5 D T 'Van der Helm verdient eerl ijke kt ins' Weer explosie Anderson Derde zege van hockeyteam: 4-0 Prost dendert door Van Duimen op Jarama vijfde C Eric Caritoux wint Vuelta Van der Ven oppermachtig ïonderdste goal Boeldiorst GP van San Marino Henk van Spa mje na eerste woede tot bez inning gei komen: Lammers in de fout MAANDAG 7 MEI 1984 J- pakte twintig seconden, voor- Sport .ZURICH (SI/AFP/ANP) - Vijf da gen na zijn zege in de Grote Prijs van Frankfort heeft Phil Anderson opnieuw toegesla gen. Net als dinsdag kwam de 28-jarige Australiër gisteren in het kampioenschap van Zu rich ook alleen over de streep. Negen seconden na Anderson werd de Zwitser Hubert Seiz tweede, vijf tellen later ge volgd door de Italiaan Pierino Gavazzi, die de sprint van het peloton won voor Bernard Hi- nault. De overwinning voor de in su- pervorm verkerende Anderson mag goeddeels op het conto geschreven worden van Ste ven Rooks, die dertig kilome ter voor het einde aan de haal ging en 25 kilometer stand hield. Op het moment dat Rooks werd ingelopen, rook de Australiër zijn kans. Zijn on weerstaanbare demarrage vormde binnen een week het tweede staaltje van de supe rieure ploegentactiek van Pe ter Post. Zijn equipe had zon dag vrijwel constant zes rijders in de voorste gelederen: Peter Winnen, Theo de Rooy, Gert- jan Theunisse, Gerard Veld- scholten, Eric Vanderaerden en Phil Anderson. Hoewel het peloton met het uurgemiddel de van 41,631 kilometer beslist geen boemeltempo onder hield, werd de strijd pas in de laatste veertig van de 273,5 ki lometer interessant. Kort voor de laatste passage in Zurich onststond er een kop groep van veertien renners, waarin Post met vier man op permachtig vertegenwoordigd was. De veertien namen snel 25 seconden voorsprong, maar de vlucht "liep" niet, zodat de achtervolgers onder aanvoe ring van de Zwitser Gisiger het gat konden dichten. Dertig ki lometer voor het einde sprong Steven Rooks tijdens de be klimming naar Buchs weg. Hij pakte twintig seconden, voor dat Jean-Marie Grezet uit de ploeg van Sean Kelly de ach tervolging inzette. Tijdens de klim naar Regensberg maakte hij twaalf seconden goed, maar dichterbij kon de Zwitser niet komen. Integendeel, Rooks liep verder uit en bij het ingaan van de laatste ronde van 24 ki lometer bedroeg zijn voor sprong ruim een minuut. In de laatste omloop volgde een heftige reactie uit het uitge dunde peloton. Gisiger, hij op nieuw, en Hennie Kuiper zet ten zich aan de kop van het achtervolgende peloton en sleurden het tempo ondanks afstopwerk van de Post-ren- ners omhoog. Grezet werd al vlot achterhaald en de jacht op Rooks, die vorig seizoen op identieke wijze Luik-Bastena- ken-Luik op zijn naam had ge bracht, ging onverdroten ver der. Vijf kilometer voor het einde was de "beschermde" renner uit de Post-ploeg aan het einde van zijn krachten. De groep kreeg hem in zicht en rustte even uit. Op dat moment spurtte Ander son uit alle macht weg. Profite rend van een ononderbroken vluchtheuvel op de lange aan- komstweg, waardoor niemand aan zijn wiel kon plakken, sloeg hij voor de tweede keer binnen vyf dagen toe. Nie mand bleek in staat hem te vol gen en met negen seconden voorsprong arriveerde hij al leen aan de meet. De Zwitser Seiz zag zijn poging Anderson te achterhalen beloond met de tweede plaats. Gavazzi was de snelste in de sprint voor Hi- nault. Met de tweede klassieke zege voor Anderson