet en het enthou siasme - vooral van de Jazz klas - maakten het tot een leu ke voorstelling. Elastiek Als sluitstuk van de uitvoering zong de 'Leidse Frank Sinatra', George Julien, onder begelei ding van de ballet-leerlingen enkele van zijn songs. Julien oDende ook 'The Gaga- Show' en was daarmee de eer ste van een reeks artiesten die tussen de modeshows optra den. Het publiek reageerde heel enthousiast op de show van tapdancer Tobias Tak. Zijn optreden begon moeizaam, omdat de aankondiging ver keerd ging en de muziek te vroeg begon. Maar na een tweede start tapte hij er met zijn elastieke lijf swingend op los. In de modeshows lieten leerlin gen van de Leide Balletschool nieuwe en tweedehands zo merkleren zien. Sandra van Egmond liep ook mee, het meisje met de oranje krullen bos dat in het video-filmpje van de Golden Earring mee speelt. De meningen over de geshowde kleren liepen nogal uiteen. "Zo, wat mooi", of "Joh, dat kun je toch maar een keer aan". Met de rockgroep 'The Falcons' verdwenen de stoelen naar de kant en kreeg iedereen de gele genheid om met leerlingen van de Rock'n Roll Highschool uit Amsterdam mee te swingen. Na het optreden van drie ande re Leidse bands zorgde de dis- co-light show van Radio 88 dat het publiek tot in de late nacht- uurtjes door kon feesten. WOUDA BOUWMAN Fobieën De Vido-Leiden organiseert mor- 'gen een thema-middag over angsten en fobièèn. Mevrouw De Wolf-Ferdinandusse van de Fobieclub Nederland komt daar het een en ander over ver tellen. De bijeenkomst, van twee tot vier uur in het Vrou wenhuis aan de Hooigracht 79, is bestemd voor vrouwen in de leeftijdsgroep van veertig tot zestig jaar. Kruisraketten De 'basisgroep tegen kemgeweld en militairisme' houdt morgen een informatie-avond over het blokkade-actieweekeinde dat 1 tot en met 3 juni bij de kruisra- kettenbasis Woensdrecht wordt gehouden. Plaats: Catena, Kolfmakersteeg 8, aanvang acht uur. Bazaar Het dienstencentrum Binnen- Stad/Zeehelden wijk houdt nu genmiddag aan de Middelu 28 een bazaar. Van half twee tot vier uur.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 3