heeft de Post- equipe het voorseizoen triom fantelijk uitgeluid. De over winningen in de Omloop het Volk (Eddy Planckaert), Ron de van Vlaanderen (Johan Lammerts), Frankfort en Zü- rich (Anderson) vormden de hoogtepunten in de rij van 31 overwinningen, die de ploeg Post in dit seizoen al heeft ver zameld. MADRID (ANP) - Eric Cari toux (23) heeft gisteren met een minieme voorsprong de Ronde van Spanje gewon nen. De tweedejaars prof uit de formatie van Sean Kelly bleef na 3344 kilometer de Spanjaard Fernandez welge teld 6 seconden voor. De Westduitser Dietzen werd derde op 1.33. Fernandez deed zaterdag in de tijdrit over 33 kilometer een aanval op de leiderstrui van de onbekende Fransman. Hij moest 37 seconden goed ma ken, maar liep er slechts 31 in. In de laatste etappe reed Caritoux met zijn ploegma ten continu voorop. Niemand kwam weg, zeker Fernandez niet. Noel de Jonckheere won deze slotrit naar Madrid LAUNSDORF (ANP) - De Ne derlandse motorcrosser Kees van der Ven blijft opper machtig in de strijd om de wereldtitel 125 cc. Gisteren in Launsdorf won hij de eerste manche van de GP van Oos tenrijk. In de tweede omloop kreeg de fabriekscoureur van KTM mechanische proble men en viel terug naar een veertiende plaats. De Italiaan Andreani won deze afleve ring. Van der Ven. die op verzoek van zijn werkgever dit jaar in de lichtste klasse uitkomt, won tot nu toe zes van de acht manches. In het klasse ment heeft hij 122 punten en daarmee een voorsprong op het 16-jarige Nederlandse ta lent Davy Strijbos van 20 punten. Strijbos werd giste ren tweemaal elfde. Op ruime afstand volgt de Fin Vehko- nen. hij verzamelde 87 pun ten. In het Joegoslavische Mari- bor verdedigde Gert Jan van Doorn zijn koppositie in de 250 cc klasse. Hij deed dat met verve. Met een zevende en een vierde plaats in deze door de Belg Martens gewon nen GP blijft Van Doorn met 76 punten de verrassende lei der na drie wedstrijden. Tweede is de Oostenrijker Kinigadner met 70 punten en derde de Belg Velkeneers met 67 punten. In de 500 cc klasse bracht de Belg Andre Malherbe giste ren in Yunquera de Spaanse Grand Prix op zijn naam. Zijn landgenoot George Jobé behield door een vierde en vijfde plaats de leiding in het WK-klassement met 96 pun ten. De Brit Dave Thorpe heeft twee, Malherbe vijf en de derde Belg Eric Geboers zeven punten achterstand. RIJSSEL (ANP) - Hoewel er een lichte opleving in het tot nu toe nogal fantasieloze spel merkbaar was, heeft het Nederlandse dameshockeyteam zich ook gisteren tijdens de Europese titelstrijd niet aan de naargeestige omstan digheden in Rijssel kunnen onttrekken. Tegen België, dat probeerde positief te hockeyen, maar daarvoor een voudig de klasse mist, nam de houder van de wereldbe ker genoegen met een overwinning van 4-0. Het was intussen wel de derde achtereenvolgende zege van Ne derland, dat in poule A tot nu toe louter met tegenstanders van ui terst bescheiden formaat te ma ken kreeg. Inmiddels is Neder land, voor wie Fieke Boekhorst haar honderdste goal scoorde, echter al negen treffers achterop geraakt bij de Sowjet Unie, dat Schotland met 4-0 de eerste ne derlaag bezorgde. Nederland speelt maandag tegen de Schotse dames en strijdt woensdag met de Sowjet Unie om de eerste plaats in de groep. Die is van belang om Duitsland, dat ook nog weinig hoogstandjes heeft laten zien en tegen Tsjecho- slowakije slechts met 1-0 won, tot de finale te kunnen ontlopen. De overgang van het trainings kamp op Olympische bodem in Los Angeles via het toptoernooi in West-Berlijn naar het hard aan vervanging toe zijnde kunstgras in Villeneuve d'Ascq bij Rijssel is tot nu toe te groot gebleken om de aan succes gewend geraakte Nederlandse ploeg te inspireren. „Wat wil je ook", zei linker ver dedigster Irene Hendriks, „er is niets om je aan op te trekken. Het veld-is beroerd, er is geen en kele sfeer en tegen landen als Ita lië, Oostenrijk en België is abso luut geen eer te behalen. Het toernooi duurt ook veel te lang. Het zou eigenlijk in een paar da gen bekeken moeten zijn, maar dan wel met tegenstanders die een beetje aanspreken". De hele ploeg lijkt nog steeds te kampen met een groot gebrek (DPAISID/AFP/Rtr) - Na de eerste vier Grand-Prixraces van 1984 heeft de Franse auto coureur Alain Prost een score van vijftig procent. Prost won de formule-l-races om de Grote Prijzen van Brazilië en San Marino (zondag). Die successen plus zijn tweede plaats in Zuid-Afrika hebben Prost een straatlengte voorsprong gegeven in de strijd om de wereldtitel. Marjolein Eysvogel scoort voor Nederland. De Belgische doelvrouwe kansloos. aan concentratie. Zondagoch tend, een paar uur voor de wed strijd tegen België, was dat in het hotel duidelijk te merken. Coach Gijs van Heumen: „Iedereen kwam moeilijk op gang, bij het ontbijt zeiden een paar speel sters landerig: Hallo: wat zullen we vandaag eens gaan doen? (foto ANP) Normaal is iedereen al lang van te voren gespannen met de voor bereiding op de wedstrijd bezig. Maar nu hebben we de echt zwakke ploegen wel gehad. We konden ons wel het een en andei veroorloven. Ik ben ervan over tuigd dat de inspiratie verder per wedstrijd zal toenemen". Zijn naaste concurrent, de Brit De- rek Warwick, heeft na een kwart van de races al dertien punten achterstand. Vorig seizoen den derde Prost in dienst van de Frans staatsonderneming Re nault even voortvarend op het wereldkampioenschap formule 1 af. In het competitie-slot liet de 31-jarige in Zwitserland wonen de Fransman echter alle moge lijkheden op een Frans succes liggen. Gisteren liet Prost, na de proble men bij de Grote Prijs van Bel gië, op het circuit van Imola ten overvloede zien, welk een doel treffende combinatie hij met zijn door een zescilinder Porsche-tur- bomotor aangedreven Britse ren- wagen vormt. Net als Alboreto, één week eerder in Zolder, leid de de kleine Fransman van start tot finish. Zijn pitstop, voor nieu we banden, duurde 11,34 secon den, maar gaf de achtervolgers niet de gelegenheid Prost te pas seren. Oververhitting van zijn motor en een „spin" drukte het tempo van Prost even. maar in de slotronde was slechts zijn vroegere Renault-teamgenoot, Ferrari-coureur Arnoux, nog niet op één of meer ronden achter stand gezet. Regerend wereldkampioen Nelson Piquet viel voor de vierde keer dit seizoen uit. Uit de achterhoe de was Arnoux onweerstaanbaar opgerukt, passeerde Warwick en verkeerde even later op de twee de plaats, toen Piquet elf ronden voor het eind met een kapotte turbo uitviel. Warwick, de opvol ger van Prost bij Renault nro- beerde zijn derde plaats te conso lideren, maar moest in de slotfa se de Italiaan De Angelis nog voorlaten. Tegenvallers, vooral in technische zin, waren er in, Imola voor de eerder dit seizoen zo succesvolle Lauda en Albore to. De vijfde plaats op het circuit Dino Ferrari ging naar de verrassende Westduitser Bellof, die met zijn Tyrrell met conventionele Cos- worth-motor vier turbolides voorbleef. JARAMA (ANP) - De Amerikaanse motorcoureur Eddie Lawson heeft in de Grote Prijs van Spanje, de derde race uit de strijd om het wereldkampioenschap, maximaal ge bruik gemaakt van de afwezigheid van titelverdediger Freddie Spencer. VEENENDAAL (GPD) Henk van Spanje is duidelijk tot bezinning gekomen. De Ne derlandse tafeltenniskampioen reageerde in Moskou tijdens het Europese kampioen schap furieus op het bericht dat Bert van der Helm was aangesteld als opvolger van de naar België vertrekkende Milan Stencel. Gezeten in het ouderlijk huis en net terug van de „moeder"-Havo blijkt hij aanmerkelijk terughoudender. „De benoeming is nu toch niet meer terug te draaien. Van der Helm heeft voor drie en een half jaar getekend en daarnaast heeft hij zijn baan ook al opgezegd. In vind dan ook dat we hem niet direkt mogen veroordelen. Hij moet een eerlijke kans hebben", meent de jongste van de drie broers Van Spanje. De wijze waarop de benoeming van de veelvoudig Nederlands kampioen tot bondscoach tot stand kwam, zet nog veel kwaad bloed bij Henk van Spanje. Het bondsbestuur van de NTTB heeft blijkbaar inmiddels ook in gezien dat het in de Russische hoofdstad foutief heeft gehan deld, want voor vandaag is het voltallige Nederlandse team uit genodigd voor een gesprek met Van der Helm en het bestuur. „Het sloeg toch ook nergens op wat ze ons in Moskou hebben ge flikt. In januari hadden we al een oriënterend gesprek gehad voor wat er diende te gebeuren in het geval Stencel weg zou gaan. Het bestuur kwam toen al opdraven met de namen van Carel Deken. Jan Vlieg en Bert van der Helm". „Ons oordeel over dit drietal was louter negatief. In eerste instan tie wilden we Stencel gewoon houden, mocht dat niet mogelijk zijn, dan ging onze voorkeur uit naar een andere buitenlander. Na januari hebben we niets meer gehoord van het bestuur en ook niet aangedrongen op een vol gend gesprek. We gingen er van uit dat Stencel zou blijven". „In Moskou, toen bekend werd dat er een andere bondscoach kwam, werd ons nog verzekerd dat we na het EK mee mochten praten. En wat gebeurde. Plotse ling komen ze met Van der Helm op de proppen, die weken daar voor al een principe-akkoord ge tekend blijkt te hebben. Je voelt je op zo'n moment natuurlijk knap belazerd", meent Van Spanje, die vreesde voor een part-time bondscoach zoals jaren geleden Frans Schoofs. Nederlands beste speler wist als enige in februari al dat Stencel zeer waarschijnlijk zou vertrek ken. De Joegoslaaf liet zich toen tijdens de open Westduitse kam pioenschappen al iets in die rich ting ontvallen. „Ik had net een aanbieding op zak om het vol gend seizoen in Zweden te spe len. Stencel adviseerde me op dat aanbod in te gaan, gezien de mogelijkheden die ze je daar kunnen bieden. Daarbij kwam nog dat hij zeer sterk overwoog ook te vertrekken, vertelde hij toen al. Zijn frustratie was dat hij zich te beknot voelde in zijn faci liteiten. De Roemenen gingen bijvoorbeeld zes maanden voor het EK al in trainingskamp, ter wijl wij ons met pijn en moeite een week konden voorbereiden in Polen. Die situatie stuitte hem tegen de borst en kon hij blijk baar ook niet begrijpen". De band tussen Stencel en Henk van Spapje was meer dan die van een bondscoach en een speler. Heel bewust koos de beste speler van Nederland het afgelopen sei zoen voor een verdere ontplooi ing van zijn tafeltenniskwalitei- ten. Daar moest de studie gedeel telijk voor wijken. Omdat hij aanzienlijk meer tijd vrij wilde maken voor zijn geliefde sport, meldde hij zich aan bij de „moe der-Havo" in Wageningen. Daar naast zegde hij de Nederlandse competitie gedag en verkaste naar het Engelse Ormesby. „Eens in de twee weken vertrok ik met het vliegtuig op vrijdag avond naar Engeland om daarna pas op maandag terug te keren. Financieel heeft die „transfer" me weinig opgeleverd. De ver- eniging betaalde alleen al een ka pitaal aan reiskosten voor me. Om het geld ben ik niet naar En geland gegaan, ik wilde gewoon veel leren. En dat is gelukt. Ook al doordat Stencel me in Neder land goed begeleidde. Twee keer in de week trainde ik in Veenen- daal en Hilversum met hem. Daarnaast kwam hij ook nog vaak uit eigen beweging naar Veenendaal om me verder bij te schaven". Vooral in het tweede deel van de competitie boekte hij opmerke lijke prestaties voor Ormesby. Van Spanje had dit seizoen dan ook zo weer terug kunnen keren bij de Engelsen. Hij verkoos ech ter een aanbieding van het Zweedse Frankenfeld, waar hij opgenomen wordt in een tafel- tennisintemaat waar sport wordt gecombineerd met studie. Van dit laatste zal wel niet veel te recht komen. „Want", zo stelt Van Spanje, „ik spreek geen woord Zweeds. Ik weet ook nog niet precies wat me daar te wach ten staat. Het zal wel keihard trainen worden, met zeer sterke spelers. En dat is alleen maar be- vordelijk voor mijn eigen spel. Als ik nou met sprongen vooruit ga willen ze me misschien vol gend jaar wel in West-Duitsland hebben waar zeer veel geld valt te verdienen. Daar worden sala rissen betaald van soms 100.000 gulden of nog meer. Bij Saar- bruecken is een grote sponsor die de Zweed Hans Ove Waldner heeft aangetrokken voor een sa laris van maar liefst 150.000 gul den". Henk van Spanje, die in Moskou al in de eerste ronde werd uitge schakeld door de Fransman Far- cut, blijft het komende seizoen beschikbaar voor het Nederland se team dat uitkomt in de Super liga. In deze wedstrijden krijgt hij dan ongetwijfeld weer te ma ken met Bettine Vriesekoop. De relatie tussen het duo Gerard Bakker-Bettine VriesekooD Henk van Spanje: "De benoeming enerzijds en de Van Spanjes an derzijds is. na de kopstoot die Gerard Bakker iets minder dan twee jaar geleden uitdeelde aan Ron van Spanje, nog steeds ver beneden het nulpunt. „In Moskou hebben Vriesekoop en ik nog geen drie woorden met el kaar gewisseld. Zij had alleen maar oog voor haar clubgenotes Ellen Bakker en Sandra de Kruyff, met Jantien Jansma en Mirjam Kloppenburg bemoeide ze zich nauwelijks. In het buiten land lachen ze zich rot om deze situatie", weet Henk van Spanje uit ervaring. „Kloppenburg wil ik nog wel eens om de nek vliegen na een goede prestatie Ik moet er niet aan denken dat ik dat bij Vriesekoop zou doen Ik liet direkt een ambulance bellen. Gelukkig vorm ik samen met Mirjam Kloppenburg een sterk team in de mixed-dubbel, want anders had ik misschien samen met Vriesekoop moeten spelen. Alleen de gedachte al. Laat zij zich maar eens aanpassen aan de rest, en niet andersom. Dat zou al een hele verbetering zijn". IMOLA (ANP) - Michael Bleekemolen heeft zondag in de derde race uit de strijd om de Europa Cup Renault-5-turbo profijt ge trokken van de diskwalificatie van zijn teamgenoot Jan Lam mers. Bij de wagen van race-winnaar Lammers, de Europees kampioen, ontdekte de technische commissie van het circuit van Imola een onreglementair tandwiel in de versnellingsbak. De Zandvoortse autocoureur werd uit de uitslag geschrapt en krijgt een schorsing voor één wedstrijd (Dijon, 20 mei). Bleeke molen, tweede in de wedstrijd, schoof door naar de eerste plaats: zijn grootste succes van de laatste twee jaar. Bleekemolen was er niet blij mee. „Ik was liever tweede gebleven. Na een protest van de Italiaan Sigala heeft de technische com missie de wagens van Lammers en mij compleet gestript. Bij Jan vonden ze die onregelmatigheid in de versnellingsbak. Bij mij niets, maar de Italianen hebben alles geprobeerd. Opvallend was, dat de motor van Sigala ook open moest, maar dat daarin veel minder gemeten werd dan in de wagen van mij", aldus een boze Bleekemolen, die in de strijd om de Europa Cup na drie wedstrijden één punt achterstand heeft op de ranglijstaanvoer ders Gouhier en Schütz. De Amerikaanse wereldkampioen van vorig jaar was aan de andere kant van de oceaan gebleven met een al te pijnlijke rechtervoet, waaraan hij twee weken geleden in Engeland geblesseerd raakte. Net als in Zuid-Afrika, waar Spencer na een val in de training geblesseerd in zijn caravan bleef, behaalde Lawson in Jarama de overwinning in de 500cc-catego- rie. Geteld bij de tweede plaats in Misano, achter de toen blessure- vrije en oppermachtige Spencer, hebben die successen Lawson een riant uitzicht op het wereld kampioenschap in de ko ningsklasse opgeleverd. Honda- kopman Spencer heeft na drie races al 27 punten achterstand op Lawson, rijdend voor Yama ha. Spencer, die zijn Franse merkge- noot Roche nog moet voorlaten, heeft in de tussenstand één punt voorsprong op de veteranen Boet van Duimen en Barry Shee- ne. De Nederlander zorgde zon dag voor zijn beste verrichting in een WK-race in de laatste twee seizoenen; hij werd vijfde, als aanvoerder van een groepje knokkers, met Reiner, Sheene en Roth. Van Duimen kende op het bochtige parkoers in de nabij heid van Madrid een matige start. Van de 22ste plaats na één ronde marcheerde hij door naar de koppositie van het legertje prive-rijders, dat slechts het fa- brieksviertal Lawson-Mamola- Roche-Haslam voorrang moest verlenen. Van Dulmens leerling, Rob Punt, werd in de saaie race vijftiende, op twee ronden van winnaar Lawson. In de lichtste klasse, de 80cc, won de Italiaan Pier Paolo Bianchi ook de tweede race uit de we reldtitelstrijd. Net als in Misano was Bianchi, op de Nederlandse HuVo/Casal-machine, een klasse apart. Henk van Kessel, de oud wereldkampioen 50cc, comple teerde het succes van de renstal van het duo Huberts/Voskamp uit Nieuw-Vennep. Van Kessel reed in Jarama de machine van de geschorste Willem Heykoop en demonstreerde zijn race-kun de met die voor hem onbekende racer. Van Kessel werd tweede In de 125cc-klasse miste Henk van Kessel een klassering in de top. Bij de eerste doorkomst lag de Brabander tweede. Hij moest echter in een verkeerd aange- remde bocht rechtuit en vervolg de als laatste van het veld zijn weg. De inhaalrace van Van Kes sel leverde hem de dertiende plaats op. Indrukwekkender wa ren de inhaalmanoeuvres van twaalfvoudig wereldkampioen Nieto. De Spanjaard reed na een mislukte start binnen tien ron den naar de koppositie, die hij niet meer afstond.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 21